PDA

Arată Versiune Întreagă : Mierea de Manuka

Mayernic
14-April-2011, 07:44 PM
Studiu: Mierea de Manuka, un leac împotriva celor mai rezistente bacterii
14 apr 2011, 17:21 | Actualizat (acum 37 min)
Agerpres

Mierea de Manuka împiedică aderenţa la ţesuturi a bacteriilor rezistente precum Staphylococcus aureus, potrivit unui grup de oameni de ştiinţă britanici, citaţi recent de The Telegraph.

http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201104/full/uses_manuka_honey_36783500.jpg
Mierea de Manuka învinge cele mai rezistente bacterii / FOTO: ehow.co.uk

Cercetătorii de la Universitatea din Cardiff asigură că acest tip de miere ar putea ajuta şi la curăţarea rănilor infectate, informează Agerpres.
http://www.agerpres.ro/media/index.php/sanatate/item/60988-Mierea-de-Manuka-invinge-cele-mai-rezistente-bacterii-studiu.html

"Descoperirile pe care le-am făcut cu streptococi şi Pseudomonas arată că mierea împiedică aderenţa bacteriilor la ţesuturi, ceea ce este esenţial pentru prevenirea dezvoltării unei infecţii acute", a explicat profesorul Rose Cooper.

Potrivit acesteia, împiedicându-se această aderenţă, se blochează şi formarea biopeliculelor bacteriene, care protejează bacteriile împotriva antibioticelor, adaugă sursa citată.

pelea
14-April-2011, 07:55 PM
O COMBINATIE CURATIVA Miere si scortisoara
ARTRITA
¬ Amestecati o parte de miere in doua parti apa calduta si apoi adaugati o lingurita de scortisoara pudra. Faceti o pasta si masati-o usor in partea de corp care va doare.

¬ Durerea cedeaza in interval de 15 minute, in cele mai multe cazuri.

¬ Pacientii cu artrita isi pot administra zilnic cate o cana de apa fierbinte cu doua linguri de miere si o lingurita de scortisoara pudra..

¬ Daca remediul se administreaza cu regularitate, chiar si artrita cronica poate fi vindecata.

¬ Intr-un studiu recent efectuat de Universitatea din Copenhaga, s-a constatat ca atunci cand doctorii le-au administrat pacientilor o combinatie de o lingura de miere cu o jumatate de lingurita de scortisoara pudra inainte de micul dejun, timp de o saptamana, din 200 de pacienti tratati, 73 de pacienti au scapat complet de dureri in interval de o luna. Majoritatea acestor pacienti nu puteau merge sau aveau o libertate de miscare restransa, dar dupa terapie, au inceput sa mearga cu mai putine dureri.
COLESTEROL
¬ Doua linguri de miere si trei lingurite de scortisoara pudra, amestecate cu 450 ml.. de ceai, daca sunt administrate unui pacient care are colesterolul mare, vor reduce nivelul colesterolului din sange cu 10% in interval de 2 ore.

¬ Ca si in cazul pacientilor cu artrita, daca remediul se administreaza de 3 ori pe zi, reduce nivelul colesterolului.

¬ Conform unei informatii publicate intr-o revista medicala, mierea in stare pura consumata zilnic impreuna cu mancarea inlatura problemele de colesterol.

RACELI

¬ Cei care sufera de raceli normale sau severe ar trebui sa ia o lingura de miere calduta cu 1/4 lingurita de scortisoara pudra timp de 3 zile.

¬ Acest remediu vindeca majoritatea cazurilor de tuse cronica, raceala si curata sinusurile.

mdb
14-April-2011, 09:45 PM
In cazul racelilor si al prevenirii lor este indicat Manuka spray. Eu il folosesc constant in anotimpul rece cu rezultate certe. Este mult mai ieftin ca mierea pentru ca are o concentratie mai mica.

iulia
23-August-2011, 09:43 PM
unde se gaseste astfel de miere. Nu am auzit pana acum de ea

maria49
23-August-2011, 10:03 PM
Draga pelea sunt ff interesata de aceasta reteta postata ,dar te rog sa-mi spui ce fel de miere sa folosesc si mai este si o alta problema eu am un inceput de diabet tip 2 ,.Astept raspunsul tau ,cu mare drag,Maria49

mdb
23-August-2011, 11:37 PM
unde se gaseste astfel de miere. Nu am auzit pana acum de ea
Eu o procur de la magazine tip <plafar> din Bucuresti. Cred insa ca sunt foarte putine magazine care fac comenzi de miere sau spray deoarece sunt scumpe si nu se cumpara. Daca intereseaza pe cineva adresa scrieti-mi pe mesaj privat si va explic cum se poate procura. Precizez ca tratamentul se face <a la longue> pentru ca este un tratament naturist.

mdb
23-August-2011, 11:41 PM
O COMBINATIE CURATIVA Miere si scortisoara
ARTRITA
¬ Amestecati o parte de miere in doua parti apa calduta si apoi adaugati o lingurita de scortisoara pudra. Faceti o pasta si masati-o usor in partea de corp care va doare.

¬ Durerea cedeaza in interval de 15 minute, in cele mai multe cazuri.

¬ Pacientii cu artrita isi pot administra zilnic cate o cana de apa fierbinte cu doua linguri de miere si o lingurita de scortisoara pudra..

¬ Daca remediul se administreaza cu regularitate, chiar si artrita cronica poate fi vindecata.

¬ Intr-un studiu recent efectuat de Universitatea din Copenhaga, s-a constatat ca atunci cand doctorii le-au administrat pacientilor o combinatie de o lingura de miere cu o jumatate de lingurita de scortisoara pudra inainte de micul dejun, timp de o saptamana, din 200 de pacienti tratati, 73 de pacienti au scapat complet de dureri in interval de o luna. Majoritatea acestor pacienti nu puteau merge sau aveau o libertate de miscare restransa, dar dupa terapie, au inceput sa mearga cu mai putine dureri.
COLESTEROL
¬ Doua linguri de miere si trei lingurite de scortisoara pudra, amestecate cu 450 ml.. de ceai, daca sunt administrate unui pacient care are colesterolul mare, vor reduce nivelul colesterolului din sange cu 10% in interval de 2 ore.

¬ Ca si in cazul pacientilor cu artrita, daca remediul se administreaza de 3 ori pe zi, reduce nivelul colesterolului.

¬ Conform unei informatii publicate intr-o revista medicala, mierea in stare pura consumata zilnic impreuna cu mancarea inlatura problemele de colesterol.

RACELI

¬ Cei care sufera de raceli normale sau severe ar trebui sa ia o lingura de miere calduta cu 1/4 lingurita de scortisoara pudra timp de 3 zile.

¬ Acest remediu vindeca majoritatea cazurilor de tuse cronica, raceala si curata sinusurile.

Tratamentele scrise de dv. cred ca se refera la mierea obisnuita. Din cate stiu eu mierea Manuka nu se combina cu nimic si nici eu nu am primit in ultimii ani, de cand o folosesc, un tratament <combinat>

mdb
23-August-2011, 11:43 PM
Draga pelea sunt ff interesata de aceasta reteta postata ,dar te rog sa-mi spui ce fel de miere sa folosesc si mai este si o alta problema eu am un inceput de diabet tip 2 ,.Astept raspunsul tau ,cu mare drag,Maria49
Conform celor citite de mine nu am intalnit in tratamentele naturiste niciodata indicatia de a folosi miere pt. diabetici - indiferent de tipul de diabet. Sanatate va doresc!