PDA

Arată Versiune Întreagă : Sfaturi pentru sanatatea animalelor

Pagini : [1] 2 3

admin
29-January-2010, 11:24 PM
Aici puteti posta orice legat de cele mai sanatoase sfaturi pentru animalute

admin
tomita:

Multumesc, Ioana, acum pot atrage din nou atentia in legatura cu hrana uscata pt. caini.Ceea ce nu se stie e ca, de regula, cele mai proaste feluri ( facute din deseuri si otravite de conservanti,coloranti si antioxidanti chimici) sunt f. bine vandute deoarece caiinii le "hapaie" cu placere.De ce? Simplu: li se adauga potentatori pt. palabilitate, adica pt,gust si miros, de care nu ne dam seama nefiind inscriptionate pe ambalaj.

admin
ioana:

Da, asa este din pacate.
Eu personal consider hrana uscata pentru animale ca fiind o afacere profitabila care aduce multi bani si care omoara incet si sigur animalele noastre dragi.
Nu recomand nimanui acea hrana.
Asa cum am spus, poate fi considerta cel mult hrana de weekend, caci nu putem sa plecam in concediu cu ciorba sau orezul cainelui dupa noi, dar in restul timpului....nu avem dreptul sa obligam bietul animal sa manance acea hrana. Numai cand vezi bobitele de pisici colorate in rosu, albastru verde, galben....cand vezi cate chimicale sunt bagate in ele .... nu stiu cum putem sa le cumparam.
Numarul de animale bolnave de cancer, ascite si alte boli grave si rare la animale a crescut enorm de mult. Cu toate astea continuam sa le dam bobite pentru ca e ...trendy...sau pentru ca un profesor de la medicina veterinara spune studentilor ce continut bogat in nutrienti contin acele bobite, dar omite sa spuna ce continut bogat in substante cancerigene contin ele.
As maai vrea sa punctez doar un aspect: vitaminele si mineralele din hrana uscata sunt adaosuri de vitamine si nu provin din ingredientele folosite in producerea lor. Deci este mult mai bine ca animalul sa isi ia portia de calciu din branza de vaci sau galbenus de ou crud, decat din vitaminele sintetice presarate in bobite printre vopseaua si chimicalele din ele.

admin
tomita:

Asta e si parererea mea,dar, daca tot o cumperi,macar citeste ce scrie pe eticheta sau informeaza-te in prealabil ce contine.Exista un sortiment (si pt. caini si pt. pisici) cu antioxidanti si conservanti naturali,mai scump.E clar ca tot ce e procesat termic e hrana moarta si ca vitaminele adaugate sunt tot de sinteza, dar macar alegi raul cel mai mic.In plus ,se poate face detoxifierea periodica si suplimentarea cu vitamine naturale si fructe sau legume crude daca le accepta, chiar si atunci cand animalutul e hranit cu mancare gatita.Intr-o postare anterioara (vad ca s-a sters) aratam concret cum imi hranesc haita si ce suplimente le dau.

Tocmai si- au terminat acum portia zilnica de morcovi si mere si inca mai cer, dar nu pot sa le dau in exces pt. ca exista riscul de a avea un stomac de "vitel sarac".Doi dintre ei,cei ''culesi " din strada,nu vor sa manance nici fructe nici legume crude, asa cale dau mai des vitamine naturale din catina si macese si ulei de catina.Mai spun inca o data ca detoxifierea periodica le-o fac cu Modifilan (o alga - Laminaria japonica ) si cu Bio - zheolith ( tuf vulcanic ).

admin
29-January-2010, 11:25 PM
acibob:

Multumesc Ioana si Tomita pentru posturile voastre.Imi pare rau ca s-a pierdut postul in care Tomita descrie cum isi hraneste favoritii.Sant intr-o mare dilema-pro sau contra hranei uscate.De curand am pierdut un prieten drag(ciobanesc german-10 ani-cancer)Am ramas cu puiul lui (7 ani-sanatos-dupa un control medical complet)hraniti cu mancare gatita si hrana uscata.Cei mai multi medici veterinari recomanda hrana uscata.Pe alte forum-uri producatori isi lauda produsele lor si toate celelalte sunt "otravuri' Ce sa mai crezi?Oare ce este bine si ce este rau?

admin
tomita:

Asa e, nu degeaba se spune ca reclama e sufletul comertului.Cat despre medici, depinde de caracterul si profesionalismul fiecaruia si ,din pacate, asa cum spunea si Ioana, ii cam numeri pe degete, dar daca ii cauti, ii gasesti.Imi pare rau pt. dragul tau pierdut si pt.tine, dar haide sa vedem cum il poti proteja pe puiul lui, avand in vedere ca si la caine cancerul poate fi ereditar.In primul rand intarirea sistemului imunitar prin detoxifiere si vitaminizare naturala, indiferent de tipul de hrana pe care il primeste pt. ca si animalele respira acelasi aer si beau aceeasi apa ca noi.Frumosilor mei le dau periodic vitamine din catina si macese - marca Fares,ulei de catina si Extravit M (din macese) -marca Hofigal sau C natural (catina, amalaki,lemn dulce, ulei volatil de lamaie) si B natural (polen, drojdie de bere, ulei volatil de salvie) marca Dacia Plant (atentie, nu toti cainii tolereaza polenul, ai mei il mananca si natur, pot fi alergici sau,il vomita pur si simplu), iar pt. detoxifiere, pe langa polen - Modifilan (o alga, Laminaria japonica) si Bio - Zheolith (tuf vulcanic, tot de la Dacia Plant),calciu din cochilie de stridii cu D3 (iarna) si Liv 52 pt. protectie hepatica. Dozele se ajusteaza in functie de varsta si greutate, in principiu aceleasi recomandate copiilor.Am mentionat firmele producatoare pt. ca din pacate piata e invadata de tot felul de produse ''naturale''( prefer sa ma abtin ca sa nu risc un ban de la moderatori).In ce priveste hrana , trebuie sa fie adecvata rasei, varstei, sensibilitatii sau bolilor si ,nu in ultimul rand , ''gabaritului'', deci atentie la grasimi ( vegetale si animale).Eu le dau: carne slaba- pui, vita, peste (putina) fiarta separat (zeama e acida) si amestecata cu orez fiert (arpacas. ovaz. hrisca, mei decorticat) si legume de sezon crude date pe razatoare in care pun putin ulei de masline , mamaliguta cu branza sau cas dulce, iaurt sau lapte batut cu fulgi de cereale, oua de prepelita crude din cand in cand si fructe si legume crude zilnic.Interzise: cartofii ,varza fiarta (nu si cruda), vinetele, mazarea si fasolea uscata, dulciurile si CICOLATA. Hrana uscata Hill's cu antioxidanti naturali (tocoferoli ) si conservant natural (acid citric).Atentie la acidul citric din produse, nu va ganditi la citrice pt. ca de obicei e de sinteza si e pacatos.

admin
tomita:

Atentie la oase, provoaca alergii si boli de piele, iar cele de gaina se sparg in aschii ascutite si pot provoca accidente nedorite.Atentie si la sampoane, in timp au cam aceleasi efecte.Nu se fac bai generale dese cu exceptia celor recomandate in cazul unor boli de piele.Eu folosesc Germostop, un sampon dermatologic, antimicrobian (omoara si parazitii), fabricat de Pasteur, filiala Romania.Dusuri cu apa simpla fara nici o restrictie,iar pt. labute, burtica si zona perianala spuma de sapun pt. copii sau, si mai bine, sapun natural Galador (fabricat manual la rece din uleiuri naturale si esentiale, intr-o gama variata ) ori de cate ori e nevoie

admin
acibob:

Multumesc mult Tomita pentru sfaturi.Cu siguranta am sa tin cont de ele.Acum este o perioada grea pentru noi,mai ales pentru cel mic (inca il cauta,chiama,asteapta).Este nedumerit,nu stie ce s-a intamplat,de ce la PARASIT.Am citit toate posturile de la pet si m-am simtit ca intr-o mare familie,m-a impresionat dragoste si daruirea voastra pentru aceste "necuvantatoare"Inca o data multumesc pt sfaturi.

admin
29-January-2010, 11:26 PM
auraarua:

Draga Acibob,nu te lua dupa toate reclamele.Nu tot ce e stralucitor si imbietor e si util .Stiu ca e usor dinafara sa indemni pe cineva,dar ma gandesc ca dragostea pentru cei dragi,necuvantatori va constitui un indemn suficient de puternic pentru a "munci" putin mai mult.Caci o hrana sanatoasa presupune o munca in plus.Dar,ce nu facem noi pentru prietenii nostri?Sunt convinsa ca preferi sa gatesti ce stii tu ca e mai sanatos decat sa-ti vezi prietenul in suferinta.Multa sanatate si viata lunga doresc prietenilor tai care-ti bucura zilele.

admin
29-January-2010, 11:26 PM
tomita:

Inainte de ane cumpara (adopta) un catel trebuie sa mai stim ca nu-si poate controla sfincterele pana la 3-5 luni (poate fi invatat sa faca la punct fix), roade cam tot ce gaseste de la incaltamite la canapele pana in jur de 1 an ,nu numai cand isi schimba dintii. Spre deosebire de cainii de afara care naparlesc de 2 ori pe an, primavara si toamna, cei de interior lasa par tot timpul anului ( exceptie Caniche si Fox Terier cu par sarmos).Anumiti caini se preteaza cu greu la viata de apartament,au nevoie de extrem de multa miscare (Dalmatian,Ogar), altii au nevoie de hrana multa (Dog).Unii masculi obisnuiesc sa-si marcheze teritoriul cu urina, femelele trec de 2 ori pe an prin perioada de calduri,unele facand lactatie falsa dupa 65 de zile de la terminarea ciclului menstrual cand ar fi trebuit sa fete daca ar fi fost imperecheate.

admin
29-January-2010, 11:27 PM
tomita:

Inca ceva, unii caini ,de obicei rasfatatii,daca sunt lasati prea mult singuri, se ''razbuna'' facandu-si nevoile in casa sau rozand, mai bine zis distrugand obiectele din jur, inclusiv canapele si fotolii.Desi cainele este prin natura sa un animal deosebit de sanatos,exista si unele predispozitii de rasa pt.anumite boli: catar auricular(Cocker-poate fi prevenit printr-o ingrijire corespunzatoare a urechilor),epilepsie (Caniche), sau alergoze cutanate rebele la tratament (Boxer),CARE POT FI PREVENITE PRINTR-O ALIMENTATIE RATIONALA.Majoritatea covarsitoare a bolilor se datoreaza unei ingrijiri defectuoase,unei alimentatii nerationale,lipsei de miscare, contactului cu diferite substante toxice, cu detergenti, lipsei de igiena corporala si ,nu in ultimul rand nedeparazitarilor si vaccinarilor curente.

admin
tomita:

Puiul nu se ia inainte de 6 saptamani(varsta de intarcare cand se presupune ca mananca deja bine) pt. ca aparatul lui digestiv nu este pregatit pt.digestia hranei obisnuite si va face dispepsii ( diaree, colici ,vomismete, inapetenta, specifice si debutului parvovirozei) si va suferi de rahitism datorita lipsei laptelui matern.Trebuie sa ne informam ce fel de hrana a primit si ,in primele zile, ii dam aceeasi alimentatie pt. a evita un stres alimentar pe langa cel al despartirii de mama si fratii lui.Numai dupa cateva zile vom incepe sa introducem treptat alimentele noi.De asemenea este obligatorie proba hranei: solicitam proprietarului un vas cu mancarea cu care a fost obisnuit catelul, daca mananca este semn de sanatate, daca refuza nu va fi cumparat in nici un caz.Tot inainte de a-l lua trebuie sa-i verificam starea de sanatate: ochii sa fie curati fara scurgeri purulente, mucoasa conjunctivala roz, gingiile tot roz (paloarea indica anemie), blanita lucioasa, fara fire de par aglutinate de fecale (in jurul anusului-semn sigur de diaree).Pt. testarea temperamentuli vom arunca in mijlocul camerei o legatura de chei, se vor apropia doar cei mai curiosi,mai curajosi si mai activi.

admin
tomita:

Cainii de rasa comuna(''maidanezii'') sunt mai rezistenti la imbolnaviri,sunt inteligenti,nepretentiosi, au un bun simt remarcabil, stiu unde le este locul, sunt devotati familiei, mai ales copiilor, paznici de nadejde,cine va adopta unul, nu va regreta niciodata (v. la animale postarea despre Alicia).

veverita
30-January-2010, 10:01 PM
Ai dreptate Tomita!Eu am 2 maidanezi unul de 1 an si 2luni cu alura de Border Collie si un altul de 2 luni jumatate care nu stiu cam ce este,acum a inceput sa i se ridice o ureche si ar semana cu un caine lup.Important este sa fie sanatosi si nu ce rasa sunt.Daca voiam ceva de rasa imi cumparam unul.

tomita
31-January-2010, 10:43 AM
Bravo tie! Sa-ti traiasca si sa fiti toti sanatosi.

AuraArua
31-January-2010, 11:35 AM
Draga Tomita,printre povestile tale minunate ai scris despre un corb....Oare ce minunatie exista si in aceasta poveste? Mie imi plac foarte mult corbii,intotdeauna m-au fascinat si ulterior am aflat ca sunt fiinte minunate si foarte inteligente.Nu vrei tu sa ne vorbesti despre experienta ta si a lui? Abia astept sa aflu ceva frumos...Te astept cu mare drag,de ce lipsesti?

AuraArua
31-January-2010, 11:37 AM
Acum am vazut,am postat aici din greseala.Trebuia sa postez la primul topic.Daca cineva vede,dintre moderatori si are timp ,rog sa-l mute la topicul despre animale,povesti si consideratii.Tomita,te astept acolo!

tomita
31-January-2010, 12:35 PM
Ai dreptate Tomita!Eu am 2 maidanezi unul de 1 an si 2luni cu alura de Border Collie si un altul de 2 luni jumatate care nu stiu cam ce este,acum a inceput sa i se ridice o ureche si ar semana cu un caine lup.Important este sa fie sanatosi si nu ce rasa sunt.Daca voiam ceva de rasa imi cumparam unul.
Daca unii maidanezi au anumite caractere specifice raselor standard e pt. ca stapanii ''baietilor'' rasati ii duc la ''fetele'' de pe strada.Nenorocirea e ca nu tin cont de faptul ca ele sunt de talie mica in raport cu masculul si, cele mai multe, mor la fatare, puii fiind prea mari.

mehight
31-January-2010, 03:23 PM
Snow stiu ca ai o pisicuta rasa birmaneza,poate ma ajuti ci niste sfaturi ,tocmai am luat un pui de birmaneza ,e de o saptamana la mine si cand l-am cumparat avea 12 zile,i-am dat lapte cu biberonul dar nu prea il mai satura laptele ,cam cate mese pe zi sa-i dau de hrana umeda,i-am luat pliculete de royalcanin?poate ai timp sa-mi dai niste sfaturi
e motanel si si-l cheama Aladin ,nume pus de fetita mea

SnowWhite
31-January-2010, 04:02 PM
Snow stiu ca ai o pisicuta rasa birmaneza,poate ma ajuti ci niste sfaturi ,tocmai am luat un pui de birmaneza ,e de o saptamana la mine si cand l-am cumparat avea 12 zile,i-am dat lapte cu biberonul dar nu prea il mai satura laptele ,cam cate mese pe zi sa-i dau de hrana umeda,i-am luat pliculete de royalcanin?poate ai timp sa-mi dai niste sfaturi

Sa-ti traiasca, Aladin! Cred ca e un pufulet tare scump la aceasta varsta :)
In primul an de viata i-am dat lui Kitty laptic si conserve Schezir pentru puiuti de pana la 1 an.
De asemenea, vaccinarile si deparazitarea sunt foarte importante in primul an de viata.
Neaparat sa-i dai vitamine, e inca micut si are nevoie.
... si deasemenea, jucariile sunt foarte importante :)

tomita
31-January-2010, 05:16 PM
Mehight, scuza-ma ca intervin, daca pe pliculete scrie royalcanin, inseamna ca e mancare pt. caini nu pt.pisoiasi.

Madeleine
31-January-2010, 06:21 PM
royal canin-ul este o firma care face si mancare de pisici; dar atentie! pliculetele sunt de obicei pentru dieta:urinary, renal, etc
Sa incerce cu pisicutul si o supa concentrata cu carne de vita.
Sper ca laptele e cel de pisic-altfel ii strica stomacul ori face alergie

Madeleine
31-January-2010, 06:34 PM
O alta firma buna este Hills

Dar inca o data, atentie la mancare, nu e destul sa fie pliculet sau pateu. Iar laptele sa fie lapte de pisica (se gaseste lapte praf la cabinetele veterinare, mai greu dar se poate). Si supa cu
cateva firisoare de carne. depinde cat de mic este pisoiasul

tomita
31-January-2010, 07:09 PM
Madeleine,Hill's e, din punctul de vedere al cateilor mei, mai buna de cat Royal-ul; comparand inscrisurile de pe ambalaje, le dau dreptate, dar, cum spuneam in postarile anterioare care s-au pierdut, cea mai indicata e mancarea proaspata, preparata in casa, mai ales pt. pui, suplimentata cu vitamine si calciu,tot naturale.

Madeleine
31-January-2010, 10:00 PM
da Hills-ul e mai bun; dar era vorba de pisicuta si de Royal Canin; eu de pilda, dau motanului meu, in functie de rezultatul analizelor, alternativ-Royal Canin (Urinary) sau Renal (tot de-acolo).
Vorbeam ca aceste pliculete au un obiectiv clar tintit si asta am vazut pe pisoiul meu.

Pisicuta in cauza, desigur, daca a depasit varsta laptelui, trebuie sa manance si altceva, de aceea supa de vaca este cea mai buna. Mancarea preparata in casa are proprietati ok, dar NU trebuie sa fie-asa cum o inteleg multi, aceeasi mancare ca cea pe care o mananca oamenii; sa fie mai dietetica, fara grasimi (pisica are nevoie de ceva putin mai gras, cainele nu pentru ca o pateste repede cu colesterolul).
Unul din cateii mei este o pekineza, care timp de 8 ani a mancat mancarea stapanilor ei; apoi s-au lepadat de ea si am luat-o eu. Ficatul si bila erau varza, colesterolul foarte mare si, desi ii plac branza si laptele a trebuit sa i le scot, a trebuit sa ii extrag doua masele pentru ca erau pungi de puroi si dintii in general prapaditi- toate, nu din cauza varstei, ci din cauza alimentatiei.
Asa ca, lucrurile sunt putin mai complicate.

mehight
01-February-2010, 12:33 AM
motanul meu are 3 saptamani si a baut lapte special pt pisici pana acum dar am observat ca nu se mai satura cu lapte ,tomita royalcanin e si pt pisici dar sincera sa fiu nu m-am uitat pe plic sa vad de care e ,doar atat am citit ca este pana in 12 luni si pliculetul are culoarea alb cu roz,chiar vanzatorul mi-a recomandat-o ,oricum am incercat azi sa-i dau si nici nu bese de ea ,a trebuit sa-i bag eu in gura mai fortat,dar sper sa se obisnuiasca cu ea,i-am mai pus bobite tot royalcanin in lapte sa se inmoaie si dupaia le-am pisat si le-am pus in biberinul cu lapte,a baut fara probleme,dar nu prea stiu cate mese de lapte sa-i mai dau daca incepe sa pape si altceva

Madeleine
01-February-2010, 07:52 AM
puiul e mult prea mic, trebuia sa mai suga la mama lui; nu mai asculta de vanzator ci intreaba un veterinar; probabil ca ti-a dat ceva Junior; nu il forta sa manance ce nu vrea si mai ales, cauta un veterinar care stie ce sa dea.
In plus, de unde stii ca nu se satura? De asemenea, supa concentrata de vita fara cartofi si telina (oricum, lui i se da lichidul ) si cu firisoare tocate din carnita e mai buna decat laptele cu hranauscata-chiar inmuiata. Supa de pui este mult mai putin recomandata.
De asemenea, bine ar fi sa citesti mai mult despre pisici in general (anatomia lor e foarte diferita de a cainelui, de pilda) si despre rasa pe care o ai, in special. Macar pe net. Si nu uita ca pisoii se joaca foarte mult, sa aibe mereu de joaca si sa te joci cu el. Atentie la accidente de orice fel-intra prin orice gaurica si Doamne fereste. Puilor de pisica le place si apa-se joaca foarte mult cu apa care picura la robinet.

Un lucru important-masajul. Mama pisica isi linge bine puii dupa ce mananca-nu ii spala ci le face masaj pe burtica, sa stimuleze tranzitul intestinal si la fundulet.Trebuie facut acest lucru cu o bucatica de panza umeda si calda; limba pisicii e foarte aspra, deci trebuie masat fara teama, in sensul acelor de ceasornic. Altfel, puiul da in constipatie, ceea ce nu e bine deloc.

Robot_Forum
01-February-2010, 08:28 AM
motanul meu are 3 saptamani si a baut lapte special pt pisici pana acum dar am observat ca nu se mai satura cu lapte ,tomita royalcanin e si pt pisici dar sincera sa fiu nu m-am uitat pe plic sa vad de care e ,doar atat am citit ca este pana in 12 luni si pliculetul are culoarea alb cu roz,chiar vanzatorul mi-a recomandat-o ,oricum am incercat azi sa-i dau si nici nu bese de ea ,a trebuit sa-i bag eu in gura mai fortat,dar sper sa se obisnuiasca cu ea,i-am mai pus bobite tot royalcanin in lapte sa se inmoaie si dupaia le-am pisat si le-am pus in biberinul cu lapte,a baut fara probleme,dar nu prea stiu cate mese de lapte sa-i mai dau daca incepe sa pape si altceva
nu mai forta bietul pisoi sa manance un lucru evident rau pt el. Hrana pt "pana in 12 luni" nu inseamna ca e buna pt 3 saptamani. Pisoiul la 7 luni e deja adolescent, aproape adult, iar la 12 luni e deja mare. La 3 saptamani e mult prea mic. Retine ca pisoiul e preponderent carnivor, deci il vei intarca cu carnita. Incearca asa: un ficatel fiert pus in blander cu un polonic din apa in care a fiert, fara sare! (ca si la om, nou nascutul nu are rinichii pregatiti pt sare) si cu miez de paine. Vei obtine o pasta super gustoasa pt pisoi. Ii mai poti da cant mici de smantana si branza de vaci. Cel mai important. Vanzatorii de hrana pt animale dau sfaturile cele mai proaste posibil, nefiind veterinari. Consulta un medic bun (din pacate f rari in Romania)

tomita
01-February-2010, 09:55 AM
@Mehight,dupa mine,Ioana si Madeleine ti-au dat cele mai bune sfaturi, se vede ca sunt excelent informate, daca le vei urma, Aladin va deveni un motan zdravan, sanatos tun. In general,intarcarea puilor se face ca la copii introducandu-se treptat alimentele noi.Medici buni gasesti la facultate.

tomita
01-February-2010, 11:15 AM
@Madeleine, nu pot decat sa ma inclin in fata ta, din postarile tale am inteles mult mai mult decat lasi tu sa se vada.Sunt convinsa ca ai salvat multe animalute sacrificand timp si bani, nu sunt multi oameni care se dedica animalelor abandonate alegadu-le pe cele mai oropsite, batrane si (sau) bolnave la care nu prea se uita nimeni.In ceea ce priveste alimentatia lor sunt absolut de acord cu tine. De altfel am vorbit concret despre asta facand referire la caini, la pisici nu am prea multa experienta, am crescut doar 3 pisoiasi abandonati de rasa europeana, comuna, de fapt fara rasa.S-au pierdut niste postari, dar am revenit asupra unora in 29 ianuarie,atentionand din nou ca multe boli se datoreaza modului defectuos de hranire.Printre altele atrag atentia si asupra grasimilor animale si vegetale din dieta cainelui, dar am omis sa spun ca branza si casul le fac in casa dupa ce degresez (smantanesc) laptele pe care il iau de la o vaca sanatoasa,hranita natural (se stie ca omega 3 se gaseste numai in laptele vacilor care pasc sau li se suplimenteaza hrana cu seminte de in si ca enzimele sunt distruse prin pasteurizare).Mai spuneam ca dieta canilor mei e, de fapt, mai mult una vegetariana,crudivora, care, printre altele curata si pastreaza dintii sanatosi (la 17 ani, cand mi-a murit prima catelusa, avea dantura intacta, maselele fiind doar usor tocite).

tomita
01-February-2010, 11:42 AM
@Madeleine,am crezut ca s-a inteles din ce am postat ca hrana preparata in casa e diferita de cea a oamenilor, am aratat concret cum le-o pregatesc si ce alimente sunt interzise pt. caini, in total acord cu Ioana.

Madeleine
01-February-2010, 11:49 AM
Tomita, thanks, dar cred ca e bine sa ne inclinam numai in fata Domnului; si eu am invatat multe de la tine.
Ioana-laptele si smantana sunt bune asa cum spune Tomita, facute in casa; altfel, sunt riscuri. In plus, daca Doamne fereste puiul (catel/pisic) are parvoviroza, laptele si lactatele sunt moarte curata.

Nu avem medici buni pentru ca sunt foarte prosti pregatiti in facultate. Nu sunt nici acolo medici buni-sunt mai multe posibilitati cu aparatura, dar cam atat; sunt in urma cu foarte multe lucruri, iar daca la mamifere le mai nimeresc, celelalte vietuitoare mor pe capete, dar si chinuite. O amica de-a mea isi consulta catelul numai la un anume prof univ si a murit de cancer pentru ca desteptul a "uitat" sa ii goleasca glandele de sub coada. A facut chis si nu mai spun ce a urmat.

Ca si in alte profesii de mare insemnatate, marea majoritate a "specialistilor" nu mai citesc nimic dupa ce au scapatde examene.I-am spus medicului meu de familie sa nu se supere dar vreau sa mor acasa, fara ajutorul doctorului. A ras si nu prea pentru ca tocmai venise de la o practica cu studentii si nu stiusera s arecunoasca un infarct.
Deci, suntem numai in mana Domnului.

Madeleine
01-February-2010, 12:01 PM
Pentru ca s-a pierdut mesajul meu de la inceput:

Pe
www.animalutze.com
, la rubrica Anunturi, o doamna posteaza mereu, cam la 2 zile, de vreo luna jumatate, ca doneaza un labrador retriever;se pare ca trebuie sa il dea, dar nu oricui. Poate stiti pe cineva. Eu efectiv nu mai am loc. Nu as vrea sa ajunga pe mana bestiilor care isi antreneaza cainii pentru lupta, aruncandu-i asupra maidanezilor sau asupra unor caini luati fara bani

tomita
01-February-2010, 12:51 PM
Madeleine, din nefericire in general asa e,dar,desi doctorii buni pot fi numarati pe degetele de la maini,ei exista totusi, am invatat asta pe propria-mi piele,am avut norocul sa-i descopar pe ultima suta de metri.Despre veterinari,pot sa-ti spun cu toata certitudinea ca am intalnit 4 profesionisti desavarsiti si mari, mari iubitori de animale pt. care nu banii sunt pe primul plan.

Madeleine
01-February-2010, 05:09 PM
si eu am intalnit un veterinar foarte iubitor care mi-a facut reduceri fantastice cand mi-am tratat motanul care era sa moara. Dar iubirea nu tine loc de stiinta; in plus e tanar si nu are experienta. Pana la el am dat de o multime de persoane cu cabinete.
Repet: nu avem profesionisti, in primul rand pentru ca la facultate nu sunt instruiti. Apoi mai tine si de ei. Cand le vorbesc de acupunctura la animale casca ochii sa lesine. Ce e aia? In alte parti se face in mod curent.
Cat despre pasari, reptile, rozatoare-Dumnezeu cu mila.
Nu neg existenta unor doctori buni dar nici nu sunt pe toate drumurile. Iar in tara, in oraselele mici, veterinarii cu agronomie s-au facut peste noapte specialisti in animale de casa.Aceatsa e situatia si nu avem noi ce face.

Edaneli
01-February-2010, 11:18 PM
@Mehight,dupa mine,Ioana si Madeleine ti-au dat cele mai bune sfaturi, se vede ca sunt excelent informate, daca le vei urma, Aladin va deveni un motan zdravan, sanatos tun. In general,intarcarea puilor se face ca la copii introducandu-se treptat alimentele noi.Medici buni gasesti la facultate.

Mie mi se pare ca Madeleine si Ioana, pe langa dragostea pentru animale, chiar au terminat o facultate de medicina veterinara si au invatat si bine la scoala. Felicitari!

Madeleine
02-February-2010, 12:14 AM
Mie mi se pare ca Madeleine si Ioana, pe langa dragostea pentru animale, chiar au terminat o facultate de medicina veterinara si au invatat si bine la scoala. Felicitari!

Multumim; dar eu chiar nu am terminat aceasta facultate. Am vrut sa devin medic dar m-au oprit disectiile. Iar la veterinara este si mai oribil-ca si la fac de biologie: se fac vivisectii-sunt torturate si ucise animalele pentru ca studentii sa "invete"

Cred ca Tomita ma intrece de departe cu stiinta si experienta. Good night, Bonne nuit , Bona noche

tomita
02-February-2010, 10:39 AM
Madeleine,esti prea modesta, eu cred ca tu esti genul care tace si face (temeinic),pt. care vorba lunga, saracia omului. De altfel,nimeni nu posteaza aici in vederea stabilirii unui top, ci , din dragoste pt. animale, nu face altceva decat sa impartaseasca din ceea ce stie mai bine spre folosul acestora.Cum vremea spiritelor enciclopedice a trecut,iar avalansa de informatii contradictorii (din toate domeniile) ne poate coplesi, e bine, zic eu, sa tinem cont si de informatiile validate de practica,pe care le detine fiecare dintre noi,cu alte cuvinte, sa invatam una de la alta.In ceea ce priveste terapiile complementare (fito-, gemo-,cristalo-,bio-energo-terapie, presopunctura acupunctura etc),atat de controversate in medicina umana, nu e de mirare ca in medicina veterinara ...lipsesc cu desavarsire si ,ai dreptate, nu se invata in facultate.Am dat si eu peste un veterinar ''destept'' chiar la facultate (ca doar, slava Domnului, de astia nu ducem lipsa) care incerca sa fie ''spiritual' zicand ca mi-am transformat cainii in iepuri sau in pasari daca le dau morcovi cruzi si mei decorticat sau hrisca (habar n-avea ce e hrisca).L-am gratulat cum se cuvenea, trimitandu-l la origine, adica in doamna ma-sa,unde sa mai stea inca 9 luni,poate s-o naste mai inteligent ,dupa care i-am cerut elegat scuze pt. ca am gresit cabinetul si, facandu-mi mea culpa ,l-am informat ca ma duc sa caut un cabinet de ornitologie.

Madeleine
02-February-2010, 11:08 AM
Ar fi foarte comic daca nu ar fi tragic. Eu nu sunt in stare sa zic asa direct de "dulce" dar imi vine sa ii iau la bataie. Dumnezeu a stiut ce face atunci cand a hotarat sa fiu de sexul "slab" si deloc impozanta, altfel, cine stie cate capete sparte lasam in urma.

tomita
02-February-2010, 11:49 AM
In tinerete eram la fel , dar cu timpul, am devenit mai temperata, mi-am dat seama ca unor astfel de indivizi e mai bine sa le faci o ''reclama '' atat de convingatoare, incat sa li se duca buhul si sa aiba din ce in ce mai putini pacienti (''reclama '' din gura-n gura prinde).Nu cred ca voi reusi niciodata sa ma controlez atunci cad vad ca cineva chinuie un animal,instinctiv sar la beregati.

tomita
06-February-2010, 02:47 PM
Azi mi-am amintit de apa noastra cea de toate zilele, de la robinet. Eu le-o dau cateilor dupa ce trece mai intai printr-n filtru de carbune activ si apoi o tin o noapte cu argila (in vas de sticla).

AuraArua
06-February-2010, 08:47 PM
Eu dau la papagali doar apa fiarta si racita,pe care o tin intr-o sticla.E dificil totusi,pentru ca stiu ca nu poate fi pastrata prea mult timp,am inteles ca e lipsita de oxigen.Asa este?

isabel
08-February-2010, 04:30 PM
Salut sint ptr prima data pe acest forum si am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am un catel de 13 ani acum 5 ani a fost paralizat partea din spate,l-am facut bine dar de o luna a inceput sa piarda urina fara sa-si de aseama .in fiecare zi din-ce-in-cemai mult.Am facut tratamente ptr prostata ptr raceala dar nimeni nu stie exact ce poate avea. tratament in zadar fara nici-un rezultat. Poate-mi spune cineva ce pot sa fac fara sa ma trimeteti la DCTRca nu-i mai suport.MERCY de intelegere

AuraArua
08-February-2010, 07:58 PM
Draga Isabel,bine ai venit,si curaj,se poate gasi o rezolvare la problema ta.Urmareste cand e pe forum Blue si intreab-o pe ea.Se pricepe foarte bine.Dar si tomita te poate sfatui.Cred ca ti-ar trebui niste adrese si nume de doctori pe care le stie Blue,de la facultatea veterinara.Spun acestea pentru ca ea mai afisase o data numele unor profesori de marca,dar s-au pierdut,cred.Oricum uita-te si in urma,in topic si vezi.Multa sanatate si ,te rog,tine-ne la curent.

tomita
09-February-2010, 09:00 AM
Draga Isabel,daca trenul posterior a fost paralizat,e posibil sa fie tot o problema de neurologie, am nevoie de mai multe informatii: daca i-ai facut o ecografie abdominala, un examen de laborator de urina,daca ai observat sange sau urme de sange in urina, daca e mai inchisa (deschisa) la culoare sau tulbure,daca mirosul e modificat(ar putea fi si o infectie urinara),daca ai fost cu el la facultate si cine l-a vazut.Cauzele pot fi multiple, asa ca trebuie procedat prin eliminare.Ce tratamente i-ai facut, e important de stiut exact ce medicamente a primit.Catelul sta in casa sau afara?Ce rasa e?Oricum, 13 ani, la un caine, e varsta senectutii.

tomita
09-February-2010, 09:05 AM
Draga Aura fierberea omoara nu numai microbii, asa ca , din punctul meu de vedere,e de preferat fie apa plata, fie apa filtrata.

isabel
09-February-2010, 09:13 AM
Bunadimineata multumesc mult AURAARUAdar la facultate nu mai merg in viata mea. Cind a fost paralizat am fost aici la un renumit profesor imi pare rau nu i-am retinut numele dar nici nu-mi face placere sa il retin mi a facut 2 infiltratii iar a 3 zi imi spune ca nu mai are sanse multe si trebuie eutanasiat.Nu am vrut sa-l ascult si iam luat rimadil in 2zile a fost superD-zeu nea ajutat .acum dupa 5 ani a intervenit aceasta problema cu urina am chemat d-ctr acasa am facut tratamente dar sz lor este ca e prea batrin si nu mai am ce sa i fac,, EUTANASIERE,,credetima ca nu pot sa concep viata fara el cu tote ca am o fetita de 3 ani si 2 perusi pe care sint constienta ca ii expun oarecum unui pericol din cauza mirosului dar................ imi este f f fgreu sa accept asa ceva. Imi cer sz ptr scris dar mie foarte greu cind imi aduc aminte prin ce clipe am trecut cu el nun doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva. M ultumesc mult dar poate imi dati un sfat ptr un anumit tratament mai incerc poate ..................O ZI BUNA TUTUROR

isabel
09-February-2010, 09:40 AM
Acum nu iau facut radiografie doar o simpla consultatie in care au avut fiecare cite o pare .Tratament 3 zile injectabil ceva antiinflamator asa mi-au zis asa spun si 5 zile antibiotic pastile.Urina este intradevar tulburesi foarte urit mirositoare.Sta numai in casa si este maidanez de talie mijlocie ceva asemanator cu soricar. radiografia care am facuto cind a fost paralizat arata niste ciocuri formate pe coloana nu ma pricep sa explic f f bine in termeni medicali .Tratamentul de acum a fost ptr prostata si eventual o raceala dar nu a avut nici-un efect

tomita
09-February-2010, 10:33 AM
Am inteles,e un metis de teckel (teckelii sunt longevivi, traiesc in jur de 20 de ani),nici eu nu sunt adepta eutanasierii.Daca asa stau lucrurile, cumpara de la farmacie sau plafar ''Renostim'' (produs de Dacia-Plant) tablete, nu solutie hidro- alcoolica si "Merisor'' capsule (produs de Vita Care) si da-i asa: dimineata 1/2 tableta Renostim si 1/2 pulbere din capsula de Merisor;la pranz 1/2 tableta de Renostim; seara 1/2 tableta de Renostim.F.f.f.f. important, dieta hidrica, adica multa apa si supa ca sa curete rinichii,chiar daca ti-e greu, avand in vedere ca pierde spontan urina.Nu-i da nimic cu sare.Inca ceva:cantitatea de urina e mai mare ca de obicei?

tomita
09-February-2010, 11:30 AM
Isabel, in cazuri exceptionale, doza de Renostim poate fi dublata pt.o perioada relativ scurta 5-10 zile.Ti l-am recomandat nu numai pt. efectul curativ, ci si pt. ca e si un bun analgezic (calmeaza durerile).Catelului poti sa-i pui pempers.Tine-ma la curent cu orice modificare a starii catelului in bine sau rau.

isabel
09-February-2010, 02:46 PM
Multumesc din suflet ptr sfat am sa ma duc sa caut. Pempers am incercat sa-i pun dar nu-l accepta stau si sterg noapte si zi.Cantitatea urinei depinde odata citeva picaturi altadata scapa destul de mult cred ca tine de starea pe care o are.Multumesc inca odata

acibob
09-February-2010, 11:31 PM
Buna seara.Ar fi bine daca poti sa faci un sumar de urina si eventual urocultura.Dupa care la sfatul medicului o ecografie.Stiu ca este greu sa gasesti doctori veterinari buni,dar se mai gasesc.Cand am avut o incertitudine privind un sfat medical(neincredere chiar si intr-o analiza de laborator)intotdeauna am consultat un al doilea ,chiar si al treilea medic( se spune ca daca din trei diagnosticuri,doua sunt la fel acela e bun).

pa

u

tomita
10-February-2010, 11:31 AM
Acibob, ai dreptate,dar...vezi si postarile anterioare.La fel am procedat si eu cu multi ani in urma pana cand am gasit niste medici buni pe care nu i-as schimba pt. nimic in lume (valabil si pt. cei de medicina umana).

acibob
10-February-2010, 06:14 PM
buna seara !Ai perfecta dreptate Tomita.Chiar daca nu sunt foarte activa pe site citesc cu mare placere si interes toate posturile tale,dar si ale Auraarubei pentru ca pe langa cei doi baieti patrupezi mai am si o nimfa cred eu ca este fetita dar nu stiu sigur.Sper sa invat sa pun poze sa vi prezint pe frumosi mei.

tomita
10-February-2010, 07:12 PM
Isabel, inteleg ca esti f. ocupata si suparata, dar astept cu nerabdare vesti despre catel.Te imbratisez si-ti sunt alaturi.

AuraArua
10-February-2010, 08:03 PM
Draga Acibob,multumesc mult pentru aprecieri.Daca draguta ta este o nimfa atunci trebuie sa aiba obrajii mai pali,nu pronuntat portocaliu.Iar gusa nu o are atat de pronuntata,aproape deloc.Si ,evident,ea nu are cantec de curtare.Abia astept sa o vedem si noi.Sa-ti traiasca toate sufletele necuvantatoare din jurul tau.

tomita
10-February-2010, 08:45 PM
Acibob,vezi la ''Ajutor'', pe 7 ian. unda seismica spune cum se fac atasamentele.Azi am incercat sa atasez ceva interesant, zic eu, dar m-am impotmolit ca tiganul la mal.Ma bucur daca iti plac postarile, sper sa fie si de folos.Multumesc pt. aprecieri si va doresc multa sanatate, tie si frumosilor tai.

acibob
10-February-2010, 11:06 PM
Multumesc frumos Tomita pentru informatie.Ma pun pe treaba acum

isabel
11-February-2010, 02:46 PM
Buna la toata lumea.
Tomita vreau sa -ti spun ca inca caut acest tratament si nu am gasit . Acum astept vesti de la cineva din provincie sa mi-le trimita dar cum vremea este atit de capricioasa cam pe luni va sosi Deocamdata ma ami chinui cu el asa ,am mai fost la d-ctr si multi nu vin acasa eu nu-l pot duce ptr ca nu are cine sa-mi stea cu fata. MULTUMESC mult ca esti alaturi de mine

tomita
11-February-2010, 03:22 PM
Se gasesc.Trimie-mi un PM,ti le aduc eu, spune doar unde ne putem intalni, cat mai aproape de tine, nu e bine sa astepti, nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau.Ai observat ceva schimbat la catel? Mananca normal, bea apa?

isabel
12-February-2010, 07:49 PM
Bunaseara. am facut rost si am sa incep de miine. tomita ma sz dar nu am inteles prea bine ii dau 5 sau 10 zile tratamentul?
Catelul meu maninca se comporta f f bine nu ar da semne de ceva foarte grav doar ca nu-si da seam cind scapa urina. O SEARA FRUMOASA si multumesc inca odata o sa vad rezultatul

tomita
12-February-2010, 09:03 PM
Isabel, ii dai cate 1/2 tableta Renostim de 3 ori pe zi (numai in situatii de urgenta doza se poate dubla, adica 1 tableta de 3 ori pe zi timp de 5-10 zile ,apoi se continua cu doza normala).Daca nu e grav, ii dai numai 1/2 de 3 ori pe zi pana cand se vindeca si inca 10 zile in continuare ca sa nu recidiveze.Merisor ii dai 1/2 din pulberea din capsula, dimineata. Ca sa le ia mai usor, piseaza si jumatatea de tableta, e moale, amestec-o in f. putina mancare sau carnita, impreuna cu jumatatea de pulbere din capsula.Tratamentele cu plante sunt de lunga durata si se pot continua si dupa vindecare pt. profilaxie, in doze de intretinere, adica mai mici.Incepe sa-i dai din seara asta Renostim 1/2 tableta si Merisor 1/2 capsula.Doamne ajuta!Tine-ma la curent.

tomita
13-February-2010, 11:46 AM
Isabel,cum iti spuneam, cauzele pierderii spontane de urina pot fi multiple; procedand prin eliminare si bazandu-ma pe ce mi-ai spus tu (urina tulbure, urat mirositoare) am suspectat o infectie urinara pt. care ti-am recomandat Renostim si Merisor ( ar fi fost utile un examen de urina si o ecografie),dar ar putea fi si o cauza neurologica din cauza ciocurilor de pe coloana vertebrala care comprima nervii spinali, asa ca ar fi bine daca i-ai da si Vitamina B6 cate 1/2 de tableta de 3 ori pe zi (e ieftina si se gaseste la orice farmacie).Deci,cel mai bine e sa-i dai asa: dimineata 1/2 capsula Merisor,1/2 tb. Renostim si 1/2 tableta Vitamina B6; la pranz si seara cate 1/2 tb. Renostim si 1/2 tb. VitB6.Te rog, tine-ma la curent, semnaleaza-mi orice modificare a starii catelului.Sper sa aiba o evolutie buna.

tomita
13-February-2010, 01:23 PM
Isabel, poate ca par prea insistenta, dar la caini, spre deosebire de oameni, bolile evolueaza rapid, uneori fiind vorba de ore nu de zile, pot da multe complicatii, pana la deces.Mai am o nedumerire: daca tu spui ca singura problema a catelului e doar pierderea spontana de urina, nu pot sa nu ma intreb ce fel de doctor e ala care iti recomanda, asa, hodoronc- tronc, eutanasierea, fara sa se bazeze macar pe niste investigatii elementare (sumar de urina, urocultura, ecografie) si fara ca macar sa vada sange in urina, caz in care ar fi putut suspecta un cancer, desi e si un simptom de pielonefrita, de exemplu. 13 ani la un caine e o varsta respectabila, nu matusalemica, mai ales ca nu trebuie sa termini o facultate ca sa afli ca , in general cainii de talie mica sunt longevivi.Sunt atat de furioasa,incat prefer sa ma opresc aici pt. a nu risca un ban de la moderatori.Nu uita, astept vesti.

isabel
13-February-2010, 08:43 PM
Buna tomita.sint d-ctr care nu si dau interesul ptr ca nu le place ce a ce face e doar parerea mea nu generalizez dar ca si cu unii oameni care sint trecuti de o anumita virsta si te trimit acsa cu sz de rigoare ,,NU AVEM CE SA FACEM,,asa se intimpla si cu d-ctr de animale.NU se mai complica cu tratament mai u seama ca la mine trebuia sa vina acasa ptr ca eu nu pot ajunge cu el la cabinet;1 am fetita cu mine si este f f greu sa urc cu el scarile in brate si cu fat ptr ca ei nu se deranjeaza sa te ajute si 2 sint multi ciini pe strazi si sar la el. Atunci prefer sa-i chem acasa.Asa ca imi pare rau dar am ramas cu un gust amar despre d-ctr din ziua de azi din cauza asta prefer sa intru pe acest forum si sa mai cer un sfat. Am mai multa incredere in voi cei care va dati cu parerea decit in ei.in 5 ani decind ma tot duc si nu numai la unu ma-m ca m saturat.Noi am inceput tratamentul de azi de dimineata sa vedem cum evoluam,daca e nevoie o sa-i dau si vitamine.NU urineaza singe deloc dar cred ca s-ar putea sa aibe ceva infectie ptr ca scote ceva galbui dar f f putin dupa ce urineaza. sa speram ca ne va ajuta d-zeu

tomita
13-February-2010, 09:59 PM
Draga Isabel, ma bucur ca aflu vesti;ti-am spus numai de vitamina B6, nu de vitamine, pt. ca hraneste (intareste) sistemul nervos, ''ciocurile'' inca exista, nu se resorb, eu ti-as sugera sa i-o dai, tu faci cum crezi.In ceea ce ma priveste nu mi-as ingadui sa-mi ''dau cu parerea'' daca nu as fi sigura de efectele curative ale Renostimului si Merisorului in tratarea infectiilor urinare, acute sau cronice.Din ce mi-ai relatat tu am dedus ca asta ar putea avea.Sigur, altfel ar fi stat lucrurile daca ar fi fost facut macar un sumar de urina.Ai grija ca fetita sa nu vina in contact cu locurile in care a scapat urina,e periculos pt. ea.

isabel
13-February-2010, 10:43 PM
SZ de exprimare . Nu am vrut sa intelegi altceva eu ma refeream la vit B6 dar nu prea pot sta f mult pe calc intru foarte putin.In ce priveste fetita exista o mare problema stau intr-o garsoniera asta e situatia si nu am cum sa o evit. tot timpul dezinfectez cu clor,otet am luat si un aparat cu aburi pe care il folosesc tot timpul dar totusi este putin miros de la el
nu am unde sa-l separ
eu sper ca bunul d-zeu ne va ajuta si o sa fie bine ptr toti. Am sa-i fac si o analiza, Sper sa se indrepte vremea . multumesc ptr intelegere

veverita
13-February-2010, 11:01 PM
Fetelor am o mare problema: de 3 zile ingrijesc un catel scump bolnav de parvoviroza.Simt ca mor incet langa el ,dar sper ca nu cu el..Inca nu stiu daca scapa.L-am depistat de la primele semne.

veverita
13-February-2010, 11:02 PM
Doctorul care il avem este f.bun si f.binevoitor.Facem perfuzii si tratament de 2 ori pe zi chiar si sambata si duminica.

veverita
13-February-2010, 11:04 PM
Nu stiu cu ce ma puteti ajuta dar am simtit nevoia sa postez caci stiu ca o sa va rugati si pentru puiul meu.Multumesc!

natco
14-February-2010, 12:09 AM
http://intellectualventureslab.com/?p=653

moarte tantarilor!

tomita
14-February-2010, 10:38 AM
Fetelor am o mare problema: de 3 zile ingrijesc un catel scump bolnav de parvoviroza.Simt ca mor incet langa el ,dar sper ca nu cu el..Inca nu stiu daca scapa.L-am depistat de la primele semne.

Draga Verita, daca l-ai dus la dr. de la primele semne si ,mai ales, daca dr. e un bun profesionist, are mari sanse sa scape. Cu multi ani in urma, cumparasem o puiuta de teckel de 1,5 luni si peste 1 saptamana facuse parvoviroza dar, mi-a salvat-o d-na dr. Ruxandra Nicolescu. Pe atunci parvoviroza abia fusese importata de la americani si era singurul dr. din Romania care se incumetase sa trateze aceasta cumplita boala, care nu iarta.Daca n-as fi dus-o imediat, n-ar fi putut fi salvata.Femeie cu suflet mare si profesionist desavarsit,mi-a spus de la inceput ca va face tot ce e posibil sa-mi salveze catelusa, dar ca nu-mi poate garanta reusita.Cu toate astea eu m-am incapatanat sa cred cu tarie ca va reusi.E vorba de Negrita, primul meu caine de suflet, despre care am povestit intr-o postare anterioara si care, ea insasi, a fost o luptatoare si, timp de 17 ani, n-am fost despartite nici macar o zi.Ideea e ca si tu trebuie sa gandesti pozitiv,sa crezi cu tarie ca va scapa si poti sa-i soptesti si lui asta la ureche,stai langa el mereu,eu asa am facut.Sunt alaturi de voi si va trimit ganduri pozitive. Doamne ajuta!

tomita
14-February-2010, 11:13 AM
Draga Isabel, poti fi sigura ca te inteleg, stiu din proprie experienta cum e sa ai un catel bolnav si 2 copii maruntei.Cand Negrita, catelusa din postarea de mai sus,s-a imbolnavit, 10 zile la rand, indiferent de starea vremii, mergeam cu ea la clinica Ilioara impreuna cu baietelul de 2,8 ani si cu fetita de 4,8 ani, cu mijloace de transport in comun pe distanta Sebastian- Ilioara pt. ca nu aveam bani de taxi si nici nu aveam cu cine lasa copiii.In alta ordine de idei,vreau sa-ti spun ca m-am gandit mult inainte de a-ti recomanda ceva tocmai pt. ca nu sunt specialista si nu m-as hazarda pt. nimic in lume, constienta fiind ca poti face mai mult rau decat bine, desi esti animat de cele mai bune intentii.Rationamentul meu a fost urmatorul: daca dr.i-a recomandat eutanasierea, mai bine sa incerce cu medicamente 100% DIN PLANTE CARE STIU SIGUR CA NU AU REACTII ADVERSE SI CA MAI RAU IN NICI UN CAZ NU-I VOR FACE.In plus, am verificat pe viu efectele curative ale medicamentelor recomandate:au vindecat infectii urinare cronice cu E coli si streptococ din clasa B, ambele rezistente la antibiotice, care mai au si o multime de reactii adverse.

AuraArua
14-February-2010, 01:08 PM
Va doresc din inima multa sanatate pentru prietenii vostri dragi!

veverita
14-February-2010, 04:59 PM
Tomita, multumesc mult pentru experienta impartasita.Conteaza mult sa stiu ca exista si rezolvari fericite!Eu voi continua tratamentul si sper sa fie cu folos numai ca uneori parca simt ca stam pe loc sau mai rau. Am impresia ca puiul meu face un pas inainte ,unul inapoi.

veverita
14-February-2010, 05:01 PM
AuraAura multumesc pentru urari si la fel sanatate multa si pentru prietenii tai cei mici si mari.

tomita
14-February-2010, 06:21 PM
Draga Aura, ai PM.

tomita
14-February-2010, 06:40 PM
Veverita, asa e parvoviroza, abia dupa 1 saptamana dr. se poate pronunta.Am vorbit f. serios cand ti-am spus sa-i soptesti la ureche , cu convingere,ca totul va fi bine si se va insanatosi, fa un efort, trebuie sa crezi tu mai intai; stiu ce spun, desi pare ca am cam luat-o pe aratura, nu e deloc asa.TREBUIE SA SE FACA BINE, VA FI SANATOS, intipareste-ti asta in minte si repeta cu voce tare.Va tin pumnii la amandoi.

veverita
14-February-2010, 10:48 PM
Tomita,ai sa razi dar exact asa am inceput sa fac.Sunt sigura ca ele inteleg ce le spunem.La perfuzie de cele mai multe ori se uita in ochii mei atat de adanc....Asta seara a inceput sa miroasa castronul cu apa si mancare , dar nu le-a atins.Am fost iar la tratament si maine dimineata iar ,de cate ori este nevoie numai sa se faca bine.E o boala f.grea .Oricum sunt mult mai optimista de cand am citit ce mi-ai raspuns.Iti multumesc din suflet.

tomita
15-February-2010, 12:09 AM
Veverito,nu rad deloc pt.ca sunt convinsa ca animalele,mai ales cainii inteleg mult mai mult de cat credem noi,au o privire atat de expresiva,incat cuvintele,chiar daca ar fi putut sa le articuleze, ar fi de prisos.De multe ori,discutand cu sotul meu, ajungem la concluzia ca nu ne-ar mira deloc daca intr-o buna zi cainii nostri ar grai ca oamenii.Daca a inceput sa miroase, e de bun augur,chiar daca nu bea si nu mananca (e hidratat si vitaminizat prin perfuzii).Mai vomita?Vorbeste-i in soapta sau cu vocea mai scazuta,tine-l langa tine sau in brate,dormi cu el,dar fereste-l de zgomote si de vizite.Va tin pumnii in continuare si ma rog pt. voi.

isabel
15-February-2010, 09:07 AM
Bunadimineata. Draga mea TOMITA sa ti dea D-ZEU sanatate si tot ce vrei pe lumea asta. vreau sa ti spun ca numai 2 zile de tratament si a dat rezultat incredibil am sa ma rog de sanatatea ta si a fam tale tot timpul. Vezi de ce sint suparata pe asa zisi D- CTRI? In 2 zile cit au venit acasa mi au luat 3 mil ptr ce?....... 2 injectii si 3 pastile. Multumesc din suflet si tinem legatura

tomita
15-February-2010, 11:23 AM
Isabel, nu ai idee cat ma bucur, asteptam cu sufletul la gura o astfel de veste;nu-i intrerupe tratamentul; continua cu aceleasi doze 10 zile si da-i si vit. B6 asa cum ti-am spus ca sa nu ai surprize cu ''ciocurile'' de pe coloana, e ieftina si se gaseste in orice farmacie.Acum te-ai convins si tu de puterea miraculoasa a plantelor.Ai grja, fereste-l de frig si de umezeala, e mai bine sa nu-l scoti afara. Dupa ce termina tratamentul actual am sa-ti dau altceva pt. intarirea imunitatii si fortificarea organismului catelului si pt.'' ciocuri''.Daca mai ai ocazia sa-l intalnesti pe tampitul care ti- a spus sa-l omori, transmite-i din partea mea sa se eutanasieze el, pt. ca face umbra pamantului de pomana;e inca o dovada ca prostia nu are limite si ca e singura boala cu adevarat incurabila si de care nu se moare.Rog moderatorii sa ma scuze pt. iesirea asta, dar ma apuca turbarea cand e vorba de caini in suferinta, pe care incompetenta unor ''doctori'' ii condamna fara drept de apel la moarte.Iti trimit acum un PM cu adresa mea de mail, pt. orice eventualitate.Nu-i intrerupe tratamentul fara sa ma anunti, trebuie sa ma conving ca s-a vindecat si trebuie sa prevenim o recidiva.Sanatate maxima si pt. catel si pt. familia ta.

tomita
15-February-2010, 11:39 AM
Veverito, cu aceeasi nerabdare si emotie astept si vesti despre puiul tau;te rog, detaileaza, cate luni are, daca mai vomita, daca a avut vome si scaune cu sange, in fine, orice modificare, cat de mica pe care o observi, stiu ca esti un observator mai mult decat atent si ca lupti alaturi de el pt. viata lui, il ajuti enorm si prin gandirea ta pozitiva, mergi asa mai departe si cu ajutorul lui Dumnezeu sa SPERAM ca va scapa.

tomita
15-February-2010, 11:48 AM
Inca ceva, Veverito,puiul are ochisorii curati? Ai observat cumva o pojghita care-i acopera irisul? Ii curge nasucul? Trufa e umeda sau uscata (e normal sa fie uscata doar 15 minute dupa ce se trezeste din somn).Temperatura e sub sau peste normal?

isabel
16-February-2010, 02:15 PM
Salutare la toata lumea. Draga mea TOMITA mai dami un sfat te rog ca nu mai stiu ce sa mai fac. De aseara a inceput iar sa piarda urina , ce-mi spusesi tu sa nu-l scot afara este imposibil ptr ca trebuie sa -si fac nevoile nu are unde.AM FOST LA UN ALT CABINET la care m au asigurat ca are prostata si trebuie castrat de data asta.,dar nu-mi garanteaza ptr el din cauza virstei Slabe sanse prin tratament. Tu ce ma sfatuiesti sa mai astept pina luni cind termin tratamentul indicat de tine?

tomita
16-February-2010, 03:27 PM
Isabel draga,i-a facut si o ecografie?Eu zic sa mai incerci cu acelasi tratament, dar sa-i dublezi doza,intr-o postare anterioara ti- am spus ca tratamentele cu plante sunt de durata.Incepand din seara asta ii dai asa: Renostim 1 tableta de 3 ori pe zi si Merisor tot 1/2 capsula dimineata;Vitamina B6 cate 1/2 tableat de 3 ori pe zi.Daca peste 10-15 zile nu vezi o ameliorare te duci cu el la profesorul Alexandru Diaconescu (il gasesti la facultate dimineata sau la cabinet dupa-amiaza,o sa-ti dau adresa si nr. de telefon daca va fi cazul).Tine-l cat mai putin afara si pune-i hainuta.Doamne ajuta!

veverita
17-February-2010, 09:06 AM
Tomita,acum a mancat prima data de cand e bolnav.Cred ca e un MARE pas inainte.Da a avut scaune cu sange si moi.Nu a avut hipotermie,temperatura a fost intre 38,2 si 39.Ochii au fost curati tot timpul,iar nasul nu a fost f.uscat.Se pare ca a avut forma cea noua de parvoviroza.Si a si vomat mult cu mucozitati ,in special dupa perfuzie.

veverita
17-February-2010, 09:08 AM
In ultimele zile nu am putut intra pe net pt.ca am stat cu el.
De aseara ii baga si fier. Continuam tratamentul.Multumesc din suflet pt sfaturi si inca ceva, eu am o pisicuta f.draga pe care o cheama Tomita(fetita).

isabel
17-February-2010, 09:33 AM
BUNADIMINEATA TOMITA SI LA CELALATE FETE . NU iau facut ecografie lau palpat .ECO ii face doar cind ma duc cu el la operatie . acum recunosc ca din punct de vedere financiar nu-mi permit inca 4 mil sa mai dau. e prea mult ptr mine si mai cu seama ca nu=mi garanteaza ca va rezista anesteziei spun ca s ar putea sa aibe si ceva prb cu inima dupa cum respira asa ca voi continua cu tratamentul de la tine si ce va vrea D-ZEU.

tomita
17-February-2010, 11:05 AM
Veverito,daca a mancat fara sa vomite,e cea mai buna veste, cea pe care o asteptam.Vomele abundente, cu mucus inseamna ca stomacul si intestinele s-au curatat; puiul tau e un luptator.Cum il cheama si cate luni are?Nu cred ca e cazul sa-ti mai spun ca trebuie sa-i dai hrana usoara,proaspata,in portii mici si dese si sa nu-l fortezi sa manance.Dupa ce termina tratamentul actual,da-i vitamine naturale din catina si macese marca Fares (e o firma sigura);sunt tablete mici si aromate, pe care cateii le iau cu mare placere,ai mei se ''bat'' pe ele.Ma bucur ca am si o tiza, in bloc mai am un tiz,un catel, care acum e un mosnegut.Numele mi se trage de la cel al nasei mele, dar cred ca ma defineste, sunt pragmatica, cu picioarele infipte in pamant pana la genunchi.Sanatate maxima pt. toti trei si pt. restul familiei.

tomita
17-February-2010, 11:40 AM
Isabel,daca are adenom de prostata,datele problemei sunt altele;tratamentul pe care ti-am recomandat e,in principal,pt.infectii urinare acute sau cronice,dar cu actiune benefica si asupra prostatei.Pt. un diagnostic sigur,exact, ar trebui sa-l vada prof. dr. Alexandru Diaconescu,care e nu numai un om de suflet, mare iubitor de animale, ci si un PROFESIONIST desavarsit. Iti va spune cu certitudine ce e de facut, cu multi ani in urma mi- a salvat o catelusa care avea sanse minime de supravietuire;il cunosc de 30 de ani.Daca te duci la facultate te costa numai 25 lei (taxa pt. consultatie),celelalte investigatii se platesc separat.Tine-ma la curent cu starea catelului.Va tin in continuare pumnii.

maria
17-February-2010, 12:26 PM
http://www.youtube.com/watch?v=Rz3TICaMBj4&feature=related

tomita
17-February-2010, 01:45 PM
Multumesc,Maria, animalele isi exprima sentimentele cu sinceritare prin ochii si prin limbaj corporal, nu au nevoie de grai articulat sa minta asa cum fac unii dintre semenii nostri Cel care a facut clipul a fost inspirat.Am pus link-ul la locul lui,adica la favorite.

veverita
17-February-2010, 11:48 PM
Numele puiului este Marco si are cam 3luni si jumatate.Asta seara a avut primul scaun tare si fara sange si mucozitati.Nu am cuvinte sa va spun cat suntem de fericiti.Continuam tratamentul si voi lua si vitaminele de la Fares in mod sigur.Dumnezeu a tinut cu Marcuta.E un baietel norocos de cand l-am salvat de pe strada.Tomita iti dorim multa sanatate.Noi in familie avem f.multi membri patrupezi.Va salutam cu totii!Isabel stiu si eu de doctorul Diaconescu de la Facultate si poti face acolo o ecografie si fara operatie la cel mai bun -Dr.Mario Codreanu care iti va spune sigur ce are.Succes!

veverita
17-February-2010, 11:49 PM
Am uitat sa va spun ca mananca in continuare cate putin orez fiert cu morcovi si cate un pic de piept de pui fara pielita(nu f .multa carne deocamdata)

tomita
18-February-2010, 10:44 AM
Bravo Marco, esti un luptator adevarat!Cu siguranta esti un catel deosebit si-i vei aduce multe bucurii mamei tale.Veverito, pt. toate patrupedele tale, daca fac diaree,le vindeci instant cu Smecta (diosmectita).Si noi suntem o familie numeroasa: 7+2 salvati de pe strada va salutam si va dorim sa aveti parte de sanatate maxima (asta e urarea preferata a mamei noastre).

tomita
18-February-2010, 11:02 AM
Isabel,astept sa-mi spui cum evolueaza catelul tau.Veverita are dreptate,dr. Marius Codreanu e un ecografist bun;o ecografie costa vara trecuta 75 lei.Sfatul meu e, daca ajungi la prof. Alexandru Diaconescu,sa-i spui deschis ca nu mai poti face inca un efort financiar, dar ca vrei sa-ti salvezi catelul.

Madeleine
18-February-2010, 03:22 PM
Ai un mesj privat

Madeleine
18-February-2010, 03:23 PM
pentru Isabel e mesajul privat

allessia6
18-February-2010, 06:43 PM
buna seara.tomita ,imi cer scuze ca te deranjez cu o intrebare: ce tratament naturist as putea sa-i administrez unui motan care urineaza cu sange.tratamentul medicamentos nu a dat rezultate ,dar asta si pt. ca este cam hoinar si daca il scap afara nu se intoarce cateva zile.multumesc anticipat.

tomita
18-February-2010, 08:19 PM
Buna seara, Allesia!Nu ma deranjezi,asta e scopul nostru, sa ne ajutam prietenii.As vrea sa stiu cateva lucruri:ce varsta si cate kg.are, de cand urineaza cu sange, daca urineaza des sau mai rar si cu dificultate,daca s-a mai intamplat pana acum, daca are o ecografie, daca starea generala e modificata,daca in urina se observa si cristale (in cazul in care nu are un sumar de urina), ce medicamente (antibiotice ) si cate zile i-ai dat, ce diagnostic prezumtiv i-a pus doctorul.Il hranesti cu bobite sau cu mancare proaspata?Ar mai fi ceva: daca-l palpezi pe abdomen si in zona rinichilor il deranjeaza?Cam multe intrebari, dar trebuie sa ma lamuresc,altfel , cu toate bunele intentii se poate face mai mult rau si nu asta vrem.

veverita
18-February-2010, 09:12 PM
Buna seara! Si sanatate maxima cum spune Tomita. Azi e prima zi fara perfuzii la Marco!Dar face tratament antidiareic cu DiaDog and Cat si fier si alte vitamine injectabil.Am intrerupt si Canglobul.Nu mai are deloc scaune cu sange si nu mai vomita.Azi s-a jucat cu prietenul lui mai mare Bruno.

veverita
18-February-2010, 09:13 PM
Este f.vioi si dornic sa manance..dar nu are voie multa mancare odata.

elena_20
18-February-2010, 09:58 PM
Desi nu mai am nici un animal (Sisi pisicuta mea dupa cum stiti s-a stins acum o luna) intru de fiecare data in acest topic ,cu mare dor , dar si cu placere, sunt alaturi de voi si ma bucur sa aud de animalute care se vindeca si vor sa traiasca facandu-si "parintii" fericiti. Va iubesc si va respect sentimentele.

tomita
18-February-2010, 10:04 PM
Veverito, ma bucur din tot sufletul pt. si pt. Marco si pt. tine,chiar am initiat, impreuna cu cateii, dansul victoriei in cinstea voastra.De acum Marco s-a imunizat natural impotriva parvovirozei.Nu e numai un luptator, ci si un invingator.Uraaaaaaaa si sanatate maxima pt. toata lumea cu doua sau patru picioare!

tomita
18-February-2010, 10:25 PM
Si noi te iubim,Elena,ma bucur ca ai revenit.Chiar daca Sisi nu mai e fizic langa tine, asa cum bine zicea Madeleine intr-o postare anterioara,nu te-a parasit, ci doar i-a venit randul sa te vegheze,la randul ei, de acolo, de sus.Iti reamintesc sugestia pe care ti-am mai facut-o: cand te vei simti pregatita, adopta o pisicuta amarata in memoria lui Sisi,o vei iubi la fel de mult fara s-o uiti pe cea care ti- a fost prima dragoste.Te imbratisez cu drag.

elena_20
18-February-2010, 10:47 PM
Tomita , sunt tot pe aici .Imi iau energia necesara si ma gandesc cu dor la Sisi.Bineinteles ca voi lua alt sufletel si-l voi iubi la fel de mult pentru ca si sufletul meu are mult de daruit.Atat cat a fost langa mine, Sisi a avut grija sa mi-l umple si pentru alte fiinte care au nevoie de dragoste.Si eu te imbratisez si vreau sa-ti spun ca desi am intrat mereu in acest topic si am citit, mi-a fost imposibil sa postez pana in seara asta.

veverita
19-February-2010, 09:37 AM
Elena am fost alaturi de tine atunci si chiar am plans cand Sisi s-a stins.Ai dreptate aceste fiinte ne umplu sufletele de dragoste pt.ca ele ne daruiesc cu fiecare privire dragoste si energie.Din experienta mea iti spun ca atunci cand vei simti nevoia iti vei lua un alt animalut fara a o uita peSisi.Cu toate ca nu sunt din Valcea ca tine eu am pregatite pt.adoptie 2 pisicute si 2 motanei pe care i-a aruncat cineva la piata ,iar o femeie ii matura pur si simplu.Si i-am luat eu.Dar mai am si alte pisici un casa . Sunt deparazitate si vaccinate , asa ca asteapta iubitori de animale.Sincer deja m-am atasat de ele .Au cam 5 luni si sunt educate sa faca la litiera. Sunt niste bijuterii ! Imi va veni greu sa le dau dar e spre binele lor.Sanatate maxima!

veverita
19-February-2010, 09:41 AM
Isabel ce mai face puiul tau?Ii face bine tratamentul?Oricarui tratament trebuie sa ii dai timp sa-si faca efectul. Sanatate maxima si pt.voi!

tomita
19-February-2010, 11:41 AM
Veverito, Veverito, imi mai dai un motiv sa ma bucur ca nu m-am inselat in privinta ta: esti si tu o "colectionara''de suflete chinuite, aruncate la voia intamplarii.Cred ca ar fi bine sa postezi numele si adresa dr.-lui care ti l-a salvat pe Marco,aceeasi rugaminte pt. toti cei care cunosc un veterinar nascut, nu facut,in ideea de a se preveni repetarea altor experiente traumatizante, atat pt.animalute cat si pt. stapani.Sanatate maxima!

allessia6
19-February-2010, 11:50 AM
Buna ziua Tomita! Motanul are in jur de 4 ani (mi-a fost lasat in poartasi nu ii stiu varsta exacta) si are problema asta de cca 1 1/2 ani. La primul tratament cu antibiotice a raspuns bine (diagnostic:eliminare de piatra din rinichi) ,dar a revenit de cca 2 luni.Doctorul a spus ca nu este necesara ecografie si i-a administrat antibiotic injectabil(dar cu pauze intre zilele de tratament pt ca a scapat si s-a intors dupa 3 zile.Dupa tratamentul cu antibiotic mi-a dat "Urinary tract support" -un supliment nutritional pt ingrijirea aparatului urinar la pisici.Nu urineaza mai des decat celelalte pisici ,dar are urina colorata in rosu .Daca reusesc sa-l tin o vreme mai indelungata la caldura ,coloratia se diminueaza ca intensitate.Il hranesc mai ales cu hrana uscata ,dar ii mai dau si carne,lapte sau peste .La palpare ,se fereste si cauta sa scape.Inca o data ,multumesc!

tomita
19-February-2010, 11:56 AM
Elena, la fel,imi dai 2 motive de bucurie: 1.ai reusit sa postezi din nou,deci ai depasit pragul critic si 2. aflu acum de la Veverita ca esti esti valceanca de-a mea (desi am plecat de la 18 ani,radacinile-mi sunt tot acolo).Te imbratisez cu mult drag.

tomita
19-February-2010, 11:58 AM
Isabel,ai PM.

tomita
19-February-2010, 12:10 PM
Fetelor,nu mi-o luati in nume de rau, dar tare mi-as dori ca urarea ''Sanatate maxima''sa fie deviza noastra.Ce credeti?

tomita
19-February-2010, 01:11 PM
Multumesc, Allesia,m-am edificat.Mai intai vreau sa-ti spun ca exact cu acelasi tratament clasic l-am pierdut si eu pe Tanu, un motan tot aruncat cand abia incepusera sa-i crape ochisorii (am postat anterior povestea lui).Tot asa, la inceput, a raspuns bine la tratament, dar in final a facut blocaj renal si n-a mai putut fi salvat.Sa nu uit,trebuie sa-mi mai spui cate kg. are, macar cu aproximatie.Trebuie sa sti de la bun inceput ca va avea aceasta problema toata viata (predispozitie genetica+regim alimentar).Cum nu are un ex. de urina nu pot sa stiu de ce natura sunt calculii,asa ca pe toata perioada tratamentului nu-i vei da hrana uscata (bobite), lapte si derivate lactate, carne.Poti sa-i dai orez cu legume si peste in cantitati moderate.Bobitele vor trebui scoase definitiv din alimentatie,iar celelalte, dupa vindecare,reduse la maximum. si inlocuite cu peste (macrou,sardina).Tot asa,va trebui sa-i dai f. des ceai de pir(radacina).Tratament: Renostim 1/2 tb.dimineata si seara, Merisor 1/2 cps. la pranz,ceai de pir in loc de apa si supa (fara carne, cu peste,la discretie, are nevoie de multe lichide sa elimine calculii pe care-i ''topeste'' Renostimul).Merisorul are rolul de a-l proteja impotriva infectiilor urinare. Sa nu-i dai calciu! Sanatate maxima si tine-ma la curent.

tomita
19-February-2010, 01:38 PM
PS.pt.Allesia.Ceaiul de pir i-l faci infuzat,adica peste 1 ligurita de planta torni 1 cana de apa si lasi acoperit 15 minute;trebuie sa fie mereu proaspat (nu e aromat, nici colorat,asa ca animalutele nu-l refuza).Merisorul (coacazul de munte) sa fie de la Vita Care (fructele nu au nici o contraindicatie).Ceaiul din frunze de merisor poate colora urina -verzui (fenomen absolut inofensiv) fiind contraindicat doar in cazurile de insuficienta renala grava.Pt. a se evita o usoara iritare gastrica se pune un varf de cutit bicarbonat de sodiu la cana.Am facut aceasta precizare in ideea ca ar fi utila persoanelor care-l consuma.

stela
19-February-2010, 02:46 PM
Tomita ....scriu cu o durere care nu poate fi reprodusa in cuvinte...acum 2 zile am pierdut-o definitiv pe Rina,catelusa metis de tekel cu chihuahua despre caream postat si care ne-a infrumusetat viata....cum s-a intamplat...cand sarea din pat scheuna putin ca si cum ar fi durut-o incheieturile(avea cam 14 ani)...iar dupa o saptamana a inceput brusc sa vomite si sa refuze hrana...si apa care o bea o dadea afara dupa cateva minute...am fost la veterinar,f.bun profesionist care a incercat un tratament bazat pe regim,antibiotice,clisma, etc....dar nici un rezultat pozitiv...ne-am hotarat de comun acord pentru operatie,banuind o obstructie(ocluzie)...din nefericire,cand a deschis-o avea un cancer de pancreas generalizat care cuprinsese si mezenteriul,aorta,ajunsese pana la maduva spinarii....in aceasta situatie ,cum era adormita pe masa de operatie am accepta sa-i faca o injectie de eutanasiere,cel putin sa nu se mai chinuie!Doua zile si eu si sotul am suferit enorm ...acum ne-am mai revenit,il avem pe fiul Rinei pe Lucky...care o cauta,aduna toate jucariile de la care se mai incaierau ,le pune pe pat...si asteapta sa vina ...Rina...ce sa va mai spun este sfasietor!!! Va rog pe toti care iubiti animalele si a-ti trecut prin astfel de momente dureroase,ajutati-ma sa gasesc un pui femela metis de chiuhauha cu tekel...roscata cu stea alba pe piept,incerc sa postez si o imagine...27012008152!

tomita
19-February-2010, 04:01 PM
Draga Stela,ce parsiva mai e si viata asta uneori,tocmai am avut 2 motive de bucurie pe ziua de azi,dar a trebuit sa primesc brusc o galeata cu apa rece in moalele capului,sa ma dezmeticeasca si sa-mi aduca aminte de de legea compensatiei; de fiecare data suferinta sau pierderea unui sufletel ma doare la propriu si,crede-ma, nu sunt vorbe goale,mai ales cand cei in cauza sunt cateii.Pancreatita si cancerele de pancreas sunt 2 din cele mai cumplite boli, care nu numai ca nu iarta,dar provoaca niste dureri atroce pt. care nu gasesti cuvinte sa le definesti,asa ca, desi, in principiu, nu sunt de acord cu eutanasierea,cred ca ati luat cea mai buna hotarare curmandu-i suferinta,s-a stins in pace,fara dureri.Daca ar fi putut sa decida, Rina ar fi luat aceeasi hotarare.Durerile insuportabile care,pe om l-ar face sa urle,sunt suportate in tacere de animale, ceea ce face sa nu constientizam. cu adevarat chinul lor.Inteleg cu adevarat durerea ta si a sotului tau, sunt alaturi de voi,dar trebuie sa va ganditi ca,oricat de greu va este, sunteti totusi norocosi ca v-a lasat un pui.Din pacate,la mine nu s-a intamplat asa.La fel ca tine eram hotarata sa-mi caut o catelusa la fel ca ea,crezand ca n-am sa pot iubi la fel alt caine.Nimic mai fals, viata mi-a demonstrat contrariul si asa se face ca am acum 9 caini,care nu sunt teckeli negri cu puncte de foc ca Negrita, dar pe care-i iubesc de mor.Am inteles ca fiecare catel e unic si nu-l poti inlocui, dar ca ii poti iubi la fel de mult si pe cei care ii urmeaza,fara sa-l uiti pe cel pe care l-ai pierdut.Te imbratisez cu drag.

stela
19-February-2010, 05:16 PM
Multumesc ...Tomita pentru cuvintele calde,ai un suflet de aur..sa-ti dea Dumnezeu sanatate si noroc tie si la copii !

tomita
19-February-2010, 05:55 PM
Stela, ai mare grija cu regimul alimentar al lui Lucky,caruia ii doresc ,ca de obicei, sanatate maxima.Ce varsta are?

XXXYYYY
19-February-2010, 08:01 PM
Buna........

stela
19-February-2010, 08:53 PM
Tomita ai dreptate pe Rina am rasfatat-o si nu puteam ceda dragalaseniei ei...facea sluj,cate 5-10 min.pana obtinea ce voia de la noi si cred ca am gresit ...o parte din vina ne apartine;i-am dat carne de toate felurile ,ciocolata,banane,mere,voia cafea dimineata...iar in ultimul an nu a prea facut miscare avand gestatia si de crescut puiul...noi o luam cu noi peste tot,era indragostita de masina si de drumetii la padure,ceea ce in ultimele 10 luni i-au lipsit! Lucky are 8 luni,dar am uitat sa-ti spun ..la cezariana pe langa Lucky a mai avut un pui roscat ca ea dar care era retardat(nu a supravetuit)!Lucky nu seamana cu Rina este negru antracid,cu o figura poznasa intre pechinez si tekel,are parul mai lung ondulat,maxilarul de jos mai lung decat cel de sus...sta cu dintii la vedere,parca ar face reclama la colgate,ea fiind batrana l-a nascut cu un tendon lipsa la piciorul stang spate...chestie care s-a remediat cand s-a imbracat cu musculatura;are un singur testicol..unul i-a ramas in abdomen...in vara cred ca-l vom opera pt.ca am auzit ca este periculos(o viitoare tumora)! Tomita cum sa fac pt.ca vreau sa-ti trimit niste poze cu animale dragute...eu sunt fermier de meserie!??

tomita
19-February-2010, 08:55 PM
Buna si tie XXXYYYY,daca vrei sa ni te alaturi, esti binevenit(a), daca nu,salutarile se posteaza in OFF TOPIC.

Pappy
19-February-2010, 08:59 PM
Buna seara ! " dragii mei " permiteti-mi sa va spun asa ptr. ca vad ca sunte-ti iubitori de animale si cu voi se pot discuta si problemele acestea sensibile pe care nu le poti discuta cu oricine ca risti sa devi ridicol. Am avut o catelusa care a fost timp de 13 ani cea mai indragita de familie ,dar ne-a parasit, lasindu-ne cu mare durere in suflet. Am primit, dupa un an de zile cadou o pereche de papagali Micul Alexander. Va dati seama ce bucurie dar dupa vreo 4 saptamini EL a inceput sa o ciupeasca pe EA si i-am despartit. Pe EA am facut-o cadou unui prieten iar El ramanand acasa m-am ocupat mai mult , i-am dat libertate sa zboare prin casa cite o ora chiar si mai mult, a invatat sa vina cind il chem s, se aseaza pe umarul meu si ne plimbam prin casa , cand doreste ceva ma fluiera si altele. De o saptamana nu ne mai intelegem ca inainte, este indragostit de o sticluta galbena din plastic si nu ne mai putem apropia de el ca inainte ca riscam sa ne ciuteasca, mi se aseaza pe cap si-mi ciupeste parul, ciupeste papucii din picioare, face lucruri pe care inainte nu le facea. V-as ruga sa-mi spune-ti daca este vreun tratament sa-l linistesc fara sa-i aduc o EA ptr.ca prietenului caruia i-am facut-o cadou i-am spus despre ce este vorba si -mi tot promite ca vine dar vad ca nu mai ajunge. Am uitat sa spun ca papagali au 1 an si 7 luni si nu au fost imperechiati niciodata.Imi este greu sa-l vad tot timpul agitat si nedespartit de acea sticluta.

kerria
19-February-2010, 10:57 PM
In urma cu f multi ani am avut un perus-Lorry. I-am pus in colivie o jucarie de cauciuc. Toate bune si frumoase, ne intelegeam de minune cu perusul, pana la momentul in care trebuia sa-l spalam pe Fred(jucaria). Daca vedea ca ma ating de el, perusul se aseza pe mana mea si ma ciupea serios. Asa ca foloseam diverse tertipuri ca sa-i pot curata tovarasul.

tomita
19-February-2010, 11:09 PM
Stela, dupa cum mi-l prezinti pe haiosul de Lucky,are un tata pekinez sau cu pronuntate caractere de pechinez,sa-ti traiasca si sa aiba parte de sanatate maxima.Sfatul meu e sa nu faci nici o miscare pana cand nu-l vede d-l. prof. dr.Alexandru Diaconescu,pe mana caruia merg de aproape 30 de ani,asa ca poti fi sigura ca stiu de ce ti-l recomand.Detalii si adresa, la momentul oportun.Stiu ca e greu sa rezistam dragalaseniilor cateilor,dar,pt. binele lor trebuie sa ne impunem sa fim ''duri'';in privinta asta eu chiar nu fac nici o concesie.Atentie, ciocolata si cafeaua=otrava pt. caini,iar pancreatita si cancerul pancreatic sunt rezultatul final al greselilor de alimentatie.Cel mai bine e sa nu manananci in prezenta catelului ce e nociv pt.el.Daca tu esti fermier,Lucky e un fericit,poate sa alerge toata ziua si sa se bucure de toate avantajele unei vieti sanatoase in sanul naturii.Despre fotografii,mi-ar face mare placere sa le vad, dar, din pacate, nici eu nu stiu cum se ataseaza, am incercat, dar n-am reusit (as avea multe chestii interesante,poate ne va ajuta cineva care stie).Inca o data, sanatate maxima pt. toti.P.S.da-i oua de prepelita crude.

elena_20
19-February-2010, 11:11 PM
Buna dragele mele! Vreau sa va spun ca sunt alaturi de voi asa cum si voi ati fost alaturi de mine.Imi pare rau sa aud ca s-a mai stins un suflet nevinovat .Stela te imbratisez si-ti inteleg suferinta de fapt durerea.Eu asa am spus ca suferinta pentru Sisi era atat de mare incat ma durea si nu o pot compara cu nimic .Mi-e greu sa gasesc cuvinte cu care sa te imbarbatez ,dar asa cum am mai spus ,nimic nu e intamplator si totul vine de la Bunul Dumnezeu.Trebuie sa t-i spuii ca Rina si-a indeplinit misiunea pe acest pamant si daca ai sa te gandesti bine ,ai sa-ti dai seama de ce a aparut ea in in viata ta si a familiei tale.Eu sunt convinsa ca aceste vietati nu ajung la oricine dupa ce oameni fara suflet le-au aruncat in voia soartei si cred ca ar trebui sa-i multumim lui Dumnezeu ca ni le scoate in cale si in acelasi timp si lor pentru ca ne ajuta sa ne descoperim adevaratul suflet.

Robot_Forum
19-February-2010, 11:13 PM
Buna ziua Tomita! Motanul are in jur de 4 ani (mi-a fost lasat in poartasi nu ii stiu varsta exacta) si are problema asta de cca 1 1/2 ani. La primul tratament cu antibiotice a raspuns bine (diagnostic:eliminare de piatra din rinichi) ,dar a revenit de cca 2 luni.Doctorul a spus ca nu este necesara ecografie si i-a administrat antibiotic injectabil(dar cu pauze intre zilele de tratament pt ca a scapat si s-a intors dupa 3 zile.Dupa tratamentul cu antibiotic mi-a dat "Urinary tract support" -un supliment nutritional pt ingrijirea aparatului urinar la pisici.Nu urineaza mai des decat celelalte pisici ,dar are urina colorata in rosu .Daca reusesc sa-l tin o vreme mai indelungata la caldura ,coloratia se diminueaza ca intensitate.Il hranesc mai ales cu hrana uscata ,dar ii mai dau si carne,lapte sau peste .La palpare ,se fereste si cauta sa scape.Inca o data ,multumesc!

piatra la rinichi nu s-a eliminat de la antibiotic, asta una la mana.
2. ecografia e necesara cu siguranta, dar si analiza urinei
3. indiferent de diagnostic, trebuie sa stii ca excesul de proteina din carne si mai ales hrana uscata care nu are un ph controlat produc probleme serioase la rinichi chiar si motanilor sanatosi
Tratamentul cu antibiotice si atat a fost cam dupa ureche.
Mergi la Facultatea de Medicina Veterinara daca esti din Bucuresti si-ti vor face acolo si eco si analizele necesare si-ti vor pune un diagnostic corect, sper!
Retine ca dupa cum descrii, motanul are dureri, iar durerile cauzate de calculii renali sunt dintre cele mai puternice!
Nu mai lasa motanul asa ca il pierzi. Da-i numai hrana uscata cu PH controlat (gasesti in orice magazin specializat) si mergi degraba la Fac de Medicina Veterinara, nu la toti "veterinarii" de la colt de strada si tratateaza corect bietul motan, macar scapa-l de acele dureri care sunt ingrozitoare! Daca esti din Bucuresti, contacteaza-ma pe privat, iti pot recomanda un cabinet veterinar al unui profesor deosebit, as zice fara sa gresesc cel mai bun pe care il poti gasi si cu preturi decente.

elena_20
19-February-2010, 11:30 PM
Tomita,vreau sa -ti spun ca datorita tie care pui atata suflet in acest topic si celorlalti care impartasesc aceleasi sentimente,eu intru in fiecare seara si nu am glumit cand am spus ca ma incarc de energie pt ca chiar asa simt.Dupa mine niciunde in tot forumul nu se aduna mai multa dragoste,compasiune ,tandrete,ingrijorare,bucurie sau durere impartasite,decat aici.Sa sti ca nu sunt valceanca decat prin casatorie,radacinile mele sunt in Arges,dar oricum ma bucur sa aud ca tu ti- ai lasat "radacinile aici ".Te imbratisez si "SANATATE MAXIMA" pentru toate fiintele cu Suflet!

stela
19-February-2010, 11:46 PM
Multumesc,elena_20 pentru cuvintele calde care mi-au umplut iarasi ochii de lacrimi,gandindu-ma ca nu voi mai gasi niciodata asa catelusa pedanta si desteapta cum a fost Rina!Am atatea amintiri despre ea in toti acesti 5 ani decand este la noi, incat asi putea scrie un roman ! Va multumesc pentru compasiune si va imbratisez!
Dragostea pentru toate fiintele este cea mai nobila calitate a unui om. Charles Darwin

allessia6
20-February-2010, 07:23 AM
Tomita si Blue va multumesc pentru sfaturi si cred ca le voi urma si pe unele si pe celelalte.Din nefericire nu sunt din Bucuresti (din Constanta) si imi este dificil sa ajung la FMV. Dar voi merge sa ii fac analizele si ecografie si apoi ,daca dignosticul se confirma ,voi incepe un tratament naturist.Nu prea ma impac cu tratamentele medicamentoase nici pentru mine sau copii,dar nici pentru animalute.Va tin la curent cu aceasta situatie .Va doresc o zi cat mai buna tuturor!

veverita
20-February-2010, 11:02 AM
Stela sunt alaturi de tine in durerea care te incearca.Luky cu siguranta va ajuta sa treceti mai usor peste dar, eu spun tuturor ca fiecare suflet pe care il pierzi isi are locul lui si nu poate fi inlocuit indiferent cati altii ai langa tine.Sanatate maxima!

tomita
20-February-2010, 02:32 PM
Adevarat, Veverito,numai ca le poti iubi la fel de mult si pe urmatoarele cu toate ca, poate, uneori faci comparatii, desi fiecare sufletel e unic.

tomita
20-February-2010, 03:19 PM
Allesia,ai luat cea mai inteleapta hotarare: nici un tratament, alopat sau naturist, nu este eficient % daca nu ai un dignostic precis,chiar face mai mult rau, am mai atras atentia in postari anterioare.Niciodata nu mi-am tratat cainii dupa ureche si nici nu i-am dus pt. diagnosticare in alta parte decat la Facultate. unde asta-vara am avut placuta surpriza sa intalnesc o doctorita tanara si desteapta, pt. care terapiile complementare nu sunt nici apa de ploaie, nici tabu.In ce ma priveste, nu exclud nici tratamentele clasice, dar daca sunt sigura ca obtin acelasi rezultat prin fitoterapie, de ex.,fara sa ''beneficiez'' si de numeroasele reactii adverse ale primelor,cu siguranta le voi prefera pe cele complementare.La fel,consider ca e mult mai sanatoasa hrana vie sau cea preparata cat mai putin termic,atat pt. animale cat si pt. oameni.Tanu al meu a mancat hrana uscata pt.pisici cu ph controlat de la Hill's (dupa mine cea mai buna de pe piata) si tot a facut blocaj renal in final.Am facut din nou aceste precizari gandindu-ma ca, fie n-am fost destul de explicita in postarile anterioare,fie ca nu au fost citite.Cu speranta ca de data asta m-am facut inteleasa,va doresc tuturor, ca de obicei, sanatate maxima.

elena_20
20-February-2010, 03:35 PM
Draga Stela,vreau sa-ti spun ca animalele ,ca si copiii,imprumuta foarte mult din caracterul parintilor,dar spre deosebire de acestia,animalele isi daruiesc viata si dragostea in totalitate si neconditionat.In concluzie ,fi sigura ca vei creste o alta "Rina" la fel de educata ,simtita si inteligenta,pentru ca chiar iti este in fire.Animalele te rasplatesc pentru atat cat le oferi si daca ele sunt multumite si fericite alaturi de tine ,sigur dau tot ce e mai bun si mai frumos din ele.

tomita
20-February-2010, 03:38 PM
As mai adresa o rugaminte celor care vor si isi pot face timp sa explice cum se ataseaza fotografii sau texte facand efortul de a se cobori la nivel de incepator.Cu recunostinta si multumiri anticipate. Sanatate maxima!

tomita
20-February-2010, 03:48 PM
Draga Elena,subscriu din tot sufletul la ce-i spui Stelei,e minunat modul in care o faci si sunt fericita sa te ''vad''.Te imbratisez si sanatate maxima!

stela
20-February-2010, 04:00 PM
Multumesc ,veverita...datorita voua;tomita, elena_20,veverita, voi reusi sa trec peste acest necaz care mi-a sfasiat sufletul! Sa va aiba Dumnezeu in paza!Sanatate maxima!

allessia6
20-February-2010, 07:00 PM
Buna seara .Tomita ai dreptate cu hrana animalutelor ,numai ca pana de curand programul meu era ,in cel mai fericit caz, 8,00-20,00.Cand ajungeam acasa eram prea obosita sa mai pot pregati mancare pt atatea animale (10 pisici,13 caini rase mari ).De aceea am apelat la varianta hrana uscata.Nici eu nu privesc cu ochi buni tratamentele clasice deoarece am multe cunostinte care lucreaza in producerea medicamentelor .Acestia mi-au explicat faptul ca toate medicamentele au componente care ,chiar in cazul in care nu au alte efecte secundare ,de cele mai multe ori se depun in rinichi.Pe de alta parte urmand o facultate bazata in principal pe chimie ,stiu cum se obtine o substanta de sinteza si ce reziduuri raman in ea ,in urma proceselor prin care trece.Aceeasi urare tuturor :SANATATE MAXIMA.

elena_20
20-February-2010, 07:23 PM
Draga Allesia, te sfatuiesc sa-i dai motanelului tau apa de argila care e foarte buna pentru afectiunile urinare, inclusiv litiaza urinara .Se lasa la plamadit 8 ore si apa limpede de deasupra se pune in castronel.Sanatate maxima!

tomita
20-February-2010, 07:56 PM
Felicitari Allesia,esti mult mai ''bogata'' decat mine si, desigur, locuiesti la curte.Ai de munca nu gluma,numai o impatimita fara leac si cu o dragoste infinita fata de animale ar putea face fata, ca sa nu mai pun la socotela si efortul financiar.Jos palaria si SANATATE MAXIMA!

tomita
20-February-2010, 08:09 PM
Am fost atat de impresionata de numarul membrilor familiei tale,incat am uitat sa-ti spun ca inaintea rinichilor, ficatul e cel mai afectat.Allesia, trebuie sa-ti spun ca m-ai dat gata.Inca o data: SANATATE MAXIMA tie si clanului tau,impreuna cu toata stima si admiratia mea.Va pup pe toti.

kerria
20-February-2010, 09:12 PM
As mai adresa o rugaminte celor care vor si isi pot face timp sa explice cum se ataseaza fotografii sau texte facand efortul de a se cobori la nivel de incepator.Cu recunostinta si multumiri anticipate. Sanatate maxima!

Ai PM.
E cam telegrafic, dar sper sa-ti fie de folos.

tomita
20-February-2010, 10:24 PM
Kerria,multumesc mult, am primit PM-ul.

tomita
20-February-2010, 11:42 PM
Daca nu reusesc sa-l postez ca link activ, copiati in browser: http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=45929

sau

http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=45929

tomita
20-February-2010, 11:55 PM
Pe pagina cu link-ul postat anterior dati scroll in jos pt. ca mai e un filmulet.

tomita
21-February-2010, 12:13 AM
http://www.animalutze.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=2116

tomita
21-February-2010, 12:28 AM
http://www.ciobanescgerman.com/2007/01/07/dingo/

allessia6
21-February-2010, 05:44 AM
Buna dimineata.Multumesc pt. urari Tomita.Intr-adevar,suntem o familie numeroasa care sporeste in aproape orice primavara ,atunci cand gasesc la poarta cel putin cate un animalut.Si voua va doresc numai lucruri bune.

tomita
21-February-2010, 02:27 PM
Dragi iubitoare de animalute,link-urile pe care le-am pus noaptea trecuta si postarea de acum reprezinta, in primul rand, un pios si modest omagiu adus mult-regretatei dr.Ruxandra Nicolescu,apoi niste sfaturi utile si, nu in ultimul rand,dorinta de a va convinge ca puteti ceda 2% din impozitul pe salarii avand certitudinea ca acesti bani vor ajunge la cateii care sunt in pericol de a fi eutanasiati,in ciuda tuturor eforturilor celor care, cu atata devotament, au grija de ei.Sper ca, dupa ce veti citi cele ce urmeaza sa luati cea mai buna decizie in cunostinta de cauza.Pe cea care a fost sufletul fundatiei Colt Alb am cunoscut-o cu multi, multi ani in urma cand lucra la ''Ilioara'', singura clinica veterinara din Bucurestii acelor vremuri.Cand am deschis usa cabinetului am vazut-o asezata, mai mult ''agatata'' pe o bucatica de scaun avandu-l in partea dreapta pe Vasilica, un ditamai dulaul alb cu pete negre,care se lafaia cu un aer blazat pe cea mai mare parte din scaun, in timp ce D-na Dr. se ruga de el sa-i faca putin loc sa poata scrie o reteta (numele si povestea lui le-am aflat ulterior, era unul din numerosii maidanezi pe care-i salvase si-i tinea acolo).Imaginea asta o voi purta toata viata si e prima care ne vine in minte mie si fetei mele (avea 4,8 ani atunci) de cate ori vorbim despre D-na Dr.In fractiunea aia de secunda am simtit ca pot avea incredere deplina in dansa si ca o voi iubi definitiv si irevocabil cate zile voi avea.Lungul sir de ani care au trecut ne-au apropiat si mi-au dovedit ca nu m-am inselat,ca dragostea fulgeratoare, la prima vedere nu fusese oarba.Voi povesti acum doar despre OMUL de exceptie care a fost, nu si de profesionistul desavarsit, de inalta clasa.Iubea cu patima animalele, copiii, florile,viata sub orice forma si CAINELE in special.Emana magnetism,era sarmanta,avea un umor nebun;era un adevarat spirit encicopedic,un pedagog desavarsit,un psiholog de mare finete, te "citea'' dintr-o privire si gata oricand sa ajute si animalele si oamenii.Afacut mult bine semenilor sai si a salvat mii de animale.La prima vedere parea severa, distanta chiar,dar, dupa ce o cunosteai iti dadeai seama ca avea un suflet de aur si ca era de o sensibilitate de-a dreptul emotionanta.Curtea si gradinita casei din Cotroceni erau pline de flori in straturi si ghivece, pe care le ingrijea singura.In cabinet avea o lada frigorifica cu carne pt.animalele fara stapan din care le aproviziona constant pe femeile care aveau grija de ele.Totdeauna era atenta sa fie de ajuns si pt. animale,dar si pt. sarmanele femei cu suflet mare.Consulta si trata gratuit animalele ale caror stapani ar fi facut foamea ca sa le poata salva.Toate costurile erau suportate din buzunarul propriu;niciodata nu se insela, stia sigur pe cine trebuie sa ajute.O data,simtind-o ca nu-i in toate apele,dupa ce a iesit ultimul pacient din cabinet,am intrebat-o ce s-a intamplat; mi-a raspuns textual ''plange sufletul in mine pt. ca, sus,unul din cainii mei (avea mai multi),desi tanar,numai de 5 ani, trage sa moara,nu l-am putut salva.''Asta spune tot despre inaltul profesionalism si etica medicala, juramantul lui Hypocrate era mai presus de orice,asa ca se impartea intre pacienti si propriul caine in agonie.Ceea ce am vrut, de fapt, sa va spun e ca cei care ii continua munca au fost selectionati de D-na. Dr. si nu alt interes decat salvarea animalelor.Sunt convinsa ca ii vegheaza pe toti oameni si animale, de acolo din raiul animalelor, unde si-a mutat salasul vesnic si unde cred ca a pus bazele unui alt ''COLT ALB'' in care nu mai exista suferinta.Va rog sa considerati aceasta postare drept o noua ''PLEDOARIE PENTRU CAINE'' pe care D-na Doctor o face pin intermediul meu.Sanatate maxima!

tomita
21-February-2010, 03:07 PM
http://www.formula-as.ro/2006/745/din-lumea-necuvantatoarelor-12/la-despartirea-de-dr-veterinar-ruxandra-nicolescu-7525

stela
21-February-2010, 06:32 PM
Draga tomita am avut onoarea sa o cunosc pe regretata si marele "OM" dr.Ruxandra Nicolescu in anul 1992 la o expozitie canina,la Sinaia unde facea parte din arbitraj !Eu am plecat din Botosani cu doi caini ciobanesti caucazieni,f.impozanti si eram la prima expozitie pt.calificative.Desi cainii mei erau f.fiorosi,cand a venit d-na dr.la ei si le-a vorbit s-au transformat in mielusei,ea admirandu-i si aratandu-le la ceilalti din comisie perfectiunea dentitiei,aplombului si a fost fermecata de culoarea ochilor lor...am obtinut cu amandoi ,masculul Jacky si femela Djulia calificativul "excelent".Este adevarat ,regretata d-na dr.Ruxandra Nicolescu parea o "dura"dar avea o inima de aur!Dumnezeu sa o ierte si sa o aiba in paza sa!Multumesc pt.videoclip l-am pus la favorite! Sanatate maxima!

isabel
22-February-2010, 09:37 AM
Bunadimineata. TOMITA azi terminam trat de la tine asteptam rezultatul. Ne mai recomanzi ceva? Acum iti voi explica pe scurt unele lucruri din care tu sa u celelalte cititoare sper sa nu credeti ca sint nebuna nu voi intra foarte mult in detalii ptr ca nu am timpul necesar. Acum 5 ani cind a fost paralizat in momentul in care ni sa spus sa-l eutanasiem eu si sotul meu plingeam ca 2 copii linga el si nu puteam accepta sa mi-l ia d-zeu asa repede. Vreau sa spun ca MAX asa il cheama pe puiul meu statea cu capul pe mine si se uita in ochii mei ia dat o lacrima si a inceput sa latre , facea ca toate cele ma implora sa nu-l duc nu-ti pot descrie momentul a fost ceva ce nu cred ca voi mai intilni la alt animal .Atunci eu si sotul meu am luat hotarirea dea l tine asa si am mai spus am reusit sa l facem bine.Acum vreau sa ti spun ca mi sa intimplat la fel cu el si credema nu am puterea sa-i mai fac nimic continui prin tratament cit va vrea d-zeu Te uiti la el cita vointa are de a trai .inca nu e pregatit de a ne parasi sper sa ma intelegeti

veverita
22-February-2010, 10:00 AM
Buna dimineata!Isabel m-ai facut sa plang.Mi-am amintit de prima mea pisicuta care a murit la 1 an si jumatate din incompetenta unui"dr" pe care acum nu-l mai caut .Ei bine pisicuta mea a fost o pisicuta muta,nu mieuna deloc,atunci cand se chinuia si era pe moarte i-am aprins o lumanare pe care o adusesem de la biserica in noaptea de inviere si dupa un timp D-zeu i-a usurat sufletul si s-a stins si a mieunat de adio.

veverita
22-February-2010, 10:02 AM
Asa ca eu cred ca Max va iubeste f.mult si atunci a lacrimat pt.voi.

veverita
22-February-2010, 10:02 AM
Sanatate maxima!

tomita
22-February-2010, 11:09 AM
Draga Isabel,cand e vorba de caini,nimic nu ma mai surprinde,Negrita mea s-a ''intors'' de 2 ori din moarte clinica atunci cand am strigat-o plangand, si am implorat-o sa nu ma paraseasca;abia dupa ce am relizat ca nu fac altceva decat sa-i prelungesc chinul,i-am spus ca poate sa plece, ca a venit vremea sa se odihneasca.S-a stins in liniste langa mine, pe canapea, dimineata intre 4 si 5, cand eu am atipit doborata de oboseala.Iarta-ma, nu mai pot continua,retraiesc toate scenele si plag si pt. ea, dar si pt. Max al tau.

tomita
22-February-2010, 11:42 AM
M-am linistit,dar tot simt o greutate pe suflet;in astfel de momente privirea catelului adorat e sfasietoare.Spune-mi mai intai daca i-ai dat Renostim 15 zile cate 1 tb.de 3 ori/zi si daca se observa o ameliorare sau pierde urina la fel ca inainte si daca mai e tulbure si cu miros modificat.Isabel, nu stiu daca ai primit PM-urile; daca nu,iti dau acelasi sfat:du-te cu Max la Facultate sa-l vada prof. Alexandru Diaconescu (taxa pt. consultatie era vara trecuta 25 lei),tratamentul pe care ti l-am recomandat nu intractioneaza cu alte medicamente.Avand un diagnostic precis vom sti ce sa facem. Astept raspuns.Sanatate maxima!

isabel
22-February-2010, 12:38 PM
Buna TOMITA azi este ce a de a 10 zi in care ii dau tratamentu eu nu am inteles de 15 zile imi pare rau dar nu-i nimic ca nu l am intrerupt ii mai pot da in continuare. Acum nustiu ce sa zic variaza iar mirosul e acelasi.Dar ce ma surprinde este faptul ca maninca normal iese afara bine se comporta ca si inainte nu mi da semne fata de data trecuta cind nu vroia nimic .Normal in momentul in care urcam scara de citeva trepte pina la lift il ajut cu partea din spate nu l las sa faca prea mult efort si atunci cind il tin ar fi trebuit prin apasare sa l doara daca ar fi fost ceva inflamat nustiu e doar o parere. Daca ai un nr de tel de la INSTITUT sa u sti programul a l D -NULUI PROFESOR te rog frumos sa ni-l dai si noua
multumim mult de tot si sanatate tuturor sufletelor de linga tine

tomita
22-February-2010, 01:18 PM
Isabel, tot nu mi-ai spus daca mai pierde urina spontan si daca ai primit PM-urile de la mine.Pe prof. Alexandru Diaconescu il gasesti dimineata la Facultate; la cabinet te programezi (taxa de consultatie e dubla).Telefon cabinet: 021/410 54 56 sau 744 311 130.Vezi ca la cabinet mai sant 2 doctorite, tu cere programare neaparat la dansul.Astept raspuns. Sanatate maxima!

isabel
22-February-2010, 01:53 PM
Da TOMITA mai pierde urina iar PM-urile nu am primit decit 1 ai mai trimis? eu nu am avut acces la forum vre o 2 zile nustiu de ce . Mercy PTR TEL O SA SUN CHIAR ACUM

tomita
22-February-2010, 02:32 PM
Da, am mai trimis,bine ca putem vorbi aici; iti trimisesem si adresa mea de mail,ti-o mai trimit o data chiar acum.Abia astept sa vad un dignostic sigur pt ca eu suspectez, asa cum iti spuneam, si o afectare neurologica.Daca mananca,nu a slabit,nu e constipat,nu urineaza cu sange sau nu pierde picaturi de sange intre urinari, daca nu prezinta disconfort abdominal,nu e apatic si nu se deplaseaza cu greutate, ma cam indoiesc sa fie vorba de prostata,oricum tratamentul pe care ti l-am recomandat protejeaza sistemul reno-urinar,previne si vindeca infectiile urinare si elimina calculii renali, fara reactii adverse,avand efecte benefice si asupra prostatei.

tomita
22-February-2010, 02:38 PM
Isabel,ai PM ,raspunde aici daca l-ai primit.

tomita
22-February-2010, 02:46 PM
Simptomele descrise anterior pot fi insotite uneori de febra, dar mai bine asteptam opinia d-lui. Profesor.Sanatate maxima!

isabel
22-February-2010, 03:49 PM
TOMITA nu am raspuns mai devreme ptr ca am fost cu catelul afara

kerria
22-February-2010, 08:24 PM
Buna Isabel. Imi pare rau pentru animalutul tau si pt suferinta prin care treci.
Catelul meu avea aproape 16 ani cand a avut un atac cerebral si ajunsese aproape o leguma. Desi nimeni nu mai credea ca mai are vreo sansa, pana la urma l-am pus pe picioare, cu tratament si cu multa dragoste si grija. El a mai avut putere sa lupte. S-a stins dupa un an. Cand s-a apropiat momentul am simtit. In ziua aceea l-am luat in brate si si-a pus capul pe umarul meu. I-am surprins privirea intr-o oglinda. Am vazut ca nu mai are puterea sa treaca si peste acel prag. Avea tot o afectiune cerebrala, nu vroia sa stea culcat, dar nu putea sa stea in picioare si totul era o continua zbatere si lupta. Desi a trecut aproape un an, ma gandesc in fiecare zi la el. Mi-a inseninat zilele timp de aproape 17 ani. El a fost Bim, frumosul meu caniche.
Sa-ti dea Dumnezeu tarie si putere.

tomita
22-February-2010, 10:31 PM
Kerria,la frumosul tau Bim te vei gandi zi de zi si peste 10,20... de ani.Desi am o haita de caini de dragul carora ma topesc si pt. care as fi in stare sa fac orice,ma gandesc mereu la Negrita,sufletul meu, despre care am mai povestit,''Oama'',cum ii spuneam adesea pt. ca avea o privire de om intelept.Vreau sa-ti spun ca nici unul n-o poate egala.Uite, acum imi amintesc , de ex.,ca intr-o vara plecasem s-o vad pe bunica,internata intr'un spital de provincie,evident, cu Negrita dupa mine.Ca sa pot intra cu ea in salon (si bunica o iubea f.tare),dupa ce am ''instruit-o'',am infasat-o, am facut-o bebelus si i-am acoperit fata cu o batista;nu m-a dat de gol,a stat nemiscata si n-a scos nici un sunet pana cand n-am iesit din spital.

stela
22-February-2010, 11:07 PM
Asa este draga tomita ...cum povestesti tu de Negrita,imi dau seama ca nici eu nu o voi uita niciodata pe Rina,desi am crescut multi caini si de rasa pura ,metisa de tekel Rina nu cred ca poate fi egalata in intelepciune si atasament de niciunul! spun acest lucru desi era mai atasata de sotul meu decat de mine...intr-o vara acum vreo 3 ani eram la cules ciuperci in niste codri la distanta mare de casa...sotul meu ,cu Rina dupa el s-a indepartat si s-a ratacit de masina;eu eram disperata,era ora cand trebuia sa mergem la ferma sa mulgem vacile ...am inceput sa o strig pe Rina,sa-i spun sa-l aduca pe "nanu"la masina pt.ca trebuie sa plecam...sotul meu mi-a povestit ca Rina a inceput sa-l latre,sa-l racaie cu labuta pe spate,se departa doi metri ,iar latra si a inteles ca trebuie sa o urmeze...in 20 de minute,desi era la o distanta mare l-a adus la masina!Si cate alte amintiri si intamplari cu ea mai am sa va povestesc...M-a amuzat teribil cum ai dus-o pe Negrita infasata la spital si cum nu te-a dat de gol...stau si ma gandesc...ce amintiri frumoase avem...oare mai exista o alta viata sa ne putem reintalni fiintele care ne-au fost atat de dragi si devotate?Noapte buna tuturor,sanatate maxima voua si celor pe care-i iubiti!

elena_20
23-February-2010, 12:06 AM
Buna dragele mele.Am citit posturile voastre si ca de fiecare data m-au umplut de duiosie.Am mai spus ca acest topic este un canal energetic cu energie de vibratie inalta si cred ca le-ar face bine si celor care se agita pt prea multe lucruri materiale. Se stie ca din aceasta lume nu plecam cu nimic,dar se spune ca plecam totusi cu toate amintirile .Daca e asa,inseamna ca amintirile frumoase pe care le avem despre fiintele noastre dragi au mare importanta si poate ca si noi , dar si prietenii nostri ne vom intalni vreodata.Eu sunt convinsa ca Dumnezeu are cu fiecare un plan si nimic nu e intamplator.Fiecare are misiunea lui pe acest pamant,iar aceste trairi vis- a- vis de animale nu sunt pentru toti,pentru ca nu toti le inteleg. si sincer le consider un dar Divin.Va imbratisez si va iubesc pentru sufletul vostru binecuvantat de Dumnezeu.Sanatate maxima!

tomita
23-February-2010, 04:24 AM
Stela, teckel-ul e ''cainele cu un singur stapan'',desi ii iubeste si pe ceilalti din familie,in special pe copii;e o rasa inteligenta, insa unele exemplare ating un prag incredibil dublat si de instinct,comunicarea cu ei e totala:verbala,corporala si telepatica,or Rina ta era pe 1/2 teckel.Sunt convinsa ca Negrita ma va astepta atunci cand imi va veni si mie randul sa trec dincolo si ca voi fi impreuna, intr-o alta dimensiune, cu toate animalutele mele.Elena,fiecare are o anumita scara de valori si, da, nimic nu e intamplator, m-am convins de-a lungul anilor.Animalutele noastre ne incarca energetic,ceea ce spun statisticile si oamenii de stiinta (cainii prelungesc viata stapanilor) e adevarat (acum aproape 30 de ani cea care va vorbeste acum ar mai fi avut maximum 1 an de trait,conform opiniei medicale).Sanatate maxima!

kerria
23-February-2010, 10:30 AM
.Sunt convinsa ca Negrita ma va astepta atunci cand imi va veni si mie randul sa trec dincolo si ca voi fi impreuna, intr-o alta dimensiune, cu toate animalutele mele.
... e foarte posibil ca animalutele sa ne astepte, acolo, undeva, candva...

stela
23-February-2010, 11:01 AM
Tomita am vazut ca ai postat la ora 4:24,esti f.matinala parca ai fi fermier :)...am citit cu mare interes toate postarile tale ...spuneai ceva despre niste tratamente naturiste cu alge si bio-zenit daca retin bine...eu am probleme cu greutatea si varice(dermatita de staza),ar fi bine sa le incerc?
Cum pot atasa niste poze...ai mai aflat??? O zi excelenta va doresc si sanatate maxima!Multumesc ca existati si a-ti creeat aceast subiect cu animalutele care ne uneste sufleteste!

tomita
23-February-2010, 11:52 AM
Kerria,o confirmare in plus, nu ma indoiesc de asta, in ciuda faptului ca sunt o pragmatica pana-n maduva oaselor, cu picioarele infipte in pamant pana la genunchi.

tomita
23-February-2010, 12:03 PM
Da, Stela,am ramas tot o taranca matinala.Kerria s-a milostivit si mi-a trimis PM,pt. celelalte probleme am nevoie de informatii complete,ca la politie,pt. ca nu sunt genul care se hazardeaza.O sa-ti trimit adresa mea de mail si pasii indicati de Kerria,mai tarziu, acum trebuie sa ies din casa.Sanatate maxima la toata lumea bipeda, patrupeda sau aripata.

Madeleine
23-February-2010, 09:35 PM
anunt

Buna seara,

Catelul din poze a fost gasit astazi,in zona Pallady,incercind sa traverseze speriat strada.Era cu hainuta,zgarda, si un medalion cu un nume si un numar de telefon:
LEO
0763692129
Am incercat sa sunam la acest nume de telefon,dar nu este conectat.
Daca cineva stie persoana care a pierdut un catel asemanator sau poate da acest anunt mai departe,ii multumim.Catelul a fost cazat provizoriu alaturi de alti catei,asa ca este foarte urgent sa ii gasim stapinii sau alte persoane care sa il poata adopta.

Tel Contact 0744 884 704 0769 681 129
Ioana Diaconu

NU am putut copia pozele; e un bishonel sau pudel pitic, alb

Madeleine
23-February-2010, 09:37 PM
am incercat si eu telefonul, e deconectat; avand in vedere cat de ingrijit arata catelul, sigur al unei fete, ma tem sa nu se fi intamplat ceva si mai rau

isabel
24-February-2010, 09:36 AM
Bunadimineata. Tomita am reusit sa fac programarea ptr marti dupa amiaza. mai devreme nu sa putut dar e bine si asa. sper sa ne iasa toate bine. O zi buna la toata lumea

tomita
24-February-2010, 11:23 AM
Isabel, ma bucur ca ai reusit, la fel sper si eu.Sanatate maxima!

veverita
24-February-2010, 08:24 PM
Isabel sa te duci cu toata increderea acolo si linistita pt. ca acolo dispun de tot felul de aparate si au o mare experienta ca nr. de cazuri si de boli si prin asta dr.sunt mai experimentati decat un dr. de cartier. Mai am o grija in privinta cutremurului cel mare , cu prietenii necuvantatori ce se va intampla daca noi patim ceva? Sanatate maxima!

isabel
24-February-2010, 08:42 PM
Bunaseara. in privinta cutremurului nici nu vreau sa ma gindesc ii iau pe toti fetita sotul cateii si cei 2 perusi si ii bag in baie . E cel mai sigur loc afara in nici-un caz afara

tomita
24-February-2010, 09:19 PM
Tot la asta m-am gandit si eu,fetelor,dar Dumnezeu e mare si bun.Nu stiu daca baia e cel mai sigur loc,dar si afara sunt multe pericole .Oricum, nu cred ca as avea timp sa inham 9 caini si sa cobor cu ei 8 etaje,asa ca voi ramane langa ei orice ar fi.Fiind mici au mai multe sanse de supravietuire.Si,la urma urmei, vorba romanului:ce ti-e scris,in frunte ti-e pus.Sanatate maxima si gandire pozitiva!

kerria
25-February-2010, 10:21 AM
Multumesc Tomita.Am zambit cand am citit msg de la tine. Scuze ca am raspuns tarziu,dar nu prea am timp.(De aceea prefer sa citesc,dacat sa scriu)
Am citit anuntul.
Cu cel mai mare drag as fi luat eu bichonul, mai ales ca mereu imi e dor de Bim . Dar situatia este putin mai complicata. Cand Bim avea cca 5 ani, eu am dobandit un astm alergo-infectios. Toti medicii mi-au spus sa dau catelul, dar eu nu am putut. Avantajul mare la caniche este ca nu naparleste ca si ceilalti catei.
Insa problema nu se pune acum pt mine, ci pt baietelul meu (pe 2 mai face 4 ani).Cred ca a mostenit o componenta alergica de la mine. Cand mergem in week-end la tara mangaie toate pisicile si l-am observat ca uneori incepe sa stranute. Sincer, acum imi este putin teama sa ma aventurez sa iau un catel. Cand va mai creste cred ca o sa-mi ceara el, dar mai inainte trebuie sa vad cum evolueaza. N-as vrea sa-i favorizez reactiile alergice.

tomita
25-February-2010, 02:46 PM
Pacat,dar nu poti risca sanatatea copilului.Sa aiba parte de tot ce e mai bun in viata si de sanatate maxima!Iti trimit un PM.

kerria
25-February-2010, 04:01 PM
Tomita iti multumesc pt informatii, am primit PM-ul.
Ai un suflet mare si radiezi bunatate.

tomita
25-February-2010, 04:43 PM
Madeleine,ce s-a intamplat cu catelusul pierdut?

Madeleine
25-February-2010, 06:20 PM
nu stiu
am primit si eu mesaj si l-am dat cui am putut;poate vrea cineva sa il ia; nu cred ca e de bine cu stapana lui; in poze este extrem de ingrijit si dragalas; faptul ca telefonul stapanei nu functioneaza, este ingrijorator; poate vrea cineva sa il ia; gasitoarea si-a dat telefonul; parea ca l-a dus la un adapost, ceea ce e groaznic

tomita
25-February-2010, 07:04 PM
Madeleine,am incercat si acum sa sun,primul e deconectat,iar la celelalte 2 imi afiseaza ''nepermis'',e pt. prima data cand mi se intampla asta,chiar nu stiu ce-nseamna.La adapost e intr'adevar groaznic, il sfasie aia mari,am mai scos catei de acolo.De cand ai pus anuntul tot incerc sa-mi conving sotul sa-l adoptam,dar nu reusesc,desi si el e iubitor de animale si mi-a adus un teckel abandonat in plina iarna,de care e nedespartit de 7 ani.Eu am zis ca langa cei 9 ar putea sta si al 10-lea,ce ar mai conta unul in plus, dar imi reproseaza ca si asa sunt prea multi.Vai de capul mititelului ala,din rai a aterizat direct in iad.

Madeleine
25-February-2010, 08:17 PM
Mai incearca; am sunat si eu la primul telefon si a inceput sa sune; nu am vorbit pt ca nu stiam ce sa spun

0744 884 704 0769 681 129
Ioana Diaconu

tomita
25-February-2010, 09:01 PM
Madeleine, exista un DUMNEZEU al cateilor,mi-a raspuns d-na Ioana Diaconu acum,la primul telefon: i s-au gasit stapanii catelusului.

stela
25-February-2010, 09:05 PM
ce bine imi pare,sunt norocosi!!

stela
25-February-2010, 09:06 PM
tomita intra un pic pe MS

Madeleine
25-February-2010, 09:13 PM
Madeleine, exista un DUMNEZEU al cateilor,mi-a raspuns d-na Ioana Diaconu acum,la primul telefon: i s-au gasit stapanii catelusului.

Nu imi vine sa cred; Doamne ajuta! Era atat de dragalas... ma gandeam cum sa il iau pentru ca nu mai pot arunca un ac la mine. Multumesc Domnului!

veverita
25-February-2010, 10:41 PM
Buna seara! Am un motan de 3 ani si 1/2 si cam de 2 ani in sezon rece face cistita din cauza ca atunci cand deschid geamul sa aerisesc el sta acolo cocotat.Se manifesta cu urinari dese si cantitativ putin,febra 38 cu 7 (acum) cateodata cu sangerare dar nu abundenta.In toamna cand a facut " cistita de toamna"dr. m-a chemat de 2 ori si nu a putut vedea la ecograf mare lucru pt.ca ajunge acolo mereu cu vezica goala.El are pofta de mancare,este hranit cu Hills de pui cu protectie pt.rinichi sau cu Royal C.pt.pisici care stau in casa.Tratamentul cu merisor este bun si pt.el?Sau un alt tratament naturist...In seara asta dr.i-a facut No-spa si un antiinflamator si vad ca a urinat mai mult cantitativ dar nu cred ca tine asta pana maine.Deocamdata nu i-a bagat antibiotic pt.ca nu are febra.Astept sfaturile voastre!Sanatate maxima!

Madeleine
25-February-2010, 11:53 PM
Asociatia Depind de Noi va invita sa participati la Campania- "Doneaza hrana pentru animale".Campania incepe din data de 18.02 - 15.03.2010. Ne-am gandit la un eveniment la care orice iubitor de animale poate participa. Avem nevoie pentru haranirea celor 30 de caini din comunsa Baneasa jud. GIURGIU (pentru IULIA CAPATANA ) care are mare nevoie de hrana pt.aceste sufletele. Ptcei ce vor sa doneze bani in loc de mancare puteti afla contul bancar de la Banca Transilvania apelati id de YM : reinhardt_laura28@yahoo Mancare se va trimite la d-na Mitroi Elena care are tel. 0762 335 118 care sta in zona P-ta Crangasi (sectorul 6 Bucuresti)

tomita
26-February-2010, 12:45 AM
Da, e bun;Veverito,incearca sa-l tii la caldura,nu-i mai da hrana uscata,chiar daca e cu ph control.1/2 tb. Renostim dimineata si seara si 1/2 cps.Merisor la pranz,infuzie de radacina de pir in loc de apa.Sanatate maxima!

tomita
26-February-2010, 12:56 AM
Sper sa nu fie vorba de altceva,tratamentul indicat e tintit pe cistite, nefrite, pielo-nefrite,litiaze renale, infectii urinare.Tine-ma la curent;Renostim e si un analgezic cu efect imediat. Sanatate maxima!

Madeleine
26-February-2010, 09:45 AM
ATENTIE! ALARMA pentru Bucuresti!

Consilierii Bucurestiului au bubuit un proiect de lege care e deja in vigoare prin Moldova; nu mai putem tine animale decat cu acordul TUTUROR locatarilor.
Isi baga picioarele in casele noastre, proprietatile noastre si mai rau, in sufletele noastre.
Nu mai spun ca in fiecare bloc exista cel putin o bestie care va refuza sa semneze-eu am una care de ani de zile otraveste animalele, ajuta hingherii iar mie mi-a pus mereu soda caustica la iesirea din spate a blocului pe unde ies cu cateii, ca sa paseasca, sa linga si sa moara. Am vazut caini otraviti de aceasta bestie si chinurile sunt groaznice iar durata lor e de neimaginat

tomita
26-February-2010, 12:06 PM
Madeleine,nenorocitii aia care au bubuit proiectul asta de cacao,ar trebui castrati.Am avut si eu o tipa nesatisfacuta in bloc,care, in lipsa de ocupatie, chema mereu hingherii, cu care trebuia sa ''negociez'' sau sa ma pun cu bolovani pe ei,cand nu mai aveam cu ce ''negocia'',de fiecare data cand eram acasa si ma anuntau copiii blocului ca au venit;daca veneau in lipsa mea,scoteam ulterior cateii,pana a dat Sfantul si am aflat cine ii chema.Am ''linistit-o'' pe tipa pour toujours.In ce priveste acordul condominienilor,din fericire,n-ar cracni nici unul,nici macar din cei mai noi pt. ca le-ar sari in cap cei vechi (ne-am mutat in '85) care stiu de cate ori am scos asociatia din rahat.Problema e ca trebuie sa facem ceva pt.ceilalti,nu stiu exact ce in momentul asta pt. ca sunt atat de furioasa,incat imi vine sa latru.O petitie?!Voi ''rumega'' la ''rece'',TREBUIE sa se gaseasca o solutie,hai sa ne punem tartacutele la turatie maxima.

isabel
26-February-2010, 12:52 PM
BUN A fetele. Ma intristeaza mult ce citesc dar de multe ori ma gindesc ca d-zeu sa ca m saturat de atita rautate ce zace in noi poate chiar ne meritam soarta. ce le-or fi facut bietele animale ce vor sa ii abandonam sa i lasam sa fie omoriti cu bestialitate stiti a fost un reportaj pe otv cu un adapost undeva linga bucuresti daca nu ma insel si arata cum erau loviti cu bita si jupuiti de vii . D-NII de acolo faceau trafic cu blanuri de animale sa dat un semn de alarma catre autoritati dar nu sa mai auzit nimic de atunci. Va spun sincer ca de multe ori ma gindesc la copilasii asti care nu au nici o vina ca sau nascut in astfel de vremuri dar chiar mi as dori sa vina ,, sf pamantului,, cea mai rea fiinta este OMUL

tomita
26-February-2010, 12:58 PM
Madeleine,eu am intrat deja in priza si nu mai am stare.Hai s-o luam metodic:1.Ne trebuie textul proiectului de lege si,la nevoie un avocat uns cu toate alifiile sa gaseasca toate chichitele si bresele (nu cred ca e perfect).2.Din cate stiu eu,motivele anti caini la bloc sunt linistea si curatenia (absolut intemeiate) si consumul (daca e la comun) de apa rece si calda si gaze (nejustificat %). 3.Solutia: contorizare individuala apa calda si rece,si gaze,sau o cota-parte la intretinere stabilita prin hotararea adunarii generale si inmanarea unei copii fiecarui proprietar de caini.Atat pana vedem negru pe alb nenorocitul ala de text.Il poti gasi tu, Madeleine?.Va astept cu idei,sugestii,propuneri concrete.So pe ei,fratilor!

tomita
26-February-2010, 01:21 PM
Veverito, cum se simte motanul?Imi pare rau, am intrat prea tarziu aseara pe forum,n-am observat la timp atentionarea Stelei, eram pe msg.Ca sa nu se mai repete situatia si pt. orice eventualitate (pana de curent,pica net-ul) iti timit PM cu nr. meu de mobil,poti suna la orice ora,sunt ''pasare de noapte'',trebuie doar sa insisti,uneori uit sa port telefonul cu mine prin casa.Sanatate maxima!

tomita
26-February-2010, 02:44 PM
Tot in adunarea generala ar trebui sa se incheie (in scris) un acord intre ambele parti,prin care sa fie stipulate ferm drepturile si obligatiile fiecareia.Oameni buni,daca nu ne implicam fiecare constructiv,in loc sa stam cu miinile in san si sa ne lamentam,se va alege praful de cateii pe care pretindem ca-i iubim.Ce putem face? Pt. inceput sa culegem informatii exacte pe care sa le comunicam nu numai prietenilor si cunostintelor,ci si altor posesori de animale pe care-i intalnim cand iesim cu cateii la plimbare(metoda ''din gura-n gura'' functioneaza),comunicare prin diverse forum-uri, sa-i invatam ce sa faca si pe cei care nu stiu.Deocamdata nu-mi vine altceva in minte,dar...vazand si facand.Inca o data,tot metaforic,so pe ei,la beregati!

tomita
26-February-2010, 04:25 PM
Cred ca nu s-ar fi ajuns pana aici daca toti,dar absolut toti ,proprietarii de caini ar fi respectat niste norme elementare, de bun simt, impuse de traiul in comun ,la bloc si ar fi considerat ca si palierele si holul de la intrare fac parte tot din casa lor si nu si-ar fi lasat cainii sa faca mizerie,dovedind si totala lipsa de respect pt. ceilalti locatari.Am avut cazuri concrete in blocul meu,bietii caini erau scosi cu intarziere afara si se scapau pe hol,altii,needucati,pur si simplu isi marcau teritoriul,in ambele situatii vina fiind a stapanilor.Am discutat cu fiecare in parte,celor care nu au inteles le-am umblat la buzunar si asa s-au conformat.La fel si cu liniste. Cei care au crezut,ca,avand caini si eu,as mai inchide ochii,au avut surpriza sa constate exact contrariul.Nu neg,a contat si exemplul personal(contorizare separata,respect pt.ceilalti).La fel, pe strada, pe cati posesori de caini i-ati vazut strangand excrementele?Intrebarea fiind evident retorica nu astept raspuns.In concluzie,aceste probleme se puteau rezolva bine-mersi la nivel de asociatie si nici un carcotas n-ar fi avut de ce se lua,fara sa mai fie nevoie de acest proiect de lege intr'adevar de cacao.So pe ei din nou!

Madeleine
26-February-2010, 04:29 PM
despre text
Nu e dat pe site-ul primariei; s-a anuntat de mai multe ori la stiri la antene; nu are legatura cu contorizarea individuala, ci cu "linistea" cetatenilor. S-a mai incercat in Bucuresti, dar nici Basescu nu a avut curaj. Oprescu are, cred.Mai degraba, nu il doare.Stiu sigur ca au aplicat o hotarare identica, inclusiv pentru pasari in colivie si pesti, intr-un oras mare din Moldova, dar nu imi amintesc care.

Inteligentii au vazut filme straine in care locatarii aveau pe ascuns cate un animal. Dar casa NU era proprietatea lor. Daca vor sa aiba animale, exista blocuri in care poti inchiria pentru ca ti se permite. Este alta abordare.

ONG-urile care se ocupa de animale, inclusiv cele farisee, trebuie sa inceapastrancerea de semnaturi. Mai exista un newsletter american cu semnaturi pentru animale, trebuie sa vad daca pot puublica acolo o petitie, ca sa mearga prin toata lumea.
Trebuie vazut, nu stiu daca au publicat pe internet, legea pentru protectia animalelor.
Trebuie date mailuri la televiziuni si ziare, precum si la artistii care se dau prieteni cu animalele. Din pacate, cand a fost dezapezirea cateilor, am dat un mail Corinei Chiriac-il pusese public, dar a venit primavara si nu a fost nici un semn de la ea.
Cine are copii, vecini de scoala, ii poate indruma ca in clasa respectiva sa se faca petitii care sa se depuna la primarie. Noi si Ong-urilecu animale suntem considerati sonati, dar cu copiii va fi ceva mai altfel

Rept, a fost doar la stiri, pe site-ul primariei e tacere

stela
26-February-2010, 04:45 PM
trebuie sa vedeti clar ce conditii au impus in hot.cons.si sa gasiti un avocat f.bun,gen Paula Iacob pentru a nu fi la cheremul unor dezaxati sau criminali ca vecinii care nu suporta animalele sau mai rau incearca sa le otraveasca...dobitocii ...mai pot fi numiti oameni...de aceea este valabila maxima"cunoscand mai bine oamenii,am inceput sa iubesc cainii",luptati fetelor nu va lasati---imi pare rau ca nu stati la casa---si depindeti de acesti oameni "mici"!!! la fel trebuie de vazut in tarile din Europa daca au astfel de legi si cum se comporta ei!! La lupta!!!

tomita
26-February-2010, 04:59 PM
Pasari in colivii si pesti,pai cum tulbura vietatile astea ''linistea'' publica? S-au ticnit de-a binelea.In Moldova au ''tinut'' destule, n-as pre crede ca si in Bucuresti,dar...mai stii ce i-o fata mintea si lui Oprescu?

tomita
26-February-2010, 05:07 PM
Pasari si pesti,pai cum tulbura vietuitoarele astea ''linistea'' publica? Atunci, bronzatii care pun boxele sa urle la maxim,ce fac? Astia chiar s-au ticnit de-a binelea.

tomita
26-February-2010, 05:14 PM
Uite ca de stupoare si nervi,nici n-am mai vazut primul mesaj si l-am postat pe al 2-lea, aproape identic.Ma duc sa-mi aprind o tigara,altfel voi lua sigur un ban.

tomita
26-February-2010, 05:24 PM
Au considerat, probabil,codex-ul alimentar prea lent pt.uciderea in masa.

Madeleine
26-February-2010, 05:52 PM
Nu-i deloc asa; se creeaza toate conditiile pentru proliferarea sobolanilor. Traiasca viata in ghene!

tomita
26-February-2010, 06:33 PM
Ai dreptate, Madeleine,la asta nici nu m-am mai gandit pt. ca am simtit cum imi sta mintea-n loc dupa ce ti-am vazut atentionarea.Pana la urma va trebui sa iesim in strada.

kerria
26-February-2010, 07:04 PM
Ma bucur mult ca s-au gasit stapanii bichonului.

tomita
26-February-2010, 07:14 PM
Madeleine,ai PM.

isabel
26-February-2010, 07:40 PM
Bunaseara vati uitat la stiri? sa respins proiectul

tomita
26-February-2010, 07:55 PM
Doamne, ajuta! Mai sunt si OAMENI in tara asta!

Madeleine
26-February-2010, 10:16 PM
Tomita ti-am raspuns la PM, apoi am vazut pe forum ca s-ar fi respins proiectul. De ce oare nu prea cred?...Se va reveni intr-un fel sau altul. Nu cred ca sunt pesimista, doar realista.

tomita
27-February-2010, 01:31 PM
Madeleine,ai PM.

Madeleine
27-February-2010, 01:44 PM
am citit PM-ul si ti-am dat PM; daca ai ceva de spus, te rog da un mail traditional, asa e sigur ca ajunge

Madeleine
27-February-2010, 01:46 PM
Madeleine,ai PM.

gata, m-am uitat din nou, a venit la spam; pun adresa in agenda sa o recunoasca

Madeleine
27-February-2010, 01:50 PM
Tomita
Ti-am trimis mail traditional. Din nou te rog, daca doresti sa imi spui ceva, da-mi pe adresa mea de mail; daca sunt la computer, yahoo mess ma anunta

tomita
27-February-2010, 02:39 PM
Ti-am raspuns pe adresa de mail.

veverita
01-March-2010, 11:14 AM
Salutari de 1Martie! Motanul meu se face bine! Sanatate maxima!

tomita
01-March-2010, 01:02 PM
E vestea pe care o asteptam,care, impreuna cu ''darul'' lui Admin imi insenineaza ziua si sufletul.Sanatate maxima pt. toata lumea!

elena_20
01-March-2010, 02:11 PM
Veverita,ma bucur pentru motanelul tau si pentru tine,sa aveti parte de multe primaveri impreuna !

elena_20
01-March-2010, 02:16 PM
Pentru toti iubitorii de animale un gand frumos ,acum la inceput de primavara si " Sanatate maxima!" iar pentru noi,cele cu ghiocei in par,multi ghiocei in suflet !

stela
01-March-2010, 03:17 PM
o primavara frumoasa,o gingasa floare alaturi de "sanatate maxima",pentru:tomita, veverita,elena_20,kerria,isabel.madeleine...sa va bucurati alaturi de animalutele voastre,sa nu mai aveti neimpliniri,suparari ci numai BUCURII !!!

kerria
01-March-2010, 05:41 PM
Stela ,multumesc pt gandurile bune.
Tuturor va doresc o primavara frumoasa.
Veverita, ma bucur pt motanel.

tomita
01-March-2010, 06:17 PM
Kerria,e minunat,toate mamicile ar trebui sa aiba un Bim langa bebelus;ar avea siguranta ca va creste armonios si ca va deveni un OM intreg.Felicitari,stii cum sa-ti cresti copilasul caruia ii doresc mult noroc in viata si sanatate maxima.

kerria
01-March-2010, 06:23 PM
Multumesc mult Tomita.

veverita
01-March-2010, 08:04 PM
Sunteti niste frumosi !

kerria
01-March-2010, 08:24 PM
Multumesc si tie Veverita.

Madeleine
01-March-2010, 10:39 PM
o primavara frumoasa,o gingasa floare alaturi de "sanatate maxima",pentru:tomita, veverita,elena_20,kerria,isabel.madeleine...sa va bucurati alaturi de animalutele voastre,sa nu mai aveti neimpliniri,suparari ci numai BUCURII !!!

Multumim Stela, si tie iti urez numai bucurie

isabel
02-March-2010, 05:55 PM
BUNA fetele . SINT BUCUROASA AM FOST CU CATELUL AM FACUT ECO SI NU AVEM TUMOARA ASA CUM NE ZISE D CTR IN SCHIMB AVEM O MICA PRB MICA CU VEZICA DATORITA VIRSTEI PIERDEM URINA / NE A DAT TRATAMENT PROPALIN DAR NU NE GARANTEAZA CA VA AVEA EFECT VEDEM DUPA 10 ZILE IN REST E PERFECT SANATOS. VA UREZ O SEARA BUNA

veverita
02-March-2010, 06:05 PM
Ma bucur f. mult ptr.voi! Chiar ma gandeam ca azi e marti si te duci la doctor.Bravo! F.bine!

tomita
02-March-2010, 10:14 PM
Da, am mai trimis,bine ca putem vorbi aici; iti trimisesem si adresa mea de mail,ti-o mai trimit o data chiar acum.Abia astept sa vad un dignostic sigur pt ca eu suspectez, asa cum iti spuneam, si o afectare neurologica.Daca mananca,nu a slabit,nu e constipat,nu urineaza cu sange sau nu pierde picaturi de sange intre urinari, daca nu prezinta disconfort abdominal,nu e apatic si nu se deplaseaza cu greutate, ma cam indoiesc sa fie vorba de prostata,oricum tratamentul pe care ti l-am recomandat protejeaza sistemul reno-urinar,previne si vindeca infectiile urinare si elimina calculii renali, fara reactii adverse,avand efecte benefice si asupra prostatei.

Isabel,nu-ti pot spune cat ma bucur pt. catelul tau si pt. tine.In acelasi timp imi pare bine ca nu m-am inselat.Imi spuneai azi pe mes,inainte de a pleca la doctor, ca mai pierde doar putina urina,ceea ce inseamna ca tratamentul a avut totusi efect;te-am avertizat de la inceput ca fitoterapia e de durata.Incontinenta urinara e si consecinta sechelelor post-paralizie,favorizata de varsta.Da-i 1o zile Propalin cum ti-a spus doctorul,apoi continua cu Renostim,Merisor,Vit.B1 si Vit.B6. Sanatate maxima!

Madeleine
03-March-2010, 10:20 PM
Apel de ajutor
annnayram sd" <[email protected]>
Add sender to Contacts
To:
"Iordanescu Anna-Bella" <[email protected]>, "Irina Iordache" <[email protected]>, "iza iza" <[email protected]>, "Lazar Gabriela" <[email protected]>, [email protected]
Sent: Wed, March 3, 2010 2:41:46 PM
Subject: Caz incredibil: ajutati 2 catei inchisi intr-o rulota

Buna seara,

Numele meu este Cristina Ionel locuiesc in Dumul Tberei si exista o situatie legata de un catel pe care l-am vazut (am inteles ca sunt doi ) inchis intr-o rulota. Rulota este legata cu lanturi si lacate iar catelul/cateii stau inchisi acolo fara ca nimeni sa nu le aduca mancare,apa si stau in propria mizerie din cauza unui stapan inconstient probabil si a autoritatilor care de asemenea am inteles ca nu intervin. A incercat sa sun la 112 si soarta face ca de fiecare data sa sune ocupat. O sa mai incerc cu siguranta insa trebuie sa fie cineva care sa ii poata ajuta. Eu una am avut toata viata animale si chiar acum am un catel si o pisica, nou venita in familie si m-i se rupe sufletul cand ii vad inchisi in rulota aceea fara aer, apa si mancare.

Va rog fffff mult, eu sunt doar un om obisnuit nu pot face prea multe, pot doar sa sesisez astfel de cazuri care nu ar trebui sa existe insa poate cineva, undeva ma aude si reactioneaza.

Din cate am auzit de la un vecin a venit o data politia si a iesit un scandal cu "2 doamne" insa mai multe detalii nu cunosc si consider ca important este doar sa ii ajutam.

In cazul in care acest email este citit astept un reply pt mai multe detalii. Ma puteti apela si la nr de tel 0744.989.365, insa nu pot raspunde in timpul serviciului. Fie imi trimiteti mesaj si va contactez sau astept un raspuns pe email.

O seara placuta!

Madeleine
03-March-2010, 10:32 PM
Exista si Societatea pentru Prevenirea Cruzimii fata de Animale
De pe site-ul lor:

Pentru o problema legata de protectia animalelor ne puteti contacta :
Email [email protected], [email protected]
Web www.spca.ro

tomita
04-March-2010, 02:01 PM
@ Christine,e normal sa refuze antibioticul chiar si in carne,abia a fost operat, pe langa durere are si greata de la anestezic,s-ar putea sa si vomite.Incearca cu antibioticul dizolvat in putina apa,trage-l in seringa fara ac si administreaza-l pe la comisura buzelor dupa ce ii dai jos gulerul, apoi il pui la loc..Daca nu reusesti du-te la alt cabinet sau cheama acasa alt dr.De aceea e bine sa invatam sa le facem noi injectiile,e f. usor,mai ales la cele subcutanate,se apuca pielea din zona coastelor cu 2 degete,se pliaza usor si se introduce acul,nici cele intramusculare nu se fac greu, e nevoie doar de putina indemanare.

Christine
04-March-2010, 05:17 PM
Multumesc mult pentru ajutor!

Madeleine
06-March-2010, 12:59 PM
From:
This sender is DomainKeys verified
"annnayram sd" <[email protected]>
Add sender to Contacts
To:
"Iordanescu Anna-Bella" <[email protected]>, "Irina Iordache" <[email protected]>, "iza iza" <[email protected]>, "Lazar Gabriela" <[email protected]>, [email protected], "Mihaela Prichelmaer" <[email protected]>, [email protected], "ROXANA LEMNARU" <[email protected]>, [email protected], [email protected], [email protected], "Sorina Hanea" <[email protected]>, "ady george" <[email protected]>, "GeorgeS" <[email protected]>, "Gabriela Efrimescu" <[email protected]>, "Elena E" <[email protected]>, "magdalena dumitrana" <[email protected]>, "adina moraru" <[email protected]>, "Raluca Simion" <[email protected]>, "szaby andreea" <[email protected]>, "Alessia Arran" <[email protected]>, "anca burduja" <[email protected]>, "Carmen MANDESCU" <[email protected]>, "carmen max" <[email protected]>, "Veronica" <ambr[email protected]>, "Brunette Brunette" <[email protected]>, [email protected].. more

----- Forwarded Message ----
From: Adoptii <[email protected]>
Cc: [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]
Sent: Fri, March 5, 2010 1:57:53 PM
Subject: Cazul celor 7 pisici

Avem mare nevoie de ajutor pentru cazarea a sapte pisici mari si mici (intre 1 an si 8)

Stapana lor va fi internata la azil in cursul saptamanii viitoare, iar aceste suflete vor ramane pe drumuri. Nu toate se pot descurca afara, mai ales din cauza haitei de 20 de caini din coltul blocului.
Sunt doua pisici negre, o fata si un baiat, cel din urma avand o problema la picior, doua pisicute alb cu negru, una pestrita la 1 an, alta tricolora tot de un an si o metisa albastru de rusia la 8 ani.

Daca stiti pe cineva care ii poate adopta o puteti suna direct pe dna Elena la nr 021.725.67.90 sau 0721699702. Cazul trebuie rezolvat rapid.
Dumneaei va poate da mai multe amanunte despre acest caz trist si va poate arata pisicii batranei care i-a crescut pana acum.

Vom reveni cu poze.
Multumim

tomita
06-March-2010, 03:51 PM
@Simionescu Viorica,ce fel de granule mananca (de la ce firma) si de cate ori pe zi?Primeste cate ceva intre mese?Are nevoie de mai multa miscare pt. a nu se ingrasa si de o dieta echilibrata.La varsta lui e de preferat sa manance de 2 ori/zi,in cantitati moderate.Apa proaspata la discretie (am dedus ca hrana de baza e cea uscata).Sanatate maxima!

tomita
07-March-2010, 01:18 PM
Viorica,iti recomand sa (re)citesti postarile de la pag 1/29 ian.

isabel
08-March-2010, 09:41 AM
La multi ani fetelor si sa ne bucuram cit mai mult de animalutele noastre

tomita
08-March-2010, 01:08 PM
@Simionescu Viorica,poti sa-i dai Bio-Zheolith (de la Dacia-Plant) 1/2 tb./zi,profilactic (pt. gastrita, infectii intestinale) si pt. detoxifiere si intarirea sistemului imunitar.Sanatate maxima!

tomita
08-March-2010, 01:14 PM
PS.Bio-Zheolith incetineste imbatranirea celulelor si tesuturilor.

mia
08-March-2010, 01:29 PM
buna ziua. am si eu nevoie de un sfat. catelul meu, care de fapt e un caine mai mare si fioros nu sta la taiatul unghiilor. ce-i drept face multa miscare si ii sunt de folos ca sapa prin curte, dar as vrea totusi sa i le tai ca nu e frumos sa aiba asa gheare. am foarfeca speciala pentru asta dar problema e ca nu stiu cum sa-l pacalesc. puteti sa-mi dati un sfat? un truc? ar fi o pastiluta care l-ar putea adormi pt 10 minute asa... pana ii fac toaleta? dar sa nu fie ceva daunator ca mai bine il las asa "salbatic"....:)

as putea sa-l duc la cabinet dar nu sta in masina. e speriat si nu vreau sa-l traumatizez. de asemeni, as chema veterinarul acasa dar cand a venit pentru vaccin era sa il manance si... e om tanar... :)

multumesc frumos. chiar sunt foarte ingrijorata de problema asta.

tomita
08-March-2010, 01:48 PM
Mia,o solutie ar fi botnita,pe care sa i-o pui tu si apoi tanarul dr. sa-l ''opereze''.Las-o balta cu ''pastiluta''.De obicei, cainii de talie mai mare isi tocesc singuri unghiile cand alearga si ,mai ales,cand ''franeaza'' pe suprafata dura (ciment,asfalt).Si, a propos, de ce a devenit asa de fioros?Sanatate maxima!

mia
08-March-2010, 01:59 PM
multumesc pentru raspuns.

pai asa e el mai cu personalitate. cred ca de alintat ce e. doarme in pat cu ai mei :). asta pentru ca a descoperit ca fotoliul lui e mai mic decat patul. l-am gasit la metrou in bucuresti. doua luni a stat la mine, dupa care l-am dus la tara. isi apara si el teritoriul...cred...

in orice caz, avem grija sa nu evadeze din curte ca nu suporta babele din sat :)

multumesc inca o data pentru sfaturi. deci botnita e solutia.... ok

tomita
08-March-2010, 02:04 PM
Inca ceva: daca tine figura cu botnita,tanarul dr.trebuie sa fie cu mare bagare de seama sa nu-i atinga pulpa si sa-l sangereze (e si dureros) ca,la prima ocazie, il papa cu fulgi cu tot;cainele nu uita niciodata,e suficient doar sa-l vada si-si aminteste instant ca nenea ala rau i-a facut ''buba'' si-l inhata.

tomita
08-March-2010, 02:11 PM
Aha,o fi avand el o polita mai veche de platit vreuneia si acum si-o achita la gramada;cu certitudine apara in primul rand teritoriul unor stapani iubitori,cainii salvati sunt devotati pana la sacrificiul suprem.Sa va traiasca si sa se bucure de sanatate maxima!