Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 119

Subiect: Puterea rugaciunii

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Locaţie
    CONSTANTA
    Posturi
    21.346
    Puncte
    1.807.787
    Nivel
    100
    Puncte: 1.807.787, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registeredOverdrive50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Community Award

Implicit Puterea rugaciunii

Puterea Cuvantului

Minune din zilele noastre (1993): ce au spus dracii la o exorcizare (Sfânt Maslu)

Extras din cărticica “Puterea Sfântului Maslu”, Arh. Ioanichie Bălan, Ed.Mitropolia Moldovei şi Bucovinei 1993, cu binecuvântarea IPS (acum PF) Daniel.

“Un caz deosebit s-a petrecut la Mănăstirea Sihăstria din judeţul Neamţ, în zilele de 24-29 ianuarie 1993.
    O tânără creştină din părţile Dâmboviţei, chinuită de duhuri rele datorită unei vrăjitoare din sat, a venit la mănăstire cu multă credinţă pentru Sf.Maslu, însoţită de rudele ei. După ce a fost mărturisită, i s-au făcut nouă Sfinte Masluri cu şapte preoţi, fiind greu muncită de demoni. Pe lîngă marea credinţă a bolnavei, întărită de multă rugăciune şi de post, de smerenie şi răbdare uimesc, mai ales, cuvintele rostite de demoni în timpul sfintelor slujbe, pe care le redăm în continuare, spre folosul credincioşilor.
    Acesta este un caz foarte rar, diavolii din ea fiind siliţi de Hristos să se mărturisească public cum şi de ce se lupta atât de mult cu creştinii ortodocşi, de ce nu vor să iasă din oameni şi ce scop urmăresc.”

A existat, la vremea respectivă, şi o înregistrare audio, pe casetă, a acestor dialoguri… Vocile, tonalităţile înfiorătoare şi volumul făceau imposibilă posibilitatea ca acestea să poată fi produse de acea femeie. (De asemenea, conform martorilor la astfel de întâmplări, buzele celor posedaţi adesea nu se mişcă, astfel că, ei înşişi, nici nu ar avea cum să moduleze cuvinte.
    Un alt argument în favoarea autenticităţii exorcizărilor este acela că, adesea, poate fi nevoie de mulţi oameni pentru a ţine piept forţei degajate de o persoană aflată în această situaţie, indiferent de cât de firavă este aceasta…)

Ţineam minte de această broşură, m-am gândit să caut textul pe internet şi, după încercări zadarnice, mi-a venit idea să caut cu cuvintele “Fă crucea strâmb” – aşa urlau dracii, printre altele, acolo, fapt care ar trebui să ne dea de gândit… – şi aşa am găsit textul, pe un forum…

“LA AL DOILEA SFÂNT MASLU
    ÎN SEARĂ ZILEI DE 24 IANUARIE

În timp ce rudele aduceau bolnava Maria la Sf.Maslu, diavolul din ea spunea:
    – Nu te mai lupta cu mine, că ai să mori! Degeaba te lupţi cu noi, că nu plecăm! Suntem tot iadul pe tine. Suntem căpetenie. Fă voia noastră, eşti tânăra, ai să mori! Nu plecăm din tine decât moartă… Unde să ne ducem?… Unde să ne ducem? întrebau diavolii.

Iar din mijlocul celor 7 preoţi, preotul proiestos le-a zis:
    – Duceţi-va în locuri pustii şi fără de apă!

Diavolii au răspuns:
    – Nu plecăm în pustie, că acolo nu sunt oameni!

– Pleacă, duhule necurat, în iad! i-a spus acelaşi preot.
    Iar diavolul a răspuns din nou:
    – Nu plec fără sufletul asta.

– Pleacă, duhule rău, dintr-însa,a zis iarăşi preotul.
    – Este al nostru sufletul ei, au răspuns diavolii din ea.

După începerea Sf. Maslu, când preoţii o însemnau cu Sf.Cruce, diavolul striga cu groază:
    – Mă arde!… Mă arde!…

În momentele de linişte, când bolnava se închina şi se însemna cu semnul Sf. Cruci, diavolul din ea striga, ameninţător:
    – Nu te închina! Fă crucea strâmb, căci toţi care fac crucea strâmb sunt ai noştri, iar cei ce o fac drept ne biruiesc!

În timpul moliftelor de după Sf.Evanghelie, diavolii din nou strigau cu manie:
    – Sântem în ochi, sântem în gură, sântem în urechi, sântem în mâini, sântem în picioare, sântem în toate mădularele tale… Nu plecăm, eşti dată nouă…

După continuare rugăciunilor de sănătate, diavolii au strigat:
    – Degeaba va luptaţi, că nu plecăm. Este dată nouă!

La însemnarea cu Sf.Cruce pe creştetul bolnavei, aflată în stare de letargie, diavolul striga:
    – Mă arde crucea!… Mă arde crucea!…

La stropirea cu aghiasmă de către preoţi, diavolii iarăşi strigau:
    – Mă arde!… Mă arde rău!… Nu putem să ne întoarcem în iad fără sufletul ei. Este a noastră. Ne-a fost dată nouă!…

Iar către femeia bolnavă zicea cu manie:
    – Fă voia noastră şi vei scapa!
    După citirea Evangheliei a doua, diavolii strigau:
    – Unde să ne ducem?… Unde să ne ducem?…

– Duceţi-va la vrajitorea care v-a trimis! le-a spus preotul din mijloc. Iar demonii au răspuns:
    – E moartă Ghiorghiţa. Gheorghiţă ne-a trimis!
    Iar preotul le-a spus din nou:
    – Duceţi-va la Gheorghiţa!

– E în iad, şi trebue să te luăm şi pe tine (pe bolnavă) acolo. E vai de noi dacă plecăm fără tine în iad! au răspuns demonii.

La altă rugăciune de la Sf.Maslu, pe când diavolii o chinuiau cumplit pe bolnavă, preotul proiestos (cel din mijloc), a zis:
    – Ieşi, duhule rău, din ea!

Iar ei au răspuns:
    – N-a sosit vremea mântuirii ei! Trebue s-o chinuim!
    – Du-te, diavoloe, în iad! A zis cu tărie acelaşi preot.

– N-a sosit vremea noastră. De ce să plecăm din ea ,dacă s-a dat nouă?

La altă rugăciune citită pe capul bolnavei Maria, diavolii îndemnau:
    – Fă voia noastră şi vei scapa de chinuri!…. Nu putem pleca în iad fără tine….

Într-un moment de linişte, bolnava spunea:
    – Au venit din trei părţi asupra mea…

În timpul stropirii cu aghiazama şi însemnării bolnavei cu Sf.Cruce, diavolii strigau cu jale:
    – Ne topeşte!… Ne arde!…. Ne biruie!….

Iar bolnavei îi zicea cu ameninţare:
    – Nu te lupta cu noi, că vei muri! Eşti tânără, ai să mori! Noi plecăm, dar vei muri….

Preoţii iarăşi ziceau la rugăciune:
    – Ieşi, demone, dintr-însa!
    – Nu plecăm! Nu plecăm! Nu putem să ne întoarcem în iad fără tine. Eşti dată nouă! Gheorghiţa e la noi! Trebue să vii şi tu… Nu te mai închina! Vei muri! strigau diavolii poruncitor. Apoi mieunau ca pisica….

După altă Evanghelie, strigau din nou:
    – Fă voia noastră şi vei scapa.Vino cu noi!…

La stropirea cu aghiazmă, după ultima molitfă, diavolii strigau:
    – Aoleuuuuu!…. Mă topeşte!.. Mă arde!… De ce m-aţi adus aici? Daţi-mi ţuică şi carne să mănânc…. Mântuirea ta nu e aici….
    Ca replică la ectenia preoţilor pentru lume,”Să ne rugăm pentru pacea lumii..”, diavolii strigau:
    – Lumea e a noastră! Suntem peste tot! Noi vom birui!…

LA SFÂNTA LITURGHIE
    DE LUNI 25 IANUARIE

Asistând la Sfânta Liturghie, bolnava Maria stătea jos, sub apăsarea duhurilor rele. Iar la ieşirea cu Sfintele Daruri, diavolii au strigat cu vaite prelungi:
    – Aoleuuu!…. Mă arde!…. Mă arde!… Ne biruie!…. Aoleuuu!…. O câştigă Hristos! O pierdem! O pierdem! Ne-o ia Hristos!… Suntem căpetenie, unde să plecăm? Unde să ne ducem? Noi plecăm, dar ea moare!

Când bolnava se închina în biserică, diavolii strigau:
    – Nu te mai închina drept! Fă voia noastră şi te scăpăm de chinuri! Fă voia noastră!…Nu plecăm fără tine în iad. Nu ştiii ce oacără primim! De sufletul ei nu ne putem atinge….
    După terminarea slujbei, bolnava Maria ne mărturisea că în timp ce se trăgeau clopotele pentru începerea Sfintei Liturghii, ea vedea cum diavolii ies pe poarta mănăstirii afară.

LA AL-3-LEA SFÂNT MASLU
    DIN NOAPTEA de 25-26 IANUARIE

– Arhanghelii ne topesc!… Arhanghelii!…
    După prima Evanghelie din nou strigau:
    – Ce să mă fac? Unde să mă duc?… Nu o mai chinui….
    După rugăciunea întâi, ziceau:
    – Nu avem voie să plecăm fără sufletul ei… Degeaba ne-am ostenit! Se duce osteneala noastră!….

În timpul citirii Evangheliei a doua, strigau din nou:
    – Ne temem! Ne temem! Nu trebuie să plecăm fără sufletul ei!… În timpul rugăciunii a doua, ziceu cu manie:
    – Vai de mine ce ocară am! Unde să mă duc? Avem învoială (voie)să chinuim lumea…. Cine ne face voile, nu le facem nimic. Cine vrea să ne ia locul nostru(în rai), ne luptăm cu ei!….
    În clipă aceea, bolnava Maria zăcea jos şi, cuprinsă de grea durere, strigă:
    – Doamne, ce săgeţi au înfipt în mine!
    Iar demonii răspundeau:
    – O să plecăm….Toate săgeţile sînt asupra ei!…. Să facă voia noastră şi o lăsăm în pace!… În timpul citirii altei Evanghelii, diavolii se văitau:
    – Ce păţesc eu pentru preoţi!……. Arhanghelii o izbăvesc!….

La citirea ultimei Evanghelii, diavolul strigă cu groază:
    – Nu mai am putere! Mă arde că focul! Nu mai am deloc putere.. Mi-a luat toată puterea… smerenia ne topeşte şi milostenia!
    – Doamne, ce mă săgetează! striga cu durere bolnava. Mă jupoaie de vie!….

Iar la ultima rugăciune, când s-a deschis Sf. Evanghelie pe capul bolnavei, demonii strigau cu durere către preotul care citea:
    – Ne topeşte! Nu mai am putere cum am avut! Înainte am avut putere mult mai mare! Nu mai citi că o să plec! Mai taci din gură! Nu ştii ce batjocură am eu în iad…. Tot te chinui. Nu te mai lupta cu mine, striga demonul către bolnavă. Suntem în ochi, suntem în mîini, suntem în picioare, suntem în toate mădularele ei….

LA SFÂNTA LITURGHIE
    DIN 26 IANUARIE

La ieşirea cu Sf. Evanghelie, demonii au început a o munci pe bolnava Maria, trântind-o la pământ şi strigând cu glas jalnic:
    – Nu ne chinui, Iisuse! Nu ne chinui, Iisuse!…. Prea ne arde!… Prea ne arde!…. Nu ne mai chinui…. Ne arde!

Apoi, când preotul citea Sf.Evanghelie, la auzul cuvintelor “Căci, când vor învia din morţi, nici nu se mai însoară, nici nu se mai mărită, ci sînt că îngerii în ceruri, diavolul ţipa înfricoşător:
    – Vai!….. Nu vreau să ne ia locul!…. Nuuuuuuu…..

Iar la pomenirea numelui Sf.Ioan Botezătorul, răspundeau cu aceiaşi spaima:
    – Botezătorul ne topeşte!… şi apoi, din nou strigau:
    -Nu ne chinui, Iisuse!… Nu ne arde!…. Nu ne arde!… Ea e de vină că nu-mi face voile…. De aceea o chinui…. Nu pot să-i iau sufletul…. şi când un creştin i-a spus bolnavei:
    – Nu te descuraja! Maică Domnului te ajută! Diavolul i-a răspuns:
    – E rana de mult plâns!…. Nu mai zice!…. Ea scoate mulţi creştini din mâinile noastre!…. Aoleuuuuuuu…

La cântărea Heruvicului, după un urlet graznic, diavolul a strigat:
    – Auuuu!…. Nu ne pedepsi!…. Tu ne-ai îngăduit s-o chinuim. Nu ne pedepsi!
    – Aoleuuuu!… Ne pierde!… Vai mie!… unde să mă duc? Degeaba ne-am ostenit! Degeaba ne-am ostenit! S-a dus osteneală noastră! Degeaba ne-am ostenit!…

Când a ieşit preotul cu cădelniţa să tămâieze biserica, diavolul a început s-o scuture cu putere şi să mărturisească cu voce tare:
    – Gheorghiţa m-a trimis!… E colo!…. E acolo, în iad! E a noastră! Ea mi-a dat sufletul. Mi l-a legat. M-a legat de suflet pe toată viaţa. M-a legat de suflet…..

Apoi iar a continuat să strige:
    – Nu mă lasă! Nu mă lasă!.. Nu mă lasă Creatorul vostru să-l iau…. Nu vreau să plec! Nu vreau să pierd sufletul…. Nu plecăm! Nu plecăm! Vreau să te chinui! Să nu-mi mai facă nimeni voile! Nu plecăm!… Aoleu!… Vai nouă! Vai nouă! Un iad nu-i în stare de un suflet! Vai de noi când pierdem un suflet! Vai de noi, ce jale e pentru noi! Vai de noi!

La ieşirea preotului cu Sfintele Daruri diavolul a urlat cu mare groază:
    – Nu ne arde!… Nu ne arde!.. Aaaauuuuu!…Vaaaai! Mă arde rău! Mă arde rău! Mă arde! Mă topesc ca ceara! Pier ca focul! Mă sting ca fumul! O pierdem! Aaaauuuuu!….. Aaaaauuuuu!…..
    Apoi a început a boci în tot felul, a mieuna că pisica, şi a se tângui amarnic:
    – Încotro s-o iau?…. încotro s-o iau?… de la Gheorghiţa am venit… Spun tot! Spun tot că sunt blestemat! Spun tot că sînt blestemat…. de Creatorul vostru…. Nu e a voastră! E a lui Hristos!… Aoleu!.. cât ai să mai rabzi să te luptăm? Noi îi acaparăm repede pe creştini.

Nemaiputând să suporte sfintele rugăciuni, demonii din bolnavă strigau către căpetenia lor:
    – Ieşi căpetenie, să ieşim şi noi! Nu mai putem să stăm! Ne arde rău! Nu mai putem răbda chinurile…. şi batjocura… Au!… Au!… Ce să mă fac?… Aoleu!…. Ce răspuns să dau? Nu stiii ce oacără am? Nu stiii ce ocară am?
    După o pauză, diavolul a început din nou să se vaite:
    – N-am ştiut unde mă duce! Nu i-am ştiut gândul! Nu i-am ştiut gândul! Oooo….. ticaloaso!… ai lucrat în taină… Mă distruge… Mi-a aflat toate viclesugurile…. Aaaaauuuuu!… Ne-a mai îngăduit câteva zile, şi apoi nu ne mai lasă s-o chinuim. O pierdem! O câştigă Hristos! O pierdem ! Vai nouă! Tot iadul nu-i în stare de-un suflet!

Apoi, la auzul cuvintelor “şi iarăşi va să vină cu slavă, să judece vii şi mortiii…” din Crez, demonul striga cu putere:
    – Nuuu! Nu vreau judecată! Nu vreau judecată, că mă tem! Mă tem!….. Vor să ne-o ia! Vor să ne-o ia!

La cântărea “Pe Ţine Te lăudăm, pe Tine Te binecuvântăm…..”, când se sfinţesc Sfintele, diavolii strigau:
    – Voi Îl lăudaţi, dar noi Îl urâm! Voi Îl lăudaţi, dar noi Îl urâm!…. E vrăjmaş…. e vrăjmaş pentru noi!

La rostirea rugăciunii Tatăl nostru, când se zicea: “şi ne iartă nouă greşalele noastre….”, diavolii strigau:
    – Va iartă!… Va iartă!….

Iar la citirea rugăciunii de mulţumire a preotului, diavolul se vaita cu amar:
    – Ce păţesc eu printre preoţi….”

SURSA: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4216

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Locaţie
    CONSTANTA
    Posturi
    21.346
    Puncte
    1.807.787
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registeredOverdrive50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Community Award

Implicit

Icoana Maicii Domnului de la Manastirea Rarau
    "Unele icoane sunt vindecatoare de boli, izgonitoare de duhuri rele, iar altele sunt aducatoare de ploi binecuvantate si protectoare ale manastirilor si familiilor credincioase. Fara indoiala, toate icoanele sunt facatoare de minuni si ajutatoare credinciosilor. Dar unele poarta o harisma speciala, pe care o simte numai cel ce se roaga mult si cu lacrimi in fata sfintelor icoane" (Arhimandritul Ioanichie Balan).

Icoana Maicii Domnului de la Manastirea Rarau

Icoana Maicii Domnului cu Pruncul, pastrata in biserica centrala a Manastirii Rarau, nu este singura icoana facatoare de minuni gazduita de manastire. Astfel, aici se mai afla inca sapte sfinte icoane facatoare de minuni, care aduc vindecare si alinare celor bolnavi si suferinzi. Printre ele se numara si icoana Sfantului Ioan Teologul, ocrotitorul manastirii. Icoana Sfantului Ioan Evanghelistul se afla in biserica noua a manastirii.

Despre icoana Maicii Domnului, asezata in partea dreapta a naosului, in biserica centrala a manastirii, se pastreaza, din traditie, urmatoare intamplare.

Icoana Maicii Domnului cu Pruncul, de la Rarau, disparea misterios din fata altarului, calugarii gasind-o la iesirea din biserica. Intrand in post si rugaciune, staretul de atunci, Ieroschimonahul Sisoe, a facut priveghere toata noaptea, impreuna cu intreg soborul, pana ce Maica Domnului i-a vorbit din sfanta icoana, avertizand obstea sa mute in vale totul: odoarele si putina avere agonisita.

Intrebata fiind Maica Domnului de ce pleaca icoana din schit, s-au auzit vorbe minunate: "Unde pleaca icoana mea, acolo sa mutati schitul, caci austriecii ii vor da foc." Atunci, cu mare spaima, vornicul Sabie a poruncit obstii: "Fratilor, sa ducem schitul de partea cealalta a Raraului, sa ramana Moldovei peste veacuri, pana trece ceasul de cumpana!" Nu peste mult timp, manastirea va fi incendiata de austriecii generalului Bukow.
    In mare taina, calauziti de icoana Maicii Domnului, atelajele trase de cai si catari, au transferat intregul inventar, la Chiril, pe versantul dinspre apa Bistritei, a muntelui Rarau. Robii ce se aflau pe paraul de acolo au dat de veste boierului Bals, care s-a infatisat a doua zi cu 20 de calareti si a donat cu grabire 600 de hectare de padure si fanete pentru manastirea careia i-a pus piatra de temelie si a recladit-o pe propria-i cheltuiala. Ieroschimonahul Sisoe, egumenul schitului, a adus lauda lui Dumnezeu prin savarsirea Sfintei Liturghii.

In anul 1935, staretul Martinian Conut a mutat sfanta icoana in pronaos. A doua zi, icoana era din nou la vechiul ei loc, anume in naos, in fata Sfantului Altar. Speriat de acest semn, staretul a cerut raspuns in post si rugaciune, si noaptea, Maica Domnului i s-a aratat in vis, spunandu-i sa faca o strana in fata catapetesmei, pe sub care sa treaca multimea credinciosilor, pentru implinirea rugaciunilor si pentru sanatate. Cu aceasta pricina, icoana va fi si imbracata in ferecatura de argint.
    Sursa: CrestinOrtodox.ro

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Locaţie
    CONSTANTA
    Posturi
    21.346
    Puncte
    1.807.787
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Community Award

Implicit

Puterea Cuvantului

Părintele Ilie Cleopa: DIAVOLUL CARE S-A TRANSFORMAT ÎN ÎNGER DE LUMINĂ. Dumnezeu îi iartă uneori şi pe diavoli?

Smerenia este o faptă bună pe care nu o poate avea dracul. Noi postim, dar el nu mănâncă niciodată; noi ne ostenim, dar el nu stă degeaba; noi citim prin cărţi, dar el este teolog mare, ştie toată Scriptura pe de rost. Orice am face noi, face şi el. Una nu face el; nu se smereste, nu poate zice “iartă-mă”!

Am să va spun o istorioară sfântă din cartea Everghetinos. La o mănăstire de maici, o călugăriţă, săracă, era paraclisieră, în viaţa de obşte. Părăcli-sierul se duce la ora 11 (23) noaptea, că Utrenia se face la miezul nopţii, şi scoală pe stareţă. Aşa am apucat şi noi. Când eram paraclisier, aveam un clopoţel în mâna şi un ciocan. Mă duceam şi băteam de trei ori în uşă şi ziceam: “Pentru rugăciunile Sfinţilor Părinţilor noştri, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-ne pe noi!”, iar cel din casă zicea: “Amin”.

Sunam clopoţelul şi plecam la altul. Aşa era rânduiala şi aşa am apucat noi. Aşa era şi această călugăriţă. Ea, că să nu doarmă, ce făcea? Citea la Psaltire de cu seară şi până la Utrenie, şi când era ora 11(23) fuga la stareţă să ia blagoslovenie că să meargă să toace, să scoale maicile la rugăciune.

Diavolul avea mare ciudă pe ea, că-l ardea cu Psaltirea. Dar ea ani de zile s-a ostenit aşa. Şi ce s-a gândit diavolul să-i facă, cas-o ocărască stareţa şi maicile? Se ducea dracul noaptea şi-i trăgea clopo-tele. Dar nu le trăgea când trebuie. De abia adormeau maicile şi numai ce auzeai: “Bang, bang, bang…”. O chema stareţa:

– Nebună, hai, dar de-abia au adormit maicile, de ce tragi clopotele?

Dar ea zicea:

– Iartă-mă, maică stareţă, că am greşit!

Ea nu ştia că-i dracul, credea că altă călugăriţă vrea să-i facă ei rău. Altă dată, de două ori le trăgea, şi de cu seara şi după miezul nopţii, după ce adormeau maicile. Numai la vreme nu le trăgea, ca să tulbure pe călugăriţa care citea la Psaltire.

Dar ea ce-a făcut? “Mai, am să mă duc în clopotniţă! Tot nu dorm!” Şi a luat Psaltirea, o cruce în mână şi nişte lumânări, că nu erau pe atunci becuri, ca să citească în clopotniţă, să vadă care-i maica aceea, că de atâtea ori au pus-o la canon şi stareţa şi duhovnicii, că suna clopotele înainte de vreme.

Când s-a dus acolo, vine dracul. Pune un picior pe-un geam şi un picior pe celălalt şi se agaţă cu mâna de funie ca să tragă clopotele. Dar ea, cum era cu crucea, când l-a văzut, a zis:

– În numele lui Iisus Hristos, stai! Să te lege puterea dumnezeirii!

– Văleu, roaba lui Dumnezeu, da-mi drumul, că nu mai vin niciodată!

– Nu. Stai!

– Da-mi drumul! Mă jur că nu mai vin la mă-nastirea asta!

– Nu! Stai să vină maica stareţă şi maicile din consiliu, care de atâtea ori m-au pus la canon, că eu trag clopotele.

– Da-mi drumul, roaba lui Dumnezeu!

– Nu. Să te lege puterea lui Dumnezeu şi Sfânta Cruce! Stai aşa, cu mâna pe funie!

Şi ea săraca s-a dat jos din clopotniţă şi s-a dus la stareţă.

– Maică stareţă!

– Ce-i cu tine?

– Hai să vezi cine trage clopotele, că de atâtea ori m-ai pus la canon!

Maica stareţă a luat câteva maici din consiliu şi s-a dus să vadă cine trage clopotele. Ea a crezut că este o maică care trage clopotele, că s-o supere. Când a ajuns şi l-a văzut:

– Văleu! Maică, alungă-l de aici! Vai de noi, murim de frică! Îi urat tare!

Şi, pe fugă, când a văzut că dracu-i clopotar!

– Nu! Lăsaţi-l! Nu poate să se ducă, că-i legat.

Dar el striga:

– Daţi-mi drumul, roabele lui Dumnezeu, că nu mai vin la mănăstirea asta în veac!

– Nu! Stai aici să aduc tot soborul mănăstirii să-ţi ceri iertare de la maici, că ai tulburat toate maicile, când sunai clopotele înainte de vreme!

– Asta n-o pot face!

Ai văzut răutatea diavolului? “Asta n-o pot face”. Ei aşa zic în iad: “Nu vom sluji Ţie! Nu vom sluji Ţie!” Tot împotriva lui Dumnezeu, căci au căzut din mândrie.

Şi au tras clopotele să se adune maicile.

– Mai, dracul în clopotniţă! Îl pune aceea să-şi ceară iertare.

Când îl vedeau, ţipau şi fugeau care într-o parte, care în alta.

– Zi, iartă-mă! îi spuneau maicile.

– Nu pot, că dacă zic mă fac înger!

– Asta vrem noi! Să vedem un drac că s-a făcut înger cum a fost înainte.

Vezi, dacă a căzut din mândrie, nu poate zice “iartă-mă”. Aşa şi noi. Când vei vedea că cineva îţi cere iertare, şi tu, dacă nu zici: “Dumnezeu să te ierte!”, eşti asemenea cu dracul care nu poate zice “iartă-mă”. Sau dacă ai greşit ceva, şi nu ceri iertare, te asemeni cu el, că nu zici “iartă-mă”. “Nu vreau să zic “iartă-mă”! Dar de ce? El este vinovat, nu eu!”

– Nu zic “iartă-mă”!

Atunci a zis călugăriţa:

– Uite ce-i! Dacă nu zici “iartă-mă”, să ne cânţi o cântare, cum cântai tu când erai înger înainte.

– Dacă voi cânta, va topiţi ca ceara.

– Nu ne temem!

– Şi ce cântare să cant?

– Cânta Trisaghionul: Sfinte Dumnezeule.

Când a început să cânte, plângea tot soborul mănăstirii. Cânta frumos tare. Dar ştii cum cânta? Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, şi gata. Până acolo! Miluieşte-ne, nu voia să zică.

– Zi “miluieşte-ne”!

– Nu pot, că dacă zic mă fac înger!

– Asta vrem noi! Cânta miluieşte-ne, că nu-ţi dau drumul. Aici te ţin legat şi mâine, să vină toate satele să te vadă aici clopotar! Puterea dumnezeirii să nu-ţi dea drumul, până nu zici miluieşte-ne.

Cânta frumos: Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte şi iar se oprea. Miluieşte-ne nu zicea.

– Zi miluieşte-ne!

– Nu pot!

– Să te ardă puterea Sfintei Cruci!

– Văleu! Daţi-mi drumul, că nu mai vin în veac aici! Am să spun la tot iadul ce-am păţit aici.

– Nu! Zi: “Miluieşte-ne pe noi”!

Când a văzut că-l arde puterea Sfintei Cruci, a cântat. Şi când a cântat miluieşte-ne pe noi, a strălucit ca soarele şi a zburat la cer. S-a făcut înger. Şi atunci maicile au început a face metanii:

– Mulţumim Domnului că am văzut un drac care s-a făcut înger înapoi, că a zis miluieşte-ne pe noi!

De aceea, dacă cineva a greşit ceva, să zică imediat: “Iartă-mă, frate, că am greşit!”

ATENŢIE !!!

CARTEA EVERGHETINOSUL (Vol. 1-2) O PUTEŢI CITI GRATUIT ACCESÂND UNUL DIN URMĂTOARELE DOUĂ LINKURI:

Accesând primul link veţi putea citi cartea sub format normal:
    https://archive.org/…/Everghetinos…/...ul_vol_i_ii…

Accesând al doilea link veţi putea citi cartea sub format pdf:
    https://ia601500.us.archive.org/…/ev..._vol_i_ii.p…

Autorul acestei colecţii de cuvinte alese, anume Cuviosul Pavel cel numit "Everghetinos", a trăit în secolul al XI-lea, aproape de o mănăstire de călugări din Constantinopol; în cele din urmă, cuviosul va ctitori o mănăstire închinată Maicii Domnului, numită "Everghetissa" (Binefăcătoarea). Grec de origine, cuviosul a ajuns renumit pentru voluminoasa colecţie de cuvinte şi fapte duhovniceşti care poartă numele "Everghetinos".

Everghetinosul a apărut cu osteneala Sfântului Nicodim Aghioritul într-o primă ediţie la Veneţia în 1783, după ce circulase în multe manuscrise de-a lungul secolelor. El a fost cel care i-a scris şi Prefaţa. Deşi nu se numeşte ca îngrijitor al ediţiei, este socotit de toţi ca fiind cel care a editat cartea. Deşi prima ediţie s-a tipărit într-un volum, ediţiile ulterioare au circulat în 4 volume. Lucrarea a fost tradusă între anii 1794 şi 1797 de către Ieromonahul Climent de la Slatina, într-o variantă care a circulat prin diverse copii-manuscrise.

Everghetinosul, una dintre cele mai voluminoase opere patristice, este împărţit în patru volume şi poate fi citit de tot creştinul.

Toţi, de la cel mai îmbunătăţit călugăr până la cel mai delăsător mirean (sau invers: de la cel mai sporit om din lume până la cel mai lumesc călugăr) ne putem regăsi, fie şi într-un singur loc în paginile ei; primim adică un cuvânt care ni se potriveşte.

https://www.facebook.com/

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.874
    Puncte
    165.285
    Nivel
    100
    Puncte: 165.285, Nivel: 100
    Activitate globală: 93,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Pilde crestin- ortodoxe::

Mă supăr doar când vreau eu - Pilda numărul 1

Un călugar era irascibil. Se supăra foarte repede, aproape din orice. Deşi se ruga neîncetat lui Dumnezeu să îl scape de supărare, de fiecare dată când se ridica de la rugăciune, se mânia pe unul dintre fraţi. La un moment a îndrăznit să-I spună lui Dumnezeu: "Doamne, nu Te-am rugat eu să mă scapi de supărare? De ce mă laşi să mă cert cu fraţii aşa des?". Dumnezeu i-a răspuns: “Cum vrei tu să exersezi refuzul supărării fără materie primă? Nu Mi-ai spus tu să te scap de supărare? De aceea îţi trimit mereu pe cineva, ca să ai ocazie să nu te superi chiar dacă îţi dă motiv. Tu poţi să înveţi să înoţi într-un bazin fără apă? Tot aşa este şi cu răspunsul Meu la rugăciunile tale! Numai tu eşti stăpân pe reacţiile tale”. Călugărul s-a luminat şi de atunci îşi spunea mereu: "Mă supăr doar când vreau eu". Şi aşa a scăpat călugărul de supărare.

Rugăciunea neîncetată a unei ţărănci - Pilda numărul 2

La părintele Paisie Olaru venise o femeie să se spovedească. Ea l-a întrebat: "Părinte, cum o fi cu mântuirea mea? Eu nu ştiu multe rugăciuni pe de rost, pentru că nu am fost dată la şcoală şi nu ştiu să citesc". Părintele a întrebat-o: "Şi nu te rogi?", la care ea a grăit: "Mă rog, cum să nu mă rog". "Şi cum te rogi?". "Uite cum mă rog. Atunci când mătur prin casă zic în mintea mea: "Doamne, curăţeşte sufletul meu, cum curăţ eu gunoiul din casă". Atunci când spăl rufe spun din nou: "Spală, Doamne, negreala păcatelor din inima mea, ca să fie frumoasă, aşa cum e o rufă curată şi spălată". Când fac orice alt lucru spun aceleaşi cuvinte". Femeia l-a întrebat în final: "Părinte, o fi bună rugăciunea asta?", iar părintele Paisie i-a spus asa: "Numai aşa să te rogi toată viaţa de acum înainte!".

http://romanidiaspora.blogspot.com/2...-ortodoxe.html
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.327
    Puncte
    97.699
    Nivel
    97
    Puncte: 97.699, Nivel: 97
    Puncte: 97.699, Nivel: 97
    Progres nivel: 33%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.351
    Progres nivel: 33%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.351
    Activitate globală: 24,0%
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Trebuie să oferiți ceva reputație înainte de a oferi iar lui AuraArua.
    348095
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Locaţie
    CONSTANTA
    Posturi
    21.346
    Puncte
    1.807.787
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Community Award

Implicit

VIDEOCLIP SOCANT: Icoana in care Maica Domnului isi misca buzele in timp ce enoriasii se roaga!

Catolicii de la o biserică din Sydney, Australia spun că au fost martori ai unei minuni. Ei spun că buzele Fecioarei Maria reprezentată într-o icoană se mişcă în sincron cu cele ale credincioşilor care se roagă.

Scepticii spun că este vorba doar despre o iluzie dată de reflectarea luminii, dar martorii spun că ei au privit din mai multe unghiuri. Mai mult, ei susţin că miracolul s-a petrecut de mai multe ori.

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/vid...ne--101797.htm

Membru Avatarul lui tata_noe
    Data înscrierii
    Jul 2012
    Posturi
    838
    Puncte
    104.454
    Nivel
    100
    Puncte: 104.454, Nivel: 100
    Puncte: 104.454, Nivel: 100
    Activitate globală: 55,0%
    Activitate globală: 55,0%
    Realizări:
    100 Experience Points7 days registered250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Is this the miracle of St Charbel's?
    The amazing footage Sydney parishioners say shows the Virgin Mary's lips MOVING in a painting as they say the Hail Mary

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...l?ito=embedded
    Ultima modificare făcută de tata_noe; 02-August-2015 la 03:34 PM.

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Locaţie
    CONSTANTA
    Posturi
    21.346
    Puncte
    1.807.787
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Community Award

Implicit

Multumesc pentru completarea postarii mele tata_noe!!!!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    15.976
    Puncte
    493.822
    Nivel
    100
    Puncte: 493.822, Nivel: 100
    Puncte: 493.822, Nivel: 100
    Activitate globală: 100,0%
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive
    Premii:
    Most Popular

Implicit

Sunt obosit de atâta muncă și de văzut aceeași oameni în drum spre serviciu. Ajung acasă și nevasta-mi servește același fel de mâncare la cină. Vreau să intru în baie, apoi să intru în camera mea, să mă întind în pat, să stau liniștit la televizor, dar fiica mea nu mă lasă, pentru că ea vrea mereu să se joace cu mine; nu mă înțelege că sunt obosit. Și tatăl meu mă deranjează câteodată, soția mea la fel, … și între nevastă, fiică, tată, încep să înnebunesc. Vreau liniște. Unicul lucru bun este somnul, când închid ochii mă liniștesc și parcă uit de toți și toate.

Dintr-o dată apăru un înger înveșmântat în lumină!

- „Pace ție! Pentru tine am venit!”

Cine ești și cum ai intrat?

- „M-a trimis Dumnezeu după tine. Mi-a spus să-ți ascult plângerile și …..ai dreptate! A venit timpul să te „odihnești”.

- Asta nu este posibil, asta înseamnă că trebuie să mor.

- „Așa este, vei muri. Nu ai să mai întâlnești mereu aceeași oameni, nici nu mai trebuie să-ți suporți nevasta veșnic nemulțumită, nici pe micuța ta fiică, nici să asculți sfaturile tatălui tău”.

- Dar ce se va întâmpla cu totul, cu serviciul meu...?

- „Nu-ți face probleme, la firma unde lucrezi tu, au găsit deja pe altcineva; și acel cineva, bineînțeles, este fericit pentru că nu avea serviciu”.

- Și soția mea și copilul meu?

- „Soția ta va întâlni un bărbat bun, care o va respecta și admira pentru calitățile sale, și care va avea răbdare s-o asculte cu plăcere, fără să-i reproșeze nimic. Și-n plus, va avea grijă de fiica ta, o va iubi mult ca și cum ar fi a lui; și oricât de obosit ar veni de la serviciu, va avea răbdare să se joace cu ea și vor fi foarte fericiți”.

- Nu! Nu pot să mor!

- „Îmi pare rău dar decizia a fost luată”.

- Dar asta înseamnă că nu-mi mai pot săruta fiica niciodată, că nu-i mai pot spune „Te iubesc” soției mele și nici nu îmi mai pot îmbrățișa tatăl. Nu, nu vreau să mor, vreau să trăiesc, nu vreau să mor încă.

- „Dar, nu asta doreai?…ODIHNĂ. Acum te poți odihni etern, dormi pentru veșnicie”.

- Nu, nu vreau, te rog, Dumnezeule…!

- „Ce ai, iubitule? Ai un coșmar?” – îmi șopti soția mea, trezindu-mă.

- Nu, nu a fost un coșmar, a fost încă o șansă.
    ___

Ai grijă de familia ta.

Cred că această pildă te-a făcut să reflectezi, omule.

Pentru că, de cele mai multe ori, așa gândești și...tu!

sursa: facebook.com/Manastirea Prislop
    Ultima modificare făcută de Elena1; 05-August-2015 la 08:51 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.874
    Puncte
    165.285
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

La ultima emisiune de astrologie, cu Mariana Cojocaru, in prefata emisiunii a vorbit un parinte despre ce recomanda si invata Parintele Arsenia Boca si anume cum se face rugaciunea inimii:
    " Doamne Iisuse Cristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul"!
    Doamne-se spune pe " pauza", cand nici nu inspiri, nici nu expiri
    Iisuse Crisotase, fiul lui Dumnezeu-se spune pe inspir
    Miluieste-ma pe mine ,pacatosul-se spune pe expir

Acestea erau indicatiile Parintelui.

Despre rugaciunea inimii s-a tot vorbit.Si aici este cate ceva:

http://puterea-credintei.blogspot.ro...ea-inimii.html
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Puterea Sunetelor
    De Ator în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 34
    Ultimul Post: 24-February-2018, 11:23 PM
  2. Masinile pot fi conduse cu puterea gandului.
    De Mayernic în forumul Stiinta
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26-February-2011, 12:34 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •