Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 88

Subiect: Moartea si mecanismele sale

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.235
    Puncte
    94.281
    Nivel
    95
    Puncte: 94.281, Nivel: 95
    Progres nivel: 60%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 769
    Progres nivel: 60%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 769
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Floryn Vezi Post
    Procesul reincarnarii

In momentul in care o extensie de suflet a petrecut cantitatea de timp necesara pentru a se odihni si a-si analiza viata, va incepe sa faca planuri pentru urmatoarea incarnare.
    Isi alege parintii, fratii, surorile, oportunitatile educationale, corpul feminin sau masculin, culoarea pielii si in ce configuratie astrologica sa se nasca.
    Toate acestea sunt decise de extensia de suflet, de catre suflet, profesorii superiori si ghizi.
    Adesea pot exista multe extensii de suflet care sa-si doreasca o anumita mama.
    Exista un fel de computer ceresc care decide imediat care extensie de suflet este mai potrivita si capabila sa atinga telurile fixate atunci cand exista un asemenea tip de conflict.
    Adevarata trauma nu este moartea, ci nasterea. Un spirit liber a venit acum inapoi in inchisoarea corpului fizic care nici macar nu este inca dezvoltat.
    Moartea este floare la ureche daca ai catusi de putina credinta spirituala. O locuinta a mortii este atunci cand o extensie de suflet vine in corpul fizic si apoi isi schimba decizia dintr-un motiv oarecare si se reintoarce in spirit.
    Cu cat extensia de suflet a ales mai multe obstacole, cu atat mai mari sunt posibilitatile de crestere spirituala si de plata a datoriilor karmice.......
    Manualul-Ascensiunii-Dr-Joshua-David-Stone.
    Joshua, ”cantitatea de timp” e necesară doar pe Pământ, locul de unde a plecat acea extensie, iar dincolo, judecata se face instantaneu prin însăși compararea culorii aurei sufletești cu strălucirea mediului înconjurător a Împărăției lui Dumnezeu, din care se trage instantaneu hotărârea de îndeplinit pentru următoarea întrupare, adică destinul următor; dorințe personale nu sunt deloc folositoare (deoarece ele chiar îngreunează judecata mai mult) în afară de aceea de a reveni cât mai repede în lumea materială pentru a împlini Voia lui Dumnezeu, posibilă numai în trup. Așadar extensia este fericită de orice hotărâre, iar hotărtârea se va pune în aplicare de îndată ce se va împlini configurarea astrala care va favoriza împlinirea destinului.
    Desigur că alegerea fraților sau singur la părinți, a meseriei, a sexului, a culorii pielii sunt amănunte logice și bine vândute la Hollywood, dar contravin obiectivelor Iubirii, singura valabilă în Împărăția lui Dumnezeu

Crima

Cand un criminal trece in lumea spirituala este cel mai probabil ca el sa graviteze in planul astral inferior.
    Cand un asemenea suflet incepe in sfarsit sa se trezeasca este ingrozit de ce a facut si de oportunitatea vietii pe care a irosit-o si de karma pe care si-a creat-o.
    In unele cazuri criminalul va avea oportunitatea sa intalneasca persoana pe care a omorat-o.
    Acesta poate fi un moment de adevar incredibil pentru aceasta extensie de suflet.
    Cel mai adesea persoana care a foat omorata a evoluat si isi va ierta ucigasul, deoarece aceasta este singura cale catre realizarea dumnezeirii.
    Acest act al iertarii il poate ridica pe criminal pana la punctul in care poate fi capabil sa-si reia gradual locul de drept in constiinta sufletului si sa-si reinceapa lungul drum catre realizarea dumnezeirii.
    In alte cazuri criminalul poate striga dupa ajutor catre Dumnezeu aflandu-se in suferinta in regiunile Iadului si ghizi spirituali vor veni si vor incepe un proces lent de reabilitare si crestere pentru aceasta persoana...........
    Lumea de dincolo este veșnică și sufletul(sau extensia) nu va avea nicio trezire, singura valabilă(și veșnică) fiind starea în care a trecut dincolo, aceeași pentru care va fi judecat.
    Iertarea nu-l va ajuta cu nimic pe criminal, el având asupra sa crima de care va fi judecat oricum de Dumnezeu pentru sângele vărsat, ci mai mult îl ajută pe cel ucis, care se va ridica cu atât mai mult cu cât nu va ține cont de pierderea vieții sale; cu cât va trece el mai greu de crima în care el a murit, cu atât mai grave urmări va suporta chiar el și neamul lui datorită lipsei iertării la care s-a obligat prin botezul creștin.

Obiceiuri rele

Este mult mai greu sa scapi de ele acolo deoarece nu ai un corp fizic sau mediu inconjurator fizic cu care sa practici.
    Alcoolicii care mor stau de obicei langa oameni aflati in stare de ebrietate, bucurandu-se de fum si de senzatiile acestora si de barurile in care stau in planul Pamantean.
    Fumatorii, dependentii de droguri si de sex fac acelasi lucru. Daca esti un sclav al corpului tau astral si cel al dorintelor in aceasta parte, vei fi la fel si in partea cealalta.
    Defectele de caratcter pe care le luam cu noi in partea cealalta nu ne vor lasa sa avansam pana cand nu vom elibera de ele.

Acest citat al tău, Joshua, contrazice ”recomandările de ascensiune” formulate mai sus în logică lumească.

Logica succesiunii întrupărilor este numai învățarea și propovăduirea Iubirii.Celelalte elemente care nu sunt necesare acestui scop nu există.

P.S. Am semnalat doar câteva aspecte.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Puncte: 25.547, Nivel: 48
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Fratioare, lasi impresia ca, cine nu este cu tine , este impotriva ta.
    Acea religie sau adept care spune ca religia sa este cea mai buna , cu siguranta nu este pe calea cea dreapta.
    Cum "toate drumurile duc la Roma", asa si toate religiile, sectele...duc catre Dumnezeu, mai devreme sau mai tarziu....nu crezi?
    Acestea sunt trairile mai multor maestri spirituali, daca tu si religia ta crezi altceva, este parerea ta (voastra).
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

”Exista oameni care spun ca v-am dat liberul arbitru si afirma în acelasi timp ca, daca voi nu va supuneti Mie, Eu va trimit în iad. Ce fel de liber arbitru este asta? Nu înseamna o batjocura la adresa lui Dumnezeu - ca sa nu mai vorbim de calitatea adevaratelor relatii dintre noi?
    Intram acum într-un alt domeniu pe care vream sa-l discut, adica toata treaba asta cu raiul si cu iadul. Dupa câte-mi dau seama, iadul nu exista.
    Exista iad, dar el nu este asa cum îl gânditi voi si nu traiti experienta lui din motive care v-au fost date.
    Ce este iadul?
    Este trairea produsului celui mai rau posibil iesit din alegerile, deciziile si creatiile voastre. Este consecinta naturala a oricarui gând care Ma neaga pe Mine sau care spune „nu” lui Cine Esti în relatie cu Mine.
    Este durerea pe care o suferi când gândesti gresit, dar chiar termenul a gândi gresit este o inadvertenta, deoarece nu exista nimic despre care sa spui ca este gresit. Iadul este opusul bucuriei. Este nerealizarea. Este a sti Cine si Ce Esti si a nu reusi sa traiesti aceasta experienta. Înseamna a fi mai putin decât poti fi. Acesta este iadul si nu exista nimic mai aprig pentru sufletul vostru.
    Dar iadul nu exista ca un loc pe care ti l-ai imaginat - unde arzi într-un foc vesnic - sau ca o stare de chin permanent. Cu ce scop ar fi facut Eu asa ceva? Chiar daca Mi-ar fi venit un gând teribil de ne-Dumnezeiesc ca voi nu „meritati” raiul, de ce as fi simtit Eu nevoia sa caut un mod de razbunare, de pedeapsa pentru esecul vostru? N-ar fi fost mai simplu pentru Mine sa Ma descotorosesc de voi? Ce parte razbunatoare din Mine M-ar fi facut sa va supun unei suferinte eterne de un gen si la un nivel dincolo de orice imaginatie?
    Daca ai raspunde ca dintr-o nevoie de dreptate, oare simpla interzicere a comuniunii cu Mine în ceruri nu ar fi facut dreptate? E oare nevoie si de o durere nesfârsita?
    Îti spun ca nu exista o astfel de experienta de dupa moarte ca cea care a fost construita de teologiile voastre bazate pe frica. Exista totusi o experienta a sufletului atât de nefericita, atât de incompleta, atât de partiala, atât de separata de bucuria cea mai mare a lui Dumnezeu, încât pentru sufletul vostru aceasta înseamna iad. Dar îti spun ca Eu nu va trimit acolo, nici nu va fac sa traiti aceasta experienta. Voi însiva creati experienta, oricând si ori de câte ori va separati Sinele de gândul cel mai înalt legat de voi însiva. Voi însiva creati experienta, ori de câte ori va negati Sinele; ori de câte ori îl respingeti pe Cine si Ce Esti cu Adevarat.

Si totusi nici macar aceasta experienta nu este eterna. Ea nu poate fi, pentru ca planul Meu nu este sa va separ de Mine pentru vesnicie. Într-adevar, asa ceva este imposibil, deoarece, pentru a ajunge la o asemenea stare de fapt, nu numai tu trebuie sa-l renegi pe Cine Esti, ci si Eu. Iar asta Eu n-am s-o fac niciodata. Si, atâta timp cât unul dintre noi detine adevarul despre voi, acest adevar trebuie, pâna la urma, sa învinga.
    Dar daca nu exista iad, asta înseamna ca eu pot sa fac ce vreau, sa actionez cum vreau, sa comit orice fapta fara frica de pedeapsa?
    Oare de frica ai tu nevoie ca sa fii, sa faci si sa ai ceea ce este corect în mod intrinsec? Trebuie sa fii amenintat, ca „sa fii bun”? Si ce înseamna „sa fii bun”? Cine hotaraste aceasta, pâna la urma? Cine da îndrumarile? Cine stabileste regulile?
    Adevar va spun Eu voua: Voi sunteti singurii care faceti regulile. Voi stabiliti liniile directoare. Si voi hotarâti cât de bine este ceea ce ati facut; cât de bine este ceea ce faceti. Pentru ca voi sunteti singurii care ati decis Cine si Ce Sunteti cu Adevarat si Cine Vreti sa Fiti. Si voi sunteti singurii care puteti sa stabiliti cât de bine este ceea ce faceti. Nimeni altcineva nu va va judeca niciodata, pentru ca, de ce si cum ar putea Dumnezeu sa judece propria creatie si sa o eticheteze drept rea? Daca as fi vrut ca voi sa fiti si sa faceti totul perfect, v-as fi lasat în starea de totala perfectiune din care proveniti. Întregul scop a fost ca voi sa va descoperiti pe voi însiva, sa va creati Sinele asa cum sunteti cu adevarat - si asa cum doriti cu adevarat sa fiti. Dar n-ati fi putut fi asa decât daca vi s-ar fi dat sansa de a fi altceva. Sa va pedepsesc deci pentru ca ati ales ceea ce Eu Însumi v-am asternut în fata? Daca n-as fi vrut ca voi sa aveti si o alta posibilitate de alegere, as mai fi creat una în afara de prima?
    Aceasta este o întrebare pe care trebuie sa ti-o pui înainte de a-Mi acorda Mie rolul de Dumnezeu care pedepseste.
    Raspunsul direct la întrebarea ta este, da!, poti sa faci ce doresti, fara frica de pedeapsa. Totusi, trebuie sa fii constient de consecinte.
    Consecintele sunt rezultatul. Urmarea fireasca. Aceasta nu este acelasi lucru cu rasplata sau pedeapsa. Urmarea, pur si simplu. Este ceea ce rezulta din aplicarea naturala a legilor naturale. Este ceea ce apare în mod previzibil, ca o consecinta a ceea ce a aparut. Întreaga viata fizica functioneaza în concordanta cu legile naturale. În clipa în care-ti amintesti aceste legi si le aplici, stapânesti viata la nivel fizic. Ceea ce tie îti pare a fi pedeapsa - sau ceea ce numesti rau sau ghinion - nu este altceva decât o lege naturala care se manifesta.

Vezi tu, pentru un doctor sau o infirmiera, moartea înseamna un esec. Pentru un prieten sau o ruda moartea înseamna dezastru. Numai pentru suflet, moartea este o usurare - o eliberare. Cel mai mare dar pe care-l puteti face celor care mor este sa-i lasati sa moara în pace, sa nu va gânditi ca ei trebuie „sa mai ramâna”, sau sa continue sa sufere, sau sa-si faca griji pentru voi în acest moment crucial din viata lor. Asa ca, aceasta este ceea ce se întâmpla foarte adesea în cazul unui om care spun e ca urmeaza sa traiasca, crede ca urmeaza sa traiasca, chiar se roaga sa traiasca: la nivelul sufletului, el „s-a razgândit”. E momentul, acum, sa renunti la trup ca sa eliberezi sufletul pentru alte scopuri. Când sufletul ia aceasta decizie, nimic din ceea ce face trupul nu poate sa o schimbe si nici mintea nu poate gasi ceva sa-l convinga de contrariul. În momentul mortii, învatam cine din triumviratul trup-minte-suflet - conduce.
    Toata viata crezi ca tu esti trupul tau. O parte din timp crezi ca tu esti mintea ta. În momentul mortii descoperi Cine Esti cu Tu Adevarat.
    Exista, de asemenea, momente când trupul si mintea nu asculta sufletul. Aceasta creeaza scenariul pe care l-ai descris.
    Cel mai dificil lucru pentru oameni este sa-si auda propriul suflet. (Observa cât de putini o fac.)
    Se întâmpla adesea ca sufletul sa ia hotarârea ca este momentul sa paraseasca trupul. Trupul si mintea - vesnicii servitori ai sufletului - îl aud si începe procesul de iesire. Dar mintea (ego) nu vrea sa accepte. La urma urmei, aceasta înseamna sfârsitul existentei ei. Îl instruieste deci pe corp sa reziste mortii. Ceea ce corpul face cu placere, deoarece nici el nu vrea sa moara. Corpul si mintea (ego) primesc pentru aceasta multe încurajari, multe laude din partea lumii exterioare - lumea propriei lui creatii. Si, astfel, strategia este confirmata.
    În acest moment, totul depinde de cât de tare îsi doreste sufletul sa plece. Daca nu e vreo urgenta, sufletul poata sa spuna: „bine, bine, ati câstigat. Mai ramân un pic aici cu voi.” Dar, daca sufletului îi este foarte clar ca ramânerea nu-i face bine programului sau superior si ca nu mai exista posibilitate de evolutie prin acest trup, sufletul hotaraste sa plece si nimic nu-l va opri - si nimic n-ar trebui sa încerce sa o faca.
    Pentru suflet, este foarte clar ca scopul lui este evolutia. Acesta este singurul lui scop. Pe el nu-l intereseaza realizarile trupului sau dezvoltarea mintii. Toate acestea nu au nici un înteles pentru suflet.
    Sufletului îi este foarte clar ca nu este nici o tragedie sa-ti parasesti corpul. De multe ori, tragedia este sa fii în trup. Astfel încât, trebuie sa întelegeti ca sufletul priveste problema mortii cu totul altfel decât voi. El priveste, desigur, si întreaga „problema a vietii” cu totul altfel decât voi si aceasta este sursa majoritatii starilor de frustrare si neliniste pe care le simtiti în viata. Frustrarea si nelinistea provin din faptul ca nu dati ascultare sufletului vostru.

Asta înseamna, fiul Meu, ca trupul tau a fost menit sa traiasca o vesnicie.
    O vesnicie?
    Da. Sau, mai clar, „mai mult decât o vesnicie”.
    Vrei sa spui ca noi nu ar trebui sa murim niciodata?
    Voi nu muriti niciodata. Viata este eterna. Voi sunteti nemuritori. Voi nu muriti niciodata. Pur si simplu, va schimbati forma. Nici macar nu trebuie sa faceti acest lucru. Voi ati decis sa o faceti, nu Eu. Eu am facut ca trupurile voastre sa poata dura o vesnicie. Chiar crezi ca Dumnezeu nu putea sa faca nimic mai bun, ca cel mai bun lucru pe care Dumnezeu putea sa-l faca era un trup care sa tina 60, 70 poate 80 de ani si apoi sa se dezintegreze? Asta-ti imaginezi tu ca este limita capacitatii Mele?
    Nu m-am gândit niciodata sa ma exprim în felul acesta ...
    Am cladit trupul vostru minunat ca sa dureze o vesniciei Stramosii vostri chiar au trait în trupurile lor, practic fara dureri si fara frica de ceea ce voi acum numiti moarte.
    În mitologia voastra religioasa, voi simbolizati memoria celulei acestei prime versiuni a oamenilor, prin Adam si Eva. Bineînteles ca, în realitate, au fost mai mult decât doi.
    La început, ideea era ca voi, suflete minunate, sa aveti sansa de a va cunoaste Sinele vostru asa Cum Sunteti Voi cu Adevarat, prin experientele câstigate în corpul fizic, în lumea relativa - dupa cum am explicat aici de mai multe ori.
    Aceasta s-a realizat prin încetinirea vitezei de neimaginat a tuturor vibratiilor (forma - gânduri) pentru a produce materie - inclusiv acea materie pe care voi o numiti corp fizic.
    Viata a evoluat pe o multime de trepte, într-o clipire pe care voi acum o numiti miliarde de ani. Si, în aceasta clipa sfânta, ati aparut voi din mare, din apa vietii, pe uscat si în forma pe care o aveti acum.
    Deci, ceea ce spun evolutionistii este corect! Mi se pare amuzant - este, de fapt, o sursa de amuzament continuu -ca voi, oamenii, simtiti o nevoie atât de puternica de a caracteriza totul prin corect si gresit. Nu v-ati gândit niciodata ca voi ati emis aceste etichete, ca sa va ajute sa definiti ceea ce este materia, cât si Sinele vostru.
    Nu v-a venit niciodata ideea (cu exceptia celor mai inteligente minti) ca un lucru poate sa fie atât corect, cât si gresit; ca, numai din punct de vedere relativ, ceva este ori asa ori asa. Din punct de vedere absolut - al timpului-netimpului - toate lucrurile sunt un tot. Nu exista masculin si feminin, nu exista înainte si dupa, nu exista repede si încet, aici si acolo, în sus si în jos, la stânga si la dreapta - si nu exista corect si gresit.
    Astronauti si cosmonautii vostri au înteles ceva de genul acesta.
    Si-au închipuit ca tâsnesc cu racheta în sus ca sa ajunga în spatiul exterior si, când au ajuns acolo, au descoperit ca priveau în sus, spre Pamânt. Asa sa fi fost? Poate ca ei se uitau în jos, spre Pamânt! În cazul acesta, unde era soarele? În sus? În jos? Nu! Uite-l acolo, la stânga. Dintr-o data, un lucru nu era nici sus, nici jos; el era pe lateral... si toate definitiile, în felul acesta, au disparut. Asa se întâmpla în lumea Mea - în lumea noastra - în împaratia noastra reala. Toate definitiile dispar, facând dificila discutia în termeni definitivi despre aceasta împaratie.
    Religia este încercarea voastra de a vorbi despre ceea ce nu se poate vorbi. Si nu prea face treaba buna. Nu, fiul Meu, ceea ce spun evolutionistii nu este corect. Eu am creat toate acestea - toate acestea - într-o clipire de ochi; într-o clipa sfânta - exact asa cum au spus creationistii. Si... a fost nevoie de un proces de evolutie care a durat milioane si milioane de ceea ce voi numiti ani, exact asa cum pretind evolutionistii.
    Ceea ce spun ambele grupari este „corect”. Dupa cum au descoperit cosmonautii, totul depinde de felul în care privesti lucrurile. Dar problema reala este: ce conteaza daca e vorba de o clipa sfânta sau de milioane de ani? Esti de acord cu Mine ca, în cazul unor întrebari despre viata, misterul este mult prea mare ca sa-l puteti rezolva voi? De ce sa nu priviti acest mister ca pe ceva sacru? Si de ce sa nu permiteti sacrului sa ramâna sacru si sa-l lasati în pace?
    Presupun ca toti avem o nevoie incomensurabila de a cunoaste.
    Dar stiti deja! Tocmai v-am mai spus-o! Cu toate acestea, nu vreti sa stiti adevarul, vreti sa stiti adevarul asa cum îl întelegeti voi. Aceasta este cea mai mare piedica în calea iluminarii voastre. Credeti ca stiti deja adevarul! Credeti ca întelegeti deja cum stau lucrurile. Astfel ca voi sunteti de acord cu tot ceea ce vedeti, auziti sau cititi, care se încadreaza în paradigma întelegerii voastre si respingeti tot ceea ce nu se încadreaza. Iar aceasta numiti voi a învata. Aceasta numiti voi a fi deschis spre învatatura. Din pacate, voi nu veti fi niciodata deschisi spre învatatura, atâta timp cât sunteti închisi spre orice, în afara de propriul vostru adevar. Tot asa, aceasta carte va fi numita de catre unii blasfemie - lucrarea diavolului.
    Dar cei care vor avea urechi de auzit, sa auda. Adevar va spun Eu voua: voi nu ati fost meniti sa muriti vreodata. Forma voastra fizica a fost creata ca o înlesnire magnifica; un instrument minunat; un vehicul glorios care sa va permita sa traiti experienta realitatii pe care ati creat-o cu mintea voastra, pentru a va putea cunoaste Sinele pe care I-ati creat în sufletul vostru.
    Sufletul concepe, mintea creeaza, corpul traieste experienta. Cercul este complet. Sufletul se cunoaste, atunci, în propria sa experienta. Daca nu-i place ceea ce traieste ca experienta (simte), sau, dintr-un motiv sau altul, doreste o altfel de experienta, pur si simplu, el concepe o noua experienta a Sinelui si, literalmente, se razgândeste. În curând, trupul se trezeste într-o noua experienta. („Eu sunt reînvierea si viata” a fost un exemplu magnific.
    Cum crezi tu ca a facut Iisus acest lucru? Sau nu crezi ca s-a întâmplat vreodata? Sa crezi! S-a întâmplat!) Si lucrurile stau asa: sufletul nu va detine niciodata suprematia trupului sau mintii. Eu v-am facut ca pe o fiinta tripartita. Voi sunteti trei fiinte într-una, facuta dupa Chipul si Asemanarea Mea.
    Cele trei aspecte ale Sinelui sunt, în mod întelept, egale una cu alta.
    Fiecare are o functie, dar nici o functie nu este mai importanta decât alta si nici o functie nu o precede pe alta. Toate sunt interlegate într-un mod perfect egal. A concepe - a crea - a trai experienta.
    Ceea ce concepeti - creati, ceea ce creati - traiti ca experienta, ceea ce traiti ca experienta - concepeti.

Exact. Nu sunteti condamnati la aceasta. Nu sunteti pedepsiti pentru totdeauna. Pentru a iesi din acest infern - pentru a iesi din necunostere - tot ce trebuie sa faceti este sa stiti din nou.
    Sunt multe cai si multe locuri (dimensiuni) prin care puteti face aceasta. Voi va aflati acuma într-una dintre aceste dimensiuni. Ea se numeste, în posibilitatea voastra de întelegere, a treia dimensiune.
    Si mai sunt multe?
    Nu ti-am spus ca în Împaratia Mea exista multe palate? Nu ti-as fi spus-o, daca nu ar fi adevarat.
    Prin urmare, nu exista iad - nu cu adevarat. Vreau sa spun ca nu exista un loc sau o dimensiune în care suntem condamnati sa existam pentru totdeauna!
    Care ar fi scopul unui asemenea loc?
    Si totusi sunteti întotdeauna limitati de gradul vostru de cunoastere, pentru ca voi - noi - suntem fiinte autocreate. Nu puteti fi ceea ce nu stiti ca este Sinele vostru.
    De aceea vi s-a dat aceasta viata - ca sa va cunoasteti pe voi însiva în propria voastra experienta.”

Conversatii cu Dumnezeu-Neale Donald Walsch
    Ultima modificare făcută de Ator; 14-October-2015 la 06:56 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Puncte: 160.110, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

”Exista oameni care spun ca v-am dat liberul arbitru si afirma în acelasi timp ca, daca voi nu va supuneti Mie, Eu va trimit în iad. Ce fel de liber arbitru este asta? Nu înseamna o batjocura la adresa lui Dumnezeu - ca sa nu mai vorbim de calitatea adevaratelor relatii dintre noi?
    Intram acum într-un alt domeniu pe care vream sa-l discut, adica toata treaba asta cu raiul si cu iadul. Dupa câte-mi dau seama, iadul nu exista.
    Nu am citit tot inca, pentru ca m-a frapat primul fragment, cel citat...
    Sa fie , ore, efectul unei minti subiective acest paragraf sau chiar glasul divin?
    Si daca e glasul divin....mai trebuie sa-si dea seama ca exista iadul sau nu?
    Ma intreb unde scrie exact ca Iisus, vocea divinitatii pentru noi, ar fi spus ca trebuie sa ne supunem Lui/Lor...Bine, am inteles, subliniaza doar ca unii cred asa ceva....Dar o fi adevarata aceasta asociere /alaturare de deductii-liber arbitru si supunere neconditionata? Or cineva se joaca frumos cu mintea celor ce citesc?
    Cat despre liber arbitru, parerea mea este ca da, exista, chiar daca el actioneaza doar pe un segment restrans, privind totul la macro....
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

Ultima Cafea

Hai, Moarte, sa bem o cafea
    Ti- o fac cu caimac, aromata
    Mai leapada-ti coasa cea grea
    Si mantia asta ciudata.

Te rog sa iei loc in fotoliu
    Nu ma supara daca fumezi
    Dupa cine esti, Moarte, in doliu?
    De ce tot suspini si oftezi?

E foarte fierbinte cafeaua
    Nu te grabi, ca te frigi
    Mai lasa-mi pe cer, inca, Steaua
    Daca eu am sa mor, ce castigi?

Lumea te aplauda de departe
    in zvon de corida, ole!
    Fii buna si-ntoarce-te, Moarte
    Sa vad: dupa tine ce e?

Vadim Tudor

Un lucru este cert; Toti cei carora le-a ”sunat ceasul”, intra in legatura cu entitatile celeste, cu rudele decedate, au intuitie si chiar isi predestineaza locul
    unde trebuie sa moara, cu cel putin o saptamana inaintea iesirii sale din corp.

Vadim este unul din exemple; intuitia sa de a scrie despre moarte cu o saptamana dinaintea iesirii sale din corp.

Mama cu o saptamana inainte de a iesi din corp a spus familiei mele: ”nu voi mai trece niciodata pe la voi” si nici nu a mai avut ocazia sa treaca.

Un var prin alianta cu cateva luni inainte sa paraseasca corpul avea o dorinta sa mearga la scaldat si sa manance gaina in nisip.
    Cand s-a ivit prilejul si-a indeplinit dorintele, iar inainte de plecarea spre casa a mai facut o ultima baie care a fost si ultima din viata sa...a murit inecat.

Un bunic prin alianta cu cateva saptamani inainte de a iesi din corp, avea vedenii,vedea sfinti si sfinte ziua mare cu ochii deschisi.
    Ultima modificare făcută de Ator; 14-October-2015 la 04:13 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

”Viata e menita sa fie o continua bucurie, iar moartea este un moment de inca si mai mare bucurie, cand ar fi minunat, daca oamenii ar putea gasi doar pacea si ar avea asteptari pline de fericire.
    Ca mama mea.
    Ea a murit complet impacata.
    Tanarul preot care i-a dat ultima impartasanie, a iesit din camera dand din cap. ”Ea - sopti el- m- a consolat pe mine!”
    Mama a avut credinta nestramutata ca pasea in bratele lui Dumnezeu.
    A stiut ce inseamna viata si a stiut si ce inseamna moartea.
    Viata insemna pentru ea sa dai tot ce ai, tuturor celor pe care Ii iubesti fara ezitari, fara intrebari, fara limite.
    Moartea nu insemna ca ceva se inchide, ci ca totul se deschide.
    Imi amintesc ca obisnuia sa spuna: Cand o sa mor, sa nu fii trist. ”Danseaza pe mormantul meu!”
    Mama a simtit mereu ca Dumnezeu i-a fost alaturi pe tot parcursul vietii ei- si exact acolo urma sa fie si la moarte.
    Mama a stiut ca murea si cred ca si-a dat ei insasi voie sa stie aceasta, pentru ca putea sa faca fata acelui eveniment, intr-o stare de pace si de bucurie.
    Este imposibil sa traiesti sau sa mori fara Dumnezeu, dar nu e imposibil sa crezi asta.”

Acasa cu Dumnezeu Neale Donald Walsch
    Ultima modificare făcută de Ator; 14-October-2015 la 04:15 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.235
    Puncte
    94.281
    Nivel
    95
    Progres nivel: 60%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 769
    Progres nivel: 60%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 769
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Fratioare, lasi impresia ca, cine nu este cu tine , este impotriva ta...
    30. Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte.(Mt12,30)

P.S. Eu an comentat ce-ai postat tu, iar tu te iei de mine...

Acea religie sau adept care spune ca religia sa este cea mai buna , cu siguranta nu este pe calea cea dreapta.
    Ce crezi că-ți va răspunde Iisus la aceste vorbe?

38. Căci de cel ce se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat şi păcătos, şi Fiul Omului Se va ruşina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinţii îngeri.(Mc8,38)
    Cum "toate drumurile duc la Roma", asa si toate religiile, sectele...duc catre Dumnezeu, mai devreme sau mai tarziu....nu crezi?
    Acestea sunt trairile mai multor maestri spirituali, daca tu si religia ta crezi altceva, este parerea ta (voastra).
    8. Iar El a zis: Vedeţi să nu fiţi amăgiţi, căci mulţi vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt, şi vremea s-a apropiat. Nu mergeţi după ei.(Lc21,8)

Toate drumurile duc la Roma numai dacă Roma e la Polul Sud iar tu ești la Polul Nord, sau invers; niciuna nu-i corectă.

Citat Postat în original de Floryn;
    31. Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veţi rămâne în cuvântul Meu, sunteţi cu adevărat ucenici ai Mei;
    32. Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi
    .(In8,31-32)

Atenție: ”Dacă veți rămâne în cuvântul Meu!
    Tu ai impresia că Liberul Arbitru ar fi voința personală, când , de fapt, înseamnă a face numai Voia Lui Dumnezeu, sau a nu face voia proprie, dacă aceasta ar fi în contradicție cu Voia Lui.
    Ultima modificare făcută de Nae; 15-October-2015 la 05:03 AM.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

31. Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veţi rămâne în cuvântul Meu, sunteţi cu adevărat ucenici ai Mei;
    32. Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi
    .(In8,31-32)

Atenție: ”Dacă veți rămâne în cuvântul Meu!
    Tu ai impresia că Liberul Arbitru ar fi voința personală, când , de fapt, înseamnă a face numai Voia Lui Dumnezeu, sau a nu face voia proprie, dacă aceasta ar fi în contradicție cu Voia Lui.[/QUOTE]

Daca eu te invat cum sa faci un zid drept, asta nu inseamna ca nu ai si alte optiuni .
    Iisus cunostea calea mai scurta,nu cred ca ingradea liberul albitru.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Am si eu o intrebare pentru voi: cand a fost scrisa Biblia?
    Caci disputa de aici releva ca amandoi aveti dreptate, fiecare in felul lui. .Se omite faptul ca se vorbeste de fapt despre credinta in Iisus/Dumnezeu ,nicidecum despre vreo ramura a crestinismului....care se poate ca au aparut ulterior.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Long Term Food Storage SALE
    De Cabaleiro în forumul De la altii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 31-March-2015, 04:20 PM
  2. Răspunsuri: 153
    Ultimul Post: 31-March-2014, 06:58 PM
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 07-January-2013, 05:30 PM
  4. Grocery Store Sale Items Cleaned Out
    De Cabaleiro în forumul De la altii
    Răspunsuri: 0