Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 19 din 19

Subiect: The Majority Of You Will Die In A Food Supply Collapse

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.104
    Puncte
    128.445
    Nivel
    100
    Puncte: 128.445, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de Floryn Vezi Post
    Un copil de 3 ani explica de ce nu e bine sa mananci carne
    nu e bine sa mananci nici plantele:

Plantele sunt creaturi vi
    i

Filosofii antici considerau toate organismele naturale vii, fiind la diferite niveluri de conştiinţă. Cel mai jos nivel - minerale, cel mai înalt - plante, apoi animale. Toate fiinţele de pe pământ pot gândi, simţi, retrăi.

(...)Rezultatele experimentelor în diferite laboratoare din întreaga lume au confirmat faptul că plantele sunt organisme complexe, care au muşchi şi nervi, memorie şi capacităţi muzicale, care suferă de răceli, digestie proastă şi chiar plictiseală.

Dar unde, în care parte a corpului locuitorului verde al Pământului se află centrul de primire, transmitere şi de prelucrare a informaţiilor?

Profesorul universitar de la Catedra de Fiziologie a Plantelor, Academia Timiriazev, I. Gunar a descoperit acest centru în gâtul rădăcinii, care are capacitatea de a se deschide şi a se închide, ca şi muşchiul inimii.

Planta vede, planta aude, planta memoreaza. Planta simpatizeaza sau iubeste!

http://ecology.md/md/page/plantele-sunt-creaturi-vii

Ultima modificare făcută de natco; 30-October-2015 la 02:30 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.104
    Puncte
    128.445
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Pe zi ce trece intalnesti din ce in ce mai multe persoane care nu mai vorbesc de rude sau de prieteni, ci de aventurile fapturilor canine. Sau persoane care cheltuiesc foarte mult pentru hrana animalelor lipsite de stapani.

Unele animale au ajuns sa aiba si pagina personala pe Facebook. Am auzit ca exista un catel din rasa pomeranian, cu numele Boo, care are peste un million de fani. Daca iti doresti si tu unul la fel, trebuie sa platesti in jur de 2.000 de euro.

Nu mai stim ce este important si ce nu. Vedem din ce in ce mai multi tineri care refuza sa aiba un copil, dar isi doresc arzator un animal.

Nu sunt impotriva animalelor, dar trebuie sa intelegem ca oricat de frumoase si inteligente ar fi, ele nu pot suplini o fiinta umana.

.................................................. ...........

<< Se spune că Dumnezeul central (Tatăl Ceresc) a lăsat omul stăpân peste, animale, păsări şi toate vietăţile pentru a fi creator. Prin aceasta omenirea a înţeles creaţia doar ce se vede: un copil, o casă, doar lucruri fizice materiale, adică văzute de simţurile noastre din spectrul vizibil; dar de mii de ori sunt mai multe şi mai importante lucrurile care nu se văd în spectrul nostru, cu ochii fizici.

Noi toţi vedem aceste realităţi energetice şi informaţionale prin simţământ şi apoi prin trăire.

Aici intervine discernământul sau dreapta judecată, înainte de a emite ceva

Avem nevoie de discernământ atunci când ne confruntăm cu reguli şi norme impuse de familia de bază şi de societate, care sunt spre binele nostru şi care nu.

Iar ca să discerni trebuie să cunoşti. Cunoaşterea este ingredientul cel mai important pentru a putea avea opţiuni în ceea ce priveşte calitatea vieţii noastre.>>
    - See more at: http://www.holisterapi.ro/discernama....gCqFpsap.dpuf
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    664
    Puncte
    21.070
    Nivel
    44
    Puncte: 21.070, Nivel: 44
    Progres nivel: 36%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 580
    Progres nivel: 36%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 580
    Activitate globală: 99,3%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Trei ani de zile nu am mancat carne si lactate.
    De cand am Inceput sa mananc sunt mai "nervos", mi-au reaparut dorurile, iar diferenta de greutate a fost mereu aceeasi.
    Toate aceste transformari de renuntare de carne nu a tinut de mintea mea, totul a fost de undeva din interior.
    Sotia a plans o saptamana cand am trecut la vegetale si mereu imi spunea ca si plantele au Spirit.
    A ramas o dilema si pentru mine de ce vegetalele le putem manca si animalele nu.
    Cei care traiesc in densitatea a cincea, (5D-Adama)ne spun ca nu este bine sa consumam carne,... otravim toata mancarea dupa care o bagam in magazine.

Recunosc, ca avem aceleasi "placeri" culinare, dar eu cred ca in aceasta realitate totul depinde de Constiinta de masa, daca majoritaea are o anumita preferinta transmite si celor din jur.
    Ultima modificare făcută de Ator; 31-October-2015 la 11:39 AM.
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    664
    Puncte
    21.070
    Nivel
    44
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Cu o jumatate de mileniu inaintea nasterii lui Iisus Hristos, in China, Lao Tze a scris cartea Tao te King – Cartea cu peste 5000 de semne, in care apar principii de tehnica nemuririi, in care se contopesc yang si yin (materie si spirit, viata si moarte).
    Taoismul spune ca pentru a a scapa de fortele malefice trebuie sa se renunte la unele mancaruri precum carnea si vinul si sa se asigure hrana prin plante medicinale si substante minerale care nu mai dau energie demonilor. Astfel, fara aceste forte distructive, adeptul se poate hrani cu energia cosmica (prana).
    De aici, probabil si forta psihica, buna dispozitie pe care o capata naturistii.
    Deci iata ca aceste principii elaborate de filozofii antici raman valabile si astazi, fiind verificate in timp, si iau amploare din ce in ce mai mare.

http://www.almeea.ro/de-ce-nu-trebuie-sa-mancam-carne/

Unii cercetatori au zis ca lungimea intestinelor noastre sunt echivalente cu a unui ierbivor, raportat la corpul nostru.
    Dacii se trageau din Atlanti si acestia nu erau carnivori, dar prin amestecarea voita cu anumite rase care le-au dat "nastere" Reptilieni, s-a trecut treptat la consumul de carne.
    Ultima modificare făcută de Ator; 30-October-2015 la 04:08 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.104
    Puncte
    128.445
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

@Floryn
    nu contest cele postate de tine; am citit si eu diverse in viata, am preluat ceea ce mi-a placut sau m-a ajutat sa-mi fie bine.
    daca ai o viata conteplativa (mai ales undeva in vreo tara calda), normal ca nu-ti trebuie decat plante medicinale si ceva minerale. Iti spun insa sigur ca dupa o zi de muncit toamna la camp, daca te hranesti doar cu prana o sa cazi sigur din picioare (iar a doua zi nu esti bun de nimic, deci nefolositor familiei).
    Daca ii spui unui eschimos sa se hraneasca cu doar cu prana, rade de tine toata ziua (cat o tine si aia).
    Un proverb vechi indian spune: "cel mai bun aer din lume pentru tine e acolo unde ai inhalat prima gura de aer".
    Ultima modificare făcută de natco; 30-October-2015 la 07:52 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    664
    Puncte
    21.070
    Nivel
    44
    Realizări:

Implicit

Cu riscul de a ma transforma intr-un "dusman" temporar voi continua acest subiect.

Cazurile de persoane care traiesc cu prana sunt de unul la o tara,(poate)ideea este ca se poate trai fara carne.
    Mediul meu de munca este mai ostil, decat a celor care lucreaza pamantul si daca eu am facut fata trei ani fara carne cu siguranta vor reusi si ceilalti.
    Totul pleaca din interior spre exterior; Suflet-minte-trup.
    Este vorba de schimbarea mentalitati, Constiinta se schimba in raport cu realitatea.
    Pe cararea catre Dumnezeu(parerea mea) se schimba felul de a gandi in paralel cu modul de a te hrani;
    1.vegetarian
    2.vegan
    3.prana
    Cand postesti o scurta perioada, mintea se gandeste mai mereu cand se va termina postul pentru a reveni la stilul initial de hrana,... dar totul tine de instinct si de Constiinta colectiva a cartierului, judetului, tari unde locuiesti.
    Cand ai trecut la o alta treapta a stilului de a te hrani, singura diferenta este ca vei gandi mai mult atunci cand va trebui sa-ti faci o mancare, deoarece ingredientele sunt mai putine in raport cu vechiul stil lasat in urma, dar fizic simti corpul mult mai usor si circulatia sangelui nu-ti creeaza probleme.

Este, o parere personala, luati-o ca atare.

Ionucmora 18/11/2010 | 10:35
    Sabine am peste 10 ani decand nu mai mananc carne,si ma duc la coasa ,dupa lemne in padure si muncesc fizic destul de intens.Pana prin anul 1999 si la mine cea mai buna leguma era carnea dar dupa ce am schimbat alimentatia {cam la 6 luni} nu am mai simtit nevoia sa mananc carne.
    Soia contine proteine 2,5 ori mai mult decat carnea ciupercile,miezul de nuca sant alimente care inlocuiesc cu succes carnea si sant mult mai sanatoase.
    Din cate am vazut pe discovery In stomac si fierul se dizolva datorita acidului din sucul gastric dar asta nu inseamna ca trebuie sa mancam suruburi si piulite.

http://www.almeea.ro/de-ce-nu-trebuie-sa-mancam-carne/

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.104
    Puncte
    128.445
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

@Floryn
    te felicit! Fiecare om e dator sa-si ingrijeasca trupul ca pe un templu. Tu ai stiut ce-ti trebuie tie.
    Astfel am cunoscut si eu candva o persoana care lucra in mediu toxic (avea deja alergii pe piele) si a fost nevoita sa-si aplice un anumit regim alimentar si de viata. Dupa ani si ani, aceasta persoana a imbatranit sanatoasa. Daca traia in Alaska, probabil nu ar fi lucrat in mediu toxic si nu ar fi ales un alt regim
    Ai mare dreptate cand spui ca postul este si instinctual! Fiecare om trebuie sa discearna pentru sine si sa-si faca dreapta judecata. Siesi, atat.

Eu personal ador sa manac legumele crude, dar stomacul meu nu le iubeste deloc, am dureri cumplite. Cele fierte nu-mi plac deloc, dar nu am ce face. Nu pot obliga membrii familiei sau pe cei din jurul meu sa manance ce mananc eu. Imi place carnea alba (pestele indeosebi), dar am prieteni care nu suporta deloc asa ceva... Cred ca niste lacuste prajite (dar n-au si ele un suflet?) nu mi-ar face rau
    Fiecare individ uman are un metabolism aparte, in plus este si influentat de mediul in care traieste/munceste.
    Ultima modificare făcută de natco; 31-October-2015 la 01:17 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.114
    Puncte
    89.982
    Nivel
    93
    Puncte: 89.982, Nivel: 93
    Puncte: 89.982, Nivel: 93
    Progres nivel: 34%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.268
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.268
    Activitate globală: 99,2%
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de natco Vezi Post
    ...
    Un proverb vechi indian spune: "cel mai bun aer din lume pentru tine e acolo unde ai inhalat prima gura de aer".
    Altfel spus:

30. La locul unde ai fost făcut, în ţara unde te-ai născut, te voi judeca;(Iezechiel21,30b)

Și indianul și versetul spun același lucru: cel mai bun loc sub Soare pentru tine este acolo unde ți-a dat Dumnezeu să te naști, El știind că acolo se găsește tot ce ai nevoie ca să te mântuiești, că de-aia te-ai născut și altceva nu-ți trebuie.
    Ultima modificare făcută de Nae; 31-October-2015 la 05:48 PM.
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.930
    Puncte
    55.084
    Nivel
    72
    Puncte: 55.084, Nivel: 72
    Puncte: 55.084, Nivel: 72
    Progres nivel: 69%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 466
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 466
    Activitate globală: 99,5%
    Activitate globală: 99,5%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Algele marine, superalimente care lupta cu riscurile cardiovasculare

Algele, cunoscute deja pentru influenta lor buna asupra sanatatii, au calitatea, ca si alimentele la care sunt asociate, sa fie benefice pentru sanatate, au constatat cercetatori danezi intr-un studiu publicat in revista stiintifica americana Phycologia.

\"Asocierea algelor marine cu alimentele procesate face hrana mai buna pentru sanatate. In cele mai multe cazuri, se obtin alimente mai gustoase si acest lucru poate reduce si riscul de boli cardiovasculare", a declarat dr Ole Mouritsen, co-autor al studiului, citat de www.femmeactuelle.fr.
    Pentru a demonstra beneficiile acestor "super-alimente", oamenii de stiinta danezi au studiat 35 de soiuri diferite de alge introduse in aluatul de paine oferita unui grup de oameni supraponderali. Ei au constatat ca aportul de fibre era mai important si ca participantii consumau astfel cu 16,4% mai putina energie intr-o perioada de 24 de ore.
    Pe langa faptul ca algele au putine calorii si sunt bogate in iod, antioxidanti, fibre, acizi grasi polinesaturati si Omega 3, studiul arata ca au un continut de saruri de potasiu, care nu creste tensiunea arteriala.

In ceea ce priveste gustul, ele contin umami, faimosul al cincilea gust, care se gaseste mai ales in sushi. Acest gust este recunoscut pentru faptul ca da satietate si ajuta la reglarea aportului alimentar. Aceasta permite sa se evite adaugarea de zahar, sare, sau grasimi la produsele alimentare.

http://foodstory.stirileprotv.ro/nut...ardiovasculare

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 22-June-2015, 05:21 PM
  2. Food Storage Space For Your Long Term Supply
    De Cabaleiro în forumul De la altii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 07-December-2014, 05:00 PM
  3. Best Place To Store Your Food Supply If In The Basement
    De Cabaleiro în forumul De la altii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11-October-2013, 08:00 PM
  4. 4 Criteria For A Successful Survival Food Supply