Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 52

Subiect: Off Topic-Religie

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    2.971
    Puncte
    60.325
    Nivel
    76
    Puncte: 60.325, Nivel: 76
    Progres nivel: 18%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.325
    Progres nivel: 18%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.325
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registered31 days registered5000 Experience Points3 months registeredOverdrive10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Activity Award

Implicit Off Topic-Religie

Dialogurile din ultima vreme au demonstrat ca exista preocupari, subiecte care nu pot fi incadrate in topicele existente.De aceea, aici se poate discuta despre orice ar putea fi Off Topic cu tema religioasa.
    Nu incerca sa faci un loc mai frumos, vei strica frumusetea locului!

Banned Avatarul lui enohabel
    Data înscrierii
    Nov 2015
    Posturi
    110
    Puncte
    1.718
    Nivel
    11
    Puncte: 1.718, Nivel: 11
    Progres nivel: 56%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 132
    Progres nivel: 56%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 132
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registeredOverdrive31 days registered

Implicit

Ultima batalie

Hoardele iadului
    Mărşăluiesc
    Oştirea demonilor era atât de numeroasă încât se întin¬dea cât vedeai cu ochii. Era împărţită în divizii, şi fiecare divizie avea un steag diferit. Primele divizii mărşăluiau sub steagurile Mândriei, Neprihănirii proprii, Demnităţii, Ambiţiei egoiste, Judecăţii nedrepte şi Geloziei. Existau mult mai multe divizii ale demonilor decât puteam cuprinde cu privirea, dar cele aflate în avangarda acestei hoarde îngrozitoare a iadului păreau a fi cele mai puternice. Conducătorul acestei armate era chiar Acuzatorul fraţilor.
    Armele acestei hoarde aveau şi ele nume. Săbiile erau numite Intimidare, suliţele Trădare, iar săgeţile Acuzare, Bârfeală, Defăimare şi Critică, înaintea acestei armate erau trimise, cu misiunea de a pregăti terenul pentru atacul principal, iscoade şi companii mai mici de demoni, purtând nume precum Respingere, Amărăciune, Nerăbdare, Neiertare si Poftă trupească sau Senzualitate.
    Numărul iscoadelor si al acestor companii era mult mai mic, dar erau la fel de puternice ca şi diviziile mai mari, care veneau după ele. Mărimea lor era strict determinată de motive strategice. Aşa cum lui Ioan Botezătorul, în pofida faptului că era singur, i-a fost încredinţată o ungere extra¬ordinară pentru a boteza masele, pregătindu-le pentru întâlnirea cu Domnul, acestor mici companii demonice li s-au dat puteri malefice extraordinare pentru a „boteza masele". Un singur demon al Amărăciunii putea să-şi răspândească otrava în mari mulţimi de oameni, chiar în rase şi culturi întregi. Un demon al Senzualităţii, purtat de un singur artist, un film sau o reclamă, îşi putea lansa săgeţile lui de murdărie provocatoare care loveau şi „insen¬sibilizau" mari mase de oameni. Toţi aceştia pregăteau calea imensei hoarde a răului care venea din urmă. Această armată mărşăluia în mod specific împotriva bisericii, dar ataca pe oricine putea. Ştiam că urmărea să împiedice o viitoare acţiune a lui Dumnezeu, care era menită să conducă mari mulţimi de oameni în biserici.
    &&&
    sursa; cartea Ultima Batalie'' de pastorul Rick Joyner

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    2.971
    Puncte
    60.325
    Nivel
    76
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registered31 days registered5000 Experience Points3 months registeredOverdrive10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de Kara Vezi Post
    Topicul se inchide .Motivul: lipsa ta de consideratie fata de useri.
    Este o avertizare fata de atitudinea ta vis a vis de userii de pe forum.
    Urmatoarea abatere atrage ban.

Asa ca, ai grija cum te adresezi colegilor tai, ce consideratii faci despre ei si religia lor.Tu esti acceptat aici, din consideratie fata de un coleg/ om...Dovedeste aceeasi consideratiie, te rugam.
    Urmatoare sanctionare se va face direct, fara avertizare.
    Topicul "Perle de pe forum "a fost retras.
    Pe acest forum avem: Topic de pareri personale, la Discutii Off Topic, unde se discuta liber pe marginea unei postari sau a unui subiect.
    Avem un topic numit ' Postarea saptamanii/ zilei", in care putem aprecia o postare buna.

http://forpedia.ro/showthread.php?99...ptamanii-zilei
    Insa nu avem si nu este permis sa avem vreun topic de genul" Sa radem unii de altii"...

Cine foloseste acest gen de topic sau de abordare nu merita calitatea de membru Forpedia.

Data înscrierii
    Nov 2015
    Posturi
    110
    Puncte
    1.718
    Nivel
    11
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registeredOverdrive31 days registered

Implicit

Strategia principală a acestei armate era să aducă dezbinare în relaţiile de la orice nivel posibil - între adunări, între biserică şi pastor, între soţi şi soţii, copii şi părinţi şi chiar între copii şi prietenii lor. Iscoadele erau trimise să identifice punctele lipsite de apărare din biserici, familii sau oameni, pe care Respingerea, Amărăciunea, Pofta trupească etc., să le poată exploata si lărgi. Apoi diviziile demonice care veneau din urmă aveau să se reverse prin aceste breşe pentru a-şi înfrânge definitiv victimele. Partea cea mai şocantă a acestei viziuni o constituia fap¬tul că această armată nu călărea pe cai, ci mai cu seamă pe creştini! Cei mai mulţi dintre ei erau bine îmbrăcaţi, respectabili, distinşi şi bine educaţi, părând a reprezenta aproape toate păturile sociale. Aceşti oameni îşi linişteau conştiinţa proclamând adevăruri creştine, dar îşi trăiau vieţile în conformitate cu puterile întunericului. Pe măsură ce ei îşi exprimau consimţământul cu acele puteri, creşteau şi demonii care le erau atribuiţi, şi aceştia puteau să le îndrume mult mai uşor acţiunile.
    O mare parte dintre aceşti credincioşi erau gazdele mai multor demoni, dar între ei era un tartor. Natura acestuia din urmă era dictată de divizia din care făcea parte şi în cadrul căreia mărşăluia. Deşi diviziile mărşăluiau împreună, aveam totuşi impresia că întreaga armată se afla la limita haosului. De exemplu, demonii urii îşi urau tovarăşii la fel de mult cât îi urau pe creştini, iar demonii geloziei erau toţi geloşi unii pe alţii. Singura modalitate prin care conducă¬torii acestei hoarde îi puteau împiedica pe demoni să lupte unii împotriva altora era să le menţină ura, gelozia etc., con¬centrate asupra oamenilor pe care îi călăreau. Oricum, oamenii aflaţi sub stăpânirea lor săreau adesea la bătaie unii împotriva altora. Am înţeles că în acest fel au sfârşit prin a se autodistruge unele dintre armatele din Scriptură, care veniseră să lupte împotriva Israelului. Când atingerea scopului pe care şi-l stabiliseră în lupta împotriva Israelului le era zădărnicită, mânia lor fără margini devenea de nestăpânit, orbindu-i şi făcându-i să se lupte între ei.

Data înscrierii
    Nov 2015
    Posturi
    110
    Puncte
    1.718
    Nivel
    11
    Realizări:

Implicit

La masa rotunda;
    In continuare ne vom ocupa de Branham-branhamisti-botezul al doilea, numa in numele Lui Isus
    Acestia ca secta sunt mai periculosi decat alte secte, ca pescuiesc la baptisti si penticostali si ii amageste ca no fost bun botezul in apa care l-au facut, ma gandesc cum sa abordez; sub forma de pamphlet sau direct erezia ?
    cum dvs gasiti erezia la un singur clic pe unchiu gugal poate e mai interesant sa ne intalnim din nou in studio=culte=secte= denominatiuni
    Invitati in seara asta avem ca de obicei pe domnu Ateu, avem invitat special de la branhamisti pe domnul Vasile din Iernut, branhamist convins pe care il cunosc personal, si bineinteles moderatorul; Adevarul =la datorie ca de fiecare data
    Adevarul=
    putem incepe domnilor ? domnu ateu v-ati documentat la subiectul din seara aceasta ?
    Ateu= da domnu moderator m-am documentat= dar sunt putin in ceatza
    Branhamist= in ce privinta domnu ateu ? noi branhamistii avem raspunsuri la orice dilemma religioasa= daca nu au support logic le aranjam' noi, ...
    Ateu; pai tocmai aici sunt eu in ceatza ca prea multe a-ti aranjat si cosmetizat...pai domnule eu ca om serios si logic fara problem mentale nu inteleg cum voi branhamistii bagati in aceasi oala pe dumnezeul triunic, adica= ce am inteles eu in erezia voastra= ca Dumnezeu Tatal este de fapt Isus, ca de aia avem un singur dumnezeu

Branhamist= asa este domnule, noi suntem unitarieni= nu trinitari ca ortodoxii-baptisti=penticostali etc= astia domnule au 3 dumnezei=sunt idolatry si rataciti
    Ateu= si pe ce va bazati ? ca in evanghelia dupa Matei scrie; citez= si te rog sa citesti ca sa nu ramai prost definitive
    Branhamist=
    domnu ateu oricum eu sunt prost si ratacit, da sa auzim citarea din Matei;
    Ateu; bine domnule sa citim ce scrie negru pe alb...da nu te supara acest miraculous profet Branham stia sa citeasca ? ca am inteles ca s-a nascut undeva in munte intr-o zona greu accesibila
    da domnule stia el sa citeasca dar el se baza pe viziuni si vedenii
    acuma hai sa citim impreuna evanghelia dupa Matei; 28;29

18. Isus S'a apropiat de ei, a vorbit cu ei, şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pămînt.
    19. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezîndu-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfîntului Duh.

Asa scrie scriptura, voi de ce o falsificati ?
    Branhamist;, domnule eu sunt branhamist convins fratele Branham (care a murit intr-un accident auto si nicidecum ca martir ) ne-a vestit noua ratacilor un adevar pervertit care noua ne-a placut erezia si gustul, eu Vasile reprezentant de seama in zona Mures am tradus cam o tona din predici compilate de la Branham(Isus este pitic pe langa el) si pe plan local nu am reusit sa insel decat pe sotia fratelui Marginean=penticostal -habotnic si pe inca o femeie; Anca
    am reusit sa o conving si pe o sora penticostala sa faca un nou botez, dar a fost faliment total...

Adevarul=
    domnu branhamist, la urma urmelor ce urmareste secta dvs ?
    Pai domnule e simplu, numa secta noastra merge in rai si trebuie sa-I convingem pe oameni...dar recunosc suntem falimentari...pai numa in Romania domnule exista 4 culori de branhamisti care nu se recunosc intre ei;
    o categorie sunt cu branham batranu( cel murit in accident)
    -o categorie cu fiu-lui branham care o facut secta particulara
    -apoi avem la Cugir secta tunetistilor...

Ateu;=
    domnu branhamist m-ai facut curios; pai ce e asta ? ce inseamna secta tunetistilor branhamisti ???
    Branhamist=
    vezi domnule ca ii fi matale citit dar ai lacune serioase;=...pai n-ai citit matale in apocalipsa ca o fost 7 tunete ???
    Ateu= te inseli amarnic domnu branhamist eu mananc apocalipsa cu mamaliga rece, era acolo un inger care a sunat din trambita la cele 7 tunete, Ioan a vrut sa scrie, dar Domnul I-a zis sa nu scrie......intrebare de baza; cum de stiu secta branhamisti=tunetesti mesajul ???
    Branhamist:= domnu ateu sa ma scuzati dar eu sunt dintr=o alta secta de branhamisti si nici nu ma intereseaza ce au zis cele 7 tunete
    Adevarul; = domnilor timpul s-a epuizat dar nu inchidem pana cand nu lamurim cumva o dilemma din branhamism
    Chestia cu sarpele si Eva
    Branham sustine ca Eva stramoasa noastra a facut sex cu sarpele= ca acesta ar fi pacatul originar...
    Branhamist: e total adevarat domnule...dar va rog sa ma scuzati= ma retrag= aduc documentatie si ne intalnim din nou la masa adevarului
    Branamist=
    Domnilor am adus documentatia de la fratele Branham= se numeste ;Samanta Sarpelui’
    Adevarul; domnu branhamist ne poti explica si noua in cuvinte simple ce e cu samanta sarpelui ?
    Branhamist=
    Bine domnilor ce stiu si m-am documentat si eu din erezia noastra; fratele Branham zice ca atunci cand Eva a pacatuit in gradina Edenului a avut loc un act sexual intre Eva si sarpe si asa s-a zamislit Cain..fratele Branham se bazeaza pe versetul biblic;Cain era de la cel rau ;
    Ateu=
    Domnu branhamist am citit si eu, si in scriptura, si teoria lui branham, dar ceva nu merge domnule...adica; scriptura scrie ca Adam s-a impreunat cu Eva, a nascut pe Cain si Eva a zis; am capatat un om cu ajutorul Domnului...
    Branhamist=
    Domnule dumneata nu stii nimic dar fratele Branham stie= in ziua cand s-a impreunat sarpele cu Eva s-a impreunat si Adam cu Eva
    Ateu=
    Bine domnule dar pana la urma Cain are 2 tati ??? sau cum explica Branham ?,
    Branhamist=
    Da domnule Cain are 2 tati; si pe Adam si pe sarpe...
    Ateu=
    Domnu branhamist asta este o imposibilitate biologica, se poate intampla ca o femeie sa faca gemeni daca se impreuneaza in aceasi zi cu 2 barbati diferiti, dar sa nasca un singur copil cu 2 tati e aberatie
    Branhamist=
    Aberatie sau nu fratele branham asa ne-a invatat
    Adevarul;
    Domnilor incheiem aici va multumesc de participare, ascultatorii nostri trag ei concluziile necesare, cei care au urechi sa auda, pentru intalnirea viitoare ne-am gandit sa invitam in studio pe domnul Adventist, speram sa fie si domnul Ateu disponibil si ca invitat special avem pe domnul Penticostal

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    2.971
    Puncte
    60.325
    Nivel
    76
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de independenta Vezi Post
    Enohabel, te-am citit, te-am inteles ce spui, unele lucruri sunt chiar interesant prezentate (deh, pana acum n-am avut ocazia sa intalnesc un penticostal) dar nu-mi place tonul cu care ne vorbesti.Tine cont de faptul ca majoritatea romanilor sunt crestini si nu au o fire atat de slaba incat sa-si schimbe brusc convingerile religioase . Asa ca, musca-ti limba , caci a ta nu e mancata de pisica , caci pana una alta esti minoritar d.p.v. religios , atat la nivel de tara cat si pe acest blog si chiar nu e cazul sa suportam pana si aici ca majoritatea sa fie discriminata in favoarea minoritatii .
    p.s. Enohabel, viitorul chiar daca nu suna bine , mereu se scrie legat in limba romana . Va urma!

Probabil ca va fi randul unui alt forum, in care Enohabel sa-si desfasoare campania de agasare si desconsiderare fata de useri si fata de valorile lor religioase....Aici a incetat aceasta " cruciada"...este banat definitiv....

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    6.582
    Puncte
    122.849
    Nivel
    100
    Puncte: 122.849, Nivel: 100
    Puncte: 122.849, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,7%
    Activitate globală: 99,7%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru VIP
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.049
    Puncte
    23.667
    Nivel
    47
    Puncte: 23.667, Nivel: 47
    Puncte: 23.667, Nivel: 47
    Progres nivel: 12%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 883
    Progres nivel: 12%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 883
    Activitate globală: 45,0%
    Activitate globală: 45,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Buna. Bina v-am regasit.
    Am observat ca am pierdut un spectacol interesant. Un penticostal...
    Pacat ca v-ati lasat atrasi in tehnicile lor de racolare si manipulare. Trebuia banat de la inceput.

"Penticostalii sunt "o specie de crestini" care acorda o mare importanta experientelor personale directe cu Dumnezeu. In psihiatrie, se numeste schizofrenie.
    Relatia directa cu divinitatea se experimenteaza de obicei in grup, condusi de un lider (predicator, DJ, tele-evanghelist, sef de turma). Adunati intr-o sala, dupa ore de muzica, dans si predici, nebunia colectiva incepe sa se manifeste in diverse forme. Unii se tavalesc pe jos, altii lesina, unii rad, altii plang, unii se incordeaza si sufera, altii au revelatii spontane. Fenomenele de auto-sugestie si isterie in masa au fost studiate si documentate destul de vast in psihologie. Organziatorii nu fac decat sa creeze toate conditiile exterioare necesare, sa aduca un motivator/instigator priceput si sa… incaseze beneficiile"

Penticostalii se bazeaza pe niste versete din Marcu 16:9-20 care au fost introduse ulterior de un calugar copist (nu fac parte din Biblia originala)... (cautati pe net Marcu 16:9-20 si va lamuriti) sau revin cu detalii.

Marcu 16:
    "15 Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura.
    16 Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
    17 Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
    18 [/B]]Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma[/B], peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi.
    19 Deci Domnul Iisus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer şi a şezut de-a dreapta lui Dumnezeu.
    20 Iar ei, plecând, au propovăduit pretutindeni şi Domnul lucra cu ei şi întărea cuvântul, prin semnele care urmau. Amin."

Deci ei au plecat in lume nu au ramas sa propovaduiasca evreilor Scriptura (era vorba de VT. atunci. NT inca nu exista). Iisus le-a spus sa propovaduiasca Scriptura paganilor.....In prezent, noi, romanii, suntem deja crestini si botezati in Hristos...sa-i converteasca pe necrestini (musulmani, budisti, etc). Asta e misiunea !

Daca voi credeti ca asa au vorbit Apostolii cand au primit darul Duhului Sfant si au inceput a predica Scriptura...eu ma indoiesc ca am mai fi acum crestini ..... LOL
    https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

Chestia cu serpii....introdusa ulterior...

"În 15 februarie 2014, la unul din spectacolele bisericeşti ale comunităţii sale iubitoare de reptile, şarpele mânuit cu dragoste de pastorul Jamie Coots l-a muşcat! Nimic nou. Tata şerpilor a plecat acasă ca şi în dăţile anterioare fără să îi pese de muşcătură. Era scris clar la Marcu 16 că nu are de ce să se îngrijoreze. Carismaticii au credinţă! Ambulanţa a sosit la adresa teatrului bisericesc după plecarea pastorului. L-au căutat acasă, dar fermecătorul de şerpi a refuzat orice asistenţă. El era plin de credinţă în scriptura lui (Marcu 16:17-18). La mai puţin de o oră după aceea fachirul penticostal a constatat pe propria piele că ulciorul nu merge de multe ori la apă. Credinţa nu i-a ajutat la nimic, deoarece a închis ochii pentru totdeauna. E sigur că pastorul penticostal nu cunoştea alte texte în afară de Marcu 16. Probabil dacă ar fi avut un IQ puţin mai ridicat, şi dacă ar fi avut o credinţă mai bună decât cea la care a subscris de mulţi ani, ar fi dat atenţie şi unui text din Vechiul Testament, in Ecclesiastul 10:11 unde se spune:
    11 Dacă şarpele muşcă înainte de a fi descântat, atunci descântătorul nu are nici un folos."

Ei se bazeaza ca 99% dintre ortodocsi nu citesc Biblia...Asta e misiunea lor.
    Cum eu le respect credinta am pretentia si ei sa mi-o respecte pe a mea. Daca spun ca nu ma intereseaza sa ma lase in pace nu sa ma frece la cap.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    327
    Puncte
    16.644
    Nivel
    39
    Puncte: 16.644, Nivel: 39
    Progres nivel: 25%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 606
    Progres nivel: 25%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 606
    Activitate globală: 99,6%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Fratioare, ma bucura revenirea ta!
    Cred ca ar trebui sa-i multumesc lui Enohabel!

Ai avut dreptate atunci, o hernie netratata facea sa am probleme cu colonul.
    Ultima modificare făcută de Ator; 13-December-2015 la 01:07 PM.
    fericirea apartine mintii, bucuria revine Sufletului, iar extazul este expresia monadei! (Dwjal Khul).

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    327
    Puncte
    16.644
    Nivel
    39
    Progres nivel: 25%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 606
    Progres nivel: 25%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 606
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Trebuie sa fim constienti, ca toate caile spirituale duc in acelasi loc, mai devreme sau mai tarziu, si ca toti suntem UNUL, la capatul din amonte al spiralei spirituale.
    fericirea apartine mintii, bucuria revine Sufletului, iar extazul este expresia monadei! (Dwjal Khul).

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. A aparut o noua religie.
    De Mayernic în forumul Religie
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 06-September-2012, 05:29 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •