Pagina 2 din 28 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 278

Subiect: Off Topic-Religie

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.775
    Nivel
    71
    Puncte: 52.775, Nivel: 71
    Puncte: 52.775, Nivel: 71
    Progres nivel: 15%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.275
    Progres nivel: 15%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.275
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Vasi 67, ma bucur enorm ca ai revenit ... e ca un dar frumos si necesar noua, tuturor....

Ce surpriza placuta !!!! Multumesc ...

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.627
    Puncte
    158.314
    Nivel
    100
    Puncte: 158.314, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Draga Vasi67...ma bucur nespus ca am ocazia sa te citesc iar...Bine ai revenit....Ca de obicei, m-am asezat comod, sa ma pot delecta cu invataturile tale..Avem multe sa te intrebam....
    Daca esti aici, la Agartha este o discutie, despre mai multi Dumnezei...si despre Agartha...
    Si mai am ceva...sa le luam pe rand....

http://forpedia.ro/showthread.php?90...l=1#post355120

De la postarea 52....
    Bine ai revenit!

Cat despre explicatiile tale....iti dau dreptate-fiecare sa respecte religia celuilalt...Nu traim in padure/ jungla....
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    781
    Puncte
    23.070
    Nivel
    46
    Puncte: 23.070, Nivel: 46
    Progres nivel: 52%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 480
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 480
    Activitate globală: 55,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Daca esti aici, la Agartha este o discutie, despre mai multi Dumnezei...si despre Agartha...

Surioara, pana posteaza fratiorul nostru, vasi67, am sa-ti raspund eu daca, no fi cu banat.

Daca te referi la un Dumnezeu, al acestui Univers, daca este format din mai mult entitati, sau una singura pot sa spun urmatoarele;
    Pana in 7D stratul Ingerilor, fiecare entitate este formata dintr-un singur Spirit/Suflet.
    Incepand cu 8D, vor fi grupari de spirite formate din 33 de spirite.
    Din pozele care le-am postat in album de foto.unde scrie Arhangheli se observa cele treizeci si trei de suflete.
    In primele doua carti a lui Incappucciato, scrie ca Dumnezeu este format din 33 de spirite gigant.
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Membru VIP
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.054
    Puncte
    24.983
    Nivel
    48
    Puncte: 24.983, Nivel: 48
    Puncte: 24.983, Nivel: 48
    Progres nivel: 44%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 567
    Progres nivel: 44%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 567
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Draga Vasi67...ma bucur nespus ca am ocazia sa te citesc iar...Bine ai revenit....Ca de obicei, m-am asezat comod, sa ma pot delecta cu invataturile tale..Avem multe sa te intrebam....
    Si mai am ceva...sa le luam pe rand....

http://forpedia.ro/showthread.php?90...l=1#post355120

De la postarea 52....
    Bine ai revenit!

Cat despre explicatiile tale....iti dau dreptate-fiecare sa respecte religia celuilalt...Nu traim in padure/ jungla....

M-ai luat repede. Nu ma lasi nici sa-mi fac incalzirea sau sa ma acomodez.
    Chestia cu Agatarsi e veche. Teoriile si cartea domnului Valentin Tirca le cunosc f. bine. Are unele idei originale pe care le apreciez dar altele sunt inspirate si influentate din alte parti. Este un amalgam. Nu prea te poti baza 100% pe ce sustine. Chestia cu extraterestri creatori e perimata. Exista deja multe miscari religioase si la noi in tara si afara care sustin ideea. Aveti aici link-ul cu cartea lor http://ro.rael.org/download.php . Nu vreau sa intru in polemici despre extraterestri creatori....Subiectul este vast, am trecut deja de el. Cine l-a descoperit acum sa citeasca tot ce exista dar sa citeasca si contraargumentele.
    Tot timpul sa cititi parerile pro si contra. Doar asa veti evolua. Cercetati. Nu luati nimic de bun pana nu treceti prin filtrul propriu.
    Cat despre Dumnezei
    Pana nu aveti acces la Scripturile originale degeaba vorbiti si va contraziceti, dupa niste interpretari (nici macar traduceri complete).
    DA exista mai multi. DAR DOAR UN SINGUR CREATOR AL OMULUI. Asa cum exista DOAR UN SINGUR Creator al Dumnezeilor (si nu este acelasi ). Si DA. Fiecare are un nume. Cunoscut sau necunoscut. Cele cunoscute sunt cele care tin de crearea Omului. Ce este comun la Toti...ESENTA ! Ce difera ? Manifestarea.
    Daca sunteti interesati poti sa postez cate ceva (nu tot). De obicei ma cezurez foarte tare la aceste informatii. DAR...VA AVERTIZEZ ca si asa, cenzurat, este destul de incomoda informatia. De aceea Biblia a uniformizat totul cu cuvantul Dumnezeu.
    In general comentez doar cate ceva din Biblie ce poate fii digerat usor.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.627
    Puncte
    158.314
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Te rog sa nu ne menajezi deloc! Spune-ne cate ceva...cantarim noi daca e prea mult pentru noi sau nu.
    Multumesc pentru sfat: un intelept asa face ,asculta ambele parti.....abia dupa trage o concluzie....Este bine sa citim si pro si contra...Numai ca natura umana e inclinata sa umble cu " stiu eu mai bine"....ce pacat!
    Multumesc pentru tot....stai linistit, te-ai acomodat deja!
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.829
    Puncte
    72.238
    Nivel
    83
    Puncte: 72.238, Nivel: 83
    Puncte: 72.238, Nivel: 83
    Progres nivel: 47%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 912
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 912
    Activitate globală: 6,0%
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Salut Vasi 67!
    Si eu stiu la fel, exista un singur Dumnezeu suprem, deasupra tuturor; ceilalti sunt ,,dumnezei" ai regiunilor respective.
    Acel Dumnezeu suprem a creat omul precum si pe ceilalti conducatori ai regiunilor. Omul se poate intoarce Acasa, ceilalti nu, chiar daca sunt ceea ce sunt.
    Ator, ai grija cu contii, ducii, marchizii...unii au doar titlul.
    P.S. Vasi, scrie fara grija, ne aflam pe off-topic religie; cei care s-ar simti atinsi in orgoliu nu calca pe aici, sunt pe topicul religie!
    Suntem intre noi.
    Ultima modificare făcută de white swan; 14-December-2015 la 06:44 PM.
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Puncte: 129.195, Nivel: 100
    Puncte: 129.195, Nivel: 100
    Activitate globală: 18,0%
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:

Implicit

WOW: Biblical City of Sodom Found… But What ELSE They Found Stuns Atheists
    http://conservativetribune.com/bibli...dom-found-but/

team’s excavations reveal that the city came to a sudden end during the Middle Bronze Age, from 2000-1540 BC.

Initial tests show that no life existed in that area for about 700 years after it ended.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.126
    Puncte
    131.927
    Nivel
    100
    Puncte: 131.927, Nivel: 100
    Puncte: 131.927, Nivel: 100
    Activitate globală: 99,8%
    Activitate globală: 99,8%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

mi-a semnalat natco si subiectul de aici..si promisiunea lui vasi67 si indemnurile consecutive..interesant

Citat Postat în original de vasi67 Vezi Post
    Cat despre Dumnezei
    Pana nu aveti acces la Scripturile originale degeaba vorbiti si va contraziceti, dupa niste interpretari (nici macar traduceri complete).
    DA exista mai multi. DAR DOAR UN SINGUR CREATOR AL OMULUI. Asa cum exista DOAR UN SINGUR Creator al Dumnezeilor (si nu este acelasi ). Si DA. Fiecare are un nume. Cunoscut sau necunoscut. Cele cunoscute sunt cele care tin de crearea Omului. Ce este comun la Toti...ESENTA ! Ce difera ? Manifestarea.

.
    ..m-am abonat..am si creion si hartie..
    Ultima modificare făcută de gepaco; 16-December-2015 la 02:02 PM.
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.627
    Puncte
    158.314
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Vasi, multumesc mult!
    Creatorii nostri pot fi totusi fiinte, evoluate mult, la fel ca noi....Ca sunt extratereste sau suntem noi, din viitor, sau cei de dedesubt...nu conteaza.Imi imaginez ca nu ne putem inchina unui creator humanoid, cu piele gri si ochi mari....
    Cred ca este vorba despre creatorul material, intrupat, care poate fi om de stiinta, de laborator, experimentator, etc....

In fapt, tu/ noi vorbim despre Dumnezeul/ Creatorul spiritual, cel care , subordonat sau nu altora, este superior pe multe nivele spiritului nostru...
    Caci vorbim despre fiinta umana, in toate corpurile ei...trupul fiind o materializare a celorlalte corpuri, subtile.....

Imi aduc aminte de Aivanhov-care vorbea in "Arborele sefirotic" despre diferitele nivele de cunoastere si intelegere a realitatii cerurilor/dimensiunilor...Spunea ca la fiecare nivel exista o limita, maxima si ca fiecare fiinta de pe acel nivel percepe si intelege intr-un anumit fel realitatea data ei....
    Dar imi aduc aminte si ca acel Dumnezeu ,Unul, coborat din necesitate in vibratie este supranumit de celelalte fiinte cu diferitele celelalte nume cunoscute de noi din Blblie, amintite de tine..Adonai, Elohim, etc....

Daca tot vorbim de YHWH...este a treia oara cand citez un site....un articol cu chiar acest nume....Nimeni nu se incumeta sa-mi dea o explciatie....Poate ne-o oferi tu?
    Pacat ca siteul nu permite copierea, de aceea dau linkul la versetul acesta:

http://bestconsultrom.ro/2015/11/16/yhwh/

Ioan 3.3-Adevarat, adevarat iti spun ca, daca un om nu se naste din nou, nu poate vedea imparatia lui YAHWE" ,
    si explicatia autorului articolului...
    Dar mai ales:

Exodul 33.20:YAHVEH a zis:Fata nu vei putea sa mi-o vezi, caci nu poate omul sa ma vada si sa traiasca"
    Iar autorul spune ca omul traieste dar nu are si viata...
    Cum comentezi, ce vor sa ne spuna Biblia si autorul?
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    781
    Puncte
    23.070
    Nivel
    46
    Progres nivel: 52%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 480
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 480
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Fratioare Vasi 67, ma asteptam ca revenirea ta sa ma dea pe spate cu noutatile, si Intelepciunea ta.
    Ma simt ca acum douazecisi ceva de ani, cand am inceput sa citesc prima data biblia.
    Citind vechiul testament, Dumnezeu spune ; "ia trei sute de oameni si in timp de noapte vei ucide pe dusmanii tai" (ceva asemanator, este irelevant).
    In nestiinta mea de atunci, am zis : "acesta nu este Dumnezeu" si am sarit la noul testament.
    De la Buddha pana astazi, inclusiv cercetatorii nostri au descoperit ca Dumnezeu este mereu in expansiune, evolueaza ca si noi.
    Din vechiul testament, prorocii spun ca in vremurile noatre de astazi, vor fi cei mai buni maestri spirituali.
    Daca este asa, de ce sa ma incred intr-o clarviziune sau channeling obosit de mii de ani, si nu in unul proaspat.
    Daca ar fi sa excludem " senzorii" care Ii avem fiecare, cercetarile pe care le facem individual, aceste channneling-uri netraduse complet, (cum afirmi tu) in anii 87 au spus ca cercetatorii nostri vor descoperi ca avem 12 catene ADN......Si uite ca aceste traduceri incomplete sau adeverit in raport cu traducerile D-lui Istrate.
    Se stie ca Sufletul se poate defragmenta, sa adeverit ca bing-Bang-ul a fost o defragmentare de Dumnezeu, se stie ca Iisus era un Suflet din cele treizecisitrei, Iisus spune clar, ca suntem frate cu el si una si acelasi cu TATAL, am doua fotografii cu doi arhangheli, in care se vede multitudinea de suflete apartinand aceleeasi coloane de lumina, si tu ma intorci la sapa de lemn?
    Nici in gluma, nu as recomanda sa citeasca cineva vechiul testament.
    Tu cauti linistea sufleteasca si gasesti un "Dumnezeu" care taie si spanzura.
    Te respect maxim,...... dar nu pot sa fiu de acord cu tine.
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. A aparut o noua religie.
    De Mayernic în forumul Religie
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 06-September-2012, 04:29 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •