Pagina 2 din 14 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 133

Subiect: Off Topic la cutremure si alte calamitati

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.516
    Puncte
    155.819
    Nivel
    100
    Puncte: 155.819, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de dona Vezi Post
    La emisiunea de ieri de pe RTV, despre vreme, d-na astronom Magda Stavinschi, spunea ca nu fazele lunii (noua, plina, super luna, etc) influenteaza producerea cutremurelor, ci daca acestea se produc, luna aflata intr-una din aceste faze il poate amplifica.
    Mi se pare logic...Dealtfel daca ne uitam inapoi, in istoria unor cutremure, vedem ca ele se petrec putin inainte sau dupa...luna noua, luna plina
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.929
    Puncte
    55.606
    Nivel
    73
    Puncte: 55.606, Nivel: 73
    Puncte: 55.606, Nivel: 73
    Progres nivel: 4%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.444
    Progres nivel: 4%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.444
    Activitate globală: 62,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Super Luna din 14 noiembrie poate prevesti un CUTREMUR PUTERNIC

Pe 14 noiembrie 2016 are loc un fenomen astronomic foarte rar. În această dată vom putea vedea o Super Lună, cea mai mare lună din ultimii 70 de ani, notează realitatea.net.

Specialiştii spun aceste tipuri de manifestări pot influenţa mişcarea plăcilor tectonice. Se pare că seismul devastator din 1977, în urma căruia au murit peste 1.500 de oameni, a fost urmat de un fenomen astronomic asemănător cu cel din 14 noiembrie.

http://www.publika.md/infricosator-s...c_2808401.html

Membru
    Data înscrierii
    Oct 2013
    Locaţie
    HERASTRAU
    Posturi
    1.369
    Puncte
    58.630
    Nivel
    75
    Puncte: 58.630, Nivel: 75
    Progres nivel: 6%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.420
    Progres nivel: 6%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.420
    Realizări:
    100 Experience Points7 days registered250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Eu nu inteleg ceva ,daca Super Luna a fost acum 70 ani....cum poate sa fie in 1977?????? Imi aduc aminte perfect cum arata luna , pozitia ei si NU am avut Super Luna.

Iar spun..nu mai cititi dintr-o singura sursa,cititi din surse oficiale si de incredere.
    Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni si nimic despre cei vechi(Oscar Wilde)

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    86
    Puncte
    6.911
    Nivel
    24
    Puncte: 6.911, Nivel: 24
    Puncte: 6.911, Nivel: 24
    Progres nivel: 73%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 139
    Progres nivel: 73%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 139
    Activitate globală: 0%
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points

Implicit

Thor, vreau sa te informez ca la cutremurul din 77, pe care l-am trait din plin, a fost luna plina, sau aproape plina. Tin minte foarte bine, ca in momentul cand am iesit afara, cerul era luminat de luna, mai ales ca nu era alta sursa de lumina. Nu stiu daca era o superluna, dar pe mine m-a impresionat stralucirea ei (pe vremea aceea nu se anuntau toate fenomenele astrologice sau meteorologice). Era destul de cald pentru acea noapte de martie, iar a doua zi, sambata, a fost senin si destul de cald. Vreme calda a fost si inainte de cutremur (pe 28.02.1977 au fost in jur de 20 grade la Ploiesti).
    Din fericire pentru noi "baba Vrancea" se trezeste cand vrea ea si daca are vre-un gand in perioada aceasta o sa simtim putin mai tare zgaltaiala....asta e, cum o vrea Dumnezeu!

Membru
    Data înscrierii
    Oct 2013
    Locaţie
    HERASTRAU
    Posturi
    1.369
    Puncte
    58.630
    Nivel
    75
    Progres nivel: 6%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.420
    Progres nivel: 6%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.420
    Realizări:
    100 Experience Points7 days registered250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de alexa97 Vezi Post
    Thor, vreau sa te informez ca la cutremurul din 77, pe care l-am trait din plin, a fost luna plina, sau aproape plina. Tin minte foarte bine, ca in momentul cand am iesit afara, cerul era luminat de luna, mai ales ca nu era alta sursa de lumina. Nu stiu daca era o superluna, dar pe mine m-a impresionat stralucirea ei (pe vremea aceea nu se anuntau toate fenomenele astrologice sau meteorologice). Era destul de cald pentru acea noapte de martie, iar a doua zi, sambata, a fost senin si destul de cald. Vreme calda a fost si inainte de cutremur (pe 28.02.1977 au fost in jur de 20 grade la Ploiesti).
    Din fericire pentru noi "baba Vrancea" se trezeste cand vrea ea si daca are vre-un gand in perioada aceasta o sa simtim putin mai tare zgaltaiala....asta e, cum o vrea Dumnezeu!
    Alexa97...inteleg ca esti ploiestean ....si eu.Ai dreptate luna era fff stralucitoare si era luna plina.Eu ma refeream la Super Luna.
    Ataşament 40197
    Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni si nimic despre cei vechi(Oscar Wilde)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.516
    Puncte
    155.819
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

"Dragii mei, astazi am sa va vorbesc despre Egregor.

Egregorul este un lucru mai putin cunoscut, a carui valoare nu o realizam si caruia nu-i acordam importanta cuvenita. La modul general, Egregorul este campul energetic care inglobeaza conceptele, obiceiurile, gandurile si emotiile unui grup de persoane, definit teritorial sau istoric. Astfel, Egregorul Moldovei in vremea domnitorului Stefan cel Mare si Sfant avea multe din trasaturile zimbrului. Acesta este motivul pentru care clarvazatorii acelei vremi au considerat ca este potrivit ca imaginea capului de zimbru sa devina stema Moldovei. Fiecare tara are de asemenea un Egregor a carui forma, prin clarvedere se poate observa. De exemplu, Egregorul Frantei are multe din caracteristicile si forma unui cocos, al Rusiei inglobeaza si are caracteristicile unui urs. In timp, acest camp energetic prinde putere si ajunge chiar sa coordoneze vietile celor care traiesc in el.
    Este important de stiut ca nu numai tarile au egregor ci si firmele, familiile, grupurile de oameni uniti intr-un anume mod. De aceea, este bine sa fim atenti la ceea ce gandim, la ceea ce spunem, la obiceiurile pe care le avem si pe care le transmitem copiilor nostrii, deoarece in acest fel stabilim, pe nesimtite, auspiciile sub care se va desfasura viata noastra si a familiei noastre.
    Va doresc tot ce e mai bun!"

Alexandru Culcea
    ( primit prin email)
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.516
    Puncte
    155.819
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de CarmenOlga Vezi Post
    Aura,daca tot vorbim despre egregor,stii cumva cine este egregorul acestui forum,pe care ne aflam?Ce transmite Si cum ne poate influenta?
    Ai intuit bine, nu degeaba am pus aici scurtul articol.Intrebarea este " Care" e egregorul, nu "cine".
    Am postat aici si nu in alta parte pentru a atentiona si eu, ca inca altii ca teama si interesul exagerate, suprapuse peste o stare de incordare, pot genera anumite emisii mentale, emotionale periculoase.Toate acestea se strang, formeaza o energie unita, care , la un moment dat, va avea propria ei putere de actiune...Astfel ca fara sa stii, cand ti-e lumea mai draga, acest egregor format incepe si lucreaza de unul singur, in numele emitatorilor sai....

Poate explicatia mea nu e tocmai plastica sau de inteles, postez un link( din atatea altele), explicit:

Egregorul sau energia gândurilor:

"...Această activitate concentrată pe un obiect comun de activitate generează o formă gând sau un câmp energetic format din energia mentală, emoțională și spirituală a tuturor participanților. '

http://mistica.ro/blog/egregorul-sau...ia-gandurilor/
    Articolul e interesant, merita citit.

Carmen, nu e greu de presupus care e "forma" activitatii celor de aici.Si nu e greu de dedus ca un eventual necaz, alimentat si de mass-media, stirile " catastrofale" , cele de la ora 17, emisiunile fara mesaj optimist si creator/ educational, etc.....au creat un egregor tocmai bun fortelor malefice, spre hrana, alimentare....
    Ne ducem la abator cu totii consimtit...
    Puterea gandului, atentia pozitiva si constructiva pe o problema( eliminarea drobului de sare), in orice situatie, ne indeparteaza de acest colos-Egregor- negativ....
    Nimeni nu spune sa nu fim precauti, sa nu fim pe problema, interesandu-ne; dar sa o facem obiectiv, constructiv si increzatori....
    Dumnezeu asculta de cel care-L asculta!
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.010
    Puncte
    129.995
    Nivel
    100
    Puncte: 129.995, Nivel: 100
    Puncte: 129.995, Nivel: 100
    Activitate globală: 12,0%
    Activitate globală: 12,0%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

si totusi "cine" e nea Gregor asta din spatele lui "care" ..face si desface ?!..

poate se arata , sa-i multumim ..

ca ilustrii necunoscuti ai vazut..apar in mesaje totusi..
    si inca nu am ghicit daca e capac..sau copac

ba eu zic ca e f plastica >

.."Ai intuit bine, nu degeaba am pus aici scurtul articol.Intrebarea este " Care" e egregorul, nu "cine".
    Am postat aici si nu in alta parte pentru a atentiona si eu, ca inca altii ca teama si interesul exagerate, suprapuse peste o stare de incordare, pot genera anumite emisii mentale, emotionale periculoase.Toate acestea se strang, formeaza o energie unita, care , la un moment dat, va avea propria ei putere de actiune...Astfel ca fara sa stii, cand ti-e lumea mai draga, acest egregor format incepe si lucreaza de unul singur, in numele emitatorilor sai...."

pff..iar trebuie sa ma absentez putin fix la raspunsurile cele mai ..mai..
    sper sa revin..
    Ultima modificare făcută de gepaco; 15-November-2016 la 02:50 PM.
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.516
    Puncte
    155.819
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de gepaco Vezi Post
    si totusi "cine" e nea Gregor asta din spatele lui "care" ..face si desface ?!..

poate se arata , sa-i multumim ..

Probabil ca in spatele tuturor " nebuniilor" stau forte malefice, din alte dimensiuni...In schimbul unor atractii / placeri materiale, cei de aici dau/ vand/tradeaza( orice) , de fapt "ofera" la schimb....
    Daca te referi la un alt egregor, al forumului....repet, nu e o persoana, e o energie care e in schimbare si poate avea valente pozitive sau negative in functie de cele ce gadim/ facem noi...
    Cel putin asta e parerea mea...se poate sa ma insel.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.516
    Puncte
    155.819
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Alexa a specificat corect ce s-a intamplat atunci, in martie '77: cutremurul s-a petrecut putin inainte de luna plina...
    Nu de mult am postat un link unde sunt amintite cateva cutremure petrecute inainte si dupa luna plina.

"4 martie 1977

The Moon for Mar 4, 1977
    (At Midnight, US Central time, as viewed from the Northern Hemisphere)
    Illuminated Fraction: 0.997
    0.4 days until full moon '

Exsista o mica lista, la mijlocul paginii cu astfel de cutremure:
    http://portal.tfm.ro/forum/thread-245.html

Pe aceasta luna plina, pana acum, am avut : doua cutremure mari( vibratiile au fost extrem de mari, s-au suprapus cu alegerile din SUA), vreme extrema, vijelii( cu tot cortegiul de daune ) si se anuntasera si inundatii....Toate au fost provocate/ alimentate de luna plina iar fenomenul de Super-Luna( apropierea de Pamant de fapt), le-a amplificat, a sporit posibilitatea de pericol.....

Eu ma temeam in special de seara zilei de 14 nov. 2016, cand posibilitatea de a se intampla era la apogeu....Cutremurele care au avut loc putin mai devreme, poate au inlaturat producerea uni altul, la noi....
    Ioana Frandes

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •