Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 34

Subiect: Semne minore-semne divine

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2012
    Posturi
    4
    Puncte
    4.554
    Nivel
    19
    Puncte: 4.554, Nivel: 19
    Puncte: 4.554, Nivel: 19
    Progres nivel: 76%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 96
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 96
    Activitate globală: 12,0%
    Activitate globală: 12,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points3 months registered250 Experience Points1 year registered500 Experience Points1000 Experience PointsVeteran

Lightbulb

Pe 15 ianuarie 2017, mama mea a decedat după multă suferință.Oricum,toți erau mirați cum de a rezistat,pt că trebuia să moară încă din decembrie,dar s-a luptat să reziste.Cu toate astea,ea nu vroia să mai trăiască.Ne-a zis-o de mult că nu mai vrea să se chinuie și să ne chinuie,și și-a luat la revedere de la toți.Cu toate astea a mai rezistat o lună!De ce?Eram plecat în străinătate să rezolv probleme de familie și m-am întors în ianuarie,iar primul lucru pe care l-am făcut a fost să o vizitez să-i spun că m-am întors acasă și totul e în regulă.A doua zi a murit liniștită!Deci s-a luptat să reziste până m-am întors,ca să nu-mi dea activitatea peste cap,și sa fiu în țară să mă pot ocupa de funerarii,altfel nu ar fi avut cine!A doua zi aveam disperat nevoie de un act.Tata murise demult,groapa era pe numele ei de căsătorită,dar ei divorțaseră de mult și ea revenise la numele ei de fată,fără să bănuiască că trebuie să comunice asta și la administratorul cimitirului.Plătea anual taxa de cimitir pe numele ei de căsătorie.Eram pus în situația să nu o pot înmormânta întrucăt certificatul de deces era pe numele ei actual de fată,și nu se pupa cu cel de proprietar al locului.Groaznic!Trebuia să aduc ceva să dovedească că e una și aceeași persoană.Am scotocit în casă prin toate actele,documentele(mama fiind încă la morgă,că nu o puteam duce nici la capelă)Mă găseam în situația să cer un loc nou așa cum se face pt cei ce nu au loc de veci,și începusem deja demersurile.Ulterior urma să dovedesc că și cel vechi e locul ei.Noaptea târziu,pe la ora 2 am ațipit și am văzut-o pe mama zâmbind,apoi o pocnitură m-a trezit brusc din somn.Căzuse cuierul cu haine cu tot,deși era bine fixat!In spatele lui( pitită de mama acolo nu știu de ce)am vazut o ramă foto veche,care și ea se spărsese.Am ridicat-o să arunc cioburile de sticlă,dar de sub hărtia foto au alunecat niste documente.M-am uitat,și printre ele era și hotărârea de divorț în care se specifica că mama va reveni după divorț la numele ei de fată,specificat și care în clar!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.637
    Puncte
    158.470
    Nivel
    100
    Puncte: 158.470, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Draga Lir, asta nu mai e semn minor, e un semn extraodinar!
    O dovada in plus ca cei de dincolo ne vad, au puterea sa ne dea semne, ingaduite fiind ele de El. Si mai este si acea ordine fireasca a lucrurilor, pe care Dumnezeu o asterne in fata fiecaruia, spre ajutor....

De fapt nu exista "dincolo"..Toate sunt aici si doar ochii de carne nu le vad, aud, etc....mama ta ( si oricare energie plecata) este inca langa tine , asa cum sunt toate energiile/ formele care dau jos haina trupului.
    Foarte impresionant, multumesc pentru cele scrise. Imi pare rau de suferinta ta....dar uite ca cei de dincolo sunt langa tine si te ajuta la nevoie...Candva vom fi si noi cei de dincolo...impreuna, in bucurie si armonie deplina cu cei de acum ajunsi acolo. Pana atunci-mama ta e langa tine si comunica atat cat poate ,cat are voie cu tine/ voi.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.213
    Puncte
    92.851
    Nivel
    94
    Puncte: 92.851, Nivel: 94
    Puncte: 92.851, Nivel: 94
    Progres nivel: 85%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 299
    Progres nivel: 85%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 299
    Activitate globală: 43,0%
    Activitate globală: 43,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Draga Lir, asta nu mai e semn minor, e un semn extraodinar!
    O dovada in plus ca cei de dincolo ne vad, au puterea sa ne dea semne, ingaduite fiind ele de El. Si mai este si acea ordine fireasca a lucrurilor, pe care Dumnezeu o asterne in fata fiecaruia, spre ajutor....

De fapt nu exista "dincolo"..Toate sunt aici si doar ochii de carne nu le vad, aud, etc....mama ta ( si oricare energie plecata) este inca langa tine , asa cum sunt toate energiile/ formele care dau jos haina trupului.
    Foarte impresionant, multumesc pentru cele scrise. Imi pare rau de suferinta ta....dar uite ca cei de dincolo sunt langa tine si te ajuta la nevoie...Candva vom fi si noi cei de dincolo...impreuna, in bucurie si armonie deplina cu cei de acum ajunsi acolo. Pana atunci-mama ta e langa tine si comunica atat cat poate ,cat are voie cu tine/ voi.
    Impresionant! Multumesc, Lir!
    A venit momentul necesar ca sticla sa se sparga si fotografia sa cada si asa s-a intamplat la momentul potrivit. Mama a fixat cuierul atat de bine incat putea sa cada decat cu voia celei care l-a fixat. Ea a pitit acolo rama cu actele de divort pentru ca voia sa se fereasca de ele si de semnificatia lor, dovada ca nici nu l-a folosit; adica divortul e al ei, dar nu face parte din viata ei, din planul ei de viata si a dovedit asta prin vointa de a-l astepta pe Lir, rodul casatoriei ei. O minune cu totul explicabila.

Marire Tie, Doamne, marire Tie!
    Ultima modificare făcută de Nae; 12-August-2017 la 09:59 PM.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.361
    Puncte
    28.311
    Nivel
    51
    Puncte: 28.311, Nivel: 51
    Progres nivel: 70%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 339
    Progres nivel: 70%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 339
    Activitate globală: 99,4%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de LIR Vezi Post
    Pe 15 ianuarie 2017, mama mea a decedat după multă suferință.Oricum,toți erau mirați cum de a rezistat,pt că trebuia să moară încă din decembrie,dar s-a luptat să reziste.Cu toate astea,ea nu vroia să mai trăiască.Ne-a zis-o de mult că nu mai vrea să se chinuie și să ne chinuie,și și-a luat la revedere de la toți.Cu toate astea a mai rezistat o lună!De ce?Eram plecat în străinătate să rezolv probleme de familie și m-am întors în ianuarie,iar primul lucru pe care l-am făcut a fost să o vizitez să-i spun că m-am întors acasă și totul e în regulă.A doua zi a murit liniștită!Deci s-a luptat să reziste până m-am întors,ca să nu-mi dea activitatea peste cap,și sa fiu în țară să mă pot ocupa de funerarii,altfel nu ar fi avut cine!A doua zi aveam disperat nevoie de un act.Tata murise demult,groapa era pe numele ei de căsătorită,dar ei divorțaseră de mult și ea revenise la numele ei de fată,fără să bănuiască că trebuie să comunice asta și la administratorul cimitirului.Plătea anual taxa de cimitir pe numele ei de căsătorie.Eram pus în situația să nu o pot înmormânta întrucăt certificatul de deces era pe numele ei actual de fată,și nu se pupa cu cel de proprietar al locului.Groaznic!Trebuia să aduc ceva să dovedească că e una și aceeași persoană.Am scotocit în casă prin toate actele,documentele(mama fiind încă la morgă,că nu o puteam duce nici la capelă)Mă găseam în situația să cer un loc nou așa cum se face pt cei ce nu au loc de veci,și începusem deja demersurile.Ulterior urma să dovedesc că și cel vechi e locul ei.Noaptea târziu,pe la ora 2 am ațipit și am văzut-o pe mama zâmbind,apoi o pocnitură m-a trezit brusc din somn.Căzuse cuierul cu haine cu tot,deși era bine fixat!In spatele lui( pitită de mama acolo nu știu de ce)am vazut o ramă foto veche,care și ea se spărsese.Am ridicat-o să arunc cioburile de sticlă,dar de sub hărtia foto au alunecat niste documente.M-am uitat,și printre ele era și hotărârea de divorț în care se specifica că mama va reveni după divorț la numele ei de fată,specificat și care în clar!
    Foarte puternic si frumos , nu am cuvinte.. ( mi-am reamintit si eu..la moartea tatălui meu aveam nevoie de bani ..erau încurcături si probleme cu locul de veci ,taxe etc si îmi era de un ajutor vital pensia lui , el era deja la pat de vreo 17 zile nu se mai ridica din pat ,vorbea 2-3 cuvinte maxim, așteptam sa moara....pensia o primea prin posta....a venit factorul a lasat pensia..si imediat la 20 de minute ..a murit ! Astfel am ramas cu banii care imi trebuiau , pentru ca inca era in viata la venirea factorului ) Mulțumim Lir!

Dumnezeu este VIU si LUCRATOR ! Cu cat suntem mai aproape de Adevar si de El cu atât "focul" este mai puternic...
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    153
    Puncte
    11.268
    Nivel
    32
    Puncte: 11.268, Nivel: 32
    Progres nivel: 3%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 682
    Progres nivel: 3%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 682
    Activitate globală: 49,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

Era 23 august 2008, ziua in care fratele meu avea nunta. Ajungem cu nasii acasa la mireasa si stateam de vorba cu nasa in gradina, subiectul discutiei era unul vesel, doar era nunta. Vorbeam, glumeam radeam cu totii, dar mie imi curgeau lacrimile "de mi se inodau sub barba", nu doar pe fata imi cugeau lacrimile, ci le simteam si in gat. La un moment dat chiar m-a intrebat nasa, fiind nedumerita, daca rad sau plang.
    Tot acel fenomen am crezut ca are loc, deoarece credeam ca fratele meu nu fusese la cimitir la tatal nostru inainte de nunta pentru a lua binecuvantare de la el ca parinte (este un obicei, cred ca din Moldova si mama noastra ne-a spus sa facem asa, o sti ea ceva), dar cand l-am intrebat mi-a spus ca a fost. Nu intelegeam ce mi se intampla. Abia seara la nunta, am inteles cand nasului i s-a facut rau dintr-odata, ajungand pana la a fi inconstient de la ora 23:00 si pana la 6:00 dimineata. Desi am chemat ambulanta de mai multe ori, aceasta nu a ajuns, explicatiile pe care le-am primit la telefon au fost ca nu ne gasea unde aveam nunta.
    Banuiesc ca unii dintre cei care vor citi isi vor da seama despre ce a fost vorba, cum de nasul a cazut inconstient brusc, ambulanta nu a ajuns, pentru ca nu ne gasea, iar la rasaritul soarelui, nasul a inceput sa-si revina.
    [De aceea Va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua greselile voastre. (Marcu 11, 24-25).]

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.637
    Puncte
    158.470
    Nivel
    100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Daca stam sa ne gandim de cata dragoste e in stare sufletul ...Cum stie el sa se sacrifice, sa sufere, sa planga si sa amane ...toate pentru cei dragi!
    Impresionant, va multumesc!
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    794
    Puncte
    23.108
    Nivel
    46
    Puncte: 23.108, Nivel: 46
    Progres nivel: 56%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 442
    Progres nivel: 56%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 442
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de Missis Vezi Post
    Era 23 august 2008, ziua in care fratele meu avea nunta. Ajungem cu nasii acasa la mireasa si stateam de vorba cu nasa in gradina, subiectul discutiei era unul vesel, doar era nunta. Vorbeam, glumeam radeam cu totii, dar mie imi curgeau lacrimile "de mi se inodau sub barba", nu doar pe fata imi cugeau lacrimile, ci le simteam si in gat. La un moment dat chiar m-a intrebat nasa, fiind nedumerita, daca rad sau plang.
    Tot acel fenomen am crezut ca are loc, deoarece credeam ca fratele meu nu fusese la cimitir la tatal nostru inainte de nunta pentru a lua binecuvantare de la el ca parinte (este un obicei, cred ca din Moldova si mama noastra ne-a spus sa facem asa, o sti ea ceva), dar cand l-am intrebat mi-a spus ca a fost. Nu intelegeam ce mi se intampla. Abia seara la nunta, am inteles cand nasului i s-a facut rau dintr-odata, ajungand pana la a fi inconstient de la ora 23:00 si pana la 6:00 dimineata. Desi am chemat ambulanta de mai multe ori, aceasta nu a ajuns, explicatiile pe care le-am primit la telefon au fost ca nu ne gasea unde aveam nunta.
    Banuiesc ca unii dintre cei care vor citi isi vor da seama despre ce a fost vorba, cum de nasul a cazut inconstient brusc, ambulanta nu a ajuns, pentru ca nu ne gasea, iar la rasaritul soarelui, nasul a inceput sa-si revina.
    Surioara, vaiante ar fi cam 2-a:
    -a fost deocheat
    -coma alcoolica

Eu optez pentru prima..cum D-zeu este INSU-SI NOI(Sufletele), acel echipaj al ambulantei iar fi facut mai mult rau decat bine, daca mai punem si karma, inseamna ca a acceptat acel disconfort.
    De obicei se sting bete de chibrit pentru deochi, dar varianta cea mai eficienta este spalarea pe fata cu urina celui in cauza.
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    153
    Puncte
    11.268
    Nivel
    32
    Progres nivel: 3%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 682
    Progres nivel: 3%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 682
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    -a fost deocheat
    -coma alcoolica

Eu optez pentru prima..cum D-zeu este INSU-SI NOI(Sufletele), acel echipaj al ambulantei iar fi facut mai mult rau decat bine, daca mai punem si karma, inseamna ca a acceptat acel disconfort.
    De obicei se sting bete de chibrit pentru deochi, dar varianta cea mai eficienta este spalarea pe fata cu urina celui in cauza.
    Despre a doua varianta nu discut, pentru ca nu asta a fost motivul. Insa prima varianta am folosit-o, l-a descantat o femeie in varsta care are leac la descantec si a spus ca este ceva foarte puternic si foarte rau, asa ceva nu mai vazuse niciodata, chiar si ea a spus sa chemam ambulanta.
    Iar varianta cu spalarea pe fata.... 😁, nu stiu ce sa cred, nu am mai auzit pana acum.

Totusi ce am simtit eu in acea zi, nu am mai simtit nici pana atunci, dar nici de atunci.
    [De aceea Va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua greselile voastre. (Marcu 11, 24-25).]

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.361
    Puncte
    28.311
    Nivel
    51
    Progres nivel: 70%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 339
    Progres nivel: 70%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 339
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

-a fost deocheat
    -coma alcoolica

Ai văzut/încercat varianta cu urina ? O fi eficienta ... Băiatul meu când avea o durere de cap de la deochi....( ca nustiu ce fata l-a privit etc ) și nu i-a trecut cu nici un medicament...era o durere insuportabilă .... I-am spus ca eu stiu de la mama mea ca se spune Tatăl Nostru...si imediat i-a trecut !

Ce-a mai eficienta este Tatăl Nostru ( Rugăciunea spusa de Iisus ) ..si pe net de ex găsim la fel !

http://www.cdnews.ro/lifestyle/mihai...stru-de-7-ori/

P.S : aia cu chibrite am mai auzit !
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    794
    Puncte
    23.108
    Nivel
    46
    Progres nivel: 56%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 442
    Progres nivel: 56%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 442
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de achilina Vezi Post
    Ai văzut/încercat varianta cu urina ? O fi eficienta ... Băiatul meu când avea o durere de cap de la deochi....( ca nustiu ce fata l-a privit etc ) și nu i-a trecut cu nici un medicament...era o durere insuportabilă .... I-am spus ca eu stiu de la mama mea ca se spune Tatăl Nostru...si imediat i-a trecut !

Ce-a mai eficienta este Tatăl Nostru ( Rugăciunea spusa de Iisus ) ..si pe net de ex găsim la fel !

http://www.cdnews.ro/lifestyle/mihai...stru-de-7-ori/

P.S : aia cu chibrite am mai auzit !
    Surioara, eficienta consta in credinta fiecaruia despre subiectul respectiv, acea credinta produce viitorul (vindecarea).

Parintii mei acum 40 de ani au fost la o serbare campeneasca cu o familie din blocul in care locuiam, iar in timpul serbarii mama s-a simtit rau.
    Vecina, o fosta calugarita a invatat-o si ajutat-o sa se spele cu urina proprie.
    Ultima modificare făcută de Ator; 15-August-2017 la 05:44 PM.
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •