Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Cadouri laudative

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.112
    Puncte
    89.966
    Nivel
    93
    Puncte: 89.966, Nivel: 93
    Progres nivel: 33%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.284
    Progres nivel: 33%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.284
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit Cadouri laudative

Doamne ajuta!

Initiez un topic nou si foarte apreciat, care va deveni foarte apreciat in special prin contributia voastra ce se va concretiza in cadouri(precum cel pe care-l voi posta imediat, foarte impresionant), iar postul ce cuprinde cadoul propriu-zis va incepe cu:

1- aprecieri laudative fata de postul anterior, apoi:
    2- cadoul oferit, iar apoi:
    3- incheierea mesajului cu o noua fraza binvoitoare, laudativa, fata de orice doriti dvs.

Rar mi-a fost dat sa vad asa ceva sub brad de la Mos Craciun:

http://www.clique6.com/little-girl-g...-present-ever/

Atentie: mare impact emotional!
    Ori de cate ori l-am urmarit mi-au dat lacrimile.
    Mi-as dori sa postati si voi la fel.

Am deschis acest topic pentru a incerca fiecare dintre noi sa ne facem (nu prefacem) mai buni.

Orice mesaj postat trebuie sa curpinda cei trei pasi descrisi la inceput.
    Succes la toata lumea!
    Ultima modificare făcută de Nae; 27-December-2016 la 06:19 AM.
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.142
    Puncte
    25.479
    Nivel
    48
    Puncte: 25.479, Nivel: 48
    Progres nivel: 93%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 71
    Progres nivel: 93%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 71
    Activitate globală: 99,6%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit Cu drag

Frumoasa inițiativă Nae,emoționant mesajul,la fel de emoționant mesajul si prietenei noastre Olga,Toți colegii care vin aici pe acest blog/forum sunt suflete mari de la care am avut ce învăța fiecare din noi,eu personal chiar daca nu scriu mai nimic,ma simt bine alaturi de voi ,va mulțumesc tuturor pentru aceasta stare.
    http://m.click.ro/news/lume/cea-mai-...raciun-familie
    Eu am fost crescuta de părinți bătrâni,m-au înfiiat când ei aveau in jur de 45 ani,au plecat la cer in jur de 81 de ani,i-am îngrijit ca pe copii
    Pana la sfârșit,poate ca deasta sunt mai sensibila la bătrâni,înțeleg comportamentul lor.
    Va doresc un an mai bun si plin de înțelepciune,binecuvântat de Dumnezeu!Va iubesc.
    Ultima modificare făcută de achilina; 27-December-2016 la 09:50 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.112
    Puncte
    89.966
    Nivel
    93
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Sunt uimit de mesajele voastre, Carmen si achilina, dar si de compunerile prin care va achitati de sarcini ce par foarte naturale pentru voi si ma faceti sa-mi fie jena ca va fortez sa fiti buni asa cum voi asa sunteti de fapt. Va multumesc.

http://www.b1.ro/stiri/externe/e-inc...eo-172109.html

Oare unde esti tu in clipul de mai jos, achilina, in care ipostaze esti tu sau parintii tai aici? Nu deslusesc. Ma ajuti?
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.142
    Puncte
    25.479
    Nivel
    48
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit Cu drag

Nae,recunosc,spre rușinea mea,ca mi-am dorit de milioane de ori sa plec departe de părinți ,in alta tara,gândeam ca o sa le mai trimit bani in plus ca o sa le angajez o doamna care sa aibă grija de ei si totul va fi simplu.Ei bine,nu numai ca n-am plecat in alta tara decât in vacanta,dar situațiile s-au complicat atât de mult in viață mea încât ,când mama a căzut prima bolnava la pat,neputință ei m-a durut foarte tare(după ce a murit si tata,am înțeles vorba "cum te naști,așa mori),atunci mi-am dat seama ca de un copil ai grija cu mai mult drag când este mic,decât de un bătrân care miroase ,oricât de mult si bine i-ai face iginena,care este mofturos ,cicalitor si ursuz de boala.Așa ca m-am gândit ca nimeni n-o sa aibă mila de ea mai mult ca mine.Si am parcurs lângă ea,un drum care m-a uimit si pe mine,am văzut o femeie careia nu-i venea sa creadă ca nu mai avea putere si eu trebuia să-i fac baie,se rușina f.tare de lucrul asta,o femei care niciodată n-a avut pofte si n-a mâncat ceva singura,acum avea pofte ciudate pe timp de iarna,dar lua un dumicat si restul dadea fiului meu si cainelui,ca sa fie ea sigura ca si ei au mâncat ceva(spunea ea),am văzut o femeie (pe mama),care nu-l cunoscuse niciodată pe vecinul din fata mea,abia se mutase si era plecat in Afganistan,doar sotia venea in vizita,dar dintr-o zi când vecina venise la mine,mama i-a spus ca atunci când se va întoarce soțul ei din misiune să-i aducă un buchet de flori(in mod normal mama n-ar fi făcut niciodată asta,nici nu-l cunoștea),pe moment mi s-a părut ciudat,insa de la acest om mi s-a dat viata peste cap si am fost nevoita sa merg pe alt drum,asa ca dupa multi ani am considerat ca acel buchet de flori il ceruse mama in semn de iertare la ce avea sa mi se întâmple mie din cauza lui si a sotiei lui.M-.a uimit si faptul ca mama n-ar fi vorbit nici in gluma despre moarte,insa accepta acum cu seninătate ca o sa moara(deja își vedea mama,frații care o așteptau),si m-a pus să-i cumpăr tot ce trebuie pt.înmormântare si sa i le arat.Așa am făcut si a fost fericita.A murit intr-o dimineața si am fost mulțumită ca eram lângă ea si i-am ținut lumânarea.
    Ei,dar cu tata a fost altceva.Când a rămas mama la pat neputincioasa,aveam un servici foarte bun,l-am întrerupt.,am renunțat practic la el fara pretenția de a ma mai întoarce pt.ca nu știam cat va trebui sa stau pt.mama acasă(am stat 5 luni pana a murit).După pomana de 40 zile,tata nu s-a simțit bine.I-am dat telefon sefului meu(fara sa stiu eu la acel moment inca eram angajata lui,îmi plătea toate la cartea de munca,in speranță ca ma voi întoarce la serviciu),,si i-am spus ca nu ma mai întorc la serviciu,m-am gândit ca trebuie să-l pun pe tata pe picioare după moartea mamei si ca voi găsi eu alt serviciu ca e bine si acum e momentul ca o colega mult mai tana pe care o iubeam si avea probleme cu gazda si banii,gândeam ca acum e bine pt.ea să-mi ocupe locul la munca,ceea ce s-a si întâmplat.Pana la pomana de un an,o simțeam pe mama in ceafa,insa la un an m-am simțit singura,dar foarte singura,un sentiment pe care nu-l pot explica in cuvinte,atunci am simțit ca a plecat cu adevărat de lângă mine,am visat-o f.rar,iar atunci când vine in vis stiu ca ma previne de ceva rău.
    După pomana de un an,au început problemele in viață mea.A trebuit sa ma mut de acolo,si oriunde am plecat pe tata l-am luat după mine,opt ani,in care pur si simplu am avut grija de un copil mic si din cauza bolilor mintale si neascultător.In anii ăștia m-am maturizat,am înțeles multe lucruri si m-am dezvoltat spiritual.Sunt foarte multe lucruri de povestit,foarte multe trăiri si sentimente,dar concluzia este ca numai Dumnezeu ne poate scoate din ele.Pentru mine au fost multe minuni si inca mai am de tras.,chiar daca el a murit.El aduce veștile bune când il visez,mama a fost foarte buna,tata foarte aspru,dar a murit cu zâmbetul pe buze ,am fost sa fac cumpărături pt.pomana știam ca poate muri din clipa in clipa,iar can m-am întors,m-am așezat lângă el ,a zâmbit si si -a dat sufletul.
    Uitandu-ma la acel clip ,mi-am dat seama ca si eu ca si copil dar si tatăl meu am fi făcut exact la fel.

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    3.189
    Puncte
    65.103
    Nivel
    79
    Puncte: 65.103, Nivel: 79
    Puncte: 65.103, Nivel: 79
    Progres nivel: 16%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.347
    Progres nivel: 16%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.347
    Activitate globală: 93,0%
    Activitate globală: 93,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registered31 days registered5000 Experience Points3 months registeredOverdrive10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Topic redeschis postarilor care se incadreaza in tematica titlului.
    Nu incerca sa faci un loc mai frumos, vei strica frumusetea locului!

Membru
    Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    114
    Puncte
    16.398
    Nivel
    38
    Puncte: 16.398, Nivel: 38
    Puncte: 16.398, Nivel: 38
    Progres nivel: 94%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 52
    Progres nivel: 94%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 52
    Activitate globală: 24,0%
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points

Implicit

Frumoasa destainuire Achilina. Am facut acelasi lucru. Nu pot sa uit cum l-am luat pe tata pe sanie, intr-o iarna grea si l-am adus la noi. (Era vaduv, nu se putea ingriji si nici nu putea merge prea bine) A mai trait inca 10 ani cu noi si a murit ca un copac secerat, perfect constient si glumind cu mine.
    As fi vrut sa raspund cand se discuta conflictul dintre generatii. Copiii se considera defavorizati daca dupa 20 de ani mai locuiesc cu parintii.
    Si copiii mei gandesc la fel si nu inteleg de ce.Daca a avea un apartament, bunicii au grija de nepoti iar parintii vin ca la hotel inseamna o povara, atunci sa redefinim termenul. Poate daca am intelege s-ar rezolva acest diferend.
    Nu pot sa uit cand tanara fiind, si venind de la munte, am aflat ca mama era la terapie intensiva in coma.
    Imbracata in maieu si sort am intrat in spital si am stat asa 2 zile pana s-a stabilizat.
    Ca sa inchei (ca nu intereseaza pe nimeni), cred ca noi parintii am fost de vina. Ne-am crescut copiii, ocrotindu-i prea mult, scutindu-i de greutati, obisnuindu-i ca mama/tata fac ce-i greu. Diferenta dintre noi si copiii nostri este mai mare decat cea dintre noi si parintii nostri. Este aproape o generatie care lipseste.
    Constat ca familia este "atacata" chiar din interiorul ei, si nu ma mai mir de ce unii vor chiar sa schimbe articole din constitutie ptr interesele unei minoritati.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.142
    Puncte
    25.479
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

Draga Victoria,ca tot suntem in prag de Revelion,îmi aduc aminte ca intr-un an a venit tata de la serviciu beat in cel mai urat mod,seara ar fi trebuit sa ne bucuram de revelion,când am auzit soneria știam ca este tata la ușă,deschide mama ușă si soc,tata beat cu un câine de mărimea celui ciobănesc caucazian.Tata s-a culcat,iar eu si cu mama nu ne-am dat jos din pat toată noaptea de frica câinelui.Dimineața când s-a trezit tata,era foarte uimit ca nu-și mai aducea aminte cum a venit cu câinele acasă,el nu suporta animalele in casa.L-am hrănit bine si a plecat cu el la Șantierul Naval,unde lucra.Chiva ia pus numele si a stat lângă el la serviciu pana a ieșit la pensie.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.112
    Puncte
    89.966
    Nivel
    93
    Realizări:

Implicit

Aș fi chiar habotnic dacă n-aș remarca în posturile voastre o emoție mai curată decât orice cadou convențional, iar eu mă simt nevrednic de trăirile pe care mi le oferiți prin faptele sentimentelor voastre puternice, pentru care vă admir, iar pe mine mă acuz.

Vă ofer și eu o emoție pentru care n-am niciun merit, dar din care putem admira cum viața luptă pentru o altă viață împotriva morții, insă, atenție! Nu e vorba de oameni.

https://www.youtube.com/watch?v=Nubc09jTW-M

Am avut mai demult un clip cu un câine care stropea cu apă un pește mort încercând să-l readucă la viață; vă mai amintiți?

Din păcate și din greșeală a fost radiat și un foarte frumos mesaj corect al Aurei; oare s-a pierdut?
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.142
    Puncte
    25.479
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit Cu drag

Incredibil cata sensibilitate la aceste animale feroce,am văzut si revăzut videoclipul si nu-mi credeam ochilor ca poate fi posibil,extraordinar de sensibil.Nae,chiar este o lecție mare de viață,prin ce transmit acele imagini,pe care uneori noi oameni ar trebui sa ni le insusim.mai mult.Nu mai suntem prieteni decât in anumite conjuncturi,nu mai suntem mame decât in anumite condiții...
    https://www.youtube.com/watch?v=tAjSYl3JGzA povestea acestui câine Hachiko si filmul m-au impresionat
    Postarea ta, m-a făcut sa- mi aduc aminte de un episod rușinos din viață mea .
    Mi-a fost furat câinele pe care il făcusem cadou băiatului de ziua lui.Am luat un câine maidanez,i-am făcut carnet de sănătate,l-am botezat Rex si m-am bucurat de el.Când mama deja era prea bolnava si nu se mai putea ridica din pat,îmi era tot mai greu cu el,să-l duc la plimbare.Băiatul nu prea era atașat de el ,suferise mult după cățelul lui.Atunci,spre rușinea mea,îmi încolțise ideea sa scap de el.L-am dus in mai multe colturi ale Bucureștiului total opuse zonei unde locuiam,dar de fiecare data era acasă înaintea mea.
    Iintr-o zi,un vecin a spus ca are nevoie de el in comuna Cățelu,să-i păzească materiale din curtea lui.De data asta eram cu sufletul împăcat ca vecinul era mare iubitor de animale si știam ca o să-i fie bine câinelui.Am plecat cu mașină lui să-l ducem la curtea lui,il legase cu o curea si lanț zdravăn,condițiile erau bune si am plecat.Locația câinelui era foarte departe de mine.si opus.
    Au trecut câteva zile si am zis ,gata am scăpat,nu mai vine,ar fi culmea sa poată scăpa.Dar,după câteva săptămâni,m-am trezit cu el la usa,locuiam la etajul 9,si aveam interfon.Cineva care il recunoscuse la scara blocului ii dăduse drumul si el a venit la ușă mea si râcâia cu laba la ușă,I-am deschis si am avut un soc când l-am văzut,i-am pus apa si mâncare .Insa el nu s-a atins de nimic a făcut un tur al apartamentului,apoi sa așezat in fata usei la ieșire ,s-a UiTAT la mine cu o privire care m-a marcat pe viață ,ca si când "ai vrut sa scapi de mine,nu?", a stat un minut după care a cerut să-i deschid ușă.Din ziua aceea nu l-am mai văzut,dar pentru mine a rămas cel mai inteligent câine din lume.
    Postarea ta Nae,m-a făcut sa ma rușinez de fapta aceea pe care n-am cum s-o uit.Viață insa mi-a dat o alta poveste cu caini,sa compensez,răul făcut cu Rex(cu toate ca eu cred ca nimic nu șterge gestul meu urat).Va povestesc dintr-o zi.
    Ultima modificare făcută de achilina; 01-January-2017 la 11:30 AM.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •