Pagina 8 din 9 PrimulPrimul ... 6789 UltimulUltimul
Rezultate 71 la 80 din 89

Subiect: ...de suflet...

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    260
    Puncte
    17.950
    Nivel
    40
    Puncte: 17.950, Nivel: 40
    Progres nivel: 88%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 100
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 100
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

MILOSTENIA ŞI FĂȚĂRNICIA OAMENILOR (pildă)

Într-o zi, cu multă vreme în urmă, undeva, o tânără femeie înfășurată în niște veșminte zdrențuroase, străbătea ulițele unui sătuc, bătând din poartă în poartă și cerând milostenie.
    Nu prea avea noroc. Mulți îi adresau vorbe de ocară, alții asmuțeau câinii asupra-i. Alții însă îi aruncau în poale doar coji de pâine mucegăită și cartofi stricați.
    Numai doi bătrânei care locuiau într-o casă micuță de la marginea satului o poftiră în casă pe sărmana femeie.
    - Șezi un pic de te încălzește, spuse moșul, în vreme ce soția sa pregătea o ulcică de lapte și o felie mare de pâine.
    În timp ce mânca, cei doi bătrânei o mângâiară cu câteva vorbe bune.
    În ziua următoare, în acel sat se petrecu un lucru nemaipomenit. Un slujbaș regesc aduse pentru familiile din fiecare casă câte o invitație la palat. Neașteptata invitație tulbură tot satul, iar după-amiaza toate familiile, gătite în straie de sărbătoare, sosiră la castel. Fură duse într-o impunătoare sală de ospețe și fiecăruia i se dădu un loc anume.
    Când se așează toți, servitorii în livrele începură să servească mâncarea. De îndată, se ridică un murmur de dezaprobare și mânie pe care nimeni nu încerca să le ascundă. În fapt, servitorii puneau sârguincioși pe farfurii coji de cartofi, pietre și coji de pâine mucegăită. Numai în farfuriile celor doi bătrânei, așezați undeva la un colț al mesei, puseră cu politețe rafinate și delicioase feluri de mâncare.
    Pe neașteptate, în sală intră tânăra femeie cu veșmintele zdrențuite. Cu toți amuțiră.
    - Ați găsit astăzi tocmai ce mi-ați dat mie ieri.
    Își scoase hainele cu care era înveșmântată. Pe sub zdrențe avea niște straie aurite, presărate cu nestemate. Era însăşi regina.
    Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    260
    Puncte
    17.950
    Nivel
    40
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

– „Tatăl nostru care ești în ceruri…”
    – Da.
    – De ce mă întrerupi? Nu vezi că mă rog?
    – Bine, dar M-ai chemat.
    – Te-am chemat? Eu nu Te-am chemat, eu mă rog: „Tatăl nostru care ești în ceruri…”
    – Vezi? Iarăși M-ai chemat.
    – Cum adică Te-am chemat? Ce vrei să spui?
    – M-ai chemat. Ai spus: „Tatăl nostru care ești în ceruri…”
    Iată-Mă! Sunt aici. La ce te gândești acum?”
    – La nimic. Am vrut doar să spun o rugăciune. Îmi place să spun „Tatăl nostru”. Întotdeauna mă simt bine după aceea, așa, ca și când mi-aș fi îndeplinit o datorie.
    – Bine, atunci continuă.
    – „Sfințească-se Numele Tău…”
    – Stai! Ce vrei să spui prin asta?
    – Prin ce?
    – Prin „Sfințească-se Numele Tău…”
    – Oh… (surprins)… nu știu ce înseamnă. De unde să știu? Face parte din rugăciune. Chiar așa – ce înseamnă?
    – Înseamnă „[sa] fie onorat, cinstit, făcut sfânt”.
    – Da, are sens! Niciodată nu m-am gândit ce-ar putea să însemne acest „sfințească-se”. Acum trebuie să continui: „Vie Împărăția Ta, facă-se voia Ta precum în cer, așa și pe pământ…”
    – Chiar crezi ce-ai spus?
    – Desigur? De ce nu?
    – Bine, și-atunci ce faci cu privire la aceasta?
    – Cum ce fac?… Păi, ce-aș putea face? Nu fac nimic… Mă gândesc doar, că ar fi minunat dacă Tu ai deține controlul peste toate lucrurile, mari și mici, de aici, de pe pământ, așa cum fără-ndoială deții controlul acolo sus, în ceruri.
    – Dețin Eu controlul peste viața Ta?
    – Peste viața MEA? Bine… eu merg la biserică…
    – Nu, nu asta te-am întrebat. Ce poți să spui despre poftele firii pământești cu care te lupți? Ce faci cu temperamentul tău, mai ales când – cum spui tu – te calcă cineva pe bătătură? Știi prea bine că asta este una dintre problemele tale… Și amintește-ți ce fel de cărți citești, ce programe TV urmărești…
    – Oprește-Te! Nu mă mai critica! Nu sunt eu nimic mai rău decât ceilalți din biserică!
    – Oh, iartă-Mă, te rog. Credeam că te rogi ca voia Mea să se facă pe pământ precum în cer. Iar aceasta nu se poate face decât dacă începe cu cei care se roagă pentru aceasta. Deci… cu TINE.
    – Bine, recunosc că am unele cusururi și, pentru că Tu ai menționat câteva dintre ele, mă gândesc că aș mai putea adăuga și altele.
    – Cred și Eu că ai mai putea adăuga și altele…
    – Știi, adevărul e că nu m-am prea gândit la ele până acum, dar mi-ar plăcea să mă las de unele obiceiuri rele. Și așa, treptat, aș fi cu adevărat LIBER!
    – Bine, acum ești pe drumul cel bun. Vom lucra împreună: Tu și cu Mine. Nici nu bănuiești câte biruințe vom avea! Mă bucur pentru tine.
    – Ascultă, Doamne, acum trebuie să închei. Rugăciunea asta mi-a luat mai mult timp ca de obicei. „Pâinea noastră cea de toate zilele, dăne-o nouă astăzi”
    – Rugăciunea este un lucru periculos. Poți sfârși prin a fi complet schimbat – știai asta, nu-i așa? Tocmai asta vreau Eu, să alegi tu pentru viața ta. M-ai chemat și iată-Mă, sunt aici. Acum este prea târziu să te oprești. Continuă-ți rugăciunea, mergi mai departe.
    – Mi-e frică!
    – Frică? De ce ți-e frică?
    – Pentru că știu deja ce vei spune.
    – Haide, pune-Mă la încercare și-ai să vezi.
    – „Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri…”
    – Ce se întâmplă cu TINE și OANA?
    – Vezi? Am știut! Am știut c-o să-mi amintești de ea! Doamne, Oana împrăștie numai minciuni despre mine și nici până în ziua de azi nu mi-a plătit datoria. Mi-am promis solemn s-o pun la punct o dată pentru totdeauna!
    – Dar ruga ta cum a fost ? cum te-ai rugat?
    – Nu asta am vrut să spun!
    – Bine, cel puțin ești sincer. Dar cred că nu este deloc ușor să porți povara amărăciunii în inima ta…
    – Nu-mi pasă! Cel puțin mă voi simți mai bine, după ce mă voi răzbuna pe ea. Oh, planul e gata, până în cel mai mici amănunte! O să-i pară rău de absolut tot ce mi-a făcut!!!
    – Te înșeli, dragul meu. Nu te vei simți deloc mai bine, ci va fi mai rău. Răzbunarea doar pare dulce. Gândește-te numai cât de nefericit ești deja. Dar știi ceva? Eu pot schimba totul.
    – Tu poți schimba totul? Cum?
    – Iart-o pe Oana și atunci Eu te iert pe tine. Ura și păcatul vor rămâne problema Oanei după aceea, nu a ta. S-ar putea să pierzi banii ăia cu care spui că-ți este datoare, dar cel puțin vei avea pace în inima ta.
    – Dar, Doamne, NU POT s-o iert!
    – Atunci nici Eu nu pot să te iert.
    – … Bine, ai dreptate. Mai mult decât să mă răzbun pe Oana, vreau să am pace în inimă. Bine, o iert! Ajut-o să găsească și ea calea cea dreaptă în viață. Doamne, știu că se simte mizerabil acum – și oricine ar face ca ea s-ar simți la fel. Într-un fel sau altul, Te rog, arată-i calea.
    – Foarte bine! Minunat! Cum te simți acum?
    – Hmmm, bine, chiar foarte bine. Știi, cred că deseară nu voi merge la culcare atât de încordat ca de obicei… parcă nici nu mai sunt atât de obosit.
    – Dar nu ți-ai terminat încă rugăciunea. Continuă…
    – Ai dreptate! „Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău…”
    – Bine, am să fac și asta, numai nu te pune singur în locul unde poți fi ispitit.
    – Ce vrei să spui cu asta?
    – Schimbă-ți prieteniile, renunță să mai mergi în locurile în care ai mers până acum, nu te mai uitat la filme murdare, nu mai asculta discuții păcătoase, nu te mai pune în situații îndoielnice. Unii dintre prietenii tăi au deja o influență mult prea mare asupra ta. Vor să te implice în lucruri incorecte, nu te lăsa păcălit de ei! Te mint ca să se distreze pe seama ta, dar în cele din urmă prietenia cu ei te va ruina. Și încă ceva: nu face din Mine țapul tău ispășitor.
    – Nu înțeleg! Ce vrei să spui?
    – Înțeleg prea bine! Așa procedezi mereu – te bagi în probleme și apoi fugi de Mine : Doamne, ajută-mă să ies din încurcătura asta și Îți promit că nu mai fac alte prostii!… Iti-aduci aminte de câte ori te-ai târguit cu Mine?
    – Da, Doamne… Mi-e atât de rușine… Îmi pare rău. Te rog să mă ierți.
    – Te iert. Mergi mai departe, termină-ți ruga.
    – „Căci a Ta este împărăția și puterea și slava în veci. Amin.”
    – Știi TU ce Mi-ar aduce Mie slavă? Ce M-ar face cu adevărat bucuros?
    – Nu știu, Doamne, dar vreau să știu! Vreau să-iti găsești plăcerea în mine. văd cât de mizerabilă a fost viața mea până acum, dar vreau atât de mult să fiu unul din urmașii Tăi.
    – Iată și răspunsul la întrebarea Mea!
    – Da?
    – Da, asta Îmi aduce Mie slavă : să am oameni ca TINE pe pământ, care Mă iubesc și care caută voia Mea în viața lor.
    – Doamne, abia aștept să văd ce poți face Tu din mine! Facă-se voia Ta în viața mea !!
    – Amin?
    – Amin, Doamne.
    – Așa să fie!

(DE VORBĂ CU DUMNEZEU - autor necunoscut; primită de la Viorel Gabor – Însemnări din vale nr. 47/2004; preluat din ziarul Viață și sănătate, nr. 92 / ianuarie 2004)
    Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    260
    Puncte
    17.950
    Nivel
    40
    Realizări:

Implicit

Povestea celor 4 lumânări

Patru lumanari ardeau incetisor, si daca ascultai cu atentie puteai chiar sa le auzi vorbind:
    Prima a spus:
    – Eu sunt Linistea. In ziua de astazi oamenii au uitat ca pot face parte din viata lor…
    Flacara s-a micsorat din ce in ce mai mult si s-a stins.

Apoi a vorbit cea de a doua:
    – Eu sunt Credinta. Oamenii spun ca pot sa traiasca foarte bine si fara mine, nu cred ca mai are vreun rost sa ard…
    Cand a terminat de vorbit, si aceasta s-a stins.

– Eu sunt Iubirea, a spus cea de a treia. Nu mai am putere sa ard, oamenii ma dau la o parte ca pe un lucru fara valoare, ei uita sa-i iubeasca chiar si pe cei mai apropiati oameni din viata lor…
    O adiere blanda care trecea pe langa ea a stins-o fara sa vrea.

Un copil a intrat in incaperea unde mai ardea o singura lumanare, si vazandu-le pe celelalte trei stinse, a inceput sa planga.
    -Voi ar trebui sa fiti mereu aprinse…

Cea de a patra lumanare i-a soptit usor:
    -Nu-ti fie frica, atat timp cat eu ard, le putem reaprinde pe celelalte. Eu sunt Speranta!
    Cu ajutorul ei, copilul le-a reaprins si pe celelalte.
    Flacara Sperantei sa arda mereu in sufletu tau…pentru ca tu sa ai o viata plina de Liniste, Credinta si Iubire!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    La 10 minute de Ploiesti poate 7
    Posturi
    683
    Puncte
    31.859
    Nivel
    54
    Puncte: 31.859, Nivel: 54
    Puncte: 31.859, Nivel: 54
    Progres nivel: 92%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 91
    Progres nivel: 92%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 91
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Missis Vezi Post
    – „Tatăl nostru care ești în ceruri…”
    – Da.
    – De ce mă întrerupi? Nu vezi că mă rog?
    – Bine, dar M-ai chemat.
    – Te-am chemat? Eu nu Te-am chemat, eu mă rog: „Tatăl nostru care ești în ceruri…”
    – Vezi? Iarăși M-ai chemat.

(DE VORBĂ CU DUMNEZEU - autor necunoscut; primită de la Viorel Gabor – Însemnări din vale nr. 47/2004; preluat din ziarul Viață și sănătate, nr. 92 / ianuarie 2004)
    http://vorbindcudumnezeu.com/
    -Partea intunecata greu de vazut este

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.598
    Puncte
    81.729
    Nivel
    88
    Puncte: 81.729, Nivel: 88
    Puncte: 81.729, Nivel: 88
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 221
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 221
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Micul Suflet

Odata ca niciodata, a existat un Suflet Mic, care i-a declarat lui Dumnezeu:
    – Stiu cine sunt!
    Si Dumnezeu a raspuns:
    – Ce-mi spui e minunat! Si cine esti tu?
    Micul suflet a strigat :
    – Eu sunt Lumina!
    Dumnezeu a zambit cu drag:
    – Ai dreptate! Esti, intr-adevar, Lumina.
    Micul Suflet era extrem de fericit; Tocmai deslusise misterul pe care intreg Regatul dorea sa-l descopere.
    – Uau ! spunea Micul Suflet, asta e grozav!
    Dar curand, doar a sti nu i-a mai fost suficient. Micul Suflet a inceput sa-si doreasca sa fie ceea ce tocmai descoperise ca este. Si astfel, Micul Suflet a mers din nou la Dumnezeu (ceea ce nu e deloc o idee rea pentru sufletelele care-si doresc sa fie Ceea ce Sunt cu Adevarat) si i-a spus :
    – Acum, ca stiu ce sunt, pot sa si fiu ceea ce sunt ?
    – Adica vrei sa FII Ceea ce ESTI cu Adevarat?, il intreba Dumnezeu.
    – Pai, raspunse el, una este sa stiu ce sunt, si cu totul alta e sa fiu ceea ce sunt. Vreau sa simt cum e sa fiu Lumina.
    – Dar tu chiar Esti Lumina!, ii raspunse Dumnezeu cu un zambet larg.
    – Intr-adevar! Dar eu chiar vreau sa simt cum e sa fii lumina, se tot plangea Micul Suflet.
    – Asa deci ?, raspunse Dumnezeu razand in barba-i, ar fi trebuit sa-mi dau seama de asta mai devreme, mereu ai fost un spirit aventuros.

Atunci privirea lui Dumnezeu se schimba :
    – Ar fi totusi un lucru.
    – Ce? intreba Sufletelul.
    – Pai, nu exista decat Lumina. Vezi tu, am creat doar ceea ce esti tu si, astfel, nu exista nici o modalitate prin care tu sa traiesti experienta a Ceea ce Esti, atata vreme cat nu exista opusul a ceea ce esti.
    – Adica ?, intraba confuz, Micul Suflet.
    – Hai sa ne gandim in felul urmator, ii spuse Dumnezeu: tu esti ca o lumanare in Soare. Esti acolo impreuna cu alte milioane, miliarde de lumanari, pentru a crea Soarele. Si Soarele nu ar fi el insusi fara de tine; el nu ar fi Soarele, fara una din lumanarile sale. Si fara tine, el nu ar mai fi Soarele, pentru ca nu ar mai straluci la fel de puternic. Deci, cum ai putea sa te cunosti pe tine insuti ca fiind Lumina, cand tu esti in Lumina?
    – Pai, ii raspunse Sufletelul, tu esti Dumnezeul, gandeste-te la o solutie. Dumnezeu zambi din nou si-i spuse :
    – Am gasit deja solutia. Pentru ca nu te poti vedea ca fiind Lumina, atata vreme cat tu esti in Lumina, atunci te vom inconjura cu intuneric.
    – Ce este intunericul ?, intreba Micul Suflet.
    – Este ceea ce tu nu esti.
    – Imi va fi frica de intuneric ?, intreba Micul Suflet.
    – Doar daca alegi tu sa-ti fie frica. Nu are, de fapt, de ce sa-ti fie teama, decat daca tu decizi asta. Vezi tu, noi ne jucam; doar ne prefacem ca e intuneric .
    – Aaa ! exclama Micul Suflet, deja m-am linistit.
    Apoi Dumnezeu ii explica faptul ca pentru a putea trai o experienta anume, va trebui sa apara exact opusul starii respective :
    – Si asta este un mare dar, pentru ca fara el, nu ai putea afla cum sunt toate de fapt. Nu ai putea sa cunosti Caldura, fara ajutorul Frigului, Sus fara Jos, Rapid fara Incet, Stanga fara Dreapta, Aici fara Acolo, Acum fara Atunci.

Si astfel, incheie Dumnezeu, sa nu ridici pumnul ori vocea impotriva intunericului, nici sa nu-l blestemi. In schimb, fii Lumina in Intuneric si nu te intrista din cauza lui. Atunci vei sti Cine Esti cu Adevarat si toti ceilalti vor sti asta. Lasa-ti Lumina sa straluceasca, pentru ca si ceilalti sa afle cat esti de special.
    – Vrei sa spui ca e in regula sa-i las pe cei din jurul meu sa vada cat de special sunt?, intreba Micul Suflet.
    – Bine-nteles! raspunse Dumnezeu razand; este perfect in regula!

Dar aminteste-ti ca „special” nu inseamna „mai bun”. Totii sunt speciali, fiecare in felul sau. Desi multi dintre ei au uitat lucrul acesta. Isi vor da seama ca este in ordine sa se considere si ei speciali la randul lor, doar atunci cand tu vei reusi sa accepti ca tu esti special.

– Minunat !, radea Micul Suflet sarind in sus de bucurie, pot sa fiu oricat de special imi doresc!
    – Si poti sa incepi lucrul acesta, chiar acum! ,ii mai spuse Dumnezeu, care dansa de bucurie, impreuna cu Micul Suflet. Apoi, il intreba :
    – In ce mod iti doresti tu sa fii special ?
    – Nu inteleg. raspunse Micul Suflet.
    – Pai, a fi Lumina inseamna a fi special, si a fi special are multe aspecte. Este special sa fii bun. Este special sa fii bland. Este special sa fii creativ. Este special sa fii rabdator. Poti sa-mi spui in ce fel ai mai putea sa fii special?

Micul Suflet a ramas tacut pentru un moment :

– Ma pot gandi la multe feluri de a fi special!, exclama Micul Suflet. Este special sa fii de ajutor. Este special sa fii darnic. Este special sa fii prietenos. Este special sa fii bun fata de altii.
    – Intr-adevar, ii raspunse Dumnezeu, iar tu poti sa fii toate acestea, sau orice parte iti doresti, oricand! Asta inseamna sa fii Lumina.
    – Stiu! Stiu! Stiu ce vreau sa fiu! striga Micul Suflet cu mult entuziasm, vreau sa fiu special, fiind iertator. E ceva special sa ierti?

– O, da! e foarte special.
    – Ce bine! Asta vreau sa fiu! Vreau sa fiu iertator! Vreau sa traiesc experienta a ce inseamna sa fii iertator.
    – Bun, spuse Dumnezeu, dar inainte ar trebui sa stii ceva. Micul Suflet devenea putin nerabdator. Parea ca mereu apar unele complicatii.
    – Ce anume ar trebui sa stiu ?, ofta Micul Suflet.
    – Nu ai pe cine sa ierti.
    – Nimeni? Micul Suflet abia putea crede asta.
    – Nimeni! raspunse Dumnezeu. Tot ce am creat este perfect.
    Nu exista nici macar un suflet in toata creatia care sa fie mai putin decat perfect. Uita-te in jurul tau!

Abia atunci observa Micul Suflet marea multime ce se adunase in jur. O multime de suflete venisera din toata imparatia, pentru ca se raspandise vorba cum ca Micul Suflet purta aceasta conversatie cu Dumnezeu si cu totii erau curiosi sa o auda. Privind in jurul lui, Micul Suflet a trebuit sa-i dea dreptate: nu exista nimeni mai putin minunat, mai putin magnific, mai putin perfect decat el insusi.

Atat de minunata si stralucitoare era multimea din jur, incat Micul Suflet abia o putea privi.

– Atunci pe cine ai putea ierta ?, intreba Dumnezeu.
    – Of! Nu va mai fi deloc distractiv, se imbufna Micul Suflet. Imi doream sa traiesc experienta iertarii. Doream sa aflu cat e de special sa fii iertator.

Si astfel Micul Suflet tocmai aflase cum e sa fii trist.
    Dar chiar atunci, un Suflet Prietenos iesi din multime si se apropie.
    – Nu te intrista Suflet Micut, ii spuse Sufletul cel Prietenos, te voi ajuta eu.
    – Da ?!?, se lumina Micul Suflet, dar cum?
    – Iti voi aduce pe cineva pe care sa ierti.
    – Poti face tu acest lucru ?

– Cu siguranta! ciripi Sufletul cel Prietenos, pot sa apar in viata ta urmatoare si sa ma comport in asa fel, incat tu sa ai pe cine ierta.
    – Dar de ce? De ce ai face lucrul acesta?, intreba Micul Suflet. Tu, care esti o fiinta atat de perfecta! Tu, care vibrezi atat de putermic, incat abia te pot privi. Ce te-ar putea face sa vrei sa-ti incetinesti vibratia atat de mult, incat Lumina pe care o radiezi acum sa se transforme intr-un Intuneric dens ?
    Ce te-ar putea face, pe tine – care esti atat de usor, incat dansezi deaspura stelelor si te misti prin imparatie cu viteza gandului sa apari in viata mea si sa comiti astfel de lucruri ?

Micul Suflet fu suprins de raspuns.
    – Nu fi atat de mirat, spuse Sufletul cel Prietenos, si tu ai facut acelasi lucru pentru mine. Nu-ti amintesti? Ohooo, am dansat de multe ori impreuna, noi doi. Am dansat impreuna de-a lungul veacurilor. Ne-am jucat impreuna de multe ori si in multe locuri. Tu doar nu-ti amintesti. Am fost amandoi un Tot. Impreuna am fost Sus-ul si Jos-ul, Stanga si Dreapta, Aici si Acolo, Acum si Atunci. Am fost Femeia si Barbatul, Bunul si Raul, am fost amandoi si Victima si Agresorul.
    Astfel ne-am intalnit de nenumarate ori, noi doi, fiecare aducandu-i celuilalt exact ceea ce avea nevoie pentru a putea trai experienta a Ceea ce Suntem cu Adevarat.
    Sufletul cel Prietenos explica mai departe :
    – Voi veni in viata ta urmatoare si voi fi „cel rau” de data asta. Iti voi face niste lucruri groaznice, si abia atunci tu vei putea trai experienta a ceea ce inseamna sa fii Cel care Iarta.
    – Dar ce anume imi vei face de va fi atat de inspaimantator?, intreba
    Micul Suflet, putin speriat.
    – Pai, ne vom gandi noi impreuna la ceva, raspunse Sufletul cel Prietenos, facandu-i un semn cu ochiul. Sufletul cel Prietenos devenise deodata serios si spuse cu o voce slaba:
    – Ai avut dreptate inainte, sa stii.
    – La ce te referi ?
    – Va trebui sa-mi incetinesc vibratiile si sa devin violent, pentru a putea face toate aceste lucruri nu prea placute. Va trebui sa ma prefac ca sunt cineva foarte diferit de ceea ce sunt de fapt.

As avea o favoare sa-ti cer.
    – Cere-mi orice!, striga Micul Suflet, incepand sa danseze si sa cante: Voi putea fi Iertator! Voi putea fi Iertator!
    Atunci Micul Suflet observa ca Sufletul cel Prietenos ramase foarte tacut.
    – Ce anume doresti sa-mi ceri? Ce as putea sa fac pentru tine? Esti un inger ca faci toate acestea pentru mine.
    – Bine-nteles ca Sufletul cel Prietenos este un inger, interveni
    Dumnezeu. Toti sunt ingeri. Eu va trimit numai ingeri.

Si atunci Micul Suflet nu-si dorui nimic mai mult decat sa indeplineasca dorinta prietenului sau:
    – Ce pot sa fac pentru tine ?
    Sufletul cel Prietenos raspunse:
    – Atunci cand te voi lovi si te voi izbi. In momentele in care iti voi face cele mai groaznice lucruri pe care ai putea sa ti le imaginezi, in chiar acel moment, aminteste-ti te rog …..Cine Sunt cu Adevarat.

– Oooo, imi voi aminti!, plangea Micul Suflet, iti promit! Mi te voi aminti exact asa cum esti acum, aici.
    – Bine, raspunse Prietenul sau, pentru ca, vezi tu, eu ma voi preface atat de bine, incat voi uita si eu la randul meu. Si daca nu iti vei aminti tu cine Sunt cu Adevarat, s-ar putea sa nu mai fiu in stare sa-mi reamintesc pentru o perioada lunga de timp.
    Si daca uit Cine Sunt, s-ar putea ca si tu sa uiti Cine Esti.
    Si astfel vom fi amandoi pierduti.
    Va fi nevoie ca un alt suflet sa vina si sa ne aminteasca amandurora Cine Suntem.

– Nu, nu vom uita, ii promise Micul Suflet, iti voi reaminti eu. Si iti voi multumi ca mi-ai adus acest dar – sansa de a trai experienta a Cine Sunt cu Adevarat. Si astfel, cei doi cazusera de acord. Micul Suflet isi incepuse noua viata, emotionat sa fie Lumina, ceea ce era foarte special si entuziasmat sa faca parte din acel ceva foarte special, numit Iertare.

Micul Suflet astepta cu nerabdare sa fie in stare sa traiasca experienta Iertarii si sa-i multumeasca oricarui suflet care facea ca acest lucru sa fie posibil. Si, ori de cate ori un nou suflet aparea in preajma lui – chiar daca acel nou suflet ii aducea bucurie ori tristete – dar mai ales daca ii aducea tristete – Micul Suflet isi amintea ce-i spusese Dumnezeu:

– Adu-ti aminte: eu va trimit numai ingeri.

( extras din ” The Little Soul and The Sun”- Neale Donald Walsch, traducere de Ana Nicolai )

https://pansamentspiritual.wordpress.../micul-suflet/

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.032
    Puncte
    28.663
    Nivel
    52
    Puncte: 28.663, Nivel: 52
    Progres nivel: 2%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.087
    Progres nivel: 2%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.087
    Activitate globală: 49,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de dona Vezi Post
    Micul Suflet

Odata ca niciodata, a existat un Suflet Mic, care i-a declarat lui Dumnezeu:
    – Stiu cine sunt!
    Si Dumnezeu a raspuns:
    – Ce-mi spui e minunat! Si cine esti tu?
    Micul suflet a strigat :
    – Eu sunt Lumina!
    Dumnezeu a zambit cu drag:
    – Ai dreptate! Esti, intr-adevar, Lumina.
    Micul Suflet era extrem de fericit; Tocmai deslusise misterul pe care intreg Regatul dorea sa-l descopere.
    – Uau ! spunea Micul Suflet, asta e grozav!
    Dar curand, doar a sti nu i-a mai fost suficient. Micul Suflet a inceput sa-si doreasca sa fie ceea ce tocmai descoperise ca este. Si astfel, Micul Suflet a mers din nou la Dumnezeu (ceea ce nu e deloc o idee rea pentru sufletelele care-si doresc sa fie Ceea ce Sunt cu Adevarat) si i-a spus :
    – Acum, ca stiu ce sunt, pot sa si fiu ceea ce sunt ?
    – Adica vrei sa FII Ceea ce ESTI cu Adevarat?, il intreba Dumnezeu.
    – Pai, raspunse el, una este sa stiu ce sunt, si cu totul alta e sa fiu ceea ce sunt. Vreau sa simt cum e sa fiu Lumina.
    – Dar tu chiar Esti Lumina!, ii raspunse Dumnezeu cu un zambet larg.
    – Intr-adevar! Dar eu chiar vreau sa simt cum e sa fii lumina, se tot plangea Micul Suflet.
    – Asa deci ?, raspunse Dumnezeu razand in barba-i, ar fi trebuit sa-mi dau seama de asta mai devreme, mereu ai fost un spirit aventuros.

Atunci privirea lui Dumnezeu se schimba :
    – Ar fi totusi un lucru.
    – Ce? intreba Sufletelul.
    – Pai, nu exista decat Lumina. Vezi tu, am creat doar ceea ce esti tu si, astfel, nu exista nici o modalitate prin care tu sa traiesti experienta a Ceea ce Esti, atata vreme cat nu exista opusul a ceea ce esti.
    – Adica ?, intraba confuz, Micul Suflet.
    – Hai sa ne gandim in felul urmator, ii spuse Dumnezeu: tu esti ca o lumanare in Soare. Esti acolo impreuna cu alte milioane, miliarde de lumanari, pentru a crea Soarele. Si Soarele nu ar fi el insusi fara de tine; el nu ar fi Soarele, fara una din lumanarile sale. Si fara tine, el nu ar mai fi Soarele, pentru ca nu ar mai straluci la fel de puternic. Deci, cum ai putea sa te cunosti pe tine insuti ca fiind Lumina, cand tu esti in Lumina?
    – Pai, ii raspunse Sufletelul, tu esti Dumnezeul, gandeste-te la o solutie. Dumnezeu zambi din nou si-i spuse :
    – Am gasit deja solutia. Pentru ca nu te poti vedea ca fiind Lumina, atata vreme cat tu esti in Lumina, atunci te vom inconjura cu intuneric.
    – Ce este intunericul ?, intreba Micul Suflet.
    – Este ceea ce tu nu esti.
    – Imi va fi frica de intuneric ?, intreba Micul Suflet.
    – Doar daca alegi tu sa-ti fie frica. Nu are, de fapt, de ce sa-ti fie teama, decat daca tu decizi asta. Vezi tu, noi ne jucam; doar ne prefacem ca e intuneric .
    – Aaa ! exclama Micul Suflet, deja m-am linistit.
    Apoi Dumnezeu ii explica faptul ca pentru a putea trai o experienta anume, va trebui sa apara exact opusul starii respective :
    – Si asta este un mare dar, pentru ca fara el, nu ai putea afla cum sunt toate de fapt. Nu ai putea sa cunosti Caldura, fara ajutorul Frigului, Sus fara Jos, Rapid fara Incet, Stanga fara Dreapta, Aici fara Acolo, Acum fara Atunci.

Si astfel, incheie Dumnezeu, sa nu ridici pumnul ori vocea impotriva intunericului, nici sa nu-l blestemi. In schimb, fii Lumina in Intuneric si nu te intrista din cauza lui. Atunci vei sti Cine Esti cu Adevarat si toti ceilalti vor sti asta. Lasa-ti Lumina sa straluceasca, pentru ca si ceilalti sa afle cat esti de special.
    – Vrei sa spui ca e in regula sa-i las pe cei din jurul meu sa vada cat de special sunt?, intreba Micul Suflet.
    – Bine-nteles! raspunse Dumnezeu razand; este perfect in regula!

Dar aminteste-ti ca „special” nu inseamna „mai bun”. Totii sunt speciali, fiecare in felul sau. Desi multi dintre ei au uitat lucrul acesta. Isi vor da seama ca este in ordine sa se considere si ei speciali la randul lor, doar atunci cand tu vei reusi sa accepti ca tu esti special.

– Minunat !, radea Micul Suflet sarind in sus de bucurie, pot sa fiu oricat de special imi doresc!
    – Si poti sa incepi lucrul acesta, chiar acum! ,ii mai spuse Dumnezeu, care dansa de bucurie, impreuna cu Micul Suflet. Apoi, il intreba :
    – In ce mod iti doresti tu sa fii special ?
    – Nu inteleg. raspunse Micul Suflet.
    – Pai, a fi Lumina inseamna a fi special, si a fi special are multe aspecte. Este special sa fii bun. Este special sa fii bland. Este special sa fii creativ. Este special sa fii rabdator. Poti sa-mi spui in ce fel ai mai putea sa fii special?

Micul Suflet a ramas tacut pentru un moment :

– Ma pot gandi la multe feluri de a fi special!, exclama Micul Suflet. Este special sa fii de ajutor. Este special sa fii darnic. Este special sa fii prietenos. Este special sa fii bun fata de altii.
    – Intr-adevar, ii raspunse Dumnezeu, iar tu poti sa fii toate acestea, sau orice parte iti doresti, oricand! Asta inseamna sa fii Lumina.
    – Stiu! Stiu! Stiu ce vreau sa fiu! striga Micul Suflet cu mult entuziasm, vreau sa fiu special, fiind iertator. E ceva special sa ierti?

– O, da! e foarte special.
    – Ce bine! Asta vreau sa fiu! Vreau sa fiu iertator! Vreau sa traiesc experienta a ce inseamna sa fii iertator.
    – Bun, spuse Dumnezeu, dar inainte ar trebui sa stii ceva. Micul Suflet devenea putin nerabdator. Parea ca mereu apar unele complicatii.
    – Ce anume ar trebui sa stiu ?, ofta Micul Suflet.
    – Nu ai pe cine sa ierti.
    – Nimeni? Micul Suflet abia putea crede asta.
    – Nimeni! raspunse Dumnezeu. Tot ce am creat este perfect.
    Nu exista nici macar un suflet in toata creatia care sa fie mai putin decat perfect. Uita-te in jurul tau!

Abia atunci observa Micul Suflet marea multime ce se adunase in jur. O multime de suflete venisera din toata imparatia, pentru ca se raspandise vorba cum ca Micul Suflet purta aceasta conversatie cu Dumnezeu si cu totii erau curiosi sa o auda. Privind in jurul lui, Micul Suflet a trebuit sa-i dea dreptate: nu exista nimeni mai putin minunat, mai putin magnific, mai putin perfect decat el insusi.

Atat de minunata si stralucitoare era multimea din jur, incat Micul Suflet abia o putea privi.

– Atunci pe cine ai putea ierta ?, intreba Dumnezeu.
    – Of! Nu va mai fi deloc distractiv, se imbufna Micul Suflet. Imi doream sa traiesc experienta iertarii. Doream sa aflu cat e de special sa fii iertator.

Si astfel Micul Suflet tocmai aflase cum e sa fii trist.
    Dar chiar atunci, un Suflet Prietenos iesi din multime si se apropie.
    – Nu te intrista Suflet Micut, ii spuse Sufletul cel Prietenos, te voi ajuta eu.
    – Da ?!?, se lumina Micul Suflet, dar cum?
    – Iti voi aduce pe cineva pe care sa ierti.
    – Poti face tu acest lucru ?

– Cu siguranta! ciripi Sufletul cel Prietenos, pot sa apar in viata ta urmatoare si sa ma comport in asa fel, incat tu sa ai pe cine ierta.
    – Dar de ce? De ce ai face lucrul acesta?, intreba Micul Suflet. Tu, care esti o fiinta atat de perfecta! Tu, care vibrezi atat de putermic, incat abia te pot privi. Ce te-ar putea face sa vrei sa-ti incetinesti vibratia atat de mult, incat Lumina pe care o radiezi acum sa se transforme intr-un Intuneric dens ?
    Ce te-ar putea face, pe tine – care esti atat de usor, incat dansezi deaspura stelelor si te misti prin imparatie cu viteza gandului sa apari in viata mea si sa comiti astfel de lucruri ?

Micul Suflet fu suprins de raspuns.
    – Nu fi atat de mirat, spuse Sufletul cel Prietenos, si tu ai facut acelasi lucru pentru mine. Nu-ti amintesti? Ohooo, am dansat de multe ori impreuna, noi doi. Am dansat impreuna de-a lungul veacurilor. Ne-am jucat impreuna de multe ori si in multe locuri. Tu doar nu-ti amintesti. Am fost amandoi un Tot. Impreuna am fost Sus-ul si Jos-ul, Stanga si Dreapta, Aici si Acolo, Acum si Atunci. Am fost Femeia si Barbatul, Bunul si Raul, am fost amandoi si Victima si Agresorul.
    Astfel ne-am intalnit de nenumarate ori, noi doi, fiecare aducandu-i celuilalt exact ceea ce avea nevoie pentru a putea trai experienta a Ceea ce Suntem cu Adevarat.
    Sufletul cel Prietenos explica mai departe :
    – Voi veni in viata ta urmatoare si voi fi „cel rau” de data asta. Iti voi face niste lucruri groaznice, si abia atunci tu vei putea trai experienta a ceea ce inseamna sa fii Cel care Iarta.
    – Dar ce anume imi vei face de va fi atat de inspaimantator?, intreba
    Micul Suflet, putin speriat.
    – Pai, ne vom gandi noi impreuna la ceva, raspunse Sufletul cel Prietenos, facandu-i un semn cu ochiul. Sufletul cel Prietenos devenise deodata serios si spuse cu o voce slaba:
    – Ai avut dreptate inainte, sa stii.
    – La ce te referi ?
    – Va trebui sa-mi incetinesc vibratiile si sa devin violent, pentru a putea face toate aceste lucruri nu prea placute. Va trebui sa ma prefac ca sunt cineva foarte diferit de ceea ce sunt de fapt.

As avea o favoare sa-ti cer.
    – Cere-mi orice!, striga Micul Suflet, incepand sa danseze si sa cante: Voi putea fi Iertator! Voi putea fi Iertator!
    Atunci Micul Suflet observa ca Sufletul cel Prietenos ramase foarte tacut.
    – Ce anume doresti sa-mi ceri? Ce as putea sa fac pentru tine? Esti un inger ca faci toate acestea pentru mine.
    – Bine-nteles ca Sufletul cel Prietenos este un inger, interveni
    Dumnezeu. Toti sunt ingeri. Eu va trimit numai ingeri.

Si atunci Micul Suflet nu-si dorui nimic mai mult decat sa indeplineasca dorinta prietenului sau:
    – Ce pot sa fac pentru tine ?
    Sufletul cel Prietenos raspunse:
    – Atunci cand te voi lovi si te voi izbi. In momentele in care iti voi face cele mai groaznice lucruri pe care ai putea sa ti le imaginezi, in chiar acel moment, aminteste-ti te rog …..Cine Sunt cu Adevarat.

– Oooo, imi voi aminti!, plangea Micul Suflet, iti promit! Mi te voi aminti exact asa cum esti acum, aici.
    – Bine, raspunse Prietenul sau, pentru ca, vezi tu, eu ma voi preface atat de bine, incat voi uita si eu la randul meu. Si daca nu iti vei aminti tu cine Sunt cu Adevarat, s-ar putea sa nu mai fiu in stare sa-mi reamintesc pentru o perioada lunga de timp.
    Si daca uit Cine Sunt, s-ar putea ca si tu sa uiti Cine Esti.
    Si astfel vom fi amandoi pierduti.
    Va fi nevoie ca un alt suflet sa vina si sa ne aminteasca amandurora Cine Suntem.

– Nu, nu vom uita, ii promise Micul Suflet, iti voi reaminti eu. Si iti voi multumi ca mi-ai adus acest dar – sansa de a trai experienta a Cine Sunt cu Adevarat. Si astfel, cei doi cazusera de acord. Micul Suflet isi incepuse noua viata, emotionat sa fie Lumina, ceea ce era foarte special si entuziasmat sa faca parte din acel ceva foarte special, numit Iertare.

Micul Suflet astepta cu nerabdare sa fie in stare sa traiasca experienta Iertarii si sa-i multumeasca oricarui suflet care facea ca acest lucru sa fie posibil. Si, ori de cate ori un nou suflet aparea in preajma lui – chiar daca acel nou suflet ii aducea bucurie ori tristete – dar mai ales daca ii aducea tristete – Micul Suflet isi amintea ce-i spusese Dumnezeu:

– Adu-ti aminte: eu va trimit numai ingeri.

( extras din ” The Little Soul and The Sun”- Neale Donald Walsch, traducere de Ana Nicolai )

https://pansamentspiritual.wordpress.../micul-suflet/

Foarte MISCATOR acest dialog, am simtit anumite emotii..
    42. Iisus a spus: Fiţi trecători43...27. Dacă nu veţi posti de lumea [aceasta], nu veţi afla împărăţia.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    260
    Puncte
    17.950
    Nivel
    40
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    Probabil, pentru ca se apropie foarte mult de adevar.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.327
    Puncte
    97.699
    Nivel
    97
    Puncte: 97.699, Nivel: 97
    Puncte: 97.699, Nivel: 97
    Progres nivel: 33%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.351
    Progres nivel: 33%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.351
    Activitate globală: 24,0%
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    MISCATOR ai scris cu majuscule, insa anumite ai scris cu minuscule, lasand sa se inteleaga... orice, din moment ce Scriptura(care face referire la emotii) spui ca e buna de aprins focul(la nevoie).
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.032
    Puncte
    28.663
    Nivel
    52
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    MISCATOR ai scris cu majuscule, insa anumite ai scris cu minuscule, lasand sa se inteleaga... orice, din moment ce Scriptura(care face referire la emotii) spui ca e buna de aprins focul(la nevoie).

ai inceput sa devii amuzant, chiar!
    42. Iisus a spus: Fiţi trecători43...27. Dacă nu veţi posti de lumea [aceasta], nu veţi afla împărăţia.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.032
    Puncte
    28.663
    Nivel
    52
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post

Tot ce este pamantesc este o mare mascarada facuta sa mentina omenirea intr-o IGNORANTA totala..incepand cu scoala (istoria de exemplu se gaseste in interiorul fiecarei FIINTE(trebuie doar accesata), nu intr-un manual scolar smenit de invingator), pana la parada "rastignirii" lui Iisus.
    MAREA TAINA a celor care controleaza Omenirea (reptilieni, Zeii Creatori), este ca ; GANDUL este CREATOR, ca fiecare in parte isi produce VIITORUL, iar TOTII laolalta produc aceasta Realitate numita Matrix.
    Arata-mi unde scrie in scriptura ca ; gandul este creator si promit sa nu mai aprind focul cu ea(la nevoie).
    Cum spuneam si altadata multi Zeii Creatori se hranesc cu emotiile noastre, iar cei care conduc in prezent lumea se hranesc cu emotiile noastre de FRICA si derivatele sale.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •