Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789
Rezultate 81 la 90 din 90

Subiect: ...de suflet...

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.874
    Puncte
    165.285
    Nivel
    100
    Puncte: 165.285, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 93,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    Arata-mi unde scrie in scriptura ca ; gandul este creator si promit sa nu mai aprind focul cu ea(la nevoie).
    "Dacă veţi avea credinţă în voi cât un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă. "

Evanghelia dupa Matei/ cap. 17/ 20
    http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=17

Nu fii atat de vehement in ce spui, caci e posibil ca din varful dealului sa vezi doar varful iar ce e jos, din ratiuni divine, sa-ti fie vazului mult prea mic!

Nu uita ca absolut tot ce se petrece, de la Zeii creatori si pana la umila si harnica furnica, este din voia Domnului Celui mare, despre care vorbim de fapt.
    In varful piramidei este El. Apoi( nu mai adaug mecanismul) a ingaduit absolut tot ce a decurs de la voia Sa incolo. Pana la Cuvant, a fost voia Sa.
    Cine ne-a creat pe noi, din ce motive, nici nu mai conteaza. La rândul nostru deja si noi " cream" ( vai mama noastra!) Important este ca absolut totul in jur, din toate timpurile, universale, se misca din voia Sa, dupa Legile Sale, etc.....
    Si mai adu-ti aminte ca totul in afara e oglinda noastra. Chiar nu e nimeni de vina daca acest " cos urat" care se vede in oglinda nu e inlaturat ci persista...
    Începem cu noi iar oglinda ne va arata o fata curata. Cândva, va fi si asta.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.032
    Puncte
    28.663
    Nivel
    52
    Puncte: 28.663, Nivel: 52
    Progres nivel: 2%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.087
    Progres nivel: 2%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.087
    Activitate globală: 49,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    "Dacă veţi avea credinţă în voi cât un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă. "

Evanghelia dupa Matei/ cap. 17/ 20
    http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=17

Nu fii atat de vehement in ce spui, caci e posibil ca din varful dealului sa vezi doar varful iar ce e jos, din ratiuni divine, sa-ti fie vazului mult prea mic!

Nu uita ca absolut tot ce se petrece, de la Zeii creatori si pana la umila si harnica furnica, este din voia Domnului Celui mare, despre care vorbim de fapt.
    In varful piramidei este El. Apoi( nu mai adaug mecanismul) a ingaduit absolut tot ce a decurs de la voia Sa incolo. Pana la Cuvant, a fost voia Sa.
    Cine ne-a creat pe noi, din ce motive, nici nu mai conteaza. La rândul nostru deja si noi " cream" ( vai mama noastra!) Important este ca absolut totul in jur, din toate timpurile, universale, se misca din voia Sa, dupa Legile Sale, etc.....
    Si mai adu-ti aminte ca totul in afara e oglinda noastra. Chiar nu e nimeni de vina daca acest " cos urat" care se vede in oglinda nu e inlaturat ci persista...
    Începem cu noi iar oglinda ne va arata o fata curata. Cândva, va fi si asta.
    "Voia celui de sus" ...o alta implementare in acest Matrix(ca sa fiu mai bland)..unde era cel de sus cand se omorau ca ....?

Am inceput de pe drum sa urc dealul, daca te intereseaza drumul parcurs..
    42. Iisus a spus: Fiţi trecători43...27. Dacă nu veţi posti de lumea [aceasta], nu veţi afla împărăţia.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.874
    Puncte
    165.285
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Nu putem da vina pe Doamne-Doamne pt. toate prostiile facute de noi. El a lasat Legile, Poruncile care trebuie respectate. Asa cum nu e El e de vina daca ai trecut pe stop strada si ai fost accidentat. Existau niste reguli, marcaje, care trebuiau respectate.
    Repet a mia oara: nu putem da vina pe altii / pe El pt. prostiile noastre. Pana la D-zeu, ne-a facem cu mana noastra.

Cat despre deal, stiu si-mi si imaginez munca ta de-o viata. Problema care se naste de aici este sa nu UITI cum e pe drum.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.032
    Puncte
    28.663
    Nivel
    52
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Nu putem da vina pe Doamne-Doamne pt. toate prostiile facute de noi. El a lasat Legile, Poruncile care trebuie respectate. Asa cum nu e El e de vina daca ai trecut pe stop strada si ai fost accidentat. Existau niste reguli, marcaje, care trebuiau respectate.
    Repet a mia oara: nu putem da vina pe altii / pe El pt. prostiile noastre. Pana la D-zeu, ne-a facem cu mana noastra.

Cat despre deal, stiu si-mi si imaginez munca ta de-o viata. Problema care se naste de aici este sa nu UITI cum e pe drum.
    Nu ai idee cate masinarii si entitati rauvoitoare ne controleaza mentalul/Constiinta Colectiva..cate entitati se hranesc pe spatele nostru din emanatiile noastre de frica.
    In momentul cad se iveste frica dispare GANDUL CREATOR.. cate masinarii ne blocheaza CREATIA particulara..ce facem noi in joaca cu religiile, care este mai buna sau nu..in joaca care este mai competent in societate, care detine un titlu mai mare, nu suntem mai departe de; "broasca din canal".
    Nu exista aparat electrocasnic care sa nu ne bruieze evolutia spirituala, televiziuni, birouri..toate folosesc mesaje subliminale: "munceste, fi ascultator.."
    42. Iisus a spus: Fiţi trecători43...27. Dacă nu veţi posti de lumea [aceasta], nu veţi afla împărăţia.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.874
    Puncte
    165.285
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Tocmai aici e lupta dintre " bine si rau". Cu cat suntem mai tari si depunem efort, cu cat devenim insasi esenta in sine, cu atat ne inaltam si blocam accesul " mititeilor"....

Dintre cei care muncesc sa faca ceva pt. ei, ceilalti si fiinta lor, am intalnit doua tipuri de oameni: unii incearca sa devina cum isi doresc, altii deja sunt ceea ce e necesar. E fantastic sa vezi cum aluatul difera si el; exista oameni care doresc sa se inobileze si oameni care sunt deja nobili, prin esenta lor.
    Apoi oameni care se straduiesc dar nu reusesc, pt. ca nu inteleg ce e de facut si oameni care fac deja, firesc, pt .ca au acceptul divin si pt. ca au muncit.
    Si multe altele...de suflet.
    Ioana Frandes

C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.032
    Puncte
    28.663
    Nivel
    52
    Realizări:

Implicit

Tocmai aici e lupta dintre " bine si rau". Cu cat suntem mai tari si depunem efort, cu cat devenim insasi esenta in sine, cu atat ne inaltam si blocam accesul " mititeilor"....

Dintre cei care muncesc sa faca ceva pt. ei, ceilalti si fiinta lor, am intalnit doua tipuri de oameni: unii incearca sa devina cum isi doresc, altii deja sunt ceea ce e necesar. E fantastic sa vezi cum aluatul difera si el; exista oameni care doresc sa se inobileze si oameni care sunt deja nobili, prin esenta lor.
    Apoi oameni care se straduiesc dar nu reusesc, pt. ca nu inteleg ce e de facut si oameni care fac deja, firesc, pt .ca au acceptul divin si pt. ca au muncit.
    Si multe altele...de suflet.

Trebuie schimbat canalul pentru a nu mai fi "vaci cuminti la pasune".

E foarte interesanta observatia ta..face parte din realul inconjurator " E fantastic sa vezi cum aluatul difera si el; exista oameni care doresc sa se inobileze si oameni care sunt deja nobili, prin esenta lor. Apoi oameni care se straduiesc dar nu reusesc, pt. ca nu inteleg ce e de facut si oameni care fac deja, firesc, pt .ca au acceptul divin si pt. ca au muncit. "

Saptamana trecuta am auzit o duma si am ras cateva zile...O "doamna" Romanca de prin Italia si-a luat un audi Q5, iar pe parbrizul din spate si-a scris;

"Sunt o Doamna...ce PLM."
    Ultima modificare făcută de Ator; 02-May-2018 la 10:18 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.327
    Puncte
    97.699
    Nivel
    97
    Puncte: 97.699, Nivel: 97
    Puncte: 97.699, Nivel: 97
    Progres nivel: 33%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.351
    Progres nivel: 33%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.351
    Activitate globală: 24,0%
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Arata-mi unde scrie in scriptura ca ; gandul este creator si promit sa nu mai aprind focul cu ea(la nevoie).
    Tu pui ghilimele la toate gandurile tale si spui ca le-a zis Iisus, iar acum vrei si sa ti le localizez in Scriptura?

Cum spuneam si altadata multi Zeii Creatori se hranesc cu emotiile noastre, iar cei care conduc in prezent lumea se hranesc cu emotiile noastre de FRICA si derivatele sale.
    Astea erau "anumitele" emotii MUSCATOARE?
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.032
    Puncte
    28.663
    Nivel
    52
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    Tu pui ghilimele la toate gandurile tale si spui ca le-a zis Iisus, iar acum vrei si sa ti le localizez in Scriptura?

Astea erau "anumitele" emotii MUSCATOARE?

Nae, Fratele meu, crede-ma ca nu simt nevoia sa ma identific cu fiecare cuvant si ultima gaselnita gramaticala a acestei lumii, de aceea eu scriu doar ceea ce-mi aduc aminte, dar asta nu inseamna ca nu exista acel text(celor interesati si cei in gamba se pot documenta singuri).

Cred ca am sa te ajut tot eu..Mi-am adus aminte ca intr-o carte a lui Neville Goddard ; "Cum sa-ti intrupezi dorintele" (parca), am gasit un un pasaj unde Iisus spunea sa ne rugam ca si cum acel lucru ar exista deja(nu stiu daca si vaticanul a permis aceasta informatie in biblie.

Despre emotii...energiainformationala la care sunteti conectati (ne raportam doar la crestinism), nu va permite sa intelegeti nici ceea ce cititi, dar sa mai aveti si emotii MUSCATOARE.
    Ultima modificare făcută de Ator; 10-May-2018 la 10:01 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    261
    Puncte
    17.955
    Nivel
    40
    Puncte: 17.955, Nivel: 40
    Progres nivel: 89%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 95
    Progres nivel: 89%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 95
    Activitate globală: 31,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

Discuția dintre 2 îngeri. O pildă captivantă, care îți va deschide ochii la oportunitățile vieții

Gândirea noastră ne influențează destinul. Cât de mult nu am vrea să credem în asta, dar atunci când ne gândim la rău, răul nu întârzie să apară, pentru că Universul ne îndeplinește dorințele și gândurile.
    O discuție dintre doi îngeri.Cel cu experiență se uită serios la cel începător.
    -Raportează. Pe scurt.
    -E viu. Merge la serviciu. Speră la ceva.
    -La ce?
    -Greu de spus. I-am arătat de 2 ori un vis fericit, nu l-a văzut. Spune că obosește la serviciu.
    -Și la serviciu cum e?
    -Nimic deosebit. Conducere. Grabă. Fumat. Bârfe.
    -Conducerea e severă?
    -Obișnuită. Ca la toți. Dar se teme nu știu de ce…
    -I-ai alungat fricile?
    -Desigur. Încă în drum spre oficiu. Am dat din aripi deasupra capului și am alungat norii. Am fost nevoit să-i dau una după ceafă, ca să vadă soarele.
    -O necunoscută drăguță pe drum? Pe tocuri. Cu un miros ademenitor?
    -Sigur… I-am făcut să se lovească nas în nas la intrarea în metrou.
    -Și?
    -Nimic. A zis „scuze” și a revenit la gândurile sale.
    -După serviciu ce face?
    -Magazin. Televizor.Vesela. Internet. Somn.
    -I-ai stricat televizorul?
    -Da. Și-a cumpărat altul.
    -I-ai deconectat internetul?
    -De 5 ori. A început să stea la serviciu până târziu.
    -Iar în week-end?
    -Doarme până la masă. Face curățenie. Seara iese cu prietenii, discută despre nimic, bea mult. Vine la miez de noapte. A doua zi suferă de mahmureală în fața televizorului sau a laptopului.
    -Și ea?
    -Ea locuiește în același cartier. Merg la același supermarket.
    -I-ai pus să stea în aceeași coadă?
    -Desigur. Și la stație.
    -Le-ai verificat compatibilitatea destinelor?
    -Da. Sunt compatibili. Le-am încercat pe toate. E o misiune imposibilă.
    -Am înțeles. Unde e lista ta de remedii extraputernice?
    -Iată, șefu. Gripă cu febră și halucinații. Luxație, fractură de os. Accident de mașină. Faliment. Incendiu. Proteste. Criză financiară. Război civil…
    -Suficient. În numele dragostei, primește permisiunea pentru măsurile extreme. Numai să alegi doar una.
    -Am înțeles!

Morala: observă și folosește toate oportunitățile pe care ți le oferă Cel de sus, atunci îngerul tău nu va fi nevoit să recurgă la măsuri extreme.
    Ultima modificare făcută de Missis; 10-May-2018 la 06:19 PM.
    Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    261
    Puncte
    17.955
    Nivel
    40
    Progres nivel: 89%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 95
    Progres nivel: 89%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 95
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

" Era odată o femeie săracă, care pentru orice bine i se întâmpla, rostea mereu :” Slavă lui Dumnezeu!”

Lânga ea trăia un bogat care, de fiecare dată când trecea prin fața casei ei și o auzea spunând : ”Slavă lui Dumnezeu ” , ” Mulțumesc Doamne !” , se enerva. A răbdat până într-o zi când i-a spus servitorului său :

– Mergi în piață și cumpără două cărucioare de alimente și du-le acestei femei. Iar dacă te va întreba cine le trimite, să-i spui că diavolul.

Așadar, a doua zi servitorul sună la ușa femeii. Când deschide , vede două cărucioare cu alimente și pe servitor în spatele lor.

– Slavă lui Dumnezeu ! Îti mulțumesc, Doamne! a spus femeia strălucind de bucurie.

– Nu vreți să aflați cine v-a trimis cărucioarele? , a întrebat cu nerăbdare servitorul.

– Nu fiule, nu are importanță. Când Dumnezeu vrea, și diavolul Îi slujește, a spus femeia bucuroasă și a intrat cu cărucioarele înăuntru. "
    Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •