Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 4567 UltimulUltimul
Rezultate 51 la 60 din 66

Subiect: ...de suflet...

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    208
    Puncte
    15.103
    Nivel
    37
    Puncte: 15.103, Nivel: 37
    Progres nivel: 32%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 547
    Progres nivel: 32%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 547
    Activitate globală: 68,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

[De aceea Va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua greselile voastre. (Marcu 11, 24-25).]

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    208
    Puncte
    15.103
    Nivel
    37
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

[De aceea Va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua greselile voastre. (Marcu 11, 24-25).]

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.574
    Puncte
    80.640
    Nivel
    88
    Puncte: 80.640, Nivel: 88
    Puncte: 80.640, Nivel: 88
    Progres nivel: 28%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.310
    Progres nivel: 28%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.310
    Activitate globală: 0%
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de Missis Vezi Post
    https://youtu.be/e45jR4WVgPo
    Un superb imn inchinat femeii, sensibilitate si frumusete... Multumesc!

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    208
    Puncte
    15.103
    Nivel
    37
    Realizări:

Implicit

PILDA CREIONULUI

Copilul îşi privea bunicul scriind o scrisoare. La un moment dat, întrebă:
    – Scrii o poveste care ni s-a întâmplat nouă? Sau poate e o poveste despre mine?
    Bunicul se opri din scris, zâmbi şi-i spuse nepotului:
    – E adevărat, scriu despre tine. Dar mai important decât cuvintele este creionul cu care scriu. Mi-ar plăcea să fii ca el, când vei fi mare.
    Copilul privi creionul intrigat, fiindcă nu văzuse nimic special la el.
    – Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am văzut în viaţa mea!
    – Totul depinde de felul cum priveşti lucrurile. Există cinci calităţi la creion, pe care dacă reuşim să le menţinem, vom fi totdeauna oameni care trăiesc în bună pace cu lumea.

Prima calitate: poţi să faci lucruri mari, dar să nu uiţi niciodată că există o Mână care ne conduce paşii. Pe această mână o numim Dumnezeu şi El ne conduce totdeauna conform dorinţei Lui.

A doua calitate: din când în când trebuie să mă opresc din scris şi să folosesc ascuţitoarea. Asta înseamnă un pic de suferinţă pentru creion, dar până la urmă va fi mai ascuţit. Deci, să ştii să suporţi unele dureri, pentru că ele te vor face mai bun.

A treia calitate: creionul ne dă voie să folosim guma pentru a şterge ce era greşit. Trebuie să înţelegi că a corecta un lucru nu înseamnă neapărat ceva rău, ceea ce este neapărat important, este să ne menţinem pe drumul drept.

A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma lui exterioară, ci mina de grafit din interior. Tot aşa, îngrijeşte-te de ce se întâmplă înlăuntrul tău.

Şi, în sfârşit, a cincea calitate a creionului: lasă totdeauna o urmă.

Tot aşa, să ştii că tot ce faci în viaţă va lăsa urme, astfel că trebuie să încerci să fii conştient de fiecare faptă a ta.

http://portalspiritual.com/dezvoltar...da-creionului/

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    208
    Puncte
    15.103
    Nivel
    37
    Realizări:

Implicit

Pilda ceșcuței de ceai

Cea mai cunoscută povestire relatată de părintele Arsenie Boca are menirea să le aducă alinare celor aflaţi în suferinţă. Este vorba de pilda ceşcuţei de ceai.
    O familie a plecat într-o excursie în Anglia pentru a cumpăra ceva dintr-un frumos magazin de antichități, pentru celebrarea celei de a 25-a aniversări de la căsătorie. Și soției și soțului le plăceau antichitățile și produsele din argilă, obiecte ceramice, în special ceştile de ceai.

Au observat o ceașcă excepțională și au întrebat: „Putem să vedem ceşcuţa aceea? Nu am văzut niciodată ceva atât de frumos!”.

În timp ce doamna le oferea ceea ce ceruseră, ceşcuţa de ceai a început să vorbească:

‒ Voi nu puteți să înțelegeți. Nu am fost de la început o ceșcuță de ceai. Cândva, am fost doar un bulgăre de argilă roșie. Stăpânul m-a luat și m-a rulat, m-a bătut tare, m-a frământat în repetate rânduri, iar eu am strigat: „Nu face asta!”,„Nu-mi place!”, „Lasă-mă în pace!”, dar El a zâmbit doar și a spus cu blândețe: „Încă nu!”.

Apoi, ah! Am fost așezată pe o roată și am fost învârtită, învârtită, învârtită. „Oprește! Amețesc! O să-mi fie rău!”, am strigat. Dar Stăpânul doar a dat din cap și a spus, liniștit: „Încă nu”. M-a învârtit, m-a frământat și m-a lovit și m-a modelat, până a obținut forma care i-a convenit, iar apoi m-a băgat în cuptor.

Niciodată nu am simțit atâta căldură! Am strigat, am bătut și am izbit ușa... „Ajutor! Scoate-mă de-aici!” Puteam să-L văd printr-o deschizătură și puteam citi pe buzele Sale, în timp ce clătina din cap dintr-o parte în alta: „Încă nu”. Când mă gândeam că nu voi mai rezista încă un minut, ușa s-a deschis. Cu atenție, m-a scos afară și m-a pus pe raft... am început să mă răcoresc. O, mă simțeam atât de bine! „Ei, așa este mult mai bine”, m-am gândit. Dar, după ce m-am răcorit, m-a luat, m-a periat și m-a colorat peste tot… mirosurile erau oribile. Am crezut că mă sufoc. „O, te rog, încetează, încetează!”, am strigat. El doar a dat din cap și a spus: „Încă nu!”

Apoi, deodată m-a pus din nou în cuptor. Numai că acum nu a mai fost ca prima dată. Era de două ori mai fierbinte și simțeam că mă voi sufoca. L-am rugat. Am insistat. Am strigat. Am plâns... eram convinsă că nu voi scăpa! Eram gata să renunț. Chiar atunci, ușa s-a deschis și El m-a scos afară și, din nou, m-a așezat pe raft, unde m-am răcorit și am așteptat și am așteptat, întrebându-mă: „Oare ce are de gând să-mi mai facă?”.

O oră mai târziu, mi-a dat o oglindă și a spus: „Acum uită-te la tine!”. Și m-am uitat. „Aceea nu sunt eu; aceea nu pot fi eu... Este frumoasă. Sunt frumoasă!”

El mi-a vorbit blând: „Vreau să ții minte, știu că a durut când ai fost rulată, frământată, lovită, învârtită, dar, dacă te-aș fi lăsat singură, te-ai fi uscat. Știu că ai amețit când te-am învârtit pe roată, dar, dacă m-aș fi oprit, te-ai fi desfăcut bucățele, te-ai fi fărâmițat. Știu că a durut și că a fost foarte cald și neplăcut în cuptor, dar a trebuit să te pun acolo, altfel te-ai fi crăpat. Știu că mirosurile nu ți-au făcut bine când te-am periat și te-am colorat peste tot, dar, dacă nu aș fi făcut asta, niciodată nu te-ai fi călit cu adevărat. Nu ai fi avut strălucire în viață. Dacă nu te-aș fi băgat pentru a doua oară în cuptor, nu ai fi supraviețuit prea mult, fiindcă acea întărire nu ar fi ținut. Acum ești un produs finit. Acum ești ceea ce am avut în minte prima dată când am început să lucrez cu tine”.

Morala este aceasta: Dumnezeu știe ce face cu fiecare dintre noi. EL este Olarul, iar noi suntem argila Lui. El ne va modela, ne va face și ne va expune la presiunile necesare, pentru a fi lucrări perfecte care să împlinească buna, plăcuta și sfânta Sa voie.

Dacă viața pare grea și ești lovit, bătut și împins aproape fără milă; când lumea îți pare că se învârtește necontrolat; când simți că ești într-o suferință îngrozitoare, când viața pare cumplită, fă-ți un ceai și bea-l din cea mai drăguță ceașcă, așază-te și gândește-te la cele citite aici și apoi discută puțin cu Olarul.

Membru
    Data înscrierii
    Oct 2017
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    26
    Puncte
    2.766
    Nivel
    15
    Puncte: 2.766, Nivel: 15
    Puncte: 2.766, Nivel: 15
    Progres nivel: 6%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 284
    Progres nivel: 6%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 284
    Activitate globală: 74,0%
    Activitate globală: 74,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points3 months registered

Implicit

Mai jos veti gasi/regasii ceea ce cred este unul din cele mai adevarate,inaltatoare si de suflet melodii/videoclip pe care l-am vazut vreodata
    De fiecare data cand il vad involuntari ochii mi se umplu de lacrimi..daca si voua vi se va intampla la fel spuneti-mi va rog ..

https://www.youtube.com/watch?v=eckskOzB1-Y
    Ultima modificare făcută de cel ce este; 17-December-2017 la 05:59 PM.
    "Lume multa oameni putini"

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    208
    Puncte
    15.103
    Nivel
    37
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de cel ce este Vezi Post
    Mai jos veti gasi/regasii ceea ce cred este unul din cele mai adevarate,inaltatoare si de suflet melodii/videoclip pe care l-am vazut vreodata
    De fiecare data cand il vad involuntari ochii mi se umplu de lacrimi..daca si voua vi se va intampla la fel spuneti-mi va rog ..

https://www.youtube.com/watch?v=eckskOzB1-Y
    Sincer, nu am putut sa ma uit pana la capat, prea multa violenta pentru mine. Stiu care este scopul clipului, dar tot nu pot privi.
    Inteleg scopul acelor imagini, cunosc suferinta si sacrificiul care s-a facut pentru mine si pentru noi toti, dar nu este suficient doar sa privim acest clip. Daca dupa ce ai privit prima data aceste imagini, ai considerat ca ele pot fi linia de START a schimbarii tale (a omului in general), atunci intradevar a fost de folos sa il vezi.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    208
    Puncte
    15.103
    Nivel
    37
    Realizări:

Implicit

O pildă ÎNȚELEAPTĂ despre iertare

Moartea se înfățișă în fața unei femei, care trebuia să-și dea duhul. Femeia, văzând moartea, a zâmbit.
    -Ești gata? o întrebă moartea.
    -Sunt gata, Dumnezeu mă va lua la el, a spus femeia.
    -Și de ce crezi că Dumnezeu va face asta? întrebă moartea.
    -Păi, cum? Am suferit atât de mult încât merit pacea și iubirea lui Dumnezeu, zise femeia.
    -De ce anume ai suferi? o întrebă iarăși moartea.
    -Când eram mică, părinții mă pedepseau pe nedreptate. Mă băteau, țipau la mine ca și cum am făcut ceva groaznic. Când eram la școală, colegii mei râdeau de mine și, de asemenea, m-au bătut și umilit. Când m-am căsătorit, soțul meu tot timpul consuma alcool și mă înșela. Iar copii mei m-au hărțuit și nici la înmormântare nu vor veni. Vecinii bârfesc pe la spatele meu. Și într-o zi am fost atacată de un hoț care mi-a furat geanta și m-a violat, spuse cu lacrimi femeia.
    -Dar, care e binele făcut de tine în această viață? o întrebă moartea.
    -Tuturor am făcut bine, am mers la biserică, m-am rugat pentru toate necazurile. Am experimentat atât de multă durere în lume încât cred că merit Paradisul…
    -Păi … , răspunse cu o pauză moartea. – Te-am înțeles. Trebuie doar să semnezi un contract și te voi duce direct în Paradis.
    Moartea, îi întinsese o foaie cu o singură propoziție, sub care era necesar ca femeia doar să se semneze. Pe foaie era scris: „Eu iert toți atacatorii mei și îmi cer iertare de la toți cei pe care i-am jignit.“ Femeia ezită un pic, moment în care moartea o întrebă:
    -De ce nu poți să-i ierți și să-ți ceri iertare?
    -Pentru că ei nu merită iertarea mea, pentru că dacă îi iert, înseamnă că nimic nu sa întâmplat, înseamnă că nu răspund pentru acțiunile lor. Și nu-mi cer iertare de la nimeni … nu am făcut nimănui niciun rău!
    -Ești sigură de asta?
    -Absolut!
    -Cum te simți față de cei care ți-au cauzat atât de multă durere?
    -Mă simt furioasă! Nu e corect să uite și să șteargă amintirea răului pe care l-au făcut la adresa mea!
    -Crezi că dacă îi ierți nu te vei mai confrunta cu aceste sentimente?
    Femeia se gândi un moment și îi răspunse moartei că simte un gol în suflet!
    -Tu mereu vei simți acest gol în inima ta, această goliciune ți-a adus durerea în viața ta. Acum spune-mi, de ce simți acest gol în inimă? o întrebă moartea.
    -Pentru că toată viața mea am crezut că cei pe care îi iubeam, și pe cei pentru care am trăit, mă apreciază, dar în cele din urmă m-au dezamăgit. Mi-am dat viața pentru soț, copii, părinți, prieteni, iar ei nu au fost recunoscători!
    -Când Dumnezeu l-a trimis pe fiul său pe pământ el i-a spus o frază care avea să-l ajute întreaga sa viață, zise moartea.
    -Care? a spus femeia.
    -Pacea începe cu tine ..!
    – Ce înseamnă asta?
    -Tu alegi dacă să suferi sau să fii fericită! Deci, spune-mi exact cine ți-a cauzat atât de multă durere?
    -Eu singură m-am chinuit pe mine … spuse femeia cu o voce tremurândă.
    -Deci, pe cine nu poți ierta?
    -Pe mine? a răspuns femeia.
    – Iartă-te și recunoaște-ți greșelile și imperfecțiunile! Ți-ai provocat durere și ai decis să dai vina pe întreaga lume spunând că ei nu merită iertarea ta….Tu vrei ca Dumnezeu să te primească cu brațele deschise acum? Crezi că el a făcut paradisul pentru oameni ca tine? Dumnezeu mi-a dat ordin să te trimit înapoi pe pământ să înveți a fi un om mai bun. Apropo, știi cum Dumnezeu pedepsește femeia care se consideră a fi o mamă perfectă?
    -Cum?, a spus femeia.
    -El îi dă copii…
    -Înțeleg … Nu am putut să-l fac pe soțul meu un iubitor și un credincios. Nu am putut să-mi cresc copii fericiți. Nu am putut salva căsnicia pentru a fi pace și armonie … toți au suferit din cauza mea …
    -De ce? a întrebat moartea.
    -Am vrut ca toată lumea să retrăiască pentru mine și să simtă compasiune… Dar nimeni nu are milă de mine … Și am crezut că Dumnezeu mă va cruța!
    -Amintește-ți că cei mai periculoși oameni din lume sunt cei care doresc să provoace milă și compasiune. Ei sunt victime, iar Dumnezeu nu are nevoie de ei. Du-te înapoi pe pământ și învață să iubești și să ai grijă de tine și apoi de cei din jurul tău.
    Femeia a închis ochii și a început din nou calea, dar numai sub un alt nume și o altă viață.

http://eustiu.com/o-pilda-inteleapta-despre-iertare/
    Ultima modificare făcută de Missis; 20-December-2017 la 09:39 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.862
    Puncte
    78.239
    Nivel
    86
    Puncte: 78.239, Nivel: 86
    Puncte: 78.239, Nivel: 86
    Progres nivel: 94%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 111
    Progres nivel: 94%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 111
    Activitate globală: 6,0%
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Mintea încearcă în mod constant să-şi dea seama.
    Ce pagină este în povestea despre ea insăşi.

Închide cartea. Arde semnul de carte.
    Sfârşitul poveştii.

Acum începe dansul.
    Ikko narasaki roshi
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    208
    Puncte
    15.103
    Nivel
    37
    Realizări:

Implicit

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •