Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Consideratii personale despre educatie si viata-Off Topic

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.304
    Puncte
    27.804
    Nivel
    51
    Puncte: 27.804, Nivel: 51
    Progres nivel: 24%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 846
    Progres nivel: 24%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 846
    Activitate globală: 86,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit Consideratii personale despre educatie si viata-Off Topic

Draga Aura,îți mulțumesc pt.cuvintele tale frumoase,dar nu le merit,eu am povestit pe foarte scurt un foarte scurt fragment din viață mea,insa sunt multe lucruri mărunte poate care fac esența vieții pe care am trăit.o eu.Sunt spectator la propria-mi viață,Inca nu am un "rost" al meu ,cum ar zice unii,sa am casa mea,mașina mea,serviciul meu,etc.Insa stiu ca am un drum de făcut toate cate mi se întâmpla de câțiva ani sunt indicii pt.mine,inca nustiu unde trebuie sa ajung,pt.ca in momentul când eu îmi doresc ceva toate portițele mi se închid,semn ca trebuie sa mai aștept pana mi se va descoperi.E grea așteptarea,e greu sa ai răbdare,dar sunt singura la răscruce de drumuri (pt.ca eu am ales sa fiu o prietena loiala cu orice risc),iar acum nu pot decât sa aștept ca Dumnezeu să-mi dea un semn.Poate pt.multi e o nebunie ,dar sunt fericita pt.ca abia acum mi-am dat seama ca trăiesc viață,si nu sunt un robot prin ea si mi-am dat seama ce înseamnă cuvântul iubire fata de semeni.,si da viață bate filmul.Te îmbrățișez cu drag.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.112
    Puncte
    129.135
    Nivel
    100
    Puncte: 129.135, Nivel: 100
    Puncte: 129.135, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit Consideratii personale despre educatie si viata-Off Topic

Unele discutii sunt mutate de pe Cadouri laudative-Educatia si viata.
    Discutii care nu se incadreaza in tematica topicelor

Citat Postat în original de achilina Vezi Post
    Draga Aura,îți mulțumesc pt.cuvintele tale frumoase,dar nu le merit,eu am povestit pe foarte scurt un foarte scurt fragment din viață mea,insa sunt multe lucruri mărunte poate care fac esența vieții pe care am trăit.o eu.Sunt spectator la propria-mi viață,Inca nu am un "rost" al meu ,cum ar zice unii,sa am casa mea,mașina mea,serviciul meu,etc.Insa stiu ca am un drum de făcut toate cate mi se întâmpla de câțiva ani sunt indicii pt.mine,inca nustiu unde trebuie sa ajung,pt.ca in momentul când eu îmi doresc ceva toate portițele mi se închid,semn ca trebuie sa mai aștept pana mi se va descoperi.E grea așteptarea,e greu sa ai răbdare,dar sunt singura la răscruce de drumuri (pt.ca eu am ales sa fiu o prietena loiala cu orice risc),iar acum nu pot decât sa aștept ca Dumnezeu să-mi dea un semn.Poate pt.multi e o nebunie ,dar sunt fericita pt.ca abia acum mi-am dat seama ca trăiesc viață,si nu sunt un robot prin ea si mi-am dat seama ce înseamnă cuvântul iubire fata de semeni.,si da viață bate filmul.Te îmbrățișez cu drag.
    eu te inteleg suta la suta si iti multumesc ca ai postat acest fragment important din viata ta.
    stiu ca pare o nebunie, dar numai pentru cei ce te vad din exterior. dar ei nu traiesc viata ta, ci tu. conteaza ca tu in final esti fericita!
    ma regasesc oarecum in postarea ta si iti multumesc ca mi-ai dat nitica liniste si mie.
    Simt nu doar respect, ci si admiratie pentru tine!
    Ultima modificare făcută de Kara; 31-December-2016 la 02:01 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    763
    Puncte
    22.348
    Nivel
    45
    Puncte: 22.348, Nivel: 45
    Progres nivel: 78%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 202
    Progres nivel: 78%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 202
    Activitate globală: 31,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Eu cred ca ai avut un acord tacit de a lasa Sufletul sa experimenteze ceea ce avea de experimentat.. mintea este spectatorul, este cea care nu intelege ce se petrece si cum ar fi normal.
    Normalul Sufletului are tendinte de intelegere anormala a minti...acele bunuri pe care le enumeri nu fac decat sa te separe de INTREG, de Suflet, de semeni...
    Daca totusi le doresti, nimeni nu ti se impotriveste, deoarece Sufletul tau este FAURITORUL vitorului tau, trebuie doar sa stii tehnicile care le atrag in viata ta.
    Yoghinii zic sa te gandesti la ceea ce-ti doresti cu toata ardoarea, dupa care sa uiti subiectul.
    La mine am observat ca in unele cazuri (din amintiri)a functionat cam asa; iti doresti acel lucru dupa care zici ;"nu voi avea niciodata acei bani sa-l cumpar"...uitand complet acel subiect/dorinta.
    O alta tehnica ar fi sa repeti de 10 ori in fiecare zi ce-ti doresti... mai simplu ar fi ; Iubesc banii".

Iisus avea o vorba ;" toate cate cereti, rugandu-va , sa credeti ca le-ati primit si le veti avea". (ceva asemanator)

Fericirea intervine cand persoana nu mai are nici o dorinta, deoarece orice dorinta implinita naste o alta dorinta si mai mare, in consecinta suntem prizonierii mintii noastre... chiar si dorinta de a nu mai avea nici o dorinta este o dorinta, totul trebuie sa vina din Suflet.
    Fericirea este o stare a mintii, nu este un loc anume unde poti gasi fericirea sau niste bunuri agonisite sau castigate ...poti dormi pe trotuar si sa fii mai fericit decat cel dintr-o vila si de resturi masini.

Felicit pe Fratiorul Nae, ca a avut Intuitia sa va deschida Sufletele cu acest topic!
    Ultima modificare făcută de Ator; 29-December-2016 la 03:17 PM.
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    763
    Puncte
    22.348
    Nivel
    45
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    Eu cred ca ai avut un acord tacit de a lasa Sufletul sa experimenteze ceea ce avea de experimentat.. mintea este spectatorul, este cea care nu intelege ce se petrece si cum ar fi normal.
    Normalul Sufletului are tendinte de intelegere anormala a minti...acele bunuri pe care le enumeri nu fac decat sa te separe de INTREG, de Suflet, de semeni...
    Daca totusi le doresti, nimeni nu ti se impotriveste, deoarece Sufletul tau este FAURITORUL vitorului tau, trebuie doar sa stii tehnicile care le atrag in viata ta.
    Yoghinii zic sa te gandesti la ceea ce-ti doresti cu toata ardoarea, dupa care sa uiti subiectul.
    La mine am observat ca in unele cazuri (din amintiri)a functionat cam asa; iti doresti acel lucru dupa care zici ;"nu voi avea niciodata acei bani sa-l cumpar"...uitand complet acel subiect/dorinta.
    O alta tehnica ar fi sa repeti de 10 ori in fiecare zi ce-ti doresti... mai simplu ar fi ; Iubesc banii".

Iisus avea o vorba ;" toate cate cereti, rugandu-va , sa credeti ca le-ati primit si le veti avea". (ceva asemanator)

Fericirea intervine cand persoana nu mai are nici o dorinta, deoarece orice dorinta implinita naste o alta dorinta si mai mare, in consecinta suntem prizonierii mintii noastre... chiar si dorinta de a nu mai avea nici o dorinta este o dorinta, totul trebuie sa vina din Suflet.
    Fericirea este o stare a mintii, nu este un loc anume unde poti gasi fericirea sau niste bunuri agonisite sau castigate ...poti dormi pe trotuar si sa fii mai fericit decat cel dintr-o vila si de resturi masini.

Felicit pe Fratiorul Nae, ca a avut Intuitia sa va deschida Sufletele cu acest topic!

Cel mai mare secret este ca, ceea ce-ti doresti sa nu vorbesti cu nimeni (am observat in timp ca functioneaza), iar ceea ce te apasa pe Suflet sa vorbesti cu oricine, si acea energie dispare (asa functioneaza spovedania).
    Ultima modificare făcută de Ator; 29-December-2016 la 06:40 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    763
    Puncte
    22.348
    Nivel
    45
    Realizări:

Implicit

Pe tot parcursul unui an fiecare persoana in parte (sau nu), incearca sa-si pastreze o fatada/eticheta, a personalitatii sale, iar cand energiile pozitive- colective se unesc (in cadrul unor sarbatori), anumite persoane se "demasca", isi arata originala sa traire a personalitati in cauza.
    Toti suntem nascuti din IUBIRE si derivatele sale, antonime ca; mandrie, rusine... sunt subdiviziuni ale FRICI care face parte din dualitate, ele fiind inlaturate treptat pe masura ce urcam in spirala spirituala.

Sa-ti fie jena de starea ta naturala este o "rusine".

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.304
    Puncte
    27.804
    Nivel
    51
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    Pe tot parcursul unui an fiecare persoana in parte (sau nu), incearca sa-si pastreze o fatada/eticheta, a personalitatii sale, iar cand energiile pozitive- colective se unesc (in cadrul unor sarbatori), anumite persoane se "demasca", isi arata originala sa traire a personalitati in cauza.
    Toti suntem nascuti din IUBIRE si derivatele sale, antonime ca; mandrie, rusine... sunt subdiviziuni ale FRICI care face parte din dualitate, ele fiind inlaturate treptat pe masura ce urcam in spirala spirituala.

Sa-ti fie jena de starea ta naturala este o "rusine".
    Daca te-ai referit la mine ,cred ca ai vorbit mult si in spirala.Eu am trăit viață prin ani ,nu invers,am trăit intens viață la extreme pentru ca așa a vrut Dumnezeu ,nu eu.Mulțumesc Bunului Dumnezeu pt.toate,au fost spre folosul meu duhovnicesc.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    763
    Puncte
    22.348
    Nivel
    45
    Realizări:

Implicit

Daca te-ai referit la mine ,cred ca ai vorbit mult si in spirala.Eu am trăit viață prin ani ,nu invers,am trăit intens viață la extreme pentru ca așa a vrut Dumnezeu ,nu eu.Mulțumesc Bunului Dumnezeu pt.toate,au fost spre folosul meu duhovnicesc.
    Surioara, chiar daca punctul de plecare a fost de la tine, eu ma refeream la modul general (inclusiv la mine), cum "functionam"/am "functionat" ca specie.
    Suntem precum cameleonii; cand vorbim la telefon, scriem un emeil, cand vorbim cu prietenii, cu colegii...luam diverse "infatisari", doar in familie (cred), ne pastram in originalul Sufletului.

Nu am avut nici ce-a mai vaga idee sa te ranesc, asa ca IARTA-MA !!...daca poti

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.304
    Puncte
    27.804
    Nivel
    51
    Realizări:

Implicit

Ator,nu sunt supărata pe tine ,te rog sa ma ierți ca ți-am lasat impresia asta.Eu sunt Eu,cea care sunt (vorba poetului Ion Minulescu),in orice situație sunt dezarmant de sincera si naturala,insa aici am scris in mare ce a fost cu mine si părinții mei,si n-aș fi vrut sa semene a lauda sau cine știe ce slavi să-mi aduc si nici n-aș fi vrut sa semene ca ma auto compătimesc.Neavand timp sa scriu in amănunt povestea,desigur ca poate s-a înțeles altceva.Oricând va fi ocazia voi povesti din viață mea si bune si rele,nu spre slava mea,compătimirea mea,sau ca simt sa ma destăinui ,uneori as vrea sa scriu doar ca sa dau speranță altor oameni când vad ca se necăjesc cu problemele vieții.Si ma gândeam ca mai repede se atinge sufletul unui om cu speranță cand vine o poveste reala de la alt om,povestita simplu si sincer pe înțelesul oricui.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    763
    Puncte
    22.348
    Nivel
    45
    Realizări:

Implicit

Referitor la ultimele doua fraze, suntem pe aceiasi lungime de unda...asta a si fost scopul interventiei mele.

Membru
    Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    117
    Puncte
    16.517
    Nivel
    39
    Puncte: 16.517, Nivel: 39
    Puncte: 16.517, Nivel: 39
    Progres nivel: 9%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 733
    Progres nivel: 9%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 733
    Activitate globală: 18,0%
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points

Implicit

Frumoasa destainuire Achilina. Am facut acelasi lucru. Nu pot sa uit cum l-am luat pe tata pe sanie, intr-o iarna grea si l-am adus la noi. (Era vaduv, nu se putea ingriji si nici nu putea merge prea bine) A mai trait inca 10 ani cu noi si a murit ca un copac secerat, perfect constient si glumind cu mine.
    As fi vrut sa raspund cand se discuta conflictul dintre generatii. Copiii se considera defavorizati daca dupa 20 de ani mai locuiesc cu parintii.
    Si copiii mei gandesc la fel si nu inteleg de ce.Daca a avea un apartament, bunicii au grija de nepoti iar parintii vin ca la hotel inseamna o povara, atunci sa redefinim termenul. Poate daca am intelege s-ar rezolva acest diferend.
    Nu pot sa uit cand tanara fiind, si venind de la munte, am aflat ca mama era la terapie intensiva in coma.
    Imbracata in maieu si sort am intrat in spital si am stat asa 2 zile pana s-a stabilizat.
    Ca sa inchei (ca nu intereseaza pe nimeni), cred ca noi parintii am fost de vina. Ne-am crescut copiii, ocrotindu-i prea mult, scutindu-i de greutati, obisnuindu-i ca mama/tata fac ce-i greu. Diferenta dintre noi si copiii nostri este mai mare decat cea dintre noi si parintii nostri. Este aproape o generatie care lipseste.
    Constat ca familia este "atacata" chiar din interiorul ei, si nu ma mai mir de ce unii vor chiar sa schimbe articole din constitutie ptr interesele unei minoritati.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •