Pagina 1 din 30 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 298

Subiect: Karma. Va rog sa recititi titlul complet la Ezoteric.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.873
    Puncte
    78.772
    Nivel
    87
    Puncte: 78.772, Nivel: 87
    Puncte: 78.772, Nivel: 87
    Progres nivel: 24%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.378
    Progres nivel: 24%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.378
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit Karma. Va rog sa recititi titlul complet la Ezoteric.

Let's talk about karma.
    Mi-as dori ca in acest topic sa-i am parteneri de discutie pe langa cei care se mai afla inca pe forum din vechea garda si pe Rose, Ireal, Ganesut, Eqbm, AdarM.
    Dar speranta moare ultima.
    Este un subiect foarte vast si cred ca unele intrebari ar fi binevenite; in timp ne vom clarifica directiile principale.
    Multumesc celor care vor posta si celor care ne vor acorda atentia lor.
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.790
    Puncte
    163.773
    Nivel
    100
    Puncte: 163.773, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 55,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Swan, pana una-alta, sper ca te multumesti cu noi!
    Ma gandesc, in favoarea karmei, la astrologie.In astrologie exista karma si destinul.Asa am tot auzit cu totii la astrologi.
    Cine a avut curiozitatea, a putut vedea cat de bine se incadreaza in cele doua etichete.Iar una dintre ele, karma, ne vorbeste despre cele ce am gresit cel mai mult in alte vieti.

Interesant este insa ca exact acele manifestari indicate de karma sunt inca placerile noastre ,tendintele noastre de acum.Ele insa nu se mai pot obtine atat de usor ca in alte dati ci doar dupa achitarea de noi sarcini, misiuni....
    Intotdeauna mi s-a parut interesant acest aspect, de cand l-am auzit- cum de exista o suprapunere atat de mare, cum se se potrivesc atat de bine si cum de am venit pe lume cu o karma?

Intrebarea( fara sa ne mai referim la astrologie) ar fi: daca nu exista vieti anterioare...de unde ne vin aceste impulsuri, gusturi.
    Iar daca exista vieti anterioare/ deci karma-cum de lumea nu-si da seama ca nu venim egali in lume, dpdv karmic? Este destul de simplu, prin prisma karmei.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.475
    Puncte
    32.909
    Nivel
    55
    Puncte: 32.909, Nivel: 55
    Progres nivel: 88%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 141
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 141
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Am sa ma refer strict la "Karma " pentru Creștinii mei iubiti.

Fraților , daca ne reincarnam datorita Karmei de mai multe ori , de ce populația globului creste ( si a crescut foarte mult )?

Daca revenim in mai multe trupuri , in care din el vom învia la judecata ?( sufletul se va alipi din nou de trup sau si va învia spre judecata spune Hristos !

Daca sufletul celui mort in timp de cincizeci de zile intra intr-un alt trup, potrivit cu invatatura formulata in doua texte fundamentale ale lor, adica in versiunea tibetana si cea egipteana a Bibliei mortilor, atunci cum este posibil sa cheme – asa cum sustin ei – sufletele mortilor in adunarile spiritiste, de vreme ce duhurile acestea cu mult timp mai inainte au intrat intr-un alt trup?

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    947
    Puncte
    26.879
    Nivel
    50
    Puncte: 26.879, Nivel: 50
    Puncte: 26.879, Nivel: 50
    Progres nivel: 33%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 671
    Progres nivel: 33%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 671
    Activitate globală: 99,8%
    Activitate globală: 99,8%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de achilina Vezi Post

Fraților , daca ne reincarnam datorita Karmei de mai multe ori , de ce populația globului creste ( si a crescut foarte mult )?

Daca revenim in mai multe trupuri , in care din el vom învia la judecata ?( sufletul se va alipi din nou de trup sau si va învia spre judecata spune Hristos !

Daca sufletul celui mort in timp de cincizeci de zile intra intr-un alt trup, potrivit cu invatatura formulata in doua texte fundamentale ale lor, adica in versiunea tibetana si cea egipteana a Bibliei mortilor, atunci cum este posibil sa cheme – asa cum sustin ei – sufletele mortilor in adunarile spiritiste, de vreme ce duhurile acestea cu mult timp mai inainte au intrat intr-un alt trup?

Este vorba de corpul cazual (cauzal), al Sufletului (prima moarte), care si el la randul lui se poate "arde" cand persoana initiata (evoluata spiritual), uneste Sufletul cu monada (cea de-a doua moarte).
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.284
    Puncte
    97.214
    Nivel
    97
    Puncte: 97.214, Nivel: 97
    Puncte: 97.214, Nivel: 97
    Progres nivel: 9%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.836
    Progres nivel: 9%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.836
    Activitate globală: 99,9%
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

M-am intrebat si eu si n-am gasit un raspuns foarte multumitor.

Totusi, ar fi posibil sa avem multi dintre noi reintrupari si pe alte meleaguri(planete) ale universului, ori ca, desi zilele creeatiei s-au implinit, totusi creeatia nu s-a incheiat, ori ca, valoarea morala a fiintelor inteligente fiind in scadere "per cap de locuitor", rezulta ca creste cantitatea ca sa aiba acelasi total, plecand de la principiul fizic ca "energia nu se consuma, ci se transforma dintr-o forma in alta".

As zice ca in ultimul abandonat sau in cel curent, in care e intrupat. Cred ca trupurile au un corespondent foarte fidel cu stadiul evolutiei sufletului pe care-l "inrobeste". Tot asa cum judecata particulara se refera la analiza acelei intrupari(altfel n-are sens), la fel si legatura sa cu trupul se refera la ultima legatura trupesca.

La posibilitatea asta nu ma gandisem, dar, meditand putin, apreciez ca realitatea acelei relatii ramane disponibila in acelasi stadiu din orice perspectiva; poate ca s-ar mai putea adauga ceva la acest enunt.

Nu am citit si nici n-am auzit de variantele acestei "biblii", insa mi se pare neverosimil sa fie stabilit un termen de 50 de zile pentru o noua intrupare fiindca desconsidera insasi evolutia. Eu o resping. Biblia mortii trebuie sa aiba un rol ocult, deci fara incredere binevoitoare si binecuvantata.

==============================

In ultima vreme incerc sa gasesc cat de cat argumente pentru a respinge sau a neglija re-intruparea, insa nu prea reusesc si simt ca, dac-as reusi, s-ar putea sa-mi demolez Universul credintei cladit foarte armonios numai in jurul Sfintei Treimi, Tatal, Fiul si Sfantul Duh.

Imparatia lui Dumnezeu are la baza Legea lui Dumnezeu, IUBIREA, si am deslusit din Scriptura ca aceasta Lege este identica cu Evolutia de la intuneric la lumina, de la zero la infinit, de la nimic la vesnicul Dumnezeu si acest curs nu se poate opri fiindca toate fortele Universului la un loc nu pot nici macar contrabalansa IUBIREA.

Daca Dumnezeu are multa rabdare cu omul si-l ajuta peste rabdarea omeneasca si impotriva vointei lui si-i iarta de 70 de ori cate 7, se subintelege ca ii acorda mereu cate un nou inceput, o noua intrupare. Asta este realitatea lumii inconjuratoare. Nu este alta. In aceasta lume traim dupa cum ne este dat si dupa cum voim.

In aceasta realitate a venit Hristos ca sa ne invete sa iubim, sa scurtam parcursul material intr-un singur trup, dar nu dupa cum voim, ci din contra, lepadandu-ne de voia noastra, de noi insine si de trup, rastignindu-l.
    Iubirea e imposibila fara sacrificiul de sine. Cand dam ce e mai din noi, atunci iubim. Pentru asta nu este rasplata pentru ca asta e IUBIREA.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.790
    Puncte
    163.773
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Vorbind despre karma, totul este ipotetic.Desi multi avem experientele noastre personale, desi exista marturii, argumentari ale marilor indrumatori, invatati, desi s-au facut cunoscute cazuri, experiente traite la propriu, totusi si acest subiect ramane ipotetic.
    Mai mult decat religia, subiectul karmei ramane la latitudinea fiecaruia, ca inteles.

Ne reincarnam din cauza, nu datorita karmei: cauza a fost gresala( care a dezechilibrat o balanta personala, implicit si universala/ colectiva), apoi efectul a fost reincarnarea, adica coborarea in vibratie, pana la ultimul plan, solid, 3D.Ulterior, coborarea se va face si mai profund, pana cand se va petrece departajarea, lepadarea: ce e valid, ultil-ramane si se intalta, ce e inutil-va pieri definitiv.

Referitor la pasajul tau, citat de mine, explicatia e care o dau eu e simpla: sunt vremurile din urma( chiar daca intervalul pentru noi este mare) si tot mai multe suflete se grabesc sa-si incheie ciclul karmic.
    Daca te uiti atenta, tot in aceasta perioada au loc trierile, mult mai dese ca in alte dati.Trierile se fac prin: boli inmultite, razboaie indesite, accidente la tot pasul, etc...
    Aceasta este karma: cazua si efectul.Iar triajul e facut de aceasta lege, data de sus.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.790
    Puncte
    163.773
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Asta nici nu conteaza...Daca vrei, in ultimul.Caci judecata este a sufletelor, nu a trupului.Pentru trup, este simplu-va fi mort, depus, disparut, etc.
    Trebuie sa intelegem lucrurile din perspectiva cereasca( a celorlalte planuri/ dimensiuni).
    Cine se teme de moarte si pacat/ judecata in noi? Sufletul, nicidecum trupul.
    La "Experienta mea", am scris despre trupul-haina sufletului....Toate cate se fac, tevatura, discutia, convingerea, demersul...se fac pentru suflet, nu trup.
    Trupul este cel care percepe in sens limitat( cu cele 5 simturi) cele vazute/ traite, etc...Insa sufletul este cel care are valentele nelimitate, etc....El aduna experienta de-a lungul vietilor.
    Doar ca exemplu, nu vreau sa reinitiez si aici vreo discutie:
    ". Şi am văzut tronuri şi celor ce şedeau pe ele li s-a dat să facă judecată. Şi am văzut sufletele celor tăiaţi pentru mărturia lui Iisus şi pentru cuvântul lui Dumnezeu, care nu s-au închinat fiarei, nici chipului ei, şi nu au primit semnul ei pe fruntea şi pe mâna lor. Şi ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos mii de ani.

"5. Iar ceilalţi morţi nu înviază până ce nu se vor sfârşi miile de ani. Aceasta este învierea cea dintâi. "
    Apocalipsa sf Ioan Teologul:http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=20&id=4

Trupul este doar purtatorul de suflet, atat.Sigur, el este suma tuturor experientelor( greseli si impliniri).

Daca tu esti director la un institut si esti in plina sedinta de lucru si primesti un telefon de acasa, ca unul dintre fii are febra, ti se cere sfatul...ce faci? Amani discutia pentru ca esti in sedinta sau intrerupi putin si dai sfatul necesar, astfel ca fiul tau va beneficia de experienta ta ca mama is se va face bine...?
    Ioana Frandes

C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.790
    Puncte
    163.773
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Referitor la pasajul tau, citat de mine, explicatia e care o dau eu e simpla: sunt vremurile din urma( chiar daca intervalul pentru noi este mare) si tot mai multe suflete se grabesc sa-si incheie ciclul karmic.
    Daca te uiti atenta, tot in aceasta perioada au loc trierile, mult mai dese ca in alte dati.Trierile se fac prin: boli inmultite, razboaie indesite, accidente la tot pasul, etc...
    Aceasta este karma: cazua si efectul.Iar triajul e facut de aceasta lege, data de sus.
    Daca suntem atenti la ce se intampla in jurul nostru, remarcam ca rata natalitatii este scazuta.Chiar si in tarile suprapopulate, unde este nevoie de dispensa pentru a putea naste al doilea, al treilea copil.Oare de ce?
    Nu ca Dumnezeu ar duce lipsa de material ci pentru ca sufletele se apropie de o incheiere de ciclu karmic si au nevoie sa-si arda karma cumva, ca tot interesa pe Missis acest aspect.
    Karma se arde voit sau fortat....

Ai mai jos un material( pe care probabil ca informatie il stii deja) despre istoria disparitiei karmei la nivel oficial:

"La conciliul de la Constantinopol din anul 553, imparatul Justinian, pentru a satisface dorinta de sanctificare a sotiei sale Teodora, a impus clerului sa cenzureze din Sfanta Scriptura orice referire la reincarnare. Imparateasa Teodora, care in tinerete profesase meseria de curtezana si acumulase o karma ce trebuia ispasita, a dorit sa elimine conceptul de reincarnare pentru a putea fi sanctificata. Desi cenzura aplicata asupra variantei initiale a cartilor Bibliei a continuat, totusi mai exista si în varianta actuală, cea aprobată de Sfantul Sinod al B.O.R., referiri la acest subiect: "

https://lupulalb.wordpress.com/2011/...irile-karmice/
    Ioana Frandes

C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.475
    Puncte
    32.909
    Nivel
    55
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Surioara Aura , am o parere legat de " asa zisa perspectiva cereasca" e o mare inselare si am sa iti spun parerea mea, Hristos a venit si ne-a aratat calea lumeasca spre cer , exemple lumesti si etc , si cum spun Apostolii " prin cele lumesti le dobandim pe cele ceresti ", Noi vrem sa cadem in ratacire ( si sa Nu adunam cu Hristos ci sa risipim cum spune el ) si sa dam o certitudine imaginatie noastre de crestin asupra celor ceresti , dar un pasaj dintr-o porunca este : " Sa nu iti inchipui de nici un fel lucrurile din cer " !!! legat de raspunsurile care mi le-ai oferit...eu inteleg astfel si bazandu-ma pe talcuiriile crestine , Iisus cand a inviat , a inviat cu tot cu trup ! E clar asta... , Cand ne spune ca la judecata sufletul se va intoarce inapoi in trup ( nu exista precizare de TRUPURi ) si va invia....mi se pare la fel de clar !! Trupul care l-am avut ne va da infatisarea trupului ceresc luminos,Scripturiile spun ca ne vom cunoaste intre noi cu rude, prieteni etc. In cer ingerii , demonii , au un anumit trup ( nu de carne ) dar o infatisare personala ! Si toate ca toate...daca Karma exista la Crestini ,pentru ce ne mai judeca Hristos ????????

Legat de versetul postat...e o viziune , Iisus insa cand ne spune de cele amintite de mine le spune real cu glas prin cele lumesti ! Dar... Acest verset imi pare ca vine spre ce sustin eu ( e clar ca nu invie sufletul pt ca e nemuritor , ci trupul , ca si cum eu mor azi si la judecata inviez cu acelas trup unic de acum , fiecare cum crede , pt mine e limpede !

.iar ceilalţi morţi nu înviază până ce nu se vor sfârşi miile de ani
    Ultima modificare făcută de Achilina; 17-January-2017 la 06:05 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.475
    Puncte
    32.909
    Nivel
    55
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Daca suntem atenti la ce se intampla in jurul nostru, remarcam ca rata natalitatii este scazuta.Chiar si in tarile suprapopulate, unde este nevoie de dispensa pentru a putea naste al doilea, al treilea copil.Oare de ce?
    Nu ca Dumnezeu ar duce lipsa de material ci pentru ca sufletele se apropie de o incheiere de ciclu karmic si au nevoie sa-si arda karma cumva, ca tot interesa pe Missis acest aspect.
    Karma se arde voit sau fortat....

Ai mai jos un material( pe care probabil ca informatie il stii deja) despre istoria disparitiei karmei la nivel oficial:

"La conciliul de la Constantinopol din anul 553, imparatul Justinian, pentru a satisface dorinta de sanctificare a sotiei sale Teodora, a impus clerului sa cenzureze din Sfanta Scriptura orice referire la reincarnare. Imparateasa Teodora, care in tinerete profesase meseria de curtezana si acumulase o karma ce trebuia ispasita, a dorit sa elimine conceptul de reincarnare pentru a putea fi sanctificata. Desi cenzura aplicata asupra variantei initiale a cartilor Bibliei a continuat, totusi mai exista si în varianta actuală, cea aprobată de Sfantul Sinod al B.O.R., referiri la acest subiect: "

https://lupulalb.wordpress.com/2011/...irile-karmice/

Vezi despre asta vorbesc...Alegerea sau prezentarea unor Citate ,Versete complete si adevarate in mod preferential e foarte in regula fiecare isi asuma pacatul in fata lui Hristos . Dar...chestia cu Imparatul Justinian e o inventie ,manipulare pur si simplu nu exista in izvoare istorice. Daca consultam sa vedem ce era pe ordinea de zi la acel Consilu, nu are vre-o legatura cu asta.
    În primul rând, nu există nicio dovadă precum că o asemenea “purificare” a Bibliei a apărut vreodată. Manuscrisele existente ale Bibliei, multe din ele mai vechi decât anul 553 d.Hr., nu arată diferenţe faţă de textul biblic pe care-l folosim astăzi. Noul Testament a fost scris la sfârşitul secolului I d.Hr.

În al doilea rând, dacă preoţimea şi cei care conduceau Biserica creştină aveau interesul să şteargă orice menţiune despre reîncarnare, atunci de ce-au mai păstrat versetele controversate ce aduc aminte de versete ca Ioan 3:3 ??? ( controversate din vederea ocultista, de altfel se intelege clar adevarul ). Dacă ar fi şters orice menţiune despre reîncarnare, ar fi trebuit s-o facă de tot, nu doar parţial.

În al treilea rând, versetele biblice ce contrazic explicit reîncarnarea sunt clare.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •