Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 41

Subiect: Initieri, mantre, afirmatii, cuvinte de Putere

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Puncte: 25.547, Nivel: 48
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit Initieri, mantre, afirmatii, cuvinte de Putere

Calea Incercarii si Primele Cinci Initieri „Fiecare dintre noi este recunoscut dupa stralucirea luminii sale”
    Djwhal Khul

Calea incercarii este cel mai bine descrisa de catre Maestrul Ascensionat Djwhal Khul, in cartea lui Alice Bailey, „Initiere, Umana si Solara”, unde spune :
    „Calea incercarii precede calea Initierii, si marcheaza perioada din viata unei persoane cand aceasta se situeaza de partea fortelor evolutiei si lucreaza la cladirea propriului caracter.
    Totul este in mana lui, isi cultiva calitatile care-i lipsesc si cauta, cu vigilenta, sa isi tina personalitatea sub control. El construieste corpul cauzal (corpul sufletului) in mod deliberat, umpland fiecare gol care poate exista, si cautand sa il faca un bun receptor pentru principiul Christic.”
    Calea incercarii poate fi asemuita cu cele 9 luni de gestatie care precede ceasul nasterii. Ceasul nasterii va marca inceputul primei initieri. Persoana aflata pe calea incercarii este invatata, in primul rand, sa se cunoasca pe sine, sa-si constientizeze slabiciunile si sa le corecteze. Aspirantul spiritual este invatat bazele intelepciunii Divine si este introdus in ultimul grad din Sala Cunoasterii.
    Fiecare aspirant spiritual este cunoscut unui Maestru, si este in grija discipolilor Maestrului. Orele sunt tinute noaptea de catre initiati ai primului si al doilea grad pentru discipolii acceptati si pentru cei aflati in perioada de proba, intre orele 10 si 5 in fiecare noapte, in toate colturile lumii. Ei se strang in Sala Cunoasterii, iar metodaeste in mare parte aceeasi ca in marile universitati.
    Un orar bine stabilit, munca experimentala, examinarile, o crestere progresiva pe masura ce trec testele.Totul este gradat si inregistrat. Fiecare dintre noi este recunoscut dupa stralucirea luminii sale. Suntem sortati, prin urmare, dupa amplitudinea luminii, rata vibratiei, puritatea sau tonul si claritatea culorii aurei noastre.
    O buna parte a pregatirii se face cu candidatul aflat in perioada de proba fara ca acesta sa constientizeze. Candidatul recunoaste de obicei trei lucruri :
    1. Activitatea mentala sporita
    2. Receptivitate mai mare la idei, si capacitatea sporita de a intelege planul Ierarhiei Spirituale
    3. Cresterea senzitivitati psihice
    Doar acei discipoli care cauta initierea doar pentru a-si mari puterea de a-i ajuta si binecuvanta pe altii vor gasi un raspuns pentru dorinta lor. Motivele egoiste nu trebuie sa intre in aceasta. Multi oameni care sunt priviti ca initiati, isi dau silinta sa fie asa.
    Ei nu sunt, totusi, adevarati initiati, ei sunt oameni cu bune-intentii, a caror intelegere mentala depaseste puterea personalitatii lor de a pune in practica.

Manualul de Ascensiune
    Ultima modificare făcută de Ator; 14-February-2017 la 07:21 PM.
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Cei care sunt pe calea incercari pot folosi urmatoarele afirmatii/rugaciuni:

Crestinism
    1. "Iisus Christos" (Aceasta este una dintre cele mai puternice mantre pe care le puteti spune.)
    2. "Tatal, Fiul, Sfantul Duh "
    3. Tatal Nostru:
    " Tatal nostru
    Care esti in ceruri
    Sfinteasca-se numele Tau
    Vie imparatia Ta
    Faca-se voia Ta
    Precum in cer asa si pre Pamant
    Painea noastra cea de toate zilele
    Da-ne-o noua astazi
    Si ne iarta noua gresalele noastre
    Precum si noi iertam gresitilor nostri
    Si nu ne duce pre noi in ispita
    Ci ne izbaveste de cel rau
    Ca a Ta este imparatia
    Puterea si Slava
    In numele Tatalui
    Al Fiului
    Al Sfantului Duh
    Amin.”
    4. "Ave Maria" (Sfanta Maria)

Rugaciunile Rozariului Fecioarei Maria
    Urmatoarele rugaciuni sunt rugaciunile traditionale ale Rozariului care se pot folosi in orice mod pe care il considerati potrivit. Sunt rugaciuni foarte puternice. Unele dintre cuvintele rugaciunii sunt scrise in limbajul catolic traditionalist cu care nu toatalumea este de acord.
    Rugaciunile Rozariului
    --- Semnul Crucii ---
    In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, Amin
    --- Crezul Apostolic ---
    Cred în Dumnezeu, Tatal atotputernicul, Facatorul cerului si al pamântului. Si în Isus Christos, Fiul sau unic, Domnul nostru, care s-a zamislit de la Duhul Sfânt, s-a nascut din Maria fecioara; a patimit sub Pontiu Pilat, a fost rastignit, a murit si a fost îngropat, s-a coborât în locuinta mortilor. A treia zi a înviat din morti, s-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta lui Dumnezeu, Tatal atotputernicul; de unde are sa vina sa judece viii si mortii.
    Cred în Duhul Sfânt, in sfânta Biserica universala, împartasirea sfintilor, iertarea pacatelor, învierea mortilor si viata vesnica. Amin!
    --- Tatal Nostru ---
    Tatăl nostru, care eşti în ceruri, sfinţească-se numele tău; vie împărăţia ta; facă-se voia ta, precum în cer aşa şi pe pământ.
    Pâinea noastră, cea de toate zilele, dă-ne-o nouă astăzi; şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri; şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne mântuieşte de cel rău. Amin.
    --- Bucura-te Marie ---
    Bucură-te, Marie, cea plină de har, Domnul este cu tine, binecuvântată eşti tu între femei, şi binecuvântat este rodul trupului tău Isus. Sfântă Marie, Maica lui Dumnezeu, roagă-te pentru noi păcătoşii, acum şi în ceasul morţii noastre. Amin.
    --- Slava Tatalui ---
    Slavă Tatălui şi Fiului şi Sfântului Duh, precum era la început, asa şi acum şi pururea
    şi în vecii veciilor. Amin.

Manualul Ascensiunii
    Ultima modificare făcută de Ator; 15-February-2017 la 06:33 AM.
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

Religia Estica
    1. "AUM" sau "OM" (Mama tuturor mantrelor)
    2. "Brahma, Vishnu, Shiva" (Treimea Hindusa - Creatorul, Pastratorul si Distrugatorul)
    3. "So Ham" ("Eu Sunt El" sau "Eu Sunt Sinele ". Aceasta este mantra lui Sai Baba si Baba Muktananda. Este sunetul respiratiei lui Dumnezeu atunci cand asculta respiratia oamenilor. Sai Baba spune ca noaptea, cand oamenii dorm, sunetul devine AUM. Spuneti aceasta mantra pe ritmul respiratiei voastre. Cand inspirati spuneti „So”, iar cand expirati spuneti „Ham”. Lasati respiratia sa va ghideze meditatia sau mantra.)
    4. The Gayatri Mantra* - Aceasta este cea mai sfanta mantra din reliogia hindusa. Este echivalentrul Tatalui nostru din crestinism.

Bhur(h)/ Pamantul (corpul)
    Bhuvah/ Atmosfera (respiratia)
    Svah/ Raiul (mintea cosmica)
    Tat-savituh(r)/ Sursa
    Varenyam/ Sacra (ce se va revela)
    Bhargo (gah)/ Lumina
    Devasya/ Radianta
    Dhimahi/ pe care meditam
    Dhiyo (yal)/ Gandurile noastre
    Yo (yah)/ care
    Nah our pracodayat/ se propulseaza.
    Om Earth Atmosphere Heavens
    Om Pamant Atmosfera Rai
    Noi meditam pe lumina sacra a Sursei stralucitoare – care trebuie sa directioneze/ ghideze direct gandurile noastre.
    5. "Sai Baba" sau "Sai Ram" sau "Om Sri Sai Ram" (Toate acestea il vor invoca pe Sathya Sai Baba)
    6. "Hare Krishna, Hare Krishna, Krishna, Krishna, Hare, Hare.
    Hare Rama, Hare Rama, Rama, Rama, Hare Hare"
    (Slavit fie Krishna, Slavit fie Krishna, Krishna, Krishna, Slava, Slava.
    Slavit fie Rama, Slavit fie Rama, Rama, Rama, Slava, Slava.)
    Mantra Hare Krishna – Folosita pentru a dizolva negativitatea care invaluie natura noastra umana.
    7. "Om Namah Sivaya" (Mantra lui Baba Muktananda si Swami Sivananda – invoca Gurul Suprem care este Sinele tuturor.)
    8. "Om Sri Dattatreyaya Namaha" (Om, onoare Numelui lui Dattatreya - Dattatreyaya este incarnarea lui Brahma, Shiva si Vishnu traind in acelasi corp. Sai Baba a spus ca El este incarnarea Lordului Dattatreya.)
    9. "Om Shanti" (Mantra Pacii)
    10. "Om Tat Sat" (Thou este realitatea absoluta ce nu se poate exprima.)
    11. "Hari Om Tat Sat" (Om, Realitatea Divina Absoluta)
    12. "Hari Om" (Mantra vindecatoare - Hari este numele pentru Vishnu – Aspectul Vindecator al Lordului Krishna)
    13. "Om Sri Rama Jaya Rama Jaya Jaya Rama" (Victoria Sinelui Spiritual.)
    14. "Yesu Christu" (Iisus Christos in Hindu)
    229
    15. "Rama" (Nume dat lui Dumnezeu - "Cel care ne umple cu bucurie statornica ")
    16. "Krishna" (Nume dat lui Dumnezeu - "Cel care ne conduce catre El ")
    17. "Tat Twam Asi" (Acesta si Acela al lui Unu)
    18. "Hong Sau" (Mantra Paramahansa Yogananda, insemnand din nou „Eu Sunt Ceea Ce Sunt” sau „Eu Sunt Sinele”. Aceasta mantra se incanteaza in acelasi fel ca mantra „So Ham’ sau „ Ham Sa”.)
    19. "Lam" (Prima Chakra)
    20. "Vam" (Cea de-a doua Chakra)
    21. "Ram" (Cea de-a treia Chakra)
    22. "Yam" (Cea de-a patra Chakra)
    23. "Ham" (Cea de-a cincea Chakra)
    24. "Om" (Cea de-a sasea Chakra)
    25. "Aum" (Cea de-a saptea Chakra)
    26. "Sat Nam" (Mantra lui Sikhs si Guru Nanak)
    27. "Eck Ong Kar Sat Nam Siri Wha Guru" (Suprem este El, Numele Lui sunt multe)
    28. "Sivo Ham" (Eu Sunt Shiva)
    29. "Aham Brahmasmi" ("Eu Sunt Brahman" sau "Eu Sunt Dumnezeu ")
    30. "Om Ram Ramaya Namaha" (O Lord Ram, ma inchin in fata Ta)

Manualul Ascensiunii
    Ultima modificare făcută de Ator; 15-February-2017 la 06:24 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

Mantre si Cuvinte de Putere Islamice

1. "Allahu Akbar" ("Dumnezeu este Minunat")
    2. "Bismillah Al-Rahman, Al-Rahim" (In numele lui Allah, Cel ce are Mila si Compasiune)
    3. "Ya-Rahman" (Dumnezeu, Beneficul)
    4. "Ya-Salaam" (Sursa Pacii)
    5. "Ya-Mutakabir" (Dumnezeu Maretul)
    6. "Ya-Ghaffar" (Dumnezeu cel care Iarta)
    7. "Ya-Fattah" (Dumnezeu cel care Deschise)
    8. "Ya-Hafiz" (Dumnezeu Pastratorul)
    9. "Ya-Sabur" (Dumnezeu cel Rabdator)
    Mantre Vestice
    1. Eu Sunt Ceea Ce Sunt
    2. Eu Sunt Dumnezeu
    3. Eu Sunt
    4. Eu Voi Fi
    5. Eu Iubesc
    6. Stai in Liniste si cunoaste ca Eu Sunt Dumnezeu
    7. "Areeeooommm" (Mantra Mintii Universale a lui Edgar Cayce)

Mantre Egiptene
    1. "Nuk-Pu-Nuk" (Eu Sunt El, Eu Sunt)
    2. "Au-U Ur-Se-Ur Au-U" (Eu Sunt Cel Maret, Fiul Celui maret, Eu Sunt)
    3. "Ra" (Fiul Egiptean al Soarelui)
    4. "Ra-Neter-Atef-Nefer" (Dumnezeul Divin, Ra cel Plin de Gratie)
    5. "Nefer-Neter-Wed-Neh" (Dumenzeul Perfect ce Da Viata)
    6. "Osiris"
    7. "Isis"
    8. "Erta-Na-Hekau-Apen-Ast" (Pronounced: "Err-Tai No Chekah-oo O-pen Ost")
    ("Fie ca Eu sa primesc Cuvintele de Putere ale lui Isis")
    9. "Heru-Udjat" (Ochiul lui Heru)

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

Cele trei stadii ale caii spirituale
    I. Sala Ignorantei
    A. Identificare cu lumea materiala si utilizarea organelor de perceptie exterioare
    II. Sala Cunoasterii
    A. Neliniste si cautarea cunoasterii sinelui sau a sufletului
    III. Sala Intelepciunii
    A. Realizarea, expansiunea constiintei si identificarea cu sinele spiritual Aspirantii spirituali, la intrarea pe “calea incercarii”, se afla in stadiul Salii Invataturii. Dupa primirea primei initieri, ei trec in Sala Intelepciunii.

Prima Initiere

Prima initiere este primul pas catre regatul spiritual. Discipolul a parasit Sala Ignorantei si Sala Cunoasterii, si a intrat in Sala Intelepciunii. Lectia cheie a primei initieri este despre stapanirea corpului si vehiculului fizic.
    Controlul asupra corpului fizic trebuie sa atinga un nivel inalt. Pacatele trupesti trebuie sa fie dominate. Lacomia, betia si imoralitatea nu mai trebuie sa controleze discipolul.
    Prima initiere este baza. S-a atins deja o structura de viata, gandire si control corecta. In afara de acest control al sufletului, prea putin se mai cere dovedit cand se ia prima initiere.
    Aceasta initiere indica pur si simplu ca embrionul sufletului vietii a fost vitalizat si adus in existenta functionala. Centrul sau chakra gatului este legat de prima initiere.
    Prima initiere este considerata de Maestru ca acceptare semnificativa catre aceasta cale. In viata lui Iisus aceasta initiere este privita ca fiind nasterea Christului, sau nasterea vietii Christice. Vietile initiatilor care au primit prima initiere incep a fi controlate
    de constiinta Christica, care este cea a responsabilitatii, a iubirii neconditionate si a ajutorului. Lordul Maireya, capul Ierarhiei Spirituale este Hierophantul acestei initieri.
    Un sfert din corpul fiziv fizic este compus din materie atomica dupa aceasta initiere.

Manualul Ascensiunii
    Ultima modificare făcută de Ator; 15-February-2017 la 06:21 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

A doua initiere
    Principala lectie a celei de-a doua initiere este legata de stapanirea corpului astral si/sau a corpului emotional. Djwhal Khul a spus ca asta este de obicei cea mai grea initiere pentru oameni, si ca adesea este nevoie de multe si multe vieti pentru ea. Odata luata cea de-a doua initiere, a treia si a patra urmeaza de obicei in aceeasi viata sau in urmatoarea.
    Initierea are legatura cu sacrificiul si renuntarea la dorinte. Natura inferioara incepe sa fie dominata rapid. Elementul astral este controlat si corpul emotional devine pur, limpede si senin.
    In viata lui Iisus Hristos aceasta initiere se defineste ca fiind botezul. Cei trei termeni cheie pentru cea de-a doua initiere sunt :
    Dedicare
    Stralucire
    Devotament
    Dedicarea are ca rezultat stralucirea, care este disipata de devotament. Emotiile sunt aduse sub control si in mod necesar factorul mintii admite o importanta sporita.
    Libertatea este termenul cheie al inividului care are de-a face cu cea de-a doua initiere.
    Lordul Maitreya, este din nou Hierophantul acestei initieri. Se dobandeste un control mai mare asupra sensibilitatii egoiste al sinelui inferior. Corpul fizic este acum alcatuit pe jumatate din materie atomica.

Cei care se pregatesc pentru prima si a doua initiere pot folosi urmatoarea mantra:

Mantra lui Djwhal Khul
    Mantra sufletului – Este o mantra care ajuta la activarea ajutorului Sufletului vostru si a Sinelui vostru mai Inalt. Este mantra Marii Fratii Albe.
    "Eu Sunt Sufletul (sau „Eu Sunt Monada")
    Eu Sunt Lumina Divina
    Eu Sunt Iubire
    Eu Sunt Intentie
    Eu Sunt Modelul Perfect"

Pentru deschiderea centrilor energetici:

Mantre Tibetane pentru Echilibrarea Chakrelor
    "O" - Prima Chakra
    "Shu"- se pronunta shuck, Cea de-a doua Chakra
    "Ya" - Cea de-a treia Chakra
    "Wa" - se pronunta Yawn, Cea de-a patra Chakra
    "He" - Cea de-a cincea Chakra
    "Hu" - se pronunta Hue, Cea de-a sasea Chakra
    "I" - Cea de-a saptea Chakra

Manualul Ascensiunii
    Ultima modificare făcută de Ator; 15-February-2017 la 06:20 AM.

Moderator
    Data înscrierii
    Nov 2013
    Posturi
    1.016
    Puncte
    23.843
    Nivel
    47
    Puncte: 23.843, Nivel: 47
    Puncte: 23.843, Nivel: 47
    Progres nivel: 30%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 707
    Progres nivel: 30%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 707
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points7 days registered1000 Experience Points31 days registered3 months registered5000 Experience Points1 year registered10000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

@ Ator

Va rog sa precizati sursa a ceea ce postati. Altfel se subantelege ca este opinia dvs.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Infinit Vezi Post
    @ Ator

Va rog sa precizati sursa a ceea ce postati. Altfel se subantelege ca este opinia dvs.

Multumesc Fratioare, am gasit si un subiect postat de doua ori!
    Pe viitor te-as ruga sa nu ma mai "jignesti"cu etichete si bune maniere....spune-mi simpu; bai...
    Ultima modificare făcută de Ator; 16-February-2017 la 06:38 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Realizări:

Implicit

Limbajul Luminii:

http://www.lucratorul-in-lumina.com/...ght/cincea.htm

Cand am cerut "superiorilor" sa-mi arate Planeta de unde vin, mi-a aratat pentru inceput simbolul simtamantului, dupa care am vazut o Planeta cenusie fara mari si oceane, realizand ca traim/traiam, intr-o alta dimensiune decat cea in care traim, respectiv 3d.

http://www.lucratorul-in-lumina.com/.../simtamant.htm

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •