Pagina 149 din 150 PrimulPrimul ... 4999139147148149150 UltimulUltimul
Rezultate 1.481 la 1.490 din 1492

Subiect: Romania incotro?

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.262
    Puncte
    196.608
    Nivel
    100
    Puncte: 196.608, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Mihai Șora: Prima grijă a guvernanților să fie pentru cei pe care îi guvernează și abia apoi pentru ei înșiși
    https://www.agerpres.ro/cultura/2017...nsisi-20-38-05

Filozoful și eseistul Mihai Șora, care, de curând, a împlinit 101 ani, consideră că, dacă prima grijă a guvernanților este cea pentru cei pe care îi guvernează și, de abia apoi, pentru ei înșiși, atunci România "are asigurați câțiva pași buni în fața ei".

"Să fie o țară bine guvernată, cu grija celor care o guvernează pentru cei care sunt guvernați și care să fie prima lor grijă. Și cea de-a doua și ultima lor grijă să fie grija pentru ei înșiși. Dacă prima lor grijă poate să fie asta și ultima lor grijă să fie pentru ei înșiși, atunci România are asigurați câțiva pași buni în fața ei", a declarat, sâmbătă seara, la Alba Iulia, Mihai Șora, întrebat care ar trebui să fie obiectivul României la 100 de ani.

Filozoful a menționat că este "foarte atent" la ceea ce se întâmplă în țară, pentru că ține foarte mult la ea și "îi este la inimă". "Și nu mi-e indiferent nimic de ce se întâmplă în ea. Sper ca locuitorii care o compun să fie vrednici de faptele înaintașilor și să ducă țara mai departe, să o facă să strălucească în lume", a adăugat Șora.

Șora crede că, la cei 100 de ani, România "arată bine" și viitorul "stă deschis în fața ei", acest lucru depinzând de "milioanele de locuitori pe care îi are, iar fiecare să-și îndeplinească datoria așa cum trebuie".

El a adăugat că, dacă îți iubești țara, te străduiești să o faci să strălucească.

Mihai Șora a mai spus că din "România dodoloață" lipsește Basarabia, iar acest lucru îl doare. Întrebat dacă mai are speranțe că ar putea să asiste la reunificare, filozoful a răspuns că "în străfundul inimii, da", dar "pe suprafața creierului" nu-și dă "seama prea bine".

Șora a menționat că se simte bine la cei 101 ani pe care i-a împlinit luna aceasta și că este dispus să mai trăiască. "Îi mulțumesc lui Dumnezeu că i-am ajuns. Mă simt foarte bine și dispus să mai trăiesc", a afirmat filozoful, prezent sâmbătă seara la Universitatea "1 Decembrie 1918", la invitația "Cartierului Creativ Carolina", prilej de întâlnire cu admiratori ai săi.

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.262
    Puncte
    196.608
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Mesajul înduioșător al lui Mihai Șora de Ziua Națională
    http://www.comisarul.ro/articol/vide...-z_921566.html

Filozoful și eseistul Mihai Șora, care, de curând, a împlinit 101 ani, a petrecut Ziua Națională la Alba Iulia. Pe pagina personală de Facebook, a ținut să transmită următorul mesaj:

Am stat de vorbă cu oamenii mari la Universitate, – pentru că vrem să înțelegem în ce lume trăim și ce rost avem, unii și alții, în această lume;
    am întâlnit credincioși rugându-se în bisericuța de lângă Cetate, ridicată pe locul ctitoriei lui Mihai Viteazul, – pentru că rugăciunea este mai puternică și mai vie în Biserică, printre semenii tăi, împreună cu ei;
    am mărșăluit alături de alți oameni pe Calea Moților, – pentru că ne pasă, ne dor toate rănile țării noastre;
    am desenat alături de copii, – pentru că ei sunt marea mea bucurie și cel mai prețios tezaur pe care îl avem, în clipa de față, și în toate clipele pe care ni le va îngădui Istoria.

În Alba Iulia – această frântură de Românie, exemplară și firească totodată.

La mulți ani, Țara mea!
    Îți doresc să-ți poți păstra copiii la tine, să nu le fie mutilat viitorul, să crească senini și liberi, pentru ca tu să fii senină și liberă.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.652
    Puncte
    59.205
    Nivel
    75
    Puncte: 59.205, Nivel: 75
    Progres nivel: 44%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 845
    Progres nivel: 44%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 845
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.619
    Puncte
    120.306
    Nivel
    100
    Puncte: 120.306, Nivel: 100
    Puncte: 120.306, Nivel: 100
    Activitate globală: 99,7%
    Activitate globală: 99,7%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Cei mai multi eroi sunt anonimi

Anonimii de ieri

Dl.Goe said

Ianuarie 16, 2018 Dupa ce s-a intrupat in Sorin si Mihai, doua reincarnari succesive, ambele esuate, iata-l pe Liviu pe cale så (se) renasca ca femeie (o Vasilicå de pe la casa omului). Poate ca de data asta va fi ceva mai compatibil cu trupul sau (caci Vasilica este trup din trupul lui Dragnea, trup si suflet, de ginta teleormaneana). Aberatia ar fi de un comic pana la Dumnezeu, daca n-ar fi tragica ca dracul. Institutia guvernului Romaniei a ajuns o farsa, o gluma sinistra, apoteoza imposturii fara scrupul, dovada vie ca suntem o natie incapabila sa scape de ceausism. Ce communism? Ce capitalism? Ceausismul ne månâncå. Faptul ca alde PSD & Company persista, si se manifesta eliberata de nevoia salvarii oricaror aparente, denota simptomele unei maladii grave, incurabile, ale caror efecte catastrofice, abrupte, nu vor intarzia sa se manifeste. Mai devreme sau mai tarziu istoria isi va epuiza rezervele de indulgenta alocate Romaniei si va inceta sa mai fie ingaduitoare cu aceasta natie, care are vocatia auto-batjocoririi si a complacerii fara margini cu neantul. Nesimtirea neaosa care (ca calitate de baza) ne-a pastrat in cartile de istorie doua milenii ne poate pierde in cativa ani in noul context global. Desiguri ca, plini de mandrie, patos si conștiință civică, la respectiva inmormântare noi vom canta „Desteapta-te române”. Apoi vom bea o tuica si ne vom resemna in fata fatalitatii. A dracului fatalitate.
    Baciul din Teleorman, fiind mai ortoman, va fi atunci in insulele Cayman, la scuba diving.
    P.S Cum se face ca natiile celelalte nu realizeaza care-i treaba cu tara asta ceausita pana in maduva oaselor, continuând sa ne ia inca in serios (mult mai mult decat s-ar cuveni), este un miracol care ar trebui sa ne mire si sa ne sperie.

https://arcaluigoe.wordpress.com/201...-sunt-anonimi/
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.652
    Puncte
    59.205
    Nivel
    75
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

" ... Institutia guvernului Romaniei a ajuns o farsa, o gluma sinistra, apoteoza imposturii fara scrupul, dovada vie ca suntem o natie incapabila sa scape de ceausism. Ce communism? Ce capitalism? Ceausismul ne månâncå. " ...

In opinia mea, adevarata gluma sinistra este a compara actuala institutie a Guvernului cu " ceausismul " ,
    dat fiind ca - vorba lui Nicu Ceausescu - astia n-ar fi in stare nici macar sa spoiasca/zugraveasca ce s-a construit atunci ...

Istoria coloşilor industriali ai României comuniste. Ce soartă au avut cele peste 1.250 de uzine, fabrici şi combinate

http://adevarul.ro/locale/hunedoara/...8ee/index.html

( inclusiv comentariile )

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.262
    Puncte
    196.608
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Sistemul mai alungă un copil din ţară: "Las în urmă o Românie dominată de ipocrizie şi prostie!"
    http://epochtimes-romania.com/news/s...ostie---271167

Fetiţa din Târgovişte care a impresionat Facebook-ul cu postările sale pline de amărăciune şi realism despre degradarea învăţământului românesc anunţă că pleacă din ţară. Decizia aparţine părinţilor săi care lasă în urmă ce au construit o viaţă pentru a-i oferi ei un mediu propice de dezvoltare.

Anna Andronache, eleva din Târgovişte care a avut curajul să relateze pe Facebook neajunsurile de la scoala unde învaţă şi să critice modul în care funcţionează învăţământul, anunţă, printr-o nouă postare că, împreună cu părinţii ei, pleacă din România.

"Nu mă aşteptam să scriu asta atât de repede dar acum pot să vă anunţ că mă mut în altă ţară. Asta se datorează părinţilor mei care îşi lasă viaţă confortabilă de aici şi o iau de la zero în altă ţară pentru mine. Las în urmă o Românie dominată de ipocrizie şi prostie care nu o să-mi lipsească", scrie Anna.

Reamintim că, de-a lungul timpului, Anna a tot relatat despre problemele din şcoala ei, despre profesori obtuzi sau slab pregătiţi, răzbunători, lipsiţi de minimă empatie împotriva cărora nu se lua nicio măsură nici când era evident că greşeau. Postările Annei au devenit adesea virale, dar, se pare, că n-au reuşit să schimbe însă lucrurile în mediul unde învăţa eleva.

Redăm una dintre postările anterioare ale Annei:

Profesoara mea de matematică.

Azi ne-a dat test. Era un test dintr-o culegere şi scria că timpul de rezolvare e de 2 ore. Un coleg a întrebat dacă ne lasă 2 ore şi profesoara, ironic, a spus că noi suntem mai deştepţi şi ne ajunge o oră (deşi au fost vreo 40 minute fiindcă a întârziat, ca de obicei, şi după aia s-a apucat să mute elevii prin bănci).

I-am spus că 3 exerciţii sunt din materie nepredată. Mi-a spus că dă test din ce vrea şi nu sunt eu în măsură să-i spun ce să facă. S-a pitit, bineînţeles, după linguşitorii ei fideli cu care face pregătire regulat (fiindcă mai sunt şi unii care se duc doar înainte de teste şi teze ca să ştie subiectele) şi care ştiau testul dinainte. Am refuzat să dau testul şi m-a ameninţat că îmi dă 1. Mă lasă rece.
    Scopul acestei practici este de fapt diferenţierea prin note a elevilor care fac pregătire la ea şi cei care nu fac sau fac cu alţi profesori. Astfel, se vede cine e supremă la matematică şi unde trebuie să meargă banii dacă vrei 10. Poţi să faci pregătire şi cu un doctor în matematică, la N. nu ai 10 dacă nu faci pregătire cu ea.

Tata o să depună o reclamaţie (inutilă), a treia pe motivul ăsta. Reclamaţie care va fi, desigur, soluţionată de către prietenii şi colegii ei care, atunci când se întrunesc în urma reclamaţiilor, îl cheamă pe tata să-i spună ce profesor deosebit, capabil, minunat, special şi mirobolant e N. În nicio reclamaţie anterioară făcută de tata pentru motivul ăsta nu a fost găsită vinovată. Într-un răspuns ni se spunea că aspectele reclamate nu se confirmă fiindcă lecţia a fost predată la o dată ulterioară testului. Am fi naivi să credem că va fi găsită vinovată vreodată de către colegii ei. Nu am reuşit să dovedim absenţele, întârzierile şi faptul că nu ne dădea pauzele chiar dacă lucrurile astea se pot verifica pe camere. La chestiile de specialitate n-avem nicio şansă.

Concluzia e că această profesoară este intangibilă. Perseverenţa cu care continuă cu practicile ei ilegale arată că nu o afectează nici reclamaţiile, nici ce scriu eu, nici mass-media nici altceva.

Mi se spune că am prea multe pretenţii de la şcoală. În primul rând, cine nu are pretenţii de la oamenii din jur şi de la societatea în care trăieşte e un distrus. În al doilea rând, astea nici pretenţii nu sunt, ci lucruri normale care ar trebui să vină de la sine şi pentru care nu ar trebui să fac atâtea eforturi.

Şi ce motivaţie are un elev ca mine care învaţă să înveţe în continuare când vede că niciodată nu ia nota pe care o merită dacă nu se duce la pregătire la N.?

Mă credeţi că din cauza acestei profesoare îmi vine să nu mă mai duc la scoală?

P.S. Am uitat să scriu că profesoară nu m-a lăsat să ies din clasă şi a trebuit să îl sun pe tata să vină să mă scoată. S-a pus în uşă şi aş fi fost nevoită să mă bat cu ea dacă voiam să ies. Era ultima oră şi trebuia să merg acasă..", scria Anna.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.652
    Puncte
    59.205
    Nivel
    75
    Realizări:

Implicit

in timp ce ni se servesc circ mediatic si aventuri cu hoti si vardisti, iata ca mai la umbra se lucreaza intens la o alta dezmembrare, una spirituala ...
    totul pare planificat, gandit, cu tinta precisa .. de urmarit si comentariile si ... de trezit din anestezie !

https://www.activenews.ro/prima-pagi...pos=5&at_tot=4

https://www.activenews.ro/cultura/Ac...i-Roman-149357

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.262
    Puncte
    196.608
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Analist: PSD împinge România în criză economică. Deja există o criză de resurse. Guvernul nu are capacitatea de a asigura plata salariilor celor angajați în sectorul public
    https://www.comisarul.ro/articol/ana...ej_933530.html

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.652
    Puncte
    59.205
    Nivel
    75
    Realizări:

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.262
    Puncte
    196.608
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

http://www.stiri-neamt.ro/anul-cente...ziua-romaniei/

Astăzi, 21 februarie, în plenul Senatului, coaliția PSD-ALDE-UDMR s-a opus proiectului de lege privind obligarea autorităților locale de a monta steaguri tricolore pe bulevardele principale, la orașe și pe străzile principale la sate, cu ocazia Zilei Naționale (1 decembrie 2018).

Deși proiectul a primit raport de adoptare din partea Comisiei de administrație publică, cel care a ordonat respingerea legii nu a fost așa cum poate vaă așteptați un lider UDMR, ci liderul senatorilor PSD, Șerban Nicolae (cel care a jignit și partizanii anticomuniști!)

Dintre cei 3 senatori ai județului Neamț, doar Eugen Țapu-Nazare (PNL) a votat pentru acest proiect, Emilia Arcan (PSD) și Dan Manoliu (PSD), votând împotrivă.

La ordinul lui Șerban Nicolae, liderul Grupului PSD din Senatul României, majoritatea parlamentară, susținută de senatorii UDMR, le-a mai dat o lovitură românilor acum în anul Centenarului, asta după ce s-a dovedit a fi incapabilă să pregătească așa cum se cuvine această mare sărbătoare a românilor.

Am fost surprins să constat că astăzi, 21 februarie 2018, plenul Senatului României a dat un vot negativ Proiectului de Lege privind modificarea și completarea articolului 2 din Legea privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice nr.75/1994, asta după ce proiectul primise un raport de adoptare în Comisia de administrație.

Îmi este greu să înțeleg resorturile politice care au stat în spatele unei astfel de schimbări de atitudine, dat fiind că prin acest proiect propun introducerea obligației arborării drapelului național pe arterele principale de circulație din fiecare localitate, cu 5 zile înainte de 1 Decembrie.

Sunt convins, însă, că alegătorii care ne-au trimis în Parlament nu s-ar opune, cu siguranță, unei astfel de legi!

Din păcate, așa cum am precizat chiar în preambulul legii, ignorarea acestui demers perfect legitim nu reprezintă altceva decât un afront nepermis la adresa valorilor naționale românești.

Am inițiat acest proiect tocmai pentru a completa vidul legislativ existent și ținând cont de faptul că în lipsa unor norme coerente se ajunge la situații impardonabile de insubordonare din partea unor reprezentanți vremelnici ai administrației publice locale, care, din motive de ei știute, de multe ori nu respectă memoria înaintașilor noștri. Consider că este nedrept ca populația din aceste localități să nu se poată bucura, măcar vizual, de sărbătorirea simbolurilor naționale!

Având în vedere că proiectul va fi transmis spre dezbatere Camerei Deputaților, somez liderii PSD-ALDE să renunțe la politica antinațională și, totodată, fac un apel către toți parlamentarii de bună-credință să mă susțină în acest demers, pentru a face posibilă marcarea așa cum se cuvine a sărbătorilor naționale la nivelul întregii țări, ca formă de respect pentru valorile naționale și jertfa înaintașilor. – notează un comunicat remis de inițiatorul legii.
    Ultima modificare făcută de lucumi; 21-February-2018 la 10:31 PM.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 2 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 2 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Descopera romania-romania pitoreasca
    De maria49 în forumul Turism
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 21-May-2017, 12:04 PM
  2. Invatamantul romanesc....incotro?
    De Komoandru în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 08-March-2014, 06:50 AM
  3. Invatamantul din Romania , incotro !?!
    De Mayernic în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11-April-2011, 06:46 PM
  4. Romania in versuri
    De admin în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 09-May-2010, 09:14 PM
  5. Cutremur de 7,6 in Romania?
    De admin în forumul Cutremure
    Răspunsuri: 33
    Ultimul Post: 30-April-2010, 02:29 PM

Etichete pentru acest subiect