Pagina 3 din 146 PrimulPrimul 123451353103 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 1456

Subiect: Romania incotro?

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    7.990
    Puncte
    126.901
    Nivel
    100
    Puncte: 126.901, Nivel: 100
    Puncte: 126.901, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

aceea e lista care s-a facut si la otv??
    n-are importanta, de fapt.
    trebuie sa vedem ce avem de facut de acum incolo, nu mai avem timp sa plangem dupa laptele varsat...
    toata chestia e sa nu mai permitem si in viitor hotia si minciuna; trebuie legi care sa sanctioneze aceste delapidari care s-au facut, macar ca exemplu, ca sa se invete unii minte.
    caci asta ne-a adus aici, unde suntem acum. citez din Cartarescu, postat de achilina: "Clasa politica de la noi trebuie odata sa inteleaga ca, sub obladuirea ei, a aparut un stat al nedreptatii sociale, ca impasul in care suntem azi i se datoreaza in intregime si ca e macar in interesul ei, daca nu al tarii, sa schimbe starea de fapte. Caci un stat nedrept social si fara respectul legilor va fi intotdeauna un stat instabil, primitiv, cu o clasa politica amenintata. Un stat dispretuit, pe drept cuvant, de lumea civilizata.

Am mai spus-o: in Romania nu exista, ca pretutindeni, corupti, ci un sistem al coruptiei. Este mecanismul care produce saracia, conspiratia care submineaza statul. De aceea este monstruos si nedrept sa-i pedepsesti a doua oara pe cei saraci si sa te prefaci mai departe ca nu-i vezi pe cei vinovati de saracia lor.
    "

ma intreb: oare acest neam mai suporta inca un rand de furturi si minciuni?
    Ultima modificare făcută de natco; 12-July-2010 la 03:15 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.839
    Puncte
    52.078
    Nivel
    70
    Puncte: 52.078, Nivel: 70
    Progres nivel: 67%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Progres nivel: 67%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Activitate globală: 42,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de achilina Vezi Post
    - ROMANIA SPRE UN FALIMENT DIRIJAT!.doc (81KB)
    "Prin larga participare a televiziunii si presei, criza din Romania este perceputa ca o apocalipsa. De vina suntem si noi, ca ne lasam asa de lesne manipulati, dovedind slabiciune morala si sufleteasca. Cat din ce traim acum este criza morala si cat este criza financiara?"

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.839
    Puncte
    52.078
    Nivel
    70
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

"Ceea ce numim noi in limba romana prin cuvantul CRIZA provine din grecescul CRISIS, care se traduce prin JUDECATA. De aceea, inainte de a fi orice altceva, criza este judecata bunului Dumnezeu cu omul. In masura in care eu nu sunt in voia lui Dumnezeu, sunt in criza. Asta numesc eu criza morala: tensiunea profunda intre libertatea omului si vrerea lui Dumnezeu, tensiunea intre vesnicul si efemerul din inima mea. Restul-criza financiara, sociala, politica, educationala, etc.-nu sunt altceva decat consecintele firesti ale acestei tensiuni. Starea de criza este starea proprie umanitatii cazute. Criza e o problema personala, intre mine si bunul Dumnezeu. Restul e minciuna, mentalitate stramba, diversiune ideologica, manipulare, aflare in treaba". Parintele Iustin Petre, staretul man. Casian

Membru Avatarul lui IREAL
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.723
    Puncte
    70.189
    Nivel
    82
    Puncte: 70.189, Nivel: 82
    Puncte: 70.189, Nivel: 82
    Progres nivel: 26%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.261
    Progres nivel: 26%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.261
    Activitate globală: 0%
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsRecommendation Second Class10000 Experience Points25000 Experience PointsTagger Second ClassVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Corinadana Vezi Post
    "Ceea ce numim noi in limba romana prin cuvantul CRIZA provine din grecescul CRISIS, care se traduce prin JUDECATA. De aceea, inainte de a fi orice altceva, criza este judecata bunului Dumnezeu cu omul. In masura in care eu nu sunt in voia lui Dumnezeu, sunt in criza. Asta numesc eu criza morala: tensiunea profunda intre libertatea omului si vrerea lui Dumnezeu, tensiunea intre vesnicul si efemerul din inima mea. Restul-criza financiara, sociala, politica, educationala, etc.-nu sunt altceva decat consecintele firesti ale acestei tensiuni. Starea de criza este starea proprie umanitatii cazute. Criza e o problema personala, intre mine si bunul Dumnezeu. Restul e minciuna, mentalitate stramba, diversiune ideologica, manipulare, aflare in treaba". Parintele Iustin Petre, staretul man. Casian
    Excelenta disertatia Parintelui Iustin Petre, profunda si plina de sens.
    Multumesc pentru postare.
    « Nu exista religie mai mare ca Adevarul.» Dalai Lama

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.061
    Puncte
    86.271
    Nivel
    91
    Puncte: 86.271, Nivel: 91
    Puncte: 86.271, Nivel: 91
    Progres nivel: 38%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.179
    Progres nivel: 38%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.179
    Activitate globală: 82,0%
    Activitate globală: 82,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Laudat fie Isus!
    Citat Postat în original de IREAL Vezi Post
    Excelenta disertatia Parintelui Iustin Petre, profunda si plina de sens.
    Multumesc pentru postare.
    Si eu multumesc!

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.839
    Puncte
    52.078
    Nivel
    70
    Realizări:

Implicit

Despre criza financiara si criza morala, cu Parintele Iustin Petre, staretul Manastirii Casian:
    "Odata l-am intrebat pe un parinte din Sfantul Munte: "Parinte, ce parere aveti despre Uniunea Europeana, despre criza financiara mondiala....", si altele de genul asta? Stiti ce mi-a raspuns? "Dragul meu, uite ce e: e mare pacat sa ne pierdem vremea vorbind despre lucruri dintr-astea.... trecatoare. N-a zis Solomon: desertaciunea desertaciunilor, toate sunt desertaciune? Ceea ce a mai fost, aceea va mai fi, si ceea ce s-a intamplat se va mai petrece, caci nu este nimic nou sub soare? Toate vor trece asa cum au venit si or sa vina iara. Nu asta este important, nu asta ma intereseaza pe mine, parinte! IMPORTANT ESTE CUM SA MA MANTUIESC! Daca omul ar intelege ca pe un petec de pamant, Dumnezeu i-ar da tot ce-i trebuie ca sa nu moara de foame, el si familia lui, si ca in viata este bine sa mananci cat sa traiesti, nu sa traiesti ca sa mananci, s-ar schimba starea sufleteasca a multora. INTOARCEREA LA SIMPLITATE VA SALVA LUMEA! Noi, aici, in Sfantul Munte, mancam putin, o data sau de doua ori pe zi, avem cate un pat de scanduri, pe care sa ne mai odihnim ciolanele cand si cand, cateva carti in rest rugaciune, munca si.... slava lui Dumnezeu pentru toate, pentru ziua de ieri, pentru ziua de azi si cate or mai fi! Asta e crestinismul, parinte: smerenie cu carul, iubire cu carul, bucurie cu carul. Restul e vanare de vant!""

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.839
    Puncte
    52.078
    Nivel
    70
    Realizări:

Implicit

"Stiti care este cel mai superb principiu crestin, enuntat de poetul nostru national Mihai Eminescu? Il gasiti in Scrisoarea a III-a, pus in gura voievodului Mircea cel Batran: "De-o fi una, de-o fi alta, ce e scris si pentru noi/ Bucurosi le-om duce toate, de e pace, de-i razboi". Cu alte cuvinte, ceea ce a randuit Dumnezeu sa ni se intample asa sa fie si nu altfel. Asta inseamna sa gandesti crestineste, sa zici: "Daca Dumnezeu este cu noi, cine poate sta impotriva noastra?!" "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si veti gasi odihna sufletelor voastre! In lume, necazuri veti avea, dar indrazniti, Eu am biruit lumea!", zice Domnul. Cine primeste cuvantul acesta iese din criza si isi recapata bucuria de a fi, cine nu, se va chinui mult, absurd si inutil."

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.839
    Puncte
    52.078
    Nivel
    70
    Realizări:

Implicit

Manipularea urii si o tara muribunda
    Tanjim dupa un crampei de lumina si ne saruta doar intunericul. De ce Romania a devenit prizoniera urii, distrugand si pulverizand insasi ideea de solidaritate! In ce con de umbra s-a ascuns altruismul? De ce propagatorii urii continua sa fie aplaudati?! Și copiati?a€¦Ce genereaza dezbinarea si atmosfera de |vest salbatic| care planeaza asupra acestei tari muribunde?

Intr-un articol intitulat |Intre Ion si Itic|, scriitorul Zaharia Stancu protesta impotriva diversiunii guvernamentale de a identifica un vinovat fictiv pentru dezastrul prin care trecea tara. In 1938 cand actiunile antisemite incep sa ia tot mai mult proportii si sa fie tot mai |aplaudate|, Zaharia Stancu are curajul sub forma unei structuri narative sa dezvaluie |subtilitatile| guvernamentale de fabricare a |tapului ispasitor|. Textul lui Zaharia Stancu este magistral, fiindca surprinde anumite atitudini cu care, din nefericire, suntem contemporania€¦.

|Ion are talpile goale si crapate. Ion are pantecul gol. Copiii lui Ion sunt zdrobiti de saraciea€¦totusi Ion isi plateste cu sfintenie darile catre stapanire si cand suna clopotele Ion se trezeste stie ca tara are nevoie, undeva, de carnea si de sangele lui. Femeia lui Ion ramane singura si creste cu iarba si piatra pe IONII care maine vor fi chemati sa apere pamantul strabun. Sunt milioane de IONI in aceasta tara si fiecare seamana leit cu celalalt.
    Itic nu umbla descult, ca Ion, dar pantofii lui Ion sunt sparti in bot. Itic nu poarta zeghe ca ION. Dar paltonul lui Itic este tot atat de peticit la zeghea lui ION. Itic nu ara. El are o dugheana soioasaa€¦Itic nu mananca in toate zilele fiindca nu are in toate zilele clienti care sa intre in dugheana lui. Itic e prea sarac ca sa corupa, asa ca isi plateste la timp impozitele, iar cand suna goarnele pleaca si el la razboi. Foamea si saracia il paste de veacuri pe IÈšIC, ca si pe ION.
    Sunt in aceasta tara si altfel de romani, pe care nu-i cheama Ion, ai caror copii nu indura nici foamea, nici frigula€¦È˜i care nu-si platesc darile pentru stapanire. Și care nu alearga la hotare sa le apere cu pretul sangelui lor. Acesti romani au toate bogatiile si toate drepturile. Au dreptul de a dispune de viata si de moartea milioanelor de IONI. Nimeni nu-i ia de guler sa-i aseze la rand cu ceilalti, sa-i aseze la rand cu toti IONII acestei tari.
    Ion nu mai poate rabda. Cere paine pentru copiii lui. Și fiindca nu i se poate da putinul pe care il cere, este indemnat sa il traga pe Itic de perciuni, ceea ce Ion, indobitocit cum se afla in mizerie, nu intarzie sa faca.
    Dupa ce Ion va smulge perciunii lui Itic, va baga de seama ca poarta pe umeri aceeasi zeghe rupta, ca tancii sunt flamanzi. Ce vor face toti IONII din aceasta tara cand se vor trezi din amagirea in care sunt aruncati?|
    Mai are cineva indoieli cu privire la tentativa de a crea diversiune prin incercarea de a gasi vinovati fictivi? Operatiunea nu este noua. A incercat-o guvernul roman indreptand degetul acuzator asupra evreilor. Iar haosul nu s-a lasat invitat prea mult. Acum asistam la acelasi scenariu cinic, rand pe rand cazand sub acuzatie mogulii, jurnalistii, bugetarii, asistatii. Mai nou, mamele si copiii! Iar ura dintre categoriile sociale ia proportii, IONII de astazi fiind doar piese fragile pe o ampla tabla de sah a destinului. Un destin care ii este programat si viciat!
    Debusolati si framantati, Ion si cu Itic se lupta pentru supravietuire urandu-se unul pe altul. Iar in spatele lor, vinovatii reali pentru distrugerea tarii continua sa semene dezbinarea€¦Intr-o maniera profesionista! Romania a ajuns o tara a urii de masa, dezbinata si viciata de sentimente inumane si de dorinta de a invinge. Calcand peste cadavrea€¦ Iar deasupra lui Ion si a lui Itic, intr-o lume paralela, evadati din realitatile cotidiene, |domnesc| cu gesturi cinice adevaratii moguli! Lovind si masacrand in numele binelui comun! Cu interesul personal dependent de manipularea URII!
    Nu Ion este vinovat. Nici Itic!
    Acest lucru il concluziona si Zaharia Stancu in finalul terifiantului sau articol: |Taurul care trebuie luat de coarne si pus la pamant nu poarta numele lui Itic. Puroiul care s-a intins si ameninta neamul romanesc cu putrezirea poarta alt nume. Il cunoasteti prea bine. Daca sunteti romani adevarati si patrioti adevarati, nu-l ocoliti.|
    Sa mai spuna cineva ca nu se repeta istoria! Insa, de ce reuseste la noi atat de bine????

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Tg. Ocna
    Posturi
    2.503
    Puncte
    39.149
    Nivel
    61
    Puncte: 39.149, Nivel: 61
    Progres nivel: 8%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.201
    Progres nivel: 8%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.201
    Activitate globală: 7,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran

Implicit

Alexandru Tocilescu (regizor): "Scrisoare catre tara mea"

securedownload.jpgNu-mi iubesc tara. Trebuie sa fie asa, din moment ce nu-mi vine decit sa vorbesc urit despre ea. Sa-i spun vorbe grele in fiecare ora, in fiecare dimineata, cind intirzii cit pot de mult intilnirea cu oamenii, locurile, serviciile, televiziunea, piinea, mirosurile, masinile, culorile, limba ei. Am obosit de tara asta. Am obosit de tara in care cei care conduc ma cred prost si-mi spun "omul simplu, de pe strada", omul caruia se simt datori sa-i explice cum stau treburile, intr-un limbaj gingav, analfabet, ca acela folosit de adultii inculti, pentru a raspunde gingurelilor unui bebelus. Am obosit de tara in care nimic nu este ceea ce pare: un site colorat cu multe promisiuni al unei gradinite private e doar un paravan in spatele caruia se afla o cladire care-i adaposteste pe prescolari de ploaie cit timp parintii se afla la serviciu (altfel, educatoarele isi roaga colegele de breasla mai norocoase, de la alte gradinite, sa fure plastilina si creioane).
    Avocatul care-mi promite ca va cistiga procesul n-are niciodata chitantier pentru banii pe care-i dau si nici argumente in instanta. Nici sefa firmei de recrutare nu-mi da chitanta pe banii primiti, pe care i-am dat sotului ei, venit la intilnire in trening, intr-o statie de autobuz. Atunci s-a desfasurat si ultima secventa de colaborare, fiindca plata taxei n-a fost urmata de nici o invitatie la un interviu. Editura la care s-a angajat prietena mea, editura foarte renumita, scoate carti de filozofie de pensionar trist, de jucator de table fara noroc, si literatura erotica, pe linga care graffiti-urile din WC-urile si garile publice sint suave declaratii de amor.
    Iar patronul te felicita daca ai reusit sa-i promovezi cartile doar printre cei sau, mai bine zis, cele cu care inca nu s-a culcat. Ca asa, ar fi putut s-o faca si el... Profesoara de franceza a nepotului meu miroase a vodca, profesorul de religie nu-l lasa sa iasa in timpul orei sa faca pipi, iar cea de fizica pleaca in Grecia din doua in doua saptamini (plus in vacantele scolare). Redactia la care m-am angajat are doua birouri pentru redactori - unul pentru facut sex - si un art director care ilustreaza un articol despre cartea Golful francezului cu doua fotografii: una cu o laguna si cea de-a doua cu un francez. Anonim. Adica nu stim daca e francez, dar are bucle pudrate de secol XVIII si zimbeste
    timp spre obiectiv. Fotografie pe care a schimbat-o, la insistentele mele, multe, nadusite, cu o imagine portocalie a unei corabii in apus de soare. Pentru laguna n-am mai avut suflu. Si nici pentru corabie.Redactorul-sef spune ca-i genial, ca face si art si e si director,ca numai el poate sa aplice, in Photoshop, ghiocei pe rochia vedetei si numai el poate sa ilustreze un reportaj despre copiii orfani cu un copil cu ursulet in brate, si clipul Nokia - cu miini inlantuite.
    Din cauza lui, intreaga redactie si-a dat demisia. A ramas doar redactorul-sef. Isteric si nefericit. Din cauza celor care au pregatit o conspiratie impotriva lui.
    Am obosit de tara care-mi spune ca orice speranta are radacini firave si ca orice optiune sincera, onesta se dovedeste a fi cretina. Am obosit ca din patru in patru ani sa aleg prost, impreuna cu alte 22 de milioane de locuitori, de oricare parte a baricadei am fi. Am obosit sa sper ca cel care se numeste sef de guvern sau presedinte de tara sau macelar sau avocat sau cintaret chiar se pricepe la ceea ce diploma, votul, discursul spun ca se pricepe.

Am obosit de tara care ma transforma in victima sau complice. In victima, fiindca oricit de multe rele s-ar intimpla in tara asta, oricit de multa coruptie ne-ar taia rasuflarea cu duhoarea ei, statul, legile,
    functionarimea, judecatorii, DNA-ul, Guvernul, Parlamentul par cu toate ca exista intr-un univers diafan, paralel cu al nostru, din care arunca, din cind in cind, o ocheada catre noi, sa ne supravegheze. Sa ne certe ca n-avem rabdare sa ajunga si la noi bunastarea. Sa ne dojeneasca, cu glas de domnu' Trandafir acrit, pentru iresponsabilitatea cu care le cerem imposibilul, in conditiile unei mosteniri grele.

Am obosit sa fiu victima statului care ma fura la facturi, la impozite sau in justitie, victima patronilor
    care ma pot exclude din organigrama din trei tipete si doua semnaturi, victima politistilor care ma roaga sa nu reclam furtul din buzunare
    .
    Orice protest este inutil. Orice gest de solidaritate, orice initiativa care m-ar putea transforma in cetatean sau concetatean, in membru al unei comunitati rezidentiale sau al unei organizatii se fisiie in fata privirilor nepasatoare, a replicilor de tipul "c'esti copil" sau "ma lasi?!" sau a celor care transforma initiativa in afacere profitabila pentru ei si dezastruoasa pentru beneficiari. Iar renuntarea ma face complice cu cei care accepta ca lucrurile sa mearga prost, din neputinta, din interes, din indiferenta.
    Sint complice, prin tacere, cu toti impostorii, mincinosii, neispravitii, hotii, de care depind, intr-un fel sau altul, in bataliile mele marunte, de zi cu zi.

Am obosit de tara unui singur televizor, a unui singur program in care se amesteca, de-a valma, senzuale cu securisti nejudecati, brailence cu analisti obositi, discutii lalii despre salarii enorme, furt la factura, politisti beti, judecatori mituiti, ministri penali cu breaking news-uri impotriva carora tot romanul motaie: invirteli, bascalii, ogici, ciumace, anchete de doi si un sfert, morti de trei parale, incesturi de patru stele.

Am obosit sa aud sau sa citesc comentarii lungi, strivite de ura sau inmuiate de slugarnicie, ale jurnalistilor obositi din presa romaneasca. Am obosit de vorbe grele de prostie, nesimtire, ipocrizie, ineptii, vorbe care nu mai intereseaza pe nimeni, vorbe caraghioase, care-i transforma pe toti ciutacii, dumitrestii si morarii in bufoni disperati ai orelor tirzii de televiziun
    e.

Am obosit sa vad societatea civila, care face curat in universitati si alegeri, inghesuita pe liste de alegeri europarlamentare ale unui partid majoritar.Am obosit sa aud ca singurul lucru pe care-l avem de opus alegerii fiicei presedintelui in Parlamentul European este pluralul nefericit "succesuri". Am obosit sa vad sustinatori sinceri ai presedintelui, care vor salariu de jurnalist independent. Am obosit sa vad jurnalisti independenti care devin guvernatori interesati.Am obosit sa-l aud pe ministrul Culturii tinind-o langa cu explicatiile despre pleasca si iubire de presedinte
    . Am obosit sa vad reportaje cu oameni care maninca din gunoaie, copii violati, preoti care tin liturghii erotice, pustile lui Michi Spaga, termopanele lui Adrian Nastase, oameni care se imperecheaza cu oi, tarani care taseaza pamintul cu obuze inca detonabile, pensionari care se straduiesc sa prinda doua portii de sarmale de 1 Decembrie, tiganci care-si arata popoul politistilor, soferi beti, criminali filmati in circa de politie, inmormintari in direct, sicrie fotografiate cu mobilul, stiri animate despre ficatul de 20 de kilograme al unui cintaret, oameni urcati pe cruci ca sa vada mai bine groapa, cozile isterice de Sfinta Paraschiva si de Izvorul Tamaduirii, proteste pe marginea balconului sau a macaralei si comentariile profesionistilor care incep cu: "Ce efect poate sa aiba violul asupra unei fetite de 12 ani?". Ma obosesc profesionistii televiziunilor, chiar si fara comentarii.
    Fiindca sint aceiasi. Si apar des. Foarte des. In tara asta nu mai exista un psiholog cumsecade, un profesor eminent, un cintaret talentat, un analist respectabil, un preot cu har, un poet inzestrat: toti devin vedete si, in clipa imediat urmatoare, descopera ca au vazut idei. Despre orice altceva decit meseria pe care altfel ar fi putut s-o practice onest si din care sa aiba un venit regulat.

Ma obosesc emisiunile care-mi promit ca vor dezbate solutiile anti-criza si in care invitati si moderatori ajung sa vorbeasca despre beregate, prostanaci, caraghiosi, sobolani rozalii, lupta dintre fata presedintelui si intelectuali,despre insinuarile cutarui senator,despre sforaitul din Parlament al nu stiu carui deputat, despre nepoate de senatoare care sint de fapt amante de ministri. Am obosit sa vad fete lungi de jurnalisti care anunta, cu acelasi ton grav, de inceput de apocalipsa, si ca se
    maresc facturile, si ca s-a dus dracului rapita in Alexandria ,si ca Mutu are tendonul rupt. Sau ca nu-l mai are deloc. Am obosit sa aud de mitica-de-la-liga, nasu-sandu, meme-stoica, galactici, jucatori-titrati, distractie-pe- cinste.

Am obosit sa stiu ca din atitea cazuri de malpraxis in medicina, un singur doctor a fost condamnat pentru viol.
    Ma oboseste Mihaela Radulescu, si cei care o combat, si cei care o apara. Ma oboseste oricine comenteaza un film, o carte, un spectacol, mai departe de rude, prieteni sau parinti, fara sa poata arata vreun act, o diploma, care sa-i confere acest drept. Am obosit sa ma tot intreb cine este cel sau cea care apare pe prima pagina a tuturor ziarelor, fara sa reusesc sa-mi amintesc vreo isprava, buna, rea, dar in orice caz extra-ordinara, care sa merite macar efortul scanarii fotografiei lor. Am obosit sa vad ca patroni de firme de salubrizare isi dau cu parerea despre expozitii de arta, ca pe Wikipedia Mircea Badea este actor roman, ca Monica Tatoiu are raspuns pentru orice - de la incalzirea globala, la cum nu trebuie sa renunti la speranta de a avea orgasm. Am obosit ca, la douazeci de ani de la Revolutie, sa-i injur tot pe Iliescu, Nastase, Vacaroiu, Serban Mihailescu, Viorel Hrebenciuc, Talpes, Mitrea, Vadim Tudor, Voiculescu, Adrian Paunescu etc. Am obosit, de fapt, sa nu am incredere in nimic si nimeni.

Am obosit sa scriu acest protest. Nu va folosi la nimic. M-am gindit, la un moment dat, sa le cer oamenilor obositi ca si mine sa iasa in strada. Dar am in fata ochilor imaginile filmate la diferite
    proteste: pancarte si lozinci analfabete, revendicari haotice si isterice, fete timpe in fundal care transmit salutari familiei, sindicalisti mingiiati pe frunte de opozitie, trecatori plictisiti si amintiri duioase
    despre concediile la mare din vremea fratilor Petreus si a Daciilor in rate.

Am obosit de tara in care nu se intimpla nimic.De tara care m-a facut sa privesc cu lehamite drepturi la care am tinjit ani multi si grei in comunism. Mie, omului simplu de pe strada, mi-e lehamite de dreptul meu de a vota. De dreptul de a fi informat. De dreptul de a protesta. De dreptul si obligatia de a-mi apara tara . De dreptul de a ma asocia liber in partide politice, in sindicate, in patronate si in alte forme de asociere. De dreptul de a avea acces la tratamente corecte in spitale.
    De dreptul de a fi egal cu ceilalti romani in fata justitiei
    .

De aceea spun ca nu-mi iubesc tara .Mi-a mai ramas,totusi, un singur drept: acela de a circula liber in strainatate. De a emigra. Poate c-a venit timpul sa-l folosesc.Stiu bine ca nici acolo nu umbla ciinii cu covrigi in coada. Sper doar ca acolo, intr-o limba straina si pe strazi curate, sa am timp sa mi se faca dor de tara mea. "
    Acest articol reprezinta intr-o forma concisa si condensata exact lucrurile pe care le gandim toti cei dezamagiti, declara invitatul Alexandru Tocilescu, care a mai adaugat ca media romanesca e vinovata pentru genocid cultural.

N.B. Daca nu si-ar fi facut iluzii, n-ar fi suferit astfel de deziluzii...

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Tg. Ocna
    Posturi
    2.503
    Puncte
    39.149
    Nivel
    61
    Progres nivel: 8%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.201
    Progres nivel: 8%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.201
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Descopera romania-romania pitoreasca
    De maria49 în forumul Turism
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 07-March-2016, 10:46 PM
  2. Invatamantul romanesc....incotro?
    De Komoandru în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 08-March-2014, 06:50 AM
  3. Invatamantul din Romania , incotro !?!
    De Mayernic în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11-April-2011, 07:46 PM
  4. Romania in versuri
    De admin în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 09-May-2010, 10:14 PM
  5. Cutremur de 7,6 in Romania?
    De admin în forumul Cutremure
    Răspunsuri: 33
    Ultimul Post: 30-April-2010, 03:29 PM

Etichete pentru acest subiect