Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 36

Subiect: Mesaje colective din neant

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Puncte: 160.110, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit Mesaje colective din neant

Pentru ca au tot fost discutii in ultima vreme despre provenienta mesajelor, despre mesajele primite de oameni, m-am gandit sa initiem un topic despre mesajele primite de noi, oamenii simpli.
    Nu cred sa existe vreun om care la viata lui sa nu fi primit un mesaj deosebit, care sa nu-l fi pus pe ganduri si pe care sa nu-l fi retinut ani de-a randul sau macar o perioada.

Pe acest topic deci putem vorbi , daca se doreste, despre mesajele primite de noi toti, cele de interes colectiv, mesaje primite prin diferite modalitati: vise, voci, revelatii, imagini, meditatii, etc, mesaje care vor avea o rata de implinire sau care deja s-au concretizat.

Desi toata lumea viseaza, desi cam toti primim macar o data in viata un astfel de mesaj, multi nu le dau importanta sau nu spun. Si mai stiu si ca atunci cand se primesc astfel de mesaje, cu siguranta STIM... Exista ceva dincolo de logica, de justificare, de ratiune, care ne face sa stim ca a fost un mesaj si nu un vis de noapte, sau o impresie fugara.
    Ultima modificare făcută de AuraArua; 07-August-2017 la 02:00 PM.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit Razboi

O sa incep eu cu mesajul redat pe "Interpretarea mesajelor", recent:

Uite un exemplu de interpretare...posibil eronata:
    un vis/mesaj care mi-a dat de gandit, avut de mine acum un an-doi:
    Se facea ca era pe timpul razboiului mondial, ultimul. Scena se petrecea in Bucuresti.Eram impreuna cu doi tineri, care nu aveau o relatie, pur si simplu ne gasiseram trei tineri( doua fete, un baiat) care eram speriati de bombele tocmai cazute si de ruine, pericol, asediu, etc.
    Speriati ne-am adapostit , dupa cum spunea baiatul, intr-o casuta/ coliba, unde eram cat de cat aparati.Tanarul ne-a lasat acolo, plecand sa vada ce e pe afara si cum putem pleca de acolo, fara sa fim vazuti.

Elemente cheie: era pe timpul razboiului , al doilea; vestimentatia era adecvata; fetele purtau palariute si rochii pana la genunchi,ample , de-ale timpului. In jur erau ruine, casele erau la pamant, totul era un dezastru. Atmosfera era sumbra, marile artere erau pustii si desfundate, distruse.Nu era iarna, mai curand era primavara sau toamna calda. Mijloacele de lupta erau de atunci, nimic sofisticat, modern sau prea vechi.
    Concluzia la prima mana era: am vazut o viata anterioara, din timpul razboiului. ceea ce era fals. Nu aveam cum...prin logica timpului si/ sau cea spirituala: un suflet se incarneaza de obicei destul de tarziu desi exista exemple de incarnare imediata, rapida.
    Explicatia ulterioara a fost ca am vazut o secventa din viitor, posibil un viitor razboi, care va afecta si Bucurestiul si care va fi similar cu cel de atunci ca pagube, trairi emotionale, pierderi de vieti omenesti, etc. fara prea mari complicatii tehnice ca lupta, sau si cu mijloace vechi, clasice....

Doar logica si analiza la rece te poate aduce mai aproape de o posibila interpretare si nu presupuneri, impresii, etc...
    Se lucreaza/ transmite cat mai aproape de intelegerea primitorului, caci scopul este transmiterea unui mesaj si nu castigarea unui premiu la rebus.

http://forpedia.ro/showthread.php?68...l=1#post379286

Mai adaug un amanunt important care m-a condus la concluzia de mai sus: finalul acestui vis a fost ce gandeam eu: ' o sa trebuiasca si Bucurestiul refacut, asa ca Berlinul atunci"....

Inca nu s-a concretizat, nici nu ne dorim asta, insa ineditul acestui vis te pune pe ganduri, dincolo de framantarile firesti, induse de zsvonurile si discutiile de-acum normale despre eveniment. Presa abunda, tv, la fel, practic, multi s-au acomodat cu ideea unui razboi.
    Ultima modificare făcută de AuraArua; 06-August-2017 la 03:19 PM.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit Cutremur

Acum un an, doi, un vis scurt, fara cap/ coada, despre care la fel am simtit ca e un mesaj anume:

O secventa doar: ma aflam intr-o casa noua, mobilata recent cu de toate. camera in care ma aflam avea o logie iar eu priveam afara.Uitandu-ma pe strada, la oameni, apoi in camera, am exclamat: Doamne, cum de am mai trait dupa asa un cutremur? Cum de am putut scapa cu viata dupa el?
    Eram nedumerita, cum de locuiesc intr-o casa noua, mobilata frumos si inca traiesc....
    Afara priveam un bulevard mare, cu trafic intens, parea in centrul capitalei; era cald, soare, fara zapada; parea primavara spre vara iar eu ma mutasem recent acolo.

Nu s-a concretizat insa...inca si nici nu dorim.dar a fost un vis special, am stiut, acel Stiu, ca e un mesaj.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit Apus de soare-moartea cuiva important

O mica secventa:
    in jurul unui catafalc, multa lume stransa. Murise cineva important iar lumea il jelea.
    Cei stransi in jurul catafalcului erau oameni de vaza.
    Secventa se termina cum toti treceau prin dreptul persoanei decedate, luandu-si ramas bun.

-------
    La doua saptamani dupa aceasta secventa, o personalitate a murit.Nu conteaza cine, conteaza ca s-a concretizat.
    Este vorba despre doi-trei ani in urma.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.126
    Puncte
    132.135
    Nivel
    100
    Puncte: 132.135, Nivel: 100
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

bun si topicul asta..
    ce trebuie precizat probabil din start este ca avem mai multe feluri de "mesaje" in aceptiunea titlui de mai sus

cele individuale ptr sine sau chiar si colectivitate primite moca ,fara sa faci ceva deosebit.../ si cele primite in urma unor actiuni/stari .."mai altfel"../ urmare a unei boli ..febra mare../ coma../ trauma psi din diverse motive../ etc..sunt multe aceste "mai altfel"

pana si doliul poate cauza modificare psi..asta ca ex
    o sperietura mare..o preocupare constanta ..afecteaza psi
    si evident..mai e si picatura chinezeasca..de opium
    sau alte alea..ciupercute..prafuri..ierburi
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Cred ca toti de aici sunt oameni seriosi si cu o oarece cultura spirituala...Ies din discutie mesajele ca urmare a bolilor, lipsei facultatilor mintale, alea, alea....
    Tocmai ce-ti spuneam ieri: nu se spune pt. ca risti sa fii aratat cu degetul sau chemat cu un deget!!!

Oricine are astfel de mesaje cu conotatie colectiva, este rugat sa ne spuna/ scrie. Poate amanuntele, elementele cheie ne ajuta sa ne facem o idee depsre un posibil viitor.
    In lipsa unui interes pt. subiect, cer sa se stearga topicul.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.126
    Puncte
    132.135
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

exemplele tale de mai sus sper ca nu constituie o paralela cu tema de la Interpretarea mesajelor..caci nu sunt

"mesajele" discutate acolo este clar despre care este vorba..
    aici sunt elemente care pot corobora informatii din "mesajele" de acolo..dar difera fundamental ..la sursa
    sper ca gandim la fel..
    daca nu definim la fel..vom vorbi "limbi diferite"..
    mai bine sa ne lamurim din start
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Hmmm! Nu te teme, aici vor fi mesajele , daca vor fi, ale noastre, oamenilor obisnuiti, nu ale dlui istrate.Reciteste prima postare.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Locaţie
    CONSTANTA
    Posturi
    21.341
    Puncte
    1.806.197
    Nivel
    100
    Puncte: 1.806.197, Nivel: 100
    Puncte: 1.806.197, Nivel: 100
    Activitate globală: 12,0%
    Activitate globală: 12,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registeredOverdrive50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Community Award

Implicit

Draga Aura îți mai aduci aminte de visul ce ți l-am povestit cu urcatul sus la et 147 ,oare poate fi ziua 14 luna 7 când am chemat prima data salvarea pentru soțul meu??? A fost oare un avertisment si poarta aceea deschisă cu lumina aceea albă pătrunzătoare care pur si simplu nu puteam sa o văd??

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit Mesajul Mariei-coroanele din vis

Da, Maria, asa a fost. Am spus de atatea ori ca mesajele/ visele, atentionarile vin simplu, fara radacina patrata sau ecuatii de rezolvat; vis ca sa ne pregatim, sunt imagini/atentionari despre viitor.

Redau aici si mesjaul tau cu coroanele, e important:

Citat Postat în original de maria49 Vezi Post
    Draga Aura de doua zile de când am început si eu sa pot dormi visez numai panglici de pe coroane cu diferite mesaje ,date dar chiar nu reușesc sa le țin minte,ele nu se referă la o anumită persoana ci cu spectru larg ,am văzut scris cu negru si atât țin minte 31 mai,multe ,multe altele toate in chenar negru .Te îmbrățișezi cu mare drag,maria
    http://forpedia.ro/showthread.php?49...l=1#post379322

Mesajul Mariei are conotatie colectiva.Daca si alti coelgi au primit astfel de mesaje, atentionari sau doar imagini despre viitor, pot scrie aici.
    Ioana Frandes

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •