Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 40 din 40

Subiect: Caut oameni "Buni"!!

Membru
    Data înscrierii
    Oct 2017
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    18
    Puncte
    2.534
    Nivel
    14
    Puncte: 2.534, Nivel: 14
    Progres nivel: 28%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 216
    Progres nivel: 28%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 216
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de white swan Vezi Post
    A fost un amuzant joc de cuvinte, bine ai venit, daca nu ti-am spus inca!

Cu siguranta vei gasi ceea ce cauti, potrivit nivelului pe care te afli.

Sunt totusi optimist in privinta celor din jur fiindca lumea s-a schimbat foarte mult daca ar fi sa luam in seama doar cautarea spirituala sub diferite forme, vegetarianismul, respectul fata de celelalte fiinte ale lui Dumnezeu, miscarea minimalista, etc.
    Cat despre pisici si zgarieturi, aici m-ai nimerit...am un motanel luat din strada, muscat de caini si socat, acum are doi ani; inca mai am urme de zgarieturi si muscaturi de cand l-am luat, avea cam sase luni... acum suntem cei mai buni prieteni, este de necrezut cata inteligenta, sensibilitate si intuitie poate avea o fiinta necuvantatoare.

white swan,

Nu spusesei cei drept dar "mai bine mai tarziu decat niciodata",asa spun si eu daca intarzii la vreo intalnire lol;
    Bine ca pastrezi simtul umorului cei care nu au simtul umorului sa nu dea in simtul omorului lol..;asta e si atitudinea normal altfel rissti sa dai in depresie sau psihoza cu toate care se intampla acum in jur.

Daca nu gasesc pe 1 nivel iau lifltul si caut pe celalalt LOL

Din pacate cautarea asta sub diverse forme duce la profeti falsi ********i direct si descurajeaza "cautatori";dar cred ca cei care chiar isi doresc sa gaseasca vor gasi ceea ce cauta;-"Cere si ti se va da bate si ti se va deschide"
    Dar bate pana cand cel din spatele usii iti va deschide si iti va da ceea ce cauti chiar si numai ca sa scape de taraboiul care iul faci la usa lui..(asta este tot dintre pildele lui Iisus sa nu fiu acuzat ca mio arog eu lol)
    Vegetarian ..scuze nu sunt!Sunt atatea motive medicale care ridica le-as putea invoca..dar ca sa nu devenim prea tehnici In scriptura nu sa interzis ba chiar este aprobat consumul de carne sau restul produselor animaliere..Laic avem neuronii au nevoie de proteina animal si se pare ca nu prea poate fi inlocuita de cea vegetala pentru organism.Dezbateriile sunt destule pe tema asta si riscam sa cadem in discutii sterile,fiecare e liber sa aleaga ce vrea..;dar cum spunea Apostolul Pavel"Toate sunt premise dar nu toate sunt de folos"
    Respectul wow aici esti optimist/a daca am capatat respect fata de animale din pacate am pierdut respectful fata de noi din pacate..Societatea de consum a dus la aberatie ironizand pana si sensul unei vieti productive,normale,cu sens substanta..
    Poti gasii (chiar daca greu "unu in o mie"-remember) si oameni care sa merite si sa fie vrednici greu sau nu nu trebuie sa disperam cu credinta vom reusi.."even if we die trying"-cel putin vom fi impacati cu NOI insine si asta conteaza ca am facut tot ce am putut pentru asta..
    Am si eu 1 cutu mic ciobanesc german sau lup pe romaneste lol,Are 11 ani si deja in ani umani conform relatiei de 1-7 e pensioner demult dar se misca sprinter lol nu isi arata varsta prea mult..am fata de el afectiunea care o pot avea fata de 1 animal care a trait atata langa mine dar nu as putea pune niciodata in balanta de egalitate 1 om cu in animal..chiar daca multi oameni nu merita nici denumirea de animale..
    Oricum keep the faith atata timp cat mai suntem in viata inca putem schimba ceva..in bine normal si poate ca asta este chiar raspunsul la una din intrebariile care bantuie umanitatea de la inceputuriE ce suntem aici
    Bine te-am gasit inca o data si hai sa incercam sa facem lumea chiar si doar 1 pic mai buna..
    "Lume multa oameni putini"

Membru
    Data înscrierii
    Oct 2017
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    18
    Puncte
    2.534
    Nivel
    14
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Uite un om bun, printre atatia altii, care fac bine dezinteresat!!!

Probabil ca cea mai buna formula de intretinere a topicului este sa ne aducem aminte ce au facut altii bun pentru noi sau ceilalti....
    Caci ce bine facem noi...e subiectiv.
    Si cel mai elocvent este exemplul propriu; deci autorul / initiatorul topicului ar putea sa ne spuna cate ceva despre cum vede el binele / omul bun si ce bine i s-a facut( sau a facut, daca se incumeta).

AuraArua,

Cea mai buna atitudinea ar fi sa incercam sa facem ceva nu numai sa ne aducem aminte altfel riscam sa ajungem sa traim din amintiri..si asta nu e bine..
    Daca incetezi sa progresezi in curand o sa ajungi sa regresezi..-Eu lol

Cum vad eu binele..binele nu trebuie doar comtemplat ci FACUT desi nici aplauzele din jur nu strica incurajariile etc in fond pot incuraja pe cei care ilo fac sa continue si pe cei sovaielnici sa treaca si ei la actiune
    Omul BUN off..am mai spus omul nu cred ca poate fi numit BUN ci numai Dumnezeu ..de aceea daca vrem sa facem bine trebuie sa facem voia LUI si numai a lui pentru ca aceea este cel mai bun lucru de facut pentru noi ca si pentru aproapele nostru

Ce bine mi sa facut..a, intalnit si personae care mi-au facut bine nu pot nega dar cred ca asputea scrie romane cu RAUL gratuit chiar care mi sa facut

Ce bine am incercat sa fac well pai am 1 exemplu care tocmai incerc sa il pun in aplicare de vreo 3 ani..si desi vointa am prea multi doritori autohtoni macar ca sa zic asa nu se inghesuie

Acum trei ani si destul am avut o problema de sanatate medie sa zic asa pe care incompetenta si aroganta mediciilor din tara asta a agravato pana la punctul de a imi pune viata in pericol
    Am reusit sa o rezolv desi nu total pentru ca se agravase prea mult in afara tarii abia nu dau nume..
    Acolo dupa una din cele mai dificile operatii posibile;in convalescenta ce a durat in loc de 3-5 zile app o luna si asta pana cand am putut sa imi revin cat sa ma pot reintoarce acasa;am intrebat la in moment dat ceva medical in doctor ingrijorat ca de la 3-5 zile ajunsesem cred deja atunci la 2 sapt si doctoral acela STRAIN mia spus o not worry we are DOCTORS we won't let you die!!(Nu va faceti griji suntem doctori nu va vom lasa sa muriti)Problemele incepusera in urma cu vreo 6 luni cred; si trecusem pe la extreme de multi DOFTORI romani care mai de care mai incompetent spagar si nesimtit+desi fara vreun motiv de competenta profesionala extreme de ingamfati; si asunsesem sa contemplu chiar cu disperare spectrul mortii din ceva care putea fi tratate ieftin si rapid fara chinurile si costurile la care ajunsesem
    Fraza aceea insa a insemnat ca si cum dupa 6 luni de intuneric cineva aprinsese lumina in viata mea brusc..DE ce a trebuit 1 medic strain pentru asta..de ce in profesia asta care ar trebui sa fie NOBILA si altruista nu se mai gasesc decat incompetent si gunoaie umane avide numai dupa spagi si chiar daca le primesc tot esti lasat sa mori cu zile pentru ca sunt pur si simplu incompetenti..
    Inainte de externare am dorit sa stau mai pe larg destins la o cafea cu profesorul (care desi este seful catedrei de chirurgie ***** pan europene decan a doua universitati etc)aavea o atitudine normala fara aere de prost gust ba chiar serviabila asa cum este si normal.Din discutie I-am povestite de problemele medicine romanesti de lipsa de professionalism ingamfarea si inumanul practicat de doftorii romani..nevrand sa ma jigneasca sau intristeze ca situatia romaneasca e deja celebra si acolo a spus ca stie si ii pare rau ca se intampla asta ..si a completat ca daca ar putea face ceva ar face cu draga inima.Am vazut asta ca o oferta de a face bine si nu m-am inselat.L-am intrebat daca ar fi dispus sa vina in Romania si sa efectueze aceleasi operatii incredibile si aici pentru bolnavii (si sunt extreme de multi)care nu isi permit sa ajungi acolo.Spre surprinderea mea nu numai ca a aceptat deschis imediat dar a spus ca poate veni cu intreaga echipa operatorie (3 chirurgi- el si cei 2 asistenti 3 asistente 2 anestezisti etc)GRATUIT si pe propriile lor cheltuieli sa faca operatii de genul acela dar nu pot sa ramana prea mult in tara pentru a supravegea convalescent bolnavului din cauza obligatilor care si normal le au deja la locurile lor de munca.De aceea I-am propus ca voi incerca sa stabilesc logistica de partea noastra ca asociatie umanitara sa cooptam cativa diagnosticieni romani care sa pregateasca dosarele celor care trebuia operati(analize pregatiri etc)si cativa colabnoratori chirurgi la 1 spital de specialitate care sa ajute cu infrastructura adica sala de operatie terapia intensive supravegherea convalescentei ulterioare a bolnavilor operati etc.
    Plin de speranta dupa ce am ajuns in tara am mers la unul din putini chirurgi romani care a fost corect in atitudinea si care a incercat sa ma ajute cat a putut..Trebuia sa imi fie inlocuit bandajul nimic mai mult.Dupa ce a analizat dosarul operatie pe care o facusem si extreme de dificila recuperare mia raspuns CORECT :Sa nu va para rau de nici in ban dat acolo daca va operati aici nu mai vorbeam acum probabil indiferent ce as fi facut.
    Nu are biroul lui din pacate si la scurt timp a intrat seful lui ierarhic ca sa zic asa si cand ia explicat cine sunt prin ce am trecut si UNDE m-am operat ;acesta a izbucnit cu furie ca nui adevarat astia straini sunt toti niste ********i si a continuat cu asa o povestire ca sa incerce sa sustina asta.Degeaba amicul chirurg subalternul sau a incercat sa intervina spunand ca nu e cazul aici a contiinuat la fel si vazand ca nu avem ce discuta cu jena cel la care venisem sa scuzat si mia soptit lasatil asa nu aveti cu cine sa discutati..ma condus pana la iesire si acolo l-am intrebat daca nu vrea sa participle la initiative pe care o stabilisem cu echipa mediciilor straini a zambit trist si a spus "Daca dumneavoastra reusiti sa puneti asta pe picioare vin cu draga inima chiar vad cum ma descurc eu cu timpul"
    Deja fericit ca cel mai greu adica ajutorul GRATUIT exista disponibilitate macar din partea celui de la care plecasem exista m-am indreptat spre diagnosticianul cu care ma gandeam sa pun la cale urmatoarea faza de logistica a problemei; si caruia ias fi oferit practic posibilitatea sa isi salveze numerosi pacienti grav bolnavi in felul acesta.El ar fi asigurat cazurile documentate adica nimic peste ceea ce facea oricum poate mai multa atentie si mai multe investigatii dar tot proprii meserie nimic in plus..
    Dupa ce ma ascultat cu in ranjet "cu subinteles" ma intrebat si cu cat am de gand sa il platesc la asociatia asta umanitara pe el si pe alti cativa doftori care eventual iar fi adus..
    Am ramas blocat cateva momente si ca sa nu izbucnesc in cabinet am plecat repede
    CAND straini vin sa ne ofere ajutor GRATIS pentru a salva vietile noastra tu medicul care ar trebui sa ai grija de ei si esti platit pentru asta pretinzi de la o initiativa UMANITARA profit;ca sa il citez "ca altfel care doctor vine degeaba"

Nu am incetat sa caut si sa ajut pe altii dar nu am reusit din cauza celor ca DOFTORUL acela sa pun aici pe picioare ceea ce o persoana straina ba mai mult o echia de MEDICI;-nu DOFTORI nu HIENE ca cei de aici;-ne oferisera cu atata generozitate..

Mai sunt multe de spus dar cred ca esentialul se intelege..
    Ce ai face tu in situatia asta ce propuneti voi cei dinjur in situatia asta am auzit multe de la cei din jurul meu de la furie aspura nesimtirii si criminalitatii de care practic dau dovada DOFTORI romani pana la celebra fraza romaneasca deja din pacate
    "Plec din tara";Astept si opinile tale si ale celorlalti cititori
    Asta ca sa gasim 1 punct de dezbatere la o situatie concreta..mcum mi-ai cerut

Pace Voua frati in credinta

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.249
    Puncte
    95.851
    Nivel
    96
    Puncte: 95.851, Nivel: 96
    Progres nivel: 41%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.199
    Progres nivel: 41%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.199
    Activitate globală: 99,5%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de cel ce este Vezi Post
    ...
    Deci daca gasesti ADEVARUL in tine din PRINCIPIU este DUBIOS??Dubios este daca nu il gasesti!! Daca vrei mai clar "Cautati adevarul in voi insiva si adevarul va va face liberi" Iisus vrea sa spuna ca ADEVARUL baza existentei a tot ceea ce este il putem gasi in REALITATE in insasi fiinta noastra ca facand parte integrate din ADEVARUL TOTAL universal DIVIN din care facem parte.
    Cat despre contiinuarea cu greseala de redactare (1 cuvant) intre "raspandesti"si regasesti ii explicasem deja lui black swan mai sus daca te-ai fi oboist sa citesti.
    M-am obosit sa citesc mesajul tau, scris dupa "patentul" lui Ator, pe care vad ca-l respecti cu strictete. Si el baga ghilimele pe vorbe scoase din burta sau de la alti ierarhi, asa cum faci din nou si in citatul de mai sus. Unele versete le citezi din Scriptura, altele din patima ta pe care vrei sa o induci si celorlalti care/daca te citesc.
    Ca sa ramanem liberi nu trebuie sa cautam binele din noi (caci atunci toti am fi unul mai liber decat altul), ci sa ramanem in El.

Daca-ti voi cere sa numesti locatia citatului pe care iarasi l-ai dat intre ghilimele, iti vei cere iarasi scuze, dar ca sa n-o faci, poate vei ignora sa raspunzi.

Cat despre lol de ce am scris cu 1 singur I Iisus..ca sa fiu sincer din graba eroare de scris desi nu poate fi considerate nici asa..avand in vedere urmatoarele:
    ...

Iisus sau Isus ?

''Fereste-te de basmele lumesti si bãbesti. '' (1 Timotei 4:7 )...
    Asadar, ca sa ma feresc de vorbele babesti si lumesti, le-am eliminat din citatul pe care l-am dat ca sa rezum ca pentru tine e mai important ce imagine ne facem noi despre tine, decat imaginea pe care o ai tu in fata lui Iisus. Pentru tine, imaginea asta din urma nu conteaza si de aceea nici nu te intereseaza cum scrii, la fel cum nu-ti pasa ca ai scris "black swan" in loc de white swan, ca sa nu mai zic de multe alte scapari prin care nu te "ridici la cer", acolo de unde vrei sa te arati noua.

Daca ai fi stiut ca e corect si cu unul si cu doi de I la catolici, respectiv ortodocsi, poate n-ai fi raspuns ca un... (neo)protestant.

Deci, care e legatura ta cu Ator?
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.739
    Puncte
    160.693
    Nivel
    100
    Puncte: 160.693, Nivel: 100
    Puncte: 160.693, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,7%
    Activitate globală: 99,7%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Imi pare rau, " om bun", ca ai trecut prin asa ceva, este fara cuvinte dar din ce in ce mai des intalnit!
    Daca ma intrebi ce as fi facut, probabil ca nu as da raspunsul corect: fiecare actioneaza dupa emotiile, frustrarile si gradul sau de adrenalina dar si de intelegere a lucrurilor; unii pot face ceva, pentru salvarea lor si a celorlalti, ulterior, altii, se rezuma doar la a lua masurile de urgenta si cam atat.

In celalalt sens, spiritual, lucrurile stau cu totul altfel: cum toate sunt date cu un scop anume, intamplarea prin care ai trecut, are un rost al ei si al tau chiar: o lectie trebuie invatata, ceva anume urma sa-ti dea de gandit sau, de ce nu, exemplul tau ar fi folosit pe mai departe ca masura salutara de salvare a altor oameni/ suflete....
    Sunt multe exemple de oameni care trecand printr-o experienta neplacuta au dezvoltat ulterior o intreaga retea/ masura de salvare a altora...Un inceput exista in toate...Poate daca iti reusea initiativa, altii ar fi beneficiat din plin de buna ta intentie.

Ce ar fi de facut mai departe? Sa insisti...totusi oameni cu suflet exista! Cauta-i nu in diplome si localuri scumpe...ci acolo unde nu te astepti. Insa ei exista!
    Si uite, chiar acum am primit o astfel de veste- o inititativa a unui preot de suflet, care a avut si are succes:

https://www.libertatea.ro/stiri/un-p...norias-2071000
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.249
    Puncte
    95.851
    Nivel
    96
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de cel ce este
    Aceasta problema nu trebuie sa reprezinte un motiv de disputa intre culte. Ce s-ar putea zice despre numele "Jesus" (pronuntie: "Gizaz") la englezi, sau despre "Elninho" (pronuntie "Elninio") la portughezi ? Sunt ei mai putin credinciosi, sau mai putin corecti din cauza ca pronunta numele in acest fel ? E o problema de limba si de optiune libera. Cât priveste explicatia unora ca pronuntarea numelui "ISUS" cu un singur '' i '' scurt ar fi asemanatoare denumirii unui animal , e o explicatie de prost gust, stupida, fara nici o acoperire in limba greaca sau ebraica.

Asemenea trucuri ieftine sunt folosite de oameni care nu cunosc limbile biblice (ebraica si greaca), sau când acestia vor sa convinga copii sau oamenii care n-au habar de aceste limbi. In greaca se folosesc cuvintele: "onos", "polos", sau "upozughion", iar in ebraica : חמור
    "Gizaz" s-ar rosti mai exact Gizăs.

Ortodocsii care scriu cu doi de i o fac pentru ca preluand de la greci nu-L mai schimba deoarece este nume propriu, chiar daca-l pronunta ca si cum ar fi cu un singur I.
    Eu te-am intrebat atunci "printre randuri" (adica pe ocolite) din ce "rit"(propriu) citezi versete biblice; acum nu te mai intreb.

"În timpul celor aproximativ 3100 de ani de istorie scrisă, limba Aramaica a servit în mod diferit ca limbă de administrare a imperiilor și ca limbă de cult divin, studiu religios și ca limbă vorbită a unui număr de popoare semitice din Orientul Apropiat." ( https://en.wikipedia.org/wiki/Aramaic_language )-- intre care si poporul evreu, adaug eu.
    Hai sa admitem ca aramaica era limba "culta" a Orientului Mijlociu.Aramaica a devenit impreuna cu ebraica limba sfanta dupa "robia" babiloniana. Iisus a vorbit aramaica (chiar daca El era evreu) limba in care s-a nascut NT. https://jesusspokearamaic.com/home .

Cateva carti din VT sunt de asemenea scrise in aramaica.
    E drept ca traducerile, dar si copierile si multiplicarile s-au facut la acea vreme prin mana scribilor si astfel apar "manuscrise" in multe limbi(de fapt copii), chiar si in greaca, dar asta nu le confera autoritatea de limba biblica.
    Ultima modificare făcută de Nae; Ieri la 01:29 AM.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Oct 2017
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    18
    Puncte
    2.534
    Nivel
    14
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    M-am obosit sa citesc mesajul tau, scris dupa "patentul" lui Ator, pe care vad ca-l respecti cu strictete. Si el baga ghilimele pe vorbe scoase din burta sau de la alti ierarhi, asa cum faci din nou si in citatul de mai sus. Unele versete le citezi din Scriptura, altele din patima ta pe care vrei sa o induci si celorlalti care/daca te citesc.
    Ca sa ramanem liberi nu trebuie sa cautam binele din noi (caci atunci toti am fi unul mai liber decat altul), ci sa ramanem in El.

Daca-ti voi cere sa numesti locatia citatului pe care iarasi l-ai dat intre ghilimele, iti vei cere iarasi scuze, dar ca sa n-o faci, poate vei ignora sa raspunzi.

Asadar, ca sa ma feresc de vorbele babesti si lumesti, le-am eliminat din citatul pe care l-am dat ca sa rezum ca pentru tine e mai important ce imagine ne facem noi despre tine, decat imaginea pe care o ai tu in fata lui Iisus. Pentru tine, imaginea asta din urma nu conteaza si de aceea nici nu te intereseaza cum scrii, la fel cum nu-ti pasa ca ai scris "black swan" in loc de white swan, ca sa nu mai zic de multe alte scapari prin care nu te "ridici la cer", acolo de unde vrei sa te arati noua.

Daca ai fi stiut ca e corect si cu unul si cu doi de I la catolici, respectiv ortodocsi, poate n-ai fi raspuns ca un... (neo)protestant.

Deci, care e legatura ta cu Ator?
    Nae,

Cred ca te-ai "oboist"..daca tie trebuie sa iti explice duhovnicul ce este bine si ce este rau sa intelegi explicatiile pe care ti le dau trebuie sa fie foarte obositor lol
    Dar ca sa revenim la acuzatiile gratuite si inchipuite;pe care le tot scrii la adresa unui subiect creat pentru BINE pe care tu incerci sa il distrugi cu o virulenta demna de o persoana posedata (explicatia religioasa)sau bipolara(cea laica);le voi adresa punctual

1)"Patentul lui Ator?? te referi la serai de filme italiente (lol) sau la Asociatia Tineretului Orthodox Roman?Daca este vorba de prima nu am nici in patent cinematografic nici macar teatral lol.Daca este vorba de a doua sincer am descoperit asociatia aceea de curand si din cate pare incearca sa se ocupe de fapte bune ceea ce nu poate fi decat de apreciat,dar sincer nu am imprumutat sau scris dupa vreun "patent" al lor ..Nici nu stiam ca exista pana de curand

2)Nu "bag ghilimele" pe vorba scoase din burta 1 om nu scoate vorbele din burta din cate stiu lol.In nici in caz pe vorbele luate de la nush care ierarhi..versetele pe care le-am citat sunt din SCRIPTURA asta cand nu am mentionat si cateva vorba de duh laice de exeplu Einstein.In acest ton al citatelor celebre este unul care te invit sa ilo depistezi singur al cui este "Chiar si din discutia cu in imbecil poti invata ceva daca stii cum sa asculti"hint era latin ca si citatul iar traducerea este a mea aproximativ mot-a-mot(sa nu ma intrebi ce este si mot-a-mot ca nus google daca cauti explicatii-google).
    Patima care vreau sa o induc si celor care/daca ma citesc??Daca patima de a face bine vreau sa o induc in jurul meu si celor care/daca ma citesc atunci da VREAU asta se doreste printer altele sa faca acest topic.Modul in care vrei sa calomniezi ceva bun si sa calomniezi o initiativa spre MORALITATE,BINE,ADEVAR este dea dreptul incredibil iar virulenta cu care "bati apa in piua" pentru a realiza asta incercand sa te agate fie si de o litera pare deja patologica.In locul tau as merge la preot pentru o slujba de alungare a duhurilor necurate..sau laic daca vrei la doctor pentru ceva tratament fie si numai psihanaliza..
    "Ca sa ramanem liberi nu trebuie sa cautam binele din noi pentru ca altfel am fi unul mai liber decat altul"??Tu sincer te citesti cand scrii anormalitatiile astea??In afara ca citatul vorbea despre ADEVAR nu despre binele din noi daca vrei sa respectam "litera",abominatia scrisa impotriva BINELUI din NOI care ne-ar face sau nu liberi sincer imi arata clar o influenta malefica care te face sa HULESTI necontrolat impotriva BINELUI..
    Si da toti suntem devenim LIBERI cand descoperim ADEVARUL de unde este citatul cauta ..eu am scris mai sus de unde este.Refuz sa mai fac pe motorul de cautare pentru o persoana cu clare probleme mentale.
    Pentru mine e mai important ce imagine va faceti VOI despre mine??Te crezi in multiplu exemplar probabil daca oi fi posedat de duhuri rele sa te autonumesti la PLURAL dar daca urmarereai topical constatai ca esti singur in a improsca cu noroi degeaba o initiativa umila spre ceva BUN ..
    In fata lui Dumnezeu nu am nevoie sa ma preocupe "imaginea" pentru ca in fata lui Dumnezeu suntem, goi de masti si "imagini" construite fals si fariseic.Dumnezeu este iubire si tu esti numai plin de venin si acuzatii nefondate..de citatul "Nu judeca pe altii daca nu vrei sa fi tu insati judecat" ai auzit cred ca l-am mai mentionat o data dar l-ai ignorat oricum nu il iei in seama.."Imaginea" mea in fata lui Iisus ar putea fi alterata de cum scriu !!si nici nu imi pasa cum scriu..;ma repet tu te autocitesti sau le scoti din ura fara sens pe care o ai aspura topicului asta si BINELUI se pare in general??
    IMAGINEA unui OM in fata lui Dumnezeu nu poate fi alterata daca gresesti o litera la scris eventual in fata unor asa zise "persoane" dar nu in fata Celui care ne stie sufletul fara a rosti o vorba noi Deci ca concluzia rastalmacesti exact invers din bine vrei sa zici cai rau..din uman Divin etc..
    Pai asta este exact ceea ce incearca sa faca Satana,sa insele oamnenii Deci nu pot sa iti spun decat "Domnul sa te mustre"-Arhangelul Mihail
    Cat despre faptul ca am scris din graba black in loc de white scuze white swan (nu cred ca a fost deranjat/a de asta avand in vedere ca nici nu mentionat.Incercarea de a coopta persoane normale in ratacirea ta e deja ridicola cat despre faptul ca eu as incerca sa ma ridic singur "la cer" de unde vreau sa ma arta VOUA?? iar vorbesti despre persoana ta la plural..religios posedare clara sau laic bipolaritate..
    NU vreau sa ma ridic in fata cuiva de aici sau in fata nimanui nicaieri dupa cum am scris deja dar nu iei in seama vad..nu pentru mine este acest topic cum am mentionat de aceea nici nu am vrut sa dau detalii sau sa ma laud cu titluri universitare sau situatii materiale.."Titlul"primordial la care ar trebui sa aspire fiecare ar trebui sa fie acela de OM..cum bine a spus si AuraArua..
    Am raspuns ca un"(neo)protestant"??si deci concluzia este ca nu stiam??
    Adica neoprotestantii nu stiu?,sau de fapt ma acuzi "pe departe" ca as fi neoprotestant??Raspunsul pe care l-ai citit(daca l-ai citit)oricum pare clar ca nu l-ai inteles altfel nu mai afirmai aberatia aceea
    Si sunt crestin orthodox ca 86,5% dintre romani la recensamantul din 2011 daca te intrebai asta..
    Nu am nici o legatura cu "ATOR" de care pomenesti..nici filmografic lol nici altfel..

Cred ca am continuat destul aceasta discutiile sterile cum bine zicea virgil si inca o data te rog daca acest topic nu iti place sa il eviti,ignori etc
    ESTE si ultima data pentru ca nu iti mai permit sa poluezi inveninezi sau sa incerci sa murdaresti acest topic..evident offtopic cum o faci neavand o problema decat cu persoana mea se pare si ..BINELE ??
    De ce ultima data uite in citat religios pentru asta:"Tit 3;10: "Dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te de cel ce aduce dezbinari,"

Sper ca Domnul sa te lumineze si sa alunge duhurile rele care te fac sa scrii ca pana acum aici

Te rog pana atunci sa eviti topicul acesta sau voi folosi "raportare post"
    Ultima modificare făcută de cel ce este; Ieri la 08:33 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Oct 2017
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    18
    Puncte
    2.534
    Nivel
    14
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Imi pare rau, " om bun", ca ai trecut prin asa ceva, este fara cuvinte dar din ce in ce mai des intalnit!
    Daca ma intrebi ce as fi facut, probabil ca nu as da raspunsul corect: fiecare actioneaza dupa emotiile, frustrarile si gradul sau de adrenalina dar si de intelegere a lucrurilor; unii pot face ceva, pentru salvarea lor si a celorlalti, ulterior, altii, se rezuma doar la a lua masurile de urgenta si cam atat.

In celalalt sens, spiritual, lucrurile stau cu totul altfel: cum toate sunt date cu un scop anume, intamplarea prin care ai trecut, are un rost al ei si al tau chiar: o lectie trebuie invatata, ceva anume urma sa-ti dea de gandit sau, de ce nu, exemplul tau ar fi folosit pe mai departe ca masura salutara de salvare a altor oameni/ suflete....
    Sunt multe exemple de oameni care trecand printr-o experienta neplacuta au dezvoltat ulterior o intreaga retea/ masura de salvare a altora...Un inceput exista in toate...Poate daca iti reusea initiativa, altii ar fi beneficiat din plin de buna ta intentie.

Ce ar fi de facut mai departe? Sa insisti...totusi oameni cu suflet exista! Cauta-i nu in diplome si localuri scumpe...ci acolo unde nu te astepti. Insa ei exista!
    Si uite, chiar acum am primit o astfel de veste- o inititativa a unui preot de suflet, care a avut si are succes:

https://www.libertatea.ro/stiri/un-p...norias-2071000

AuraArua,

Multumesc de incurajari AuraArua,chiar asta fac si in topicul acesta INSIST sa ii caut si nu in diplome sau localuri scumpe ci uite chiar si AICI,si chiar daca cei rai incearca sa ingroapa si in acest loc initiativele care ar aduce lumina mai multa intr-o lume care tinde spre noaptea ratiunii binelui sau moralitatii promitand doar desertaciune,lipsa de sens si dezumanizare..
    Acestora poate le este frica ca intr-o lume LUMINATA de fapte bune hidosenia personala li s-ar vedea prea clar..
    Mereu am vorbit la fel si cu 1 academician si cu 1 muncitor necalificat..din cauza asta si multi "amici" m-au privit reprobator de genul "ce tot bagi in seama toti "neimportantii"..
    Cum spune si proverbul "A fi domn e o-ntâmplare, a fi om e lucru mare"
    Astept in continuare cu drag gandurile si propunerile voastre..

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.849
    Puncte
    76.253
    Nivel
    85
    Puncte: 76.253, Nivel: 85
    Puncte: 76.253, Nivel: 85
    Progres nivel: 83%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 297
    Progres nivel: 83%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 297
    Activitate globală: 24,0%
    Activitate globală: 24,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Nae,
    Dar ca sa revenim la acuzatiile gratuite si inchipuite;pe care le tot scrii la adresa unui subiect creat pentru BINE pe care tu incerci sa il distrugi cu o virulenta demna de o persoana posedata (explicatia religioasa)sau bipolara(cea laica);le voi adresa punctual
    Aici pot face completari:
    Robotul telefonic la spitalul de psihiatrie:
    Daca suferi de tulburare obsesivo-compulsiva apasa repetat tasta 1.
    Daca esti co-dependent , roaga pe cineva sa apese tasta 2.
    Daca ai personalitati multiple apasa 3, 4, 5 si 6.
    Daca esti paranoic, nu e nevoie sa apesi vreo tasta. Deja stim cine esti; ramai pe fir, sa iti detectam telefonul.
    Daca esti schizofrenic, asculta cu atentie, si o voce iti va spune ce tasta sa apesi.
    Daca esti deprimat, nu conteaza ce tasta apesi. Oricum nu iti va raspunde nimeni.
    Daca suferi de halucinatii, fii atent ca obiectul acela pe care il tii la ureche este viu si o sa te muste de ureche.

1)"Patentul lui Ator?? te referi la serai de filme italiente (lol) sau la Asociatia Tineretului Orthodox Roman?Daca este vorba de prima nu am nici in patent cinematografic nici macar teatral lol.Daca este vorba de a doua sincer am descoperit asociatia aceea de curand si din cate pare incearca sa se ocupe de fapte bune ceea ce nu poate fi decat de apreciat,dar sincer nu am imprumutat sau scris dupa vreun "patent" al lor ..Nici nu stiam ca exista pana de curand
    Este vorba de un coleg de forum, Ator pre numele sau de forum
    A purtat o multime de discutii interesante pe teme biblice cu colegii Nae si Achilina. Prietenii stiu de ce.

"Ca sa ramanem liberi nu trebuie sa cautam binele din noi pentru ca altfel am fi unul mai liber decat altul"??Tu sincer te citesti cand scrii anormalitatiile astea??In afara ca citatul vorbea despre ADEVAR nu despre binele din noi daca vrei sa respectam "litera",abominatia scrisa impotriva BINELUI din NOI care ne-ar face sau nu liberi sincer imi arata clar o influenta malefica care te face sa HULESTI necontrolat impotriva BINELUI..
    Si da toti suntem devenim LIBERI cand descoperim ADEVARUL de unde este citatul cauta ..eu am scris mai sus de unde este.
    Ne poti explica, te rog, cum intelegi acest citat?

Cat despre faptul ca am scris din graba black in loc de white scuze white swan (nu cred ca a fost deranjat/a de asta avand in vedere ca nici nu mentionat.
    Am remarcat de cand am citit si m-a pus pe ganduri: la urma urmei daca nici dracu nu-i asa de negru, poate nici lebada nu-i asa de alba
    NU vreau sa ma ridic in fata cuiva de aici sau in fata nimanui nicaieri dupa cum am scris deja dar nu iei in seama vad..nu pentru mine este acest topic cum am mentionat de aceea nici nu am vrut sa dau detalii sau sa ma laud cu titluri universitare sau situatii materiale.."Titlul"primordial la care ar trebui sa aspire fiecare ar trebui sa fie acela de OM..cum bine a spus si AuraArua..
    Sa fii OM nu este deloc putin lucru, mai ales dpv spiritual.

Si sunt crestin orthodox ca 86,5% dintre romani la recensamantul din 2011 daca te intrebai asta..
    Frate, dar de atunci au trecut aproape 7 ani... o dovada ceva mai recenta n-ai?
    Im permit sa rad fiindca si eu sunt crestin ortodox dar faptul ca practic yoga nu ma face vrednic de acest nume in ochii unor colegi de forum.
    Ultima modificare făcută de white swan; Ieri la 06:01 PM.
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.249
    Puncte
    95.851
    Nivel
    96
    Realizări:

Implicit

Nae,

(sa nu ma intrebi ce este si mot-a-mot ca nus google daca cauti explicatii-google).
    (Mot a mot inseamna in limba franceza "cuvant cu cuvant".)
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.180
    Puncte
    134.215
    Nivel
    100
    Puncte: 134.215, Nivel: 100
    Puncte: 134.215, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

sunteti din ce in ce mai buni..
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •