Pagina 176 din 176 PrimulPrimul ... 76126166174175176
Rezultate 1.751 la 1.758 din 1758

Subiect: Evolutia si trezirea spirituala.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.058
    Puncte
    29.221
    Nivel
    52
    Puncte: 29.221, Nivel: 52
    Progres nivel: 52%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 529
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 529
    Activitate globală: 86,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    Daca m-ai iubi MAXIM(asa cum se lauda tastatura ta fara ca tu sa stii), ai scrie cu lux de amanunte, chiar daca "amanuntele" tale(de regula) iti taie craca de sub picioare(de pilda aprinzi focul, tigari la stanga/dreapta).

Imi place zicala; "Eu sunt USA care nu poate fi inchisa"..asa denumesc eu o stare/treapta a Constiintei.
    Tu poti sa fii mereu vesel?.. poti sa-ti pastrezi o stare de ura zilnic?..sau sa fii mereu ignorant?
    Pamantul "adaposteste" Constiinte care au diverse grade de Intelegere(excludem energiile entitatilor care controleaza Pamantul de mii de ani).
    Toate aceste fluctuatii de energii/ganduri, datorita faptului ca le percepem la limita dintre materie si minte ne face sa credem ca fac parte din noi insine, ca sunt gandurile si perceptii personale..(de aceea yoghinii si calugari se retrag in zone nepopulate..la un nivel "negrait" ei stiu ca doar asa isi pot mentine constant un grad de Constiinta).
    IUBIREA MAXIMA care am dobandit-o..acesta treapta a Constiintei nu are cale de intoarcere (este" USA CARE NU POATE FI INCHISA"), dar poate pali uneori..cum soarele este umbrit zilnic/saptamanal, asa si expresia MAXIMA a unui grad de Constiinta poate fi umbrit/a, dar EL(soarele)/EA(Constiinta), este mereu acolo.

Referitor la ; "amanunte"..Diferenta dintre noi 2 (nu am intentia sa te jignesc in ceea ce-ti spun) este ; tu mergi pe un drum si vezi doar drumul, iar eu sunt pe dealul care strajuieste drumul pe carre tu mergi si am observat ca mai sunt si alte drumuri in afara de-al tau.

Indiferent de gradul de Constiinta al fiecaruia MAJORITATEA stiu ca suntem/ca facem parte din DUMNEZEU.
    Daca este asa atunci de ce toata mascarada aceasta cu; religii, idolatrizari, "dumnezeii" coborati pe pamant, suntem pacatosii..cum ar putea DUMNEZEU sa se ingradeasca pe EL insusi.
    Noi suntem niste "COPII"..raportat la gradul de Constiinta, dar nu pacatosi.
    Noi trimitem copii afara la joaca, dar nu le monitorizam joaca..asa si DUMNEZEU ne-a crreat un loc de joaca(prin emisarii sai), dar nu ne impune reguli (fumat, sex...)
    EL evolueaza/expandeaza prin trairile noastre.

PS. Singurul lucru bun de tinut minte din tonele de carti scrise in aceste religii este cum spunea si Iisus: "Ce tie nu-ti place, nu fa altuia".
    Ultima modificare făcută de Ator; 01-May-2018 la 10:47 AM.
    42. Iisus a spus: Fiţi trecători43...27. Dacă nu veţi posti de lumea [aceasta], nu veţi afla împărăţia.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.341
    Puncte
    97.791
    Nivel
    97
    Puncte: 97.791, Nivel: 97
    Puncte: 97.791, Nivel: 97
    Progres nivel: 38%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.259
    Progres nivel: 38%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.259
    Activitate globală: 99,6%
    Activitate globală: 99,6%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    Daca m-ai iubi MAXIM(asa cum se lauda tastatura ta fara ca tu sa stii), ai scrie cu lux de amanunte, chiar daca "amanuntele" tale(de regula) iti taie craca de sub picioare(de pilda aprinzi focul, tigari la stanga/dreapta).
    Imi place zicala; "Eu sunt USA care nu poate fi inchisa"..asa denumesc eu o stare/treapta a Constiintei.
    Tu poti sa fii mereu vesel?.. poti sa-ti pastrezi o stare de ura zilnic?..sau sa fii mereu ignorant?
    Pamantul "adaposteste" Constiinte care au diverse grade de Intelegere(excludem energiile entitatilor care controleaza Pamantul de mii de ani).
    Toate aceste fluctuatii de energii/ganduri, datorita faptului ca le percepem la limita dintre materie si minte ne face sa credem ca fac parte din noi insine, ca sunt gandurile si perceptii personale..(de aceea yoghinii si calugari se retrag in zone nepopulate..la un nivel "negrait" ei stiu ca doar asa isi pot mentine constant un grad de Constiinta).
    IUBIREA MAXIMA care am dobandit-o..acesta treapta a Constiintei nu are cale de intoarcere (este" USA CARE NU POATE FI INCHISA"), dar poate pali uneori..cum soarele este umbrit zilnic/saptamanal, asa si expresia MAXIMA a unui grad de Constiinta poate fi umbrit/a, dar EL(soarele)/EA(Constiinta), este mereu acolo.

Referitor la ; "amanunte"..Diferenta dintre noi 2 (nu am intentia sa te jignesc in ceea ce-ti spun) este ; tu mergi pe un drum si vezi doar drumul, iar eu sunt pe dealul care strajuieste drumul pe carre tu mergi si am observat ca mai sunt si alte drumuri in afara de-al tau.

Indiferent de gradul de Constiinta al fiecaruia MAJORITATEA stiu ca suntem/ca facem parte din DUMNEZEU.
    Daca este asa atunci de ce toata mascarada aceasta cu; religii, idolatrizari, "dumnezeii" coborati pe pamant, suntem pacatosii..cum ar putea DUMNEZEU sa se ingradeasca pe EL insusi.
    Noi suntem niste "COPII"..raportat la gradul de Constiinta, dar nu pacatosi.
    Noi trimitem copii afara la joaca, dar nu le monitorizam joaca..asa si DUMNEZEU ne-a crreat un loc de joaca(prin emisarii sai), dar nu ne impune reguli (fumat, sex...)
    EL evolueaza/expandeaza prin trairile noastre.

PS. Singurul lucru bun de tinut minte din tonele de carti scrise in aceste religii este cum spunea si Iisus: "Ce tie nu-ti place, nu fa altuia".
    Alta greseala! Nu vrei sa intelegi ca-ti tai craca de sub picioare.
    Iisus a spus:
    31. Şi precum voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi asemenea;(Lc6,31)

Tradus, asta inseamna nu sa nu faci rau, ci sa faci bine. Inainte de venirea Lui se spunea sa nu faci rau. Pune mana si citeste(vorba ta).
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.058
    Puncte
    29.221
    Nivel
    52
    Progres nivel: 52%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 529
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 529
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Alta greseala! Nu vrei sa intelegi ca-ti tai craca de sub picioare.
    Iisus a spus:
    31. Şi precum voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi asemenea;(Lc6,31)

Tradus, asta inseamna nu sa nu faci rau, ci sa faci bine. Inainte de venirea Lui se spunea sa nu faci rau. Pune mana si citeste(vorba ta).
    Nu prea ma intereseaza ce a spus Iisus, era doar strict pentru crestini.. toate citatele mele din "Iisus" sunt strict pentru crestini..nu pentru mine..cred ca ar fi cazul sa te urci pe deal..daca poti, bineanteles..ai nevoie de multa abnegatie/daruire, ravna ca sa ajungi pe acel deal.
    Ultima modificare făcută de Ator; 01-May-2018 la 12:48 PM.
    42. Iisus a spus: Fiţi trecători43...27. Dacă nu veţi posti de lumea [aceasta], nu veţi afla împărăţia.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.892
    Puncte
    165.475
    Nivel
    100
    Puncte: 165.475, Nivel: 100
    Puncte: 165.475, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 62,0%
    Activitate globală: 62,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Draga Missis, te poti ingriji din timpul vietii sa dai dispozitii de ne-resuscitare si de ne-donare de organe. Nu stii ce te asteapta si daca doresti contrariul, o poti face, probabil prin declaratie parafata la notariat.
    In caz contrar, se subintelege ca le vrei pe toate, ca esti de acords!!!
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    271
    Puncte
    18.692
    Nivel
    41
    Puncte: 18.692, Nivel: 41
    Progres nivel: 72%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 258
    Progres nivel: 72%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 258
    Activitate globală: 37,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

"Lumină suntem și în Lumină ne vom întoarce!"-D.C.Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    271
    Puncte
    18.692
    Nivel
    41
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points31 days registered7 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered

Implicit

Adevărul ascuns în OCHI

În această seară vom mai studia culorile, dar dintr-un alt punct de vedere decât în conferinţele precedente. Am să vă spun mai întâi câteva cuvinte despre pentagramă, steaua cu cinci colţuri. Maestrul Peter Deunov ne-a repetat deseori că pentagrama este simbolul omului care posedă cele cinci virtuţi perfect dezvoltate: bunătatea, dreptatea, iubirea, înţelepciunea şi adevărul. Dintr-un alt punct de vedere, pentagrama reprezintă şi cele cinci simţuri: pipăitul, gustul, mirosul, auzul, văzul.
    Se pot dispune astfel cele cinci virtuţi pe pentagramă:
    doc1-1.jpg
    Maestrul ne-a dat de asemenea următoarea regulă: plasează bunătatea ca bază a vieţii tale, dreptatea ca măsură, înţelepciunea ca limită, iubirea ca desfătare şi adevărul ca lumină. Dacă reflectezi la sensul acestor sfaturi, le vom găsi foarte adevărate.
    Bunătatea este o bază pe care trebuie să se aşeze totul. Deşi edificiul este frumos şi inteligent, dacă bunătatea nu îl susţine, el se va prăbuşi.
    Dreptatea este o calitate care dă adevărata măsură a lucrurilor, ea ne permite să le distingem şi să le apreciem.

Iubirea este cea care dă savoare vieţii.

Chiar dacă posedăm mari bogăţii, cunoştinţe intelectuale şi glorie, fără iubire viaţa ne pare insipidă. Înţelepciunea este o limită, cea care ne permite să apărăm calităţile bune pe care ni le-a dat Dumnezeu împotriva acţiunii forţelor negative şi a tuturor duşmanilor vizibili şi invizibili. Dacă înţelepciunea lipseşte, animalele vor pătrunde şi vor devasta grădina vieţii noastre. Adevărul este lumina care ne luminează calea. Fără el ne aflăm în plin întuneric, în minciună şi greşeală.

Cele cinci virtuţi
    Cele cinci virtuţi sunt necesare pentru buna noastră dezvoltare. Din nefericire, foarte puţini oameni cunosc actualmente legătura existentă între virtuţi şi organismul uman. Adevărata ştiinţă stă cu toate acestea în cunoşterea acestei legături, la fel ca toate succesele, toate reuşitele din viaţă. Bunătatea este legată de picioare, dreptatea de braţe şi mâini, iubirea de gură, înţelepciunea de urechi şi ochii de adevăr.
    Cele cinci virtuţi sunt de asemenea reprezentate de cele cinci degete de la mână, datorită cărora omul are toate posibilităţile de a acţiona, de a crea.

Simbolul ochiului
    Acum, pentru a reveni la problema culorilor, am să încep prin a vă vorbi despre ochi.
    Există multe lucruri de spus despre ochi. Ştiţi poate că există o ştiinţă, iridologia, după care se poate, prin cercetarea atentă a irisului ochiului, să se descifreze toate bolile prezente sau trecute. Prin această observaţie se poate recunoaşte chiar dacă vă lipseşte un singur dinte. Fiecare organ este reprezentat în ochi, chiar şi ochii.
    Schematic, ochiul este un cerc în centrul căruia se găseşte, irisul . Cercul cu punctul central este de asemenea simbolul soarelui. Pentru astrologi, ochiul drept este legat de soare, ochiul stâng de lună, şi dacă în horoscop soarele şi luna sunt rău aspectate, ochii vor suferi fie datorită unui accident, fie unei boli; aceasta depinde de aspectele planetelor şi de casele în care se găsesc ele.
    Iniţiaţii au studiat foarte atent toate imaginile naturii; ei au observat toate semnele înscrise pe mână, pe faţă, pe plante, pe pietre, în aştri, şi au rezumat anumite descoperiri ale lor în semnele astronomice. Voi încerca astăzi să vă explic deci profunzimea simbolului ochiului şi vă cer numai puţină răbdare. Când întâlniţi pe stradă un artist care pictează un tablou, vedeţi prima dată nişte linii şi pete de culoare ce vă par lipsite de sens. Dar dacă continuaţi să îl priviţi pictând, vedeţi cum liniile se întâlnesc încet-încet, culorile se armonizează, şi în sfârşit tabloul vă apare clar. Ei bine, sunt în faţa voastră ca şi pictorul de pe stradă. Aveţi deci puţină rabdare şi, pentru moment, mulţumiţi-vă să priviţi una după alta liniile ce le trasez în faţa voastră.
    Din timpuri foarte îndepărtate, oamenii au folosit imagini şi simboluri pentru a exprima adevărurile cele mai profunde, dar pentru a putea interpreta aceste imagini şi simboluri trebuie să le însufleţim, să le insuflăm spiritul; aceste simboluri reprezintă nişte realităţi vii care se află în noi, şi ele nu semnifică nimic atât timp cât ne mulţumim să le studiem din afară. În antichitate, Maeştrii îşi puneau discipolii în faţa unor figuri geometrice (de exemplu, cele care constituie acum cărţile de Tarot), iar discipolii trebuiau să le însufleţească, adică să le găsească sensul şi aplicarea în viaţa însăşi. Astfel, dacă putem găsi sensul profund al formei gurii cu limba, cel al urechilor noastre cu organul Corti, şi cel al ochilor noştri, vom descoperi o ştiinţă extraordinară.
    Simbolul ochiului este reprezentat peste tot: în domeniile fizic, matematic, astrologic, botanic, alchimic, mineral, vegetal, animal, uman, şi trebuie să încercăm să îl descoperim. V-am spus deja că, din punct de vedere astrologic, este simbolul soarelui; dar de ce se desenează cu un punct în centru ? Cercul este simbolul universului, al Fiinţei Supreme, iar punctul reprezintă manifestarea sa. Cercul fără punct este reprezentarea Fiinţei Supreme nemanifestată, absolută; dar când cercul are un centru, el reprezintă Fiinţa Supremă în stare de manifestare (a se vedea conferinţa: „Cercul: centrul şi periferia”. Opere Com-plete, vol. 8).

Dacă privim acest simbol din alt punct de vedere, vedem că este imaginea celulei: punctul central este nucleul; spaţiul dintre centru şi periferie este protoplasma, iar cercul reprezintă membrana. Principiul masculin se manifestă întotdeauna prin nişte radiaţii rectilinii, iar principiul feminin prin nişte unde circulare. Electricitatea se probagă în linie dreaptă, în timp ce magnetismul formează unde circulare. În înaltul munţilor, unde circulă curenţi electrici, aceşti curenţi care sunt paraleli cu solul dezgolesc complet pământul şi rocile omorând întreaga vegetaţie. Din contră, pe câmpii, unde se manifestă magnetismul, vegetaţia este îmbelşugată. Regăsim aceleaşi legi pe chip: toate formele alungite şi rectilinii sunt modelate de electricitate; toate formele rotunjite sunt modelate de magnetism. Principiul masculin, care lucrează în natură, creează toate liniile drepte, în timp ce principiul feminin ceează toate liniile curbe. Simbolul repre-zentand aceste două principii în acţiune în univers este soarele care se manifestă prin nişte raze ieşite din centru şi nişte cercuri concentrice ce se propagă din centru până la periferie. Se regăseşte această figură în tăietura trunchiului unui copac unde lucrează în acelaşi timp principiile masculin şi feminin.
    doc2-1.jpg
    Dar să revenim la ochi. Ştiţi că în întuneric pupila se dilată, în timp ce la lumină ea se contractă, mai mult când lumina este mai intensă. Aceste mişcări de dilatare şi contractare se fac după nişte linii circulare. Atunci când pupila este complet contractată, imaginea ochiului este chiar simbolul soarelui.
    Dacă ne situăm în punctul de vedere alchimic, acest simbol reprezintă aurul. Aurul este un metal nobil care rezistă la oxidare, este o condensare a razelor solare, iată de ce, omul resimte instinctiv dorinţa aurului: din cauza legăturii sale cu soarele. Razele soarelui străbate spaţiul, pe urmă pătrund în pământ unde anumite creaturi din natură primesc această forţă şi fabrică aurul care nu este în realitate decât o condensare de energie solară. Omul care posedă mult aur este bogat şi stimat în lume. Dar nu este de ajuns să se posede aur în exterior, trebuie deopotrivă să posedăm aur în interior, fiindcă acest aur ne permite să rezistăm la boli, la suferinţe, la descurajare. Astăzi nu vă voi mai spune nimic în plus despre această problemă; las fiecăruia liberatatea să creadă sau nu cuvintele mele (a se vedea: „Aurul şi lumina”. Opere Complete, vol. 25, cap. V).
    Din punct de vedere geometric, simbolul este proiecţia unui con. V-am explicat deja că fiecărei culori îi corespunde o undă de frecvenţă, cu atât mai ridicată, cu cât se apropie de violet. Culorile spectrului se succed fără întrerupere şi, de exemplu, nu se ştie unde se termină galbenul şi unde începe portocaliul. Putem spune fără să ne înşelăm: iată galbenul, iată portocaliul, dar dacă încercăm să găsim limita între cele două, este absolut imposibil. Aşa se întâmplă în numeroase domenii unde nu putem nici să găsim, nici să fixăm limita lucrurilor. Evident, dacă privim puţin mai departe şi din afară, putem spune: „Asta e bine, asta e rău…”. Dar încercaţi să găsiţi limita dintre cele două, nu veţi putea, şi nimeni nu poate. Se poate spune numai că răul este latura inferioară şi binele este latura superioară, dar se trece insesizabil de la unul la celălalt. Nici pentru suflet şi corp nu este posibil să se distingă unde se termină corpul şi unde începe sufletul. Şi cum să fixăm limitele corpului eteric, astral şi mental ? Ele sunt de natură diferită, toată lumea este de acord asupra acestui aspect, dar nimeni nu poate spune cum sunt legate ele, nici să se precizeze ce relaţii unesc procesele de transformare ale sufletului cu acelea ale corpului fizic.
    În toate domeniile, totul progresează insesizabil de jos în sus, şi trebuie să ne bucurăm, fiindcă aceasta ne permite să urcăm treptele până în vârf. Ni se întâmplă câteodată să urcăm în paradis: suntem fericiţi, încrezători, dar câteodată ore mai târziu ne prăbuşim şi ne simţim în infern: totul este tristeţe, suferinţă, disperare. Vom vedea mai târziu cum putem urca şi coborî pe această scară de vibraţii: scara lui Iacob.
    Lungimile de undă ale vibraţiilor luminoase formează o înşiruire continuă mergând de la cele mai mari (roşu) la cele mai mici (violet) şi, lumina posedând simetria de revoluţie în jurul direcţiei de propagare, lanţul pe care îl formează succesiunea acestor vibraţii este o spirală conică.
    doc3-1.jpg
    Vârful conului care este echivalentul centrului cercului corespunde unor vibraţii de lungimi de undă scurte, deci frecvenţelor celor mai ridicate. În acest punct se găseşte pacea spirituală, care nu este inerţie, o absenţă de mişcare, ci stare de vibraţii intensă în sânul căreia se realizează activităţile cele mai sublime. În această pace se manifestă spiritul în deplinătate. Conul este simbolul soarelui, este deopotrivă şi al vârfului. Iniţiaţii au ascuns aici mari secrete. Cel care urcă panta unui munte fizic sau spiritual înţelege simbolul soarelui; privirea sa cuprinde de sus întreg spaţiul. Din punct de vedere astronomic, soarele este punctul culminant al universului nostru. Tot ce este bun ne vine de la soare. Dumnezeu se manifestă prin intermediul soarelui şi ne trimite binecuvântările sale.

De va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat
    Ochii sunt legaţi de adevăr. Iisus spunea: „De va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat”. Evident, Iisus nu se referea la ochii fizici, ci la ochiul spiritual, al treilea ochi, ochiul mistic datorită căruia putem pătrunde lumea vizibilă şi lumea invizibilă (a se vedea conferinţa: „Prea fericiţi cei cu inimile curate…” – Opere Complete, vol 7). Cei doi ochi ai noştri şi al treilea ochi formează un triunghi, o prismă, datorită căreia curenţii care ne străbat ne întăresc aura şi o fac sensibilă la lumea divină. Dacă pentru moment majoritatea oamenilor nu primesc lumina decât prin ochii fizici, este din cauză că al treilea ochi le este obturat de nişte gânduri şi sentimente inferioare care îi împiedică să perceapă curenţii veniţi de înalt; în schimb, ei primesc curenţii negativi pe care nu îi pot evita pentru că nu au pregătit în ei înşişi nici o protecţie împotriva lor.

Continuarea în link-ul de mai jos:
    https://detoatepentrutotisimaimult.b...scuns-in-ochi/
    Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.262
    Puncte
    196.608
    Nivel
    100
    Puncte: 196.608, Nivel: 100
    Puncte: 196.608, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 18,0%
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Dezvoltati-va intuitia cu "mana" dvs
    Sursa: Revista Lumea Misterelor, 22 Septembrie - 20 Octombrie 2003.
    Autor: Victor Ianculescu

Poate, de multe ori in viata, v-ati trezit dimineata cu gandul ca "ceva nu merge", iar ziua a decurs neplacut pentru dvs, ati fost angrenati in evenimente care v-au stresat, ati primit o veste rea care v-a cutremurat. Alta data, acasa, relaxati intr-un fotoliu, rasfoiti o carte sau o revista si, deodata, va vine ideea ca imediat va va suna telefonul. Si chiar asa se intampla! Poate "ceva", intr-o zi, va spune ca veti primi o scrisoare de la cineva drag si se intampla s-o primiti, ca veti intalni o persoana pe care n-ati mai vazut-o de o bucata de vreme si, spre bucuria dvs, chiar o intalniti! Ei bine, in toate aceste cazuri, "ceva" din structura personalitatii dvs, ignorat pana atunci, va avertizeaza prin anticipatie! Evident, ati trecut si treceti prin astfel de anticipari care nu intotdeauna se si produc in realitate, pentru ca fluxul informational din universul in care ne ducem existenta fizica este dinamic, fluctuant. Apar si "corectii" care modifica amprenta infoenergetica a evenimentului. Dar pe noi ne intereseaza doar felul in care trebuie sa adancim comunicarea cu acel "ceva" din interiorul psihicului nostru, pentru a-l putea activa. Si atunci cand veti avea o negociere de contract, un examen de trecut sau poate va hotarati sa va fortati norocul la LOTO, ori poate sa aveti o intalnire importanta, sau va decideti sa va cumparati un obiect la care visati si nu sunteti inca hotarati sa aveti o discutie cu seful pentru a va mari salariul, in toate aceste cazuri si altele, va fi suficient sa luati contact cu acel "ceva" din interiorul dvs care va va anunta cu precizie daca momentul e potrivit, daca trebuie sau nu sa riscati. Intr-un cuvant, sa actionati cand si cum trebuie, ca sa deveniti invingatori. Nu uitati: traim intr-o lume in vesnica schimbare, dar, spre fericirea noastra, totul e posibil in aceasta lume, fireste, cu exceptia aspiratiilor exagerate care depasesc posibilitatile fiintei.
    Si acum, prima regula. Nu uitati, a deveni intuitiv nu inseamna a renunta la logica. Dimpotriva: intuitia cuprinde gandirea analitica a emisferei stangi a creierului in comunicarea directa a acesteia cu emisfera dreapta, care e a creativitatii si a evolutiei spirituale. De fapt, intuitia uneste sinele pamantesc muritor al fiintei noastre cu cel divin, etern.
    Exercitii: oriunde va gasiti, acasa, pe strada, in masina personala, respirati adanc, de cateva ori, relaxati-va si nu ganditi nimic. Dupa cateva clipe, incercati sa vedeti cu ochii mintii, inlaturand cu blandete orice gand parazit. Cum va veni imbracata colega de serviciu, chipul destins ori nervos al sefului, cerul incarcat sau nu de nori, care la amiaza va aduce o ploaie de scurta durata sau oricare scena in care veti fi actor. Comparati realitatea cu "filmul" mintii dvs. In ce proportie s-a confirmat?

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    271
    Puncte
    18.692
    Nivel
    41
    Realizări:

Implicit

"Cred că toți trebuie sa fie de acord cu faptul că, există un destin în fiecare din noi, că există o chemare în fiecare din noi și că în momentul de față nu suntem acea persoană, care poate duce la bun sfârșit acel destin. Noi creștem în el pe măsură ce îl acceptăm.
    Dumnezeu nu-l cheamă pe cel pregătit, ci îl pregătește pe cel chemat și când răspundem acestei chemări, atunci... prezența te califică.
    Eu nu aveam aceste abilități, nu aveam resursele, banii, spațiul, nu aveam nimic, dar Dumnezeu m-am calificat prin acceptarea mea și apoi oamenii au apărut, resursele au apărut, clădirile au apărut, oamenii deschiși la viziunile pe care le susțineam au apărut."
    - Michael Bernard Beckwith

In timp ce urmăream acest documentar, au fost unele aspecte ale sale, la care pur și simplu radiam de fericire. Atât de mult m-au "umplut" unele fraze, încât am simti că trebuie să împart și celorlalți bucuria pe care eu am simtit-o.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Trezirea divina
    De lilu în forumul Religie
    Răspunsuri: 522
    Ultimul Post: 18-June-2018, 11:00 PM
  2. O carte spirituala care mi-a marcat viata
    De white swan în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 62
    Ultimul Post: 30-April-2017, 10:36 AM
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 22-November-2010, 08:20 PM
  4. Răspunsuri: 0