Pagina 3 din 288 PrimulPrimul 123451353103 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 2876

Subiect: Animalele-prietenii nostri

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Puncte: 160.110, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Dragii mei va multumesc mult pentru cuvinte,incurajari si fotografii..
    @Alexey,m-ai facut sa zambesc..cunoscandu-le modul de reactie si de miscare,felul in care se poarta si reactioneaza am zambit,am ras si l-am indragit pe nebunaticul tau de parca ar fi al meu..Tare frumos este..Sa fie sanotos si nebunatic,sa va aduca zambetul pe buze si dragoste in inimi ani de-a randul
    Mi-as fi luat si eu o pisicuta sau un catel dar nu stiu cum se impaca un papagal sperios cu o pisica-de exemplu..Acum celalalt este trist,mai uita..si atunci incepe sa cante..dar apoi se uita iar in colivie,intrebator si ganditor...Este si o specie fricoasa prin gene-nimpho lutino-si o mana daca o misti mai repede se sperie,dar sa manuiesti o matura sau altceva...toate sunt un pericol real pentru el..asa e lumea lui,plina de pericole..Dar noi suntem alaturi de el si sper sa-i facem viata mai usoara pana la venirea unei alte perechi..

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    4.043
    Puncte
    52.496
    Nivel
    70
    Puncte: 52.496, Nivel: 70
    Puncte: 52.496, Nivel: 70
    Progres nivel: 97%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 54
    Progres nivel: 97%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 54
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteranRecommendation Second Class50000 Experience Points

Implicit

@ AURA,Suferinta celor dragi si apropiati este greu de suportat si adesea ne doare si pe noi . De prea multe ori nu gasim cuvintele si gesturile potrivite caci nimic nu pare sa fie suficient de alinator cand e vorba de durerea psihica intensa. Oricind doresti sa vb de pierderea suferita sunt gata sa te ascult cu dragoste Maria

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Maria,iti multumesc mult pentru cuvintele calde cu care ma incurajezi..Asa voi face,se pare ca suferinta mea este pe deplin inteleasa de voi si imi alina inima...Multumesc mult.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    674
    Puncte
    48.364
    Nivel
    68
    Puncte: 48.364, Nivel: 68
    Puncte: 48.364, Nivel: 68
    Progres nivel: 1%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.386
    Progres nivel: 1%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.386
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    O steluta in palma lui Dumnezeu
    -----------------------------------------

Aproape de cumpana anilor,cand lumea priveste cu incredere spre viitor,cand sperantele prind aripi si cugetul nostru este mai inflacarat si mai entuziast,un sufletel mic si inocent se stinge....O inima prea mare intr-un trupusor micut si plapand,o inimioara care batea doar pentru cei dragi ei ,care simtea un preaplin de fericire la auzul unor glasuri iubitoare inceteaza sa mai bata..Ochi inlacrimati,suflete distruse de suferinta ei nu-i mai sunt de folos...Singura intr-un colt de colivie,cu spatele intors la tot si la viata se pregateste trist sa treaca pragul intr-o lume care nu-i mai aduce in fata ochilor glasul perechii,vocea stapanului,dragastoasa,frumusetea si sensul vietii....nimic..doar o vesnicie necunoscuta,implacabila...O suferinta tacuta,stoica,un tremurat de inima si o parere de rau...Nimic,nu mai inseamna nimic..O aripa indreptata spre cer,ca o indurare si capul plecat-ca o capitulare...ea,care era atat de vesela si iubea atat de mult viata...Iubea oamenii de langa ea,iubea cu disperare prietenia lui,iubea tot ce o inconjura...Timida si cuminte se duce cu demnitate si discretie asa cum a trait.
    Du-te,fetita mea, du-te si zboara asa cum n-ai zburat nicicand,umple cu trilul tau vazduhul inmiresmat de rasuflarea lui Dumnezeu....zboara si opreste-te in palma Lui si fii o steluta lucind vesel in fata ochilor ingerilor...Cu bine!
    Ce suflet ai Aura!!!!!!!!!! Si sora mea a pierdut de Craciun un baietel frumos,tantos,nimfa........care statea la mine in fiecare concediu cand sora mea era plecata.A lasat un gol mare,consoarta lui tipa intruna,nepotica mea plange si mie imi greu sa cred ca la vara nu mai am cu cine sa ma cert.Imi pare sincer rau pentru pierderea ta!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    385
    Puncte
    11.370
    Nivel
    32
    Puncte: 11.370, Nivel: 32
    Puncte: 11.370, Nivel: 32
    Progres nivel: 18%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 580
    Progres nivel: 18%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 580
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Durerea din suflet si o dulce mingiiere ca a plecat intr-o lume fara rautati si ura ,unde este numai lumina si dragoste, asta ne mingiie in clipele triste cind pierdem pe cineva drag noua.
    Dragostea neconditionata a unui animalut nu se poate compara cu nimic pe lumea asta.
    Ele -indiferent ce sunt - ne iubesc saraci sau bogati ,atunci cind ne este bine sau rau in viata ,cu defectele si calitatile noastre ,ne daruiesc iubirea lor sincera si curata si nu vor decit o mingiere si iubire de la noi ,nimic mai mult .

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Dragele mele cata dreptate aveti..Nicky inseamna ca intelegi si mai bine...Va multumesc amandurora pentru intelegerea si caldura voastra...Am un sentiment ciudat...viata totusi merge inainte..dar pentru ea nimic nu va mai fi...

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Puncte: 93.132, Nivel: 94
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 5,0%
    Realizări:
    Recommendation Second Class5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Aura Arua,esti probabil, la prima pierdere a unui prieten necuvantator.Iti inteleg durerea si sunt alaturi de tine.Eu am pierdut mai multi,ii port in suflet si in gand si ma consoleaza convingerea ca, atunci cand va veni timpul sa plec si eu, ei ma vor astepta si vom fi din nou impreuna si cei cu aripi si cei cu codite si blanite.Ciudat,dar adevarat,vei avea si alti prieteni pe care ii vei iubi la fel de mult amintindu-ti in acelasi timp cu nostalgie si duiosie de cea care a plecat.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Realizări:
    Recommendation Second Class5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Imi pare rau ca nu stiu cum sa pun niste fotografii pe calculator,nazdravanii mei te-ar relaxa:un papagal in miniatura ,,calarind" o catelusa(ambii s-au dus),o catea dormind imbratisata cu un motan(amandoi culesi de pe strada - motanul a plecat de timpuriu in lumea celor drepti),apoi multe cu cele mai haioase posturi ale celor 7 pekinezi ai casei, plus un teckel, gasit intr-un tramvai pe un ger de crapau pietrele, plus maidanica mare iubitoare de motani si cea mai tare - primul meu caine - o teckelita neagra cu puncte de foc - luind micul dejun, un ou proaspat direct de sub prepelita.Dupa cum vezi pt. mine sunt mereu prezenti si cei trecuti dincolo.Pasarile pe care le-am avut n-au stat niciodata in colivii.Am omis zebrele australiene,niste bibelouri vii,mici si galagioase.Tuturor le sunt recunoscatoare:mi-au luminat si imi lumineaza viata,m-au ajutat si ma ajuta sa depasesc momentele de cumpana, am invatat multe de la toti,ei fiind pt.mine infinit mai mult decat niste prieteni necuvantatori.
    Ultima modificare făcută de tomita; 05-January-2010 la 10:40 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Realizări:

Implicit

Si acum o intamplare care pare incredibila.Cu niste ani in urma sotul meu a venit acasa cu un pui de vrabie golas,care nu se putea tine pe picioruse:cazuse de pe Biserica Armeneasca, mama lui tipa disperata dandu-i tarcoale,dar, neputand sa localizeze cuibul,s-a hotarat sa mi-l aduca.Ma uitam disperata la el, nu stiam ce sa fac, era prea mic si ma gandeam ca nu va supravietui,nu stiam cum si cu ce sa-l hranesc,nu deschidea cioculetul.M-am recules imediat dandu-mi seama ca trebuie sa actionez rapid,era vizibil flamand si socat.Am fiert repede un ou de prepelita, am pasat galbenusul, l-am subtiat cu putina apa cat sa-l pot trage cu pipeta.Cu chiu cu vai am reusit sa-i deschid cioculetul - era atat de fragil, aproape gelatinos si-mi era teama sa nu- l ranesc- reusind sa-l fac sa inghita cateva picaturi.Ulterior am deprins tehnica si l-am hranit asa cu pipeta cu galbenus de ou de prepelita diluat cu zeama de orez pana cand a mai crescut si ii bagam pe gat boluri mici din aceeasi compozitie.O data s-a innecat si,rapid,in secunde, a inchis ochisorii devenind inert.Tot rapid am inceput sa-i suflu aer pe cioculet gandindu-ma ca l-am omorat.Si-a revenit,dar gusulita i se transformase intr-un balonas pt. ca in disperarea mea ii suflasem prea mult aer.Deschisese ochisorii dar respira cu dificultate.Fara sa mai stau pe ganduri am inceput sa-l apas usor cu degetul pe gusulita pana cand i-am scos tot aerul.Tot ce povestesc eu s-a petrecut cu o rapiditate fantastica.Dupa ce pericolul a trecut,am relizat ca, de fapt,eu tremuram toata ca o piftie:ma si vazusem in postura de asasina.Dupa ce s-a mai intremat si a putut sa se tina pe picioruse a stat pe umarul meu insotindu-ma prin toata casa sau prin bloc de se cruceau vecinii.Daca mergeam la o vecina,Cirip al meu zbura,inspecta toata casa daca erau usile deschise,dar venea imediat cand il strigam si-i spuneam ca pleaca mama.Dormea pe biblioteca,de multe ori pe bratul canapelei langa mine,sau chiar pe mine,impreuna cu cele doua cateluse.Cand a implinit un an medicul veterinar i-a putut stabili cu certitudine sexul:era fetita,asa ca Cirip a devenit Ciripa.M-am framantat mult ,nu stiam daca s-ar fi adaptat afara,prea se "umanizase"asa ca am lasat-o pe ea sa aleaga:i-am lasat fereastra deschisa,dar n-a zburat din casa pana la 3 ani,cand a raspuns chemarii naturii.Dupa 2-3 saptamani o d-na din blocul de alaturi imi povestea cum o vrabiuta care parea obisnuita cu oamenii i-a intrat in casa si de abia a scos-o din botul cainelui,dar ca zburat totusi pe fereastra.Am stiut imediat ca a fost Ciripa mea:incercase sa se intoarca,dar gresise fereastra.
    Ultima modificare făcută de tomita; 06-January-2010 la 01:31 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Moldova
    Posturi
    1.394
    Puncte
    15.556
    Nivel
    37
    Puncte: 15.556, Nivel: 37
    Puncte: 15.556, Nivel: 37
    Progres nivel: 89%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 94
    Progres nivel: 89%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 94
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Pe toate animalele trebuie sa le consideram ca pe niste prieteni?

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. A propos de "Prietenii nostri"
    De Madeleine în forumul Pet Corner
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 21-May-2015, 06:00 PM
  2. Cum să-ţi spionezi prietenii sau iubita.
    De Mayernic în forumul IT
    Răspunsuri: 55
    Ultimul Post: 15-November-2013, 11:24 PM
  3. Biliardul si animalele
    De admin în forumul Timp liber
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 02-September-2010, 11:08 PM
  4. Prietenii nostri
    De admin în forumul Pet Corner
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 07-June-2010, 07:59 PM
  5. Răspunsuri: 12