Pagina 1 din 1345 12311511015011001 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13445

Subiect: Vitamine pentru suflet

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.739
    Puncte
    84.795
    Nivel
    90
    Puncte: 84.795, Nivel: 90
    Progres nivel: 59%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 755
    Progres nivel: 59%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 755
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsOverdrive5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit Vitamine pentru suflet

Unui reporter oarecare i s-a permis sa-i puna o intrebare lui Duimnezeu si acesta a intrebat: Ce te surprinde cel mai mult la oameni?.......Raspunsul Lui: Ca se pliscisesc sa fie copii, grabindu-se sa creasca si apoi suspina dupa vremea cand erau copii. Ca mai intai isi distrug sanatatea pentru bani pentru ca apoi sa piarda banii pentru a recupera sanatatea. Ca, facandu-si prea multe griji pentru viitor, neglijeaza prezentul, si asa nu traiesc nici prezentul nici viitorul. Ca traiesc ca si cand nu ar muri si mor ca si cand nu ar fi trait. Ca nu inteleg faptul ca intotdeauna va fi cineva mai bun sau cineva mai rau decat ei....ca bogat nu este acela care are mult, ci acela care se multmeste cu putin...uita ca a ierta se invata iertand...nu inteleg ca fericirea nu tine de noroc, ci este rezultatul propriilor decizii...ca a dori si a iubi sunt antonime; a dori cere totul, a iubi ofera totul...ca niciodata nu vor face ceva atat de rau incat Dumnezeu sa-i iubeasca mai putin si nici ceva atat de bun incat Dumnezeu sa-i iubeasca mai mult; El pur si simplu ii iubeste...ca distanta cea mai mare la care se pot afla de Mine este distanta unei simple rugaciuni,
    adaptare dupa Umberto Agudelo
    Cu drag pt voi toti Luca

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Locaţie
    mures
    Posturi
    117
    Puncte
    6.632
    Nivel
    24
    Puncte: 6.632, Nivel: 24
    Puncte: 6.632, Nivel: 24
    Progres nivel: 17%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 418
    Progres nivel: 17%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 418
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points7 days registered31 days registered100 Experience Points3 months registered250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

buna seara Luca
    chiar esti o persoana deosebita, si chiar imi place ce postezi, mai vreau, pentru mine si pentru toti ceilalti, ...................vitamine pentru suflet
    avem nevoie
    cu drag phoebe

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.739
    Puncte
    84.795
    Nivel
    90
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsOverdrive5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Iti multumesc mult Phoebe
    o alta vitamina pt suflet
    Un taran care se lupta cu greutatile vietii, avea cativa cai de ajutor in mica lui gospodarie.
    Intr-o zi, unul din cai a cazut intr-un put. Avand in vedere dificultatea si munca de care avea nevoie pentru a-l scoate, taranul a luat dureroasa decizie de a-l ingropa de viu, gandindu-se ca nu merita salvarea lui. Si a ajutat de lucratorii unui logofat, a inceput sa arunce cu pamant peste cal. Dar, pe nasura ce pamantul cadea peste animal, acesta se scutura si pamantul se aduna sub picioarele sale. Oamenii si-au dat seama ca nu se lasa ingropat, ci dimpotriva, se ridica, pana ce in final a reusit sa iasa din put.

Daca esti acolo jos, simtindu-te fara valoare, iar ceilalti arunca cu pamantul neintelegerii si lipsei de sprijin peste tine, adu-ti aminte de calul din povestea noastra. Nu accepta ca pamantul sa te acopere, scutura-te si urca pe el. Si cu cat vor arunca mai mult, cu atat mai mult vei urca...H.Agudelo
    Cu drag Luca

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    6.894
    Puncte
    105.948
    Nivel
    100
    Puncte: 105.948, Nivel: 100
    Puncte: 105.948, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsOverdrive5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Downloads

Implicit

Ma simt ca sultanul din 1001 de nopti citind povestioarele dumneavoastra pline de intelepciune (vitamine,cum le spuneti mai nou!)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.739
    Puncte
    84.795
    Nivel
    90
    Realizări:

Implicit

Ms draga Bozomic,poate chiar am sa scriu 1001 de povestioare
    Cu drag Luca

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    103
    Puncte
    6.219
    Nivel
    23
    Puncte: 6.219, Nivel: 23
    Progres nivel: 34%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 331
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 331
    Activitate globală: 5,0%
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit Iti predau panglica albastra

Un mesaj de luat in serios

O profesoara din New York s-a hotarat sa-i onoreze pe toti absolventii liceului, spunandu-le insemnatatea pe care a avut-o fiecare dintre ei.
    Ea l-a chemat pe fiecare elev in fata clasei, pe rand. Intai, i-a spus fiecaruia ce insemnatate a avut pentru ea si pentru clasa.
    Apoi i-a dat fiecaruia o panglica albastra, imprimata cu litere aurii, pe care scria "Cine sunt eu conteaza (face diferenta)!"
    Dupa aceea, profesoara a decis sa realizeze un proiect al clasei, sa vada ce impact ar avea recunoasterea asupra unei comunitati.
    I-a dat fiecarui student inca trei panglici si i-a instruit sa mearga si sa continue aceasta ceremonie. Apoi trebuie ca ei sa urmareasca rezultatele, pentru a vedea cine a cinstit pe cine si sa comunice clasei peste o saptamana rezultatele.
    Unul dintre baietii din clasa s-a dus la un director junior dintr-o companie din apropiere si l-a "premiat" pentru ca l-a ajutat cu planificarea carierei. I-a dat o panglica si i-a pus-o pe camasa.
    Apoi i-a mai dat doua panglici si i-a spus: "Facem un proiect de clasa pe tema recunoasterii meritelor si ne-ar placea sa mergeti sa gasiti pe cineva pe care sa-l apreciati si sa-i dati o panglica albastra."
    Mai tarzu in acea zi, directorul junior s-a dus la seful lui, care avea reputatia de a fi un tip morocanos. I-a spus ca il admira cu-adevarat pentru ca e un geniu creativ.
    Seful a parut foarte surprins. Directorul junior l-a intrebat daca ar accepta in dar panglica albastra si daca ii permite sa i-o puna in piept.
    Seful lui a zis: "Ei bine, sigur." Directorul junior a luat o panglica albastra si a pus-o chiar pe sacoul sefului sau, deasupra inimii.
    Apoi a intrebat, oferindu-i ultima panglica, "Vreti sa luati aceasta panglica si sa o dati altcuiva in semn de apreciere?"
    "Adolescentul care mi-a dat-o are un proiect la scoala si vrem sa ducem mai departe aceasta ceremonie a panglicilor albastre, sa vedem cum afecteaza ea oamenii."
    In acea seara, seful a venit acasa si s-a asezat impreuna cu fiul sau de 14 ani. A spus: "Cel mai incredibil lucru mi s-a intamplat astazi."
    "Eram in biroul meu si unul dintre angajatii mei a intrat si mi-a zis ca ma admira si mi-a dat o panglica albastra pentru ca sunt un geniu creativ."
    "Imagineaza-ti! El crede ca sunt un geniu creativ! Apoi mi-a pus in piept o panglica albastra pe care scrie "Cine sunt eu conteaza (face diferenta)!"
    "Mi-a dat o alta panglica si mi-a cerut sa gasesc pe altcineva pe care il apreciez. In timp ce ma intorceam acasa, am inceput sa ma gandesc pe cine as putea aprecia si oferi aceasta panglica si m-am gandit la tine. Vreau sa te apreciez pe tine."
    "Zilele mele sunt confuze si cand vin acasa nu prea iti dau atentie. Tip la tine pentru ca nu iei note suficient de bune la scoala si pentru dormitorul tau dezordonat."
    "Cumva, in seara asta, am vrut doar sa ma asez aici si, ei bie, doar sa te fac sa stii ca tu chiar contezi pentru mine."
    "Alaturi de mama ta, tu esti cea mai importanta persoana din viata mea. Esti un pusti minunat si te iubesc!"
    Emotionat, baiatul a izbucnit in hohote de plans si nu se mai putea opri. Intregul corp ii tremura.
    S-a uitat la tatal sau si i-a zis printre lacrimi: "Tata, asta-seara, mai devreme, stateam in camera mea si am scris o scrisoare pentru tine si mama, explicandu-va de ce a trebuit sa imi iau viata si va rugam sa ma iertati."
    "Aveam de gand sa ma sinucid in noaptea asta, dupa ce voi veti fi adormit. Chiar am crezut ca nu iti pasa deloc, de nimic."
    "Scrisoarea e sus. Nu cred ca voi mai avea nevoie de ea."
    Tatal sau a urcat in camera baiatului si a gasit o scrisoare sincera plina de suferinta si durere.
    Seful s-a intors la lucru un om schimbat. Nu mai era un morocanos si s-a asigurat ca toti angajatii lui afla ca intr-adevar conteaza (fac diferenta).
    Directorul junior a ajutat multi alti oameni in planificarea carierei, unul fiind fiul sefului sau si nu a uitat sa le spuna ca fac diferenta in viata lui.
    In plus, tanarul si colegii sai de clasa au invatat o lectie valoroasa:
    "Cine esti CHIAR conteaza (face diferenta)."
    Te rog sa nu uiti ca te consider o persoana importanta pentru mine, altfel nu ai fi primit acest mesaj in primul rand.
    Cine esti chiar conteaza (face diferenta) si am vrut sa stii asta.
    Iti predau panglica albastra.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.739
    Puncte
    84.795
    Nivel
    90
    Realizări:

Implicit

Draga Mihail iti multumesc pt postatrea ta,chiar ca este un mesaj de luat in serios
    Chiar conteaza "cine esti" ,ar trebui sa ne punem intrebarea"cine sunt eu?"(chiar face diferenta)
    Te astept cu drag sa ne mai scrii
    Sa mai luam o vitamina pt suflet(sunt vitamine naturale si isi fac efectul in timp)
    Nimeni nu-si va atinge scopul dintr-o singura incercare, nici nu-si va perfectiona viata cu o singura miscare, nici nu va ajunge la inaltime dupa un singur zbor.
    Nimeni nu priveste viata fara sa se teama de multe ori, ori nu se urca in barca fara sa-i fie teama de furtuna, nici nu ajunge la mal fara sa vasleasca mult.
    Nimeni nu simte iubirea fara sa guste si lacrimile ei, nici nu strange trandafiri fara sa simta tepii.
    Nimeni nu creeaza opere fara macar un sacrificiu, nici nu-si face prieteni fara sa renunte la sine insusi. Nici nu se face om fara a-l simti pe Dumnezeu!
    Nimeni nu ajunge la celalalt mal fara sa faca poduri pentru a trece.
    Nimeni nu poate judeca fara a-si cunoaste mai intai propriile slabiciuni.
    Nimeni nu-si atinge un ideal fara sa fi gandit de multe ori ca isi dorea un lucru imposibil.
    Nimeni nu cunoaste sansa pana nu o intalneste si o lasa sa treaca.
    Nimeni nu gaseste fantana intelepciunii divine pana nu trece prin setea desertului.

Nimeni nu inceteaza sa arda atunci cand are flacara interioara. Numai de tine depinde daca flacara ta divina se va stinge sau va deveni valvataie. Daca iti doresti cu adevarat si dai tot ce poti...vei reusi! Dumnezeu te vegheaza...fa un efort...H. Agudelo
    Cu drag Luca

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.739
    Puncte
    84.795
    Nivel
    90
    Realizări:

Implicit

Dragii mei,pt ca deseara nu sunt acasa si pt ca trebuie sa ne luam vitamina,m-am gandit la voi si am am zis ca trebuie sa ne luam vitamina mai devreme

Se presupune ca acela care gandeste este o papusa de carpa...

Daca pentru o clipa Dumezeu ar uita ca sunt o papusa de carpa si mi-ar da un dram de viata, poate ca nu as spune tot ce gandesc, dar in fond m-as gandi la tot ce spun.

As pretui lucrurile nu pentru cat costa, ci pentru ceea ce inseamna.

As dormi putin si as visa mai mult, inteleg ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii pierdem 60 de secunde de lumina.

As merge cand altii se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm, as asculta in timp ce altii vorbesc si cat de mult m-as bucura de o inghetata buna de ciocolata.

Daca asa avea o inima, m-as exprima cat de mult urasc inghetul si as astepta sa iasa soarele.

As picta un cu vis de Van Gogh pe stelele dintr-un poem de Benedetti, iar un cantec de Serrat ar fi serenada pe care as oferio Lunii.

As uda cu lacrimile mele trandafirii pentru a le simti durerea spinilor dar si sarutul carnos al petalelor.

Daca as avea un dram de viata...nu as lasa sa treaca o zi fara sa le spun oamenilor ca-i iubesc, ca iubesc.

I-as convinge pe toti ca sunt preferatii mei si as trai indragostit de dragoste.

Le-as explica tuturor cat de mult gresesc cand nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca daca nu se mai indragostesc, imbatranesc.

Copiilor le-as da aripi si i-as lasa sa invete sa zboare.

Batranilor le-as spune ca moartea nu vine o data cu varsta, ci o data cu uitarea.

Am observat ca toata lumea vrea sa urce pe culmile muntelui fara sa stie ca adevarata fericire sta in modul in care urci abruptul.

Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca de sus pe celalalt doar daca il ajuta pe acesta sa se ridice.

Nu suntem marionete, asa ca nimic din toate acestea nu ne este interzis...

H. Agudelo...dupa Gabriel Garcia Marquez
    Cu drag pt voi Luca

Membru
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    103
    Puncte
    6.219
    Nivel
    23
    Progres nivel: 34%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 331
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 331
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Avem timp pentru toate.
    Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
    sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
    sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
    avem timp sa citim si sa scriem,
    sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
    avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
    avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin
    cenusa lor mai tarziu.
    Avem timp pentru ambitii si boli,
    sa invinovatim destinul si amanuntele,
    avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident
    oarecare,
    avem timp sa ne-alungam intrebarile,
    sa amanam raspunsurile,
    avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
    avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
    avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
    avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
    Avem timp pentru toate.
    Nu e timp doar pentru putina tandrete.
    Cand sa facem si asta murim.

Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le
    impartasesc si voua!!
    Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
    Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
    Restul ... depinde de ceilalti.
    Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
    Altora s-ar putea sa nu le pase.
    Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
    Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi
    Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata
    Ci PE CINE ai.
    Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul
    cca 15 minute
    Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
    Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot
    altii mai bine sa faca
    Ci cu ceea ce poti tu sa faci
    Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor
    Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva
    Am invatat ca oricum ai taia
    Orice lucru are doua fete
    Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu
    cuvinte calde
    S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi
    Am invatat ca poti continua inca mult timp
    Dupa ce ai spus ca nu mai poti
    Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand
    trebuie
    Indiferent de consecinte
    Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
    Dar nu stiu s-o arate
    Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL
    sa
    fiu suparat
    Dar nu am dreptul sa fiu si rau
    Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe
    chiar si la distanta
    Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
    Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea
    tu
    Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
    Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un
    prieten
    Oricum te va rani din cand in cand
    Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
    Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fi
    iertat de altii
    Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti
    Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
    Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
    Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea
    influenta
    personalitatea
    Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii
    Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna
    ca nu se iubesc
    Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se
    iubesc.
    Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul
    loc
    Si nu faptele sale
    Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
    Si pot vedea ceva total diferit
    Am invatat ca indiferent de consecinte
    Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe
    in viata
    Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva
    ore
    De catre oameni care nici nu te cunosc.
    Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic
    de dat
    Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l
    ajuta.
    Am invatat ca scrisul
    Ca si vorbitul
    Poate linisti durerile sufletesti
    Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult
    Iti sunt luati prea repede.
    Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama
    Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani
    oamenii si a-ti sustine parerile.
    Am invatat sa iubesc
    Ca sa pot sa fiu iubit

Am invatat...

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    54
    Puncte
    7.502
    Nivel
    25
    Puncte: 7.502, Nivel: 25
    Puncte: 7.502, Nivel: 25
    Progres nivel: 91%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 48
    Progres nivel: 91%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 48
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points

Implicit

Iubirea

Multi se intreaba ce e iubirea.cea mai frumoasa descriere o gasim in biblie spusa Apostolul Pavel.cred ca este cea mai frumoasa descriere a dragostei si iubirii :
    De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator. 2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. 3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste. 4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. 5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. 6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. 7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. 8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi; 9. Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim. 10. Dar cand va veni ceea ce e desavarsit, atunci ceea ce este in parte se va desfiinta. 11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil; judecam ca un copil; dar cand m-am facut barbat, am lepadat cele ale copilului. 12. Caci vedem acum ca prin oglinda, in ghicitura, iar atunci, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum am fost cunoscut si eu. 13. Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.
    Oare cati reusim sa iubim la fel si sa simtim la fel.chiar daca tu spui in fiinta ta ca iubesti dara€¦a€¦ si cand exista acest dar incearca sa nu te minti pentru ca nu exista iubire si atunci ce faci ?

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Mesaje din inima si suflet
    De sammy11 în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 2850
    Ultimul Post: 23-April-2017, 11:49 PM
  2. De la suflet la suflet
    De Kara în forumul Altele
    Răspunsuri: 152
    Ultimul Post: 16-May-2016, 05:19 PM
  3. Trup, suflet, spirit - Trup, suflet, duh ?
    De vasi67 în forumul Religie
    Răspunsuri: 54
    Ultimul Post: 11-December-2015, 02:41 PM
  4. Din suflet pentru suflet
    De giumbusluc în forumul Altele
    Răspunsuri: 3921
    Ultimul Post: 25-December-2014, 04:55 PM
  5. Pelerinaj de suflet la medugorje si italia
    De Cristina N în forumul Religie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 17-May-2013, 07:20 PM

Etichete pentru acest subiect