Pagina 3 din 17 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 168

Subiect: Presa romaneasca

Banned Avatarul lui erna
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    493
    Puncte
    9.262
    Nivel
    28
    Puncte: 9.262, Nivel: 28
    Progres nivel: 86%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 88
    Progres nivel: 86%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 88
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran

Implicit

http://www.arhiblog.ro/2010/06/mai-buni-poate.html

Nu stiu daca ati observat, dar in ultima perioada, blogurile s-au transformat intr-o platforma certareata, de facut scandal din orice nimic. Observ asta la marea majoritate a blogurilor pe care intru, inclusiv la blogul caruia ii faceti onoarea de a-l citi acum (belea de intorsatura de fraza, este?).
    Nu facem decat sa criticam, tot timpul. Tot timpul ne nemultumeste ceva, tot timpul avem ceva de reprosat cuiva, tot timpul e loc de mai bine, in orice loc, in orice domeniu sau la orice om.

Imi aduc aminte de vremurile de acum 2 ani, cand citeam bloguri si lesinam de ras. Texte reusite, pline de savoare, ale unor oameni care acum, desi scriu in continuare, parca i-a schimbat cineva.. Doar ura, doar rautate. Nu mai exista acea scanteioara de frumos, de umor, de veselie, de libertate, care ne facea pe toti deosebiti, bloggeri nelimitati de granite, materiale sau spirituale. Acum suntem gravi, scriem despre problemele grave ale societatii civile si nu numai, suntem docti si experti in toate, avem solutii de guvernare, de politica externa, de management si cam la orice.

Cred ca ne uitam rostul. La fel ca societatea, ca Real Life, ne ducem de-a dura pe scarile civilizatiei. Ne punem copiii sa urle Pericol daca un strain ii intreaba cum ii cheama, ne ferecam sufletele si casele cu 10 randuri de chei, plus un lant si asteptam ca viata sa treaca pe langa noi. Nu stiu cand naiba s-a petrecut schimbarea asta si ne-am abrutizat atat de tare.

Iar asta se observa in scris, in poveste.
    Ne incrancenam pe lucruri marunte, pe un Boc obosit sau alta personalitate, uitand ca ei sunt trecatori. Ne pierdem timpul si nervii, strivim haotic ganduri intre pleoape cu nisip, dupa care aruncam cuvinte.

Cuvinte care lovesc alti oameni, ii transforma si influenteaza.
    Astfel se ajunge, daca nu s-a ajuns deja, ca un intreg grup de oameni sa nu stie altceva decat sa critice. Nu constructiv, nu inteligent. Doar lovituri oarbe si mute.

Hai sa ne schimbam. Hai sa revenim la cei ce eram acum cativa ani, sa ne amintim cum e sa radem de orice tampenie, sa ne ironizam prin pagini si prin comentarii, sa ne distreze aberatiile de dimineata la cafea, nu sa ne urateasca OTV-ismele cu care ne-am umplut in ultima vreme.

Poate vreti sau poate nu. Poate va intereseaza sau poate nu. Dar EU voi schimba ceva. Poate nu foarte mult desi, daca imi aduc aminte, dupa ce i-am facut pe cei de pe twitter cu clabuci, de a 2 a zi toti incepusera sa se simta relevanti, sa dea linkuri utile si consideratii inteligente, iar cantitatea de Yaaaaaaaaaaawn, m-am trezit acum, ce zi frumoasa, e prima zi din restul vietii tale, s-a injumatatit. Desigur, pretul a fost 1000 de unfollowuri, dar cred sincer ca a meritat.

Sau poate nu o sa influentez pe nimeni, iar oamenii se vor simti bine in melasa in care se scalda. Nu conteaza. Macar cei cativa oameni care citesc pe-aici vor simti o schimbare.

Iar prima si cea mai importanta modificare a zilei este ca am sters tagurile rromania si mizerii. E timpul sa revenim la Romania.

Si la ce-o mai fi.

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.010
    Puncte
    129.995
    Nivel
    100
    Puncte: 129.995, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 12,0%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

@erna,de mult deja am observat ca scrii "bine" si ca postezi lucruri interesante,ca si acum dealtfel.Pot fi insa doar partial de acord cu tine,si am sa ma explic : in esenta e vorba de faptul ca nu se poate "veseli" lumea intelectuala la nesfarsit (caci de ei vorbesti cred),fie pe tw, pe bloguri sau alte locsoare virtuale de "dueluri" sublime ...citesc si eu cateva bloguri si caut informatii,pe siteuri de news pe langa news mai sunt comentarii cu wit si ironii dar tot informatia ma intereseaza in principal si m-as ingrijora daca si acum ar continua sa creasca "zbenguiri" intelo in detrimentul substantei x sau y pe care o caut (continui sa vorbesc de mine,subliniez).
    Ajungem si in mediul virtual, care a permis multora un refugiu imaginar, sa resimtim problemele care se aduna "la exterior" si de care nu ne putem izola la nesfarsit ! Ma uit in trecere pe diverse posturi TV si vad zbenguiala si rasete si "poante" chinuite,fete si baieti care te intrebi cine-i plateste si mai ales cat timp mai au de gand sa se zbenguie INUTIL !! Milioanele cheltuite de TV pt futilitate de ani si ani le platim NOI prin reclamele pe care le inghitim tot noi ca vrem sau nu si idiotia si superficialitatea adusa la rang de glorie SE VA RAZBUNA ! Pe bloguri principiul ramane acelasi (ce incerc eu sa subliniez)..>>.Doar ura, doar rautate. Nu mai exista acea scanteioara de frumos, de umor, de veselie, de libertate, care ne facea pe toti deosebiti, bloggeri nelimitati de granite, materiale sau spirituale. Acum suntem gravi, scriem despre problemele grave ale societatii civile si nu numai, suntem docti si experti in toate, avem solutii de guvernare, de politica externa, de management si cam la orice. << Eu cred ca este un efect de pendul...in curand se va centra spre esential si substantial ca mai tarziu,daca ramane timp,sa se readauge dantelute..fenomenul l-as numi LUARE AMINTE,si inca nu-i centrat dar e salutar.Exteriorul nu mai poate fi ignorat,pt ca exact aceasta ignorare a permis "absenta" din realitate a generatiilor tinere actuale,au fost indepartate VOIT si calculat de la mostenirea lor viitoare,cineva o goleste/o instraineaza si ei danseaza si se distreaza si se twitteaza bipeaza blogheaza si in general se 'oaza pana raman fara MOSTENIRE si se trezesc si cu arma'n mana si trimisi in lupta iar ei nu stiu pe ce lume sunt !!
    Ultima modificare făcută de gepaco; 27-June-2010 la 07:29 PM.

Banned Avatarul lui erna
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    493
    Puncte
    9.262
    Nivel
    28
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran

Implicit

Draga Gepaco, cu regret si amaraciune iti spun ca este INUTIL tot efortul multor useri de pe forum de a incerca sa dezvaluie si sa impartaseasca si altora prin carti, documentare, realitatea. Pe forumul nostru sunt in jur de 1500 de useri,doar o mica parte dintre acestia vin cu sugestii si intrebari. Forumul cuprinde o paleta variata de subiecte interesante. Cand un om trece printr-un soc puternic,creierul refuza sa accepte realitatea si apare amnezia. Poporului roman amnezia i se trage de la aceste televiziuni si de la tabloide. Cei care vad ce se intampla cu adevarat nu trebuie sa mai taca.,incepand cu noi.
    Ultima modificare făcută de erna; 27-June-2010 la 09:18 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.010
    Puncte
    129.995
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Corect observat,marea majoritate intra doar de frica de cutremur,ca si credinta.".dar daca exista totusi,hai mai bine sa ma fac ca cred "..DAR tot multi sunt si cei care citesc desi nu posteaza si carora le este util si esential ca "hrana" ce se scrie aici,asa cred si poate ma insel dar nu dispera si fa ce SIMTI ca "simti" !! sa faci .Posteaza si nu astepta ecoul acum ...e abia in formare ! cu drag..Doamne ajuta

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    326
    Puncte
    5.727
    Nivel
    22
    Puncte: 5.727, Nivel: 22
    Puncte: 5.727, Nivel: 22
    Progres nivel: 36%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 323
    Progres nivel: 36%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 323
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de gepaco Vezi Post
    Toti jurnalistii care de 20 de ani scriu bine/rau nu conteaza si in loc sa denunte impostura,accepta banutii de la "sistem" facandu-si treaba "cinstit" ,fiecare in grupuletul lui,dar care se aduna sa se PREMIEZE si sa se aplaude,se coalizeaza cand sunt "atacati" si care PERPETUEAZA o stare care a DEVENIT o stare de fapt, SI CU AJUTORUL LOR NEMIJLOCIT !! Sa mai dau si nume sau ghicesti ?
    Salutare gepaco! Nu denunta imostura dintr-un motiv foarte simplu. Daca spun zboara. Prefera sa taca si sa aiba un loc de munca. Nici nu stiu daca ii poti blama sau judeca pentru asta. Cine vrea sa se informeze cauta surse alternative. Unul dintre ele este internetul. Apoi cartile. Exista si edituri ,,libere,,.Discernamantul end-user-ului conteaza foarte mult in ,,alegerea adevarului,,.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.112
    Puncte
    128.932
    Nivel
    100
    Puncte: 128.932, Nivel: 100
    Activitate globală: 99,8%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de onyx Vezi Post
    Salutare gepaco! Nu denunta imostura dintr-un motiv foarte simplu. Daca spun zboara. Prefera sa taca si sa aiba un loc de munca. Nici nu stiu daca ii poti blama sau judeca pentru asta. Cine vrea sa se informeze cauta surse alternative. Unul dintre ele este internetul. Apoi cartile. Exista si edituri ,,libere,,.Discernamantul end-user-ului conteaza foarte mult in ,,alegerea adevarului,,.
    ai dreptate, doar ca peste 70% din end-useri se rezuma la TV; cati cauta pe net si cati mai citesc azi o carte?
    de fapt, pe asta se si mizeaza. ne mai intrebam de unde atata "manelizare" si idiotizare... asta-i rating-ul!
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Banned Avatarul lui erna
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    493
    Puncte
    9.262
    Nivel
    28
    Realizări:

Implicit

Am ajuns la concluzia ca presa se pricepe la toate si la nimic. Ca atare le fac o invitatie sa puna mana pe sapa,la munca pamantului dupa care mai vedem daca mai au atata logoree . Si asa toata ziua vedem aceleasi stiri pe toate posturile. Sa creeze subiecte prin refacerea economiei acestei tari, pe care tot ei au subminat-o impreuna cu altii.
    Ultima modificare făcută de erna; 30-June-2010 la 05:02 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.112
    Puncte
    128.932
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

chiar asa, erna, oare cand o sa vedem niste talk-show-ri constructive la tv?
    ca de isterie ne-am saturat!
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Banned Avatarul lui erna
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    493
    Puncte
    9.262
    Nivel
    28
    Realizări:

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Puncte: 255.260, Nivel: 100
    Puncte: 255.260, Nivel: 100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registeredCreated Album pictures50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Posting Award

Implicit

Buna seara, aici vreau sa lansez un apel pentru Mass-media. Daca modul de prezentare a stirilor, informatiilor ,( voi ce lucrati in mass media) nu-l veti schimba, daca nu readuceti in viata romaneasca, valorile, exemplele pozitive, spiritualitatea romaneasca, veti fi raspunzatori alaturi de " altii " de degradarea poporului roman. M-am saturat sa vad zile in sir, aceleasi si aceleasi stiri non stop ,pe toate programele. Intrebari stupide, de genul : Cum va simtiti cand stiti ca ... (urmeaza necazul persoanei respective) ? Sunt convins ca nici voua nu va place intotdeauna ce faceti, DAR asa cum cereti altora demisia de onoare, sa fie valabil si pentru voi acelasi lucru. M-am (ne-am) saturat de violuri,agresiuni fizice si verbale,asa-zis folclor( manelizat), emisiuni in care predomina circul.
    Fiecare om este propriul lui cersetor.

Emil Cioran

Lumina soarelui e mai valoroasa decat gandurile tuturor filozofilor si ale tuturor poetilor/ Lumina soarelui,nu stie ce face - Iata de ce ea nu este eronata, e doar ceva comun si bun.

Dar daca Dumnezeu e toate acestea: arborii si florile si muntii si clarul de luna - De ce sa le numesc eu Dumnezeu?
    Inseamna ca el doreste sa-l cunosc in chip de Arbori si Munti si Flori si Clar de luna

Fernando Pessoa

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Despre politica ....... Romaneasca !
    De Komoandru în forumul Politica
    Răspunsuri: 395
    Ultimul Post: 08-May-2017, 09:17 AM
  2. Ce mai zice presa?
    De Angie în forumul Coltul cititorului
    Răspunsuri: 20275
    Ultimul Post: 16-December-2014, 10:51 AM
  3. Noua gastronomie romaneasca !
    De liviaana în forumul Altele
    Răspunsuri: 0