Pagina 128 din 128 PrimulPrimul ... 2878118126127128
Rezultate 1.271 la 1.277 din 1277

Subiect: Calea sau caile spre DUMNEZEU!?Iubirea si trairea credintei/ Initierea si disciplina

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.844
    Puncte
    75.584
    Nivel
    85
    Puncte: 75.584, Nivel: 85
    Progres nivel: 44%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 966
    Progres nivel: 44%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 966
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de CarmenOlga Vezi Post
    Am recitit in mare parte ce au scris colegii pe aici si m-a cuprins o stare de liniste si pace,de aceea va multumesc pentru ce ati scris.
    Tocmai ce m-am intors din prizonieratul din astral; si am venit cu un dar pentru voi, un poem de...Rumi!

,, Ai fost născut cu potențial.
    Te-ai născut cu bunătate și credință.
    Te-ai născut cu idealuri
    și visuri.
    Te-ai născut cu
    măreție.
    Te-ai nascut cu aripi.
    Nu te-ai născut pentru
    a te târî, deci nu o face.
    Ai aripi.
    Învață să le folosesti și zboară!
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    925
    Puncte
    30.874
    Nivel
    54
    Puncte: 30.874, Nivel: 54
    Puncte: 30.874, Nivel: 54
    Progres nivel: 3%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.076
    Progres nivel: 3%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.076
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsTagger Second Class1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

O scurta reflectie pt. ziua Domnului, un film simplu care spune multe sau poate ne ajuta sa intelegem de ce parintele Arsenie Boca l-a pictat pe Sf. Francisc de Aissisi in biserica de la Draganescu, atragandu-si astfel unele(destul de multe) critici, ...
    Doamne ajuta, Duminica binecuvantata si vizionare cu folos!
    http://viatamergeinaintepenet.blogsp...hard-rohr.html
    "Iubirea este radacina intregii intelepciuni. De aceea, iubiti daca doriti sa deveniti cu adevarat intelepti. Iar atunci cand iubiti faceti-o de dragul iubirii si niciodata de dragul intelepciunii, numai atunci veti fi cu adevarat intelepti"

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.844
    Puncte
    75.584
    Nivel
    85
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Târziu te-am iubit, frumuseţe atât de veche şi atât de nouă: târziu te-am iubit.
    Şi vezi tu, Tu te aflai înlăuntrul meu şi eu eram în lumea exterioară; şi te-am căutat acolo, şi în starea mea de răceală m-am aruncat în acele lucruri minunate create pe care Tu le-ai făcut.
    Ai fost cu mine, dar eu nu eram cu Tine.
    Lucrurile minunate m-au ţinut departe de tine, deşi, dacă nu si-ar fi datorat existenţa lor Tie, nu ar fi avut nici o existenţă.
    M-ai chemat şi m-ai strigat cu voce tare şi mi-ai sfaramat surzenia.
    Ai fost radiant si stralucitor, si mi-ai spulberat orbirea. Aveai buna mireasma, iar eu am prins-o in răsuflarea mea iar acum respir dupa Tine. Te-am gustat, şi nu am simtit decat foamea şi setea pentru Tine.
    M-ai atins, si am luat foc pentru a atinge pacea - care este a Ta.

~ Augustin din Hippo, Confesiuni

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.844
    Puncte
    75.584
    Nivel
    85
    Realizări:

Implicit

Pământul este plin de pietre sparte
    Ultima frunză a căzut
    Nu am unde să mă întorc acum
    Nici la est, nici la vest
    nici la nord sau la sud
    Și tot ce se afla înaintea mea
    Și tot ce știu
    Nu știu nimic
    Du-mă acasă.

Pune-mă pe o tava cu petale și foc
    Și trimite-mă pe mare
    Întoarce-mi sabia furioasă împotriva inimii mele
    Și lasă-mă liber
    Zorile sustin greutatea nopții
    Am auzit suspinele neostoite și minciunile iubitilor
    Pârâul, plaja și am văzut ochii diavolului
    Du-mă acasă.

Am plâns pentru viețile pe care le-am pierdut
    Ca un copil care are nevoie de iubire
    Am fost atât de aproape, dar departe de Dumnezeu
    Lacrimile mele curg ca un copil care are nevoie de iubire
    Mi-am plâns lacrimile
    Deci, fie să mă ia mareea
    Nu ma voi lupta
    Mi-am plâns lacrimile
    Pasul mic pe care trebuie să-l fac este un munte
    Întins ca un câine leneș
    Trimite-mă la sacrificiu
    Lasă-mă pe linia de cale ferată
    Sunt departe de Dumnezeu
    Lacrimile mele curg ca un copil care are nevoie de iubire
    Mi-am plâns lacrimile
    Ridica rugul și aprinde flacăra
    Du-ma acasa.

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2012
    Posturi
    556
    Puncte
    65.999
    Nivel
    79
    Puncte: 65.999, Nivel: 79
    Puncte: 65.999, Nivel: 79
    Progres nivel: 72%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 451
    Progres nivel: 72%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 451
    Activitate globală: 55,0%
    Activitate globală: 55,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points31 days registered1000 Experience Points5000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteranOverdrive50000 Experience Points

Implicit

Buna seara,tuturor

Am recitit partial acest topic si-mi staruie in minte cateva nelamuriri,si anume - De ce se roaga oamenii lui Dumnezeu si au diferite cerinte de la acesta? - de ce aspira oamenii la mantuire,de unde stiu ei despre mantuire? - evolutia spirituala nu este o gaselnita a omului care il amageste si-l sminteste, ca este mai bun si deosebit fata de semenii lui?

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.235
    Puncte
    94.281
    Nivel
    95
    Puncte: 94.281, Nivel: 95
    Puncte: 94.281, Nivel: 95
    Progres nivel: 60%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 769
    Progres nivel: 60%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 769
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Buna seara,tuturor

Am recitit partial acest topic si-mi staruie in minte cateva nelamuriri,si anume - De ce se roaga oamenii lui Dumnezeu si au diferite cerinte de la acesta? - de ce aspira oamenii la mantuire,de unde stiu ei despre mantuire? - evolutia spirituala nu este o gaselnita a omului care il amageste si-l sminteste, ca este mai bun si deosebit fata de semenii lui?
    Oamenii se roaga lui Dumnezeu din dorinta de a obtine bunuri materiale mai multe decat prin mijloace proprii, adica mai mult decat prin propriile puteri, cu alte cuvinte, oricat de multe; pentru bunuri duhovnicesti nu se roaga omul fiindca acele bunuri nu le poate pune in buzunar.
    Am exagerat("putzin, putzin") in fraza de mai sus, insa nu mai mult decat poate omul sa ceara fara sa constientizeze, de cele mai multe ori.

Oamenii au descoperit mantuirea prin meditatie, adica prin interiorizare si cautare a lui Dumnezeu in ei insisi, pentru ca omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si de aceea L-a descoperit omul pe Dumnezeu in sinea lui.

Cautandu-L Omul pe Dumnezeu in sine, asa reuseste sa se cunoasca mai bine pe sine si numai asa isi da seama ca el nu este cu nimic mai bun decat semenii sai, ca toti sunt la fel de mincinosi, de rai, de egoisti si defranati. Evolutia spirituala este sensul vietii omului.
    "Sensul vietii umane nu este bogatia, ci invierea"-Corneliu Zelea Codreanu.

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
    11. Nu este cel ce înţelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
    12. Toţi s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.
    13. Mormânt deschis este gâtlejul lor; viclenii vorbit-au cu limbile lor; venin de viperă este sub buzele lor;
    14. Gura lor e plină de blestem şi amărăciune;
    15. Iuţi sunt picioarele lor să verse sânge;
    16. Pustiire şi nenorocire sunt în drumurile lor;
    17. Şi calea păcii ei nu au cunoscut-o;
    18. Nu este frică de Dumnezeu înaintea ochilor lor".
    (Rom3,10-18)
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.844
    Puncte
    75.584
    Nivel
    85
    Realizări:

Implicit

Buna seara,tuturor

Oamenii aspira la mantuire fiindca este dorul ascuns al sufletului de a se intoarce la Tatal. Indiferent de alegerea lor, potrivit sanskarasurilor (tendintelor imprimate in minte) din vietile trecute, de karma lor, dincolo de diferentele aparente de cultura, de inteligenta sau traditii religioase sufletul va simti permanent aceasta suferinta si neimplinire.
    Daca omul se simte mai bun sau deosebit fata de semenii lui inseamna ca mintea l-a oprit deja din drum; de fapt nu exista evolutie spirituala ci doar o reintoarcere, o reamintire.

Sf. Gavriil Georgianul scria acestea in testamentul sau:

,, Dumnezeu dragoste este. Am incercat, dar am fost incapabil sa ating dragostea de Dumnezeu si de aproapele, dupa poruncile Mantuitorului nostru. Dragostea este singurul scop al omului in aceasta lume vizibila pentru a mosteni Imparatia Cerurilor si a odihni in Vesnicie.

Lasati-ma sa fiu ingropat fara cosciug ci infasurat intr-o rogojina.

Fiti binevoitori si smeriti. Dumnezeu isi aminteste de noi in smerirea noastra, Dumnezeu da harul Sau celor smeriti. Fiti smeriti si binevoitori si iubiti pe toata lumea din jurul vostru.

Va iubesc pe toti – toti ortodocsii si toti oamenii nascuti in lume.

Scopul acestei vieti este mostenirea Imparatiei Cerurilor, de a fi aproape de Dumnezeu si de a odihni in Vesnicie. Si va doresc tuturor sa ajungeti la asta.

Va dau binecuvantarea mea tuturora, ca sa nu pierdeti harul lui Dumnezeu; fie ca toata lumea sa fie demna de a mosteni Imparatia. Nu este nimeni pe pamant care sa fi castigat mantuirea si care sa nu fi pacatuit.

Nu sunt decat un mare pacatos, nedemn si slab. Cand veti fi aproape de mormantul meu, va rog cu toata dragostea sa va rugati pentru odihna sufletului unui pacatos. Pamant am fost si in pamant ma voi intoarece.

Adevarul este in nemurirea Duhului.”

https://bucovinaprofunda.wordpress.c...viata-sfantul/

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Calea spre mantuire
    De SnowWhite în forumul Religie
    Răspunsuri: 135
    Ultimul Post: 22-August-2017, 02:46 PM
  2. Cu ce mergem spre dumnezeu?
    De Komoandru în forumul Religie
    Răspunsuri: 91
    Ultimul Post: 15-July-2017, 02:20 PM
  3. Tipuri de obstacole in calea lumilor subtile
    De Edaneli în forumul Ezoteric
    Răspunsuri: 7