Pagina 1 din 34 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 340

Subiect: Cum deosebim adevaratii profeti de cei falsi?

Banned Avatarul lui AdarM
    Data înscrierii
    May 2010
    Locaţie
    Republica E. Girleanu colt cu Nerva Traian
    Posturi
    266
    Puncte
    22.526
    Nivel
    45
    Puncte: 22.526, Nivel: 45
    Puncte: 22.526, Nivel: 45
    Progres nivel: 98%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 24
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 24
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience PointsVeteran

Implicit Cum deosebim adevaratii profeti de cei falsi?

... si nu numai!
    Incep prin a va istorisi o intamplare, nu chiar asa demult trecuta.

Maica-mea, Dumnezeu sa mi-o tie sanatoasa si-n putere, are 88 de ani, iar mintea-i merge mai abitir ca multora aflati si chiar sub jumatatea varstei ei. A cam lasat-o vederea, puterile i s-au imputinat si pe langa astea ar mai fi de amintit surzenia ce-o chinuie inca de cand a implinit patruzeci... Ei bine, de asta se leaga povestea.

Acu' vreo zece ani in urma una din vecinele ei - si buna prietena totodata - ii spune cum c-a auzit de un vraci/vindecator, care i-ar putea lua necazul cu mana, ar vindeca-o pe loc. Atat i-a fost! Cum m-a vazut, ce-mi spune:
    - Maica, mi-a zis Simona (asta fiindu-i numele vecinei) c-ar sti pe unul ce-mi poate da auzul inapoi, sa faci bine sa ma duci cu ea acolo.
    Eu, cunoscandu-i indeajuns cazul si dosarul medical, imi ardea de orice al'ceva, numa' de asta, nu.
    - 'ai, mai mama, vezi-ti de treaba, chiar vrei sa batem drumuri de pomana?
    - Tu sa nu-mi intorci vorba! Iti faci timp si-mi spui c-o zi 'nainte, sa ne pregatim amandoua, p-orma vi cu masina, ne iei si ne duci, alta nu-ti mai spui! Ca doar nu m-ai facut tu pe mine, muceo!
    ... Olteanca, de!...
    Individul, vraciul, vindecatorul, ce-o fi fost, imbracat intr-o rasa aidoma calugarilor, cu osebirea ca era alba, inconjurat de o liota aidoma, femei si barbati de-a valma, i s-a adresat mamei;
    - Mamaie, crezi in mine?
    (A trebuit sa i-o repete de cateva ori, maica-mea citindu-i greu cuvintele pe buzele acoperite de barba)
    - Crez, maica, crez, ca ti-o fi dat Dumnezeu har si putere...
    - Mamaie, da-n cine crezi mai mult, in mine sau in doctori?
    - Pai, maica, crez si-n tine, da' crez si-n doctori, ca tu oi fi cu haru', da' si aia-s cu cartea...
    - Nu, mamaie, nu e bine, trebuie sa crezi in mine si-n ce-ti spun eu, sa lasi credinta-n doctori!
    - Maica, da' tu nu crezi in doctori?
    - Nu, mamaie, nu cred.
    - Cum nu crezi, maica? Si atunci dintili asta d-aci, dan fata, cine ti l-a pus, nu tot un doctor?
    Atat i-a fost ipochimenului si liotei de langa el, ca odata au imbrancit-o pe mama dintre ei!

Membru VIP Avatarul lui Arife
    Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    8.085
    Puncte
    469.820
    Nivel
    100
    Puncte: 469.820, Nivel: 100
    Puncte: 469.820, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsOverdrive3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de AdarM Vezi Post
    ... si nu numai!

Maica-mea, Dumnezeu sa mi-o tie sanatoasa si-n putere, are 88 de ani, iar mintea-i merge mai abitir ca multora aflati si chiar sub jumatatea varstei ei. A cam lasat-o vederea, puterile i s-au imputinat si pe langa astea ar mai fi de amintit surzenia ce-o chinuie inca de cand a implinit patruzeci... Ei bine, de asta se leaga povestea.

Acu' vreo zece ani in urma una din vecinele ei - si buna prietena totodata - ii spune cum c-a auzit de un vraci/vindecator, care i-ar putea lua necazul cu mana, ar vindeca-o pe loc. Atat i-a fost! Cum m-a vazut, ce-mi spune:
    - Maica, mi-a zis Simona (asta fiindu-i numele vecinei) c-ar sti pe unul ce-mi poate da auzul inapoi, sa faci bine sa ma duci cu ea acolo.
    Eu, cunoscandu-i indeajuns cazul si dosarul medical, imi ardea de orice al'ceva, numa' de asta, nu.
    - 'ai, mai mama, vezi-ti de treaba, chiar vrei sa batem drumuri de pomana?
    - Tu sa nu-mi intorci vorba! Iti faci timp si-mi spui c-o zi 'nainte, sa ne pregatim amandoua, p-orma vi cu masina, ne iei si ne duci, alta nu-ti mai spui! Ca doar nu m-ai facut tu pe mine, muceo!
    ... Olteanca, de!...
    Individul, vraciul, vindecatorul, ce-o fi fost, imbracat intr-o rasa aidoma calugarilor, cu osebirea ca era alba, inconjurat de o liota aidoma, femei si barbati de-a valma, i s-a adresat mamei;
    - Mamaie, crezi in mine?
    (A trebuit sa i-o repete de cateva ori, maica-mea citindu-i greu cuvintele pe buzele acoperite de barba)
    - Crez, maica, crez, ca ti-o fi dat Dumnezeu har si putere...
    - Mamaie, da-n cine crezi mai mult, in mine sau in doctori?
    - Pai, maica, crez si-n tine, da' crez si-n doctori, ca tu oi fi cu haru', da' si aia-s cu cartea...
    - Nu, mamaie, nu e bine, trebuie sa crezi in mine si-n ce-ti spun eu, sa lasi credinta-n doctori!
    - Maica, da' tu nu crezi in doctori?
    - Nu, mamaie, nu cred.
    - Cum nu crezi, maica? Si atunci dintili asta d-aci, dan fata, cine ti l-a pus, nu tot un doctor?
    Atat i-a fost ipochimenului si liotei de langa el, ca odata au imbrancit-o pe mama dintre ei!
    Lipseste Dumnezeu din dialog,cel mai important Medic !

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Posturi
    323
    Puncte
    7.579
    Nivel
    26
    Puncte: 7.579, Nivel: 26
    Progres nivel: 5%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 571
    Progres nivel: 5%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 571
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

profetii falsi indeamna la pacat, cei adevarati la sfintire si ce spun cei adevarati se implineste 100%.
    Vestalelor, daca-ntre oameni sunt numai jalnice nevroze,
    E cerul inca plin de stele, si campul inca plin de roze...

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Posturi
    323
    Puncte
    7.579
    Nivel
    26
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Vazi 'mneata, Monolith, de ce in loc sa ma bucure, ma intristeaza inflatia de iluminati, incarnati, care ne-au invadat in ultima vreme? Tot in Sfintele Scripturi ni se atrage atentia asupra aspectului, cum ca asta va unul dintre semnele Apocalipsei...
    roadele lor sunt rele, si acesta este criteriul, nu asa a spus Isus ?

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Posturi
    323
    Puncte
    7.579
    Nivel
    26
    Realizări:

Implicit

adevaratul prooroc iti va spune ce ai in inima ta, lucruri pe care numai tu si Dumnezeu le stiti.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Posturi
    323
    Puncte
    7.579
    Nivel
    26
    Realizări:

Implicit

Monolith, chestia asta ii iese, uneori, si lu' Maria Campina sau Mamei Omida, da' tu sa nu-mi spui c-ar fi prooroci, n-ai face decat sa-mi jignesti inteligenta...
    nu le iese, lucrurile intime ale inimii nu le stie decat Dumnezeu, gandurile ascunse nu le poate cunoaste decat Cel de Sus, satana nu are acces.
    vrajitorii pot spune lucruri din trecut sau din viitor, insa gandurile ascunse nu le cunosc.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    501
    Puncte
    7.206
    Nivel
    25
    Puncte: 7.206, Nivel: 25
    Progres nivel: 32%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 344
    Progres nivel: 32%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 344
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points7 days registered250 Experience Points100 Experience Points7 days registered250 Experience Points100 Experience Points500 Experience Points31 days registered1000 Experience Points3 months registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de monolith Vezi Post
    nu le iese, lucrurile intime ale inimii nu le stie decat Dumnezeu, gandurile ascunse nu le poate cunoaste decat Cel de Sus, satana nu are acces.
    vrajitorii pot spune lucruri din trecut sau din viitor, insa gandurile ascunse nu le cunosc.
    Cei ce detin puterea paranormala a citirii gandurilor nu sunt nici vrajitori, nici satane, ci oameni cu aceasta inzestrare. Unii clarvazatori au si aceasta capacitate, altii nu. Personal am cunoscut clarvazatori care aveau si aceasta capacitate de a citi gindurile. Putea vedea trecutul si prezentul si viitorul (ma rog, posibilele variante de viitor). Poate vedea culorile aurei, centri de forta, nadisurile, organele interne (poate vedea pana si celula sau chiar atomul, electronul etc) sau poate vedea viata de alte planete si poate vedea chiar si alte vieti anterioare. Poate comunica telepatic la distanta si iti spune si ce ai mancat acum 2 zile sau cu cine te-ai culcat acum 1-100 de zile sau mai mult. Vede viitorul, inclusiv al Romaniei sau al lumii, dar asta nu inseamna ca un astfel clarvazator este si un prooroc sau nu vrajitor. Cei ce spun altceva decat ce am scris mai sus e treaba/nestiinta lor. Eu am verificat personal aceasta realitate si nu am nici o indoiala despre ea.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    501
    Puncte
    7.206
    Nivel
    25
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points7 days registered250 Experience Points100 Experience Points7 days registered250 Experience Points100 Experience Points500 Experience Points31 days registered1000 Experience Points3 months registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran

Implicit

Presupunand ca intamplarea este reala, ea nu evidentiaza nimic in legatura cu ideea de prooroc fals sau autentic. Vindecatorii de indiferent ce calibru ar fi ei, "religiosi" sau "ezoteristi" NU SUNT PROOROCI. "Functia" proorocului este cu totul alta. A se vedea Ilie, Daniel, Ioan Botezatorul etc. Asa cum e formulata "intamplarea" si mai ales tonul care i se da acestui topic este mai degraba un ton de agitare a spiritelor si mai putin de aflarea advarului despre cum poate fi recunocut un prooroc/trimis al lui Dumnezeu. Mai degraba se urmareste introducerea starii de indoiala si neincredere (stari demoniace) in ideea proorocirii decat a scoate la lumina niste modalitati practice cu care sa ne descurcam in zilele care vor urma. Cum ar spune cineva acest proiect nu este facut pentru a construi ceva, ci pentru a darma (credinta si speranta). Cine are urechi de auzit sa auda, caci in lume sunt si lupi in haine de oi care vin sa rapeasca pana si bruma de speranta pe care o mai au unii credinciosi.

Pai, Datho, Dumnezeu o fi avut alte treburi in momentul ala, pentru ca nu ne-a adresat niciunuia vreo vorba cat timp s-au derulat cele infatisate mai sus...
    Dupa cum se vede, este atacata si credinta in Dumnezeu si existenta si omnitenta Lui. Atitudine specifica unui troll.
    Ultima modificare făcută de Ganesut; 10-August-2010 la 06:21 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    501
    Puncte
    7.206
    Nivel
    25
    Realizări:

Implicit

Vazi 'mneata, Monolith, de ce in loc sa ma bucure, ma intristeaza inflatia de iluminati, incarnati, care ne-au invadat in ultima vreme? Tot in Sfintele Scripturi ni se atrage atentia asupra aspectului, cum ca asta va unul dintre semnele Apocalipsei...
    Avertizarea este data tocmai pentru a nu-i baga pe toti la acelasi capitol, al falsilor sau al autenticilor. Cu toate ca sunt si vor fi multi falsi, exista si autentici. A cui e vina ca ei nu pot fi deosebiti ? Cine e de vina ca orbul nu vede soarele, a soarelui sau a orbului ?

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.317
    Puncte
    97.619
    Nivel
    97
    Puncte: 97.619, Nivel: 97
    Puncte: 97.619, Nivel: 97
    Progres nivel: 29%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.431
    Progres nivel: 29%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.431
    Activitate globală: 6,0%
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Laudat fie Isus!
    Citat Postat în original de Ganesut Vezi Post
    Personal am cunoscut clarvazatori care aveau si aceasta capacitate de a citi gindurile. Poate comunica telepatic la distanta si iti spune si ce ai mancat acum 2 zile sau cu cine te-ai culcat acum 1-100 de zile sau mai mult.
    Dar, luand in considerare exemplele tale "sugestive", din ceilalti clarvazatori, care sa vada fecioria, ai cunoscut?
    Cine are urechi de auzit sa auda, caci in lume sunt si lupi in haine de oi care vin sa rapeasca pana si bruma de speranta pe care o mai au unii credinciosi.
    De-aia am raspuns prima data la citatul de mai sus.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Area 51- adevaratii extraterestri eram noi?
    De Edaneli în forumul Stiinta
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 01-December-2010, 11:55 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •