Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 44

Subiect: Citate

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Puncte: 1.324.804, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience PointsOverdrive10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit Citate

Citate din categoria Autori romani:
    1. Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. - Octavian Paler
    2. Fericirea este placerea sufletului, o simpla senzatie, un sunet, o culoare.... - G. Ibraileanu
    3. Avem timp pentru toate. Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga, sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou, sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine, avem timp sa citim si sa scriem, sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris, avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam, avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu. Avem timp pentru ambitii si boli, sa invinovatim destinul si amanuntele, avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare, avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile, avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam, avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem, avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea, avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem... - Octavian Paler
    4. Bibliotecile, la fel ca si carciumile sunt fruct al plictiselii, nimeni nu citeste pentu a stii ci pentru a uita! - Emil Cioran
    5. Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta. - N. Iorga
    6. Oamenii se impart in doua : unii care cauta si nu gasesc, altii care gasesc si nu-s multumiti" - Mihai Eminescu
    7. "Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului. Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic. Nu ma pot imagina francez, englez, german, adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam. Sunt roman prin vocatie, ca altfel nu pot sa ies. Tot ceea ce gandesc devine romanesc" - Petre Tutea
    8. Comunismul este societatea care garanteaza prostia ca incremenire in proiect. Gabriel Liiceanu - Despre limita - Gabriel Liiceanu
    9. Coloana lui Brancusi - un stalp romanesc de sustinere a cerului. - Vasile Ghica
    10. Blandetea este sprijinul rabdarii, usa iubirii. - Dumitru Staniloae
    11. In Romania, vineri se lucreaza pina joi, iar luni lucrul incepe marti... -
    12. De ce a creat Dumnezeu barbatul inaintea femeii? Ca sa-i dea un pic de timp sa-si dea seama cum este in paradis. -
    13. Unii oameni aduc fericire oriunde se duc. Altii numai cand se duc. -
    14. Nu ma inspaimanta moartea ci eternitatea ei! -
    15. Barbatii sunt de doua feluri, care se cred ei insusi destepti si pe care ii considera altii destepti, dar in fond sunt doar de un fel prosti. -
    16. Nu conteaza lungimea baghetei, ci magia din ea... -
    17. Viata trebuie traita privind inainte, dar trebuie inteleasa privind inapoi! -
    18. Mintea este ca o umbrela, functioneaza numai daca e deschisa. -
    19. Realitatea e ruina unui basm.... -
    20. Bucuria iubirii dureaza o clipa, suferinta ei o vesnicie. -
    21. Numai intr-o lume imperfecta se poate vorbi despre ideal si idealuri. -
    22. Subiectul oricarei carti este desprins din viata. Viata, insa, nu se traieste din carti. -
    23. A sti sa traiesti inseamna a sti sa te imbraci in functie de vreme si sa te porti in functie de vremuri. -
    24. Exista doua cuvinte care deschid multe usi:"Trageti" si "Impingeti"! -
    25. E rau sa fii prost, dar mai rau e sa nu-ti dai seama. -
    26. Nimic n-a fost niciodata, este soapta care ne mangaie in amurguri. - Cioran
    27. Zimbeste si viata ti se va parea mai frumoasa! Razi si vei vedea lumea cu alti ochi! - Cosmin ROMEGA
    28. Multi indivizi din societatea moderna sunt ca barcagiii: trag la vasle dar stau cu spatele la viitor. - Henry Coanda
    Atunci cand ajungi sa te pricepi intr-adevar la ceva nu mai ai nevoie s-o dovedesti.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience PointsOverdrive10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Autori straini:
    1. "Adversitatea creeaza oameni iar prosperitatea creeaza monstrii." - Victor Hugo
    2. Fara unitate in actiune nu exista putere. - Honore de Balzac
    3. Daca cineva arunca si iroseste viata, ea revine la el intr-o noua forma si cu un nou inteles. -
    4. Un vant favorabil nu poate forma un bun marinar. - Proverb arab
    5. Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora. -
    6. Cand ai 10 pasi de facut, 9 pasi sunt jumatatea drumului. - proverb chinez
    7. A gandi liber e mare lucru. A gandi corect e si mai mare lucru. - Univ. Uppsalla
    8. Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune. - proverb turc
    9. Nu munci atat de mult, ca nu mai ramane timp ca sa castigi bani. - proverb evreiesc
    10. Nimic nu costa mai mult decat nestiinta. - Legea lui Moisil
    11. Tinerii nu stiu, iar batranii nu mai stiu. - proverb tailandez
    12. Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea. - Georges Brassens
    13. Cine se razbuna trebuie sa sape doua morminte. - Citat Chinezesc
    14. - Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intii trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun. - Edwards Deming
    15. "Experienta nu consista in ce s-a trait, ci in ceea ce s-a reflectat". - Jos?Å* Mar? a de Pereda
    16. Nu ma pricep deloc la balet. Stiu doar ca in pauze balerinele put ca niste cai. - ANTON PAVLOVICI CEHOV
    17. Necazul cu copiii este ca nu sunt returnabili. - QUENTIN CRISP
    18. Creierul, asta e al doilea organ perfect. - WOODY ALLEN
    19. Octombrie. Asta e una dintre lunile in care speculatiile la bursa sunt extrem de periculoase. Celelalte luni ?In aceeasi situatie sunt iulie, ianuarie, septembrie, aprilie, noiembrie, mai, martie, iunie, decembrie, august si februarie. - MARK TWAIN
    20. "Ca sa tii o multime in intuneric nu trebuie decat sa-i oferi un film." - Michel Mesnil
    21. "Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted." "Nu orice care poate fi numarat conteaza, si nu orice care conteaza poate fi numarat". - Albert Einstein (1879-1955)
    22. Comunismul nu este iubire. Comunismul este un ciocan pe care il folosim pentru a zdrobi dusmanul. - Mao Tse-Dung
    23. Comunismul este denaturarea unui vis de justitie. - Adlai E. Stevenson
    24. Binecuvantat este cel care, atunci cand nu are nimic de spus, se abtine sa demonstreze acest lucru prin vorbe. - George Eliot
    25. Adolescenta nu este doar o perioada importanta a vietii, ci si singura perioada cand putem vorbi despre viata in sensul complet al cuvantului. - Michel Houellebecq
    26. Un tanar cinic este aproape cea mai trista priveliste ce poate fi vazuta, pentru ca inseamna ca el sau ea au mers din a nu sti nimic in a crede in nimic. - Maya Angelou
    27. Ai grija ce gandesti, gandurile tale devin cuvinte. Ai grija ce spui, cuvintele devin actiuni. Ai grija ce faci, atiunile devin obiceiuri. Ai grija ce obisnuiesti sa faci, obisnuintele devin caracter. Analizeaza-ti caracterul, iti devine destin. - Frank Outlaw
    28. Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul. - Reinhold Niebuhr
    29. E mai bine sa meriti laude si sa nu le primesti decat sa le primesti fara sa le meriti. - Mark Twain
    30. Nu merge in spatele meu, s-ar putea sa nu conduc. Nu merge in fata mea s-ar putea sa nu te urmez. Mergi langa mine si fii prietenul meu. - Albert Camus
    31. Nevoia este parintele inovatiei. - Plato
    32. Inceputul este cea mai importanta parte a unei lucrari. - Plato
    33. Marea masa a oamenilor isi duce viata intr-o disperare tacuta. - Henry David Thoreau
    34. Operele marilor poeti n-au fost citite niciodata pana acum de omenire, deoarece doar marii poeti le pot citi. - Henry David Thoreau
    35. In natura se afla secretul pastrarii ecologice a lumii. - Henry David Thoreau
    36. Orice nebun poate stabili o regula, si orice nebun poate tine cont de ea. - Henry David Thoreau
    37. Prieteni buni, carti bune si o constiinta adormita: aceasta este viata ideala. - Mark Twain
    38. "Universul si prostia umana sunt infinite. Dar nu sunt sigur in privinta universului" - Albert Einstein
    39. Femeia este o greseala acceptabila a naturii. - John Milton
    40. Nimic nu e mai rau decit o femeie, chiar daca e buna. - Menander
    41. Pentru mine femeile sint ca si elefantii. Imi place sa-i privesc, dar nu mi-ar placea sa am unul. - W.C. Fields
    42. Toate marile miscari, este scris, trec prin trei etape: ridiculizare, discutie, acceptare. Realizarea acestei a treia etape, acceptarea, cere pasiune si disciplina, inimile si mintile noastre. Soarta animalelor e in mainile noastre. - Tom Regan
    43. De la sublim la ridicol nu este decat un pas. - Napoleon
    44. Pe poteci stramte si abrupte se ajunge la fapte mari. - V. Hugo
    45. Intr-adevar, idolii pe care i-am iubit atata timp, mi-au scazut valoarea-n fata oamenilor, mi-au inecat cinstea intr-o cupa prea putin adanca si mi-au vandut reputatia pe-un cantec. Intr-adevar, intr-adevar, cainta adesea inainte am jurat- dar fost-am eu serios cand am jurat? Si iar si iar sosit-a primavara cu trandafir in mana- penitenta mea zdrenturoasa doar o carpa roasa. - Omar K
    46. Greselile sunt portalurile descoperirilor. - James Joyce (1882 - 1941)
    47. Experienta este numele pe care il dau toti greselilor pe care le fac. - Oscar Wilde
    48. Greselile, evident, ne arata ce trebuie imbunatatit. Fara greseli cum am putea sa stim la ce trebuie sa lucram? - Peter McWilliams
    49. Daca ar fi sa imi traiesc din nou viata, as face aceleasi greseli doar ca mai devreme. - Tallulah Bankhead (1903 - 1968)
    50. Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. - Ralph Waldo Emerson
    51. Citeste in fiecare zi ceva ce nimeni nu mai citeste. Gandeste in fiecare zi ceva ce nimeni nu mai gandeste. Fa in fiecare zi ceva ce nimeni nu ar face. Este rau pentru minte sa faca tot timpul parte din unanimitate. - Christopher Morley
    52. Daca ar trebui sa ne gandim la tot norocul pe care l-am avut fara sa-l meritam, n-am indrazni sa ne plangem de nenoroc. - Jules Renard
    53. O conducere in trei nu functioneaza decat atunci cand unul din membri este bolnav si altul e in concediu. - H. van Loon
    54. Problemele care exista acum in lume nu pot fi rezolvate de mintile care le-au creat. - Einstein
    55. Cand vezi ca ai aceeasi parere cu majoritatea e bine sa mai reflectezi o data. - Mark Twain
    56. Moartea nu vine odata cu varsta, ci odata cu uitarea. - Gabriel Garcia Marques
    57. Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont. - Konrad Adenauer
    Atunci cand ajungi sa te pricepi intr-adevar la ceva nu mai ai nevoie s-o dovedesti.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Dragoste:
    1. Certurile celor indragostiti sunt o reinnoire a dragostei. - Terentiu
    2. Nu trebuie sa lasi sexul sa inlocuiasca iubirea, dar nici iubirea fara sex nu e intreaga. - Mary McCarty
    3. Gelozia se naste intotdeauna cu dragostea, dar nu moare intotdeauna cu ea. - La Rochefoucauld
    4. Cred ca dragostea ne ridica in proprii nostri ochi. Si cat de mult ai vrea sa fii asa cum te vede celalalt! Ai dori, si chiar incerci, sa micsorezi distanta dintre ceea ce stii ca esti in realitate si ceea ce intuiesti ca vede in tine cel pe care-l iubesti. - Octavian Paler
    5. Iubirea nu inseamna placere. - Confucius
    6. Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu?. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. - Rainer Maria Rilke
    7. Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. - F. M. Dostoievski
    8. Iubirea este arhitectul universului. - Hesiod
    9. Iubirea! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el. - Michelangelo Buonarotti
    10. Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. - William Shakespeare
    11. Dragostea e asemeni febrei, nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. - La Rochefocauld
    12. Uneori, dragostea te loveste in moalele capului. - Ionut Caragea
    13. "Dragostea este cea mai puternica forta din Univers." - Moliere
    14. O viata fara dragoste este ca un an fara vara. - Proverb
    15. Tata mi-a dat o inima, dar dumneata esti cel care a facut-o sa bata! - Balzac
    16. Iubirea este o floare delicata, incat o raneste cea mai slaba atingere; si atat de puternica, incat nimic nu o poate opri sa creasca. - Fern Wheeler
    17. Mai dulce e atunci cand haina pe amandoi i-adaposteste si cand povestea de iubire prin doua guri se povesteste. - Asclepiades
    18. Tuturor ne ia mintile iubirea, ne inmarmureste; vinul ei pe toti ne-mbata! - Farid Al-Din Attar
    19. Iubirea, da, doar ea poate face un paradis dintr-o salbaticie si schimba miasmele-n miresme! - Thomas Hood
    20. Nu e nimic mai sfant in vietile noastre decat primul semn al iubirii - prima bataie a aripilor ei matasoase. - Henry Wadsworth Longfellow
    21. Gesturile cele mai comune devin marete prin iubire. - Percy Bysshe Shelley
    22. Cautam dragostea nu pentru a gasi persoana perfecta, ci pentru a invata sa vedem perfectiunea intr-o persoana simpla. - Sam Keen
    23. Iubirea cere imposibilul, absolutul, soarele de pe cer, primavara nesfarsita... - Albert Camus
    24. Iubirea creste in suflet, incalzeste sangele si bate in toate pulsurile. - Joseph Addison
    25. Cel mai important lucru in viata este acela sa stii cum daruiesti si sa primesti iubire - Morrie Schwartz
    26. Iubirea e ca ploaia usoara ce cade neauzit, dar naste torente! - Proverb african
    27. Femeile vad tot sau nu vad nimic, dupa dispozitia sufleteasca; iubirea este singura lor lumina. - Balzac
    28. E mai bine sa iubesti si sa pierzi decat sa nu iubesti deloc. - Murphy
    29. O dragoste mare inseamna ascutirea tuturor calitatilor si simtamintelor, o inspiratie continua; inseamna a purta poezia in inima, in viata. - Balzac
    30. Acela care iubeste, vede corect, pentru ca el vede mai adanc si mai departe decat altii a caror privire nu este ascutita de iubire. - H. LOV
    31. Inceputul iubirii este punctul in care incepem sa sacrificam in noi acele lucruri care se opun oricarui sacrificiu. - VINET
    32. Pentru a controla puterea unei pasiuni nu trebuie sa o distrugem, ci sa o orientam intr-o alta directie, mai inalta. - WACHTMEISTER
    33. Iubirea este aur; a darui inseamna a primi; a uita de sine inseamna a te gasi in sine. - WEILER
    34. Toti cei care sunt fericiti, aduc fericire celorlalti si nu o iau de la nimeni; fericirea se intoarce la acela care a daruit-o. - CARMEN SYLVA
    35. Intotdeauna sa desenezi cercuri in jurul celor pe care-i iubesti, caci inimile se pot rupe, dar cercurile nu au capat. -
    36. Dragostea e o realitate abstracta si o abstractie a realitatii. -
    37. Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... -
    38. Fata il intreaba pe un baiat: "Iti plac ?''. El a raspuns: ''Nu''. Ea l-a intrebat: ''Ma gasesti draguta ?'' El a raspuns: ''Nu'' Ea l-a intrebat: ''Ma aflu in inima ta ?'' El a raspuns: ''Nu'' Pentru ultima data, ea l-a intrebat: ''Daca plec, vei plange dupa mine ?'' El a raspuns: ''Nu''. Ea a plecat trista. Si atunci el a prins-o de mina, spunandu-i: ''Eu nu te plac, eu te iubesc. Nu te gasesc draguta, te gasesc superba. Tu nu esti in inima mea, tu esti insasi inima mea. Eu nu voi plinge dupa tine daca pleci, eu voi muri dupa tine. - Necunoscut
    39. Iubirea este doar farsa murdara jucata asupra noastra pentru a realiza perpetuarea speciei. W. Somerset Maugham - Carnetul unui scriitor - W. Somerset Maugham
    40. Iubirea este o forma de comuniune si de intimitate. Emil Cioran - Pe culmile disperarii - Emil Cioran
    41. Iubirea este stralucirea care preschimba praful vietii cotidiene intr-o ceata aurie. - Elinor Glyn
    42. Iubirea este aripa daruita de Dumnezeu sufletului, pentru ca sa urce pana la El. - Michelangelo Buonarroti
    43. Iubirea este singura modalitate de a intelege alta fiinta umana in miezul cel mai adanc al personalitatii sale. - Victor Frankel
    44. Iubirea este singura forta capabila sa transforme un inamic intr-un prieten. - Martin Luther King Jr.
    45. Iubirea este o promisiune, iubirea este un suvenir, odata dat niciodata uitat, niciodata lasat sa dispara. - John Lennon
    46. Ceea ce noi numim iubire este in esenta veneratia vietii. - Albert Schweitzer
    47. Iubirea este un act de credinta. - Erich Fromm
    48. Iubirea este "a darui" la infinit. Ioan Gyuri Pascu - In cautarea armoniei - Ioan Gyuri Pascu
    49. Iubirea este elixirul vital, izvorul sanatatii, al puterii si al energiei pentru fiecare om. Prentice Mulford - In zarea nemuririi - Prentice Mulford
    50. Iubirea este ceea ce ramane intr-o relatie dupa ce inlaturam interesul personal. - Cullen Hightower
    51. Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta. - Emanuel Swedenborg
    52. Dragostea este sfintenie plus sexualitate. Emil Cioran - Amurgul gandurilor - Emil Cioran
    53. Dragostea inseamna sa nu trebuiasca sa iti ceri iertare niciodata. - Erich Segal
    54. Dragostea este efortul pe care il face un barbat pentru a se multumi cu o singura femeie. - Paul Geraldy
    55. Dragostea este poezia simturilor. - Honore de Balzac
    56. Dragostea este izvorul intregii vieti. - Grigori Skovorda
    57. Dragostea e sentimentul care vine in galop si dispare in varful picioarelor. - Tudor Musatescu
    58. Dragostea este - Intelepciunea nebunului si nebunia -Inteleptului. - Samuel Johnson
    59. Dragostea este singurul dar pe care Dumnezeu l-a dat lumii din rai. - W. Scott
    60. Dragostea este un joc in doi pe care il pot castiga amandoi. - Eva Gabor
    61. Dragostea este autoamagirea pe care o fabricam pentru a justifica incurcaturile de care avem parte pentru a face sex. - Dan Greenburg
    62. Dragostea este copilul iluziei si parintele deziluziei. - Miguel de Unamuno
    63. Dragostea este panza furnizata de natura si brodata de imaginatie. - Voltaire
    64. Dragostea nu este geamatul muribund al unei viori indepartate - este scaraitul triumfator al unui arc. - S.J. Perelman
    65. Dragostea este prietenie cu momente erotice. - Antonio Gala
    66. Dragostea este misterul dintre doi oameni, nu asemanarea dintre ei. John Fowles - Magicianul - John Fowles
    67. Dragostea este o incercare de a transforma o particica dintr-o lume de vis in realitate. - Theodor Reik
    68. Dragostea este pur si simplu o nebunie. - William Shakespeare
    69. Dragostea este distanta dintre realitate si durere. - Robyn Hitchcock
    70. Dragostea este darul pe care Zeii l-au dat Oamenilor singuri de sub cer. - Walter Scott
    71. Dragoste e o nebunie temporara vindecabila prin casatorie sau prin indepartarea pacientului de influentele care au provocat tulburarea. Ambrose Bierce - Dictionarul Diavolului - Ambrose Bierce
    72. Dragostea este o poveste straveche, dar care este totdeauna noua. - Heinrich Heine
    73. Dragostea nu inseamna a te uita lung unul la celalalt, ci a te uita impreuna in aceeasi directie. - Antoine de Saint-Exupery
    74. Dragostea este sentimentul cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creeaza cele mai mari valori morale. - A.S. Makarenko
    75. Dragostea este bucuria de a face altora bucurie. - Sfantul Ioan Gura de Aur
    76. Dragostea este adevarata slujba pentru Dumnezeu. - Sfantul Ciprian
    77. Dragostea este raiul. - Sfantul Cadoc
    78. Dragostea este singura floare care creste si infloreste fara ajutorul anotimpurilor. - Kahlil Gibran
    79. Sa-ti spun ce este dragostea adevarata. E credinta oarba, umilinta fara preget, supunere desavarsita, incredere si daruire impotriva ta insuti, impotriva lumii intregi. Dragostea inseamna sa iti dai inima si sufletul intreg celui care ti le va zdrobi. Charles Dickens - Marile sperante - Charles Dickens
    80. Dragostea este un ocean de emotii complet inconjurat de cheltuieli. - Thomas Dewar Weldon
    81. Casatoria e o loterie; ea presupune o intelegere perfecta; o legatura absoluta si durabila intre doua fiinte care continua totusi sa duca o existenta psihologica separata. - Marie-Anne Desmarest
    82. Casatoria este miracolul care transforma un sarut dintr-o placere intr-o indatorire. - Helen Rowland
    83. Casatoria este o fortareata asediata: cei care sunt afara vor sa intre, cei care sunt ?Žnauntru nu stiu cum sa iasa. - Jules Payot
    84. Nu intotdeauna victoria imediata este scopul final unei lupte. - Marin Preda
    85. "Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine" - Gabriel Jose Garcia Marquez
    86. O atmosfera plina de iubire in casa ta este foarte importanta. Fa tot ce poti ca sa creezi un camin armonios si linistit. -
    87. In neintelegerile cu cei iubiti, ocupa-te de situatia prezenta. Nu scoate la iveala trecutul. -
    88. Iubeste profund si pasional. S-ar putea sa fii ranit, dar e singura cale de a-ti trai viata pe deplin. -
    89. Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat. - Quentin Crisp
    90. Sexul este pretul pe care femeile il platesc pentru casnicie. Casnicia este pretul pe care barbatii il platesc pentru sex. - Allan si Barbara Pease
    91. Dragostea e precum gripa : se ia pe strada si se vindeca in pat. - Pierre Albert
    92. Cuvintele de dragoste nu spun la fel de multe ca tacerile din dragoste. - Bisanne de Soleil
    93. E adevarat ca femeia este jumatatea barbatului, pentru ca un barbat insurat nu mai este decit jumatatea din barbatul care era. - Romain Rolland
    94. Barbatii vor sa fie prima dragoste pentru femei, in timp ce femeile vor sa fie ultima dragoste pentru barbati. - Oscar Wilde
    95. Placerea din dragoste dureaza un moment, durerea din dragoste dureaza o vesnicie . -
    96. Dragostea vindeca orice, mai putin saracia si durerea de dinti . - Marguerite Power Blessington
    97. Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea. - Robert Frost
    98. Nu exista inima mai mare pe lume decit inima care poate sa ierte. - Bernard Moitessier
    99. Dragostea se naste in priviri, creste pe buze si moare in lacrimi. - George Calinescu
    100. O parte din barbati au ceea ce merita. Ceilalti sunt celibatari. - Sacha Guitry
    101. Ce e grav intr-o casatorie este cand unul iubeste iar celalalt, nu. Dar, cand amandoi nu iubesc, pot fi foarte fericiti. - Alfred Capus
    102. O dragoste apusa este precum un vulcan. Niciodata nu stii cand poate erupe din nou. -
    103. Ai nevoie de 3 imbratisari pe zi pentru a supravietui. Dar 15 ti-ar fi suficiente! - B.Tanner
    104. Dependent in totalitate nu poti fi decat de iubire. -
    105. O inima care vegheaza este inima care stie ca intotdeauna exista o legatura de la inima la inima. -
    106. Nici o lacrima, de crezurile-omenesti sunt mai slabe ca dorinta inimii! Prin usa ce blocheaza drumul, strabate o scanteie din ceva superior - Tennyson
    107. Dragostea este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd ... -
    108. Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei. -
    109. Credinta castiga cel mai mult, umilinta primeste cel mai mult, dragostea insa lucreaza cel mai mult. -
    110. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor. -
    111. Nu poti porunci inimii! Dragostea se castiga, respectul se merita. -
    112. Indragostirile sunt ca varsatul de vant: formele cele mai grave apar la oamenii mai in varsta. -
    113. Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze. -
    114. Iubirea este o prietenie care a luat foc. -
    115. Dorinta de a fi iubit pentru ceea ce esti in tine insuti este o reflectare a Inimii lui Dumnezeu care se oglindeste in inima noastra. -
    116. Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata. - John Gay
    117. Dragostea nu intreaba: "Cat trebuie sa fac?", ci "Ce trebuie sa fac?" -
    118. Adesea, oamenii uita ca una din componentele importante ale dragostei este vointa de a iubi. -
    119. A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului ? - Erich Fromm (1900-1960)
    120. Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta. - Emanuel Swdenborg
    121. Dragostea este darul pe care Zeii l-au dat Oamenilor singuri de sub cer. - Sir Walter Scott
    122. Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna. -
    123. Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castige. -
    124. Performanta pe care o reuseste Dumnezeu in iubirea Lui este ca ne iubeste pe fiecare de parca n-am exista decat noi in toata lumea. -
    125. Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine sa mai aruncam si o a doua privire. -
    126. In general vorbind, este mult mai usor sa iubesti toata omenirea decat pe vecinul de alaturi. -
    127. Iubim sa fim indragostiti, acesta este adevarul. - W.M. Thackeray
    128. Spune-mi pe cine iubesti sa sa-ti spun cine esti. -
    129. Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire. -
    130. Iubirea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi ... "jertfa." -
    131. Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia raiului - William Shakespeare
    132. O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara. -
    133. Cine umbla dupa iubire, n-o va gasi; cine-o da, o primeste inapoi. -
    134. Dragostea este asemenea tusei: nu poate fi ascunsa - George Herbert

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Intelepciune:
    1. A fi inteligent presupune a folosi si inteligenta altora. -
    2. Dezvoltarea intelectuala ar trebui sa inceapa la nastere si sa se termine doar la moarte. - Albert Einstein
    3. Fericirea este cea mai mare biruinta, aceea pe care o dobandim impotriva destinului ce ne este impus. - Albert Camus
    4. Fiecare clipa de cautare este o clipa de regasire. - Paulo Coehlo
    5. Gloria si bogatia nu sunt bunuri sigure, daca nu-i minte. - Democrit
    6. Toti oamenii viseaza, dar nu in mod egal. Cei care viseaza noaptea in coltisoarele prafuite ale mintii lor, se trezesc si descopera ca totul a fost inchipuire. Dar visatorii cu ochii deschisi sunt periculosi, caci si-ar putea trai visele cu ochii deschisi si le-ar pune in practica. - Lawrence al Arabiei
    7. Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede. - Confucius
    8. A studia si a nu gandi este o risipa. A gandi si a nu studia este periculos. - Confucius
    9. Tactul inseamna abilitatea de a descrie pe altii asa cum se vad ei insisi! - Abraham Lincon
    10. "Nu imi distrug oare dusmanii atunci cand mi-i fac prieteni?" - Abraham Lincoln
    11. Libertatea n-are nici un sens, daca nu implica si libertatea de a face greseli. - Mahatma Gandhi
    12. Nu intr-un raspuns vezi lumina, ci in intrebare! - Eugen Ionescu
    13. Secretul creativitatii este sa stii cum sa-ti ascunzi sursele! - Albert Einstein
    14. Dainuim prin ce primim, traim prin ceea ce daruim! - Sir Winston Churchill
    15. Un sarut este un truc fermecator de la natura, menit sa opreasca graiul, cand vorbele devin de prisos! - Ingrid Bergman
    16. Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu. - Necunoscut
    17. Copacii izolati, daca reusesc sa creasca, ajung vigurosi. - Winston Churchill (1874-1965)
    18. Nici o zi fara o fapta buna. - Plinius
    19. Cauta sa ceri sfatul celor care te fac sa plangi si nu celor care te fac sa razi. -
    20. Pesimistul vede intr-un tunel intunericul, optimistul vede lumina de la capatul lui, realistul vede luminile trenului care vine. Mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine. -
    21. "Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momente care iti taie rasuflarea." - Necunoscut
    22. Inteleptul considera seriozitatea drept cea mai importanta gena a sa. - DHAMMAPADA
    23. Orice transformare pe care o dorim trebuie sa inceapa cu noi insine. - THORBECKE
    24. Un copil nu respecta niciodata un adult care isi pierde calmul. - OULDA
    25. Fii bland si simplu si vei invinge chiar si cel mai puternic oponent. - MELANCHTON
    26. Intelelpt este acela care stie sa invete de la oricine. - TALMUD
    27. Multitudinea cunoasterii nu este intelepciune, caci intelepciunea este o structura pura a sufletului. - VAN EEDEN
    28. Iesind din constiinta noastra interioara, o eterna tinerete tot mai libera si o pace eterna ia nastere. - SCHLEIERMACHER
    29. Anumite lucruri sunt imposibil de cunoscut. Dar este imposibil de aflat care sunt acestea. - Murphy
    30. Oboseala si lenea au aceleasi simptome. - Bissane de Soleil
    31. Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti pe gratis. - proverb japonez
    32. Cand vezi ca ai aceeasi parere cu majoritatea e bine sa mai reflectezi o data. - Mark Twain
    33. Lenea este mama tuturor viciilor, dar - fiind o mama - trebuie respectata. - Robert Frost
    34. E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. - Jules Renard
    35. Oamenii sunt ca vinurile. Cu timpul, fie devin din ce in ce mai buni, fie se transforma in otet. - Papa Ioan al XXIII-lea
    36. Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti. - Sun Tzu
    37. Cea mai inversunata lupta este cu tine insuti. Te afli in ambele tabere. - Voltaire
    38. Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti. - David Dunham
    39. Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri. - J.F.Kennedy
    40. Toata lumea se plange ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita ca nu are logica. - La Rochefoucault
    41. Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. - Kirkegaard
    42. Prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie. -
    43. Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani. -
    44. Natura reincepe mereu aceleasi lucruri, anii, zilele, ceasurile; asa se creeaza un fel de infinit si de eternitate. - Blaise Pascal
    45. Nu-i totul sa fii bun, important este .... la ce! Uneori numai in gluma se pot spune lucruri serioase. Omul lipsit de umor este mai neajutorat ca si pasarea fara aripi. Vorbele omoara cu sutele iar tacerea omoara cu sutele de mii. Ce este omul? O lumina in marea de intunerec, o stea. Si sunt atatea stele care exista, dar nu se vad! -
    46. Invata sa ai incredere in oameni fara a lua in seama termenul de garantie. -
    47. Fa-ti timp sa meditezi-aceasta este sursa puterii, Fa-ti timp sa te joci-acesta este secretul tineretii Fa-ti timp sa citesti-aceasta este fantana intelpciunii Fa-ti timp sa te rogi-aceasta este cea mai mare putere de pe Pamant Fa-ti timp sa iubesti si sa te lasi iubit-acesta este un prilej dat de Dumnezeu Fa-ti timp sa fii prietenos-acesta este drumul spre fericire Fa-ti timp sa dai-ziua e prea scurta sa fii egoist Fa-ti timp sa muncesti-acesta este secretul succesului. -
    48. Singurul loc unde barbatii le cer femeilor sa aiba profunzime este decolteul. - ZSA ZSA GABOR
    49. Sa castigi nu e totul- e singurul lucru. - VINCE LOMBARDI
    50. La ce bun fericirea? Nu poate sa-ti faca rost de bani. - HENNY YOUNGMAN
    51. Daca nu reusesti din prima incercare, adio sarituri cu parasuta. - HENNY YOUNGMAN
    52. Asteapta pana la miezul noptii inainte de a spune ca a fost o zi buna. - Proverb francez
    53. Un om informat e un om puternic. - John Davison Rockefeller
    54. "Marile incendii se nasc din scantei mici." - Cardinalul de Richelieu
    55. Orice dogma este o idee virtualmente inarmata cu toate mijloacele terorii. - Lucian Blaga
    56. Disciplina este focul purificator prin care talentul devine aptitudine. - Roy L. Smith
    57. Soarta e o prapastie in care cadem numai daca privim prea mult in ea. - Lucian Blaga
    58. Destinul e scuza celor slabi si opera celor tari. - Nicolae Titulescu
    59. Democratia este un sistem politic prost, insa cel mai bun dintre cele pe care omenirea le-a inventat pana acum. - Winston Churchill
    60. Curajul este scara pe care urca toate celelalte virtuti. - Clare Booth Luce
    61. Cunoasterea e un viciu care ne-a scapat de Paradis. - Vasile Ghica
    62. Cunoasterea este ochiul dorintei si poate deveni calauza sufletului. - Will Durant
    63. Cultura este un al doilea soare pentru cei culti. - Heraclit
    64. Un critic este un om care stie drumul, dar nu poate conduce masina. - Kenneth Tynan
    65. Copilaria este inima tuturor varstelor. - Lucian Blaga
    66. Constiinta este lumina inteligentei pentru a distinge binele de rau. - Confucius
    67. Concluzia este momentul cand ai obosit gandind. - Martin H. Fischer
    68. Un conducator este cel care stie drumul, merge pe drum si arata drumul. - John Maxwell
    69. Cuvantul este sluga mintii. Caci ce voieste mintea, aceea talcuieste cuvantul. - Antonie cel Mare
    70. Cuvintele sunt lentile pentru focalizarea mintii. - Ayn Rand
    71. Cuvintele sunt cararile faptelor. - Sf??ntul Ioan Gura de Aur
    72. Cuvintele sunt vocea inimii. - Confucius
    73. Banii sunt tendoanele iubirii, ca si ale razboiului. - George Farquhar
    74. Banii sunt fericire umana in forma abstracta. - Arthur Schopenhauer
    75. Averea este fericirea celor saraci cu duhul. - Jules Renard
    76. "Prudenta este arta de a controla riscul". Alexandru Paleologu - Bunul-simt ca paradox - Alexandru Paleologu
    77. Progresul nu inseamna ameliorarea a ceea ce a fost, ci mersul inainte catre ceea ce va fi. - H.D. Djibran
    78. "Sunt lucruri care nu se spun si, daca am formula totul numai prin cuvinte, valoarea cuvintelor ar scadea". - Marin Preda
    79. "A pricepe este mai important decat a sti". - A.C. Cuza
    80. Cea mai mare parte a fericirii sau mizeriei noastre depinde de dispozitia noastra si nu de circumstante. - Martha Washington
    81. Nu lasa o disputa marunta sa afecteze o mare prietenie. -
    82. Judeca-ti succesul dupa lucrurile la care a trebuit sa renunti pentru ca sa-l obtii. -
    83. Sa nu razi niciodata de visurile cuiva. Oamenii care nu au visuri nu au mai nimic. -
    84. Vorbeste incet, dar gandeste repede. -
    85. Sa nu crezi tot ceea ce auzi, sa nu cheltuiesti tot ce ai si sa nu dormi cat vrei. -
    86. Deschide-ti bratele in fata schimbarii, dar nu renunta la valorile tale. -
    87. Aminteste-ti ca uneori linistea este cel mai bun raspuns. -
    88. Traieste o viata buna, onorabila. Cand vei imbatrani si vei privi indarat, vei putea sa te bucuri de ea a doua oara. -
    89. Ai incredere in Dumnezeu, dar incuie-ti masina. -
    90. Impartaseste-ti intelepciunea. Este o cale de a dobandi nemurirea. -
    91. Invata regulile, apoi incalca vreo cateva. -
    92. Aminteste-ti ca a nu primi ceea ce vrei este, uneori, un noroc. -
    93. Atentie la o femeie care gindeste logic ! Caci logica si femeia sint atit de heterogene, incit este impotriva naturii cand apar impreuna. - Johannes Cotta
    94. Femeile isi iubesc mai mult copiii, pentru ca pot fi sigure ca e al lor. - Aristotel
    95. Cand o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. - Enriyeu Castaldo
    96. Femeia si hainele se aleg la lumina zilei. - Maurice Chevalier
    97. Rasplata oricarui lucru bine facut este intotdeauna o sarcina in plus - Mark Twain
    98. Toate drumurile gresite sunt pavate mai bine. - George Moore
    99. In fiecare dimineata, daca n-ai chef sa te dai jos din pat, adu-ti aminte ca nu esti inca printre cei bogati, care-si permit sa doarma cit vor, si-o sa vezi ce chef de munca te apuca imediat. - Bill Gates
    100. De cite ori iti trece prin cap gindul ca patronul tau e cam timpit, aminteste-ti ca daca ar fi fost mai destept n-ar fi avut nevoie de serviciile tale si tu ai fi, prin urmare, fara slujba. - Albert Grant
    101. Nimeni nu poate deveni atit de bogat incit sa-si poata cumpara tineretea inapoi. - Oscar Wilde
    102. Nu pot sa-ti dau creier, dar pot sa-ti ofer o diploma. - Vrajitorul din Oz
    103. Femeile si pisicile fac intotdeauna doar ce le place. Barbatii si ciinii ar trebui sa accepte si sa?si vada de treaba lor. - Robert A. Heinlein
    104. E mai usor sa le ierti dusmanilor greselile, decit sa-i ierti pentru ca au asistat la greselile tale. - Jessamyn West
    105. Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare. - Oscar Wilde
    106. Cine iarta, invinge intotdeauna. - Balbus
    107. Cit ar fi de perfecte, computerele nu vor putea niciodata inlocui prostia umana. -
    108. Sint oameni care nu gresesc niciodata, fiindca nu-si propun nimic inteligent. - Goethe
    109. Cine intreaba este prost pentru cinci minute, dar cine nu intreaba ramine prost pentru totdeauna. - Proverb chinez
    110. Cel care vorbeste putin are numai de cistigat : se presupune ca este inteligent, iar daca este adevarat, se presupune ca este foarte inteligent . - La Bruyere
    111. Femeia frumoasa place ochiului, femeia blinda place inimii. Prima este o adevarata bijuterie, dar a doua este o comoara. - Napoleon I
    112. Concurenta scoate ce e mai bun dintr-un produs si ce e mai rau din oameni. - David Sarnoff
    113. A fi intelept inseamna sa stii cind si cum sa eviti perfectiunea. -
    114. Drumul se formeaza mergand pe el. - Antonio Machado
    115. Tacerea e cea mai frumoasa bijuterie a unei femei, dar o poarta rareori. -
    116. Cind copiii nu fac zgomot, fac prostii mai mari. - Henry Fielding
    117. O virtute care n-a fost testata nu e o virtute, e o ipoteza. - Freud
    118. Norocul ajuta uneori, munca ajuta intotdeauna. (Intelepciunea brahmana) -
    119. Uitarea este un burete de sters, pe care nu-l gasesti niciodata cind ai nevoie. - Pierre Veron
    120. Pacatul este un bumerang pe care stii cind il arunci, dar nu stii cind se intoarce si te loveste in cap. - Robert Frost
    121. Adevarul le foloseste celor care-l asculta, dar le face rau celor care-l spun. - W. Churchill
    122. Nu spune lucruri putine in cuvinte multe. Daca poti, fa invers. - Pitagora
    123. Invata din greselile altora. Nu poti trai destul pentru a le face pe toate. - E. Roosevelt
    124. Omul care are rabdare sa nu se razbune imediat, ori te iarta, ori se razbuna cumplit. - John Ford
    125. Nu-ti cauta fericirea in curtea altuia, pentru ca ea se ascunde intotdeauna in casa ta. - Douglas Jerrold
    126. Educatia e ca un pom fructifer: Daca nu e altoita, face fructe mici si acre. - Robert Frost
    127. Politetea nu costa nimic, dar cumpara orice. - Montaigne
    128. Sunt pline cimitirile de oameni care s-au crezut indispensabili si n-au fost. -
    129. Dupa ce ti se rupe caruta-n drum, toata lumea iti spune pe unde trebuie s-o iei. - Frederic Turc
    130. E mai bine sa stii sa pui intrebari potrivite, decit sa fii nevoit sa inveti totul. - James Thurber
    131. Cind vrei sa stingi luminarea altuia, te arzi la degete . - Woody Allen
    132. Ghinionul este un soi de noroc care nu-si rateaza tinta. - Ambrose Bierce
    133. Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier ii lasi acolo unde sunt, ca e mai bine . - Pierre Bourgault
    134. Cere-I lui Dumnezeu sa binecuvinteze munca ta, dar nu-I cere S-o faca El in locul tau . - K. H. Wagger
    135. Cind mintea e plina de ginduri despre bani, nu mai e loc si pentru visuri. - Jean Jacques Schuhl
    136. Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea. - Georges Brassens
    137. Secretele femeii se citesc in modul in care se dezbraca. - G. Brevart
    138. Orice obstacol are in el si bucuria omului care-l va depasi. - Napoleon
    139. Izvorul invinge stinca nu prin putere, ci prin perseverenta. - H. Jackson Brown
    140. Noaptea are puterea de a face femeile mai atragatoare. - Alfred de Musset
    141. Soarele rasare numai pentru cei care s-au trezit inaintea lui. - Claudine Corneau
    142. Fericirea dupa care tinjesti o strica pe cea care o ai deja. - Jacques Deval
    143. Dragostea nu rezista mult cind o pui sa alerge. Dar la brat te insoteste pina la batrinete . - Emile?Auguste Chartier
    144. Dragostea se practica, se invata si se imparte numai la doi. - Jean Pierre Guay
    145. Cine vrea sa conduca trebuie sa vorbeasca putin si sa asculte mult. - Cardinalul Richelieu
    146. Elanul creator nu cunoaste piedici. - Titulescu
    147. Cel mai pretios timp este acela care ti-a mai ramas de trait. -
    148. Intelepciunea este pentru suflet ceea ce sanatatea este pentru trup. - La Rochefoucauld
    149. Libertatea eu o aseman cu o fringhie agatata de undeva, de sus. Te porti urca pe ea la cer, participind la actul mintuirii tale crestine, sau poti sa cobori in intuneric. - Petre Tutea
    150. Libertatea omului e partea divina din el. - Petre Tutea
    151. Avantajul omului inteligent este ca poate face pe prostul ori de cite ori are chef. - Woody Allen
    152. Cu cit averea este obtinuta prin mijloace mai ilegale, cu atit oamenii tin mai mult la ea. - Honore de Balzac
    153. Functionarii sint precum cartile dintr-o biblioteca : cu cit sint plasati mai sus, cu atit sint mai nefolositori - A. Karr
    154. "Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu" - Oscar Wilde
    155. "Toate ideile au fost descoperite inainte, problema e sa ne gandim la ele din nou." - Goethe
    156. Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu. - Umberto Eco
    157. Contribuabilii platesc impozitele, aleg conducatorii si platesc oalele sparte. - Alphonse Allais
    158. Cind stii multe poti sa vorbesti, dar e mai bine sa taci. - Jean de La Fontaine
    159. Cind esti fatarnic, Dumnezeu e atit de departe de tine incit pare absent. - Simone de Beauvoir
    160. Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara. - Paulo Coelho-Alchimistul
    161. Obtinerea unui succes nu este suficienta - trebuie sa facem in asa fel incat sa avem o serie de succese. - Horst Gebert
    162. "Cei mai frumosi ani sunt cei ce vor veni" - Alexandre Dumas
    163. Bucuria iubirii dureaza o clipa, suferinta ei o vesnicie. -
    164. A fi politician inseamna sa fii capabil sa spui dinainte ce-o sa se intample maine, saptamana viitoare, luna viitoare, anul viitor. Iar apoi sa poti explica de ce nimic din toate astea nu s-a intamplat. - Winston Churchill
    165. Te ineci nu pentru ca ai cazut in apa, ci pentru ca ramai sub apa. - Paulo Coelho - "Manualul razboinicului luminii"
    166. Ma indoiesc, deci cuget. Cuget, asadar exist. - Descartes
    167. Doua lucrari ale aceluiasi creator se bazeaza pe aceleasi principii. -
    168. Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune. - proverb turc
    169. Numai dupa invidia altora iti dai seama de propria ta valoare. - Tudor Musatescu

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Calitati si defecte:
    1. Un plugar care sta drept e mai demn de respectul nostru decat un nobil in genunchi. - Benjamin Franklin
    2. Ceilalti lupi m-ar sfasia, daca ar sti ca urletul meu e, in realitate, un plans. - Octavian Paler
    3. In fata lui Dumnezeu suntem la fel de destepti dar si la fel de prosti. - Albert Einstein
    4. Sentimentele nobile duse pana la exagerare dau aproape acelasi rezultat ca si marile vicii. - Balzac
    5. Trebuie sa indraznesc, fie ca izbutesc, fie ca nu. - Euripides
    6. Numai un om cinstit poate sa primeasca, vesel si fara pic de ura, o infrangere ce i-a ranit mandria. - Alexandre Dumas
    7. Ce lucru hidos e sa-ti barfesti prietenii fata de alti prieteni sau fata de straini! - Lucia Demetrius
    8. Cand vorbesti mult, aproape intotdeauna spui si ce n-ar trebui spus. - Confucius
    9. Prima data cand am in cantat in corul bisericii doua sute de oameni si-au schimbat religia... - Fred Allen
    10. Succesul inseamna sa mergi din esec in esec fara sa-ti pierzi din entuziasm. - Winston Churchill
    11. "Experienta mi-a confirmat ca persoanele fara vicii au foarte putine virtuti." - Moliere
    12. Caracterul este mai rar decat inteligenta. - Andre Ganet
    13. "Caracterul este mai rar decat inteligenta." - Andre Ganet
    14. "Invidiosii vor muri, dar invidia niciodata." - Moliere
    15. Cu cat ne iubim mai mult prietenii, cu atat ii vom flata mai putin. - Moliere
    16. Frumusetea este ca un fruct de vara, trecatoare si usor de corupt. - Francis Bacon
    17. Modestia este constiinta trupului. - Honore de Balzac
    18. Modestia este constiinta trupului. - Honore de Balzac
    19. Niciodata femeile nu sunt mai puternice decat dupa ce au fost infrante. - Balzac
    20. Mintile stralucite discuta idei. Mintile luminate discuta evenimente. Mintile "scurte" discuta oamenii!" - Eleanor Roosevelt
    21. Tactul inseamna abilitatea de a descrie pe altii asa cum se vad ei insisi! - Abraham Lincoln
    22. Bunatatea nu consta in faptul de a face daruri bogate, ci in blandete si in bunavointa! - Samuel Smiles
    23. Cei care ne dau prilejul sa le cumparam cinstea nu ne vand de obicei decat onoarea. - Vauvenargues
    24. Ce usor e sa-i faci pe oameni sa creada o minciuna, si ce greu e sa le-o scoti din cap!" - Mark Twain
    25. Parintii sunt iubiti cu tandrete, daca copiii sunt iubiti cu pasiune. - Proverb romanesc
    26. Sanatatea inseamna frumusete. Noi suntem sanatoase, drept urmare suntem femei frumoase" - Cao Lei, campioana olimpica la haltere (categoria 75 kg) - Cao Lei
    27. Tineretea fara frumusete are intotdeauna farmec; frumusetea fara tinerete nu mai are! - Arthur Schopenhauer
    28. Omul este orb in privinta viitorului. - Plutarh
    29. Cand am zis ca iau, iau. Cand am zis ca dau, doar am zis!. - Proverb armenesc
    30. Femeia ideala exista totusi pe lume si de aceea o caut... - Camil Petrescu
    31. Poporul roman nu este curajos si ii lipseste ambitia, pentru ca e invatat sa se multumeasca cu putin. Sufera in tacere, fara a se revolta. - L. Boloni
    32. Adevarata incredere este caracterizata de o rabdare si un calm perfect. - JAN LIGTHART
    33. Acela care nu doreste sa invete din (erorile din) trecut, va fi pedepsit pentru (cele din) viitor. -
    34. Nu inseamna oare corectitudinea sa ai inima avantata si nu conduce asta la reflectie si apoi la perceptia faptului ca orice calitate este constructiva si orice defect este distrugator. - STAINTON
    35. Dorinta noastra nu va fi niciodata satisfacuta, chiar daca vom primi tot ceea ce ne dorim. Dar va fi imediat satisfacuta daca ne refuzam ceva. - Pascal
    36. Increde-te in tine insuti. Orice inima creste sub acest arc de otel. - EMERSON
    37. Inteligentii se impart in doua: buni si rai. Prostii se impart in una: rai. - G. Ibraileanu
    38. Nu e greu sa fii darnic astazi. Greu e sa nu regreti maine. - Jules Renard
    39. Cine vrea sa spuna ceva interesant, trebuie sa minta putin. - Antoine de Saint Exupery
    40. Critica este un lucru pe care poti sa-l eviti nespunand nimic, nefacand nimic si nefiind nimic. - Anonim
    41. Violenta este ultimul refugiu al incompetentei. - Isaac Asimov
    42. Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei. - Jean Paul Sartre
    43. Multi indivizi din societatea moderna sunt ca barcagii: trag la vasle dar stau cu spatele la viitor. - Henry Coanda
    44. O personalitate este aceea care se daruieste, nu se justifica. - Petre Tutea
    45. Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. - Jack Penn
    46. Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici. - Maurice Coyaud
    47. Frumusetea este calauza sufletului tanar. - Ralph Waldo Emerson
    48. Frumusetea este insemnul lui Dumnezeu pe creatie. - Henry Ward Beecher
    49. Adevarata frumusete izvoraste din sublim si simplitate. - Voltaire
    50. Viitorul apartine celor care cred in frumusetea viselor. -
    51. "Nu teama de a face ceva,ci teama de a reusi explica multe esecuri" -
    52. O alta calitate a saraciei este ca, dupa ce implinesti 70 de ani, copiii nu te mai declara nebun cu acte sa-ti preia proprietatea. - WOODY ALLEN
    53. "Este nevoie doar de un decolteu pentru a-l impinge pe barbat sa caute profunzimea unei femei." - Zsa Zsa Gabor
    54. Uratenia e un dar al zeilor pentru unele femei, care atrage dupa sine virtute fara modestie. Ambrose Bierce - Dictionarul Diavolului - Ambrose Bierce
    55. Destinul este acea parte din Timp in care Istoria isi imprima vointa ei asupra noastra. De aceea trebuie sa-i rezistam, sa fugim de el, sa ne refugiem in Spectacol. Mircea Eliade - Noaptea de Sanziene - Mircea Eliade
    56. Curajul inseamna sa stii de ce anume sa nu iti fie frica. - Platon
    57. Curajul este pretul pe care viata il pretinde pentru a ingadui pacea. - Amelia Earhart
    58. Cultura este totul. Cultura este felul in care ne imbracam, cum ne tinem capul, cum mergem, cum ne legam cravata, nu numai ce carti scriem si ce fel de case cladim. - Aime Cesair
    59. Betia este esecul omului in a-si controla gandurile. - David Grayson
    60. Psihanaliza este spovedanie fara iertare. - G.K. Chesterton
    61. Prost nu e cel ce nu intelege unele lucruri, cat de multe, ci acela care le intelege pe toate pe dos. - Nicolae Iorga
    62. "Patimile omenesti sunt ca naruirile din inaltimi: cand pornesc, usor le opreste fiecare, dar, mai tarziu, ele farama tot ce intalnesc in calea lor si nu-i putere pe lume ca sa le poata stapani". - A.C. Cuza
    63. Mediocriatea nu cunoaste nimic mai presus de ea insasi, insa talentul recunoaste instantaneu geniul. - Arthur Conan Doyle
    64. Exista trei tipuri de femei: cele frumoase, cele inteligente si majoritatea. - Rainer Werner Fassbinder
    65. Bunul renume al unei femei se datoreaza tacerii mai multor barbati. - Maurice Chevalier
    66. Cind femeile nu mai stiu ce sa faca, se dezbraca. Si acest lucru e probabil singurul lucru bun pe care il pot face. - Samuel Beckett
    67. Prin a renunta, femeile inteleg o scurta pauza intre doua dorinte. - Mario Adorf
    68. Feminismul exista doar pentru a integra femeile urite in societate. - Bukowski
    69. Se spune ca frumusetea este un pasaport valabil in orice tara. Dar nu este chiar asa. E doar o viza. Si expira repede. - Julie Burchill
    70. Femeia este capodopera lui Dumnezeu. Mai ales daca are nervi pe ea. - Alphonse Allais
    71. O femeie are nevoie de doua luni sa-si cunoasca sotul, iar un barbat de doua vieti sa-si cunoasca femeia - Lewis Trondheim
    72. Frumusetea lipsita de gratie e ca o prajitura prea dulce : iti provoaca greata . - Ninon de Lenclos
    73. Prin a renunta, femeile inteleg o pauza scurta intre doua dorinte. - Maroi Adorf
    74. Pietonul este o inventie diabolica, menita sa-i chinuie pe soferi. - Sacha Guitry
    75. Cel mai bun angajat este un barbat de 35 de ani, care are 40 de ani de experienta in domeniu. - Bill Gates
    76. Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga. - Napoleon Bonaparte
    77. Cei ce promit si nu se tin de cuvant sfarsesc in neputinta si frustrare. La fel se intimpla si cu cei care isi respecta promisiunile facute. - Paulo Coelho - Diavolul si domnisoara Prym
    78. Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur: acestea sunt femeile fidele. - Alfred Capus
    79. Imi plac barbatii cu viitor si femeile cu trecut. - Oscar Wilde
    80. Sunt capabil de bune si de rele. Dar in rele, eu sunt cel mai bun. - Coluche
    81. Sunt capabil de bune si de rele. Dar in rele, eu sunt cel mai bun. - Coluche
    82. Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede. - Confucius
    83. Nimic nu este mai inspaim??ntator ca ignoranta activa. - Goethe
    84. Violenta este ultimul refugiu al incompetentei. - Isaac Asimov
    85. Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti. - David Dunham
    86. Toata lumea se plange ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita ca nu are logica. - La Rochefoucault

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Universul, natura:
    1. Nimeni nu predica mai bine decat furnica, si ea nu are glas. - Benjamin Franklin
    2. Indiferent ce vom face, vara isi va spune cuvantul... - Ralph Waldo Emerson
    3. Ploile din Aprilie aduc florile din Mai. - Thomas Tusser
    4. Un an bun este recunoscut din primavara. - Proverb
    5. "Pamantul dezgolit in iarna, il incalzeste primavara..." - Julian Grenfell
    6. Primavara face ca totul sa para murdar. - Katherine Whitehorn
    7. Doar daca un copac lasa miresme in vreme de primavara, va da roade toamna! - Charles Hare
    8. Suflul primaverii este mai repede recunoscut de plante decat de oameni. - Proverb
    9. Daca iti dezvalui secretele vantului, nu trebuie sa dai vina pe el daca le dezvaluie copacilor! - Kahlil Gibran
    10. Ajuta natura si conlucreaza cu ea, iar natura te va privi ca pe unul dintre creatorii ei si te va asculta. -
    11. Semnificatia si scopul intregii gneze este contopirea sau unirea micului om cu Marele Om, a sufletului omenesc cu Sufletul Divin. - MEAD
    12. Romania este o tara pe care cu cat o cunosti mai bine, cu atat o intelegi mai putin. - Jonathan Scheele
    13. Moartea nu vine odata cu varsta, ci odata cu uitarea. - Gabriel Garcia Marques
    14. Nu te teme niciodata de umbre. Ele arata doar ca exista lumina in apropiere. - Gary Sinise
    15. Focul intareste intotdeauna ceea ce nu poate distruge. - Oscar Wilde
    16. "Unii spun ca totul e materie si energie... e ca si cum ai spune despre carti ca sint doar hartie si cerneala!" - Eliphas Levi
    17. Diamantele nu sunt nimic altceva decat bucati de carbune care si-au continuat treaba. - Malcolm Forbes
    18. Destinul este un etern si abstract tap ispasitor al slabiciunilor omenesti. - Giovanni Papini
    19. Copacii sunt efortul nesfarsit al Pamantului de a vorbi cu cerul. - Rabindranath Tagore
    20. A crea inseamna a trai atat visul, cat si viata. - Romain Rolland
    21. Moartea este un fenomen simplu in natura. Doar oamenii il fac inspaimantator. - Marin Preda
    22. "Pe valurile lumii, ca si pe valurile marii, nu plutesc decat acei care stiu sa inoate". - A.C. Cuza
    23. "In sistemul meu gasesc materia supusa unor legi necesare, consecinta necesara a proprietatilor ei naturale. Existenta tocmai a acestor legi dovedeste existenta unui Dumnezeu. Caci tocmai fiindca natura, chiar si in haos, nu poate proceda decat cu regula si in ordine. Trebuie sa existe un Dumnezeu." - Kant
    24. " Ma indoiesc, de adevarul tuturor credintelor mele. De indoiala mea insa nu m-as putea indoi. Iar intrucat ma indoiesc, cuget, nici aceasta n-as putea-o nega. Si de vreme ce cuget sau gandesc insemneaza ca exist ca fiinta cugetatoare sau ganditoare. Pot sa ma indoiesc de existenta tuturor lucrurilor din natura. Pot sa ma indoiesc existenta propriului meu corp: de unde stiu ca nu este o simpla inchipuire ? Cat timp insa am aceasta neincredere, gandesc si ca atare exist ca o fiinta ganditoare , independenta de corpul material." - Descartes
    25. Astronomia obliga spiritul sa priveasca spre cer si ne conduce din aceasta lume intr-o alta. - Plato
    26. Nimic nu mai poate fi inventat dupa facerea lumii. - Petre Tutea
    27. LUMEA nu dispare cand inchizi ochii -
    28. Dumnezeu a creat omul si, gasind ca nu e destul de singur, i-a dat-o pe femie, ca sa-l faca sa-si simta mai bine singuratatea. - Paul Valery
    29. Nu te teme niciodata de umbre. Ele arata doar ca exista lumina in apropiere. - Gary Sinise

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Omul:
    1. Lacatele din noi se deschid cu o lacrima. - Octavian Paler
    2. Am toate defectele celorlalti si totusi ceea ce fac acestia mi se pare inadmisibil. - Emil Cioran
    3. Piatra de incercare a caracterului omenesc este timpul. - Menandru
    4. Vedeti, problema e ca Dumnezeu i-a dat barbatului un creier si un penis, dar nu i-a dat suficient sange pentru a le folosi pe amandoua deodata. - Robin Williams
    5. De la proiect la realizare este un drum lung. Oamenii se aseamana dupa vorba, dar se deosebesc dupa fapte. - Moliere
    6. Sufletul nostru este ca un tezaur, daca il golesti imediat esti ruinat. - Balzac
    7. Ne pregatim intotdeauna pentru ce urmeaza sa traim, dar niciodata traind... - Ralph Waldo Emerson
    8. Am invatat ca un om are dreptul sa se uite in jos la altul doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice. - Gabriel Garcia Marquez
    9. Este mult mai usor sa ierti un dusman decat sa ierti un prieten! - William Blake
    10. "Cei ce se aseamana se apropie intotdeauna intre ei" - Platon
    11. Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore. Singurul lucru pe care un om il poate face pentru opt ore este munca". - William Faulkner
    12. "Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momente care iti taie rasuflarea." - Necunoscut
    13. Chiar si in timpul stradaniilor sale obscure, omul nobil este foarte constient de drumul cel bun. - GOETHE
    14. Nu ceea ce un om stie, ci ceea ce el vrea, decide valoarea sau lipsa de valoare, puterea sau neputinta sa, fericirea sau nefericirea sa. - KINNER
    15. Simpltatea, puritatea si credinta sunt calitatile care contribuie cel mai mult la formarea caracterului nostru. - Trine
    16. Adesea, oamenii atribuie ideea de fericire doar lucrurilor exterioare, dar adevarul se cauta in inima, in starea de liniste si pace a mintii. - OPZOOMER
    17. Suntem fiinte spirituale care se manifesta intr-un corp fizic atata vreme cat ne aflam in lumea fizica. In masura in care devenim mai constienti de aceasta spiritualitate, intuitiile, puterile si fortele lumii spirituale devin sursa gandurilor si actiunilor noastre. - Trine
    18. Supune-ti natura proprie, caci daca nu o vei invata sa ti se supuna, te va constrange sa i te supui. - HORAÅ¢IU
    19. Cunoasterea umana inseamna dualitate, dar cunoasterea divina inseamna unitate. - Annie Besant
    20. Sufletul nostru are nevoie de unul complementar, de dragul caruia sa aiba grija de propria sa esenta. - SENECA
    21. Nimeni nu e de neinlocuit dar - uneori - este nevoie de mai multe persoane pentru a inlocui una singura. - ClaireMartin
    22. Curiozitatea ii impinge pe unii sa descopere America si pe altii sa asculte la usa. - Jose Maria Eca de Quinteros
    23. Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei. - Sigmund Freud
    24. Cand toata lumea iti da dreptate, ori esti al naibii de destept, ori esti patron. - Andre Birabeau
    25. Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. - Robert Brasillach
    26. Bine ne pot face numai unii oameni; rau ne pot face toti. - Gracian
    27. Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont. - Konrad Adenauer
    28. Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar. - Peter O'Toole
    29. Cind femeile nu mai stiu ce sa faca, se dezbraca. Si acest lucru e probabil singurul bun pe care il pot face. - Samuel Beckett
    30. Ai grija la gandurile tale caci ele vor deveni fapte, Ai grija la faptele tale caci ele vor deveni obiceiuri, Ai grija la obiceiurile tale caci ele vor forma caracterul, Ai grija la caracterul tau caci el iti v-a scrie destinul. -
    31. Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieste ca si cand Paradisul ar fi pe pamant. -
    32. O prejudecata foarte raspandita afirma adeseori ca omul simplu e mai fericit decat omul complex. Notiunea de fericire nici nu are cum exista la omul simplu, care nu are canavaua de contrast pe care se pot broda multumirile. - Mihai Ralea
    33. Exista un singur prieten, care tolereaza totul, care ne intelege si ne justifica. Acela suntem noi insine. - Mihai Ralea
    34. Totul se schimba, afara de nevoia noastra de copilarie. - Mihai Ralea
    35. Diavolul este autorul confuziei. - Robert Burton
    36. Cultura este suma tuturor formelor de arta, de iubire si de gandire, care, pe parcursul secolelor, l-au ajutat pe om sa fie tot mai putin inrobit. - Andre Malraux
    37. Crucea este puterea lui Hristos care, asumata de noi, poate transforma lumea in paradis. - Dumitru Staniloae
    38. Corpul este vesmantul viu si, in acelasi timp, si instrumentul spiritului. Prentice Mulford - in zarea nemuririi - Prentice Mulford
    39. Un copilas este un inger ale carui aripi descresc pe masura ce picioarele ii cresc. - Mark Twain
    40. Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. - Henry Ward Beecher
    41. Copilul este tatal omului. - William Wordsworth
    42. Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea. - John W. Whitehead
    43. Cinicul este cel care nu vede niciodata o calitate la un om si nu rateaza niciodata sa vada un defect. - Henry Ward Beecher
    44. Cinicul este un om care gandeste la nivelul animalului din sine. Cinicul, oricat de spiritual ar fi, ramane un sub-om. - Lucian Blaga
    45. Omul este o divinitate inlantuita de puterea conditiilor. - Marin Preda
    46. Omul este o divinitate inlantuita de puterea conditiilor. - Marin Preda
    47. "Oamenii de geniu sunt facliile luminoase care se aprind in calea omenirii: fara ei ne-am pierde in intuneric". - A.C. Cuza
    48. Omul nu ajunge niciodata atit de batrin incit sa nu mai poata face inca o prostie. - Woody Allen
    49. O femeie poate sa tina un singur secret : virsta ei. - Voltaire
    50. Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura. - Humphrey Bogart
    51. Omul intelept nu sufera pentru ce n-are si se bucura de ceea ce a primit deja. - Epictet
    52. Un om destept poate sa invete si de la un prost. Invers e mai greu. - Francois Rabelais
    53. Omul trebuie sa aiba si prieteni, si dusmani. Prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie. - Plutarh
    54. "...oamenii ceilalti nu exista pentru noi decat in masura in care le cunoastem dorintele, preferintele, nadejdile, actele si atitudinea in decursul vietii." (Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi) - Camil Petrescu
    55. La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh
    56. In viata poti face multe promisiuni, dar nu e neaparat nevoie sa le respecti. - Napoleon Bonaparte
    57. "Cand nu mai suntem copii, inseamna ca am murit demult." - Constantin Brancusi
    58. De obicei, un drum fara obstacole nu duce nicaieri - Defalque
    59. Unii nu sunt intelepti decat cu conditia sa traiasca intr-o lume de nebuni. - A.Schopenhauer - L'amour, la vie et la mort
    60. Esti vrednic atunci cand faci tot ce se cade,nu tot ce poti - Senaca
    61. "Nu teama de a face ceva,ci teama de a reusi explica multe esecuri" - A.N.
    62. "Toti oamenii mor dar nu toti traiesc cu adevarat" - Braveheart
    63. Omul nu e decat o trestie, cea mai fragila din natura, dar o trestie ganditoare. - B. Pascal
    64. Fiecare este fauritorul propriului sau destin. - Salaustius
    65. Cea mai inversunata lupta este cu tine insuti. Te afli in ambele tabere. - Voltaire

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Activitati:
    1. Teama de esec nu trebuie sa fie un motiv de a nu incerca ceva. - Frederick Smith
    2. O afacere care nu produce decat bani este o afacere saraca. - Henry Ford
    3. "Bugetul trebuie echilibrat, Tezaurul trebuie reaprovizionat, Datoria publica trebuie micsorata, Aroganta functionarilor publici trebuie moderata si controlata, si Ajutorul dat altor tari trebuie eliminat pentru ca Roma sa nu dea faliment. Oamenii trebuie sa invete din nou sa munceasca in loc sa traiasca pe spinarea statului." (Cicero, in 55 inainte de Cristos) In concluzie nu s-a modificat nimic de 2065 si de ani. - Cicero
    4. "Jocul ma hraneste. Din cauza lui cred ca m-am blocat intr-o copilarie fara sfarsit." - Moliere
    5. "Invatarea este o arta instinctiva, care nu neglijeaza potentialul, care tanjeste dupa realizari, este un moment de pauza, un proces unitar." - A.Bartlett Giamatti
    6. Cel ce vrea sa faca intr-adevar ceva, gaseste o cale. Altii nu au nici o scuza. - Proverb
    7. Cateodata, poezia este ascunsa in cunoastere si arta... - Profet Muhammad
    8. Experienta este numele pe care cu totii il dam esecurilor. - Oscar Wilde
    9. "La scoala aveam un profesor de engleza care imi spunea ca nu voi fi bun de nimic niciodata. Ma mai gandesc la astfel de lucruri marunte. Este amuzant" - Michael Phelps, medaliat cu aur de opt ori la Beijing - Michael Phelps
    10. "In aceste ultime zile am scris frecventa si ritm pe fiecare din mainile mele, pentru a-mi aminti pe ce trebuie sa ma concentrez. Astazi am desenat doar un zambet, pentru a-mi aminti sa surad si sa ma simt bine la sosire" - inotatorul canadian Tobias Oriwol - Tobias Oriwol
    11. "Cand vrei sa invingi un munte, nu treci prin el, il ocolesti" - Olivier Girault, capitanul echipei de handbal a Frantei - Olivier Girault
    12. Din putul gandirii: "Fiecare are gusturile lui in muzica. N-are cum sa asculte toata lumea numai Schopenhauer." - Costi Ionita
    13. Rugby-ul este un sport de golani practicat de domni pe cand fotbalul este un sport de domni prcaticat de golani! - Pierre de Coubertin
    14. Literatura este arta cuvantului. - Isabela Mali
    15. Cu cat un lucru oarecare este mai complet, cu atata este mai eficace/eficient. - SPINOZA
    16. Nimic nu revarsa o lumina atat de calda asupra vietii umane ca impartasirea unui ideal. - HUGENHOLTZ
    17. Daca realizezi chiar si cea mai umila parte a muncii care iti este rezervata cu zel si multumire, vei atinge perfectiunea. - GIRON
    18. Lenesul are totdeauna chef sa faca ceva, dar incepand de maine. - Vauvergnades
    19. Munca in echipa presupune in primul rand sa-ti pierzi jumatate din timp explicandu-le celorlalti de ce nu au dreptate. - George Wolinski
    20. Deoarece lunea aceasta pica intr-o marti din ziua de miercuri, intalnirea noastra saptamanala de joi va avea loc vineri, sambata aceasta, pentru ca duminica e zi libera. - Red Skelton
    21. Inainte sa va suparati pe cel care va pune la treaba, amintiti-va ca fara presiune nu se formeaza diamantele. - Mary Case
    22. Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil. - Confucius
    23. Natura este sufletul artei. - William Hazlitt
    24. Cel mai bun angajat are 35 de ani si 40 de ani de experienta. - Bill Gates
    25. Daca nu ai o slujba care iti da bataie de cap, atunci nu ai nici o slujba. - Malcolm Forbes
    26. "Construieste o scoala si vei inchide o puscarie!" - Victor Hugo
    27. Umilirea este cel mai teribil atentat la adresa libertatii. Gabriel Liiceanu - Despre limita - Gabriel Liiceanu
    28. Un diplomat este o persoana care iti va spune sa te duci in iad intr-o maniera in care chiar de-abia vei astepta calatoria. - Caskie Stinnett
    29. Un computer este un sclav care asteapta fiecare comanda pe care i-o dai si actioneaza dupa instructiunile tale exact cum i-le dai. - Greg Perry
    30. In mai multe feluri, computerul este un hibrid intre carte si televiziune. - Joshua Meyrowitz
    31. Computerul este o unealta, ca si ciocanul, pentru a-i ajuta pe oameni in stradaniile lor, nimic mai mult. - James S. Trefil
    32. Comertul este arta de a scoate bani din buzunarul cuiva fara a recurge la violenta. - Max Amsterdam
    33. "Adevaratul alchimist este cel ce transforma plumbul greu al dorintelor si argintul viu al mintii in aurul intelepciunii, trecandu-le prin focul purificator al iubirii". Ioan Gyuri Pascu - In cautarea armoniei - Ioan Gyuri Pascu
    34. Programatorul este un creator de universuri pentru care doar el este responsabil. Universuri de complexitate practic nelimitata pot fi create sub forma programelor de calculator. - Joseph Weizenbaum
    35. Marea intrebare, la care nu stiu sa raspund in ciuda a treizeci de ani de studiu despre femei, este urmatoarea: "Ce vrea de fapt o femeie?" - Sigmund Freud
    36. Nu face niciodata o treaba pe care altcineva ar putea sa o faca pentru tine. - Agatha Christie
    37. Cel care stie se faca lucrurile va avea mereu o slujba, iar cel care nu stie ii va fi mereu sef . - Diane Ravitch
    38. Muncind constiincios cite opt ore pe zi poti, cel mult, sa ajungi sef si sa muncesti 12 ore pe zi. - Robert Frost
    39. Cind esti sef, prima regula este sa le spui oamenilor ce vrei, dar nu le spune cum. Vei fi surprins de cita ingeniozitate sunt capabili oamenii. - George S. Patton
    40. Daca munca ar imbogati pe cineva, magarii ar avea samarul plin de aur. - Proverb francez
    41. Exista trei modalitati prin care poti ruina o firma : 1. prin femei - acesta este modul cel mai placut; 2. prin jocuri de noroc - acesta este modul cel mai rapid; 3. prin calculator - acesta este modul cel mai sigur. - O. D. Eimbecke
    42. Nu conteaza ce meserie ai, conteaza sa fii cel mai bun . - Abraham Lincoln
    43. Cu cit sintem mai avansati, mecanic si material, cu atit sintem mai departe de esenta reala a lumii, de sfintenie. - Petre Tutea
    44. Daca pentru un salariu dublu trebuie sa muncesti dublu n-ai facut nici o afacere. - Raymond Castans
    45. Eu pierd dorinta de a avea ceea ce caut, tot cautand ceea ce doresc. - Antonio Porchia
    46. In viata exista doua tragedii. Una e sa nu obtii ceea ce-ti doresti. Cealalta e sa obtii. - G.B.Shaw
    47. Experienta te invata incet si cu costul greselilor. - James A. Froude (1818 - 1894)
    48. Un expert este o persoana care a facut toate greselile care se pot face intr-un domeniu foarte restrans. - Niels Bohr (1885 - 1962)
    49. Creativitatea inseamna sa iti permiti sa faci greseli. Arta inseamna sa stii pe care sa le pastrezi. - Scott Adams
    50. Daca ceea ce ai de facut pare simplu, inseamna ca nu ai aflat inca totul. - Donald Westlake

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Filozofie:
    1. Eternitatea nu poate fi smulsa zeilor decat clipa de clipa. - Octavian Paler
    2. Crezul zilelor noastre nu mai incepe cu constientul "cred", nici cu scepticul "nu cred", ci cu tragicul "vreau sa cred". - Lucian Blaga
    3. Pentru a sti ce este adevarul, este necesar sa mori. - Seneca
    4. Ignoranta este noaptea mintii, dar o noapte fara luna si stele. - Confucius
    5. In ordinea valorii omenesti, pe primul loc e sfantul , nu geniul! - Petre Tutea
    6. Fericirea este rezultatul unei indiferente oarecare. - Balzac
    7. Totul, tot ce am inteles, am inteles doar iubind! - Lev Tolstoi
    8. Cat de mic este un adevar sa umple o viata de om? - Ludwig Josef Johann
    9. Nu exista sfarsit pentru libertate, vasta e ca intinderea pamantului, frumoasa si cruda ca lumina, blanda ca apa cristalina. - J.M. Le Clezio
    10. O cauza justa triumfa intotdeauna daca credem ea. - LAMENHIS
    11. Adevarata putere este exercitata in momente de liniste. - EMERSON
    12. A-i face fericiti pe ceilalti este o senzatie care nu ne oboseste niciodata; ne inaltam sufletele cu ajutorul ei, ajungand mai aproape de Cel Atotputernic. - MARIE CORELLI
    13. Cel mai greu lucru de pastrat e echilibrul. - Jean Grenier
    14. Memoria schimba culoarea amintirilor. - Jacques Bainville
    15. Eficienta este cea mai inteligenta forma de lene. - David Dunham
    16. Daca vrei sa faci pe cineva bogat, nu-i spori puterea ci ia-i din dorinte. - Epicur
    17. In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma. - Will Rogers
    18. Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat ce-l care-l cauta. - N. Iorga
    19. Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia. - Vernon Law
    20. Numai din invidia altora iti dai seama de propria ta valoare. - Tudor Musatescu
    21. Curajul este ceea ce iti trebuie pentru a sta in picioare si a vorbi; curajul este si ceea ce iti trebuie pentru a sta jos si a asculta. - Winston Churchill
    22. Curajul, se pare, este puterea de a trece peste pericole, nenorociri, frica, nedreptate si de a continua totusi sa-ti afirmi tie insuti ca viata, cu toate necazurile si tristetile sale are un sens, chiar daca uneori peste intelegerea noastra, si ca intotdeauna exista un maine. - Dorothy Thompson
    23. Copilaria este o lume de miracole si de uimire a creatiei scaldate in lumina, iesind din intuneric, nespus de noua si proaspata si uluitoare. - Eugene Ionesco
    24. Copilariea e perioada a vietii umane, intermediara intre idiotia prunciei si nebunia tineretii - la doi pasi de pacatele maturitatii si la trei de regretele batranetii. Ambrose Bierce - Dictionarul Diavolului - Ambrose Bierce
    25. Cooperarea este convingerea profunda ca nimeni nu poate reusi daca nu reusesc toti. Virginia Burden - Procesul intuitiei - Virginia Burden
    26. Conversatia este arta in care un om are drept competitori intreaga omenire, pentru ca este ceea ce practica toti in fiecare zi. - Ralph Waldo Emerson
    27. Constiinta este o cetate asezata "in calea tuturor rautatilor". - Vasile Ghica
    28. Consensul este ceea ce mai multi oameni spun in cor, dar nu cred fiecare in parte. - Abba Eban
    29. Comportamentul este o oglinda in care fiecare isi expune propria imagine. - Johann Wolfgang von Goethe
    30. Cuvantul e un mijloc imperfect de comunicare. - Camil Petrescu
    31. "Promisiunea este capacitatea de a dezamagi oamenii". Cyril Connolly - Inamicii promisiunii - Cyril Connolly
    32. Stiinta de a ramane tu insuti in imprejurari care te depasesc se invata. - Marin Preda
    33. Totul ne poate fi luat, mai putin un lucru - ultima dintre libertatile umane - a alege atitudinea pe care o adoptam in diferite circumstante. - Viktor Frankl
    34. Nici un om nu calca in acelasi parau de doua ori, pentru ca paraul nu mai e acelasi si nici el nu mai e acelasi om. - Heraclitus
    35. Creierul uman este un organ minunat : cum te trezesti, cum incepe sa lucreze si nu se mai opreste decit abia cind ajungi la serviciu. - Robert Frost
    36. Vorbele bine spuse produc bani. Tacerea produce aur. - Talmud
    37. Cind o femeie NU vorbeste, nu trebuie intrerupta pentru nimic in lume. - Enriyeu Castaldo
    38. Excesul de severitate produce ura. Excesul de ingaduinta produce haos. - M. Saadi
    39. Filosofii care cred cu tarie in puterea de convingere a logicii n-au discutat niciodata cu o femeie. - Cezare Pavese
    40. Toate femeile sunt cetati care pot fi cucerite, difera numai durata asediului . - Chamfort
    41. Cind esti bogat, frumos si destept, daca nu esti modest, esti pierdut. Invidia celor ce nu sunt ca tine te va distruge. - Pitagora, citat de Platon
    42. Marea intrebare la care nu am fost capabil sa raspund este : Ce vrea femeia ?. - Freud
    43. Cunoasterea greselii e inceputul salvarii. - Epicur
    44. Lumea de aici o oglindeste imperfect pe cea de dincolo. - Petre Tutea
    45. Nu a trai e de mare pret, ci a trai cinstit. - Socrate
    46. In fiecare familie exista o matura si, prin urmare, macar un gunoi. - Avram Levi
    47. "In fiecare epoca exista greseli noi, care trebuie indreptate si prejudecati noi, care trebuie inlaturate." - Samuel Johnson
    48. "Succesul inseamna a fi in stare sa mergi din esec in esec, fara sa-ti pierzi entuziasmul." - Winston Churchill
    49. "Triumful suprem al ratiunii este de a-si putea pune la indoiala propria ei validitate." - Miguel de Unamuno
    50. "Stiinta si puterea omului sunt unul si acelasi lucru." - Francis Bacon
    51. Este mai usor sa dezintegrezi un atom decat o prejudecata." - Albert Einstein
    52. Rabdarea este cheia fericirii. - Mahomed
    53. Cu cit gindesc mai mult, cu atit ma intreb daca-mi foloseste la ceva. - Platon
    54. Banii te ajuta sa suporti mai bine saracia. - Alphonse Allais
    55. Viata nu valoreaza nimic. Dar nimic nu e mai de pret ca viata. - Andr?Å* Malraux
    56. Cand un filosof iti raspunde, nu mai intelegi nici ce l-ai intrebat. - Andr?Å* Gide
    57. Nu ca mi-ar fi teama de moarte, dar as prefera sa nu fiu acolo cand o sa vina dupa mine. - Woody Allen
    58. Nu-i inteleg pe cei care vorbesc despre trecut si viitor si nu mai vad clipa de fata care e viata. Restul e iluzie ce a fost sau iluzie pe care ti-o faci. Si de trait cand traiesti? Marin Preda-Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
    59. "Viata e o piesa de teatru in care nu lungimea rolului conteaza ci felul in care-l interpretezi" -
    60. Non-violenta conduce la cea mai inalta moralitate, care reprezinta tinta evolutiei. Pana nu ne oprim din ranirea tuturor fiintelor vii, suntem inca salbatici. - Thomas A. Edison
    61. Sufletul e acelasi in toate fiintele vii, desi corpul fiecareia e diferit. - Hipocrate
    62. E un principiu dovedit ca trebuie sa inveti sa asculti pentru a sti comanda. De aceea, maiestria conducerii nu este un act, ci o deprindere - Aristotel
    63. Libertatea nu are nici o valoare daca nu include si libertatea de a face greseli. - Mahatma Gandhi (1869 - 1948)
    64. Analfabetul viitorului nu va mai fi cel care nu stie sa citeasca, ci cel care nu stie sa inteleaga. - Alvin Toffler
    65. Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti pe gratis. - proverb japonez
    66. A gandi liber e mare lucru. A gandi corect e si mai mare lucru. -
    67. Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei. - Jean Paul Sartre
    68. Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. - Kirkegaard
    69. Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani. Prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie. - Kirkegaard
    70. Ii poti spune unei pisici ca e peste, dar nu va inota. - Rome (movie)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    41.601
    Puncte
    1.324.804
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Frequent Poster

Implicit

Citate din categoria Religie:
    1. Prin liniste sunt recunoscuti cei care-l poarta pe Dumnezeu in inimile lor. - TERSTEEGEN
    2. Priveste cu mult discernamant: adevarata purtare a crucii nu este pasiva, ci activa. - DE BUSSY
    3. Daca suntem dornici sa ne deschidem inima fata de vocea spiritului infinit, vom deveni clarvazatori si vom putea vedea pana in esenta lucrurilor. - Triene
    4. Ostirile cerului lupta alaturi de acela care plin de credinta, infaptuieste ceea ce considera a fi bun si drept. - L. WHITING
    5. Dorinta nemasurata de putere i-a facut si pe ingeri sa se prabuseasca. Oamenii nu au putut sa scape. - Francis Bacon
    6. Nu judecati oamenii din cei cu care se aduna. Nu uitati ca Iuda avea amici ireprosabili. - Ernest Hemingway
    7. A da cu placere valoreaza mai mult decat ceea ce dai. - Sfantul Augustin
    8. Rugaciunea este unitatea de masura a dragostei. - Sf??ntul Augustin
    9. Raul este departarea de esenta si tinderea spre ceea ce nu este. - Sf??ntul Augustin
    10. Rabdarea este insotitoarea intelepciunii. - Sfantul Augustin
    11. Pacatul fiecarui om este instrumentul pedepsei lui, iar nelegiuirea lui ii este transformata in propriu-i chin. - Sfantul Augustin
    12. Mantuirea este numai lucrarea harului. - Sfantul Augustin
    13. A avea credinta inseamna a crede in ceea ce nu vezi, iar rasplata pentru aceasta credinta va fi sa vezi ceea ce crezi. - Sfantul Augustin
    14. Dumnezeu este un concept prin care ne masuram durerea. - John Lennon
    15. Dumnezeu este numele pe care il dam constiintei noastre. - Nader Shureih
    16. Dumnezeu este incercarea ultima de a ne indestula dorinta de somn. Emil Cioran - Amurgul gandurilor - Emil Cioran
    17. Dumnezeu este punctul de tangenta dintre zero si infinit. - Alfred Jarry
    18. Dumnezeu este un actor de comedie care joaca in fata unui public prea speriat ca sa rada. - Voltaire
    19. Dumnezeu este doar o minunata experienta imaginativa. - D.H. Lawrence
    20. Dumnezeu nu s-a creat singur. El este fiul orgoliului omenesc. - B.A. Parain
    21. Dumnezeu este inceputul, mijlocul si sfarsitul oricarui bine. - Sfantul Marcu Ascetul
    22. Dumnezeu este ceea ce mintea devine cand a depasit nivelul nostru de intelegere. - Freeman Dyson
    23. Dumnezeu este sufletul intregii naturi. El nu este afara, ci inauntrul ei. Natura este, cu alte cuvinte, insufletita si divina. - Fechner
    24. Un cult este o religie fara nici o putere politica. Tom Wolfe - In vremea noastra - Tom Wolfe
    25. Crucea este poarta tainelor. - Sf??ntul Isaac Sirul
    26. Crucea, geometric si simbolic vorbind, e semnul intretaierii celor doua planuri, e unirea dintre spiritual si material, e metafora dublei noastre naturi: duhovniceasca si pamanteana. Ea ne rezuma, ne recapituleaza, ne reprezinta grafic si cardinal, ne expune in dubla - paradoxala, perpendiculara, fundamentala - noastra solemna si derizorie situatie de faptura care tine deopotriva de lume si de cer. - Nicolae Steinhardt
    27. Un adevarat credincios este o ciudatenie. El are o dragoste suprema pentru Cineva pe care niciodata nu l-a vazut; ii vorbeste cu familiaritate, zi de zi, Unuia pe care nu-l poate vedea; el se asteapta sa mearga in ceruri pe baza meritelor Altcuiva; se goleste singur de sine pentru a fi umplut de Altcineva; recunoaste ca a gresit pentru a putea fi socotit drept; se coboara pentru a fi ridicat; este cel mai puternic atunci cand este cel mai slab; este cel mai bogat cand este cel mai sarac, cel mai fericit cand ii merge cel mai rau. El moare pentru a putea trai; pierde pentru a putea castiga; daruieste altora pentru a pastra pentru el. Vede nevazutul; aude neauzitul si cunoaste necunoscutul. - A.W. Tozer
    28. Constiinta este ochiul lui Dumnezeu in sufletele noastre. - Sfantul Cadoc
    29. Un cleric este cineva care se simte chemat sa traiasca fara sa munceasca pe seama ticalosilor care muncesc pentru a trai. - Voltaire
    30. Crucea este puterea lui Hristos care, asumata de noi, poate transforma lumea in paradis. - Dumitru Staniloae
    31. Crucea, geometric si simbolic vorbind, e semnul intretaierii celor doua planuri, e unirea dintre spiritual si material, e metafora dublei noastre naturi: duhovniceasca si pamanteana. Ea ne rezuma, ne recapituleaza, ne reprezinta grafic si cardinal, ne expune in dubla - paradoxala, perpendiculara, fundamentala - noastra solemna si derizorie situatie de faptura care tine deopotriva de lume si de cer. - Nicolae Steinhardt
    32. Crestinismul este o religie absoluta, dar, vorba lui Gandhi, are un cusur: e prea perfect! Poti sa-l imiti, imperfect, dar una e imitarea si alta e participarea care te face sa te realizezi in tine, prin el, in mod total. - Petre Tutea
    33. Biserica este hristosul social, comunitar, care parcurge necontenit drumul lui Hristos cel personal. - Dumitru Popescu
    34. Biserica este o corabie, iar crestinii care merg la Sfanta Biserica si intra in ea sunt izbaviti din furtuna pacatelor. - Sfantul Nicodim
    35. Biserica este noua zidire a lumii. Privind in ea, il descoperi pe Cel ce este totul in toate. - Sfantul Grigorie de Nyssa
    36. Greseala e umana, iertarea e divina. - Alexander Pope
    37. ?De cite ori te gindesti la Dumnezeu, e semn ca Dumnezeu s-a gindit deja la tine?. - Parintele Cleopa
    38. Poarta spre Dumnezeu este credinta, iar forma prin care se intra la Dumnezeu e rugaciunea. Rugaciunea este singura manifestare a omului prin care acesta poate lua contact cu Dumnezeu. Gindita crestin, rugaciunea ne arata ca umilinta inalta, iar nu coboara pe om - Petre Tutea
    39. Fara credinta si Biserica, omul ramine un simplu animal rational si muritor. - Petre Tutea
    40. Fara Dumnezeu, omul ramine un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicaieri si merge spre nicaieri. Si el ramine asa chiar daca este laureat al premiului Nobel sau maturator - Petre Tutea
    41. In fata lui Dumnezeu nu exista genii, Dumnezeu lucreaza nu cu genii, ci cu oameni. - Petre Tutea
    42. Dumnezeu este creator, iar omul imitator. - Petre Tutea
    43. In fata lui Dumnezeu, geniul e var primar cu idiotul. - Petre Tutea
    44. Isus Cristos este eternitatea care puncteaza istoria. - Petre Tutea
    45. Masura potrivita in dragoste este sa iubesti fara masura. - Sfintul Augustin
    46. Mila fata de fiintele vii, retinerea de sine, adevarul, onestitatea, castitatea si multumirea, credinta dreapta si cunoasterea, si austeritatea reprezinta anturajul moralitatii. -
    47. Daca exista oameni care exclud oricare dintre creaturile lui Dumnezeu de sub adapostul milei si compasiunii, vor exista si oameni care se vor comporta asemanator cu tovarasii lor. - Sf. Francisc de Assisi
    48. Voi, cei ce sunteti inocente, ce ati facut vrednic de moarte?" - Richard of Wyche
    49. Cruzimea fata de animale e ca si cum oamenii nu-L iubesc pe Dumnezeu. - John Henry Cardinal Newman
    50. Toate fiintele tremura inaintea voilentei. Toate se tem de moarte, toate iubesc viata. Priveste-te in altii. Apoi pe cine mai poti rani? Ce rau mai poti face? - Buddha
    51. Fie ca tot ce are viata sa fie eliberat din suferinta. - Buddha
    52. Chiar si in viermele ce se taraste in pamant straluceste o scanteie divina. Cand omori o creatura, il omori pe Dumnezeu. - Isaac Bashevis Singer
    53. Si Dumnezeu a zis: 'Iata ca v-am dat orice iarba care face samanta si care este pe fata intregului pamant, si orice pom care, care are in el rod cu samanta: aceasta sa fie hrana voastra... - Biblia
    54. Sa nu ucizi! - Biblia
    55. Cine junghie un bou ca jertfa, nu este mai bun decat cel ce ucide un om... - Biblia

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •