Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 48

Subiect: 8) Educatia morala (pentru valorile morale) - dezbatere de idei, opinii ; dialoguri

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Puncte: 156.200, Nivel: 100
    Puncte: 156.200, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredYour first Group5000 Experience PointsTagger Second Class10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit 8) Educatia morala (pentru valorile morale) - dezbatere de idei, opinii ; dialoguri

Educatia morala este definitorie pentru modul de comportare a indivizilor in raporturile interumane.
    Fiecare societate a avut si are anumite norme morale, care stabileste raporturile dintre indivizi in cadrul societatii.Spre exemplu , in anumite societati din vechime erau acceptate anumite raporturi sexuale , care in zilele nostre sunt considerate incest.
    De asmenea in zilele noastre, au inceput sa fie acceptate raporturi sexuale si intre indivizi de acelasi sex, ceea ce va afecta in viitor comportamentul indivizilor in societate si normele morale.
    Valorile morale , simtul dreptatii, al culpabilitatii, al respectarii legilor si normelor statuate in societate, vointa de mai bine , corectitudinea fata de ceilalti, sunt importante pentru echilibrul general al societatii.
    Va invit sa va spuneti parerea asupra acestui subiect.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Puncte: 129.195, Nivel: 100
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Aici e mult de dezbatut...
    despre familie, anturaj si societate, la munca, apoi organizatii, Biserica, presa, statul...
    toate sunt legate intre ele, caci zi de zi si minut cu minut traim intr-un mediu in care toate acestea sunt prezente.
    daca ne referim numai la copii, ne referim la familie, scoala, anturaj, tv, internet.
    Dar pentru ca suntem in topicul referitor la educatia morala, sa dezbatem intai ce este morala (e doar o sugestie), cum a luat nastere, de unde provine si cum se propaga in societate.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Banned Avatarul lui giumbusluc
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Puncte: 138.627, Nivel: 100
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Este interesanta acesta dezbatere ,insa numai daca va fi facuta fara ipocrizie si fara sabloane prestabilite.Ar trebui dezbatuta morala in toate aspectele ei si cu toate principiile care duc la conduita morala a unui om ,nu neaparat ca acestea sunt regulile si asa trebuie sa fie ,cred mai ales de ce ar trebui sa fie un comportament sau o atitudine intr-un anumit fel .Si sincer eu tare as vrea sa vad cati vor raspunde la ce inseamna morala fara ipocrizie a trairilor unui om.Eu personalconsider ca esti un ommoral atata timp cat tie nu iti este rusine de tine si de faptele tale ,restul e poveste.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    constanta
    Posturi
    193
    Puncte
    5.973
    Nivel
    22
    Puncte: 5.973, Nivel: 22
    Puncte: 5.973, Nivel: 22
    Progres nivel: 85%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 77
    Progres nivel: 85%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 77
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Isis am o intrebare:care este cauza rusinii? De ce incerci acest sentiment?Nu cumva sunt tot niste reguli care ti-au fost inradacinate si nu neaparat stabilite de tine?
    Viaþa este un dar pe care îl meritãm numai atunci când îl dãruim."- Rabindranath Tagore

Banned Avatarul lui giumbusluc
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Draga mea eu chiar nu incerc acest sentiment ,iar tu mi-ai rastalmacit cuvintele ,asa ca daca eu sunt un om onest si spun corect si fara ipocrizie ce am de spus ,sper sa si fiu inteleasa asa cum trebuie si nu altfel.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Eu am inteles ce doreste Isis sa ne zica: sa nu faci fapte de care sa-ti fie rusine sa le marturisesti si altora (ma refer la minciuni, jigniri, prefacatorii si altele, lista e teribil de lunga), dar nu numai altora. Se refera la fapte si vorbe care nu-ti fac cinste tie si te fac sa te rusinezi si cand staii singur si te gandesti la ce ai facut.
    Apoi, vreau sa deschid o bresa, aceea ca morala are legatura si cu religia. Caci un vechi dicton spune sa te temi de omul fara nici un Dumnezeu (nu-i este frica de nimic, nu crede in cauza si efect). In general, morala ne invata sa nu-i faci altuia ceea ce tie nu-ti place. Acum, depinde in ce societate traim (daca traim in Filipine, in Suedia sau in Mexic), deci deduc ca morala e un set de reguli destul de general valabile, caci nu stiu vreo tara sau vreun loc in lume in care minciuna, furtul, omorul, ipocrizia, jignirea etc sa fie la loc de cinste.
    Ultima modificare făcută de natco; 12-December-2010 la 08:05 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.842
    Puncte
    74.016
    Nivel
    84
    Puncte: 74.016, Nivel: 84
    Puncte: 74.016, Nivel: 84
    Progres nivel: 51%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 834
    Progres nivel: 51%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 834
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Am primit mai demult un text scris de un autor necunoscut. Valorile morale erau atunci pretuite mai mult decat acum...in acele timpuri: Generatia X

Aceasta este o scrisoare nostalgica, adresata celor care fac parte din generatia NOASTRA, GENERATIA X.
    Nascuti la inceputul anilor 80, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat`o ei, si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si la politica mai mult decat cred batranii, care bombane in spatele nostru ca noi nu stim nimic".
    Suntem ultima generatie care a jucat ascunsea, Castel, Ratele si Vanatorii, Tara tara vrem ostasi, Prinselea, Sticluta cu otrava, Somat, Hotii si vardistii,ultimii are au strigat Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si primii care am vazut desene animate color.
    Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca.
    Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare.
    Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere si am fost ultimii Soimi ai Patriei, cu costumele alea groaznic de nepotrivite cromatic.
    Am invatat poezii in romaneste la gradinita, nu in engleza, si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.
    Spuneam misto si fain in loc de cool. Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s`a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
    Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce naiba s`a certat Mila cu Shiro. Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam. Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, muzica a inceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, orikum!" Am citit Licurici, Pif si Hercule (care aveau cadou niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri de la tec fara sa ne fie teama ca au prea multe e`uri, iar la scoala beam toata clasa dintr`o sticla de suc fara teama de virusi.
    Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu Danemarca, si poate ca tot noi i`am trimis 10000 de mailuri de dulce".
    Noi nu ne dadeam bip`uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care n e plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam Fantanita, sau Flori, fete sau baieti, sau Sticla, sau Adevar sau Provocare, sau orice ne dadea un pretext sa pupam !pe gura! pe cine aa‚¬Å¾iubeam". Noi suntem cei care inca au mai aa‚¬Å¾cerut (sau li s`a cerut) prietenia", care inca roseam la cuvantul aa‚¬Å¾SEX", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in cap la colegi, care am completat mii de oracole, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din
    greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne`am spalat pe maini dupa ce ne`am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am
    tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam. Noi am auzit cum s`a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit`o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea aa‚¬Å¾Feriti`va de magarus".
    Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de first-timers...

Daca esti de`al nostru... Felicitari!

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.434
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Fara educatie nu poti fi moral si iar ne intoarcem la caminul familial si societatea care este baza de invatatura. Acum depinde si de individ, de anturaj, de locul in care isi desfasoara activitatea si daca doreste sa invete. Morala mai inseamna sa fii un om integru"fara pata" in limita bunului simt, cit se poate de corect, cinstit si daca mai ai si o doza de bunatate esti aproape perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    212
    Puncte
    29.022
    Nivel
    52
    Puncte: 29.022, Nivel: 52
    Puncte: 29.022, Nivel: 52
    Progres nivel: 34%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 728
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 728
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

imi naste sotia in ianuarie si nu mai stiu ce e de facut...ma gandesc cu groaza la zilele ce vor urma in romania in viitorul apropiat. Chiar daca dezbatem anumite subiecte ..ce rezolvam cu ele ..cine ne asculta...sunt constient ca aici sunt solutii bune dar ce folos...ce folos..imi pare rau dar macar sunt bucuros ca Dumnezeu inca ne asculta pe toti si ne protejeaza.
    o seara buna si sanatate tuturor va doresc.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    634
    Puncte
    18.075
    Nivel
    41
    Puncte: 18.075, Nivel: 41
    Puncte: 18.075, Nivel: 41
    Progres nivel: 3%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 875
    Progres nivel: 3%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 875
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Da si aici o sa-mi spun in foarte putine cuvinte parerea .Educatia morala cred ca tine de ceea ce vezi acasa de cei sapte ani cum se spune ,de felul de cum au fost educati parintii nostri si in ce medii am fost crescuti fiecare ,in functie de radacinile fiecarui subiect in parte .Dar mai sunt si exceptii de la regula ;poti face parte dintr-o familie buna si sa-ti faci de ras familia (sa-ti iei campii )si sa faci parte dintr-o familie modesta si sa stii sa-ti pastrezi demnitatea si sa cauti sa-ti construiesti un viitor sa-i faci pe ceilalti sa fie mandri de tine .Nu o sa condamn niciodata pe nimeni de orientarea sexuala aleasa ,nu ma intereseaza si nu condamn pe cei ce-si vand sufletul ca nu stiu ce motive i-au determinat sa o faca ,desi poate mare parte a celor de varsta mea nu sunt deacord cu aceste fapte ."Cum i-ti asterni asa dormi !"Educatia morala ,este prea multa filozofie pentru mine ,eu stiu cum sunt si cine sunt si sunt mandra de mine .

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 68
    Ultimul Post: 03-October-2017, 07:46 PM
  2. Răspunsuri: 50
    Ultimul Post: 02-June-2017, 09:06 PM
  3. Răspunsuri: 92
    Ultimul Post: 28-June-2012, 08:35 PM
  4. Răspunsuri: 59
    Ultimul Post: 29-April-2011, 06:27 PM
  5. Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 20-December-2010, 12:57 PM

Permisiuni postare