Pagina 15 din 15 PrimulPrimul ... 5131415
Rezultate 141 la 145 din 145

Subiect: sa scriem corect romaneste

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    912
    Puncte
    25.547
    Nivel
    48
    Puncte: 25.547, Nivel: 48
    Puncte: 25.547, Nivel: 48
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Foarte ingenios si simplu acest truc..restul nu le pot "digera" acum si poate niciodata.
    Cunosc 5 limbi(excludem Romana..nici pe asta nu o stiu perfect), dar nici-una nu am reusit sa o invat din carte..Imi aduc aminte ca dupa 1 an si ceva in Italia am incercat sa invat gramatical observand ca uitasem si ce stiam, a fost ca o stergere completa a memoriei.
    Un prieten bun care locuieste in Hamburg mi-a zis ca a invatat Germana din ziare.
    Eu pot spune ca am invatat Greaca de l-a televizor si din "aer". Intr-o seara, pe cand locuiam in Grecia am iesit sa fumam(impreuna cu sotia..in acele timpuri inca fumam), incercand sa-i explic ca stiu sa numar de ordinul zecilor(datorita muncii care o prestam). Am avut placuta uimire sa constat ca stiu sa numar de ordinul milioanelor.
    Engleza am invatat-o din filme, cu toate ca am facut 9 ani de engleza, nu stiam mare lucru.
    Am doi colegi refugiati din Siria, au doar 2 ani de Germania dar vorbesc mai gramatical decat mine, eu vorbesc Germana de santier.
    Mi-au explicat ca limba lor cu Germana, ma refer l-a subiect si predicat sunt asemanatoare, noua ne este pe invers.

Multumesc, pentru ajutor, Surioara!
    Ultima modificare făcută de Ator; 27-August-2017 la 02:30 PM.
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Puncte: 160.110, Nivel: 100
    Puncte: 160.110, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Cu placere, fratioare!

Inca o gresala care se face frecvent, nu mai stiu daca tu o faci sau nu: este vorba despre cuvantul "IMI", pronumele personal:

Redau o explicatie foarte simpla:

"ATENȚIE la ortografia formelor neaccentuate ale pronumelui personal care încep cu vocala î- (îmi, îţi, îi, îl) . Acestea nu se leagă prin cratimă de cuvintele vecine (îmi aduci, îți spun, îi vorbesc ) deoarece vocala î- nu reprezintă un cuvânt separat, ci face parte din forma pronumelui, î- singur neavând niciun sens. Grupurile de două pronume i-l şi i-i se rostesc împreună, deci se scriu legate prin liniuţă de unire:"

http://cumsescrie.ro/ortografia-pronumelor-personale/

Si nici nu se scriu cu cratima-i-mi( eronat), corect-imi.

Exemple:
    Imi aduc aminte de tine.
    Imi trebuie aceasta informatie.

Insa scrii cu cratma: Da-mi acest caiet!
    ----------
    Impresionant ce ne spui!
    In fapt, limba se invata practic...apoi a aparut teoria. Nu-ti face probleme, cel putin aici-important e ce ne spunem, ce ne transmitem unul altuia.
    Altfel se pune problema insa cand ai nevoie intr-un cadru oficial sa scrii/ spui ceva. De aceea, nu ar fi rau sa insisti sa inveti, iti va fi mult mai usor.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.531
    Puncte
    76.128
    Nivel
    85
    Puncte: 76.128, Nivel: 85
    Progres nivel: 76%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 422
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 422
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Cele 12 cuvinte pe care cei mai multi romani le pronunta gresit!

1. Repercursiune- forma corecta este repercusiune, dar 90% dintre vorbitorii de limba romana folosesc forma gresita care include un R in plus.
    2. tigare – forma corecta a cuvantului este tigara.
    3. Servici – forma corecta a cuvantului este serviciu, forma “servici” nu exista in DEX.
    4. Inopinant- forma corecta a cuvantului este inopinat si inseamna, conform Dicţionarului Explicativ al Limbii Romane (DEX), neprevazut, neasteptat, o acţiune la care nu te gandesti.
    5. Monstra –forma corecta a cuvantului este mostra, dar 8 din 10 romani adauga sunetul N in acest cuvant.
    6. Vroiam – forma corecta a cuvantului este voiam sau vream. in limba romana nu exista verbul a vroi. Asadar vroiam este o combinatie a celor doua verbe deja existente in limba romana: voiam+vream.
    7. Aseaza – forma corecta este asaza si nu aseaza, putina lume stie ca forma verbului a aseza, la persoana a treia este asaza.
    8. Examen – foarte multi romani folosesc in vorbire forma ”ecsamen” in loc de “egzamen”.
    9. Chibrite – forma corecta este chibrituri.
    10. Bacnota – forma corecta este bancnota, dar foarte mulţi vorbitori de limba romana folosesc forma gresita.
    11. Flebeţe – forma corecta a cuvantului este febleţe – cuvant ce desemneaza inclinaţie, slabiciune, atracţie pe care o simte cineva pentru o persoana. (DEX 1998).
    12. Ultimile – forma corecta este ultimele

https://caplimpede.ro/cele-12-cuvint...onunta-gresit/
    Ultima modificare făcută de dona; 11-October-2017 la 09:18 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.235
    Puncte
    94.281
    Nivel
    95
    Puncte: 94.281, Nivel: 95
    Puncte: 94.281, Nivel: 95
    Progres nivel: 60%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 769
    Progres nivel: 60%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 769
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de dona Vezi Post
    Cele 12 cuvinte pe care cei mai multi romani le pronunta gresit!
    ...
    7. Aseaza – forma corecta este asaza si nu aseaza, putina lume stie ca forma verbului a aseza, la persoana a treia este asaza.
    8. Examen – foarte multi romani folosesc in vorbire forma ”ecsamen” in loc de “egzamen”.
    ...
    https://caplimpede.ro/cele-12-cuvint...onunta-gresit/
    Ma opresc sa comentez "capul_limpede" putin(2 cuvinte) dupa gandurile mele cele vechi si primitive, adica sanatoase(cred eu).
    -A aseza este infinitivul verbului in discutie din care se pastreaza radacina la care se adauga terminatiile conjugarii fiecarui mod si persoana, iar radacina nu poate fi decat "ase", asa ca mi se pare corecta forma aseaza.

-Examen se trage din francezul si din latinescul identic ca forma: examen, din care prea greu ar rezulta "egzamen". http://www.dex.ro/examen
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.531
    Puncte
    76.128
    Nivel
    85
    Progres nivel: 76%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 422
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 422
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    Ma opresc sa comentez "capul_limpede" putin(2 cuvinte) dupa gandurile mele cele vechi si primitive, adica sanatoase(cred eu).
    -A aseza este infinitivul verbului in discutie din care se pastreaza radacina la care se adauga terminatiile conjugarii fiecarui mod si persoana, iar radacina nu poate fi decat "ase", asa ca mi se pare corecta forma aseaza.

-Examen se trage din francezul si din latinescul identic ca forma: examen, din care prea greu ar rezulta "egzamen". http://www.dex.ro/examen
    Nae, tu ai dreptate in felul tau, pt ca in vorbirea curenta cu totii folosim forma "aseaza" pt ca ne suna mai bine la ureche. Numai ca gramatica limbii romane este plina de exceptii de la regula si aceasta situatie este una dintre ele. Ca motivatie:
    “Dicționaru limbii românești”, 1939 mentionează: ” El așează, să așeze”. Totuși, in “Dicționar ortografic al limbii române”, 2002 indică: “3 sg. și pl. așáză”.
    Acum, ce sa zic, fiecare scrie si vorbeste cum doreste, dar domnii academicieni (care cu asta se ocupa, nu? ) au stabilit niste reguli dupa cum a vrut muschiul lor si noi, cei ce folosim limba romana ne conformam sau nu. Bine ca nu mai trebuie sa dam bac-ul
    Cat despre cuvantul "examen", parca il pronunt mai bine "egzamen" decat "ecsamen", dar e doar parerea mea.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Sa vorbim corect romaneste
    De alin2008todor în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 05-July-2013, 08:39 PM
  2. US soldiers cantand romaneste
    De Robot_Forum în forumul Muzica
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 14-January-2011, 10:30 PM
  3. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 06-August-2010, 09:07 AM

Etichete pentru acest subiect