Pagina 15 din 15 PrimulPrimul ... 5131415
Rezultate 141 la 142 din 142

Subiect: sa scriem corect romaneste

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    857
    Puncte
    24.489
    Nivel
    47
    Puncte: 24.489, Nivel: 47
    Puncte: 24.489, Nivel: 47
    Progres nivel: 94%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 61
    Progres nivel: 94%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 61
    Activitate globală: 99,6%
    Activitate globală: 99,6%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Foarte ingenios si simplu acest truc..restul nu le pot "digera" acum si poate niciodata.
    Cunosc 5 limbi(excludem Romana..nici pe asta nu o stiu perfect), dar nici-una nu am reusit sa o invat din carte..Imi aduc aminte ca dupa 1 an si ceva in Italia am incercat sa invat gramatical observand ca uitasem si ce stiam, a fost ca o stergere completa a memoriei.
    Un prieten bun care locuieste in Hamburg mi-a zis ca a invatat Germana din ziare.
    Eu pot spune ca am invatat Greaca de l-a televizor si din "aer". Intr-o seara, pe cand locuiam in Grecia am iesit sa fumam(impreuna cu sotia..in acele timpuri inca fumam), incercand sa-i explic ca stiu sa numar de ordinul zecilor(datorita muncii care o prestam). Am avut placuta uimire sa constat ca stiu sa numar de ordinul milioanelor.
    Engleza am invatat-o din filme, cu toate ca am facut 9 ani de engleza, nu stiam mare lucru.
    Am doi colegi refugiati din Siria, au doar 2 ani de Germania dar vorbesc mai gramatical decat mine, eu vorbesc Germana de santier.
    Mi-au explicat ca limba lor cu Germana, ma refer l-a subiect si predicat sunt asemanatoare, noua ne este pe invers.

Multumesc, pentru ajutor, Surioara!
    Ultima modificare făcută de Ator; 27-August-2017 la 02:30 PM.
    ”Tu nu ai un suflet. Tu ești un suflet. Tu ai un corp.” – C. S. Lewis

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.684
    Puncte
    159.383
    Nivel
    100
    Puncte: 159.383, Nivel: 100
    Puncte: 159.383, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Cu placere, fratioare!

Inca o gresala care se face frecvent, nu mai stiu daca tu o faci sau nu: este vorba despre cuvantul "IMI", pronumele personal:

Redau o explicatie foarte simpla:

"ATENȚIE la ortografia formelor neaccentuate ale pronumelui personal care încep cu vocala î- (îmi, îţi, îi, îl) . Acestea nu se leagă prin cratimă de cuvintele vecine (îmi aduci, îți spun, îi vorbesc ) deoarece vocala î- nu reprezintă un cuvânt separat, ci face parte din forma pronumelui, î- singur neavând niciun sens. Grupurile de două pronume i-l şi i-i se rostesc împreună, deci se scriu legate prin liniuţă de unire:"

http://cumsescrie.ro/ortografia-pronumelor-personale/

Si nici nu se scriu cu cratima-i-mi( eronat), corect-imi.

Exemple:
    Imi aduc aminte de tine.
    Imi trebuie aceasta informatie.

Insa scrii cu cratma: Da-mi acest caiet!
    ----------
    Impresionant ce ne spui!
    In fapt, limba se invata practic...apoi a aparut teoria. Nu-ti face probleme, cel putin aici-important e ce ne spunem, ce ne transmitem unul altuia.
    Altfel se pune problema insa cand ai nevoie intr-un cadru oficial sa scrii/ spui ceva. De aceea, nu ar fi rau sa insisti sa inveti, iti va fi mult mai usor.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Sa vorbim corect romaneste
    De alin2008todor în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 05-July-2013, 08:39 PM
  2. US soldiers cantand romaneste
    De Robot_Forum în forumul Muzica
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 14-January-2011, 10:30 PM
  3. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 06-August-2010, 09:07 AM

Etichete pentru acest subiect