Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 32 din 32

Subiect: Autoeducatia

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.785
    Nivel
    71
    Puncte: 52.785, Nivel: 71
    Puncte: 52.785, Nivel: 71
    Progres nivel: 16%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Progres nivel: 16%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Activitate globală: 6,0%
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.092
    Puncte
    191.366
    Nivel
    100
    Puncte: 191.366, Nivel: 100
    Puncte: 191.366, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 55,0%
    Activitate globală: 55,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Castigati cu mintea

Daca ne gandim mai bine, ne dam seama ca am auzit de foarte multe ori vorbindu-se despre disciplina mintii, in special la biserica si in Sfintele Scripturi, ca de exemplu: "Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea". (Marcu 11:24)
    Dar multi cred ca stiu si mai putini inteleg, pentru ca subconstientul nostru, comportandu-se ca un copil care nu are notiuni dualiste ca binele si raul, materializeaza tot ceea ce mintea noastra ii da de facut, respectiv ceva bun sau ceva rau.
    Mai mult de 90% din activitatea mentala este subconstienta, subconstientul fiind arhitectul corpurilor noastre, mentinandu-le sau distrugandu-le, in functie de informatia primita. De aceea, ori de cate ori un grup de persoane va crede ca va fi cutremur, razboi sau ca se va intampla orice altceva rau, subconstientul va materializa raul ca si binele deopotriva.
    Daca va doriti o casa, este neaparat necesar sa faceti proiectul mental pentru a o avea, adica sa visati cu ochii deschisi, sa o vedeti cum arata pana in cele mai mici amanunte. La fel trebuie procedat in cazul unor evenimente mai mult sau mai putin importante din viata noastra. Am observat de nenumarate ori ca se intampla sa gasesti o casa, sau orice altceva, care seamana izbitor de mult cu imaginea creata: fara a avea nici cel mai mic indiciu in prealabil, si te trezesti ca spui: "Am un noroc fantastic, e chiar asa cum am visat!" De cele mai multe ori, in privinta unor persoane se intampla la fel, cu diferenta ca, in acest caz, intervine fenomenul de rezonanta, care proiecteaza imaginea acelei persoane. Si daca tot am oferit aceasta informatie, aceasta proiectie pe care o realizeaza fenomenul de rezonanta se numeste clarviziune, care se manifesta in functie de evolutia fiecaruia.
    Afirmati zilnic:
    - astazi sunt in deplina armonie cu Dumnezeu si cu intreaga Sa creatie;
    - astazi voi realiza tot ceea ce imi voi propune in armonie cu legile universale;
    - astazi sunt sanatos, bogat, am casa pe care mi-o doresc.
    Este foarte adevarat ca puteti cere si avea chiar si ceea ce nu meritati, stiut fiind faptul ca multi s-au imbogatit peste noapte pentru ca au crezut in ceea ce fac, indiferent ce au facut pentru a obtine ceva, dar sa nu ne imaginam ca nu vom plati inzecit daca procedam astfel inzecit, potrivit legii rezonantei. Nimeni nu a scapat de plata! Ne-a fost aratat cat de important este cuvantul pentru materializare atunci cand Domnul a spus: "Fie-ti tie precum voiesti", "Credinta ta te-a vindecat" (valabile si pentru gand) sau "Fie-ti iertate pacatele facute cu gandul, cu cuvantul sau cu fapta!"
    Este foarte interesant cum, indiferent ca se intampla ca explicatia acestor fenomene sa fie elevata, stiintifica sau simplista, orice am face, spune sau cauta, tot o gasim in Sfintele Scripturi...

Sursa: Revista Lumea Misterelor; Autor, Lelia Stancu.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •