Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 40 din 40

Subiect: Autoeducatia

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.641
    Puncte
    59.063
    Nivel
    75
    Puncte: 59.063, Nivel: 75
    Progres nivel: 35%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 987
    Progres nivel: 35%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 987
    Activitate globală: 93,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.218
    Puncte
    195.577
    Nivel
    100
    Puncte: 195.577, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,8%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Castigati cu mintea

Daca ne gandim mai bine, ne dam seama ca am auzit de foarte multe ori vorbindu-se despre disciplina mintii, in special la biserica si in Sfintele Scripturi, ca de exemplu: "Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea". (Marcu 11:24)
    Dar multi cred ca stiu si mai putini inteleg, pentru ca subconstientul nostru, comportandu-se ca un copil care nu are notiuni dualiste ca binele si raul, materializeaza tot ceea ce mintea noastra ii da de facut, respectiv ceva bun sau ceva rau.
    Mai mult de 90% din activitatea mentala este subconstienta, subconstientul fiind arhitectul corpurilor noastre, mentinandu-le sau distrugandu-le, in functie de informatia primita. De aceea, ori de cate ori un grup de persoane va crede ca va fi cutremur, razboi sau ca se va intampla orice altceva rau, subconstientul va materializa raul ca si binele deopotriva.
    Daca va doriti o casa, este neaparat necesar sa faceti proiectul mental pentru a o avea, adica sa visati cu ochii deschisi, sa o vedeti cum arata pana in cele mai mici amanunte. La fel trebuie procedat in cazul unor evenimente mai mult sau mai putin importante din viata noastra. Am observat de nenumarate ori ca se intampla sa gasesti o casa, sau orice altceva, care seamana izbitor de mult cu imaginea creata: fara a avea nici cel mai mic indiciu in prealabil, si te trezesti ca spui: "Am un noroc fantastic, e chiar asa cum am visat!" De cele mai multe ori, in privinta unor persoane se intampla la fel, cu diferenta ca, in acest caz, intervine fenomenul de rezonanta, care proiecteaza imaginea acelei persoane. Si daca tot am oferit aceasta informatie, aceasta proiectie pe care o realizeaza fenomenul de rezonanta se numeste clarviziune, care se manifesta in functie de evolutia fiecaruia.
    Afirmati zilnic:
    - astazi sunt in deplina armonie cu Dumnezeu si cu intreaga Sa creatie;
    - astazi voi realiza tot ceea ce imi voi propune in armonie cu legile universale;
    - astazi sunt sanatos, bogat, am casa pe care mi-o doresc.
    Este foarte adevarat ca puteti cere si avea chiar si ceea ce nu meritati, stiut fiind faptul ca multi s-au imbogatit peste noapte pentru ca au crezut in ceea ce fac, indiferent ce au facut pentru a obtine ceva, dar sa nu ne imaginam ca nu vom plati inzecit daca procedam astfel inzecit, potrivit legii rezonantei. Nimeni nu a scapat de plata! Ne-a fost aratat cat de important este cuvantul pentru materializare atunci cand Domnul a spus: "Fie-ti tie precum voiesti", "Credinta ta te-a vindecat" (valabile si pentru gand) sau "Fie-ti iertate pacatele facute cu gandul, cu cuvantul sau cu fapta!"
    Este foarte interesant cum, indiferent ca se intampla ca explicatia acestor fenomene sa fie elevata, stiintifica sau simplista, orice am face, spune sau cauta, tot o gasim in Sfintele Scripturi...

Sursa: Revista Lumea Misterelor; Autor, Lelia Stancu.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.641
    Puncte
    59.063
    Nivel
    75
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

" ... Îmi cer scuze pentru faptul că invenția mea a distrus conversația dintre oameni. Dumneavoastră și cu mine am văzut adesea cupluri și grupuri întregi de tineri care se plimbau pe stradă, scriindu-și masaje unul altuia, în loc să vorbească. Când stau în sufragerie, adesea mai degrabă își scriu decât purtând o discuție plină de spirit. Pentru asta îți cer iertare. În genunchi îndoit, vă cer iertare. ... "

https://www.activenews.ro/stiri-it-c...opiilor-149034

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.218
    Puncte
    195.577
    Nivel
    100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Cum sa faci fata criticilor?
    Autor: Liliana Alexandru
    Sursa: Revista Lumea Misterelor

"...Sa fie prompti la ascultare, inceti la vorbire, inceti la manie..." (Iacov 1:19)

Ti se pare si tie ca nimic din ceea ce faci nu-i multumeste pe parinti? Simti ca fiecare miscare ti-e examinata cu lupa? Esti mereu supravegheat si analizat si niciodata nu treci cu bine la inspectie?
    E adevarat, te poate calca pe nervi sa ti se spuna permanent ce sa faci sau sa fii mereu criticat, dar gandeste-te cum ar fi sa nu primesti niciodata sfaturi sau sa nu fii niciodata disciplinat. Nu te-ai gandit ca parintilor nu le pasa de tine? Disciplina e, de fapt, o dovada a iubirii lor. Evident, nicio disciplina nu pare, pe moment, un motiv de bucurie, ci de mahnire. Uneori, parintii par excesiv de critici, nu pentru ca tu ai fi gresit cu ceva, ci pentru ca au o proasta dispozitie.
    Uneori, parintilor le este greu sa-si trateze cu iubire copiii, deoarece nici ei, la randul lor, nu au primit afectiune din partea parintilor si nici nu s-au simtit intelesi de ei.

Sfaturi utile

Indiferent de motivul pentru care esti criticat, intrebarea este cum sa faci fata criticilor. In primul rand, nu da replici taioase. In loc sa incepi sa te justifici sau sa sustii ca esti nevinovat, mai bine incearca sa-ti stapanesti emotiile si sa asculti ce au de spus parintii. Daca ii intrerupi pe un ton nervos, se vor gandi ca nu vrei sa-i asculti si se vor enerva. Ca urmare, iti vor da si mai multe sfaturi, mai multa bataie de cap.
    Uneori, ti se pare ca parintii te-au sfatuit, dar folosind un ton prea aspru. In loc sa te gandesti la modul in care ti-au vorbit, mai bine concentreaza-te la ceea ce ti-au transmis, intrebandu-te: "Ce anume e adevarat din tot ce mi-au spus? Mi-au facut si altadata observatii cu privire la acelasi lucru? Ce m-ar costa sa fac ca ei?". Nu uita insa ca, indiferent cum ti se par criticile lor, ele reflecta dragostea.
    Daca reformulezi sfaturile primite si repeti pe un ton respectuos ceea ce au spus, vor intelege ca ai ascultat totul. Incearca, mai degraba, sa privesti situatia din punctul lor de vedere. Ar fi mai bine sa spui, pe un ton lipsit de sarcasm, ceva de genul: "Ai dreptate!". Cand recunosti ca ingrijorarile parintilor sunt justificate, atmosfera se mai destinde putin. Nu veni cu explicatii, pana cand nu ai facut ce ti-au zis ei.
    Cand parintii vor vedea ca sunt ascultati, vor fi si ei dispusi sa asculte. E adevarat, nu intotdeauna este placut sa primesti sfaturi sau sa fii disciplinat. Dar, daca te vei stradui sa vezi intelepciunea ce se ascunde in spatele fiecarei critici si sa faci schimbari, vei castiga o comoara mai pretioasa decat tot aurul din lume. Asculta deci sfatul si primeste disciplinarea, ca sa fii intelept pe viitor.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.641
    Puncte
    59.063
    Nivel
    75
    Realizări:

Implicit

„ Suntem pregătiți pentru orice, se pare, mai puțin pentru fericire. În lumea noastră, oamenii plătesc sume mari ca să fie asigurați <în caz de incendiu, de inundații sau de accidente>, dar în caz de fericire rămân descoperiți ”. Pentru că, aș spune, probabilitatea asta e destul de mică în viețile noastre

" ... spunea cineva, un om fericit într-o lume nefericită e mai nefericit decât acea lume nefericită ”.

Citiți în Ziarul Metropolis : https://www.ziarulmetropolis.ro/cinc...it-in-romania/

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.317
    Puncte
    97.614
    Nivel
    97
    Puncte: 97.614, Nivel: 97
    Progres nivel: 29%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.436
    Progres nivel: 29%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.436
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de germinia bloju Vezi Post
    „ Suntem pregătiți pentru orice, se pare, mai puțin pentru fericire. În lumea noastră, oamenii plătesc sume mari ca să fie asigurați <în caz de incendiu, de inundații sau de accidente>, dar în caz de fericire rămân descoperiți ”. Pentru că, aș spune, probabilitatea asta e destul de mică în viețile noastre

" ... spunea cineva, un om fericit într-o lume nefericită e mai nefericit decât acea lume nefericită ”.

Citiți în Ziarul Metropolis : https://www.ziarulmetropolis.ro/cinc...it-in-romania/
    Comentez doar pasajul boldat, care e mai mult un sofism(pacaleala) decat o idee bine gandita. Dovada pacalelii? Iisus Hristos.
    Cine sunt pacalitii? Noi, crestinii, care tanjim dupa fericirea lumii, nu a noastra.
    9. Eu pentru aceştia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt.(In17,9)
    Ultima modificare făcută de Nae; 21-February-2018 la 02:44 PM.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.641
    Puncte
    59.063
    Nivel
    75
    Realizări:

Implicit

Poate ai dreptate.. eu insa nu m-am gandit asa profund si nu am mers asa departe ...

La modul foarte simplu, nu poti sa nu fii afectat cand intri intr-un mediu impregnat de tristete si suferinta, de lipsuri materiale, de lipsa de afectiune..
    Fie ca intri de ex intr-un camin orfelinat, un azil sarac, sau un adapost pentru animalutze parasite ..
    Ti se evapora vreo eventuala stare initiala de fericire, ti se duce orice bruma de bine interior, te invaluie instant empatia, si mila si deznadejdea
    din neputinta de a fi util in cel mai concret mod ..
    Esti mai nefericit decat fiintele respective.. prin rezonanta ... inima mea e mai presus decat mintea mea

In extenso, si fara nici o emfaza, te inbolnavesti cand vezi ce s-a ales din Patria ta...
    cum scria Poetul :
    " ... si n-am sa pot sa-ngadui niciodata
    acestui trup nelegiuit al meu
    sa-nvete nebunia blestemata
    de-a-i fi lui bine, cand i-e Tarii greu ... " ( A.Paunescu - " Pacient " )
    Ultima modificare făcută de germinia bloju; 21-February-2018 la 04:24 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.317
    Puncte
    97.614
    Nivel
    97
    Progres nivel: 29%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.436
    Progres nivel: 29%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.436
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Poate ai dreptate.. eu insa nu m-am gandit asa profund si nu am mers asa departe ...

La modul foarte simplu, nu poti sa nu fii afectat cand intri intr-un mediu impregnat de tristete si suferinta, de lipsuri materiale, de lipsa de afectiune..
    Fie ca intri de ex intr-un camin orfelinat, un azil sarac, sau un adapost pentru animalutze parasite ..
    Ti se evapora vreo eventuala stare initiala de fericire, ti se duce orice bruma de bine interior, te invaluie instant empatia, si mila si deznadejdea
    din neputinta de a fi util in cel mai concret mod ..
    Esti mai nefericit decat fiintele respective.. prin rezonanta ... inima mea e mai presus decat mintea mea

In extenso, si fara nici o emfaza, te inbolnavesti cand vezi ce s-a ales din Patria ta...
    cum scria Poetul :
    " ... si n-am sa pot sa-ngadui niciodata
    acestui trup nelegiuit al meu
    sa-nvete nebunia blestemata
    de-a-i fi lui bine, cand i-e Tarii greu ... " ( A.Paunescu - " Pacient " )
    Privind la modul simplu poate fi prea simplu si nu prea limpede.
    Am boldat din nou doar o mica secventa, sugestiva insa pentru a deosebi doua aaspecte total diferite: lipsa materiala si lipsa de afectiune.
    Cred ca mai mult de jumatate din lumea asta traieste zilnic cu lipsuri materiale si s-a obisnuit cu ele. Cu lipsa de afectiune nu ma pot obisnui si asta devine o trauma pentru oricine.
    Aceste doua lipsuri sunt tratate diferit de invatatura crestina, insa nu si de autorul articolului de mai sus, pentru care nu mi-am gasit puteri sa-l citesc mai mult decat primele doua fraze; numele lui Andrei Plesu si HR Patapievici m-au oprit. Pe ceilalti autori nu-i "cunosc"; am auzit o vorba care mi-a placut: "Toti oamenii sunt normali pana ii cunosti".
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    994
    Puncte
    27.080
    Nivel
    50
    Puncte: 27.080, Nivel: 50
    Puncte: 27.080, Nivel: 50
    Progres nivel: 53%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 470
    Progres nivel: 53%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 470
    Activitate globală: 31,0%
    Activitate globală: 31,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Ieri cand va citeam postarile, gandul/intuitia mi-a reamintit de fabula ; "broasca din canal"..care credea ca, canalul este singura lume.
    La modul macro (daca imi este permisa bagarea in seama), eu vad un "intuneric"care face sa lumineze tot ce-l inconjoara.
    Multe Suflete se incarneaza in asemenea posturi(isi jertfesc chiar si viata..cutremure, tsunami), pentru a mari compasiunea colectiva a planetei..Compasiunea este sora geamana a IUBIRII care este ESENTA acestui Univers.
    Ultima modificare făcută de Ator; 23-February-2018 la 09:24 AM.
    Ea [împărăţia] însă se află înlăuntrul vostru şi în afara voastră. Când vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi cunoscuţi şi veţi înţelege că sunteţi fii ai Tatălui cel Viu. Dar dacă nu vă veţi cunoaşte pe voi înşivă, atunci veţi fi săraci şi voi înşivă veţi fi sărăcie. (TGTom. 3. Tom. 51. Tom. 113. Deut. 30,11-14. Luc. 17,20-25.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.641
    Puncte
    59.063
    Nivel
    75
    Realizări:

Implicit

" ... Îmi cer scuze pentru faptul că invenția mea a distrus conversația dintre oameni. Dumneavoastră și cu mine am văzut adesea cupluri și grupuri întregi de tineri care se plimbau pe stradă, scriindu-și masaje unul altuia, în loc să vorbească. Când stau în sufragerie, adesea mai degrabă își scriu decât purtând o discuție plină de spirit. Pentru asta îți cer iertare. În genunchi îndoit, vă cer iertare. ... "

https://www.activenews.ro/stiri-it-c...opiilor-149034

... nu dezamãgiţi copiii ... !!!

- Mami, lasã telefonul ...
    Hai la tati amândoi
    Sã-mi repare avionul,
    Care stã stricat de joi !!!

A venit de la serviciu
    Şi e super-obosit,
    Nu mai are ochi sã vadã
    Şi urechi de auzit !!!

M-a rugat sã-l las în pace,
    Pe vreo orã, dar de-atunci
    Stã pe net, ... tot stã, ... şi tace ...
    Şi au trecut trei ore lungi ...

El, nimic nu mai aude
    Când intrã în jocul lui !!!
    Îl întreb şi nu rãspunde,
    E aici, ... şi ... parcã nu-i ...

Mami, lasã telefonul
    Şi te rog, nu mã poza ...
    A-nnoptat, ... şi-mi vine somnul ...,
    Poate, ... îmi citeşti ceva ?!!

Faci un video, se pare
    Sã îl pui pe instagramm,
    Cum gãteşti fructe de mare ...
    Eu, vreau pîine cu salam !!!

- Tati, vrei şi tu tartinã ?!!
    ... Tot nu mã auzi, ... deloc ...
    Merg la somn. Poate, cã mîine ...
    Voi avea mai mult noroc ...

Staţi cu ochii în ecrane,
    Nu mai ştiu de mã iubiţi ...
    Azi, adorm ca şi orfanii ...
    Noapte bunã, ... dragi pãrinţi ...

image001.jpg

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •