Pagina 1 din 78 1231151 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 772

Subiect: Muzica populara

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Puncte: 255.260, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registeredCreated Album pictures50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Posting Award

Implicit Muzica populara

Maria Lataretu

"Cand am deschis ochii pe lume m-am pomenit intr-o casuta mica si saraca, cu doua incaperi. Acuma nu mai exista... Dar gradina casei mele nu am sa o pot uita niciodata. Avea gard de jur-imprejur cu stobori impletiti cu nuiele, iar in gradina aveam o multime de trandafiri, nalbe, garoafe, gherghine si o tufa de liliac. Pot sa spun ca era, poate, cea mai frumoasa gradina din Balcesti."
    http://www.bestmusic.ro/maria-lataretu/biografie/

Fiecare om este propriul lui cersetor.

Emil Cioran

Lumina soarelui e mai valoroasa decat gandurile tuturor filozofilor si ale tuturor poetilor/ Lumina soarelui,nu stie ce face - Iata de ce ea nu este eronata, e doar ceva comun si bun.

Dar daca Dumnezeu e toate acestea: arborii si florile si muntii si clarul de luna - De ce sa le numesc eu Dumnezeu?
    Inseamna ca el doreste sa-l cunosc in chip de Arbori si Munti si Flori si Clar de luna

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registeredCreated Album pictures50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Posting Award

Implicit

MARIA TANASE

Maria Tanase s-a nascut la Bucuresti, in strada Livada cu Duzi din cartierul Caramidarii de Jos, pe 25 septembrie 1913. Era al treilea copil al Anei Munteanu, originara din comuna Carta (Fagaras) si al lui Ion Coanda Tanase, din satul oltenesc Mierea Birnicii, de pe valea Amaradiei.

Maria Tanase a cantat prima oara in public, in 1921, pe scena Caminului Cultural `Caramidarii de Jos` din Calea Piscului, la serbarea de sfirsit de an a Scolii primare nr. 11 Tabacari. Anul 1934 a marcat admiterea ei, prin concurs, la Teatrul de Vara `Carabus` din strada Academiei, condus de marele actor Constantin Tanase.

Maria Tanase a fost distribuita intr-un grup vocal, alaturi de Lia Bogdan, Marcel Emilian, Milica Milian si Stefan Glodariu. Prin toamna anului 1934, prezentata lui Constantin Brailoiu, intemeietorul `Arhivei Internationale de Folclor de la Geneva` de mai tirziu, i s-a recunoscut talentul si i s-a recomandat sa-si aleaga repertoriul direct de la izvoare.
    http://www.bestmusic.ro/maria-tanase/biografie/

Emil Cioran

Lumina soarelui e mai valoroasa decat gandurile tuturor filozofilor si ale tuturor poetilor/ Lumina soarelui,nu stie ce face - Iata de ce ea nu este eronata, e doar ceva comun si bun.

Dar daca Dumnezeu e toate acestea: arborii si florile si muntii si clarul de luna - De ce sa le numesc eu Dumnezeu?
    Inseamna ca el doreste sa-l cunosc in chip de Arbori si Munti si Flori si Clar de luna

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Posting Award

Implicit

SOFIA VICOVEANCA

Cariera muzicala
    Sofia Vicoveanca s-a nascut la data de 23 septembrie 1941 in comuna Toporauti (Toporuica de astazi), localitate aflata in apropiere de orasul Cernauti (astazi in Ucraina), primind la nastere numele de Sofia Fusa. A fost unul din cei patru copii ai familiei de negustori Gheorghe si Veronica Fusa.

Copilaria i-a fost intunecata de greutati, tatal sau fiind luat prizonier de catre rusi, dupa anexarea Bucovinei de Nord de catre Uniunea Sovietica. Impreuna cu mama sa s-a refugiat in comuna Vicovu de Jos, unde si-a petrecut copilaria. "Parintii mei au fost instariti acolo, la Cernauti, au avut pravalie, case, vite, cai, dar aici nu mai aveam nimic", a marturisit ea mai tarziu. Din dragoste pentru satul unde a copilarit, i-a imprumutat ulterior numele, schimbandu-si numele de scena in cel de Sofia Vicoveanca.

Din copilarie, constransa de greutatile materiale prin care treceau refugiatii, micuta Sofia a invatat sa coasa, sa teasa covoare, sa impleteasca, sa croiasca etc. A absolvit Scoala Populara de Arta din Suceava, fiind angajata, prin concurs, in anul 1959 ca solista de muzica populara la Ansamblul de Cantece si Dansuri "Ciprian Porumbescu" din Suceava.

In anul 1965, ii apare primul sau disc. Din anul 1998, devine solista de muzica populara la Ansamblul "Rapsozii Botosanilor".
    Colaborati la Wikicitat |Munca aduce foarte multa bucurie, nimic nu-ti pica din cer, nimeni nu-ti da. Daca nu muncesti, nu ai! (...) Nu m-am gandit niciodata sa fiu solista, dar la examenul pentru inceput de stagiune eu am cantat un cantec popular. Juriul a decis ca-i musai sa cant de-atunci incolo muzica populara. Am continuat sa cant si in cor o vreme, in pauzele din spectacol; schimbam repede-repede rochia lunga de corista cu costumul popular si tusti in scena. Cu timpul, mi-am invins emotiile, mi-am facut un repertoriu propriu (eu nu am cantat niciodata cantecele altor interpreti), a fost norocul meu ca am si venit dintr-o zona foarte bogata in folclor si am avut ce culege de la batranii si de la lautarii din sat.|
    a€”Sofia Vicoveanca
    Numele de scena a fost ales deoarece directorul ansamblului artistic unde era angajata a considerat ca numele ei de Sofia Fusa nu are rezonanta artistica si astfel a numit-o Vicoveanca (de la zona de unde provenea cantareata).

Sofia Vicoveanca a fost casatorita cu ziaristul sucevean Victor Micu, care a decedat in aprilie 2001, la varsta de 70 de ani. El a lucrat timp de peste 40 de ani la ziarul "Zori noi" din Suceava, devenit dupa decembrie '89 "Crai Nou". Impreuna cei doi au un fiu.
    Repertoriul Sofiei Vicoveanca cuprinde cantece de leagan, de nunta sau cumetrie, doine de dragoste si dor, colinde, bocete sau balade, dar cele mai multe sunt cantece de voie buna, unele usor dojenitoare sau pline de umor specifice lumii satului.
    http://chisinau.ch/board/sofia_vicoveanca/22-1-0-114

Emil Cioran

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Posting Award

Implicit

Cine simte romaneste este rugat/rugata sa se exprime in continuare aici.

Emil Cioran

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Posting Award

Implicit

Valeria Peter Predescu

Valeria Peter Predescu este una dintre cele mai cunoscute si apreciate interprete de folclor din Transilvania. S-a nascut pe meleaguri nasaudene, in satul Telciu, de pe Valea Salautei.

A inceput sa cante in 1972, iar primele inregistrari le-a facut la Radio Cluj cu redactorul si culegatorul de folclor Dumitru Vartic.

In 1973 a realizat inregistrari la Radiodifuziunea Romana cu orchestra Radio dirijata de George Vancu, iar in anul urmator, a sustinut prima etapa a Concursului `Floarea din gradina`, trei ani mai tarziu castigand acest concurs cu maximum de punctaj. Succesele s-au tinut apoi in lant.

In 1974 i-a aparut primul disc la Electrecord. Era un disc mic, un format de 10 lei la vremea aceea, cu cinci dintre cele sase cantece pe care le inregistrase la Radio.

Un an mai tarziu a fost invitata la Casa Electrecord de catre directorul Teodor Cartis si a editat al doilea disc mic. Dupa doi ani a aparut un LP mare cu douasprezece cantece, intitulat `Ia-ma in brate, dorule` care s-a bucurat de o foarte buna primire.

Apoi a facut si alte inregistrari, nu prea frecvent, dar a reusit sa editeze, la diferite case de productie, in total 61 de albume (casete, discuri, compact discuri) cu cantari din zona nasaudeana si din arealul folcloric ardelenesc.
    http://www.bestmusic.ro/valeria-pete...scu/biografie/

Emil Cioran

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Posting Award

Implicit

LUCRETIA CIOBANU

In prezenta sa te cuprinde o stare de liniste si o atitudine de respect. A cantat si canta romaneste, adica despre ro*mani, despre bucuriile si n*e*cazurile lor, numai folclor au*tentic. A cules totul din vatra ciobanilor. Cantecele sale sunt povesti-ritual despre viata ciobanilor.
    Ziua buna, muntilor!
    La 27 octom*brie 1924, in To*parcea-Sibiu, venea pe lume Lu*cre*tia Ar*cas.

A crescut le*ga***nata de gla*sul du*ios al ma*mei. *|Un*de m-am nas**********cut eu nu erau radiouri. Nu cantam pe-acasa. Mama, Ana, tare du*ios canta. Tatei, Ion Arcas, ii placea foarte mult muzica. Prin 1916 era re*volutia bol*se*vica, au avut loc cateva ciocniri, iar tata a ca*zut prizonier la rusi si a lipsit de acasa vreo 10 ani. A reu*sit sa se imbarce clandestin spre America pe un vas care pleca din Odessa, cu ajutorul rusilor. Dar vasul s-a izbit de un ghetar si s-a intors in port. Tata a fost din nou arestat. Foarte multi pri*zo*nieri erau lichidati in pe**rioa**da aceea. Erau luati di*mi*nea**ta ca si cand i-ar pofti la ceai si erau omorati si in*gro*pati in gropi comune... A reu*sit in cele din urma sa fuga in America. A lucrat la Ford.

Cand s-a intors, a venit pe la Budapesta, de unde a cum*pa**rat din banii stransi o ma*sina de treierat. In aceasta pe**rioada eu nu eram pe lume. Erau nascuti doar fratele meu mai mare Ioan si sora mea, Ma**rioa*ra, care a murit acum ca*tiva ani.| Familia Arcas tra*ia din agricultura. |Parintii mei, aveau si ceva pamant, dar si masina de treierat. De multe ori tata venea suparat. Nu se vindea graul. Nu stiai unde sa-l mai pui. Iar acum, tot fe*lul de ingrediente se pun in paine. Acum e parloaga, peste tot. Toparcea meaa€¦ sa*tul de bastina al familiei poetului Toparceanu.|

LA BUCURESTI. A venit si momentul despartirii de sat. |Sora mea mai mare era aici, la Bucuresti, casato*ri*ta cu Sudi, Ion Stanescu. Apoi am venit si eu la Liceul Do*m*nita Balasa *Branco*vea*nu. Imi placea foarte mult mu*zica. La 19 ani l-am cu*noscut pe sotul meu prin interme*diul unor aviatori, prieteni cu sora mea. El pusese ochii pe mine din vreme. Avea 23 de ani. Era mereu la coltul strazii. Am facut cunostinta, ne-am imprietenit, ne-am casatorit si... uite ca de atunci au trecut 65 de ani. Un om foarte blajin, foarte bun. Copii, n-o am decat pe Rodica. Ea are doi baieti, pe Dragos si pe Horia. Era pe*ri*oada aia stalinista. Noi trebuia sa avem copii. Nu stiu cum om fi aratat cand eram ti*neri, dar ne oprea lumea pe stra*da si ne spunea: «Sa faceti co*pii, ca frumosi v-a lasat Dum**nezeu!». Si am facut unul, pe Rodica. Iar sotul, impreuna cu toata Armata Romana, au trecut in rezerva. Sovieticii nu aveau nevoie de Armata Ro**mana. Era locotenent *atunci. A fost avansat la gradul de ge*nerala€¦ El se in*dragostise de mine, eu de el. A fost un ba*iat foarte frumos sotul meu. Inalt, bland, n-am avut niciodata divergente. Eu am fost mai iute, el, din contra, bland. Greula€¦ au fost drumurile me*le. Vreo 35 de ani de turnee.|

Emil Cioran

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Posting Award

Implicit

ANGELA BUCIU

http://ro.wikipedia.org/wiki/Angela_Buciu

Data si locul nasterii: 05.10.1942, Cheud-Napradea, Salaj

Starea civila: - casatorita,Buciu Valeriu, maestru coregraf, absolvent al Facultatii de Filologie, Universitatea |Babes Bolyai| Cluj

Copii:

Buciu Adriana Angela, consilier parlamentar la Camera Deputatilor din 2002, absolventa a Facultatii de Chimie, Univ. Bucuresti, a Facultatii de Management, Universitatea |Bogdan Voda| si a Facultatii de Arte |Vatra|, Baia Mare, Institutul Diplomatic Roman si Master Unesco la Institutul Roman pentru Drepturile Omului.

Nationalitate: romana

Cetatenia: romana

Educatie

- Liceul nr.3, sectia umanista-1966, Baia Mare

- Facultatea de Filologie, Institutul Pedagogic, Baia Mare-1972

- Facultatea de Filologie, Univ. |Babes Bolyai|, Cluj Napoca-1981

Cariera

Activitate stiintifica:

Numeroase cercetari - explorari si culegeri muzicale, texte literare, datini si obiceiuri traditionale, costume populare etc. - in toate zonele si subzonele Maramuresului in special, si in general in alte zone etnofolclorice ale tarii. Culegerile au fost valorificate in productiile artistice de spectacole ale Ansamblului National |Transilvania| din Baia Mare si pe suporturile fonografice Electrecord si ale Radio-Televiziunii Romane.

Perfectionare profesionala:

- Cursuri intensive de specialitate in cadrul Ansamblului |Transilvania|, timp de 4 ani, in care au fost cuprinse materiile predate la Conservator intre anii I-IV:

- Teorie si solfegii

- Istoria muzicii

- Canto clasic etc.

Activitate artistica:

- debut artistic in 1960 la Ansamblul |Maramuresul| din Baia Mare

- debut Radio, 1964 cu piesa |Mocirita cu trifoi|

- 15 discuri Electrecord, casete, CD, insumand 120 de inregistrari muzicale din zonele folclorice Maramures, Codru, Chioar, Oas, Lapus, realizate alaturi de dirijori de marca ai genului, ca George Vancu, Al. Viman, Ovidiu Bartes, Paraschiv Oprea.

- Nenumarate emisiuni Radio si TV, filme folclorice cu premii internationale (ex. |Flori de sanzaiene|, regia Ion Filip)

- Inregistrari la Radio Novi-Sad, Iugoslavia

- Mii de spectacole in tara sistrainatate

- Turnee pe tot cuprinsul tarii si in strainatate: Bulgaria, Polonia, URSS, Suedia, Norvegia, Iugoslavia, Algeria, Turcia, Siria, Iordania, Germania, Olanda, Danemarca, Franta, Italia, Spania, Portugalia, Anglia, Grecia, Mongolia, China, Coreea de Nord, Coreea de Sud, Ungaria, Mexic, Costa Rica, Columbia, Peru, Venezuela, Canada, SUA (29 de state).

- Volumul |Destin nelinistit| a€“ 2002, Ed. Dacia, scris alaturi de prof. Augustin Botis care incununeaza toata maturitatea si experientele de o viata de artist si in compendiul etno-muzicologic al repertoriului personal, |Lada mea de zestre| a€“ 2007, Ed. Eurotip.

Rezultate deosebite:

- Laureata cu medalia de bronz la Festivalul Mondial al Tineretului si Studentilor de la Sofia-Bulgaria, alaturi de Eugenia Moldoveanu, Gh.Zamfir, Toni Iordache etc.

- Ordinul |Meritul Cultural| clasa V-a

- Medalia |Meritul Cultural| clasa II-a

- Laureata a Festivalului National al Educatiei si Culturii, etapele republicane din 1981, 1983, 1985

- Membru al |Academiei Artelor Traditionale|, sectiunea Arte Muzicale si Ludice

- Detinatoarea premiului Fundatiei |Ethnos|, 1995

- Premiul national al revistei |Romania Mare| 2000, pentru intreaga cariera pusa in slujba neamului romanesc

- Premiul|SADCO| 2000, sectiunea Muzica Traditionala si activitate artistica

- Cetatean de Onoare al orasului Baia Mare, 2002

- Premiul National de Excelenta pentru contributia de exceptie la promovarea si punerea in valoare a folclorului romanesc, acordat de Ministerul Culturii siCultelor, 2002

- Ordinul |Crucea Romaniei - Serviciul Credincios|, titlul de Cavaler, acordata de Presedintie, 2003

- Ordinul |Meritul Cultural| in grad de Comandor, 2004

Experienta pedagogica:

- Lectii de canto cu solisti vocali

- Instruirea mai multor grupuri vocale, in tara si strainatate (Suedia, Norvegia, Franta, Germania, SUA-Ansamblul |Radost|, Grupul vocal |Ruzice| Seattle WA, Ansamblul |Izvorasul|, Minneapolis MN,Ansamblul |Viata Romaneasca|, Milwaukee WI, in comunitatile romanesti din Chicago, Trenton, Cleveland, Los Angeles, Detroita€¦)

- Instruirea de grupuri vocale si solisti vocali de la mai multe scoli din Baia Mare

- Membru in comisii de jurizare pentru nenumarate festivaluri nationale de folclor

- din 2002, profesor la catedra de canto a Universitatii de Arte |Vatra|

Colaborari si presa de specialitate:

- cu toate orchestrele si ansamblurile profesioniste de profil din tara, alaturi de solistii lor consacrati sub bagheta dirijorilor: Constantin Arvinte, Ionel Budisteanu, Victor Predescu, Florian Economu, George Vancu, Paraschiv Oprea...

- impresiile presei de specialitate se regasesc in volumul |Destin nelinistit|, in capitolul Vitralii, precum si in introducerea volumului |Lada mea de zestre|.
    http://www.ziare.com/angela-buciu/bi...Date_personale

Emil Cioran

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Posting Award

Emil Cioran

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Posting Award

Implicit

LIVIU VASILICA

Liviu Vasilica (n. 2 iulie 1950, Plosca, Teleorman - d. 19 octombrie 2004) a fost un cantaret de muzica folclorica romaneasca din regiunea Teleormanului, Muntenia. Și-a inceput activitatea artistica de solist vocal de muzica populara inca din perioada studentiei (1974-1980), clasandu-se pe primul loc la toate etapele nationale ale Festivalurilor Artei Studentesti, pentru originalitatea repertoriului si a stilului de interpretare.
    Pasiunea pentru folclor l-a determinat sa colectioneze costume populare autentice teleormanene, realizand, in numai cativa ani, o bogata colectie care se afla in prezent in patrimoniul Ansamblului de Cantece si Dansuri "Burnasul" din Alexandria.
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Liviu_Vasilic%C4%83

Emil Cioran

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Realizări:
    Premii:
    Posting Award

Implicit

Eu va astept cu bratele deschise,nu se poate sa nu aveti cantareti (de muzica populara) dragi sufletului vostru.
    Indrazniti si postati ce va place.

Emil Cioran

Fernando Pessoa

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •