Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 61

Subiect: Sa invatam sa fim parinti

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.104
    Puncte
    128.390
    Nivel
    100
    Puncte: 128.390, Nivel: 100
    Puncte: 128.390, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 31,0%
    Activitate globală: 31,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de iulia Vezi Post
    mi-ar face placere daca mi s-ar alatura madeleine cu experienta ei . Cu mult drag
    si mie mi-ar parea bine, e un om care are, intr-adevar, ceva de spus.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.044
    Puncte
    59.578
    Nivel
    75
    Puncte: 59.578, Nivel: 75
    Puncte: 59.578, Nivel: 75
    Progres nivel: 69%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points
    Premii:
    Master Tagger

Implicit

Citat Postat în original de natco Vezi Post
    si mie mi-ar parea bine, e un om care are, intr-adevar, ceva de spus.
    Subscriu la cele spuse de iulia si natco si sper ca ne vom bucura de sfaturile lui Madeleine si pe viitor!
    O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează aşa cum trebuie! Gautama Buddha

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    281
    Puncte
    10.019
    Nivel
    30
    Puncte: 10.019, Nivel: 30
    Progres nivel: 12%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 531
    Progres nivel: 12%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 531
    Activitate globală: 12,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience Points5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

multumesc edaneli pentru ca mi te-ai alaturat si m-as bucura sa isi mai dea cu parerea si alti parinti aici pentru ca eu consider ca este un subiect extrem de util.
    Vis-a- vis de articolul tau, ma gandesc ca toate acele comportamente adolescentine ar putea fi ameliorate prin ce spuneam mai sus...comunicare. Parerea mea e ca niciodata parintele nu trebuie sa actioneze sub influenta nervilor, ci calm. Daca analizati toate aceste comportamente astfel expuse, cred ca veti ajunge la concluzia ca toate aceste secvente se petrec la nervi de ambele parti si printr-o verbalizare brutala de ambele parti. Este total gresita abordarea. Nu avem voie sa jignim, sa tipam, sa trantim, ci trebuie sa adoptam un comportament calm si sa stam de vorba cu ei.Sa le spunem ce ne deranjeaza, sa cautam impreuna cauza din care ei se comporta asa, sa cautam impreuna solutii de abordare a situatiei, sa le aratam ca ii intelegem si ca suntem alaturi de ei,dar sa le cerem si lor sa ne inteleaga.
    de ex. vine mama acasa de la servici si gaseste dezordine in casa. Se enerveaza ca cei doi copii nu au facut curat, dar inghite in sec, se calmeaza si le spune pe un ton suparat, grav: ,,mi-ar fi placut ca atunci cand vin de la servici sa gasesc ordine". Surpriza e ca mama va gasi a doua zi ordine
    Dar toate astea cer exercitiu de rabdare si de comunicare din partea parintilor. Insa ce poate fi mai placut decat rasplata de a sti ca ai in copilul tau un prieten?

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.430
    Puncte
    70.212
    Nivel
    82
    Puncte: 70.212, Nivel: 82
    Puncte: 70.212, Nivel: 82
    Progres nivel: 28%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.238
    Progres nivel: 28%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.238
    Activitate globală: 99,6%
    Activitate globală: 99,6%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Vis-a- vis de articolul tau, ma gandesc ca toate acele comportamente adolescentine ar putea fi ameliorate prin ce spuneam mai sus...comunicare.
    Parerea mea este ca aceasta comunicare in cele mai multe cazuri lipseste. Eu am copilul adolescent, dar si nepoti de aceeasi varsta si pot spune ca au o atitudine care exclude comunicarea din partea lor. Adica ei le stiu pe toate, stiu ce e mai bine pt ei. Si in cele mai multe cazuri cand incercam sa comunicam, ori apare acea figura cand isi da ochii peste cap de plictiseala, ori iti spune in fata: ma laaaaassssiiiiii...... Dar cu rabdare reluam iar, si iar, si iar.....

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    281
    Puncte
    10.019
    Nivel
    30
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience Points5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

de aceea e bine ca aceasta comunicare sa aiba loc de la varste fragede. Copilul sa fie obisnuit cu o astfel de abordare pentru a nu o respinge. De asemeni este bine ca atat noi, cat si ei sa ne obisnuim si sa ii obisnuim sa avem un limbaj intern prin care sa comunicam cu noi insine, sa ne analizam emotiile ce dau nastere gandurilor si reactiilor noastre.Sa vorbim cu noi insine pentru a vedea ce avem de castigat sau de pierdut daca actionam intr-un anumit mod. Pacat ca nu se fac cursuri pentru parinti. De fapt se fac consilieri cu parintii, dar multor parinti nici nu le trece prin cap ca problemele pot fi abordate si altfel, asa cum spunea natco, pentru a ajunge pe aceeasi lungime de unda cu copilul.
    Fiecare greseste, e ceva inerent, dar din pacate multi parinti nici nu stiu ca se poate si altfel decat asa cum fac ei si la un moment dat au senzatia ca se izbesc de un iceberg si nu mai stiu cum sa o scoata la capat cu ,,educatia". Sunt atat de multe de spus si e un subiect atat de larg incat sunt convinsa ca fiecare ar avea ceva de spus. Nu am fost nici eu o mama perfecta, dar macar mi-am recunoscut greseala si am incercat sa o indrept. Cred ca cea mai mare bucurie am avut-o acum vreo 2 ani, cand stand de vorba cu copilul meu mi-a spus ,,eu la toti prietenii te laud". Si bineinteles l-am intrebat de ce. Si mi-a spus ,,pentru ca ma iubesti si ma intelegi. Toti prietenii mei se plang ca au parinti naspa, ca nu ii inteleg". Va dati seama ca mi-a crescut inima de bucurie ca ma simte aproape de el. Asta nu am povestit ca o lauda la adresa mea pentru ca stiu ca si eu am gresit cand era mititel...in sensul ca din dorinta de a-i starni ambitia am ajuns la situatia in care, fiind un copil timid, si-a pierdut increderea in fortele lui. A fost destul de greu sa dreg greseala mea, dar sper ca pana la urma e ok. Suntem abia in varful dealului si mai avem de urcat muntele ca sa spun asa, pentru ca mai are un an de liceu si apoi facultatea. Abia atunci se va vedea finalitatea, dar am incredere in copilul meu si la fel ar trebui sa aiba fiecare parinte.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    130
    Puncte
    6.163
    Nivel
    23
    Puncte: 6.163, Nivel: 23
    Progres nivel: 23%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Progres nivel: 23%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Buna.In primul rand as vrea sa te felicit,Iulia ptr subiectul deschis,o idee excelenta.Cred ca ne-ar prinde bine un schimb de idei ,mai ales acum in vremurile astea cand parca nimic nu mai e ca atunci cand eram copii.Sincer cateodata am impresia ca nu fac fata in rolul de mama,simt ca nu razbesc cu ambitiile si incapatanarile fetitelor mele.In timp am invatat ca prima rewgula in educatia copilului este sa nu ii spui niciodata NU......nu este voie,nu iti dau,nu pune mana sau nu poti.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    281
    Puncte
    10.019
    Nivel
    30
    Realizări:

Implicit

multumesc draga Ariana. Sunt sigura ca mai multe pareri din partea noastra, din experienta noastra, ne-ar ajuta. Depinde doar de noi cat suntem de deschisi la o noua abordare a situatiei, pentru ca asa cum bine ai sesizat si tu ,,in vremurile astea ...parca nimic nu mai e ca atunci cand eram copii". Cred ca ai intuit bine. Unui copil trebuie sa ii justifici recomandarea ta, nu sa o impui fara sa inteleaga de ce nu e bun ce vrea el
    Mereu trebuie sa avem in vedere ca mesajul pe care noi credem ca il transmitem, nu totdeauna e receptat asa cum il gandim noi. Fiecare din noi poate percepe altfel un mesaj si de aici pot aparea neintelegeri. Asta e valabil si intre adulti. Cu atat mai mult intre adulti si copii. De aceea trebuie sa ne asiguram ca ceea ce am dorit sa transmitem a fost inteles asa cum trebuie.
    Mai mult de atat, trebuie sa fim constienti ca noi nu avem acelasi mod de a gandi ca un copil si de aceea ideal ar fi sa incercam sa empatizam cu ei, sa incercam sa ne punem in pielea si mintea lor ca sa vedem daca ei pot intelege ce dorim de la viata lor in termenii in care ii formulam noi.
    Daca vom veni in fata lor si vom emite ordinul ,,faci asa pentru ca asa spun eu si punct" este cea mai mare greseala.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    281
    Puncte
    10.019
    Nivel
    30
    Realizări:

Implicit

imi aduc aminte cu tristete de o intamplare de acum vreo 2 luni. M-am intalnit cu o mamica cu baietelul ei si eu din dorinta de a-i face un compliment, i-am spus ce copil mare si frumos are ( baiatul mergand la anul la scoala dar e f bine dezvoltat si destept). La care mama ,om cu studii de pedagogie de altfel, imi spune sobru si acru: ,,da. Sa vedem la anul ce are si in cap?" Instantaneu am privit copilul in ochi si mi s-a rupt inima. Ce a fost in sufletul lui in acel moment de inconstienta a mamei va puteti imagina. Arata de parca mai avea putin si ramanea si repetent in fata mamei . Unii parinti emit doar pretentii si neglijeaza sufletul copilului. Daca un copil e inalt au pretentia sa se si comporte ca un adult, dar copilul ramane copil

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    281
    Puncte
    19.599
    Nivel
    42
    Puncte: 19.599, Nivel: 42
    Puncte: 19.599, Nivel: 42
    Progres nivel: 73%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 251
    Progres nivel: 73%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 251
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Dona , ai foarte mare dreptate in ceea ce priveste reactia celor mai multi adolescenti atunci cand incerci sa le atragi atentia asupra unui lucru. Nu accepta ca au gresit cu ceva .De aceea comunicarea parinti-copii trebuie sa existe in permanenta desi de cele mai multe ori cand nu tin seama de sfaturile noastre te cam descurajezi. Si atunci trebuie sa o iei de la capat sa ii demosnstrezi ca nu cedezi. Chiar daca in fata ta isi vor recunoaste greseala atunci cand vor merge la scoala sau vor intra in grupul de prieteni vor incepe iarasi cu ,,ma laaaaassssiiiiii....." Este o mare problema faptul ca in jur nu prea mai vad copii care sa fie politicosi tot timpul iar la televizor nu prea mai sunt emisiuni educative. O mare problema este si faptul ca parintii sunt tot timpul ocupati si nu ii pot supraveghea cum vorbesc , ce fac in timpul liber petrecut acasa.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    130
    Puncte
    6.163
    Nivel
    23
    Progres nivel: 23%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Progres nivel: 23%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Sincer,Iulia, atunci cand sunt prea obosita dupa o zi de munca sau nervoasa ,mai spun si eu ,nu ptr ca asa spun eu,si dupa privirea lor imi dau seama ca am gresit.Dar cum spuneam si alta data recunosc in fata fetelor atunci cand gresesc ca si ele la randul lor sa recunoasca.Alta regula de aur ar fi sa le acordam atentie atunci cand isi doresc ei ,nu cand ne facem noi timp.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Sa invatam cuvinte noi!
    De evab în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 06-July-2014, 11:23 AM
  2. Recunostinta pentru parinti
    De achilina în forumul Religie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 31-July-2010, 08:45 PM
  3. Mesaj pentru parinti
    De achilina în forumul Religie
    Răspunsuri: 1