Pagina 4 din 7 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 65

Subiect: Sa invatam sa fim parinti

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    335
    Puncte
    16.263
    Nivel
    38
    Puncte: 16.263, Nivel: 38
    Progres nivel: 77%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 187
    Progres nivel: 77%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 187
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience PointsRecommendation Second Class

Implicit

Foarte interesant subiect! Am un copil mare de acum (studenta!) si s-ar putea spune ca nu mai am mare lucru de invatat despre educatia copiilor. Nu este nici un fel de scoala pentru meseria de parinte dar am inteles la timp faptul ca ceea ce este aplicabil in educatia altui copil (ca metoda!) poate sa nu functioneze in educatia copilului meu deoarece fiecare este unic in felul sau. Intotdeauna mi-am spus ca orice ar fi gresit copilul meu, singurul vinovat sunt eu pentru simplul fapt ca sunt adult si ar trebui sa anticipez ce se poate intampla. Nu am tipat si nu am lovit copilul niciodata. Nu l-am obligat sa mearga pe drumul pe care il vreau eu si sa faca ce vreau eu din viata sa si asta pentru ca rolul unui copil este de a-si implini propriile vise si nu pe cele ale parintilor. Intotdeauna am pus pret pe comunicarea din ambele sensuri si-mi aduc aminte cu drag despre tot felul de povestioare pe care le inventam ca si cand s-ar fi petrecut in copilaria si adolescenta mea si astfel copilul meu a devenit depozitarul unor asa zise secrete care l-au determinat sa mi le incredinteze la randu-i pe ale sale.
    Nu am cumparat dragostea si atentia copilului meu cu bani si favoruri. E cea mai mare greseala pe care o poate face un parinte. Constienti sau nu, multi dintre parinti incearca sa compenseze lipsa de langa copii prin tot felul de cadouri si bani si nu-si dau seama cand s-au transformat in sursa de venituri si atat.
    Un alt aspect pe care nu-l bagam de seama este acela ca primul model pentru un copil este parintele sau. Copilul se va comporta si va vorbi asa cum se comporta si vorbeste parintele sau si va considera ca asa este corect. In ciuda a tot ce se petrece in societatea in care traim, mi-am crescut copilul intr-un respect desavarsit pentru dreptate si adevar si va rog sa ma credeti ca nu regret o secunda asta. Insa, inainte de orice, copilul are nevoie de iubire si armonie. Numai asa se va dezvolta ca un spirit liber si puternic.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    130
    Puncte
    6.163
    Nivel
    23
    Puncte: 6.163, Nivel: 23
    Progres nivel: 23%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Progres nivel: 23%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Sa iti traiasca si sa te bucuri incontinuare de ea,dar acum vine intrebarea mea ,chiar nu ai avut momente cand iti venea sa tipi si daca teai abtinut cum ai procedat?Eu de exemplu le spun cu frumosul anumite lucruri ,o data ,de doua ori,si cand nu e chip sa ma inteleg cu ele ,sincer mai ridic tonul un pic mai mult.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    335
    Puncte
    16.263
    Nivel
    38
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience PointsRecommendation Second Class

Implicit

Citat Postat în original de ariana Vezi Post
    Sa iti traiasca si sa te bucuri incontinuare de ea,dar acum vine intrebarea mea ,chiar nu ai avut momente cand iti venea sa tipi si daca teai abtinut cum ai procedat?Eu de exemplu le spun cu frumosul anumite lucruri ,o data ,de doua ori,si cand nu e chip sa ma inteleg cu ele ,sincer mai ridic tonul un pic mai mult.
    Multumesc pentru urare! Sigur ca da, am avut si eu momente cand imi venea sa tip dar am inteles ca asa cum pot sa tip pot sa si tac "foarte tare". Ciudata expresie dar am sa-ti explic de unde provine. Si eu si copilul meu suntem doua personalitati puternice, cu o manifestare usor posesiva si era firesc si foarte usor sa se ajunga la conflict. Dar pentru ca eu sunt adultul si am invatat la timp ca mai bine masor de doua ori inainte de a taia o singura data, am experimentat intai pedeapsa mai putin sonora a indiferentei. Cu alte cuvinte, atunci cand se incapatana sa nu asculte, o pedepseam prin aparenta excludere a ei din centrul universului meu. Sa stii ca nu este deloc confortabil sa simti ca cei din jur se uita prin tine ca prin sticla si brusc nu te vad. Daca as fi ridicat tonul, cu siguranta as fi provocat-o sa procedeze la fel. Asa cum era de asteptat a incercat sa-mi aplice aceeasi metoda numai ca nu s-a aflat in postura de a reusi (avantajul adultului care are toate parghiile la indemana). Dupa multe incercari de genul acesta a invatat sa-mi respecte superioritatea de varsta si de experienta. Iar daca avem in vedere ca chiar si atunci cand am aplicat asemenea pedepse nu i-am lasat nici o clipa impresia ca as iubi-o mai putin, am reusit sa obtin o relatie mama-fiica extrem de frumoasa.
    Si mai este o nuanta extrem de importanta. Niciodata nu i-am spus "faci asa pentru ca asa spun eu". Orice regula impusa a avut in spate explicatii detaliate. Au fost si situatii cand am lasat-o sa greseasca cu buna stiinta (desigur greseli nu foarte grave!) tocmai pentru a-i demonstra maturitatea explicatiilor mele.
    Si dupa toate astea, cand am primit o urare de genul "ai grija de tine ca sa ma inveti sa-mi cresc copiii asa cum m-ai crescut tu pe mine", mi-am dat seama ca am reusit cu adevarat.
    Dragi parinti, cand vin pe lume acesti copii, nu sunt decat niste sufletele curate, depinde de noi cum ii modelam si cum ii crestem. Sa nu uitati niciodata ca ei nu sunt gata obraznici sau incapatanati sau violenti. Daca ajung asa nu este decat vina celor care i-au impins pe drumul acesta, prin actiunile sau inactiunile lor.
    Dreptatea ,pacea si bucuria desavîrsita o gasesti doar în puterea Spiritului Sfînt.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.250
    Puncte
    95.857
    Nivel
    96
    Puncte: 95.857, Nivel: 96
    Progres nivel: 41%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.193
    Progres nivel: 41%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.193
    Activitate globală: 99,5%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de GetaL Vezi Post
    "ai grija de tine ca sa ma inveti sa-mi cresc copiii asa cum m-ai crescut tu pe mine"
    Asta este pur şi simplu un miracol!
    Iubirea pe care ai sădit-o a dat roade, iar roadele vor rodi şi ele.

Seamănă cu: "Să mărturiseşti în faptele vieţii tale pe Cristos în aşa fel ca oricine, văzând faptele tale, să vrea să cunoască Sursa, pe Isus Cristos."
    Ultima modificare făcută de Nae; 01-March-2011 la 09:19 PM.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    335
    Puncte
    16.263
    Nivel
    38
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    Asta este pur şi simplu un miracol!
    Iubirea pe care ai sădit-o a dat roade, iar roadele vor rodi şi ele.

Seamănă cu: "Să mărturiseşti în faptele vieţii tale pe Cristos în aşa fel ca oricine, văzând faptele tale, să vrea să cunoască Sursa, pe Isus Cristos."
    Iubirea nu ar trebui sa fie un miracol iar relatii de acest fel, ar trebui sa faca parte din normalitate. Relatia dintre mine si fiica mea este absolut normala, bazata pe iubire, comunicare si foarte mult respect reciproc. Stiu, suna desuet "respect reciproc" dar va rog sa ma credeti ca are mare importanta. Respectul cu care am tratat-o a determinat-o sa procedeze la fel pentru simplul fapt ca am fost primul ei model.
    Si apropo` de modele, as vrea sa va relatez o scena vazuta de mine cu cateva zile in urma: un tata mergea grabit pe strada, impreuna cu copilul sau. Era ora 7 si am presupus ca, fie il ducea la gradinita, fie la scoala (nu parea sa fie mai mare de clasa 1). La un moment dat tatal a avut un acces de tuse tabagica in timpul careia a scuipat "gratios" pe strada, dupa cativa pasi si-a scos din buzunar un pachet de tigari, si-a aprins ultima tigara pe care o avea in pachet, l-a turtit in mana si l-a aruncat din mers. Pe un stalp, la cativa metri departare, se afla un cos de gunoi. Pot presupune ca nu l-a vazut pentru ca se grabea, dar nici nu l-a cautat cu privirea ceea ce conduce la concluzia ca gestul de a arunca orice rest la cosul de gunoi pe strada, nu facea parte din obiceiurile sale zilnice. Credeti ca intr-un maine, mai mult sau mai putin indepartat, copilul acela nu va proceda la fel cum a facut tatal lui? Eu am convingerea ca da pentru ca modelul parental a fost la indemana .
    Ultima modificare făcută de GetaL; 02-March-2011 la 09:45 AM.
    Dreptatea ,pacea si bucuria desavîrsita o gasesti doar în puterea Spiritului Sfînt.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.250
    Puncte
    95.857
    Nivel
    96
    Progres nivel: 41%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.193
    Progres nivel: 41%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.193
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de GetaL Vezi Post
    Iubirea nu ar trebui sa fie un miracol iar relatii de acest fel, ar trebui sa faca parte din normalitate. ...

si-a scos din buzunar un pachet de tigari, si-a aprins ultima tigara pe care o avea in pachet, l-a turtit in mana si l-a aruncat din mers... Credeti ca intr-un maine, mai mult sau mai putin indepartat, copilul acela nu va proceda la fel cum a facut tatal lui? Eu am convingerea ca da pentru ca modelul parental a fost la indemana .
    Aveţi dreptate în ambele cazuri.
    Eu am văzut acum câţiva ani, pe stradă, cum un tată îl spunea(ungureşte) fiului său (de vreo 3-4 ani) unde să arunce hârtia pe care el i-a dat-o, el însuşi aruncând acolo o hârtie(demonstrativ), iar copilul s-a întins şi a aruncat-o în acelaşi coş(fixat pe un stâlp).
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    130
    Puncte
    6.163
    Nivel
    23
    Progres nivel: 23%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Progres nivel: 23%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Da ai dreptate noi ca parinti suntem modelul lor.Eu ca mama ii sunt un model la anumite chestii dar chiar daca sunt fete ma uit ca isi copiaza si tatal.Recunosc mai fac greseala sa ii spun celei mari "faci asa ca asa zic eu",dar sincer sunt momente cand ma simt epuizata si fizic si psihic ,si chiar nu am rabdare ptr explicatii.Nu stiu cum se cresteau acum 20 sau 30 ani in urma copiii,dar acum nu este tocmai usor ,au o energie fantastica.Dupa o zi la gradinita,vine acasa se joaca cu cealalta mai mica,si nu o joaca linistita cu papusile ,tot o alergatura in toata casa ,la ora de culcare (22.00)imi spune"nu ma ia somnul cred ca nu mi-am consumat energia mami"Greseala pe care o fac in cresterea lor foarte frecvent este aceea ca le pedepsesc ,si cedez repede nu merg cu pedeapsa pana la capat.Uneori cedez la gandul ca sunt o mama prea dura,sfatuitima fac bine...gresesc....

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    335
    Puncte
    16.263
    Nivel
    38
    Realizări:

Implicit

Draga Ariana, cu siguranta isi copiaza si tatal si este absolut normal. Copiii au modelul ambilor parinti la indemana, important este ca acest model sa fie corect. Si foarte important este ca cei doi parinti sa se inteleaga si sa se completeze reciproc in problemele care tin de educatia copiilor. Sfatul meu este sa renunti cat poti de repede la "faci asa ca asa zic eu". In primul rand pentru ca orice regula impusa si neexplicata va trezi in copil tendinta de a o respinge sau de a o incalca. E in firea noastra, a oamenilor, sa incalcam regulile chiar si cand suntem mai mari, darmite la varsta copilariei. In greseala asta am cazut si eu la inceput numai ca fiica mea mi-a dat intr-o zi un raspuns: "am sa fac ca ai zis tu nu pentru ca stiu de ce". Si dupa aceasta replica am inteles ca gresesc. Si sa stii ca dintotdeauna copiii au fost plini de energie, nu e nimic anormal in asta. Ai rupt vreodata cateva ore din programul tau zilnic sa te joci cu ele, dupa modelul lor? Chiar daca asta ar trebui sa insemne alergat prin casa si ceva jocuri mai galagioase? Te sfatuiesc sa o faci intr-o zi, fara teama de dezordine sau de eventuali vecini si ai sa fii uimita cat de bine iti va fi. Imi amintesc de momentele cand veneam de la serviciu si o gaseam pe fiica mea acasa cu 1-2-3 colege, de la caz la caz. De cele mai multe ori ma schimbam urgent si intram in cercul lor de discutii. Ma insinuam in discutiile lor despre scoala, despre profesori, mai tarziu despre baieti, fara sa ma scandalizez imediat la vreo expresie mai picanta. Sa nu crezi ca m-au acceptat din prima, fara rezerve. Numai ca eu am fost tenace si pana la urma au inceput sa ma trateze ca pe una de-a lor. Mi-a fost de un real ajutor simtul umorului, am taxat cu ironie si m-am si lasat taxata cu ironie (daca am meritat) asa incat m-am transformat intr-o "mama de gasca".
    In ce priveste pedepsele, cred ca ar trebui sa le alegi pe cele pe care le poti duce pana la capat, fara sa cedezi. Atunci cand cedezi, semnalul pe care il transmiti este acela ca poti fi usor convinsa (de lacrimi, de tipete, de chipuri bosumflate...). O mama prea dura nu e preferata de nici un copil dar o mama prea slaba nu este de ajutor nici unui copil. Va trebui sa gasesti calea dintre aceste doua extreme, care se potriveste cel mai bine firii copiilor tai. Si imi permit sa-ti mai dau un sfat, sa stii ca epuizarea fizica si psihica, mai mult ca sigur nu a aparut datorita copiilor dar daca te lasi coplesita de ea, ei sunt cei care vor suporta consecintele. Crede-ma ca si mie mi-a fost greu pana am vazut-o mare dar intotdeauna lumea mea incepe si se termina cu copilul meu si asta mi-a dat puterea de a merge mai departe.
    Iti doresc din suflet sa gasesti un echilibru interior care sa te ajute in relatia cu copiii tai si mai ales in educatia lor.

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    728
    Puncte
    106.159
    Nivel
    100
    Puncte: 106.159, Nivel: 100
    Puncte: 106.159, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 6,0%
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de ariana Vezi Post
    Da ai dreptate noi ca parinti suntem modelul lor.Eu ca mama ii sunt un model la anumite chestii dar chiar daca sunt fete ma uit ca isi copiaza si tatal.Recunosc mai fac greseala sa ii spun celei mari "faci asa ca asa zic eu",dar sincer sunt momente cand ma simt epuizata si fizic si psihic ,si chiar nu am rabdare ptr explicatii.Nu stiu cum se cresteau acum 20 sau 30 ani in urma copiii,dar acum nu este tocmai usor ,au o energie fantastica.Dupa o zi la gradinita,vine acasa se joaca cu cealalta mai mica,si nu o joaca linistita cu papusile ,tot o alergatura in toata casa ,la ora de culcare (22.00)imi spune"nu ma ia somnul cred ca nu mi-am consumat energia mami"Greseala pe care o fac in cresterea lor foarte frecvent este aceea ca le pedepsesc ,si cedez repede nu merg cu pedeapsa pana la capat.Uneori cedez la gandul ca sunt o mama prea dura,sfatuitima fac bine...gresesc....
    Din punctul meu de vedere prioritatea nr. 1 a fost si ramane copilul iar in functia de acest lucru totul a trecut pe plan secund si nu a meritat sa-mi consum energia. Desigur ca nu e usor si incet, incet vezi cum esti obligata sa renunti la multe...
    Totodata nu am fost sustinatoarea pedepselor si nu am folosit acest procedeu niciodata. Mi-a fost aplicat mie in copilarie si rezultatul a fost dezastros : am facut tot ce mi-a fost interzis, chiar daca nu-mi placea, numai pt. a dovedi ca fac totdeauna ce vreau eu. Depinde foarte mult de firea copilului. Cu generatiile de acum cred ca este un mare risc sa crezi ca pedeapsa ii poate educa.
    Este doar parerea mea si-mi cer scuze daca deranjeaza.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    335
    Puncte
    16.263
    Nivel
    38
    Realizări:

Implicit

Draga Mdb, sunt de acord cu tot ce spui, cu o singura precizare: pedeapsa nu trebuie sa fie sinonima cu violenta. Si ca sa-mi sustin afirmatia am sa-ti dau un exemplu tot din experienta mea de mama. In primii ani de scoala generala aveam o problema aparent de nerezolvat: in fiecare zi copilul meu venea acasa fara cate ceva din ghizdan: stilou, radiera, linie, creioane, etc. Ajunsesem la exasperare tot cumparand articole de acest gen. Bineinteles ca la intrebarea clasica "unde este cutare lucru", primeam arhicunoscutul raspuns "nu stiu". Nu au avut nici un fel de efect rugamintile mele motiv pentru care i-am spus intr-o zi "daca ai sa mai pierzi ceva din ghiozdan, am sa ti le insir pe ata si am sa ti le pun la gat." Cum era de asteptat avertismentul meu a trecut pe langa urechiusile ei. Intr-o dimineata am pus planul in aplicare dupa ce am anuntat-o pe invatatoare ce vreau sa fac. Dupa ce s-a imbracat pentru scoala i-am prezentat minunatul "colier". A facut ochii mari si i s-a parut o gluma. Eu am fost foarte serioasa si i-am spus ca singura vinovata de toata situatia este ea, eu o anuntasem de intentie dar, cu toate acestea a continuat sa-si piarda lucrurile. A plans spunandu-mi ca o fac de rusine dar a trebuit sa recunoasca faptul ca este singura vinovata. Ne-am dus la scoala cu tot cu colier. Invatatoarea era acolo si a temperat orice tentativa de comentarii din partea celorlalti copii. A fost un exemplu si pentru ceilalti si din acel moment copilul meu a fost mult mai atent cu lucrurile sale. De cate ori mai ratacea cate ceva aparea subiectul "colierului" in discutie si isi revizuia atitudinea. Astazi ne amuzam impreuna cu privire la acest subiect si la multe alte asemenea pedepse. Concluzia este ca daca sunt alese cu intelepciune, pedepsele pot corija multe situatii.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Sa invatam cuvinte noi!
    De evab în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 06-July-2014, 11:23 AM
  2. Recunostinta pentru parinti
    De Achilina în forumul Religie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 31-July-2010, 08:45 PM
  3. Mesaj pentru parinti
    De Achilina în forumul Religie
    Răspunsuri: 1