Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 60

Subiect: Sa invatam sa fim parinti

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    130
    Puncte
    6.163
    Nivel
    23
    Puncte: 6.163, Nivel: 23
    Progres nivel: 23%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Progres nivel: 23%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 387
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Draga mea Getal nu-ti inchipui ca sunt mereu o mama dura ,ocupata,epuizata etc....si da ma joc cu ele cand sunt doar eu acasa cu ele ne jucam toate trei ,cand ajunge si sotul meu ni se alatura si el.Aata o facem daca nu zilnic de 4-5 ori pe saptamana se intampla.Problema este alta ,de comun acord am facut niste reguli ptr copii si parinti (nu puteam sa fac doar ptr copii),si le-a respectat in prima saptamana pe urma gata .In general sotul meu este mai tare si nu cedeaza la lacrimi ,tipete si rugaminti cu scuze ca alta data nu se mai intampla,in schimb eu ma inmoi mai repede si cedez.Sa nu credeti ca o pedepsesc aspru,ceva gen "nu vezi desene,nu mergi undeva sau nu iti cumpar ceva"mai bine pedepse decat bataie.Le acord mereu atentie si ele sunt pe primul loc in viata noastra ,dar sunt si momente in care simt ca nu pot sa le fac fata ,sunt foarte capricioase si spun eu au o personalitate foarte puternica.Mai e o problema gelozia dintre ele.Nu am facut niciodata diferente,de fiecare data cumpar ptr amandoua la fel,vb cu amandoua la fel ,iubirea si vorbele bune sau mustrarile sunt ptr amandoua in mod egal ,cu toate astea tot se gelozesc.Cea mare care are doar 5 ani cand si cand imi spune ca atunci cand apare surioara ei vin si problemele.Stau de vorba cu ea ii explic ca ptr mine sunt amandoua la fel ,ca inima mea e impartita in doua si pe oa jumatate o cheama Ariana iar pe cealalta Ioana ,dar tot revine la sentimentele ei.As vrea sa stau mai mult cu cea mare de vorba despre gradinita ,despre colegi dar intrebarile mele o plictisesc si discutiile se termina mereu cu ceva de felul "m-ai mai intrebat si ieri ce am facut la gradi sau nu am chef sau nu stiu"in schimb cea mica chiar daca nu vorbeste foarte bine este dornica sa comunicam.Alta fire.Iti multumesc ptr sfaturi si orice sfat e bine venit.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    327
    Puncte
    15.046
    Nivel
    37
    Puncte: 15.046, Nivel: 37
    Progres nivel: 25%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 604
    Progres nivel: 25%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 604
    Activitate globală: 12,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Draga Ariana, problemele acestea nu sunt de nerezolvat. Dupa parerea mea trebuie sa mai lucrezi putin la capacitatea ta de a rezista "atacurilor lacrimogene" ale copilelor tale. In ce priveste gelozia celei mari, ai intr-adevar o problema dar nici aceasta nu e de nerezolvat. Atitudinea ei este de fapt reactia la faptul ca este obligata sa imparta atentia si dragostea ta, cu cea mica. La varsta asta inteleg foarte bine dar accepta mai greu asemenea situatii. Iti trebuie un munte de rabdare si tactica in abordarea situatiei. Incearca sa o atragi pe cea mare in activitati legate de cea mica (supraveghere, imbracat-dezbracat, etc), pe care sa le faceti impreuna, spunandu-i, in acelasi timp, ca ea este singura care poate face foarte bine acest lucru. Ai grija ca aceasta treaba sa nu o perceapa ca pe o corvoada. Dupa care va trebui sa te gandesti la un sistem de rasplata (in nici un caz materiala) care sa te implice doar pe tine si pe ea, in genul momentelor de tandrete in doua, mers la o cofetarie (numai voi doua) etc. Trebuie sa-ti asiguri complicitatea sotului tau in aceste demersuri. Nu vreau sa te sperii dar aceasta "gelozie" trebuie abordata cu maxima responsabilitate si atentie pentru ca risca sa se acutizeze in viitor si sa conduca la relatii, nu foarte cordiale, intre cele doua surori. Si inca ceva: nu te astepta ca situatia sa se schimbe intr-o saptamana sau o luna, deci...rabdare multa! Si daca vei constata cumva, ca nu reusesti sa gasesti cele mai bune cai de rezolvare, cred ca va trebui sa ceri si ajutorul unui psiholog. Nu e nimic anormal intr-un asemenea demers, te rog sa ma crezi.
    Dreptatea ,pacea si bucuria desavîrsita o gasesti doar în puterea Spiritului Sfînt.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    130
    Puncte
    6.163
    Nivel
    23
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

multumesc pentru sfaturi,si inca o data ma repet sunt deschisa la a invata ceva nou in relatia parinte-copil.Nu ma supar la ideea cu psihologul acelasi lucru mi l-a recomandat si doamnele educatoare cu toate ca sunt absolvente ale psihologiei ,am vb si cu ele ,tot timpul comunica cu noi parintii despre copii dar totusi mi-au recomandat cateva sedinte la un psiholog.
    Nu pot uita un lucru care mi s-a intamplat acum doi ani cand s-a nascut cea mica.Am ajuns cu ea acasa ,Ioana era foarte fericita ca vin surioara ei acasa ,cu toate astea reactia ei m-a pus pe ganduri .Am intrat in dormitor ,am asezat pe pat bebelusul si imediat m-am dus spre Ioana.State intr-un colt al patului ,nemiscata ,se uita fix la surioara ei,si nu zicea nimic.Am strigat-o ,nu a raspuns ,privirea ei era tot acolo ,cam un sfert de ora a stat asa,deabia apoi a venit la mine si a inceput sa fie normala dar nu asa vesele ca inainte.De fiecare data am incercat sa o fac sa ma ajute la treburi bineanteles atat cat putea dar nu se implica ,chiar dac o motivez.Inca o data iti spun ,nu ma plang ptr ca mi-am dorit enorm fetele,le-am facut cu tratamente ,dar uneori cred ca gresesc undeva.,si nu stiu unde sau poate sunt atat de exigenta cu mine incat mi-as dori sa fiu mama perfecta.Apropo cea mare are caracterul meu.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    327
    Puncte
    15.046
    Nivel
    37
    Progres nivel: 25%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 604
    Progres nivel: 25%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 604
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Draga Ariana, daca ai rabdare si esti perseverenta, pana la urma situatia se va imbunatati. Deocamdata fetita ta cea mare este suparata pentru ca trebuie sa te imparta cu cea mica. Cu siguranta, acum doi ani ea a inteles notiunea de "surioara" ca pe o jucarie noua. Realitatea i-a depasit imaginatia si de aici a venit starea ei de blocaj. Toate dificultatile cu care te confrunti sunt inerente intr-o familie in care exista copii de varste apropiate. Insa nu uita nici o clipa cat de fericita esti cu acesti bobocei langa tine!
    Si pentru ca astazi este o zi speciala iti doresc sa ai o primavara superba, prima din lungul sir de anotimpuri minunate pe care ti le va darui viata deoarece esti femeie, sotie si mama in acelasi timp! Zambeste si fii fericita pentru ca meriti!
    Dreptatea ,pacea si bucuria desavîrsita o gasesti doar în puterea Spiritului Sfînt.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    130
    Puncte
    6.163
    Nivel
    23
    Realizări:

Implicit

Multumesc din suflet ,la fel iti doresc si eu si credema ca ma simt cea mai fericita si implinita femeie din lume de cand am copiii si de fiecare data cand ma iut la ele ii multumesc Domnului pentru cele doua minuni din viata mea.

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Posturi
    3.222
    Puncte
    255.260
    Nivel
    100
    Puncte: 255.260, Nivel: 100
    Puncte: 255.260, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registeredCreated Album pictures50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Posting Award

Implicit

Cum arata parintele care-si rasfata peste masura copilul?

http://www.despresuflet.ro/forum/fam...lul-t2257.html
    Fiecare om este propriul lui cersetor.

Emil Cioran

Lumina soarelui e mai valoroasa decat gandurile tuturor filozofilor si ale tuturor poetilor/ Lumina soarelui,nu stie ce face - Iata de ce ea nu este eronata, e doar ceva comun si bun.

Dar daca Dumnezeu e toate acestea: arborii si florile si muntii si clarul de luna - De ce sa le numesc eu Dumnezeu?
    Inseamna ca el doreste sa-l cunosc in chip de Arbori si Munti si Flori si Clar de luna

Fernando Pessoa

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    7.788
    Puncte
    123.655
    Nivel
    100
    Puncte: 123.655, Nivel: 100
    Activitate globală: 45,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Despre tulburarea elevilor deştepţi: dislexia

http://adevarul.ro/sanatate/minte-sa...671/index.html

site util pt cei interesati http://parintifericiti.com/

În România confundăm inteligenţa cu capacitatea de a citi şi a scrie corect. E o idee bine fixată în memoria colectivă că nu te poţi numi inteligent dacă nu ştii scrie şi citi. Sunt voci care strigă: “E inadmisibil să termini o facultate şi să nu ştii scrie şi citi! Pe vremea noastra…”
    Erau alte vremuri.
    Azi ştim că dislexia e o problemă care afectează copii inteligenţi (cu o inteligenţă normală sau peste medie) care au nevoie de ajutor pentru a descoperi universul minunat care se ascunde în cărţi. Au nevoie de ajutor pentru a-şi descoperi drumul în viaţă.
    Ultima modificare făcută de natco; 16-September-2014 la 02:23 PM.
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    E usor sa manipulezi oameni fara viitor - Kamel Daoud

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    7.788
    Puncte
    123.655
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

http://forpedia.ro/showthread.php?62...381#post329381
    postarea 3127, Cirus
    fragment de bagat la cap:

Susțin ideea de a lega nivel de diploma de liceu pentru viitor. Ai o nasol certificat - păsărică pentru a sluji la doi ani în batalionul de construcții. Am o mare - ține să meargă la facultate, sau te duci la trupele de elită cu un nyashek buchet.
    Este necesar să se facă acest lucru, că oamenii învață și dacă nu există nici o dorință - să-i forțeze să facă acest lucru, inteligent, în caz contrar se va condimenta, droguri, rednecks și degeneratizm. Și tot ceea ce va trebui să cumpere în străinătate, intestine razderbanivaya ....
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    7.788
    Puncte
    123.655
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Ești părinte?
    Fă efortul de a citi aceste reguli tibetane de educație. Sigur îți vor prinde bine

http://ampress.ro/articole-care-meri...r-prinde-bine/

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    699
    Puncte
    100.402
    Nivel
    98
    Puncte: 100.402, Nivel: 98
    Puncte: 100.402, Nivel: 98
    Progres nivel: 68%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 648
    Progres nivel: 68%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 648
    Activitate globală: 7,0%
    Activitate globală: 7,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

”Trebuie să oferiți ceva reputație înainte de a oferi iar lui natco.”

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Sa invatam cuvinte noi!
    De evab în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 06-July-2014, 12:23 PM
  2. Recunostinta pentru parinti
    De achilina în forumul Religie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 31-July-2010, 09:45 PM
  3. Mesaj pentru parinti
    De achilina în forumul Religie
    Răspunsuri: 1