Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: Wicca

Membru
    Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    290
    Puncte
    6.966
    Nivel
    24
    Puncte: 6.966, Nivel: 24
    Progres nivel: 84%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 84
    Progres nivel: 84%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 84
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran

Implicit

Banuiesc ca ceea ce ti-a dat de gindit a fost apropierea prea mare de pracaticile vrajitoresti( nu oculte,de exemplu grimoirul, compendiul de vraji...
    Vrajitorie=witchcraft
    Witch=vrajitoare
    Witchcraft-witcha-wicca
    Acum depinde si de perceptia fiecaruia asupra cuvantului vrajitor,vrajitoare si vrajitorie

Din cate stiu eu,vrajitoria inseamna magie "agrara",metode in care folosesti elemente naturale pentru a cauza schimbari
    De-asta are si sentimentul asta rustic,pentru ca inainte era folosita foarte pe ascuns,datorita inchizitiei,cu putine elemente facute special pentru asta (te prindea inchizitia cu o pentagrama,x luni stateai pe o roata cu tepi si erai bagat intr-un cazan cu ulei incins iar,si iar,si iar,si iar...),folosind doar elemente naturale,care se gaseau relativ usor,si care nu dadeau de banuit
    Cranii de tapi,crengi de porumbar,trandafiri si chestii de genul asta pot fi folosite pentru chestii ..nu prea luminoase,si totusi nu erau chiar asa de suspicioase in timpul ala,dpdv al folosintei,in sensul ca erau comune

Ma deranjeaza alaturarea de satanism,de principiile raului, wicca este exact contrariul.
    Ai studiat vreun pic de satanism?sau toata zona asta de LHP-antinomianism,ca sa vezi de fapt ce cred baietii de-acolo?idioti nu sunt,iti zic eu
    E foarte interesant ce spun ei,trebuie doar un dram de curaj sa treci peste conditionarea societatii
    In plus,satanismul/LHP se alatura principiilor negative,nu ale raului,e o diferenta mare mare

Parerea mea,hic

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2011
    Posturi
    8
    Puncte
    4.352
    Nivel
    19
    Puncte: 4.352, Nivel: 19
    Progres nivel: 26%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 298
    Progres nivel: 26%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 298
    Realizări:
    100 Experience Points7 days registered31 days registered250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran

Implicit

http://www.bisericasatanista.org/tag/wicca
    banuiesc ca te referi cam la asa ceva. Oricum Satan,respectiv domiciliul sau Iadul nu sint recunoscute in Wicca...Wiccanii nu cred in Dumnezeu sau Drac,tot aia e. Principiile wicca se refera strict la adorarea naturii pe baza unor zeitati vechi precrestine.
    In ceea ce priveste parerea ta referitoare la satanism,nu neg ca pentru anumite persoane e o optiune,ca si magia neagra. L-am citit pe Szandor LaVey,dar nu ma atrage nimic.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2011
    Posturi
    8
    Puncte
    4.352
    Nivel
    19
    Progres nivel: 26%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 298
    Progres nivel: 26%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 298
    Realizări:
    100 Experience Points7 days registered31 days registered250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran

Implicit

http://www.vrajitoare.eu/
    Pacat ca in Ro wicca a ajuns sa fie reprezentata de catre aceste profesioniste. Nu comentez, ma abtin...din pct meu de vedere vrajitoria reprezentata de ele si wicca sint chestii diferite ca ideologie.

Membru
    Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    290
    Puncte
    6.966
    Nivel
    24
    Progres nivel: 84%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 84
    Progres nivel: 84%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 84
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered7 days registered100 Experience Points31 days registered250 Experience Points3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran

Implicit

O regula in tot ce tine de ezoterism,ocultism sau magie,e sa iei totul cu o lingura de sare
    Iti las un link in pm cu un site mai bun

Lavey e cel mai ...nerecomandat autor cu putinta cand vine vorba de satanism.El a construit o afacere doar,0 tente de spiritualitate
    Te-ai gandit vreodata la Dumnezeul de care auzi peste tot (repet,ala de care auzi peste tot,entitatea aia binevoitoare care sta in nori si se joaca cu ponei) ca partea activa,yang,zeul,si la Satan ca partea negativa,yin,zeita?

Nu contest nimic,nu bag pe gat nimic,doar incerc sa mai adaug un grad in plus la orizonturi

Membru VIP
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.054
    Puncte
    24.926
    Nivel
    48
    Puncte: 24.926, Nivel: 48
    Progres nivel: 38%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 624
    Progres nivel: 38%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 624
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de richter Vezi Post
    http://www.vrajitoare.eu/
    Pacat ca in Ro wicca a ajuns sa fie reprezentata de catre aceste profesioniste. Nu comentez, ma abtin...din pct meu de vedere vrajitoria reprezentata de ele si wicca sint chestii diferite ca ideologie.
    Aici cred eu ca sunt marile probleme ale Wicca in Romania.
    Vrei Asociatie, cotizatii, masa de practicanti si vrei bani.....deci o afacere mondiala....ajungi pe siteul de mai sus.(care nu este singurul)
    Este pacat, ca face rau principiilor de baza Wicca, care se pierd in hatisul de articole din Statute si Documente organizatorice.
    Asta e . Trebuie sa traiasca si ei cumva.

Membru VIP
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.054
    Puncte
    24.926
    Nivel
    48
    Progres nivel: 38%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 624
    Progres nivel: 38%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 624
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Eqbm Vezi Post
    Ai studiat vreun pic de satanism?sau toata zona asta de LHP-antinomianism,ca sa vezi de fapt ce cred baietii de-acolo?idioti nu sunt,iti zic eu
    E foarte interesant ce spun ei,trebuie doar un dram de curaj sa treci peste conditionarea societatii
    In plus,satanismul/LHP se alatura principiilor negative,nu ale raului,e o diferenta mare mare

Parerea mea,hic
    Aici nu poate nimeni, care are cat de cat ceva cunoastere, sa te contrazica.
    Satanismul exista pentru ca TREBUIE. Crestinismul exista fiindca TERBUIE.
    Nu poti nega existenta. Fiecare are misiunea lui.
    Noi ca indivizi alegem o cale. Dar nutrebuie sa aruncam cu pietre in ceilalti, doar pentru ca noi, ii consideram adversari.
    Cu am stii ca ceva este cald, daca nu ar exista rece, dulce...fara sarat....etc (ati prins ideea... ).
    Ying/yang, Intuneric /Lumina .
    In cadrul fiecarei miscari spirituale mari...exista si exceptii.
    Trebuie sa invatam de la fiecare cate ceva.
    Ideal ar fi sa pui mana pe o carte buna si sa preiei esentialul.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.174
    Puncte
    57.020
    Nivel
    73
    Puncte: 57.020, Nivel: 73
    Puncte: 57.020, Nivel: 73
    Progres nivel: 98%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 30
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 30
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Am avut prilejul sa vad o adunare de-a lor! Nu pot sa spun ca m-a lasat cu un gust amar sau dulce...erau ritualuri care se desfasurau in natura. ..se dansa.. se "recita".. mai pe scurt, eu nu am vazut nimic grav in comportamentul lor..Eram in trecere pe langa o padurice din Germania si acolo am putut sa privesc evenimentul..
    Ultima modificare făcută de sammy11; 01-April-2011 la 07:20 PM.
    Pot vorbi cu blandete si bunatate, oricui se afla in drumul meu

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •