Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Despre Gardian

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.044
    Puncte
    59.578
    Nivel
    75
    Puncte: 59.578, Nivel: 75
    Puncte: 59.578, Nivel: 75
    Progres nivel: 69%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points
    Premii:
    Master Tagger

Implicit Despre Gardian

In articolul precedent am vorbit despre starea-gardian (sau simplu, Gardianul) care se "infatiseaza" in calea fiecarui om ce vrea sa patrunda in lumile spirituale in mod constient. Am prezentat principalele urmari traite de cei care nu reusesc sa-l recunoasca sau sa-l depaseasca, si am spus indirect cateva lucruri de baza despre cum se poate trece de el. http://plerion.blogspot.com/

Acum as vrea sa detaliez subiectul nevoii existentei lui si a trecerii de el.

Spre deosebire de lumea fizica, lumile spirituale prezinta manifestari pe care cei mai multi care patrund acolo nu le observa decat rar sau dupa multa experienta (si unele, niciodata). Aceste manifestari au la baza niste legi care alcatuiesc acea forma de existenta, asa cum in lumea fizica exista legi ce nu ne permit sa trecem prin pereti in mod normal, care stau la baza proceselor chimice si asa mai departe. Pe scurt, sunt parametri sub care un anumit plan isi deruleaza existenta. In lumile spirituale, acesti parametri au niste forme de cele mai multe ori total straine de gandirea umana de zi cu zi. Daca un om nepregatit ar ajunge acolo, strict ipotetic vorbind, ar proiecta asupra acelui mediu ceea ce stie despre lumea fizica, asteptandu-se ca lucrurile sa lucreze la fel; si aceasta asteptare ar fi de multe ori atat de subtila, atat de neobservata de om, incat nici nu-si va da seama ce face. Cu alte cuvinte, pentru un om care a trait zeci de ani constient doar in lumea fizica, nu exista altceva decat legile normalitatii fizice. Insa acest lucru ar fi o piedica imensa in lumile subtile, pentru simplul fapt ca acestea nu se supun acestor asteptari.

Ca sa poata sa se descurce in aceste lumi nefizice, omul are nevoie sa invete cum sa poata actiona dupa total alte manifestari ale energiilor universale, fapt care de obicei incepe cu o detasare deplina de orice tine de viata fizica. Asta inseamna ca va trebui sa invete sa detecteze toate elementele din constiinta lui care constituie asteptari si programari mentale cu privire la planul de manifestare si comunicare numit fizic, si sa fie capabil sa adopte altele noi prin viitoarea lui pregatire. In prezent exista scrieri care sa ofere forme de antrenament pentru a realiza asa ceva, in principal constituite din exercitii de maleabilitate a constiintei. Acestea dau sansa omului sa exerseze abilitatile de a se adapta la noile conditii din lumile subtile, fara a fi nevoie sa patrunda in ele, asa cum un soldat se poate antrena intr-o garnizoana in conditii sigure fara a fi nevoit sa participe la un raboi adevarat pentru a invata abilitati de lupta si supravietuire.

Cum aici nu e locul sa discutam autenticitatea sau utilitatea acestor exercitii moderne, voi continua sa spun ca fara aceste deprinderi pe care omul trebuie sa si le insuseasca inainte de a patrunde dincolo de lumea fizica, acesta risca sa se loveasca de iluzii foarte neplacute. Si de ce spun iluzii ? Pentru ca exista acest Gardian in constiinta fiecarui om care nu-i va da voie cu adevarat sa patrunda cu constiinta in lumile spirituale. Si aici trebuie sa fac o diferenta intre doua aspecte majore ale actionarii constiintei umane.

Aceasta diferenta trebuie observata; intre a patrunde cu constiinta intr-o lume subtila, si a lua legatura cu entitati din aceasta lume. Diferenta consta in faptul ca in prima varianta, constiinta omului se "deplaseaza" intr-un corp/vehicul complet, alcatuit din elementele acelui plan de vibratie. Acest lucru este mai dificil de realizat pentru ca cere de la practicant sa isi dezvolte mai multe abilitati pentru a putea intretine forma acelui corp/vehicul, si pentru a putea actiona intr-un mod tot mai complex prin el. Astfel, in acest caz, constiinta omului se transfera in acel corp temporar, lasand corpul fizic intr-o stare de "stand-by", si planul materiei aproape ca este uitat de catre constiinta acestuia (cum am spus, temporar). In a doua varianta, omul poate chema entitati din acele lumi subtile sau realiza punti de comunicare cu acestea, fapt care nu necesita construirea unui vehicul atat de complex ca in prima varianta. Evident, este un lucru mai usor de realizat decat in primul caz, pentru ca omul nu este prezent cu constiinta in acel plan de vibratie, ci doar invoca (cheama fortat, dupa definitiile mele) sau evoca (cheama, respectand liberul arbitru) o anumita fiinta spre a se manifesta intr-un mod care poate fi inteles de catre constiinta sa. In aceste situatii, nevoia de abilitati si dezvoltari sufletesti a omului este redusa, comparativ cu varianta in care patrunde intr-un corp al lumilor subtile. Dar este lesne de inteles ca rezultatele sunt diferite, si castigurile in cunoastere, la fel de diferite.

Aici vreau sa mentionez faptul ca Gardianul apare doar in cazul in care omul doreste sa patrunda cu adevarat cu constiinta in acel plan de vibratie; in cazul in care doar realizeaza punti de comunicare (ce pot sa fie inselatoare), constiinta lui nu este supusa legilor altor lumi de manifestare, si astfel Gardianul nu isi face simtita prezenta la propriu. Este important de tinut minte: nici o carte sau altfel de scriere nu va va putea prezenta felul in care acest Gardian isi va face aparitia sau cum se va manifesta - fiecare caz este PARTICULAR. Si creandu-va asteptari despre aceasta "intalnire", doar va supune posibilitatii unor inductii iluzorii proprii a caror consecinte treptat va vor lasa un gust amar de auto-inselare. Astfel, pentru a-l putea infrunta, intelege si depasi, trebuie sa va focalizati doar pe abilitatile sufletesti de constientizare pe care vi le-ati dezvoltat inainte. Trebuie sa va puteti detasa de importanta propriei persoane pamantene, si sa va priviti in intregime aceasta persoana (asa cum poate pana atunci nu v-ati vazut niciodata) cu intelegere si acceptare, cunoscandu-va fiecare latura emotionala si mentala, pozitiva sau negativa. Deci iata, se observa importanta majora a unei astfel de cunoasteri a propriei fiinte.

Apoi evenimentele se vor derula intr-un mod particular pentru fiecare om: se prea poate ca experientele a 2-3 oameni sa semene foarte mult intre ele, sau sa fie atat de diferite incat sa para ca nu e vorba de aceeasi experienta.

Nevoia existentei unui astfel de Gardian, al acestui "blocaj" util din constiinta umana, este indeajuns de evidenta: acesta ne protejeaza de ceva ce nu am putea duce, pentru ca impactul asupra unui om nepregatit care ar patrunde (ipotetic) in lumile subtile se va revarsa nu doar asupra persoanei sale din aceasta viata, ci va avea repercusiuni in adancul sufletului lui. Cum un astfel de lucru nu intra in conditiile experientei de patrundere in materie, aceasta stare-Gardian a constiintei noastre este prezenta pentru a ne feri de rezultate pe care nici nu le-am putea intelege.

Reamintesc faptul ca oamenii nepregatiti pot sa traiasca experiente fie foarte neplacute, terifiante, fie iluzorii intr-o masura in care sa dea senzatia ca au trecut de Gardian (sau ca acesta nici nu a fost prezent). Am spus asta in articolul precedent unde am explicat mai pe larg de ce se intampla asta. Ar aparea evidenta intrebare "Cum stiu ca experienta mea a fost reala, ca am intalnit Gardianul cu adevarat, ca l-am depasit ?". Pentru cei ce nu au depasit inca acest stadiu, raspunsul va suna vag si nefolositor in aparenta: veti stii ca este o experienta reala, ca acel Gardian a fost cel real, ca l-ati depasit, odata ce veti trai asta, pentru ca senzatia este inconfundabila, urmarile sunt mai presus de orice ati trait pana acum, si nici o astfel de experienta nu va avea nevoie ca voi sa o intretineti prin propria vointa, pentru a-si manifesta efectele asupra voastra. Cand experienta va fi reala, intrebarea va disparea de la sine.

In cazul in care consider ca este nevoie de mai multe detalii, am sa revin cu un viitor articol. Pana atunci, daca aveti cu adevarat ceva de spus, sau doriti clarificari, contactati-ma pe mail-ul afisat la profil.( de la sursa http://plerion.blogspot.com/ )
    Ultima modificare făcută de Edaneli; 04-April-2011 la 10:07 AM.
    O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează aşa cum trebuie! Gautama Buddha

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    108
    Puncte
    3.944
    Nivel
    18
    Puncte: 3.944, Nivel: 18
    Puncte: 3.944, Nivel: 18
    Progres nivel: 24%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 306
    Progres nivel: 24%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 306
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran

Implicit

interesant si in acelasi timp foarte util; o ,,mica'' initiere importanta!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Despre scriitori
    De Komoandru în forumul Pasiunea mea
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 10-March-2015, 01:52 PM
  2. Despre scriitori
    De Komoandru în forumul Pasiunea mea
    Răspunsuri: 38
    Ultimul Post: 29-January-2015, 08:56 PM
  3. Cu si despre medicina
    De Komoandru în forumul Medicina
    Răspunsuri: 0