Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Tipuri de obstacole in calea lumilor subtile

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.044
    Puncte
    59.578
    Nivel
    75
    Puncte: 59.578, Nivel: 75
    Puncte: 59.578, Nivel: 75
    Progres nivel: 69%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points
    Premii:
    Master Tagger

Implicit Tipuri de obstacole in calea lumilor subtile

... in acest articol as vrea sa va vorbesc cate ceva despre cazurile celor care, incercand sa patrunda in lumile subtile, au dat de entitati terifiante sau au avut experiente marcante in sens neplacut, si s-au retras din teama pe “calea cea dreapta” a crestinismului, adoptandu-l cu tarie pe Iisus ca si subiect central al credintei. Vreau sa atraga atentia ca articolul este rezultatul unui studiu; nu reprezinta o acuzatie la adresa cuiva sau o judecata a deciziilor vreunuia, si as vrea sa fie tratat ca atare.

Pana acum am auzit si intalnit indirect cazuri in care unii oameni s-au aventurat pe o cale a cercetarii lumilor subtile si, in urma unor rezultate deloc placute (au intalnit “demoni” care i-au speriat sau torturat, au vazut “iadul”, au fost amenintati de alte fiinte etc), s-au intors (sau s-au dus) la crestinism cu o mult mai mare credinta decat inainte, dandu-si seama ca doar calea intru Iisus Hristos este singura adevarata si ca orice practica spirituala exterioara crestinismului (predominant Yoga, dar si altele) sunt diabolice. Ma intreb insa, cata pregatire prealabila au avut astfel de oameni, inainte sa se apuce sa faca macar o prima tentativa de a explora lumile subtile ? Consider ca zero, si am sa va dau cateva argumente pentru parerea mea.

In primul rand, a incepe sa accesezi lumile subtile in mod constient trebuie sa fie o prioritate secundara pentru un om care abia incepe sa-si exploreze abilitatile asa-zis spirituale. Asta pentru ca in orice alta lume decat cea fizica, constiinta unui om are nevoie de forte sufletesti care in viata de zi cu zi ii sunt straine. Fara aceste forte sufletesti, acel om este predispus, la o accesare prematura a lumilor subtile, la evenimente si stari foarte neplacute. O astfel de actiune ar fi ca si cum ati lua un nestiutor lucrator la banca (exemplu total aleatoriu) si l-ati tranti in jungla amazoniana sa se descurce; fara nici o pregatire, a fi prin jungla nu este tocmai o plimbare prin parc pentru el. Intr-un mod analog, accesarea constienta a lumilor subtile trebuie realizata abia dupa o pregatire detaliata si complexa a sufletului acelui om, ca sa inteleaga ceea ce urmeaza sa experimenteze si sa poata sa actioneze in mod corect acolo. In trecuturi, o astfel de pregatire o realiza de obicei un invatator care cunostea foarte bine aceste lucruri (prin care a trecut si el la randul lui), in cadrul unor scoli initiatice autenice sau singur. Dar ca si in trecuturi, exista acum oameni care risca sa treaca peste aceste pregatiri (din necunoastere sau ignoranta), si rezultatele de obicei se vad de la sine: confuzie, teama, extremism sau, uneori, forme de nebunie.

Dar ce se intampla de fapt in aceste cazuri ?
    Trebuie inteles faptul ca secretele constiintei umane sunt departe de a fi intelese de unul fara o pregatire si o experienta stufoase (si chiar si atunci sunt exceptii). Mai ales in ceea ce tine de avantarea simturilor atentiei spre alte plane de vibratie decat cel fizic, in care ne derulam viata de zi cu zi, omul trebuie sa inteleaga ceea ce urmeaza sa i se intample cand va trai experienta patrunderii intr-o lume spirituala. In ceea ce tine de cazurile despre care am vorbit mai sus, vreau sa spun ca fortele sufletesti care dau o tarie de viata in lumea fizica sunt aproape deloc folositoare omului care ascende cu constiinta spre lumile subtile; prin asta spun ca este nevoie de un nou set de forte interioare pe care omul trebuie sa si le dezvolte, pentru a face fata experientelor subtile. Altfel, acestea i se vor prezenta intr-un mod foarte confuz si de obicei pot sa apara traume, de multe ori neintelese si dominate de frica. In constiinta fiecarui om exista o forma de protectie, ca un “gardian” (dar nu e o entitate, ci o stare anume de care nu suntem constienti de obicei), care pentru a proteja fiinta umana de diverse experiente pentru care nu este pregatita, ii da sa vada anumite lucruri sau sa traiasca anumite senzatii peste care trebuie sa treaca prin intelegere. Daca nu reuseste sa faca asta, rezultatul este unul neplacut, omul acela fiind marcat de frica sau o depresie mare care-l stimuleaza sa nu se duca mai incolo; nu este greu sa deducem ce fel de explicatie va domina gandirea acelui om dupa o astfel de experienta. In cazul multora, crestinismul si credinta intr-un Iisus Hristos salvator reprezinta refugiul cel mai puternic. Daca exista un intermediar intre om si Dumnezeu, care ne face treaba in locul nostru si ne salveaza de o multime de lucruri neplacute, e mai usor sa credem in el decat sa cautam la randul nostru aceasta putere in noi... Astfel, starea-gardian este un mecanism propriu de protectie al constiintei umane care stimuleaza omul sa-si scoata din adancurile sale exact uneltele sufletesti de care va avea cea mai mare nevoie in planul de constiinta pe care urmeaza sa-l acceseze.

Evident ca starea-gardian nu o face intr-un mod clar pentru un om nestiutor de prezenta sa; nu toate din Univers se invart in jurul chefului omului. De obicei, Gardianul (din nou, atrag atentia: nu-l asociati cu vreo fiinta, desi poate sa apara ca o fiinta unora sau ca si o stare proprie) cauta sa puna accentul pe ceea ce omul are ca si cel mai mare impediment din el; cu alte cuvinte, Gardianul alege sa-i puna in fata exact lucrurile pe care nu vrea sa le vada sau sa le traiasca, exact ceea de care omul cauta sa fuga. De ce face asta ? Pentru ca un astfel de lucru reprezinta o vulnerabilitate sufleteasca in lumile subtile unde, relatiile cu mediul de acolo si cu entitatile sunt guvernate de total altfel de legi decat cele care guverneaza relatiile noastre cu mediul si cu oamenii aici in fizic. Si cum omul are foarte multe lucruri nerezolvate in constiinta lui pe care le tot reprima in subconstient, se trezeste in fata unor temeri mari (nu mereu identice ca si forma cu ceea ce a tot reprimat) si este obligat sa le rezolve; obligat de catre cine ? De catre propria lui fiinta.

In functie de contextul religios sau spiritual si chiar social in care a crescut un om, Gardianul ii va veni sub diverse forme: un hindus va vedea un demon hindus, poate chiar pe Rudra care-l ameninta si-l sperie; un crestin va vedea un demon crestin sau pe diavol; un amerindian va vedea un mare urs sau un lup imens care va sta intre el si lumea spiritelor etc. Formele Gardianului sunt proprii subconstientului fiecaruia. Si aparitiile sale sunt, de obicei, multiple; la fiecare tentativa a omului de a trece de el, Gardianul va reaparea pana cand sufletul dobandeste rezistenta necesara. Alteori, cum am spus, se prea poate sa nu apara nici o forma detectabila mental, ci o stare de discomfort puternic. Omul este pus in fata propriei sale fiinte, dezvelite, si cele mai mari deficiente ale sale ii vor veni la iveala; vor cere “socoteala” sa fie acceptate, rezolvate si intelese inainte ca omul prin constiinta sa sa paraseasca lumea fizica. Si nu este un secret faptul ca in adancurile subconstientului sau, omul are multe traume pe care nu vrea nici sa le confrunte cu adevarat nici sa stie de ele, ci ar alege sa fuga sau sa le arunce departe de el. Aceste treburi neterminate care subrezesc taria sufletului pot (si o si fac) sa apara intr-un mod foarte neplacut pentru un om care, nepregatit, vrea sa patrunda in lumile spirituale in mod constient. Uneltele necesare explorarii acestor lumi sunt disponibile doar in sufletul celui care reuseste sa se cunoasca pe sine si sa se stapaneasca intr-un anumit grad inca dinainte sa incerce sa faca vreo “calatorie astrala” sau explorare a lumilor elementale. Iar modul in care i se arata omului asta, este de a fi pus fata in fata cu efectele necunoasterii si neindemanarii sale.

Astfel de oameni nepregatiti pot sa aiba impresia ca au trecut, uneori, de acest Gardian insa plutesc intr-un scenariu elaborat propriu. Nu ma refer ca isi imagineaza; ci genereaza, in lipsa experientei autentice, stari si senzatii la care el s-ar astepta (constient sau inconstient) sa le aiba de pe urma unei experiente autentice (dar care nu a trait-o pana atunci). Aici se vede pericolul asteptarilor si presupunerilor despre cum cred ei ca ar fi daca patrund in vreun anumit plan de constiinta sau cum ar trebui sa se simta daca au avut o anumita experienta subtila. Astfel de pre-judecati nu dau nastere decat unor iluzii si mai mari; si se poate observa asta uneori prin faptul ca acel om nu deprinde din lumea subtila pe care presupune ca a accesat-o decat lucruri pe care fie le-a citit, fie le-a gandit el candva, fie i-au fost spuse. Cu adevarat, o cunoastere noua si nemaiauzita de el pana atunci nu primeste. Este si logic de ce. Insa mintea umana rastalmaceste si imbraca intr-o multime de cuvinte diferite ceea ce in esenta este doar cunoasterea umana imprumutata. Si prin pseudo-experienta sa, le prezinta sub o forma noua ca fiind invataturi dobandite din lumile subtile.

Dupa cum observati, pericolul de iluzii si inducere in eroare pentru cel nepregatit este foarte mare. Insa, din constatarile mele, cei mai multi se agata foarte mult de ideea si senzatia ca au patruns in lumi spirituale si ca au comunicat cu vreo fiinta de acolo, si astfel prin atasament ignora posibilitatea (foarte mare de altfel) sa nu fi fost decat un scenariu elaborat creat de ei insisi fara sa-si dea seama. De obicei am observat ca se agata de senzatiile de auto-implinire si placere de pe urma pseudo-experientei, si raman acolo fara sa mai exploreze. Dar la o cercetare mai atenta a acestui om, se observa ca el de fapt nu cunoaste clar ce i s-a intamplat; cunoasterea lui este limitata strict la ceea ce a citit sau auzit de la altii despre acea experienta sau (cum am mai zis) la ceea ce el a dedus prin vreo logica anume ca ar trebui sa cunoasca din acele lumi. Acest tip de scenariu are loc in general la cei care sunt mai putin guvernati de frica in subconstientul lor si mai mult tind sa-si umple golurile cu minciuni si auto-amagiri.

Sa facem un sumar. Am prezentat pe scurt ce se intampla de obicei cand un om nepregatit vrea sa patrunda in lumile spirituale, sub forma a doua tipuri de scenarii: cel ce genereaza senzatii neplacute si cel care da nastere unor false senzatii de implinire a scopului. Observati ca unui un om care chiar doreste sa cunoasca si pune mai putin accent pe importanta/maretia unei realizari de genul “Wow, am patruns in astral !”, nu-i este dificil sa inteleaga motivul existentei unei astfel de stari-gardian in constiinta umana.

Este mult mai putin importanta realizarea in sine, pe cat ceea ce se dobandeste ca si cunoastere si, ulterior, intelepciune din experienta in sine. Ar veni argumente de genul: “dar este foarte important ca am patruns in astral, nu realizezi ce abilitate mi-am dezvoltat ?”. Raspunsul meu ar fi ca aceste abilitati le are orice om si, daca s-ar cunoaste bine inainte sa incerce asa ceva, omul si-ar da seama ca nu abilitatea in sine conteaza ci ceea ce dobandesti de pe urma ei si ce realizezi prin intermediul ei.
    Dar, ca si orice abilitate, trebuie sa inveti sa o folosesti cat mai eficient. Si fara o baza solida, acea abilitate va fi tratata saracacios si i se va limita adevaratul potential. Baza solida este ceea ce am zis mai sus ca fiind pregatirea pentru patrunderea in lumile subtile. Aceasta pregatire obisnuieste sufletul uman cu diferitele tipuri de actiuni si procese ce au loc in aceste lumi, si doar cand ele sunt stapanite va fi omul pregatit sa inceapa sa-si faca propriile observatii asupra lumilor. Si mai observati un lucru.

Se vorbeste uneori cu o usurinta mare despre “astral”, “eteric” si alte astfel de notiuni, insa nici jumatate dintre cei care le folosesc si discuta pe seama lor nu au descoperit ei insisi aceste nivele de vibratie. Este ca si povestea unicornului despre care se vorbea in antichitate; printre cei care sustineau existenta lui era si Pliniu cel Batran, care l-a descris aproape identic cu un… rinocer. Si desi putini l-au vazut fata in fata, foarte multi credeau intr-o creatura mitologica foarte diferita de forma rinocerului fara sa-l fi vazut vreodata, ba mai si creau povesti si legende pe seama lui (ajungandu-se acum la o forma mai degraba de cal cu corn). Observati aici cat de negandita este o astfel de actiune, mai ales in ceea ce tine de lumile spirituale atat de putin explorate de oameni la scara mare. Si mai ales faptul ca trasaturile acestor lumi sunt preluate din carti sau din spusele altora, si nu descoperite direct inainte de a-si face vreo asteptare despre cum ar trebui sa fie acolo, duce ulterior la auto-amagirile pe care le suporta (uneori pentru ani sau zeci de ani) un om nepregatit. Dar cum deobicei, omul se cam grabeste si are tendinta de a sari peste anumite etape pe care nu le considera importante, consecintele sunt pe masura. Aproape nimeni nu vrea cu adevarat sa treaca de pregatirea lunga de la inceput, si considera in adancurile mintii sale ca nu are nevoie “asa de mare” sau deloc de ea. Pentru cei care totusi au urmat-o si au inteles apoi de ce este esentiala, oamenii nerabdatori sunt o imagine trista.

Asadar, inainte de a se cunoaste strafundurile constiintei umane prin observatie migaloasa, nu trebuie riscat ceva ce poate sa aiba un impact negativ asupra cautarii cunoasterii. Asta mai ales in ziua de azi cand lumea informatiilor este invadata de carti si diverse publicatii despre calatorii astrale sau alte astfel de subiecte, marea majoritate semanand intre ele ca si practica dar fiind invelite in cuvinte si “ambalaje” diferite. Indiferent ca ele contin adevar sau nu, niciodata descoperirea si observatiile directe ale unui om nu vor putea fi oferite unui alt om.
    Fiecare trebuie sa-si descopere propria sa cunoastere prin a experimenta direct; dar ca sa poata dobandi aceasta, mai intai trebuie sa aiba dezvoltate uneltele sufletesti cu ajutorul carora sa extraga cunoastere din viitoarele sale experiente. Fara aceste unelte se ajunge la scenarii de genul celor care am pomenit la inceputul acestui articol.

http://plerion.blogspot.com/
    O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează aşa cum trebuie! Gautama Buddha

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    95
    Puncte
    7.705
    Nivel
    26
    Puncte: 7.705, Nivel: 26
    Puncte: 7.705, Nivel: 26
    Progres nivel: 26%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 445
    Progres nivel: 26%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 445
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Bun articolul. Intr-adevar unele lucruri din calatorii astrale pot baga frica in tine si sa nu mai incerci vreodata. Depinde insa si de cat curaj ai in a le infrunta.

Totodata, mi-a placut partea in care precizezi ca multi se dau atotstiutori in privinta lumilor astrale, dar de fapt, abia le-au experimentat, sau au fost niste experiente foarte subiective. Mai cunosc oameni care spun cu o detasare enorma "eu am sarit peste astral, am acces in atmic deja, comunic cu arhangheli, ingeri, etc.". Eu unul nu prea vad cum ajunge constiinta in atmic inainte de astral (si-asa in atmic cred ca ajung 1 la milion de oameni) si, ce nu prea imi place la oamenii care au descoperit lumile astea subtile, este mandria, cea care vine din orgoliu, orgoliu care trebuie de multa vreme (daca aceste calatorii ar fi fost reale) diminuat sau chiar dizolvat. De aici si paradoxul celor spuse de ei. Dar, fiecare cu ale lui.

O experienta obiectiva este foarte greu de obtinut. In general interfereaza imaginile si senzatiile proprii cu ceea ce ar trebui de fapt descoperit.
    Si revenind tot la calatoriile astrale, consider ca acestea au marele avantaj de a iti demonstra ca exista ceva mai mult decat lumea asta fizica, de care prea multi oameni sunt dependenti si obsedati. E necesara doar o 'iesire' obiectiva sau subiectiva, pentru a sti ca alte planuri de existenta chiar exista. Si apoi, viziunea se schimba... Asta e important, dupa parerea mea.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    1.714
    Puncte
    69.686
    Nivel
    81
    Puncte: 69.686, Nivel: 81
    Puncte: 69.686, Nivel: 81
    Progres nivel: 97%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 64
    Progres nivel: 97%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 64
    Activitate globală: 87,0%
    Activitate globală: 87,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Un articol bine structurat si complex scris de Intenselight.

Majoritatea celor interesati de practica yoga isi aduc aminte ca au citit din cand in cand, in diverse carti de popularizare, despre pericolele practicarii sistemului yoga fara un indrumator competent. In general atentionarea este foarte scurta, amintindu-se doar ca, in cazurile grave, practicantul poate sa “inebuneasca”.

Majoritatea dintre noi trec cu vederea aceste atentionari, considerand ca sunt doar niste simple exagerari. Din pacate insa, lucrurile nu stau deloc asa. In budismul tantric tibetan, in budismul Therevada, in practica Zen, si chiar si in crestinism, se vorbeste mereu despre aceste pericole (chiar daca in general acestea sunt puse pe seama „diavolului” in crestinism). La ora actuala, chiar si in psihiatria contemporana aceste efecte negative ale practicilor meditative au inceput sa fie studiate, incercandu-se chiar diferentiarea lor de afectiunile psihiatrice standard.

http://yogatraditionala.ro/?p=18

Merita citit cu atentie. Ca si articolul despre karma, acelasi site, http://yogatraditionala.ro/?p=28
    Totul este cum trebuie sa fie si totul este perfect.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.365
    Puncte
    151.064
    Nivel
    100
    Puncte: 151.064, Nivel: 100
    Puncte: 151.064, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,7%
    Activitate globală: 99,7%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

La pasajul despre ispitele rugaciunii in crestinism am intalnit pasaje foarte graitoare:

"Doar cel ce niciodată nu se încrede propriilor simţuri trece prin ispite fără nici o pagubă.”;Dumitru Staniloaie

"„Sfantul Antonie cel Mare spunea ucenicului sau: „Azi a venit la mine îngerul si i-am spus sa plece”. Ucenicul s-a speriat si Antonie i-a zis: „Nu te speria, sa faci la fel când îngerul vine la tine: sa-i spui sa plece”. De ce? Daca a fost cu adevărat îngerul, el stie de ce l-am alungat, dar daca nu a fost cu adevărat, bine am făcut ca l-am alungat. Si va veni mâine înca o data, daca sunt într-o stare receptiva, îi spun sa plece si mâine. Si va mai veni înca o data. De fiecare data când el va veni, va veni mai purificat de adaosurile tale subiective. Purificarea viziunii se face prin înlăturarea viziunii. Pentru ca în primele faze ale vieţii contemplative, viziunile au multe elaborări si scenarii personale. Dar pe măsura ce le inlaturi, ele revin mai curate, pana ce într-o zi, când vei avea harul si experienţa lui Antonie cel Mare, viziunile vor fi atât de curate încât poti sa speri cu adevarat la atingeri teoforice, aproape de informaţionalul dumnezeiesc”."

http://yogatraditionala.ro/?p=18

Acelasi lucru se intampla pe orice cale ai lucra si ai starui.In fapt, eu cred ca te lovesti mereu si mereu de universul tau interior cu toate umbrele sale...Daca depasesti acest univers personal, bine camuflat si adanc, atunci poti sparge bariera si te poti elibera....
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2014
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    114
    Puncte
    4.951
    Nivel
    20
    Puncte: 4.951, Nivel: 20
    Puncte: 4.951, Nivel: 20
    Progres nivel: 76%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 99
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 99
    Activitate globală: 7,0%
    Activitate globală: 7,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points7 days registered500 Experience Points31 days registered1000 Experience Points3 months registered1 year registered

Implicit

foarte interesant articolul, habar nu aveam despre aceste lumi subtile
    mi-ati trezit interesul

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.392
    Puncte
    68.749
    Nivel
    81
    Puncte: 68.749, Nivel: 81
    Progres nivel: 42%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.001
    Progres nivel: 42%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.001
    Activitate globală: 45,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

http://www.almeea.ro/fluorul-va-impi...-treilea-ochi/

Fluorul va impiedica sa va deschideti cel de-al treilea ochi! Alimentele cu ajutorul carora puteti sa va decalcifiati cel de-al treilea ochi!

.....
    Atunci cand oamenii consuma cu fluor prin folosirea pastei de dinti, precum si a altor alimente, glanda pineala devine treptat calcificata. O glanda pineala calcificata va tine inchis cel de-al treilea ochi si va limita capacitatea de a vedea cu adevarat realitatea din jur. Acesta este principalul motiv pentru care fluorul a fost introdus in consumul public in secolul al XX-lea; pentru ca oamenii sa nu vada realitatea, sa nu fie in masura sa gandeasca independent si sa devina asemenea turmelor de oi.

Glanda pineala are una dintre cele mai ridicate niveluri de fluor din organism; aceasta glanda atrage fluor, deoarece este un tesut care are capacitatea de a pietrifica, atragand un volum mare din fluxul de sange. Acesta este modul prin care fluorul ramane in aceasta glanda.
    .......
    Ultima modificare făcută de dona; 09-May-2016 la 03:34 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.392
    Puncte
    68.749
    Nivel
    81
    Progres nivel: 42%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.001
    Progres nivel: 42%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.001
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

11 moduri de a va decalcifia glanda pineala indiferent de varsta

http://blog.santasofia.ro/biointerne...cole/2173-2173

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 1270
    Ultimul Post: 29-July-2016, 08:14 PM
  2. 10 tipuri de femei pe care barbatii le ocolesc
    De Mayernic în forumul Altele
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11-January-2014, 11:55 PM
  3. Calea spre mantuire
    De SnowWhite în forumul Religie
    Răspunsuri: 134
    Ultimul Post: 03-July-2012, 05:57 PM
  4. Calea Lactee si-a gasit sora geamana