Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Ingeri, angeloizi, demoni, demonoizi

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.044
    Puncte
    59.578
    Nivel
    75
    Puncte: 59.578, Nivel: 75
    Progres nivel: 69%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points
    Premii:
    Master Tagger

Implicit Ingeri, angeloizi, demoni, demonoizi

Observatie: De la inceput atentionez ca termenii folositi aici, i-am folosit cu sensul dat de mine lor, si nu ii asociati cu sensuri din alte parti, altfel veti rata mesajul. Mai mult, nu va agatati de denumirile din acest articol, ci incercati sa aveti o perspectiva mai larga despre subiectul in cauza.

In cea mai mare parte pana acum s-a discutat pe scara larga despre ingeri si demoni. Cele mai mari culturi spirituale umane vorbesc despre aceste doua grupuri de fiinte la comun. Mari invatati, profeti, maestri spirituali pomenesc de ingeri si demoni, dar ce sunt acestia de fapt ?

Eu am inteles (de pe urma experientelor mele) ca ingeri, arhangheli, heruvimi, serafimi, tronuri etc si demoni, sunt de fapt denumiri foarte subiective ale unor fiinte mult mai variate decat aceste catalogari. Nu e atat de importanta denumirea lor, pe cat ceea ce sunt, ceea ce reprezinta ca si entitati in raport cu noi. Evident, si noi ca oameni suntem tot niste fiinte spirituale, insa posedam o proiectie fizica, pe cand ingerii si demonii nu au sau au avut candva (sau unii spun ca mai au si azi, rar).

Ideal ar fi sa luam pe rand toate referirile din Biblie (spre exemplu) si sa le analizam si sa detaliem, dar voi incerca sa fac o sinteza.

Incep prin a spune ca precum si noi avem un Spirit, asa si ingerii si demonii au o Sursa a lor, un Spirit care nu este nici inger nici demon, ci o forma de constiinta care experimenteaza Creatia prin aceste forme.

Trebuie sa fie clar faptul ca exista asa-numitul regn angelic care nu mereu a fost acelasi cu ingerii biblici. Regnul angelic este caracterizat, ca si tel evolutiv, de servire, oferire a propriei fiinte altor fiinte, de ajutor, asa cum se stie in general despre ingeri. Dar ei nu ajuta doar fiintele umane si nu se gasesc doar in zona Sistemului Solar. Aceste fiinte se afla pe o treapta de vibratie nu superioara, ci mai energica decat corpurile noastre fizice, avand o energie careia candva i se putea atasa o proiectie fizica. Cu alte cuvinte, candva ADN-ul uman permitea conectarea vibratiei unui Inger cu vibratia unui corp neinsufletit, dar in formare, in trupul unei mame om.

In prezent astfel de contopiri au loc mai rar, si doar in conditii speciale, deoarece acel Inger trebuie sa-si constranga vibratia constiintei sale intr-atat incat sa poata faca legatura cu un corp fizic in care sa se nasca. Daca nu poate realiza aceasta conversie sau este realizata defectuos, viitorul copil om-inger poate muri inainte de nastere, la nastere sau in primii ani de viata. In schimb, cand conversia este potrivita, un inger poate sa devina om. Acest privilegiu este rezervat doar unui grup restrans de fiinte angelice, care au atins un anumit stadiu in evolutia lor de constiinta, stadiu in care se poate detasa complet de forma sa angelica si poate sa patrunda intr-un corp uman. Este greu de inteles poate, dar a trai ca om este foarte diferit de a trai ca Inger. Exista diferente pe atat de mari pe cat ar fi pentru un om sa traiasca precum o planta, sau o planta sa traiasca precum un om. Adaptarea cere un efort mare.

Acum, despre asa-numitii "ingeri" care nu apartin rasei angelice, pot sa spun ca apartin multor rase galactice. Ei s-au prezentat oamenilor ca niste fiinte de o radiatie foarte pregnanta si puternica, care este insasi constiinta lor prin care percep Creatia in profunzime. Profetii sau maestrii carora li s-au aratat au perceput aceasta radiatie ca fiind lumina foarte intensa, desi nu are de-a face cu lumina fizica (pentru ca, spre exemplu unii din cei prezenti ii puteau vedea pe acesti "ingeri" si altii nu, desi se aflau unii langa altii). Dupa cunostintele mele exista peste 80.000 de rase de fiinte spirituale (fizice sau nefizice) in toata Galaxia Calea Lactee, desi numarul acesta poate urca la miliarde. Din numarul acesta imens, un grup relativ restrans au intrat in contact cu oamenii, si multi i-au numit in vechime "ingeri", fiecare cu caracteristicile sale mai mult sau mai putin asemanatoare cu ingerii autentici. Ca sa facem diferenta, eu ii numesc Ingeri si Angeloizi.

Spuneam mai sus de pseudo-lumina entitatilor spirituale care au fost confundate cu ingerii (desi si ingerilor adevarati li se aplica aceasta descriere a radiatiei constiintei lor). Aceasta radiatie la unele fiinte are un efect intepator, ofensiv, sau aspirator (de energie vitala in principal). In perceptia multor oameni, apareau in forme hidoase (reprezentand insasi ofensivitatea fiintelor fata de oameni) si culori sau nuante negricios-rosiatice de multe ori. Prezenta lor era insotita de mirosuri de sulf, ars, sau altele greu de suportat. Din nou, este vorba de aceasta radiatie a constiintei lor care in plan fizic sau pe planul constiintei oamenilor care le vedeau, aparea ca si ceva respingator, daunator, infricosator. Aceste fiinte au fost denumite cel mai des drept demoni. Acum, exista doua categorii de "demoni", la fel ca la ingeri: asa-numitii demoni reali din regnul demonic, si "demonii" generali, care sunt fiinte confundate cu cele din regnul demonic. Pentru diferentiere, i-am numit Demoni si demonoizi.

Sa spun cate ceva despre cei autentici. Precum Ingerii, acestia au o cale evolutiva a lor proprie. Se spune despre demoni ca sunt "decazuti" ca au fost candva ingeri si au fost alungati din "Rai". Alungarea asta mi se parea o mare aiureala, motiv pentru care am cercetat mai atent. Ce am gasit a fost faptul ca demonii nu au fost deloc alungati de nicaieri. In schimb au fost emisi candva din Creator ca si entitati de "lumina" (dar nu ingeri!), adica cu o constiinta radianta, puternica, expansiva, insa ulterior constiinta lor s-a restrans si a capatat alte caracteristici; s-a "intunecat". De-a lungul evolutiei lor, unii au ales sa exploreze calea evolutiei lor prin a-si nega Creatorul si Sursa, precum si Sinele lor spiritual, desi asta era doar o alegere a Spiritului lor, de a cunoaste si calea asta. Unii dintre ei au ajuns sa inteleaga ca totusi, exista un Creator si ca oricat L-ar respinge, tot vor face parte din El pe vecie.

Exista in randul lor demoni care isi folosesc constient fiinta pentru a testa alte fiinte, a le supune sclaviei si controlului, pentru ca aceste fiinte sa invete o lectie dura dar necesara: cum sa fie stapanii propriei lor fiinte. Apoi exista entitatile demonice planetare, care se gasesc in sferele de energie ale diferitelor planete, din nou cu diverse roluri printre care si cel mentionat mai sus. Lista poate continua mult.

Maleficitatea nu este o trasatura intrinseca a vreunei fiinte. NU EXISTA FIINTE ABSOLUT MALEFICE IN UNIVERS !

Maleficitatea este determinata de interactiunea dintre doua entitati: felul cum se comporta una fata de alta. Eu prefer sa evit "malefic" si sa folosesc "daunator" sau "distrugator". Focul este pe-atat de malefic fata de corpul nostru fizic, pe cat este un demon fata de sufletul nostru; este in propria lui natura sa ne ofenseze, sa ne atace, sa ne distruga sau sa fure ceva din noi, dar asta nu-i face pe ei cu nimic malefici unul fata de celalalt. Este totul un subiectivism. Cu atat mai mult, nu exista fiinte absolut intunecate in Univers: fiecare detine "samanta" Sinelui lor, Spiritul vesnic al iubirii Creatorului, iubire care este forta ce tine toate la un loc si mentine formele tuturor lucrurilor si fiintelor din Creatie. In cazul de fata, iubirea nu este un sentiment! Este o forta, omniprezenta, in tot si toate, fie demon sau inger sau ce o mai fi.

In Univers, demonii au fel si fel de roluri, diverse, pe care omul poate nu va ajunge vreodata sa le cunoasca in intregime. Nu am cum sa vorbesc despre toate...

Apoi, sa vorbim despre demonoizi. Demonoizii sunt de fapt diverse fiinte, din diverse rase, a caror constiinta se manifesta similar cu a demonilor, dar nu apartin acelui regn. Aici lista poate fi foarte mare. Demonoizi sunt din nou un grup de fiinte subiectivizate, a caror catalogare in felul asta depinde de felul cum interactioneaza cu alte fiinte. Este atat de iluzorie si periculoasa aceasta catalogare (legat de oricare entitate), incat se pot rata extrem de multe lucruri daca cineva ramane fixat pe ea. O fiinta trebuie perceputa, simtita; nu trebuie sa fie intrebata "ce esti, inger sau demon?"

Daca voi vreti sa percepeti cu adevarat o fiinta spirituala, simtiti-i adevarata natura prin a empatiza cu ea si a percepe emisiile constiintei sale, si nu prin a sta si a va gandi oare asta ce e, dupa cum "arata". Pana si imaginile ce va apar in minte in contactul cu unele fiinte spirituale sunt doar niste iluzii menite sa "traduca" o parte din vibratia entitatii in ceva inteligibil voua, dar conversia asta este de cele mai multe ori foarte eronat interpretata, desi multi nu vor sa accepte sau sa creada asta. Lasati imaginile, lasati catalogarile, si simtiti adanc entitatea cu care comunicati.

Permiteti intuitiei voastre sa va "dicteze" tot ce trebuie sa aveti la cunostinta despre fiinta cu care interactionati si ramaneti la acel nivel, nu mai convertiti senzatia intr-o denumire sau o catalogare.

http://plerion.blogspot.com/search/l...a%20Initiatica
    O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează aşa cum trebuie! Gautama Buddha

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.044
    Puncte
    59.578
    Nivel
    75
    Progres nivel: 69%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 472
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience PointsTagger Second ClassTagger First Class1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points
    Premii:
    Master Tagger

Implicit

Despre reptilieni, demoni si alte... creaturi dumnezeiesti

" - Bunico, de ce mananca lupii oi?
    - Pentru ca asa i-a lasat Dumnezeu..."

Cred ca sunteti cu totii familiarizati cu acest gen de gandire care isi are originea in insasi doctrina biblica ce-l prezinta pe Dumnezeu cu urmatoarele atribute: Atotputernic, Atotprezent, Atotstiitor. Aceeasi perspectiva se regaseste acum in noua paradigma spirituala de tipul : "toti suntem una si nimic nu exista in afara divinitatii".

Acum, hai sa analizam putin modul de existenta a unei colonii de furnici, de exemplu. Sistemul lor de organizare asemanator unei dictaturi comuniste, unde individul nu e decat o piesa necesara functionarii eficiente a societatii, care nu doar ca nu are drepturi personale, dar daca nu stiati, soldatii dintr-un musuroi nu au capacitatea de a se hrani singuri, deci nici macar nu pot supravietui in afara grupului. De asemenea, majoritatea speciilor de furnici sunt carnivore, ele marsaluind zilnic pe teritoriul lor in cautare de hrana respectiv vietati nefericite care ajung dezmembrate de vii si apoi carate pe bucati in cuib. Va intreb: face acest comportament ca furnicile sa fie considerate diabolice ? Sau alte fiinte precum carnivorele, plantele parazite ori virusii si bacteriile care imbolnavesc alte organisme ? Sau puii de pasari care se ucid intre ei in cuib, din competitie pentru hrana ? Pai, daca imi amintesc eu bine, in Biblie si in alte scrieri sfinte absolut toate aceste forme de viata sunt creatia lui Dumnezeu...

Deci, pe scurt, Dumnezeu se afla in egala masura atat in creaturi ca cele mentionate mai sus, cat si in altele inofensive, si ma indoiesc ca cineva a vazut vreo forta divina intervenind ca sa salveze vreo caprioara din ghearele unei haite de lupi.

Extrapoland acum la reptilieni sau alte rase extraterestre care ar vrea sa ne faca rau. Chiar credeti ca acestia exista sau actioneaza fara voia divina, care de altfel i-a creat fix in felul acesta, asa cum a creat fiinte care sa serveasca drept hrana altora ? Din moment ce acceptati ipoteza atotstiintei lui Dumnezeu, evident ca El n-ar lasa niciodata sa apara/evolueze niste creaturi care sa se comporte contrar planului Sau. De aici putem trage concluzia ca si aceste fiinte sunt tot creatii divine, facand parte din acest Mare Experiment numit Creatie, si ma cam indoiesc ca in cazul intalnirii noastre cu o asemenea creatura, recitarea unei rugaciuni sau utilizarea crucifixului ar aduce dupa sine o interventie salvatoare a lui Dumnezeu. Dupa aceeasi logica - nimic nu exista in afara lui Dumnezeu / toate creaturile sale ii indeplinesc planul - si entitatile nefizice precum demonii sunt, in fond, creatii divine. Astfel, demonii nu fac altceva decat sa actioneze conform naturii lor egoiste, nu din cauza "intunecimii" puse de oameni pe seama lor. Nu mai e nevoie sa demonstrez acum ca binele si raul sunt notiuni care se aplica subiectiv. In acelasi fel ar putea fi acuzat un urs ca este intunecat, in momentul in care ataca omul care i-a incalcat teritoriul:

"Un crestin era fugarit de un urs prin padure. Incoltit, acesta incepe sa se roage: Doamne, fa-l pe acest urs sa fie un bun crestin !... In clipa urmatoare, ursul isi impreuneaza labele si spune privind in sus: Doamne, binecuvanteaza aceasta masa !"

Un alt exemplu ar fi Vlad Tepes, personajul istoric. Pe cat de demonic era el descris de catre unguri si turci, inamicii lui, pe atat de pretuit este pana si in prezent de catre nationalisti; amintiti-va de poezia lui Eminescu dedicata lui.

Sincer, conceptia ca Dumnezeu ne-ar lua parte noua, cand in fond tot ceea ce exista este Creatia Sa, mi se pare cel putin naiva si lipsita de o viziune de ansamblu asupra Intregului. Spre exemplu...
    De-a lungul istoriei, fiecare rege sau pretendent la conducere din tarile crestine, se considera protejatul lui Dumnezeu (de parca rivalul sau nu era tot crestin), si astfel armata sa era convinsa ca lupta lor era indreptatita si binecuvantata. Deci ganditi-va putin, Dumnezeu zice sa nu ucizi, dar in cazuri speciale cum ar fi razboaiele, esti iertat ca deh, doar lupti in numele Lui.

Si v-ati gandit vreodata ca daca Dumnezeu ar fi luat intr-adevar partea celor slabi si inocenti, cu siguranta nu ne-am numara printre acestia ? Uitati-va la un documentar precum "Earthlings", sau ganditi-va numai la felul sangeros in care ne-am construit civilizatiile, calcand in picioare alte grupari de oameni, si-mi veti intelege reticenta in a privi specia umana ca favorita divinitatii.

http://plerion.blogspot.com/2010_11_01_archive.html
    O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează aşa cum trebuie! Gautama Buddha

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.335
    Puncte
    111.911
    Nivel
    100
    Puncte: 111.911, Nivel: 100
    Puncte: 111.911, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,9%
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran
    Premii:
    Activity Award

Implicit

PRINŢUL POPORULUI ROMÂN

În afara fiinţelor îngereşti cu atribuţiuni la nivelul întregii Terre aurica, există şi fiinţe îngereşti care au ca atribuţiuni bunul mers al lucrurilor în anumite zone locuite de oameni. Printre aceste înalte fiinţe îngereşti se numără şi Îngerul Poporului sau, după cum este numit în lumea eterică, Prinţul Poporului. Uneori se foloseşte expresia Spiritul Poporului. În cele ce urmează nu va fi vorba decât despre Prinţul Poporului Român.
    Prinţul Poporului Român este o înaltă fiinţă îngerească, care nu are formă umanoidă. Într-un fel, se poate spune că “trupul” său spiritual – fiinţa sa aurică – ocupă spaţiul fizic ocupat de Poporul Român. Uneori, în anumite momente, Prinţul Poporului Român se poate manifesta printr-o formă concretă, non-umană, a unui ciclon de 2 metri diametru şi de aproape 20 de metri înălţime, ce pare a se forma instantaneu din toate elementele naturii. Când vorbeşte, vocea lui este foarte liniştitoare, calmă, ca o şoaptă. Pare că vocea sa provine de la toate elementele din jur. Uneori, la marile evenimente, vocea sa bubuie ca un tunet şi face să vibreze toate particulele elementelor din jur (atât în lumea eterică, cât şi în lumea infraeterică).
    Prinţul Poporului Român stăpâneşte auric peste întregul teritoriu ocupat de Poporul Român, cu specificaţia că graniţele spirituale depăşesc graniţele politice actuale ale României. Toţi Românii locuiesc în aura Prinţului Poporului precum peştii trăiesc în spaţiul delimitat de pereţii de sticlă ai unui acvariu.
    Prinţul Poporului Român este numit IŞŞHION în limba akhatakha, cuvânt care este format din două cuvinte : IŞŞ este numele lui Dumnezeu, H-ION înseamnă “Cel dintâi”. Numele din lumea eterică al Prinţului Poporului Român are următoarea semnificaţie: “Primul aşezat de către Dumnezeu, de când s-au orânduit obcinele”.
    Datorită faptului că nu se manifestă, precum celelalte fiinţe îngereşti, într-un trup de lumină de formă umanoidă în lumea eterică, IŞŞHION, Prinţul Poporului Român, este reprezentat de un om – care poate fi considerat Reprezentantul său. Evident, este vorba despre un om decorporat, care s-a întrupat cândva, în decursul istoriei, în spaţiul – obcina – guvernat de Prinţul Poporului Român.
    Reprezentantul Prinţului Poporului Român a primit prin ungere (o ceremonie specială) această înaltă funcţie şi o îndeplineşte pe parcursul unei perioade îndelungate de timp. Reprezentantul Prinţului Poporului Român – IŞŞHION – are un nume format din trei sunete. Noi o să-l numim Ioh.
    Ioh are o statură impresionantă, puţin peste 2 metri, umerii laţi, păr bogat, alb cu sclipiri albastre, prins uneori în coadă cu trei panglici de lumini – roşu, galben şi albastru, culorile drapelului naţional actual al României -, ochii mari, precum azurul minunat al cerului de primăvară. Uneori îşi aşază pe cap o cunună sau mai degrabă o coroană ce pare din foc, extrem de strălucitoare. Poartă o haină lungă, albă ca zăpada şi un brâu lat de lumină galbenă. Ioh este prezent la nivelul lumii eterice, când în lumea materială se desfăşoară activităţi ce privesc interesele naţionale ale Poporului Român: la festivităţi oficiale în care se arborează drapelul de stat, la jurămintele militare sau la jurămintele persoanelor cu funcţii în stat ori la alte evenimente curente.
    Despre reprezentantul său uman, IŞŞHION, Prinţul Poporului Român spune următoarele:
    Priveşte Pusul meu şi hotărât demult, ca Domn al Domniilor pământeşti în Obcina Mea. Pus şi hotărât din vremi peste grai, porturi şi hotare. Şi lui i-am spus atunci: apără ce Ţi-am dat“.
    În contextul dat, Pusul are semnificaţia: “Cel pe care l-am pus eu”. Prin “obcină” se înţelege spaţiul geografic circumscris de Prinţul Poporului.
    Prinţul Poporului Român spune adesea, prin intermediul reprezentantului său, Ioh, oamenilor de vază (a se citi oamenii cu funcţii publice şi politice din România) următoarele cuvinte:
    Spune la domnii voştri aşa: Trăieşte în pace cu vecinii tăi, dar apără ce-i al tău, căci nu-i preţ şi nici lege, nici în ceruri, nici pe pământ, nici sub pământ dacă faci cum îţi zic. Şi înlăuntrul obcinei tale, nu pune gard să zici aici e al meu, aici e al tău. Căci gol vii şi gol pleci. Şi, domnule, de mine pus şi hotărât, (să) ai grijă ca să nu se aştearnă negura şi să rămâie burţi goale. Căci Eu, care te cinstesc, voi lua cununa cinstei de la tine şi o voi pune la altul. Iar tu vei cade ca un om de rând, vei sfârşi ca un om obişnuit“.
    NOTĂ
    FRAGMENT DIN CICLUL DE CĂRŢI “FORŢĂ CONTRA FORŢĂ”. AUTOR CRISTIAN GĂNESCU
    Sursa: http://edituraalaya.com/4-ingerul-pr...porului-roman/
    <span class="embed-youtube" style="text-align:center; display: block;">
    https://daniilgaucan.wordpress.com/2...porului-roman/
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Ingeri si arhangheli
    De sfatuitoarea în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 213
    Ultimul Post: 28-May-2017, 03:00 PM
  2. Experiente cu si despre ingeri pazitori
    De Robot-Forum în forumul Religie
    Răspunsuri: 277
    Ultimul Post: 10-January-2011, 06:07 PM

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.