Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456
Rezultate 51 la 60 din 60

Subiect: Ce mai trebuie sa invatam ?... (pareri,argumentei,dezbatere)

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.126
    Puncte
    132.111
    Nivel
    100
    Puncte: 132.111, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Multumesc mult...Apare alt mesaj...Deja il am de la tine, mi-l trec pe privat.
    ce zice in mesaj ?..ai butoane cu optiuni de clik ?

ca sunt multe cazuri de atentionare..aiurea
    e super blogul,ar fi pacat sa ratezi..distrezi..
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Puncte: 160.110, Nivel: 100
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

" Only secure content is displayed"
    What is the risk
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    7.126
    Puncte
    132.111
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience PointsRecommendation Second Class25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

si e si buton de ok..DA..Allow etc ?..

da clik sa treci de avertizare../ desi pare ca e ca un blocaj automat ..

incearca de pe Fb daca poti > https://www.facebook.com/AnatolBasarab.ro/?fref=ts
    'Freedom is the right to tell people what they do not want to hear.' (George Orwell)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.729
    Puncte
    160.110
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Iti multumesc pentru ajutor...Nu am fb....Sper ca voi putea intra pe el, in final.
    iti trimit PM...
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.531
    Puncte
    76.128
    Nivel
    85
    Puncte: 76.128, Nivel: 85
    Progres nivel: 76%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 422
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 422
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Ce-ar trebui să înveţe copilul în cei şapte ani de-acasă? Iată lecţiile esenţiale

Putem să iniţiem copilul în ştiinţe, să facem experimente chimice în bucătărie, să-l ducem în toate orăşelele cunoaşterii din lume şi să-i cumpărăm mii de cărţi. Dar dacă lecţiile esenţiale nu sunt învăţate, așa că nici asta nu va conta aşa de mult.

Putem să-l învăţăm să împartă jucăriile cu alţii, să doneze, să fie tolerant. Însă nici asta nu e suficient.
    Care sunt, de fapt, lecţiile esenţiale din primii șapte ani de viață?

Răbdarea: când îl învăţăm pe copil să aştepte liniştit, să amâne satisfacerea unei plăceri, să îşi urmeze scopul cu perseverenţă, să nu bată din picior pentru că „toate” i se cuvin doar lui, am pus o piatră extraordinară la temelia caracterului sau.

Bunătatea: una din primele lecţii pe care i le-am dat fiului meu, şi a prins, în parte pentru că a văzut exemplul în familie, în parte datorită firii lui sensibile, a fost să nu râdă niciodată de nimeni. L-am învăţat să se poarte frumos cu copiii, mai ales faţă de cei cu nevoi speciale, să nu râdă, ci să poarte de grijă.

Să nu invidieze: cunoaşteţi adulţi care reuşesc să aibă o relaţie omenească cu cineva doar atunci când respectivul este… un pic mai prejos decât ei? Altfel, sunt roşi de invidie. Noi, ca părinţi, trebuie să fim cu luare aminte, să nu comparăm, să nu încurajăm excesiv spiritul de competiţie. Cel mic e bine să înveţe că îşi este suficient sieşi exact aşa cum este, iar darurile şi avantajele altora nu-i vor ştirbi din calităţile lui.

Bună cuviinţă: este una dintre lecţiile de la sine-înţelese pentru cei şapte ani de-acasă. Însă doar o mamă vă poate spune cât de dificil e ea de predat, cât de multă consecvenţă îţi trebuie să îi predai copilului bune maniere, respect pentru oameni şi bunurile lor şi o purtare frumoasă în public. Din nou, pilda comportamentului părinţilor va vorbi mai mult decât o mie de cuvinte.

Să nu îşi urmărească doar propriul interes: de obicei ne învăţăm copiii să facă orice ca să le fie bine, iar un astfel de sfat pare ciudat. Atunci când îl învăţăm pe cel mic să vadă şi folosul celuilalt, să lucreze în echipă, să se bucure de binele celui de lângă el, într-un cuvânt, să fie altruist şi empatic, i-am dat un dar nepreţuit pentru toată viaţa! L-am învăţat să semene sămânţă de prieten!

Autocontrolul: este una dintre cele mai preţioase lecţii. Ce bine-ar fi dacă toţi am reuşi să ne-o însuşim. Eu recunosc că îmi lipseşte: este unul din lucrurile pe care vreau să le consolidez în mine în următoarea perioadă. Visez la un corp mai suplu (dacă îmi voi controla pofta de mâncare), visez să fiu o mamă mai blândă pentru copiii mei (dacă îmi voi controla tonul şi vocea), o gospodină mai organizată (dacă îmi voi controla obiceiul de a pierde vremea pe Facebook).

O gândire optimistă : iată încă o lecţie care se prinde din „zbor”. Când în casă pluteşte optimismul, copilul va învăţa să gândească pozitiv prin imitaţie. Reversul e valabil. Dacă ne lăsăm măcinaţi de gânduri rele, dacă suntem permanent îngrijoraţi şi sumbri, la fel va deveni şi puiul nostru în timp.

Lecţiile acestea enumerate mai sus nu le-am inventat eu. Le-am găsit scrise într-o carte veche, un text de mii de ani, foarte cunoscut, pe care am îndrăznit să îl parafrazez. Cartea este de fapt o scrisoare adresată Corintenilor, iar rândurile reprezintă o descriere a iubirii.

Sursa – Raluca Manea, totuldespremame.ro

http://ampress.ro/ce-ar-trebui-sa-in...ile-esentiale/

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.785
    Nivel
    71
    Puncte: 52.785, Nivel: 71
    Progres nivel: 16%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Progres nivel: 16%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Activitate globală: 6,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    romania, bucuresti
    Posturi
    8.114
    Puncte
    129.195
    Nivel
    100
    Puncte: 129.195, Nivel: 100
    Puncte: 129.195, Nivel: 100
    Activitate globală: 18,0%
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:

Implicit

http://inliniedreapta.net/de-la-marx...dine-politica/
    De la Marx la corectitudine politică

[...]
    Cea mai concisă definiţie a corectitudinii politice constă într-un singur cuvînt.
    Newspeak. Reprogramarea gîndirii prin schimbarea vocabularului. Limbajul fictiv descris de George Orwell în romanul 1984 a devenit realitate. Însă care este originea acestui fenomen?
    [...]
    Încrede-te în Dumnezeu si tine-ti praful de pusca la adapost de umezeala. (Oliver Cromwell)
    Suntem urmași ai Bizanțului unde conspirația era la ea acasă. (E. Mihaescu)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.531
    Puncte
    76.128
    Nivel
    85
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 422
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 422
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Diferenta intre MILA si COMPASIUNE

..........

Mila distruge stima de sine, compasiunea oferă încrederea că oricine poate să reușească să treacă peste o perioadă nefastă.

Mila proiectează propriile credințe și așteptări, compasiunea privește cu autenticitate și empatie.

Mila te face să te simți separat de ceilalți, compasiunea te face să realizezi că nu există ceilalți, ci TU.

Mila te face să te simți superior, ușurat, fricos. Compasiunea înțelege că toți suntem unul și nimeni nu e nici inferior, nici superior prin nimic.

Mila spune „Nu poți, hai că te ajut EU, îți dăruiesc și-ți arăt CE să faci.” Compasiunea spune „Nu poți ÎNCĂ, hai că te îndrum și-ți arăt CUM.”

http://entuziasm.ro/dezvoltare-perso...si-compasiune/

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    1.464
    Puncte
    31.686
    Nivel
    54
    Puncte: 31.686, Nivel: 54
    Puncte: 31.686, Nivel: 54
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 264
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 264
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de dona Vezi Post
    Diferenta intre MILA si COMPASIUNE

..........

Mila distruge stima de sine, compasiunea oferă încrederea că oricine poate să reușească să treacă peste o perioadă nefastă.

Mila proiectează propriile credințe și așteptări, compasiunea privește cu autenticitate și empatie.

Mila te face să te simți separat de ceilalți, compasiunea te face să realizezi că nu există ceilalți, ci TU.

Mila te face să te simți superior, ușurat, fricos. Compasiunea înțelege că toți suntem unul și nimeni nu e nici inferior, nici superior prin nimic.

Mila spune „Nu poți, hai că te ajut EU, îți dăruiesc și-ți arăt CE să faci.” Compasiunea spune „Nu poți ÎNCĂ, hai că te îndrum și-ți arăt CUM.”

http://entuziasm.ro/dezvoltare-perso...si-compasiune/
    De ce trebuie sa eliminam din cuvântarea noastra cuvine ca “mila” sau “mântuire” ? Pentru ca unii sub aura “dezvoltării personale” o înțelepciune neagra..vor sa stearga Incet si sigur in mentalul colectiv ce-l mai puternic strigat de rugăciune rostit vre-o data...DOAMNE MILUIESTE-MA ! Rostit de David si altii pe care Iisus i-a întâlnit in calea lui. Însuși Iisus ne spune ( avem numeroase versete ) si fundamentul credinței si mântuirii este Mila o găsim cel mai des in Sf Scriptura.

Deja Tatăl Nostru încearcă sa se modifice..probabil o sa spunem “ Doamne Compasiuneste-mă” !
    Am avut multe probleme in viata mea..si toți s-au încadrat perfect in tiparul “compasiunii” ..am primit “predici extraordinare” despre ce sa fac ..cum ,etc...dar nimeni nu a oferit in adevăr un ajutor concret...la vorbe nu ne întrece nimeni...practica ne omoară.

Credem ca omul care cere ajutor cu disperare , de ex bani in special sa nu ne ferim, de operație ,etc..mâncare sau o haina...are nevoie “vorbe” sau de fapte ? Il ajut si gata...pe urma sfaturi daca este cazul. Poate un om a greșit..e prea târziu pt sfaturi ,..e nevoie de ajutor. Ce fac acum il trec prin teste ca la școală ? Il judec eu ? Il ajut daca am dragoste ..daca nu o sa ii ofer o “scurta sau lunga vrăjeală extraordinara “ si mulțumitoare egoismului ,mândriei si “inteligentei mele “...si îmi voi așterne din nou sufletul intr-un palat de gheata.

Iauzi…"Dezvoltarea acestui veac"
    “Mila te face să te simți superior, ușurat, fricos. “

Iar când i-a văzut pe cei doi orbi, I s-a făcut milă de ei, S-a atins de ochii lor și îndată au văzut” (Matei 20, 34)

Mila ma face sa ma simt Smerita..când primesc o cerere de ajutor...pur si simplu gheata inimii care a cuprins nervii cotidianului,stersul si toate nemulțumirile mele...se topesc! Pe loc izvorăște Dragoste fara judecata...si îmi dau seama ca Dumnezeu vrea din nou sa îmi ofere o “ocazie” pt al proslăvi pe El si pt a face si eu ceva bun pe lumea asta !
    NICIODATA nu m-am simțit Mandra sau Superioara ! Ci mi-am dat seama ca ce e al meu..nu e al meu...ca nimic nu am adus in aceasta lume si nimic nu voi lua din ea ! Pot sa aduc doar Alinare si Mila lui Dumnezeu prin mine si ma simt copleșită de aceasta ocazie.

Am ajuns sa ne ghidam dupa Cuvinte si intelegeri lumesti care răstălmăcesc autenticitatea sentimentului profund ! Legalizam , Apreciem si Culegem sub o aura înțeleaptă si evoluata..fructele din ramurile copacului destrăbălări si mandriei omului..care se inalta cat mai sus pe sine si se desparte cu repeziciune si iremediabil de sursa mântuirii : MILA LUI DUMNEZEU !

Da..f adevărat ..asta este ideea si afirmația de baza acestei “Dezvoltări Personale” si “Înțelepciunii” acestui veac :
    “Pentru că mila este un sentiment de vibrație joasă care pleacă din neînțelegerea lumii în care trăiești.”http://fiimplinit.ro/fara-mila/ este plin internetul de aceaste cugetări.

Eu propun autenticitatea sentimentului si valoarea neschimbata a cuvintelor lui Dumnezeu...in detrimentul cugetarii omului schimbător.

Mica 6:8 [+1/-0]
    Ți s-a arătat, omule, ce este bine, și ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubești mila și să umbli smerit cu Dumnezeul tău?

Matei 5:7 [+2/-0]
    Ferice de cei milostivi, căci ei vor avea parte de milă!

Luca 6:36 [+2/-0]
    Fiți, dar, milostivi cum și Tatăl vostru este milostiv.

Păcat ca Dumnezeu nu a aflat inca cat de fricos,ușurat si mândru este ! Propun sa ii trimitem câteva carti sau linkuri din acești “cugetători” - “ Dezvoltare Personala “ !

https://ro.orthodoxwiki.org/Mila

Mila esta singura baza reala a oricarei justitii libere si a oricarei adevarate calitati.
    Arthur Schopenhauer
    Ultima modificare făcută de Achilina; 17-July-2017 la 10:55 PM.
    Bruno Wűrtz:Impresionant castel aerian, străfulgerat de luminile stridente ale Fiului Pierzării, filosofia New Age ne fascinează astăzi până la sacrificarea lucidităţii în numele lucidităţii şi pe altarul ei. Oare nu a avertizat încă apostolul vizionar: « luaţi aminte ca nu cumva cineva să facă din voi o pradă prin filozofie »? (Coloseni II, 8).

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.785
    Nivel
    71
    Progres nivel: 16%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Progres nivel: 16%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.265
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 175
    Ultimul Post: 26-October-2017, 08:41 PM
  2. Sa invatam sa fim parinti
    De iulia în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 64
    Ultimul Post: 13-October-2017, 04:52 PM
  3. Sa invatam cuvinte noi!
    De evab în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 06-July-2014, 11:23 AM

Permisiuni postare