Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 57

Subiect: Ce mai trebuie sa invatam ?... (pareri,argumentei,dezbatere)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Puncte: 156.200, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredYour first Group5000 Experience PointsTagger Second Class10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit Ce mai trebuie sa invatam ?... (pareri,argumentei,dezbatere)

Am urmarit de la distanta, disputa dintre Angie si cativa useri mai vechi...Nu am citit cu lux de amanunte toate postarile...pentru ca nu vreau sa emit judecati de valoare despre cine are sau nu are dreptate...Consider ca nu este aceasta treaba mea.... Dar vreau sa ma refer la un aspect care a iesit in evidenta cu aceasta ocazie...Si anume...aparitia unor momente de criza si...gestionarea momentelor de criza...indiferent care este motivul...As dori sa emit un punct de vedere personal, referitor la aceasta situatie.
    Consider ca mai avem mult de invatat referitor la comportamentul nostru in societate.Si voi face comparatie cu Germania, referitor la acest aspect.
    In relatiile dintre cetatenii germani, nu am vazut diferende si dispute asa cum vad in Romania, adica acolo oamenii stiu sa salute respectuos, stiu sa vorbeasca atent si cu respect cu interlocutorii,nu ridica tonul unii la altii, nu-si adreseaza invective sau apostrofari , nu se cearta daca au o problema despre care au opinii diferite, discuta calm si se feresc sa jigneasca interlocutorul, chiar daca acesta a facut greseli grave.
    Ce vedem la noi in Romania, fiecare isi sustine un punct de vedere, la care nu renunta si poarta in acest sens adevarate razboaie verbale , infocate, infierbantate, presarate cu invective, cu apostrofari, cu amenintari patimase, ridica tonul unii la altii, adica o agresivitate verbala evidenta.
    Ce dovedeste aceasta comparatie : ca nu suntem educati suficient, ca suntem mai mitocani, ca nu dam dovada de bun simt, de cei sapte ani de-acasa,ca ne credem desteptii pamantului, ca nu suntem modesti, ca suntem aroganti, orgoliosi, ca ne credem superiori interlocutorilor si le aratam acest lucru prin vorbe grele cateodata.Toate aceste aspecte nu le veti vedea in Germania . Intrebarea este de ce?? Raspunsul este : ...pentru ca in Germania oamenii sunt educati la nivelul unei societati civilizate !!...De ce apar la noi aspectele deranjante , pe care le-am precizat mai sus ??...Raspunsul este evident : pentru ca nu suntem educati la nivelul unei societati civilizate, suntem in urma cu cateva secole fata de Germania la acest capitol, adica diferenta de ani de pe vremea cand in Germania se facea educatie si la noi nu, culmea este ca la ei se face educatie si acum si la noi tot nu se face educatie nici macar acum.
    Am avut mai demult si eu o disputa cu Angie, legat de ceea ce am sustinut , referitor la anumite aspecte comparative intre Romania si alte tari si la vremea respectiva Angie si-a aratat nemultumirea pentru punctul meu de vedere, pe care il considera nepatriotic.Dar se pare ca am avut dreptate.Am avut ocazia sa stau in Germania o perioada de timp (o luna) in fiecare din ultimii trei ani , anul acesta am stat doua luni si continui sa admir Germania pentru modul cum reuseste sa-si educe cetatenii, la nivel national si ma refer la rezultate, adica la modul cum se comporta un cetatean german pe strada, la servici, acasa , la scoala, adica peste tot in cadrul societatii.
    La final, as vrea sa intreb retoric : ce mai trebuie sa invatam , noi romanii ? ... Raspunsul : in materie de educatie la nivel national ...foarte multe , din pacate pentru noi !!!....
    Secolul XXI sau va fi religios, sau nu va mai fi defel. (Andre Malraux)
    Prietenie inseamna sa fii alaturi de prieteni nu cand au dreptate, ci cand gresesc. ( Andre Malraux)
    Revolutionarul este individul care doreste sa schimbe lumea si o depaseste in sensul viitorului, catre o ordine a valorilor, pe care o inventeaza. (Jean-Paul Sartre)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredYour first Group5000 Experience PointsTagger Second Class10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Referitor la disputa Angie - useri....cred ca este un moment de criza scapat putin de sub control...si aici ma refer la faptul ca sarcina moderatorilor este intr-adevar foarte grea atunci cand trebuie sa intervina si sa determine respectarea regulilor forumului, dar...aceasta interventie necesita foarte, foarte , foarte multa diplomatie, pentru a nu se crea momente de criza suplimentare.Si aici ma refer ca interventia moderatorului trebuie facuta prompt, la obiect, sa explice suficient de clar argumentarea si in plus sa nu dea impresia ca moderatorul este Dumnezeu pe pamant, ci este o persoana prietena, care vede mai multe si stie mai multe si prin tinuta sa verbala sa poata impune respect, respectnd la randul ei pe toti userii in mod egal, chiar daca gresesc....Parerea mea... Nu trag de maneca pe nimeni, dar cred ca acest moment de criza de acum putea fi evitat, daca toti cei implicati ar fi dat dovada de o educatie germana.Va multumesc si imi cer scuze daca am jignit cumva pe cineva pe nedrept
    Cu stima si prietenie,
    dinu
    Prietenie inseamna sa fii alaturi de prieteni nu cand au dreptate, ci cand gresesc. ( Andre Malraux)
    Revolutionarul este individul care doreste sa schimbe lumea si o depaseste in sensul viitorului, catre o ordine a valorilor, pe care o inventeaza. (Jean-Paul Sartre)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Angie Vezi Post
    Eu consider aceasta afirmatie doar alta manipulare, sau altfel spus, romanul visator ce-si petrece mare parte din timp filosofand si nu muncind, traieste intr-o lume a ideilor contradictorii si transforma totul in ce-i convine lui.
    Draga Dinu, chiar ai avut o disputa cu mine?
    Care au fost cuvintele grele din "disputa".
    Oricine citeste aici deduce ca userii dinu si angie s-au certat, asa a fost??
    Mi-am exprimat dezacordul fata de faptul ca romanii ii idolatrizeaza pe straini si ca suntem singura natie in care cetatenii se mananca intre ei si-si omoara violent conducatorii, neavand notiunea de valori sociale proprii. Acel punct de vedere il sustin si acum.
    Tu insa afirmi ca a fost o disputa. iata cum se gandeste in Romania! Totul e hipertrofiat si intins spre ideile care fac placere sufletului celui care le scrie.
    Concluzia: In Romania se vor alege presedinti, se va vota DOAR sub efectul manipularii. Nimeni niciodata nu va lua la puricat ceva sa afle adevarul, toti vor da navala intr-o directie condusi de buna voie de manipulare!
    Fara comentarii!
    Draga Angie, imi cer scuze daca nu s-a inteles clar ce am vrut sa spun. Disputa dintre noi am rezolvat-o atunci fara sa ne apostrofam si in limite normale si in principal se referea la faptul sa nu idolatrizam tarile straine. Si pentru ca atunci nu am mai lungit povestea , pentru ca nu era cazul , voi spune acum in completare ca va trebui sa idolatrizam Ocidentul doar pentru acele aspecte unde ei ne sunt superiori prin rezultate si noi avem de invatat. Altfel spus, o asemenea atitudine nu inseamna ca nu am fi patrioti daca admiram pe altii pentru ceea ce fac mai bine ca noi si nu este nici o rusine sa vrem sa-i copiem, sa facem si noi ce au facut ei bun.Este ca si intr-o clasa de elevi : daca un elev mai slab vrea sa ajunga la fel ca si cel mai bun din clasa , asta nu inseamna ca nu are personalitate , ca ar fi o carpa , ca este rusinos sa vrea acest lucru. Vreau sa spun ca a tinde sa -i ajungi pe cei mai buni ca tine, sa le urmezi exemplul, este o cale naturala , de progres indiferent la ce nivel discutam si indiferent in ce caz ne situam , este o cale spre progres.
    Precizez inca o data, ca sa nu se inteleaga gresit, cu Angie eu nu am avut dispute verbale de genul celor prezentate in argumentul acestui topic, iar asa -zisa disputa a constat de fapt in a avea puncte de vedere putin diferite intre noi. In argumentul-introducere la acest topic, ma refeream la aspecte generale negative, intalnite de noi toti romanii, pe strada, la televiziune, la scoala, la servici, in familie, intre prieteni etc.si nu ma refeream la schimbul de idei dintre mine si Angie.Cred ca am fost destul de clar ?...
    Cu stima si prietenie,dinu

Banned Avatarul lui giumbusluc
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Puncte: 138.627, Nivel: 100
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Ce ar trebui sa invatam? In primul rand sa fim ceea ce proclamam sus si tare ,adica OAMENI!Acest conflict sincer mie mi se pare absolut ridicol si fara sens.Invectivele aduse de ambele parti nu au facut bine nimanui si cred ca daca CUVANTUL ar fi fost inteles asa cum trebuie nu s-ar fi ajuns aici.Eu personal nu pot sa nu remarc cum s-a uitat tot ce incearca acest forum sa evidentieze si anume bunul simt ,ajutor neconditionat si armonia.Cred ca si Angie si Gepaco ar trebui sa-si reevalueze un pic atitudinea si sa se comporte ca doi oameni maturi ,nu ca doua orgolii fara limite.Cat despre colegii nostri care au plecat ,eu sper sa revina ,in masura in care vor dori ,in masura in care apreciaza informatiile pe care domnul Istrate ni le ofera cu atata marinimie si omenie .Pana la urma acest forum are patru mii de membrii si TOTI suntem aici pentru ca respectam ,credem si-l pretuim pe domnul Istrate .Cred ca cine ramane aici ,ramane pentru aceste informatii in mod deosebit ,restul fiind momente de interactiune umana ,relaxare ,pentru ca oameni suntem. Acest forum este creat de OAMENI ,pentru OAMENI si e normal sa gasesti toate componentele comportamentului uman ,insa cand se depasesesc unele limite ,atunci cred ca nu-i bine .Eu sper din toata inima ca acest conflict sa se opreasca aici ,ca toata aceasta ,,nebunie,,sa nu mai capete amploare ,pentru ca mie personal mi se pare fara sens si singurul lucru care ar trebui sa primeze il reprezinta moderatia in tot ceea ce afirmam ,chiar daca e un spatiu virtual .Sper ca Admin sa puna capat acestei lupte a orgoliilor si sa aiba in vedere ca nu numai patru cinci oameni au nevoie de informatiile de pe acest forum ,ci patru mii ,asa ca balanta e un pic cam inclinata.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de AdarM Vezi Post
    Stau si ma-ntreb:
    - Da' Himmler ce educatie o fi avut, bosimana cumva?
    Aaaaa.... si sa nu-mi veniti cu d'alde "exceptiilor", cata vreme au avut peste un milion de mici epigoni d-ai astuia.

... si pe de alta parte, dragul meu coleg de forum, te-as intreba asa, numa-n spiritu' conversatiei de tip germanic:
    - Ce-ar zice un neamt, atunci cand, odata intrat la el in casa, incepi sa-l critici vehement, ca de ce tine bibelori pe servanta, ca de ce si-a pus perdele roz, ca de ce-i spune nevesti-sii, Zuzu, cand pe ea o cheama Dora?
    Draga AdarM,eu m-am referit foarte clar la educatia pe care o au in prezent toti cetatenii germani si nu la educatia lui Himmler si am facut comparatie evidenta cu educatia care se simte peste tot in Romania, unde ne place sa ne balacarim in tot felul de vorbe, ca sa aratam ce ?...ca nu suntem educati corespunzator !!!...

...pentru portiunea :...- Ce-ar zice un neamt, atunci cand, odata intrat la el in casa, incepi sa-l critici vehement, ca de ce tine bibelori pe servanta, ca de ce si-a pus perdele roz, ca de ce-i spune nevesti-sii, Zuzu, cand pe ea o cheama Dora?
    ... consider ca nu are legatura cu ce am zis eu ....cred ca stiu bine ce am scris.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.320
    Puncte
    44.602
    Nivel
    65
    Puncte: 44.602, Nivel: 65
    Puncte: 44.602, Nivel: 65
    Progres nivel: 28%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 948
    Progres nivel: 28%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 948
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Constat ca mai avem inca multe de invatat. Atat noi ca indivizi cat si noi ca natie. Poate un model in viata este bun, poate pentru unii modelul german este cel mai potrivit, altii totusi prefera modelul englezesc, altii pe cel amercian. Important cred eu ca este sa invatam din fiecare greseala facuta. Parerea mea este ca aplicarea orbeste a unor modele este total eronata si duce la greseli. Nu cred ca are vreun rost sa absolutizam ceva.
    Legat de discutiile din ultimele zile de aici cred cu tarie faptul ca noi am gresit incercand sa ne explicam/justificam fiecare actiune.

Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Angie ,eu nu o sa ma cert cu tine si nici nu am sa caut admonestari de ale tale ,sper doar ca nebunia asta sa se termine si ca tu vei avea destula maturitate sa-i pui capat ,pentru ca poti face asta .Eu iti doresc numai bine si sper sa devii persoana care ai fost si pentru care eu am toata stima.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Angie Vezi Post
    ...si manipularea continua....
    Pentru ca romanu-i fericit numai cand e manipulat, nu trebuie sa respecte reguli si se poate razbuna pe conducatori, am decis sa nu mai ajutam cu informatii din culise pe nimeni. Chiar isi merita soarta unii si asa le-o fi dat.
    Daca am avea o arma psihotronica ce ar degaja doar pe o anumita strada unde si semnale subliminale de razvratire contra cuiva, am avea acea strada plina vesnic de oameni fericiti ca sunt in elementul lor, caci doar asta le place unora, sa se adune sa dea in cap, asa sunt ei insisi multumiti. Deocamdata avem un subforum plin de useri.
    Draga Angie, afirmatiile facute cu referire la manipulari, consider ca nu se incadreaza in topicul deschis de mine,... deci consider ca ele sunt off topic...Nu zic ca si acest subiect cu manipularea este interesant...dar tzine de procedee politice, ori eu m-am referit la aspecte de educatie generala....mie-mi place sa respect regulile Forumului...si cred ca e valabil si pentru Moderatori/administratori...Imi cer scuze daca nu am reusit sa fiu prea explicit.
    Cu stima si prietenie,
    dinu
    Ultima modificare făcută de dinu; 08-May-2011 la 11:53 AM.

Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Nu stiu daca se potriveste aici ,dar cred ca asta ar trebui sa invatam.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.152
    Puncte
    156.200
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de isis Vezi Post
    Nu stiu daca se potriveste aici ,dar cred ca asta ar trebui sa invatam.
    ...da ...poate ca si asta tine de educatia noastra ...in sensul sa fim mai concilianti , in relatiile dintre noi...

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Sa invatam sa fim parinti
    De iulia în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 60
    Ultimul Post: 12-February-2017, 08:24 PM
  2. Sa invatam cuvinte noi!
    De evab în forumul Educatia si viata
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 06-July-2014, 11:23 AM
  3. Răspunsuri: 174
    Ultimul Post: 21-February-2013, 06:00 PM

Permisiuni postare