Pagina 1 din 11 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 104

Subiect: Politica ofera siguranta?

Administrator
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.246
    Puncte
    131.826
    Nivel
    100
    Puncte: 131.826, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Recommendation Second Class25000 Experience Points10000 Experience Points5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points7 days registered31 days registered3 months registeredTagger Second ClassTagger First ClassOverdriveRecommendation First Class50000 Experience Points1 year registeredVeteran

Implicit Politica ofera siguranta?

Ce este siguranta?
    Conform DEX
    SIGURANTA s.f. Lipsă de primejdie. 2. Lipsă de îndoială, convingere neclintită; certitudine
    Suna de vis! Pe bune!

Dar politica sa ofere asa ceva? Nici gand sau vorba americanului No chance!

Politica ofera siguranta doar celor din preajma puterii. Pentru restul... un cliseu , ca da bine la public.

Chiar mai mult!!! Are acelasi "efect bisericesc". Daca ne lasi in pace tara va prospera, doar gireaza-ne pentru un timp. (sau Ajuta biserica ca saraca a mai gasit un loc intr-un parc si nu are bani sa ridice un lacas de cult. Dumnezeu te vede si iti va pastra un loc in Imparatia Cerului, tu fiind ultimul hot.)

Deci, am identificat ceva! Vorbele "alese si linistitoare" au trecere prin neuronii nostri si chiar mai mult , ne confere o stare de beatitudine si chiar sentimentul ca am facut ceva maret. Pe langa aceasta "minune", ne mai linistete si spiritul vulcanic, ca deahhh noi mai mergem si pe principiul: vorba dulce mult aduce.

Dar, dupa ce apa trece si pietrele raman, ne trezim si rupti in fund si cu bani luati. De ce? ..... la aceasta intrebare va las pe voi sa raspundeti.

Dar sa continuam, ce este SIGURANTA in polica?
    Un cliseu, un cuvant lingusitor care are rolul de a tempera unele reactii si de a continua unele "planuri ascunse".

Reactia mea cand aud un politician ca zice SIGURANTA?
    Mi se pare ca un cod al mafiei siciliene. Ca un "Hit" (traducere din engleza in romana: Tinta, a ucide pe cineva indicat).
    Imediat neuronii mei sunt pusi in miscare si se gandesc la cei mai rau. De multe ori dau gres, pentru ca paleta de rele este prea mare, iar uneori trebuie sa gandesti ca un criminal in serie ca sa-ti dai seama. Deci, domnilor parlamentari ma declar invins. Sunteti prea iscusiti pentru gandirea mea. Poate din cauza ca mama mea nu m-a trimis la Sorbona, Havard , etc? .... (sincer nu caut raspunsul la aceasta intrebare)

Siguranta si formele ei
    MEDICAL
    - trebuie sa aveti cardul xx care va ajuta deoarece contine bla bla bla
    - trebuie sa aveti sub epiderma cipul de tipul yyyy deoarece bla bla bla
    RUTIER
    - trebuie ca masina dvs sa contina urmatorul sistem care este conectat prin GPS la satelitul cccc deoarece va bla bla bla
    ..........
    si asa mai departe

Eeee, dar nu stiti de ultima gaselnita, la pariu !!!

Ce parere aveti de urmatoarea situatie:
    Sa se scoale dl Basescu intr-o zi, sa se logheze pe Yahoo Messenger si sa-i zica ca parola nu mai e buna!!!
    Pai, in viitorul apropiat poate sa zica: Bey , astia de la Yahoo is ********i! Ia sa sun io la astia de la SRI. Tar, Tarrrr ... raspunde operatorul
    Da-l pe sefu, is io B
    Raspunde sefu
    Mey, X de azi blocheaza Yahoo-ul pentru toate ipurile romanesti !

Suna fantezie, nu!
    De curand a avut loc la Paris un summit pe aceasta tema, in care marile coorporatii gen Facebook si Google s-au aratat ingrijorate de decizia unor state de a interzice in viitor accesul la anumite domenii (site-uri).

Guvernele nationale nu ar trebui sa exagereze legiferand excesiv internetul, sperand ca in acest fel vor avea un control strict asupra continutul din online, au avertizat sefii Facebook si Google la forumul e-G8 de la Paris unde au venit sefi de stat, dar si reprezentanti ai celor mai prestigioase companii de tehnologie. Forumul fusese deschis de presedintele Sarkozy care indemna guvernele sa nu lase la voia intamplarii ce se intampla pe internet.

Mai multe companii mari din online se arata ingrijorate de dorinta unor guverne care vor tot mai mare control asupra internetului si in acest mod se poate ajunge la cenzura, fapt inacceptabil.

"Nu poti izola anumite lucruri care iti plac la internet si sa controlezi celelalte lucruri care nu iti plac", a spus fondatorul Facebook, Mark Zuckerberg, referindu-se la atitudinea unor guverne. El a mai spus ca pe de o parte multumit ca Facebook a avut un rol in raspandirea revoltelor din lumea araba, insa pe de alta parte a respins teoriile cum ca Facebook ar fi fost responsabila pentru intregul fenomen, spunand ca si fara site-ul de socializare s-ar fi intamplat aceste revolte.
    sursa: http://economie.hotnews.ro/stiri-it-...ternetului.htm

Iar aici aveti un exemplu concret:
    Turcia blocheaza accesul la Youtube
    O curte judecatoreasca din Turcia a blocat din nou, pentru 30 de zile, websiteul Youtube, la doar cateva zile dupa ce a fost deblocat, intensificand disputa pentru libera exprimare din tara care candideaza pentru calitatea de membru UE.

Accesul la Youtube, apartinand companiei Google Inc., a fost blocat de catre guvernul Turciei in mai 2008, dupa ce utilizatorii au postat clipuri video, despre care Turcia spune ca insulta fondatorul republicii, Mustafa Kemal Ataturk, potrivit Reuters
    sursa: http://www.ziare.com/internet-si-teh...outube-1053154

Cu alte cuvinte , sub umbrela SIGURANTEI guvernele pot face ce vor ele.

Acum va intreb: Va doriti siguranta? Daca da, din partea cui?
    Totul s-a schimbat, pentru ca nimic sa nu se schimbe.
    Fie painea buna, rea, chiar daca e in tara ta, tot "ti-o ia" altcineva.
    Cu prostul care nu are scoala, te lupti putin si ai izbutit, dar lupta este colosala cu prostul care are scoala. (S.O.)

Membru
    Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    35
    Puncte
    5.849
    Nivel
    22
    Puncte: 5.849, Nivel: 22
    Puncte: 5.849, Nivel: 22
    Progres nivel: 60%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 201
    Progres nivel: 60%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 201
    Realizări:
    7 days registered31 days registered7 days registered31 days registered100 Experience Points3 months registered250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

admin scuze facem haz de necaz, intradevar siguranta-sf....

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    634
    Puncte
    18.075
    Nivel
    41
    Puncte: 18.075, Nivel: 41
    Progres nivel: 3%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 875
    Progres nivel: 3%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 875
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Buna dragii mei ,o sa incerc sa raspund pe scurt ,asa cum si cat ma pricep eu ,la pregatirea care o am . 1Politica ofera siguranta ?.........da siguranta zilelor lor ,familiilor ,apropiatilor ca doar asa trebuie [nu mai conteaza ca si noi avem peste 30 ani de munca si pensiile....?????????]avem siguranta zilei de maine ca doar din 742 lei /luna am platit 600 intretinerea la bloc iarna aceasta ,pot spune ca nu sunt in siguranta ? 2Medical ?.....consider ca poti avea mama cardului ,ca tot scoti bani din buzunar pentru orice consultatie medicala .[eu perioada asta am o alta problema de san. ivita dar ma tratez naturist ,deoarece nu am bani de analize si RMN ca sa aflu cu siguranta ce se intampla cu invazia de noduli aparuti ,dar imi este si frica de vreun adevar] 3Si cocluzia finala este ca trebuie sa ne inchida gura intr-un fel ..asa ca inchiderea retelelor de socializare este modul de a avea cat mai multa ....SIGURANTA . ASTA-I VIATA NOI AM FOST TOT TIMPUL GENERATIA DE SACRIFICIU !

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    634
    Puncte
    18.075
    Nivel
    41
    Progres nivel: 3%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 875
    Progres nivel: 3%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 875
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Daca nu am fost pe subiect si am fost pe alaturi va rog sa ma scuzati ,poate nu ma pricep eu sa dezbat un subiect destul de greu pentru mine ,dar imi cer iertare si de exemplele proprii ,poate nu trebuia .Va rog mii de scuze si mult curaj in a va exprima ,eu si asa nu cred ca mai am mult asa ca imi este indiferent de ce se poate intampla .,Cu tot dragul stima si respectul Ana .

Banned Avatarul lui giumbusluc
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Puncte: 138.627, Nivel: 100
    Puncte: 138.627, Nivel: 100
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Citat Postat în original de anadumbrava2000 Vezi Post
    Buna dragii mei ,o sa incerc sa raspund pe scurt ,asa cum si cat ma pricep eu ,la pregatirea care o am . 1Politica ofera siguranta ?.........da siguranta zilelor lor ,familiilor ,apropiatilor ca doar asa trebuie [nu mai conteaza ca si noi avem peste 30 ani de munca si pensiile....?????????]avem siguranta zilei de maine ca doar din 742 lei /luna am platit 600 intretinerea la bloc iarna aceasta ,pot spune ca nu sunt in siguranta ? 2Medical ?.....consider ca poti avea mama cardului ,ca tot scoti bani din buzunar pentru orice consultatie medicala .[eu perioada asta am o alta problema de san. ivita dar ma tratez naturist ,deoarece nu am bani de analize si RMN ca sa aflu cu siguranta ce se intampla cu invazia de noduli aparuti ,dar imi este si frica de vreun adevar] 3Si cocluzia finala este ca trebuie sa ne inchida gura intr-un fel ..asa ca inchiderea retelelor de socializare este modul de a avea cat mai multa ....SIGURANTA . ASTA-I VIATA NOI AM FOST TOT TIMPUL GENERATIA DE SACRIFICIU !
    Doamna Ana ,eu cred ca nu a-ti fost pe langa subiect deloc.Asta e realitatea in Romania pentru majoritatea.

Membru
    Data înscrierii
    Jul 2010
    Posturi
    605
    Puncte
    47.308
    Nivel
    67
    Puncte: 47.308, Nivel: 67
    Puncte: 47.308, Nivel: 67
    Progres nivel: 26%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.042
    Progres nivel: 26%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.042
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points3 months registered250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points

Implicit

Politica sa ne ofere siguranta ? Asta e cea mai mare gogoasa (ca tot mie gandul la una cu ciocolata ) pe care am auzit-o .
    Politica nu ne ofera siguranta ci mai degraba pe plaiurile noastre mioritice noi planuri de a fura perfect in regula si a "fraieri" tot pe seama puterii dobandite de la o turma de cetateni cinstiti .
    Deci sub nicio forma nu ofera siguranta , pana cand nu se va "reseta" neamul complet de la zero , nu vom nicio siguranta .

O seara buna va doresc si un weekend sublim plin de soare
    Incercand sa creez o lume mai buna

Membru
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.434
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Daca nu am fost pe subiect si am fost pe alaturi va rog sa ma scuzati ,poate nu ma pricep eu sa dezbat un subiect destul de greu pentru mine ,dar imi cer iertare si de exemplele proprii ,poate nu trebuia .Va rog mii de scuze si mult curaj in a va exprima ,eu si asa nu cred ca mai am mult asa ca imi este indiferent de ce se poate intampla .,Cu tot dragul stima si respectul Ana .
    Doamna Ana sunteti prea explicita si nu cred ca cineva nu este deacord cu dvs. in expunerea facuta, dar va rog sa luptati si sa ginditi pozitiv chiar am o stingere de inima numai cind am citit fraza de mai sus. Va doresc multa sanatate, nu va lasati, luptati pina la capat.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    605
    Puncte
    37.398
    Nivel
    59
    Puncte: 37.398, Nivel: 59
    Puncte: 37.398, Nivel: 59
    Progres nivel: 63%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 452
    Progres nivel: 63%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 452
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsTagger Second Class5000 Experience PointsCreated Album pictures10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran

Implicit

Nu se poate sa nu poti beneficia macar de consultatie gratuita si chiar de investigatii si tratament gratuit, insa nu ma mai mira nimic.
    De fapt, singura "siguranta", in ziua de azi, este tocmai faptul ca nu mai avem nicio siguranta, in nicio privinta.
    Este o adevarata aventura si sa treci strada pe trecerea de pietoni. Nu stim sigur ce mancam, nu stim daca nu iesim din spital mai bolnavi decat am intrat (sau daca mai iesim!), in orice moment e posibil sa aflam ca nu mai sunt bani de salarii si pensii, nu se stie daca am iesit sau nu din recesiune/criza sau cand si daca vom mai iesi si asa mai departe...
    Interzicerea unor site-uri este posibila numai intr-un regim totalitar, in vremuri de dictatura si atunci se intampla tocmai in numele "sigurantei" Suntem noi siguri ca am scapat de asa ceva, sau au aparut forme noi, mascate, de dictatura? Din moment ce totul e controlat si monitorizat, inclusiv Internetul, iar popoarele sunt controlate prin intermediul parghiilor economice, este evident ca siguranta oferita inseamna, de fapt.... lipsa ei. Cu alte cuvinte, suntem in bataia vantului.
    Cuvintele sunt pistoale incarcate (Jean-Paul Sartre)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    54
    Puncte
    13.728
    Nivel
    35
    Puncte: 13.728, Nivel: 35
    Puncte: 13.728, Nivel: 35
    Progres nivel: 54%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 322
    Progres nivel: 54%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 322
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Siguranta oferita prin politica este o utopie ....asa cum de altfel, este si notiunea de democratie ....nu exista asa ceva in viata asta ,poate in plan astral ,cine stie?!
    Sub paravanul democratiilor se ascund de fapt ,adevaratele dictaturi....si vrem ,nu vrem ,suntem ''democratizati '' cu forta daca nu se poate pasnic .

Administrator
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.246
    Puncte
    131.826
    Nivel
    100
    Realizări:
    Recommendation Second Class25000 Experience Points10000 Experience Points5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points7 days registered31 days registered3 months registeredTagger Second ClassTagger First ClassOverdriveRecommendation First Class50000 Experience Points1 year registeredVeteran

Implicit

Citat Postat în original de rebelious Vezi Post
    Siguranta oferita prin politica este o utopie ....asa cum de altfel, este si notiunea de democratie ....nu exista asa ceva in viata asta ,poate in plan astral ,cine stie?!
    Sub paravanul democratiilor se ascund de fapt ,adevaratele dictaturi....si vrem ,nu vrem ,suntem ''democratizati '' cu forta daca nu se poate pasnic .
    buna remarca
    intr-adevar sunt putini care gandesc ca dvs ... pacat

dar ........ poate nu vor sa constientizeze acest lucru , ca vorba aia: pana in 2012 mai e putin si trebuie sa-si traiasca vietiile din plin, Da-o **** de politica.
    Totul s-a schimbat, pentru ca nimic sa nu se schimbe.
    Fie painea buna, rea, chiar daca e in tara ta, tot "ti-o ia" altcineva.
    Cu prostul care nu are scoala, te lupti putin si ai izbutit, dar lupta este colosala cu prostul care are scoala. (S.O.)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Politica ue
    De Komoandru în forumul Politica
    Răspunsuri: 104
    Ultimul Post: 01-March-2018, 09:16 AM
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 17-September-2011, 06:10 PM
  3. Proceduri de siguranta - Tren sau Metrou
    De admin în forumul Ce fac in caz de ...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 07-September-2010, 07:18 AM
  4. Politica in porecle
    De admin în forumul Politica
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 04-April-2010, 09:19 AM
  5. Proceduri de siguranta ce trebuiesc respectate in timpul zborului
    De admin în forumul Ce fac in caz de ...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 03-January-2010, 03:33 PM

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •