Pagina 2 din 75 PrimulPrimul 12341252 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 749

Subiect: Sfaturi pentru sanatatea animalelor

Administrator
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.243
    Puncte
    131.625
    Nivel
    100
    Puncte: 131.625, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Recommendation Second Class25000 Experience Points10000 Experience Points5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points7 days registered31 days registered3 months registeredTagger Second ClassTagger First ClassOverdriveRecommendation First Class50000 Experience Points1 year registeredVeteran

Implicit

tomita:

Inca ceva, unii caini ,de obicei rasfatatii,daca sunt lasati prea mult singuri, se ''razbuna'' facandu-si nevoile in casa sau rozand, mai bine zis distrugand obiectele din jur, inclusiv canapele si fotolii.Desi cainele este prin natura sa un animal deosebit de sanatos,exista si unele predispozitii de rasa pt.anumite boli: catar auricular(Cocker-poate fi prevenit printr-o ingrijire corespunzatoare a urechilor),epilepsie (Caniche), sau alergoze cutanate rebele la tratament (Boxer),CARE POT FI PREVENITE PRINTR-O ALIMENTATIE RATIONALA.Majoritatea covarsitoare a bolilor se datoreaza unei ingrijiri defectuoase,unei alimentatii nerationale,lipsei de miscare, contactului cu diferite substante toxice, cu detergenti, lipsei de igiena corporala si ,nu in ultimul rand nedeparazitarilor si vaccinarilor curente.
    Totul s-a schimbat, pentru ca nimic sa nu se schimbe.
    Fie painea buna, rea, chiar daca e in tara ta, tot "ti-o ia" altcineva.
    Cu prostul care nu are scoala, te lupti putin si ai izbutit, dar lupta este colosala cu prostul care are scoala. (S.O.)

Administrator
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.243
    Puncte
    131.625
    Nivel
    100
    Realizări:
    Recommendation Second Class25000 Experience Points10000 Experience Points5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points7 days registered31 days registered3 months registeredTagger Second ClassTagger First ClassOverdriveRecommendation First Class50000 Experience Points1 year registeredVeteran

Implicit

tomita:

Puiul nu se ia inainte de 6 saptamani(varsta de intarcare cand se presupune ca mananca deja bine) pt. ca aparatul lui digestiv nu este pregatit pt.digestia hranei obisnuite si va face dispepsii ( diaree, colici ,vomismete, inapetenta, specifice si debutului parvovirozei) si va suferi de rahitism datorita lipsei laptelui matern.Trebuie sa ne informam ce fel de hrana a primit si ,in primele zile, ii dam aceeasi alimentatie pt. a evita un stres alimentar pe langa cel al despartirii de mama si fratii lui.Numai dupa cateva zile vom incepe sa introducem treptat alimentele noi.De asemenea este obligatorie proba hranei: solicitam proprietarului un vas cu mancarea cu care a fost obisnuit catelul, daca mananca este semn de sanatate, daca refuza nu va fi cumparat in nici un caz.Tot inainte de a-l lua trebuie sa-i verificam starea de sanatate: ochii sa fie curati fara scurgeri purulente, mucoasa conjunctivala roz, gingiile tot roz (paloarea indica anemie), blanita lucioasa, fara fire de par aglutinate de fecale (in jurul anusului-semn sigur de diaree).Pt. testarea temperamentuli vom arunca in mijlocul camerei o legatura de chei, se vor apropia doar cei mai curiosi,mai curajosi si mai activi.
    Cu prostul care nu are scoala, te lupti putin si ai izbutit, dar lupta este colosala cu prostul care are scoala. (S.O.)

Administrator
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.243
    Puncte
    131.625
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

tomita:

Cainii de rasa comuna(''maidanezii'') sunt mai rezistenti la imbolnaviri,sunt inteligenti,nepretentiosi, au un bun simt remarcabil, stiu unde le este locul, sunt devotati familiei, mai ales copiilor, paznici de nadejde,cine va adopta unul, nu va regreta niciodata (v. la animale postarea despre Alicia).

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    92
    Puncte
    3.742
    Nivel
    17
    Puncte: 3.742, Nivel: 17
    Puncte: 3.742, Nivel: 17
    Progres nivel: 73%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 108
    Progres nivel: 73%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 108
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran

Implicit

Ai dreptate Tomita!Eu am 2 maidanezi unul de 1 an si 2luni cu alura de Border Collie si un altul de 2 luni jumatate care nu stiu cam ce este,acum a inceput sa i se ridice o ureche si ar semana cu un caine lup.Important este sa fie sanatosi si nu ce rasa sunt.Daca voiam ceva de rasa imi cumparam unul.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Puncte: 93.132, Nivel: 94
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 5,0%
    Realizări:
    Recommendation Second Class5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Bravo tie! Sa-ti traiasca si sa fiti toti sanatosi.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.637
    Puncte
    158.472
    Nivel
    100
    Puncte: 158.472, Nivel: 100
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Draga Tomita,printre povestile tale minunate ai scris despre un corb....Oare ce minunatie exista si in aceasta poveste? Mie imi plac foarte mult corbii,intotdeauna m-au fascinat si ulterior am aflat ca sunt fiinte minunate si foarte inteligente.Nu vrei tu sa ne vorbesti despre experienta ta si a lui? Abia astept sa aflu ceva frumos...Te astept cu mare drag,de ce lipsesti?

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.637
    Puncte
    158.472
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Acum am vazut,am postat aici din greseala.Trebuia sa postez la primul topic.Daca cineva vede,dintre moderatori si are timp ,rog sa-l mute la topicul despre animale,povesti si consideratii.Tomita,te astept acolo!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Realizări:
    Recommendation Second Class5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de veverita Vezi Post
    Ai dreptate Tomita!Eu am 2 maidanezi unul de 1 an si 2luni cu alura de Border Collie si un altul de 2 luni jumatate care nu stiu cam ce este,acum a inceput sa i se ridice o ureche si ar semana cu un caine lup.Important este sa fie sanatosi si nu ce rasa sunt.Daca voiam ceva de rasa imi cumparam unul.
    Daca unii maidanezi au anumite caractere specifice raselor standard e pt. ca stapanii ''baietilor'' rasati ii duc la ''fetele'' de pe strada.Nenorocirea e ca nu tin cont de faptul ca ele sunt de talie mica in raport cu masculul si, cele mai multe, mor la fatare, puii fiind prea mari.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    bucuresti
    Posturi
    79
    Puncte
    3.438
    Nivel
    16
    Puncte: 3.438, Nivel: 16
    Puncte: 3.438, Nivel: 16
    Progres nivel: 97%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Progres nivel: 97%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran

Implicit

Snow stiu ca ai o pisicuta rasa birmaneza,poate ma ajuti ci niste sfaturi ,tocmai am luat un pui de birmaneza ,e de o saptamana la mine si cand l-am cumparat avea 12 zile,i-am dat lapte cu biberonul dar nu prea il mai satura laptele ,cam cate mese pe zi sa-i dau de hrana umeda,i-am luat pliculete de royalcanin?poate ai timp sa-mi dai niste sfaturi
    e motanel si si-l cheama Aladin ,nume pus de fetita mea

Banned Avatarul lui SnowWhite
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    576
    Puncte
    19.569
    Nivel
    42
    Puncte: 19.569, Nivel: 42
    Puncte: 19.569, Nivel: 42
    Progres nivel: 69%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 281
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 281
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience PointsTagger Second Class3 months registered31 days registered5000 Experience Points1 year registeredVeteran10000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de mehight Vezi Post
    Snow stiu ca ai o pisicuta rasa birmaneza,poate ma ajuti ci niste sfaturi ,tocmai am luat un pui de birmaneza ,e de o saptamana la mine si cand l-am cumparat avea 12 zile,i-am dat lapte cu biberonul dar nu prea il mai satura laptele ,cam cate mese pe zi sa-i dau de hrana umeda,i-am luat pliculete de royalcanin?poate ai timp sa-mi dai niste sfaturi
    e motanel si si-l cheama Aladin ,nume pus de fetita mea
    Sa-ti traiasca, Aladin! Cred ca e un pufulet tare scump la aceasta varsta
    In primul an de viata i-am dat lui Kitty laptic si conserve Schezir pentru puiuti de pana la 1 an.
    De asemenea, vaccinarile si deparazitarea sunt foarte importante in primul an de viata.
    Neaparat sa-i dai vitamine, e inca micut si are nevoie.
    ... si deasemenea, jucariile sunt foarte importante

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Coafura si alte sfaturi pentru par
    De Carmenita în forumul Sanatate, diete, cosmetice, retete
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 19-February-2014, 08:23 PM
  2. Sfaturi pentru femei.
    De Mayernic în forumul Altele
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 19-February-2014, 07:19 PM
  3. Tura de noapte, risc pentru sanatatea angajatilor.
    De Mayernic în forumul Sanatate, diete, cosmetice, retete
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 18-April-2011, 11:14 PM
  4. Sfaturi pentru casa-diverse
    De samantha22 în forumul Sanatate, diete, cosmetice, retete
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 25-March-2011, 08:01 PM
  5. Rolul antioxidantiilor pentru sanatatea noastra
    De kza02 în forumul Publicitate
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 12-May-2010, 01:41 PM

Etichete pentru acest subiect