Pagina 3 din 75 PrimulPrimul 123451353 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 749

Subiect: Sfaturi pentru sanatatea animalelor

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Puncte: 93.132, Nivel: 94
    Progres nivel: 99%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Progres nivel: 99%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 5,0%
    Realizări:
    Recommendation Second Class5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de mehight Vezi Post
    Snow stiu ca ai o pisicuta rasa birmaneza,poate ma ajuti ci niste sfaturi ,tocmai am luat un pui de birmaneza ,e de o saptamana la mine si cand l-am cumparat avea 12 zile,i-am dat lapte cu biberonul dar nu prea il mai satura laptele ,cam cate mese pe zi sa-i dau de hrana umeda,i-am luat pliculete de royalcanin?poate ai timp sa-mi dai niste sfaturi
    e motanel si si-l cheama Aladin ,nume pus de fetita mea
    Mehight, scuza-ma ca intervin, daca pe pliculete scrie royalcanin, inseamna ca e mancare pt. caini nu pt.pisoiasi.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    508
    Puncte
    15.784
    Nivel
    38
    Puncte: 15.784, Nivel: 38
    Progres nivel: 17%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 666
    Progres nivel: 17%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 666
    Activitate globală: 2,0%
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

royal canin-ul este o firma care face si mancare de pisici; dar atentie! pliculetele sunt de obicei pentru dieta:urinary, renal, etc
    Sa incerce cu pisicutul si o supa concentrata cu carne de vita.
    Sper ca laptele e cel de pisic-altfel ii strica stomacul ori face alergie

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    508
    Puncte
    15.784
    Nivel
    38
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

O alta firma buna este Hills

Dar inca o data, atentie la mancare, nu e destul sa fie pliculet sau pateu. Iar laptele sa fie lapte de pisica (se gaseste lapte praf la cabinetele veterinare, mai greu dar se poate). Si supa cu
    cateva firisoare de carne. depinde cat de mic este pisoiasul

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Realizări:
    Recommendation Second Class5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered7 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Madeleine,Hill's e, din punctul de vedere al cateilor mei, mai buna de cat Royal-ul; comparand inscrisurile de pe ambalaje, le dau dreptate, dar, cum spuneam in postarile anterioare care s-au pierdut, cea mai indicata e mancarea proaspata, preparata in casa, mai ales pt. pui, suplimentata cu vitamine si calciu,tot naturale.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    508
    Puncte
    15.784
    Nivel
    38
    Realizări:

Implicit

da Hills-ul e mai bun; dar era vorba de pisicuta si de Royal Canin; eu de pilda, dau motanului meu, in functie de rezultatul analizelor, alternativ-Royal Canin (Urinary) sau Renal (tot de-acolo).
    Vorbeam ca aceste pliculete au un obiectiv clar tintit si asta am vazut pe pisoiul meu.

Pisicuta in cauza, desigur, daca a depasit varsta laptelui, trebuie sa manance si altceva, de aceea supa de vaca este cea mai buna. Mancarea preparata in casa are proprietati ok, dar NU trebuie sa fie-asa cum o inteleg multi, aceeasi mancare ca cea pe care o mananca oamenii; sa fie mai dietetica, fara grasimi (pisica are nevoie de ceva putin mai gras, cainele nu pentru ca o pateste repede cu colesterolul).
    Unul din cateii mei este o pekineza, care timp de 8 ani a mancat mancarea stapanilor ei; apoi s-au lepadat de ea si am luat-o eu. Ficatul si bila erau varza, colesterolul foarte mare si, desi ii plac branza si laptele a trebuit sa i le scot, a trebuit sa ii extrag doua masele pentru ca erau pungi de puroi si dintii in general prapaditi- toate, nu din cauza varstei, ci din cauza alimentatiei.
    Asa ca, lucrurile sunt putin mai complicate.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    bucuresti
    Posturi
    79
    Puncte
    3.438
    Nivel
    16
    Puncte: 3.438, Nivel: 16
    Puncte: 3.438, Nivel: 16
    Progres nivel: 97%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Progres nivel: 97%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 0%
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran

Implicit

motanul meu are 3 saptamani si a baut lapte special pt pisici pana acum dar am observat ca nu se mai satura cu lapte ,tomita royalcanin e si pt pisici dar sincera sa fiu nu m-am uitat pe plic sa vad de care e ,doar atat am citit ca este pana in 12 luni si pliculetul are culoarea alb cu roz,chiar vanzatorul mi-a recomandat-o ,oricum am incercat azi sa-i dau si nici nu bese de ea ,a trebuit sa-i bag eu in gura mai fortat,dar sper sa se obisnuiasca cu ea,i-am mai pus bobite tot royalcanin in lapte sa se inmoaie si dupaia le-am pisat si le-am pus in biberinul cu lapte,a baut fara probleme,dar nu prea stiu cate mese de lapte sa-i mai dau daca incepe sa pape si altceva

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    508
    Puncte
    15.784
    Nivel
    38
    Realizări:

Implicit

puiul e mult prea mic, trebuia sa mai suga la mama lui; nu mai asculta de vanzator ci intreaba un veterinar; probabil ca ti-a dat ceva Junior; nu il forta sa manance ce nu vrea si mai ales, cauta un veterinar care stie ce sa dea.
    In plus, de unde stii ca nu se satura? De asemenea, supa concentrata de vita fara cartofi si telina (oricum, lui i se da lichidul ) si cu firisoare tocate din carnita e mai buna decat laptele cu hranauscata-chiar inmuiata. Supa de pui este mult mai putin recomandata.
    De asemenea, bine ar fi sa citesti mai mult despre pisici in general (anatomia lor e foarte diferita de a cainelui, de pilda) si despre rasa pe care o ai, in special. Macar pe net. Si nu uita ca pisoii se joaca foarte mult, sa aibe mereu de joaca si sa te joci cu el. Atentie la accidente de orice fel-intra prin orice gaurica si Doamne fereste. Puilor de pisica le place si apa-se joaca foarte mult cu apa care picura la robinet.

Un lucru important-masajul. Mama pisica isi linge bine puii dupa ce mananca-nu ii spala ci le face masaj pe burtica, sa stimuleze tranzitul intestinal si la fundulet.Trebuie facut acest lucru cu o bucatica de panza umeda si calda; limba pisicii e foarte aspra, deci trebuie masat fara teama, in sensul acelor de ceasornic. Altfel, puiul da in constipatie, ceea ce nu e bine deloc.

Robot_Forum
    Guest Avatarul lui Robot_Forum

Implicit

Citat Postat în original de mehight Vezi Post
    motanul meu are 3 saptamani si a baut lapte special pt pisici pana acum dar am observat ca nu se mai satura cu lapte ,tomita royalcanin e si pt pisici dar sincera sa fiu nu m-am uitat pe plic sa vad de care e ,doar atat am citit ca este pana in 12 luni si pliculetul are culoarea alb cu roz,chiar vanzatorul mi-a recomandat-o ,oricum am incercat azi sa-i dau si nici nu bese de ea ,a trebuit sa-i bag eu in gura mai fortat,dar sper sa se obisnuiasca cu ea,i-am mai pus bobite tot royalcanin in lapte sa se inmoaie si dupaia le-am pisat si le-am pus in biberinul cu lapte,a baut fara probleme,dar nu prea stiu cate mese de lapte sa-i mai dau daca incepe sa pape si altceva
    nu mai forta bietul pisoi sa manance un lucru evident rau pt el. Hrana pt "pana in 12 luni" nu inseamna ca e buna pt 3 saptamani. Pisoiul la 7 luni e deja adolescent, aproape adult, iar la 12 luni e deja mare. La 3 saptamani e mult prea mic. Retine ca pisoiul e preponderent carnivor, deci il vei intarca cu carnita. Incearca asa: un ficatel fiert pus in blander cu un polonic din apa in care a fiert, fara sare! (ca si la om, nou nascutul nu are rinichii pregatiti pt sare) si cu miez de paine. Vei obtine o pasta super gustoasa pt pisoi. Ii mai poti da cant mici de smantana si branza de vaci. Cel mai important. Vanzatorii de hrana pt animale dau sfaturile cele mai proaste posibil, nefiind veterinari. Consulta un medic bun (din pacate f rari in Romania)

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Realizări:

Implicit

@Mehight,dupa mine,Ioana si Madeleine ti-au dat cele mai bune sfaturi, se vede ca sunt excelent informate, daca le vei urma, Aladin va deveni un motan zdravan, sanatos tun. In general,intarcarea puilor se face ca la copii introducandu-se treptat alimentele noi.Medici buni gasesti la facultate.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    4.204
    Puncte
    93.132
    Nivel
    94
    Realizări:

Implicit

@Madeleine, nu pot decat sa ma inclin in fata ta, din postarile tale am inteles mult mai mult decat lasi tu sa se vada.Sunt convinsa ca ai salvat multe animalute sacrificand timp si bani, nu sunt multi oameni care se dedica animalelor abandonate alegadu-le pe cele mai oropsite, batrane si (sau) bolnave la care nu prea se uita nimeni.In ceea ce priveste alimentatia lor sunt absolut de acord cu tine. De altfel am vorbit concret despre asta facand referire la caini, la pisici nu am prea multa experienta, am crescut doar 3 pisoiasi abandonati de rasa europeana, comuna, de fapt fara rasa.S-au pierdut niste postari, dar am revenit asupra unora in 29 ianuarie,atentionand din nou ca multe boli se datoreaza modului defectuos de hranire.Printre altele atrag atentia si asupra grasimilor animale si vegetale din dieta cainelui, dar am omis sa spun ca branza si casul le fac in casa dupa ce degresez (smantanesc) laptele pe care il iau de la o vaca sanatoasa,hranita natural (se stie ca omega 3 se gaseste numai in laptele vacilor care pasc sau li se suplimenteaza hrana cu seminte de in si ca enzimele sunt distruse prin pasteurizare).Mai spuneam ca dieta canilor mei e, de fapt, mai mult una vegetariana,crudivora, care, printre altele curata si pastreaza dintii sanatosi (la 17 ani, cand mi-a murit prima catelusa, avea dantura intacta, maselele fiind doar usor tocite).

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Coafura si alte sfaturi pentru par
    De Carmenita în forumul Sanatate, diete, cosmetice, retete
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 19-February-2014, 08:23 PM
  2. Sfaturi pentru femei.
    De Mayernic în forumul Altele
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 19-February-2014, 07:19 PM
  3. Tura de noapte, risc pentru sanatatea angajatilor.
    De Mayernic în forumul Sanatate, diete, cosmetice, retete
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 19-April-2011, 12:14 AM
  4. Sfaturi pentru casa-diverse
    De samantha22 în forumul Sanatate, diete, cosmetice, retete
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 25-March-2011, 08:01 PM
  5. Rolul antioxidantiilor pentru sanatatea noastra
    De kza02 în forumul Publicitate
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 12-May-2010, 02:41 PM

Etichete pentru acest subiect