Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 52

Subiect: Ce fac in caz ca nu se mai publica informatiile primite de la dl.Istrate?

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    75
    Puncte
    8.015
    Nivel
    26
    Puncte: 8.015, Nivel: 26
    Progres nivel: 78%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 135
    Progres nivel: 78%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 135
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience PointsTagger Second Class3 months registered31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience PointsTagger Second Class3 months registered31 days registered500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Da se apropie ziua 250 a anului, urmaresc zilnic stirile pe acest forum si imi doresc sa fim anuntati pe cat posibil. Ieri seara la ora 23:30 s-a auzit un zgomot puternic in Bucuresti parca ar fi un avion sau un meteorit sau o racheta ????? cine stie ce o fi ? chiar si in Satu Mare s-a auzit dar mai devreme pe la ora 20:30 ???

Daca stie cineva ce a fost asta vad ca la stiri nu se spune nimic.

Banned Avatarul lui doru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.823
    Puncte
    92.028
    Nivel
    94
    Puncte: 92.028, Nivel: 94
    Progres nivel: 41%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.122
    Progres nivel: 41%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.122
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de ;267532
    Da se apropie ziua 250 a anului, urmaresc zilnic stirile pe acest forum si imi doresc sa fim anuntati pe cat posibil. Ieri seara la ora 23:30 s-a auzit un zgomot puternic in Bucuresti parca ar fi un avion sau un meteorit sau o racheta ????? cine stie ce o fi ? chiar si in Satu Mare s-a auzit dar mai devreme pe la ora 20:30 ???

Daca stie cineva ce a fost asta vad ca la stiri nu se spune nimic.
    cred ca toti l-am auzit si inca foarte clar .

eu cred ca vom fi atacati din spatiu .........glumesc salwaelza

Banned Avatarul lui doru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.823
    Puncte
    92.028
    Nivel
    94
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de giumbusluc Vezi Post
    Nu glumi scumpule ca ceva a fost ,pentru ca acest zgomot l-am auzit si eu .Initial am crezut ca e zgomotul trenului ,apoi ca a dat nepotul meu tv-ulpe cine stie ce film si era sunetul prea tare ,dar cum nu a fost nici una nici alta ,ceva a fost ,daca s-a auzit la Bucuresti ,Satu Mare ,la mine la fel!Doar nu ne-am ,,dilit,, toti!
    tocmai tu spui sa nu glumesc ? ma mir
    ......gata , ne cuceresc ........

Banned Avatarul lui doru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.823
    Puncte
    92.028
    Nivel
    94
    Realizări:

Implicit

Nebunaticule ,nu incurca lucrurile!Acest zgomot chiar l-am auzit!
    la modul cel mai serios spun ca si eu l-am auzit , m-am uitat chiar pe geam , in balcon , dar nimic , un zomot ciudat ............

Banned Avatarul lui doru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.823
    Puncte
    92.028
    Nivel
    94
    Realizări:

Implicit

Pai vezi?Deci ceva l-a provocat nu?
    si acum glumim :

pai da , l-a provocat o nava extraterestra care s-a saturat de mintile bolnave ale oamenilor si o sa vina sa ne bage mintile in cap sa nu mai facem prosti ......deci atentie la nave cosmice

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.128
    Puncte
    59.648
    Nivel
    75
    Puncte: 59.648, Nivel: 75
    Progres nivel: 74%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 402
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 402
    Activitate globală: 10,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Exista vreun loc pe forumul asta in care , daca prin cine stie ce noroc, vom afla informatia pe care o asteptam sa putem si posta o atentionare pe undeva unde sa nu se piarda printre altfel de discutii?!

Imi pare rau ca intervin si iar o sa primesc tot felul de critici. Problema este insa foarte serioasa si la fel de serios intreb si eu. Si poate ne si gandim la asta. Pentru ca topicurile cu postari noi dispar foarte repede din lista care deschide forumul (sectiunea "Postari noi"). Si daca dupa fiecare informatie topicul se umple de dialoguri fara niciun sens putem sa renuntam la orice speranta ca am afla ceva in timp util.

Este chiar atat de greu sa pastram un topic fara interventii in afara subiectului? Pe cuvantul meu daca nu te gandesti ca toata actiunea de disipare si deturnare a unei informatii este facuta intentionat. Ca altfel cum? In bataie de joc mi-ar place sa cred ca nu se intampla... Va las pe voi, doru si giumbusluc, sa alegeti un topic in care sa ne spuneti ca nu veti interveni decat la subiect si fara ping-pong de replici, pline de umor de altfel.

Cum ar trebui sa va rog sa priviti cu un pic de respect fata de colegii de forum preocupati de un anumit subiect, un anume topic de pe acest forum? Si va rog sa intelegeti ca nu intervin "impotriva" voastra ci doar din preocuparea ca anumite informatii sa ajunga la cei de pe forum care doresc sa primeasca informatia respectiva.

Sau poate nu ati inteles ca atentionarile despre anumite date/evenimente nu vin de la noi, userii de pe forum?

Repet, va rog frumos, fara niciun fel de alte intentii de a intra aiurea in contradictoriu, sa incercam sa gasim o cale, un topic, pe care sa il privim toti cu seriozitatea necesara. Pentru ca nu avem decat doua date si alea sunt mult prea aproape ca sa ne permitem sa ne insiram cu tot felul de glume sau sa ne sicanam unii pe altii.

Speram in continuare sa nu se intample nimic, dar nu putem totusi sa nu luam in considerare si ipoteza lui ..."si daca totusi?" Am primit prea recent niste dovezi de materializare a mesajelor domnului Istrate ca sa ne mai putem culca pe o ureche...
    Ultima modificare făcută de Aleinad; 01-September-2012 la 07:15 PM.

Banned Avatarul lui doru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    3.823
    Puncte
    92.028
    Nivel
    94
    Realizări:

Implicit

si alte discutii sunt foarte importante , chiar si acel sunet ciudat care a fost auzit de mai toata lumea , in mai toata tara vad , .....cine stie ca si acel sunet poate fi ceva , nu stiu , ceva important chiar daca s-a glumit pe tema lui .
    insa tie nu-ti convin multe , dar asta e , nu conteaza .

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2010
    Posturi
    75
    Puncte
    8.015
    Nivel
    26
    Progres nivel: 78%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 135
    Progres nivel: 78%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 135
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience PointsTagger Second Class3 months registered31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience PointsTagger Second Class3 months registered31 days registered500 Experience Points1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Daca e cineva care a trait cutremurul din 1977 , dintr-o data s-au prabusit blocurile ?
    sau a fost precedat de un zgomot asurzitor ? . Sigur acest zgomot era pe cer deasupra blocurilor nimeni nu a vazut nimic nici un obiect dar sunetul a durat mai mult de un minut . A trecut ceva foarte zgomotos deasupra blocurilor , nu am sesizat nici o trepidatie, am crezut ca asa incepe un cutremur . Insa zgomotul venea de pe cer la joasa altitudine si nu semana a motor de avion.
    M-as bucura daca cineva isi aminteste de semnele premergatoare cutremurului din 1977.

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.259
    Puncte
    106.722
    Nivel
    100
    Puncte: 106.722, Nivel: 100
    Puncte: 106.722, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 30,0%
    Activitate globală: 30,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran

Implicit O explicatie

Publicat la 01 Septembrie 2012 de catre Alexandra Furnea. Mult-asteptatii RED HOT CHILI PEPPERS nu au adus cu ei doar un setlist epic, ci si cativa extraterestri care, pentru a sarbatori cum se cuvine concertul, au pus de-o gluma post-eveniment turand la maxim motoarele OZN-urilor lor, care au facut un zgomot infernal.

Iata explicatia "uruielilor" misterioase care s-au auzit in Bucuresti pe data de 31 august 2012, la scurt timp dupa ce trupetii si-au luat ramas bun de la publicul din Romania.

Lasand deoparte glumitele, insa, prestatia americanilor a fost foarte reusita. Toti membrii formatiei si-au facut treaba cu profesionalism si le-au servit fanilor o portie "iute" de funk-rock. Cu toate acestea, show-ul a lasat impresia ca este 100% scriptat, nelasand niciun pic de loc pentru spontaneitatea - chiar si cautata - specifica unui concert rock.
    .................................................. ...............................................
    Si pentru ca nu ne place sa dezinformam vom marturisi ca, intre timp, am depistat sursa zgomotului infernal. Cica se elibereaza presiunea la termocentrala CET Sud.
    MaximumRockMagazin

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.128
    Puncte
    59.648
    Nivel
    75
    Progres nivel: 74%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 402
    Progres nivel: 74%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 402
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de salwaelza Vezi Post
    Daca e cineva care a trait cutremurul din 1977 , dintr-o data s-au prabusit blocurile ?
    sau a fost precedat de un zgomot asurzitor ? . Sigur acest zgomot era pe cer deasupra blocurilor nimeni nu a vazut nimic nici un obiect dar sunetul a durat mai mult de un minut . A trecut ceva foarte zgomotos deasupra blocurilor , nu am sesizat nici o trepidatie, am crezut ca asa incepe un cutremur . Insa zgomotul venea de pe cer la joasa altitudine si nu semana a motor de avion.
    M-as bucura daca cineva isi aminteste de semnele premergatoare cutremurului din 1977.
    Eu locuiam la curte in 1977. Am auzit si eu acel zgomot pe care l-am perceput mai degraba ca un vuiet straniu, puternic. Insa nu mi s-a parut ca precede cutremurul sau nu l-am auzit eu inainte. L-am auzit cand am iesit in curte, dupa primele secunde in care cutremurul incepuse deja. Pot spune insa ca putin inainte de cutremur se iscase vantul din senin.

Nu stiam prea multe despre cutremure la vremea respectiva. Eram prin clasa a 8-a. Un singur cutremur mic mai prinsesem, cu nu-mi aduc aminte cat timp in urma, si n-as fi stiut probabil ce s-a intamplat daca n-ar fi iesit un vecin strigand „Ati simtit? A fost cutremur!”.

In momentul in care a inceput cutremurul din 1977 eram in casa la televizor. Prima senzatie a fost ca troznesc grinzile din tavan si ca este cineva in pod. Am tasnit spre iesire in acea clipa strigand dupa tata si abia in pragul usii ne-am dat seama despre ce este vorba. Am fugit asa cum ma aflam, in picioarele goale, in gradina. Gradina era proaspat sapata si am simtit miscarile pamantului sub picioarele mele. Parca eram pe valuri. Atunci am realizat vuietul respectiv iar cerul era aproape rosu, o lumina ciudata.

In cartierul de case, undeva pe soseaua Giurgiului, nu au existat cine stie ce pagube in afara unor cosuri cazute. Pe mama insa a prins-o cutremurul in oras, in tramvai venind spre casa. Aproape ca nu a crezut-o nimeni cand a ajuns si a povestit ce s-a intamplat in oras, nimeni nu putea crede ca acolo s-au prabusit cladiri.
    M-a marcat puternic atunci panica oamenilor care locuiau in blocurile de la 2 strazi distanta si care invadasera strazile dintre case. N-au mai urcat in blocuri in noaptea aceea, au fost gazduiti pe la fiecare casa, cati incapeau, mai ales femeile si copiii pentru ca noaptea a fost rece si plecasera care cum a apucat, in pijamale si picioarele goale. Dezastrul l-am inteles abia de a doua zi de dimineata cand au inceput sa curga stirile.

Imi mai aduc aminte ca un vecin era politist (militian, ma rog) si au fost toti mobilizati la identificarea victimelor. A venit acasa la un moment dat cu un set de fotografii, de genul acelora ce folosesc pentru identificarea persoanelor. Pustioaca lui, cu care eram prietena, i le-a sutit pe ascuns si mi le-a aratat. Nu era nimeni intreg in fotografiile acelea... bucati de oameni, asa cum au fost scoase din moloz, de sub daramaturi... e inutil sa povestesc mai mult...

Ideea este ca nu exista un semn premergator care sa iti dea timp sa si apuci sa te pui la adapost. Singurul lucru pe care l-am observat cu foarte putin timp inainte a fost vantul puternic iscat din senin. Dar asta se intampla in atatea alte circumstante incat nu poate fi un reper clar. Zgomotul, vuietul respectiv se aude doar cu cateva momente inainte daca nu chiar din secunda in care ruperea se produce si prima miscare incepe. Si da, blocurile se prabusesc aproape dintr-o data, adica in decursul celor cateva zeci de secunde cat tine cutremurul... cele care se prabusesc evident.

Acum cand cunoastem insa mai multe despre cutremure putem face diferenta intre unda P, prima miscare verticala, si unda S cand incep miscarile orizontale puternice (simplu spus, ca nici eu nu stapanesc termenii tehnici). Stim ca intre aceste doua unde exista o scurta perioada de aprox. 15 secunde dar care ne permite doar sa ne ridicam si sa ne punem undeva mai la adapost in cadrul locuintei (departe de ferestre, oglinzi, mobila grea)...

Putem sa avem in vedere si ceea ce a spus domnul Istrate in Cafenea cand a fost intrebat de semnele premergatoare cutremurului:
    ”Ioan Istrate: Precursori de cutremur:
    - ridicarea nivelului apelor in puturi
    - aparitia norilor ionizati deasupra zonei Vrancea
    - comportamentul animalelor
    - visele colective
    etc”

Dar asta implica ceva mai multa atentie din partea noastra, ceva mai multe informatii, pe care le putem cauta singuri dar care, din pacate, stau sub semnul interpretarilor si nu ne ofera o certitudine.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Mesaje primite de la domnul Istrate
    De Infinit în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 96
    Ultimul Post: 18-January-2017, 08:48 AM
  2. Mesaje primite de Maria Ghiorghiu
    De sandy76 în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 89
    Ultimul Post: 29-December-2015, 11:08 PM
  3. Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 10-April-2011, 11:11 PM
  4. Răspunsuri: 0