Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 46

Subiect: Tehnici esentiale de supravietuire

Membru VIP Avatarul lui Arife
    Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    8.085
    Puncte
    469.820
    Nivel
    100
    Puncte: 469.820, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsOverdrive3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran

Implicit

Citat Postat în original de independenta Vezi Post
    Da' ce-aveti fratilor cu etajul 6? ca io chiar aici stau...Macar de-as reusi sa-mi termin casuta pe pamant ca acolo e altceva: putina curte sa cultivi ceva legume, pomii fructiferi la anul vor fi pe rod, mai exista o fantana prin vecini in caz ca reteaua de apa potabila nu mai este in functiune...Asta-i viitorul, ne intoarcem la sate sau orasele mici si ne procuram singuri cele necesare traiului.Io m-am hotarat : ma apuc de agricultura ( pe baza stiintifice ,ca doar mi-s licentiata...) si in definitiv reduc si cheltuielile cu intretinerea in forma fizica , ca n-o sa mai am nevoie sa platesc abonament la aerobic ,nu?!
    Despre abonamentul la aerobic.. io zic ca l-ai platit degeaba cand puteai sa te intretii moka urcand si coborand sase etaje de 4-5 ori pe zi(moka face parte din filozofia bunicii...) ...Cu sapa,... tre sa ai maaaare grija...sa nu te ia radaru.......cand ai studii superioare,ce-i mult nu-i bun...(din filozofia mea)

Banned Avatarul lui giumbusluc
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Puncte: 138.627, Nivel: 100
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Fara suparare!

de valeria tamas

sapa -sport national

pana nu-l lovi napasta
    nu-ntelese vorba asta
    ca si domnul si taranul
    tot cu sapa iau ciolanul.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    262
    Puncte
    6.480
    Nivel
    23
    Puncte: 6.480, Nivel: 23
    Progres nivel: 86%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 70
    Progres nivel: 86%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 70
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsCreated Album pictures1 year registered1000 Experience Points5000 Experience PointsVeteran

Implicit

[QUOTE=Arife;212093]
    Citat Postat în original de omule Vezi Post

Si daca se intampla sa nu ai la indemana nimic...ce ai face???Eu m-as gandi la cauterizarea plagii....
    Da...e si asta o solutie.Intrebarea mea este cati rezista la cauterizare/ardere,cati stiu sa o faca corect (fara sa isi cauzeze alta rana) si in final ,daca toate s-au facut corect,se ajunge la punctul de plecare....rana deschisa,cu risc mare de infectie.
    Si daca la inceput vorbeam de o leziune/taiatura cu suprafata mica de contact....dupa cauterizare,cred ca se mareste suprafata,cat despre durerea unei taieturi combinata cu o arsura....te las pe tine sa decizi.
    Plaga in sine ramane tot nesuturata/nelipita/necusuta.Cauterizarea cred ca este buna in locul unei dezinfectari poate....am incercat si aceasta varianta dar nu am rezolvat mare lucru,probabil nu ma pricep.
    Poate "Rambo" stie mai bine cum cauterizezi o rana de glont cu ajutorul unui cartus fara plumb,detonat pe traiectoria initiala....in filme totul pare usor,in viata reala e putin diferit.

Inteleg ca si urina este un bun dezinfectant.....si este la purtator,nu ai cum sa il uiti acasa.
    Ultima modificare făcută de omule; 09-March-2014 la 12:48 AM.
    "Cel mai bun mod de a dovedi ca un bat este stramb nu este cearta de vorbe, ci sa pui alaturi de el un bat drept".citat din Dwight Moody

Banned Avatarul lui giumbusluc
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

[QUOTE=omule;212174]
    Citat Postat în original de Arife Vezi Post

Da...e si asta o solutie.Intrebarea mea este cati rezista la cauterizare/ardere,cati stiu sa o faca corect (fara sa isi cauzeze alta rana) si in final ,daca toate sau facut corect,se ajunge la punctul de plecare....rana deschisa,cu risc mare de infectie.
    Si daca la inceput vorbeam de o leziune/taiatura cu suprafata mica de contac....dupa cauterizare,cred ca se mareste suprafata,cat despre durerea unei taieturi combinata cu o arsura....te las pe tine sa decizi.
    Plaga in sine ramane tot nesuturata/nelipita/necusuta.Cauterizarea cred ca este buna in locul unei dezinfectari poate....am incercat si aceasta varianta dar nu am rezolvat mare lucru,probabil nu ma pricep.
    Poate "Rambo" stie mai bine cum cauterizezi o rana de glont cu ajutorul unui cartus fara plumb,detonat pe traiectoria initiala....in filme totul pare usor,in viata reala e putin diferit.

Inteleg ca si urina este un bun dezinfectant.....si este la purtator,nu ai cum sa il uiti acasa.
    Fa-ma sa inteleg ,adica ai incercat sa-ti cauterizezi o rana singu? Fara anestezic ,ceva? BRRRRRR! Omule ,am vazut eu la tv niste tehnici de supravietuire in conditii extreme ,cred ca ai putea sa concurezi acolo! hahaha

Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    8.085
    Puncte
    469.820
    Nivel
    100
    Realizări:
    7 days registered31 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsOverdrive3 months registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran

Implicit

[QUOTE=omule;212174]

Da...e si asta o solutie.Intrebarea mea este cati rezista la cauterizare/ardere,cati stiu sa o faca corect (fara sa isi cauzeze alta rana) si in final ,daca toate sau facut corect,se ajunge la punctul de plecare....rana deschisa,cu risc mare de infectie.
    Si daca la inceput vorbeam de o leziune/taiatura cu suprafata mica de contac....dupa cauterizare,cred ca se mareste suprafata,cat despre durerea unei taieturi combinata cu o arsura....te las pe tine sa decizi.

Prin cauterizare au fost rezolvate cam toate operatiile in timpul celor doua razboaie mondiale,anestezicul era coniacul sau palinca...In transee se mai presara pe rana si praf de pusca si saliva...

Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    8.085
    Puncte
    469.820
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

Lasand gluma la o parte... si luand lucrurile in serios... gandindu-ma la ce s-ar putea intampla in cazul unui dezastru natural si nu numai...chiar am infiintat un topic cu primul ajutor in caz de urgenta medicala,pentru ca cea mai importanta menire a omului dupa perpetuarea vietii este lupta pentru salvarea fiecarei vieti:http://forum.ioanistrate.ro/showthre...caz-de-urgenta

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    262
    Puncte
    6.480
    Nivel
    23
    Progres nivel: 86%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 70
    Progres nivel: 86%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 70
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience PointsCreated Album pictures1 year registered1000 Experience Points5000 Experience PointsVeteran

Implicit

Prin cauterizare au fost rezolvate cam toate operatiile in timpul celor doua razboaie mondiale,anestezicul era coniacul sau palinca...In transee se mai presara pe rana si praf de pusca si saliva...
    Probabil ca asa a fost,....oricum,operatie facuta de doctor cu anestezic palinca/coniac......praf de pusca la purtator....imi este greu sa cred ca iti vor fi toate astea mai la indemana decat un plasture/dezinfectant/superglue.
    Dar caile Domnului sunt nebanuite.....Creatorul iti scoate in drum tot ce ai nevoie,probabil ca trebuie doar sa ceri......eu nu mai cer nimic,renunt si la rana ca sa nu am nevoie de toate cele de mai sus.

Daca cumva isi inchipuie cineva ca serviciile medicale/politienesti si de orice alta natura vor fi disponibile/accesibile in acele momente si mult timp dupa un "eveniment".....se inseala amarnic.Tot ce veti avea de "rezolvat" va fi pe cont propiu,si asta este un fapt dovedit de istorie si bine documentat.....vezi Haiti,Japonia recent
    Ultima modificare făcută de omule; 26-September-2011 la 07:49 PM.
    "Cel mai bun mod de a dovedi ca un bat este stramb nu este cearta de vorbe, ci sa pui alaturi de el un bat drept".citat din Dwight Moody

Data înscrierii
    Jun 2010
    Posturi
    8.085
    Puncte
    469.820
    Nivel
    100
    Realizări:

Implicit

[QUOTE=omule;212238]

Probabil ca asa a fost,....oricum,operatie facuta de doctor cu anestezic palinca/coniac......praf de pusca la purtator....imi este greu sa cred ca iti vor fi toate astea mai la indemana decat un plasture/dezinfectant/superglue.
    Dar caile Domnului sunt nebanuite.....Creatorul iti scoate in drum tot ce ai nevoie,probabil ca trebuie doar sa ceri......eu nu mai cer nimic,renunt si la rana ca sa nu am nevoie de toate cele de mai sus.

Daca cumva isi inchipuie cineva ca serviciile medicale/politienesti si de orice alta natura vor fi disponibile/accesibile in acele momente si mult timp dupa un "eveniment".....se inseala amarnic.Tot ce veti avea de "rezolvat" va fi pe cont propiu,si asta este un fapt dovedit de istorie si bine documentat.....vezi Haiti,Japonia recent
    Ai dreptate Omule,sa nu uitam ce scenariu apocaliptic s-a intamplat in New Orleans ,satul Louisiana acum 5 ani cand uraganul Katrina a maturat aproape totul in calea sa...atunci s-a demonstrat incapacitatea structurilor guvernamentale si reactia oamenilor in astfel de situatii de criza ...nu te poti baza decat pe Dumnezeu... trist este cand fiecare crede ca este pe cont propriu...atunci devine egoist si primitiv...

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.536
    Puncte
    52.775
    Nivel
    71
    Puncte: 52.775, Nivel: 71
    Puncte: 52.775, Nivel: 71
    Progres nivel: 15%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.275
    Progres nivel: 15%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.275
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

A ramas in completare...

Cum spunea cineva mai sus, sa luam cazul unei persoane la bloc, etaj intermediar, dupa un eveniment urmat de intreruperea curentului, apa, gaz, afara frig/iarna
    Nu ne gandim la catastrofa, nici ca M.Neagra a ajuns la Fetesti, ci la orice intamplare care te poate
    surprinde si izola, sau din contra te poate expune negandit de mult, foamea ramanand o bagatela.

Am citit, sau am vazut la tv cum DEJA si fara evenimente deosebite, dar pe fondul haosului social care deja exista in forme incipiente, si al saraciei, bande inarmate cu te miri ce ataca oameni/comunitati,
    ( haiducie/talharie?!) fara a li se putea opune nici cei in drept si cu mijloacele din dotare

Se vor extinde..

Membru
    Data înscrierii
    Nov 2013
    Locaţie
    Hunedoara
    Posturi
    547
    Puncte
    28.831
    Nivel
    52
    Puncte: 28.831, Nivel: 52
    Puncte: 28.831, Nivel: 52
    Progres nivel: 17%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 919
    Progres nivel: 17%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 919
    Activitate globală: 18,0%
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points7 days registered1000 Experience Points31 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran

Implicit

Cred ca acesta este topicul potrivit unde pot prezenta o ideea geniala, zic eu, despre cum sa gatesti in situatii dificile sau in conditii limitate.
    Doar dispunand de o doza, un briceag si alcool sanitar, poti obtine un dispozitiv pentru prepararea mancarii calde.

http://www.trueactivist.com/gab_gall...ull-ever-need/

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 12-November-2015, 04:45 AM
  2. Tehnici de acordarea a primului ajutor
    De Spaceman în forumul Ce fac in caz de ...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 24-October-2015, 04:53 PM
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 07-November-2011, 03:21 PM
  4. ...supravietuire dupa cutremur
    De gepaco în forumul Ce fac in caz de ...
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 09-February-2011, 10:32 PM
  5. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 04-June-2010, 05:34 PM

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •