Pagina 763 din 766 PrimulPrimul ... 263663713753761762763764765 ... UltimulUltimul
Rezultate 7.621 la 7.630 din 7652

Subiect: Vise premonitorii

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.057
    Puncte
    29.211
    Nivel
    52
    Puncte: 29.211, Nivel: 52
    Progres nivel: 51%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 539
    Progres nivel: 51%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 539
    Activitate globală: 99,5%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Aici e problema! Si sa stii ca exista multa lume care citeste pentru ca asa e la moda, sa te preocupe subiectul si este si foarte entuziasmata de gen; in consecinta, inghite orice, oricat, oricum....Iar asta dovedeste nu harul ci lipsa de traire si experimentare...
    In fine! Noi sa cautam in profunzimea sufletului nostru, acolo unde Domnul a pus acel timp de trezire!

Fratioare, orice vei spune tu, eu nu te voi contrazice, pentru ca nu imi garanteaza nimeni ca nu ai dreptate: e perceptia ta, universul tau si, cine stie daca nu cumva e adevarata.In final vom ajunge cu totii acolo, caci nenumarate sunt caile Domnului! Pot doar sa-mi expun perceptia proprie...si atat!
    Nu ai idee ce scumpa este CLIPA..sa stau sa citesc ceva doar ca este in trend...

Si cei de la spitalul 9 sunt in Universul lor..ca mine de altfel.
    42. Iisus a spus: Fiţi trecători43...27. Dacă nu veţi posti de lumea [aceasta], nu veţi afla împărăţia.

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.057
    Puncte
    29.211
    Nivel
    52
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points1 year registered3 months registered31 days registeredCreated Album pictures5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran25000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Lucia31 Vezi Post
    Așa este, Aura!! Se citește, fiindcă e in trend , așa cum se poartă și blugii ăia rupți, că sunt in trend. . Vorba aceea, "mare e grădina Lui Dumnezeu". Dar, fiecare "știe" ce are de făcut, și dacă nu știe...se uită în jur, și face ce se face...
    Îți doresc o duminică minunată!

"In casa Tatalui meu sunt mai multe locuinte" (Iisus)... nu suntem noi in masura sa judecam...binele si raul este relativ in acest Matrix.
    Cred ca ar trebui sa studiezi ; "arta de a da voie "...altora sa se manifeste.
    42. Iisus a spus: Fiţi trecători43...27. Dacă nu veţi posti de lumea [aceasta], nu veţi afla împărăţia.

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2018
    Posturi
    6
    Puncte
    2.122
    Nivel
    12
    Puncte: 2.122, Nivel: 12
    Puncte: 2.122, Nivel: 12
    Progres nivel: 91%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Progres nivel: 91%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 55,0%
    Activitate globală: 55,0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de AuraArua Vezi Post
    Aici e problema! Si sa stii ca exista multa lume care citeste pentru ca asa e la moda, sa te preocupe subiectul si este si foarte entuziasmata de gen; in consecinta, inghite orice, oricat, oricum....Iar asta dovedeste nu harul ci lipsa de traire si experimentare...
    In fine! Noi sa cautam in profunzimea sufletului nostru, acolo unde Domnul a pus acel timp de trezire!

Fratioare, orice vei spune tu, eu nu te voi contrazice, pentru ca nu imi garanteaza nimeni ca nu ai dreptate: e perceptia ta, universul tau si, cine stie daca nu cumva e adevarata.In final vom ajunge cu totii acolo, caci nenumarate sunt caile Domnului! Pot doar sa-mi expun perceptia proprie...si atat!
    Ator, era un răspuns la ce a spus Aura aici. Doar eram de acord cu ea, că sunt și oameni care citesc fiindcă alții au citit, nu fiindcă i-ar interesa in mod special. Daca tu nu ai face asta, nu înseamnă că nimeni nu ar face. Nu, eu chiar nu judec pe nimeni, îmi pare rău că ai înțeles asta.. Eu nu am curaj nici macar să îmi expun percepția proprie, tocmai fiindcă știu că oamenii judecă, și adaugă în imaginea pe care și-o fac, și alte aspecte, care de fapt nu erau.. Poate știi cum e... Poate și tu ai fost înțeles greșit la rândul tău vreodată. Și chiar îmi pare rău că s-a înțeles că aș judeca pe cineva.
    Am să mă abțin de la comentarii pe viitor. O duminică plăcută!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    5.891
    Puncte
    165.465
    Nivel
    100
    Puncte: 165.465, Nivel: 100
    Puncte: 165.465, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,8%
    Activitate globală: 99,8%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience PointsOverdrive

Implicit

Fratioare....sunt pareri, eventual sfaturi, intemeiate pe propriile trairi, experiente, ale celor care participa la discutii.
    Desigur ca daca cineva rezoneaza si le primeste, scapa de cautari inutile( acest lucru l-a sugerat Lucia). Daca insa nu doreste, liberul abitru il poate duce unde doreste si alege el.

Cat despre citat, in Biblia ortodoxa suna cumva altfel:
    "2. În casa Tatălui Meu multe locaşuri sunt. Iar de nu, v-aş fi spus. Mă duc să vă gătesc loc.
    3. Şi dacă Mă voi duce şi vă voi găti loc, iarăşi voi veni şi vă voi lua la Mine, ca să fiţi şi voi unde sunt Eu.
    4. Şi unde Mă duc Eu, voi ştiţi şi ştiţi şi calea. "
    -sfanta evanghelie dupa Ioan-cap 14.

Ma opresc aici, suntem off topic de multa vreme.
    Felul in care oamenii te trateaza, e karma lor.Modul in care reactionezi, e a ta.
    Ioana Frandes

Faptele pozitive şi senine duc corpul către un ph alcalin, care se traduce prin longevitate şi vitalitate.
    C. Dulcan

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.057
    Puncte
    29.211
    Nivel
    52
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Lucia31 Vezi Post
    Ator, era un răspuns la ce a spus Aura aici. Doar eram de acord cu ea, că sunt și oameni care citesc fiindcă alții au citit, nu fiindcă i-ar interesa in mod special. Daca tu nu ai face asta, nu înseamnă că nimeni nu ar face. Nu, eu chiar nu judec pe nimeni, îmi pare rău că ai înțeles asta.. Eu nu am curaj nici macar să îmi expun percepția proprie, tocmai fiindcă știu că oamenii judecă, și adaugă în imaginea pe care și-o fac, și alte aspecte, care de fapt nu erau.. Poate știi cum e... Poate și tu ai fost înțeles greșit la rândul tău vreodată. Și chiar îmi pare rău că s-a înțeles că aș judeca pe cineva.
    Am să mă abțin de la comentarii pe viitor. O duminică plăcută!
    Imi pare rau ca sa ajuns asa de departe cu emotiile!
    Am vrut sa bifez doar partea cu moda (blugii rupti), dar din prea mult confort am omis.
    Nu putem sti ce este in mintea, in inima fiecaruia cand participa la o moda..poate fi ceva din Constiinta Colectiva, un fel de : ce face vecinul sa fac si eu sau sa fie ceva care pleaca din inima , din simturi.
    Fiecare venim sa experimentam ceva..este dorinta primordiala a lui DUMNEZEU de a se crea pe El insusi intr-o infinitate de ipostaze si de a explora creatiile sale.
    Ultima modificare făcută de Ator; 10-June-2018 la 04:39 PM.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.338
    Puncte
    97.779
    Nivel
    97
    Puncte: 97.779, Nivel: 97
    Puncte: 97.779, Nivel: 97
    Progres nivel: 37%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.271
    Progres nivel: 37%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.271
    Activitate globală: 99,6%
    Activitate globală: 99,6%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Citat Postat în original de Ator Vezi Post
    Imi pare rau ca sa ajuns asa de departe cu emotiile!
    Am vrut sa bifez doar partea cu moda (blugii rupti), dar din prea mult confort am omis.
    Nu putem sti ce este in mintea, in inima fiecaruia cand participa la o moda..poate fi ceva din Constiinta Colectiva, un fel de : ce face vecinul sa fac si eu sau sa fie ceva care pleaca din inima , din simturi.
    Fiecare venim sa experimentam ceva..este dorinta primordiala a lui DUMNEZEU de a se crea pe El insusi intr-o infinitate de ipostaze si de a explora creatiile sale.
    Nimeni nu s-a dus asa departe cu "emotiile" cum te-ai dus tu; esti dus rau!

Poti sa-ti verifici singur coeficientul de "inteligenta" al ultimei fraze scrise de tine (si boldate de mine). Poate ca tu vrei sa experimentezi cum e sa fii dumnezeu, dar sigur ca Dunezeu nu vrea sa experimenteze cum e sa fie tu; pe langa ca El stie din veci, ce folos ar avea?

Eu nu vreau sa te "jicnesc" nici macar cat reusesti tu, dar e imposibil sa nu admiti ca numai un prost (nicidecum DUMNEZEU) vrea sa experimenteze, din infinitatile de ipostaze, cum e sa fii prost.

P.S. Admit ca e off-topic, ca si citatul.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.617
    Puncte
    120.295
    Nivel
    100
    Puncte: 120.295, Nivel: 100
    Puncte: 120.295, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,7%
    Activitate globală: 99,7%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteranOverdrive

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    Nimeni nu s-a dus asa departe cu "emotiile" cum te-ai dus tu; esti dus rau!

Poti sa-ti verifici singur coeficientul de "inteligenta" al ultimei fraze scrise de tine (si boldate de mine). Poate ca tu vrei sa experimentezi cum e sa fii dumnezeu, dar sigur ca Dunezeu nu vrea sa experimenteze cum e sa fie tu; pe langa ca El stie din veci, ce folos ar avea?

Eu nu vreau sa te "jicnesc" nici macar cat reusesti tu, dar e imposibil sa nu admiti ca numai un prost (nicidecum DUMNEZEU) vrea sa experimenteze, din infinitatile de ipostaze, cum e sa fii prost.

P.S. Admit ca e off-topic, ca si citatul.

"Cuvintele nu sunt un joc de artificii, ele sunt arme care pot ucide sau inalta !"(gabriel tepelea)
    OOOps ! Ce dur este mesajul tau pt Ator .Putem sti noi ce vrea Dumnezeu sau de ce a lasat pe Pamant oameni buni si rai,destepti si prosti , sanatosi sau cu handicap s.a.m.d!!? Pentru noi este o taina !
    Dumnezeu este şi în noi şi, de aceea, suntem taine pentru noi înşine

„Noi suntem taine pentru noi înşine; ne mirăm cum lucrează organismul acesta al nostru fără voia noastră, căci nu există nici o organizaţie pe lume în care fiecare să-şi facă lucrarea cu atâta sârguinţă precum în trupul nostru. Dumnezeu este o taină pentru toată zidirea; Dumnezeu este şi în noi şi, de aceea, suntem taine pentru noi înşine. Dumnezeu se descoperă numai sufletelor blânde şi smerite. El este pretutindeni prezent; El este taină. Noi cunoaştem puţin despre El – câte ceva ni se descoperă din natură, dar suntem înconjuraţi de taine. După cum este de smerit şi de blând duhul omului, el sporeşte în cunoaştere.

Suntem fiinţe minunate şi ne mirăm neîncetat câte taine sunt în jurul nostru, de neînţeles pentru noi. Tot ceea ce am înţeles până acum este foarte puţin. Suntem o mare taină, îndeosebi pentru noi înşine. Ce suntem? – cugetăm la asta, dar nu ştim. Nimeni nu ne-a întrebat când ne vom naşte, nimeni nu ne-a întrebat când trebuie să părăsim această planetă. Viaţa noastră este foarte scurtă. Dar şi pentru această vreme scurtă a vieţii ne sunt date multe posibilităţi să ne desăvârşim în bine. Să ne întoarcem spre Binele desăvârşit. Abia atunci ni se va lărgi orizontul şi lucrurile ni se vor limpezi: de ce există această lume şi pentru ce este aşa. Vom înţelege că suntem călcători de lege. Că neîncetat tulburăm dragostea, pacea şi bucuria. Şi, dacă ne unim cu Izvorul Vieţii, totul se limpezeşte.
    Noi, Creştinii, suntem chemaţi să răspândim pacea dumnezeiască, să lărgim atmosfera cerurilor, care este pacea şi bucuria îngerească. Puţini la număr sunt cei ce pot pricepe că oamenii trebuie să fie aşa – izvor al binelui, păcii şi liniştii. Cu rugăciunile Preasfintei Maici, ale îngerilor şi sfinţilor, Dumnezeu ne va mântui şi feri de mari necazuri. Dacă ne-am uni în cuget, ar fi mare putere şi nimeni nu ar putea să se împotrivească. Este putere dumnezeiască unită.” (Părintele Tadei, de la Mănăstirea Vitovnița)

https://ortodoxiatinerilor.ro/credin...ufletul-omului
    Ultima modificare făcută de lilu; 11-June-2018 la 09:05 AM.
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Moderator
    Data înscrierii
    Dec 2013
    Posturi
    3.535
    Puncte
    69.610
    Nivel
    81
    Puncte: 69.610, Nivel: 81
    Puncte: 69.610, Nivel: 81
    Progres nivel: 92%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 140
    Progres nivel: 92%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 140
    Activitate globală: 99,9%
    Activitate globală: 99,9%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registered31 days registered5000 Experience Points3 months registeredOverdrive10000 Experience Points1 year registered25000 Experience Points50000 Experience PointsVeteran

Implicit

De acord cu Lilu!
    Nae, te rog sa fii ponderat! Chiar daca ai spus-o la modul general, trimiterea e clara. Fiecare se poate crede ce vrea el, pana la urma.
    Si tu, Ator, amândoi, desi toata lumea stie ca nu va agreati reciproc, incercati sa gasiti un numitor comun: politetea, amabilitatea. Ca sa nu vorbim despre " iubeste-ti aproapele..."
    Nu incerca sa faci un loc mai frumos, vei strica frumusetea locului!

Membru
    Data înscrierii
    Mar 2013
    Posturi
    1.057
    Puncte
    29.211
    Nivel
    52
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de Kara Vezi Post
    De acord cu Lilu!
    Nae, te rog sa fii ponderat! Chiar daca ai spus-o la modul general, trimiterea e clara. Fiecare se poate crede ce vrea el, pana la urma.
    Si tu, Ator, amândoi, desi toata lumea stie ca nu va agreati reciproc, incercati sa gasiti un numitor comun: politetea, amabilitatea. Ca sa nu vorbim despre " iubeste-ti aproapele..."

Amore, tu imi trimiti mesaje din viitor?
    Mai vazut duelandu-ma cu Fratiorul Nae? omul trece prin clipe grele, credinta lui este pusa la incercare..isi poate pierde scaunul..trebuie inteles.
    Ultima modificare făcută de Ator; 12-June-2018 la 05:57 AM.

Membru
    Data înscrierii
    Jun 2018
    Posturi
    58
    Puncte
    2.579
    Nivel
    14
    Puncte: 2.579, Nivel: 14
    Puncte: 2.579, Nivel: 14
    Progres nivel: 44%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 171
    Progres nivel: 44%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 171
    Activitate globală: 100,0%
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points7 days registeredOverdrive
    Premii:
    Activity Award

Implicit

Citat Postat în original de Kara Vezi Post
    De acord cu Lilu!
    Sau sa fie on topic. Am citit ultimele mesaje, am aruncat o privire si nu am citit de vreun vis, cu atat mai putin unul premonitoriu.
    Asa ca am sa povestesc eu unul, inca inainte de ocuparea Crimeei de catre rusi.

Se facea ca eram intr-un autobuz ratb. ce gonea undeva prin Bucuresti.
    Era noapte, autobuzul plin, si urma un viraj strans la dreapta.
    Soferul lasa autobuzul gonind, si intra intre calatori, sa se certe cu unul.
    In ultimul moment, cineva reuseste sa stapaneasca autobuzul si opreste. Uffff... am scapat, zic....

Cobor si, impreuna cu mai multi baieti, ne trezim ca alergam pe aceeasi strada, in sens opus, in directia de unde venisem cu autobuzul.
    Dar, parca soferul se intorcea, sa dea peste noi.

Asa ca am intrat pe stradute laturalnice, sa nu mai poata veni
    nebunul dupa noi.
    Si, iarasi am rasuflat usurata, ca am scapat de belea.

Dar, nu dupa mult timp, la o intersectie a stradutelor, ne trezim inconjurati de soldati ce pareau a fi rusi.
    Cu armele indreptate spre noi, nu am avut ce face si ne-au luat prizonieri.

Apoi ne-au luat cartile de identitate si, in loc, am primit fiecare cate o bancnota, spunand ca aceea va fi de acum incolo cartea noastra de identitate.
    Dar, asta era un amanunt ce nu prea conta. Eram prizonieri, am incurcat-o.

Si, ne-au dus intr-o incapere, la demisol, cu paturi etajate.
    Baietii s-au culcat resemnati, in timp ce eu cautam o cale de scapare.

Ma uitam pe geam, si tocmai incepuse o ploaie violenta, cu grindina mare.
    Sarea gheata din asfalt, cum nu mai vazusem.
    Zic in gand ca, daca nu ne inchideau, ne omora grindina...scapasem....hmmmm...dar tot nu era bine.

Apoi, ploaia nu contenea, si apa crestea pe strada, pana cand, deodata, din perete izbucneste un suvoi de apa.
    Pfff....gata, vom muri in apa....trag de baieti sa se trezeasca, sa faca ceva!

Se trezesc astia buimaci, si unul intra in suvoiul de apa.
    Urmeaza alrul si altul, dispar astia pe rand.
    Raman singura, si nu am de ales, intru in acel suvoi.

Minune, ma trezesc afara, uda fleasca, dar scapasem din captivitate!

Si, ajung acasa, fac un dus, totul ok.
    Dar, in final, gasesc.acea bancnota.
    Ma uit la ea in lumina becului si ma vad imprimata in partea transparenta a bancnotei.
    Poate firesc, din moment ce aceea era cartea mea de identitate.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 2 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 2 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Vise -predictii nemo
    De maria49 în forumul Altele
    Răspunsuri: 57
    Ultimul Post: 28-January-2017, 04:03 AM
  2. Vise premonitorii implinite
    De AuraArua în forumul Fenomene paranormale
    Răspunsuri: 38
    Ultimul Post: 26-August-2016, 10:49 PM
  3. Vise care devin realitate?!!?
    De admin în forumul Din Romania !!!
    Răspunsuri: 2