Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Televiziune prin satelit

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.287
    Puncte
    44.602
    Nivel
    65
    Puncte: 44.602, Nivel: 65
    Progres nivel: 28%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 948
    Progres nivel: 28%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 948
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit Televiziune prin satelit

Era un topic mai demult care intreba despre receptoare de satelit. M-am decis sa fac acest topic tocmai pentru a incerca sa lamuresc cateva chestiuni, si rog pe cei mai experimentati decat mine sa ma completeze.

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.287
    Puncte
    44.602
    Nivel
    65
    Realizări:
    7 days registered5000 Experience Points1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Instalatia de receptie prin satelit este compusa din :
    - antena de receptie - faimoasa "parabolica"
    - sistemul de pozitionare
    - receptorul propriuzis.
    Antenele de receptie sunt antene parabolice cu diverse dimensiuni. Pana nu de multa vreme multe dintre antenele parabolice aveau dimensiuni mari si preturi pe masura. Dimensiunea mare a unei antene parabolice favorizeaza o receptie a semnalului mai slab. Multi dintre satelitii de telecomunicatii emiteau semnale directionate in special pe zonele vestice ale continentului, emisia acestora fiind directiva. Pentru a putea receptiona programele emise pentru acele zone in Romania se foloseau antene de dimensiuni cat mai mari. In ultima perioada unii dintre sateliti au fost inlocuiti si exista niste spoturi care acopera mai bine si tara noastra, antene de dimensiuni mai mici permitand receptionarea mai multor canale TV decat pana acum. Un raport calitate/pret/ dimensiune a antenelor parabolice optim este pentru antenele de cca 1m pana la 1,5 sau chiar 1,8m. Antenele cu dimensiuni mai mari sunt de regula foarte scumpe, si dupa parerea mea investitia pentru o antena asa de mare nu se justifica, mai ales ca apar si unele probleme legate de montarea acestora si mai ales de stabilitatea lor.
    Sunt doua tipuri de antene parabolice - cele asa numite offset si cele "prime focus" - prim focar.
    Cele offset sunt antene care au elementul de receptie (numit LNB - Low Noise Block) situat excentric fata de centrul antenei, adica intr-un focar secundar, si care au o pozitie mai catre verticala, comparativ cu antenele prim focar la care LNB-ul este situat la centrul antenei in focarul principal si sunt mai inclinate, seamana mai mult cu o "oala". Diferente de receptie intre cele offset si cele prim focar exista, dar cea mai mare diferenta este facuta de dimensiunile antenelor - nu am vazut antene offset mai mari de 1,8m, in timp de prim focar exista si de 3, 3,5m. Sigur ca sunt multe avantaje si dezavantaje ale unuia sau altuia dintre tipurile de antena. Eu am de exemplu o antena de 1,1m offset, care este foarte buna si cu care "prind" o gramada de posturi TV.
    Aminteam de LNB acesta este de fapt primul element electronic al antenei care face si prima conversie a frecventei. Satelitii emit undele pe care noi le recetionam in domeniul 10-12 GHz (frecvente foarte ridicate) si care trebuie sa fie convertite in domenii de frecventa de ordinul Megahertzilor, aceasta conversie fiind facuta in mai multe etape. LNB-ul are deci rolul de a receptiona si converti aceste microunde in semnale de frecventa mai joasa. Pentru acesta el trebuie sa aibe un asa numit raport semnal/zgomot cat mai mic. Actualele LNB-uri au raport semnal/zgomot de 0,2 - 0,4dB. Ce merita retinut este faptul ca acest raport semnal/zgomot se reflecta direct proportional in pret, dar si in calitatea si sensibilitatea unui asemenea lant de receptie. Preturile LNB-urilor variaza de la 30 lei pana la cateva sute functie de producator, numarul de iesiri si alte caracteristici.

Banned Avatarul lui alexey
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    109
    Puncte
    7.460
    Nivel
    25
    Puncte: 7.460, Nivel: 25
    Puncte: 7.460, Nivel: 25
    Progres nivel: 82%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 90
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 90
    Activitate globală: 4,0%
    Activitate globală: 4,0%
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registeredVeteran5000 Experience Points

Implicit

Nu ma pricep foarte bine la asta, dar pot intreba pe cineva care se ocupa cu asa ceva. Eu am acasa o astfel de antena cu care pot receptiona posturi tv si radio din toata lumea, in fuctie de directia antenei. Costul aparaturii a fost undeva in jurul a 300-400 ron, asta fara antena pe care o aveam din-ainte.Dar ce mi-a placut a fost ca a trebuit sa dau acesti bani la inceput si atat, acum am tv gratis permanet, deci nu trebuie sa mai platesc nimic niciodata cu ea.Problema este ca acest aparat trebuie cumparat pentru fiecare tv in parte, nu merge unul pentru toate.Dar, prin absolut toate programele codate, necodate, fara probleme si fara niciun cost.Am vreo 5-6 HBO si din Romania si din Ungaria, asta pt ca antena este setata pe satelitul pt Romania.In felul asta am renuntat la abonamentul la cablu de la RDS, unde oricum pentru anumite programe plateam suplimentar.
    Pentru cine vrea sa instaleze aceasta antena, cel putin din Bucuresti, pot da mai multe detalii aici, sau un nr. de tel al celui care se ocupa cu asta pe privat.

ileana munteanu
    Guest Avatarul lui ileana munteanu

Implicit

da ma intereseaza nr de telf pentru antena sa intreb pretul

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    1.287
    Puncte
    44.602
    Nivel
    65
    Realizări:

Implicit

Gasiti pe net preturi: www.peruvision.ro, www.elstar.ro, aceste doua site-uri le-am gasit si mi s-au parut cele mai serioase. De la ambii am cumparat cate ceva si am luat numai produse de calitate.
    Voi continua cu prezentarea lantului de receptie si voi prezenta pe scurt si ofertele DTH-urilor romanesti (cat stiu si eu).

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    102
    Puncte
    4.533
    Nivel
    19
    Puncte: 4.533, Nivel: 19
    Puncte: 4.533, Nivel: 19
    Progres nivel: 71%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 117
    Progres nivel: 71%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 117
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience PointsCreated Album pictures3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registeredVeteran

Implicit

O antena cu cat este mai mare in diametru cu atat este mai buna.
    Pentru Romania va sunt folositoare urmatoarele antene:

Vestul Tarii (Arad) - 1,1 m diametrul
    Centrul Tarii (Brasov) - 1,5m diametru
    Sudul Tarii - (Bucuresti) - 1,4m diametru
    Nodrul Tarii - (Botosani) - 1,6-1,7m diametru
    Estul Tarii - (Constanta) - 1,7-2m diametru

Printre satelitii cei mai populari ca sa zic asa, pentru Europa se afla: Hot Bird 13 grade Est, Astra 19,2 grade Est, Hispasat 30 garde Vest, Hellas Sat 39 grade Est, Astra 28,2 grade Est, cu celebrul Astra 2D (considerata de unii regina satelitilor, deoarece conul sau de unda este orientat exclusiv spre Marea Britanie, dar au fost raportate receptionari de semnal si la noi, dar cu antene de 2-2,4 m diametru), Badr 26 grade Est, Thor 0,8 grade Vest, Amos 4 grade Vest.

Datele de mai sus, reprezinta antenele care ofera un nivel de semnal in jurul valorii de 75-85%, uneori si 90-95%.
    Pe langa antena, asa cum a zis si mvictor, LNB-ul este prima componenta electronica. Cele mai bune ca sa zic asa, de fapt sunt cele mai vandute datorita pretului scazut cat si a calitatii superioare sunt LNB-urile INVERTO, INVACOM.

De exemplu, la o antena de 1,5m diamtru in Bucuresti pe timp de ploaie, semnalul ajunge pana la 20-30% (asta la o antena reglata bine), iar pe timp senin semnalul pe HotBird de exemplu ajunge si la 90-98%.

Un sfat: in fata antenei parabolice sau offset (cele de la dolce, digi), nu trebuie sa se afle niciun obstacol pe o distanta de minim 20 de metri, altfel calitatea semnalului s-ar putea sa fie extrem de mica.

A doua componenta electronica, este receptorul. Veti gasi pe piata receptoare de tip FTA adica receptoare care receptioneaza numai canale gratuite. Pe langa ele sunt receptoarele care incorporate un modul CAM - adica un modul care va permite sa introduceti cartele de acces.

Modulele CAM, sunt de mai multe categorii, adica sunt concepute pentru anumite sisteme de codare, si anume: Conax, Nagra, PowerVU...etc.

De asemenea exista si receptoare, care permit utilizarea mai multor cartele de acces pentru mai multe sisteme de codare.

Printre receptoare, cele mai performante sunt Dreambox-urile, iar numele va asigur ca spune totul. De asemenea si pretul este pe masura.

Sper ca informatiile sa va fie de folos.
    Ultima modificare făcută de valiox; 05-February-2010 la 10:09 AM.

ileana munteanu
    Guest Avatarul lui ileana munteanu

Implicit

multumesc mult pt informatiile in legatura cu antena parabolica

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •