Pagina 1 din 14 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 140

Subiect: Tainele Cuvântului

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.229
    Puncte
    93.779
    Nivel
    95
    Puncte: 93.779, Nivel: 95
    Progres nivel: 34%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.271
    Progres nivel: 34%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.271
    Activitate globală: 18,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit Tainele Cuvântului

Lăudat fie Isus!

http://www.nistea.com/steinhardt_timpul_smochinelor.htm

Din această splendidă scriere a păr. N Steinhardt noi avem de învățat cum trebuie să răspundem la orice chemare a lui Dumnezeu.
    Smochinul nu-și poate depăși condiția sa ”vegetală” spre deosebire de noi, oamenii, care ne putem depăși condiția umană dacă vrem. Dacă nu vrem nu suntem decât niște... smochini.

Pescarii Petru și fratele său Andrei au răspuns numaidecât la chemarea lui Isus Cristos:
    18. Şi îndată, lăsând mrejele, au mers după El.(Mc1,18)
    La fel și frații Iacov și Ioan:
    20. Şi i-a chemat pe ei îndată. Iar ei, lăsând pe tatăl lor Zevedeu în corabie, cu lucrătorii, s-au dus după El.(Mc1,20)
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.229
    Puncte
    93.779
    Nivel
    95
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Lăudat fie Isus!

Pe ultima copertă a unei mici broșuri am gasit mai demult o reclamă la un CD conținând Evanghelia după Iuda redactată de pr. Charles Singer cu titlul ”Iuda, un alt discipol”, prefațată de Arhiepiscopul de Strasbourg, PS Joseph Doré:
    "Prin cuvintele pe care Charles Singer le pune în gura celui pe care îl numeşte cu eleganţă "alt discipol", cititorul, creştin sau nu, este dirijat să-şi reconsidere judecata. În mod hotărât, acest Iuda nu poate fi redus la punga lui de 30 de arginţi sau la tratamentul pe care şi l-a "meritat"..."
    Nu terminasem de citit că deja m-am aprins de mânie pentru că un ierarh al Bisericii făcea reclamă la... Iuda. Am continuat totuși să citesc și încheierea ”reclamei”:
    "...Ne seamănă atât de mult! E atât de omenesc!"

Atunci mi-am adus aminte că Iuda era un discipol al lui Isus, că a fost trimis de Isus cu cei 72 să vindece și să propovăduiască, că era inițiat, că știa Scripturile șamd, cu alte cuvinte, mi-am dat seama că e mai bun ca mine deși îl acuz că ar fi întruchiparea celui rău; el nu a putut rezista asprei judecăți a propriei conștiințe. Eu mi-am format o părere prea bună despre mine și de aceea părerea mea despre Iuda era deformată.

Deci reclama la acel CD este de fapt o invitație să mă uit mai întâi la bârna din ochiul meu; nu Iuda e subiectul acelui CD, ci eu.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.229
    Puncte
    93.779
    Nivel
    95
    Realizări:

Implicit

Lăudat fie Isus!
    Ultima modificare făcută de Nae; 12-February-2014 la 04:39 AM.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Locaţie
    sibiu
    Posturi
    301
    Puncte
    23.668
    Nivel
    47
    Puncte: 23.668, Nivel: 47
    Puncte: 23.668, Nivel: 47
    Progres nivel: 12%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 882
    Progres nivel: 12%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 882
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points

Implicit

Da , e adevarat ca in fiecare dintre noi exista un Iuda si un Iisus,,, crestinismul a devenit o religie ,el de fapt fiind o relatie si nu cu oricine ci cu Dumnezeu Tatal, insa numai prin Domnul Isus ,,,,, cel putin asa ne spune Cuvintul Lui Dumnezeu . Cind omul il primeste constient in inima ca Mintuitor si ca Domn pe Domnul Isus Hristos, atunci se intimpla un lucru supranatural , de care multi nu au cunostinta ,,,,, cind constientizam ca Dom,nul Isus traieste in noi prin Duhul Sfint, primim o putere in masura in care ii dam voie Lui sa lucreze in fiintele noastre,,,,, citeam undeva ca un indian spunea ca vede in el doi ciini , unul alb si unul negru ,,,, care se lupta permanent ,,,, de fiecare data cistiga cel pe care il hranea mai mult ,,,, asa e si cu launtrul nostru,,, depinde pe care om il hranim mai mult e cel pamintesc , trupesc sau pe cel duhovnicesc ,,, Iuda avea inima legata de bani , asta a fost pacatul ,,, si noi sintem indemnati sa nu ne legam inima de nimic ci numai de Domnul ptr. ca atunci cind toti si toate ne vor parasi vom ramine cu Dumnezeu si vom vedea ca Dumnezeu ne este de ajuns ,,,, asta bineinteles daca noi nu-l vom parasi pe El .In ultima perioada a vietii mele am trait aceasta experianta de a fi nevoita sa renunt la multe din viata mea fara de care altadata nu as fi putut trai ,,,,, sint constienta ca e lucrarea Lui care e atit de aproape sa se intoarca sa si-i ia pe ai Lui ,,,, insa ei trebuiesc pregatiti inainte.Nu stiu citi cred aceasta dar ptr. mine este o certitudine si Domnul Isus ne spune :CIND VETI VEDEA TOATE ACESTE LUCRURI INTIMPLINDU-SE SA VA UITATI IN SUS , SI SA VA RIDICATI CAPETELE , CACI IZBAVIREA VOASTRA SE APROPIE , ((LUCA -21,28))Acum este timpul cercetarii si pregatirii noastre ,,,, vedem cu ochii nostrii ca totul se implineste , tot ce a fost proorocit din vechime , apoi inca odata ni s-a spus cind Domnul a fost pe pamint ,, si inca odata ,cind o putem citi fiecare in Sfinta Scriptura , ,, Dumnezeu sa ne ajute pe fiecare sa ne cercetam in interiorul nostru daca il hranim mai mult pe Iuda sau mai mult pe Isus!Si eu va doresc sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    BUCURESTI
    Posturi
    2.463
    Puncte
    115.023
    Nivel
    100
    Puncte: 115.023, Nivel: 100
    Puncte: 115.023, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 80,0%
    Activitate globală: 80,0%
    Realizări:
    7 days registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points31 days registered10000 Experience Points3 months registeredTagger Second Class25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsVeteran

Implicit

"Nu societatea în care trăim ne mântuieşte, ci felul în care trăim în ea... Adam piere în Rai, iar Lot se mântuieşte în Sodoma." - Sf. Ioan Gură de Aur
    "Doamne ,da-mi seninatatea de a accepta ceea ce nu pot schimba,curajul de a schimba ce imi sta in putere sa schimb si intelepciunea de a face diferenta intre ele." (Reinhold Niebuhr-rugaciune pentru seninatate) "Adevarul le foloseste celor care il asculta,dar le face rau celor care-l spun."(Winston Churchill)

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Posturi
    1.971
    Puncte
    57.658
    Nivel
    74
    Puncte: 57.658, Nivel: 74
    Puncte: 57.658, Nivel: 74
    Progres nivel: 41%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 892
    Progres nivel: 41%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 892
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1000 Experience Points1 year registered5000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points25000 Experience Points50000 Experience Points

Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iera-antena-3/
    Au renunţat la lume şi la viaţa din mijlocul ei pentru a-l sluji pe Dumnezeu şi a trăi doar în rugăciune. Ei sunt pustnicii României, cei care au decis să se izoleze în încercarea de a se apropia de Dumnezeu.
    “Toată lumea construieşte, toată lumea fuge după bani…şi Biserica. Construieşte continuu, ceea ce nici mie nu-mi place prea mult. Au televizor, au calculator, au de toate”, spune părintele Onufrie.
    “Mi-a spus chiar un ucenic: «Noi mergem cu ştiinţa înainte, mata eşti de ală vechi, de munte», atunci eu am spus «Tu du-te cu ştiinţa, eu mă duc cu ăla vechi înainte»“, povesteşte părintele pustnic.Reporterii “În premieră” au găsit câţiva dintre pustnicii din România, cei care au ales să se desprindă de lumea înconjurătoare şi să se retragă în singurătate pentru a se dedica lui Dumnezeu.

Vezi si:
    PARINTELE ARSENIE BOCA – “UN OM LUMINAT”: emisiunea In Premiera (Antena3) si marturii despre MINUNILE DE LA PRISLOP [video]
    PARINTELE PROCLU - mai multe articole (text, video, audio etc.)
    PUSTNICUL PROCLU: “Duhul cel Sfant se apropie de crestinul care cauta sa nu jigneasca pe nimenea”
    PUSTNICUL ONUFRIE – EVACUAT PENTRU O PARTIE A ELENEI UDREA? Marturii despre sihastrul din Masivul Postavaru
    PUSTNICUL ONUFRIE, ”judecat de pamanteni”
    PUSTNICUL ONUFRIE nu va mai fi evacuat
    Parintele Ioanichie Balan despre sfintii romani ai zilelor noastre (VIDEO)
    PARINTELE CLEOPA – cateva invataminte esentiale dintr-o viata plina de minuni
    PARINTELE ARSENIE PAPACIOC SI PARINTELE CLEOPA. Cand se intalnesc Batranii sfinti si se bucura ingereste unul de altul… “Maica Domnului, cum de l-ai adus aici!”

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.229
    Puncte
    93.779
    Nivel
    95
    Realizări:

Implicit

Doamne ajută!

8. Şi acum înaintea ochilor a tot Israelul, a adunării Domnului şi în auzul Dumnezeului nostru vă grăiesc: Păziţi şi ţineţi toate poruncile Domnului Dumnezeului vostru, ca să stăpâniţi tot pământul cel bun şi să-l lăsaţi după voi moştenire copiilor voştri pe veci.(1Cronici28,8)

Am ales acest verset fiindcă este cel mai explicativ(sugestiv) referitor la ”stăpânirea” pământului prin păzirea și ținerea poruncilor lui Dumnezeu.
    Pământul cel bun, adică țărâna din care este alcătuit trupul nostru și instinctele lui, poate fi stăpânit prin respectarea poruncilor lui Dumnezeu și această practică va fi lăsată în veci moștenire copiilor noștri
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Nov 2013
    Locaţie
    Hunedoara
    Posturi
    547
    Puncte
    28.831
    Nivel
    52
    Puncte: 28.831, Nivel: 52
    Puncte: 28.831, Nivel: 52
    Progres nivel: 17%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 919
    Progres nivel: 17%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 919
    Realizări:
    100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points7 days registered1000 Experience Points31 days registered3 months registered5000 Experience Points10000 Experience Points1 year registered25000 Experience PointsVeteran

Implicit

http://lataifas.ro/religii-si-credin...te-stiintific/

Puterea semnului Sfintei Cruci - Minuni dovedite ştiinţific

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.229
    Puncte
    93.779
    Nivel
    95
    Realizări:

Implicit

In Evanghelia din saptamana trecuta, a 28-a dupa Rusalii, s-a citit pilda celor 10 leprosi, conform (Luca 17,12-19), care L-au intampinat strigand:
    13. Iisuse, Invatatorule, fie-Ti mila de noi!.
    14.Şi văzându-i, El le-a zis: Duceţi-vă şi vă arătaţi preoţilor. Dar, pe când ei se duceau, s-au curăţit. ".

Oare am avut de-a face cu o minune?
    Nu, n-a fost o minune, a fost vorba de cainta lor. Am observat asta in timpul predicii cand pr Daniel a folosit o alta expresie verbala in locul celei din text, zicand: "pe cand erau ei pe cale, s-au curatit" si asta m-a uimit in prima instanta, ca apoi meditand putin la ce s-ar referi "calea aceea", am realizat ca pana sa se prezinte leprosii preotilor, ei s-au pregatit de intalnire smerindu-se, rugandu-se, cercetandu-si cugetele, lucruri care au dus inevitabil la curatirea lor de metehnele care i-au napadit sub numele sugestiv de lepra, care se contacteaza usor si se curata greu, ca orice pacat.

Iisus a fost necajit ca numai unul s-a intors recunoscator sa-i dea slava lui Dumnezeu, ceea ce arata foarte clar proportia in care oamenii Il cauta cu sinceritate pe Dumnezeu sau mai mult la necaz.
    Lăudat fie Iisus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.229
    Puncte
    93.779
    Nivel
    95
    Realizări:

Implicit

1. Şi intrând, trecea prin Ierihon.
    2. Şi iată un bărbat, cu numele Zaheu, şi acesta era mai-marele vameşilor şi era bogat.
    3. Şi căuta să vadă cine este Iisus, dar nu putea de mulţime, pentru că era mic de statură.
    4. Şi alergând el înainte, s-a suit într-un sicomor, ca să-L vadă, căci pe acolo avea să treacă.
    5. Şi când a sosit la locul acela, Iisus, privind în sus, a zis către el: Zahee, coboară-te degrabă, căci astăzi în casa ta trebuie să rămân.
    6. Şi a coborât degrabă şi L-a primit, bucurându-se.
    7. Şi văzând, toţi murmurau, zicând că a intrat să găzduiască la un om păcătos.
    8. Iar Zaheu, stând, a zis către Domnul: Iată, jumătate din averea mea, Doamne, o dau săracilor şi, dacă am năpăstuit pe cineva cu ceva, întorc împătrit.
    9. Şi a zis către el Iisus: Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia, căci şi acesta este fiu al lui Avraam.
    10. Căci Fiul Omului a venit să caute şi să mântuiască pe cel pierdut.(Lc19,1-10)

Evanghelia de azi, 22.01, a 29-a dupa Rusalii, ne prezinta pilda lui Zaheu, maimarele vamesilor(perceptori de taxe), un fel de director de azi de la ANAF, oameni foarte rau vazuti de contribuabili si asimilati cu pacatosii fiindca vamesii castigau un procent din incasarile de la populatie si se imbogateau aproape toti din taxele percepute.

Zaheu nu putea sa-L vada si sa -L cunoasca pe Iisus din cauza aglomeratiei, dar mai ales fiindca era mic de stat, dar si blamat de societate, ceea ce-l face si mai "mic".

Am boldat sa-L cunoasca pe Iisus pentru a atrage atentia asupra unui punct de vedere foarte delicat spre care tindea Zaheu:

3. Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.(In17,3)

Ca sa-L cunoasca pe Iisus, Zaheu, asa mic cum era ”s-a inaltat” pe sine cel mai probabil smerindu-se, in orice caz schimbandu-si starea inimii prin urcarea in copac.
    Inchipuiti-va un asemenea om bogat ce se urca in copac in fata multimii! De ce? Ce castig avea urcandu-se? Niciun castig, doar sa-L vada pe Iisus; pentru asta s-a umilit si pentru el a meritat aceasta umilinta, dovedind o inima curata.
    Iisus a observat starea inimii sale si l-a vizitat spre marea bucurie a lui Zaheu, care s-a inaltat si mai mult in fata Mantuitorului si a comunitatii printr-un act de caritate fata de cei saraci, lucru nemaipomenit la vamesi.
    Ultima modificare făcută de Nae; 23-January-2017 la 05:02 AM.
    Lăudat fie Iisus!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Bucegii isi dezvaluie tainele
    De cristian si mama în forumul Stiinta
    Răspunsuri: 32
    Ultimul Post: 25-August-2013, 06:09 PM
  2. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11-May-2013, 07:51 AM
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 10-April-2013, 08:30 AM
  4. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 14-October-2011, 08:33 PM
  5. Răspunsuri: 0