Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 32

Subiect: Minciuna zilei

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.088
    Puncte
    88.253
    Nivel
    92
    Puncte: 88.253, Nivel: 92
    Progres nivel: 43%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.097
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1.097
    Activitate globală: 27,0%
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit Minciuna zilei

Lăudat fie Isus!

Vă propun acest topic pentru a semnala zi de zi orice informație, știre sau măsură luată de autorități în folosul populației, dar care în realitate are alti beneficiari.

Spre exemplu, ieri, citind declarația unui agent Interpol, care spunea că UE a ignorat controlarea a 500 milioane de zboruri aeriene pe parcursul anul trecut, am spus că nu cred că au fost stâtea zboruri pentru că ar însemna existența în lume a câtorva sute de milioane de echipaje.

Apoi chiar azi am citit că de la 01.01.2012 ouăle marca 3 sunt interzise la vânzare în magazine pentru că sunt... ”stresate”; în susținerea acestei decizii se aduc argumente, studii și... păreri precum cele de mai jos:

1-"Sa fim oameni si cu gainile!", au decis inca din 2002 comisarii europeni, atunci cand testele au aratat ca o gaina chinuita in cusca, fara spatiu de odihna si de relaxare va elibera in ou compusi chimici nocivi.

2- http://www.gandul.info/news/mitul-ou...imedia-7868277

Din acestea transpare că interesul este clar în favoarea comercianților de ouă mari, ouăle mici neavând compuși chimici nocivi, ci doar conținut mai puțin fiindcă-s mai mici; faptul că 53% din respondenți la sondaj au răspuns că sunt dispuși să plătească mai mult(dublu, triplu) pentru ouă marca 0, asta nu înseamnă că ei nu cumpără ouă marca 3, ci că sunt dispuși să plătească mai mult pentru ouă mai mari; ei nu au fost întrebați dacă renunță la ouă mici.
    Că acele găini sunt ”stresate” de lipsa de spațiu, sau de confort, este o minciună pe care autorul sondajului(un psiholog) o induce manipulant spre a stârni în mintea fraierilor(care-s oricum majoritar) răspunsuri prostești.

De asemenea este o dovadă de mare ipocrizie din partea oficialilor(dar și de snobism din partea populației) să ni se prezinte sensibilitatea animalelor la argumente... omenești.
    Eu sunt sigur că nici o găină nu s-a simțit stresată dacă a ouat un ou mic(marca 3), dar nici mândră când a ouat un ou mare(marca 0); însă proprietarii găinilor, da.

Această directivă, interzicerea de la vânzare a ouălor marca 3, este în beneficiul celor care au de vânzare ouă mari, dar nu le mai pot vinde pentru că oamenii care au nevoie de ouă(pentru pane, omletă sau prăjituri) le cumpără pe cele mai ieftine, care, logic, sunt mai mici. Nimeni nu mai cumpără și ouă mari dacă au luat deja din cele mai mici; dacă prețurile ar fi egale toată lumea ar lua din cele mari.
    Așadar ouăle mici au fost interzise la vânzare pentru că există ouă mari și pentru că suntem proști.

Vă invit, deci, să postați și alte ”informații” pe care le-ați depistat ca fiind foarte interesa(n)te.
    Ultima modificare făcută de Nae; 03-January-2012 la 08:38 PM.
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.088
    Puncte
    88.253
    Nivel
    92
    Realizări:
    7 days registered1000 Experience Points500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience PointsVeteran50000 Experience Points

Implicit

Lăudat fie Isus!

Citat Postat în original de Cabaleiro Vezi Post
    Un bebeluş de patru luni este torturat până la moarte de către ofiţeri de securitatea ai Guvernului, după ce părinţii săi au fost arestaţi, anunţă DailyMail.co.uk. Presedintele sirian Bashar al-Assad a declarat, marti, intr-un discurs televizat, ca puterile straine "au incercat sa destabilizeze Siria.

Sursa ...
    O altă minciună ”servită” nouă pentru a ne manipula să condamnăm conducerea siriană de stat care nu demisionează și continuă să se opună dorinței celor care acuză.
    Cine acuză?
    Vezi sursa ”știrii”; personal n-am reușit s-o accesez, dar garantez că e din ”extremul occident”.
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.088
    Puncte
    88.253
    Nivel
    92
    Realizări:

Implicit

Lăudat fie Isus!
    Citat Postat în original de Mayernic Vezi Post
    Ponta: USL va iniţia un Pact pe sănătate între putere, opoziţie şi specialişti

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a anunţat, vineri, într-o conferinţă de presă, că USL va iniţia şi va participa la un pact naţional pe sănătate, care să fie asumat atât de putere şi de opoziţie, cât şi de specialişti şi de societatea civilă.........................

http://www.mediafax.ro/politic/ponta...alisti-9146242
    Care ar putea fi interesul de partid al PSD la acest demers? Eu unul nu-l văd din moment ce până acum PSD nu a venit cu nicio variantă a legii; mai mult, eu văd că Ponta sprijină Puterea într-un moment delicat, tocmai când tensiunea în țară escaladează prin adunări spontane.
    Peste toate acestea, dacă-mi amintesc că Ponta l-a destituit pe Geoană din singurul post deținut de opoziție în administrația statului care îl incomoda pe Băsescu, nu pot să vă ascund temerea mea că Ponta este un veritabil...”matelot”.

P.S.Considerând că Băsescu conduce ”nava”.
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.088
    Puncte
    88.253
    Nivel
    92
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de maria49 Vezi Post
    Ponta, la România TV: USL nu susţine Guvernul. Dacă am fost prea politicos, e greşeala mea

09 feb 2012, 15:14 | RTV.net
    Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, la Romania TV, că discursul său nu arată o disponibilitate de susţinere a guvernului Ungureanu şi nu reprezintă o încălcare a înţelegerii cu partenerii din PNL. "Poate m-am exprimat prea politicos pentru starea obişnuită a dezbaterilor politice", a declarat Victor Ponta.

Politica »
    Ponta, la România TV: USL nu susţine Guvernul. Dacă am fost prea politicos, e greşeala mea

09 feb 2012, 15:14 | RTV.net
    Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, la Romania TV, că discursul său nu arată o disponibilitate de susţinere a guvernului Ungureanu şi nu reprezintă o încălcare a înţelegerii cu partenerii din PNL. "Poate m-am exprimat prea politicos pentru starea obişnuită a dezbaterilor politice", a declarat Victor Ponta.

Comenteaza

Ponta crede că liberalii nu au motive să fie supăraţi
    Foto: dcnews.ro
    Ponta a afirmat că se îndoieşte că vreunul din cele 15 puncte pe care le-a prezentat noului premier va fi pus în aplicare şi a arătat că toate sunt obiective asumate de USL şi care vor fi puse în practică de guvernul acestei formaţiuni.

"Dacă exprimarea a fost una prea politicoasă, este greşeala mea şi o îndrept. Categoric, USL nu va susţine Guvernul, ci doar un guvern USL. Repet, poate m-am exprimat prea politicos pentru starea obişnuită a dezbaterilor politice. Poate m-am exprimat în termeni prea europeni", a declarat Ponta.

Acesta susţine că nu a depăşit limitele stabilite împreună cu Crin Antonescu în ceea ce priveşte poziţia pe care USL trebuia să o exprime în Parlament.

"Am stabilit împreună cu Crin Antonescu că voi spune foarte clar că USL nu participă la vot şi că vom ataca la Curtea Constituţională modul în care au fost audiaţi miniştrii", a spus liderul social-democraţilor precizând că alegerile anticipate reprezintă în continuare obiectivul opoziţiei unite.

Ponta consideră că discursul său de astăzi contracarează atacurile din partea PDL referitoare la lipsa de soluţii oferite de către USL.

"Una din principalele critici ale propagandei oficiale este că opoziţia critică şi nu are soluţii. Oamenii trebuie să ştie că USL va pune în aplicare cele 15 puncte când ajungem la guvernare", a afirmat preşedintele PSD.

Deşi reticent în privinţa disponibilităţii guvernului Ungureanu de a ţine cont de sugestiile sale, Ponta a arătat că opoziţia va participa la discuţii legate de aplicarea vreunuia din cele 15 puncte. "De ce să fim contra reducerii TVA în agricultură, de exemplu? Atunci de-abia am fi un fel dehttp://www.rtv.net/ponta-la-romania-tv-usl-nu-sustine-guvernul-daca-am-fost-prea-politicos-e-greseala-mea_15045.html Gică Contra", a apreciat Ponta.
    Prin cuvântarea lui ținută cu ocazia investirii guvernului Ungureanu de către Parlament, Ponta(PSD) și-a dat iarăși arama pe față, adică pe la dosu' lu' Băsescu.
    Ce alte dovezi mai doresc ”tovarșii” lui din USL?
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Posturi
    94
    Puncte
    6.011
    Nivel
    22
    Puncte: 6.011, Nivel: 22
    Puncte: 6.011, Nivel: 22
    Progres nivel: 93%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 39
    Progres nivel: 93%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 39
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    7 days registered31 days registered3 months registered100 Experience Points250 Experience Points500 Experience Points1 year registered1000 Experience PointsVeteran5000 Experience Points

Implicit

USL-ul nu se rupe..,am incredere in Ponta ca a vrut sa fie doar politicos,....parerea mea

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    349
    Puncte
    22.963
    Nivel
    46
    Puncte: 22.963, Nivel: 46
    Puncte: 22.963, Nivel: 46
    Progres nivel: 42%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 587
    Progres nivel: 42%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 587
    Realizări:
    7 days registered500 Experience Points250 Experience Points100 Experience Points3 months registered31 days registered1 year registered1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran

Implicit

Subtila remarca in versuri...si la obiect!Eu una imi doresc sa avem intelepciunea sa distingem graul de neghina...sa nu cumva sa le inversam.Doamne ajuta!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.088
    Puncte
    88.253
    Nivel
    92
    Realizări:

Implicit

Lăudat fie Isus!
    Resurse impresionante pentru salvarea zonei euro: G20, UE şi FMI pregătesc un pachet de 1.950 miliarde dolari

Statele G20 vor să ajungă până în luna aprilie la o înţelegere pentru suplimentarea resurselor ale FMI, condiţionată de consolidarea mecanismelor de urgenţă ale UE, măsuri care, odată combinate, ar crea o plasă de siguranţă de 1.950 miliarde de dolari pentru combaterea crizei din zona euro.........................

http://www.mediafax.ro/economic/resu...dolari-9345645
    ”Pachetul” era pregătit să intre pe piața europeană după ”acordul” europenilor privind căderea Euro, dar europenii s-au răzgândit și-atunci pachetul va lua destinația de împrumut pentru ”salvarea” aceleiași zonei care însă nu-i în niciun pericol, doar ”pachetul” e în pericol să staționeze și să nu aducă profit.
    Lăudat fie Isus!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.088
    Puncte
    88.253
    Nivel
    92
    Realizări:

Implicit

Lăudat fie Isus!
    Citat Postat în original de IULIANA Vezi Post
    USL-ul nu se rupe..,am incredere in Ponta ca a vrut sa fie doar politicos,....parerea mea
    A vrut să fie ”politicos” cu sine însuși; altfel nu avea nici un sens să vorbească 45 de minute. Nu a făcut altceva decât să se înscrie la ”licitația” pentru putere, iar încercarea a reușit să-i aducă o ”invitație” la interviul cu comisia de ”validare” de peste ocean, de care amintea și Anghel Rugină( http://forum.ioanistrate.ro/showthre...l=1#post230072 ).
    Ultima modificare făcută de Nae; 26-February-2012 la 09:46 PM.
    Lăudat fie Isus!

Banned Avatarul lui giumbusluc
    Data înscrierii
    May 2010
    Posturi
    12.627
    Puncte
    138.627
    Nivel
    100
    Puncte: 138.627, Nivel: 100
    Puncte: 138.627, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,
    Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Realizări:
    7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered7 days registered250 Experience Points100 Experience Points31 days registered3 months registered500 Experience Points1000 Experience Points5000 Experience Points10000 Experience Points25000 Experience Points1 year registered50000 Experience PointsOverdriveVeteran

Implicit

Citat Postat în original de Nae Vezi Post
    Lăudat fie Isus!”Pachetul” era pregătit să intre pe piața europeană după ”acordul” europenilor privind căderea Euro, dar europenii s-au răzgândit și-atunci pachetul va lua destinația de împrumut pentru ”salvarea” aceleiași zonei care însă nu-i în niciun pericol, doar ”pachetul” e în pericol să staționeze și să nu aducă profit.
    ,,Stationeaza,, Nae ,numai ca profitul va fi...personalizat!

Membru
    Data înscrierii
    Dec 2009
    Posturi
    2.088
    Puncte
    88.253
    Nivel
    92
    Realizări:

Implicit

Citat Postat în original de maria49 Vezi Post
    Câţi bani poate pierde Bute în urma înfrângerii cu Froch
    Din punctul meu de vedere acest rezultat l-am ”simțit” cu câteva zile înainte.
    Consider că este unul dintre cele mai ”surprinzătoare” rezultate, care-l surprinde până și pe... Bute.
    Mircea Badea o ”spune” mai plastic: "Gattuso i-a dat craci lui Messi".
    http://www.gsp.ro/sporturi/box/mirce...si-335139.html
    După acest rezultat Lucian Bute ”se va da de gol” prin modificarea relației și a atitudinii sale cu fanii lui tot așa cum și-a ”regizat” rolul în ring ; va fi mai ”politically correct”(diplomat) decât sentimental(sincer).

Luând în calcul toate ”informațiile” rezultatul este... logic.
    Ultima modificare făcută de Nae; 28-May-2012 la 03:19 PM.
    Lăudat fie Isus!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Bancul zilei!
    De liviaana în forumul Timp liber
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 07-May-2015, 09:39 AM
  2. Iisus Hristos- minciuna sau adevar?
    De Cosigon în forumul Religie
    Răspunsuri: 477
    Ultimul Post: 21-April-2014, 11:14 PM
  3. Partidul Poporului - Adevar sau Minciuna?
    De Cosigon în forumul Politica
    Răspunsuri: 125
    Ultimul Post: 28-January-2013, 12:17 PM
  4. -Astrologia-horoscop=minciuna
    De sandy76 în forumul Horoscop
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 21-November-2011, 07:51 AM
  5. Revolutia'89 / minciuna sau adevar
    De gepaco în forumul Politica
    Răspunsuri: 39
    Ultimul Post: 27-June-2010, 01:28 PM

Permisiuni postare